NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7890 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 19 MAART 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1.28 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Oöllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 Hl n de omstreken en franco per post 0.45 KJItgava der Vennootschap Loureas Coster, Directeur J. C. PEEREB00SL Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau~D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoor. interc. 6229. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /k—elke regel meer ƒ0. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie ec Administratie; Groote Houtstraat 55. tetercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. DrukkerijZolder Buftenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 17 MAART. 'Die Kroon: Haart Tooneelvereen. Jacob van Lennep: Te Laat Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikesl „De Opera te Parijs" in de rubriek Oir Ons Heen. HET TÖÖNEEL „DE HAGESPELERS" TE HAARLEM. Eduard Verkade met zijn „Hage- spetlers" is gisteren te Haarlem ge weest. Zij hadden ons een nieuw stuk van Frans Mijnsen gebracht, dat hier voor 't eerst ging. „Huiselijko Haard" heette 't. Maar hoe zullen we 't betitelen of omschrijven? Tot een bepaald kunst genre behoort 't niet't lijkt op geen enkel ander stuk en we weten niet bij welk wij 't zouden kunnen vergelij ken. Maar dat ie 't juist wat Mijnsen »ok niet wil. Hij werkt in geen genre", hij kijkt naar geen „voor beelden", hij behoort, tot geen „school". Hij wil zich zeiven zijn, ge heel zich zei ven, vrij van „meesters" eoi „voorbeelden". De Franschen zouden zijn stuk „une tranche de vie" noemen, zoo maar een brok, een greep uit het le ven. Hij hoeft zijn hand in het leven uitgestoken; wat hij te pakken vona vasigeknepeui, dat bekeken, ontleed en beschreven. En wat hij te pakken had, was een huiselijk drama, een gezin waarin de ouders ongelukkig levenmeer niet. Zij zijn 12 1/2 jaar getrouwd, en na den eersten tijd van illusie enschijn- gieluk, zijn zij gaan begrijpen, dat- ze niet bij elkaar hooren, dat ze ieder met een ander gelukkiger zouden zijn geweest. De kinderen houden hen al leen nog samen. Zij is een zenuwsukkel, die maar «teeds klaagt en tobt, wel van de kin deren houdt, maar hun verzorging en opvoeding aan ondergeschikten overlaathij beeft 't den heelen dag druk met zijn werk, houdt ook veel van de kinderen, maar wil dat zijn vrouw zich zelf met hen occupeert. Vandaar nog meer wrijving, scè nes en misverstand tusschen hen. En wat we nu in dit stuk zien en bijwonen, is een uitbarsting, die bij na op een noodlottig einde uitloopt, tusschen maai en vrouw, op den dag van hun 12 1/2-jarig huwelijk, als fa milie en een kennis over zijn geko men om dit feest vau de „huiselijke baaixl" te vieren. Meer nietl Het is dus zoo eenvoudig mogelijk Mijnsen geeft slechts eenige toonee- len, zonder veel handeling, zoo naast elkaar gezet, een greep zoo maar uit het Leven vau die menschen, en de losse manier, het sans-gfine, waar mee hij 't doet, vloekt tegen alle too- neel-usances en wat men dus gewoon is te zien. Vandaar dat 't in "t eerst wat vreemd aandoet. Maai- weldra komt men er „in" en gevoelt men met hoe weinig midde len 't Mijnsen gelukt is toch een die pen indruk te maken, 't Biijkt uit dit et uk, dat een auteur van talent geen moordpartijen, overspel of zelfmoor den noodig heeft om de tragedie van twee voor altijd aan elkander gekop pelde menschen, die niet meer van elkander houden, te doen gevoelen. Dit stuk zonder kop of staart uit niets anders bestaande dan uit een middenmoot een moot zóó uit het werkelijke lichaam van liet leven ge sneden heeft bij de fijn aangeleg den onder het publiek, die geen be hoefte hebben aan grove aanschouwe lijkheid, een indruk nagelaten. De „Hagcspelers" gaven er een goede vertolking aan. Er zit „gewoon heid", bijna „ailedaagschheid" in hun epei, en toch leefde 't. Vooral Heien Desmond was goed van waarheid en natuurlijkheid als de ongelukkige vrouw met haar zenuwoverspanning. Eduard Verkade, die op het moderne tooneel, Links van gebaar en slinge rend stijf van gang is, was echter op *ijn best, wanneer hij zijn spel zitten de kon doen. Ais nastuk ging „Ingmar en Si- grid", een tooneelspel in vijf taferee- len van Marie Fonteijn. Maar, we I gullen 't nederig bekennen, we heb ben niet veel van dit werk begrepen we weten niet wat 't was, wat 't be doelde, wat 't geven wilde't is voor ons een niet begrepen kijkspel geble ven we vonden er rerofmoeineies aan Shakespeare, Maeterlinck en de Noor. sche sagen in, maar verhaspeld en verwaterd. Maar daar we 't doodeen voudig niet begrepen, zullen we het natuurlijk ook niet beoordeeJen. Er waren niet veel menschen in den schouwburg, en dat was jammer, want de „Hagespelers" zijn jonge strevers, wier hedoeJen zeer sympa thiek is en den steun van het publiek verdienen. Hel nieuwe, eigen decor in „Huise lijke Haard" was aardig en mooi, en deed prettig aan van kleur, en ook de costuums van Ca to Neeb waren „wat anders", eenvoudig en toch sta tig door kleur en fijne plooiing en versieri n gsmotief. FRANS NETSCHER. Wijziging Leerplicht wet We vernemen, dat spoedig een ge meenschappelijke bijeenkomst in de Raadszaal zal plaats hebben van de drie Commissies tot wering van Schoolverzuim ter bespreking van ee- nige gewenschte wijzigingen in de Leerplichtwet. Een dergelijke gemeenschappelijke samenkomst heeft nog nooit plaats ge had. Wel is er vele jaren geleden sprake van geweest, dooh toen achtte men zulk een gecombineerde vergade ring niet wettig. ELECTRISCHE SPOOR MAAT- SCHAPPIJ. Gedurende Februari 1909 bedroeg heL aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen Amsterdam - Haarlem - Zamdvoort 102.561. Ceintuurbaan te Haarlem 98.531. Haarlem-BIoemendaal 44.828. Totaal 245.920. In Februari 1908 waren die cijfers onderscheidenlijk 95.018, 92.363, 28.679 en 216.060. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterdam - Haarlem - Zand voord 27.54 1/2. Ceintuurbaan te Haarlem 31.39. Lijn Haarlem-Bloemend aal 32.40. Iu Febr. 1908 waren die cijfers on derscheidenlijk f 25.22 1/2, 128.76 1/2, en 33.40 1/2. ORGELBESPELING op Donderdag 18 Maart, des namid- ;s van 2—3 uur, in de Groote- of Sint-Bavokerk alhier, door den Heer W. Ezerman. No. 1. Preludium en Fuga, G. F. Han del. No. 2. Andante, Niels W. Gade. No. 3. Sonate No. 4, W. Rudnick. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Fuge. No. 4. Largo, HSndel. No. 5.Marc he des rols mages, Dubois. Th. Remonstrantsche Hof je. Dr. A. II. Haantjess heeft gister middag in 't bijzijn van die andere regenten en het kerkbestuur de acht vrouwtjes van 't Remonstrantsche hofje Ln de oude Regentenkamer toe gesproken naar aanleiding van het 135-jarig bestaan dezer stichting. Hij vertelde daarin van de wederwaar digheden van het hofje, tijdens de 35 jaren, die verloopen zijn, sedert het eeuwfeest gevierd werd, en herdacht het feit, dat een der bewoonsters nu op den dag af 35 jaren op het hofje was. De jubilaresse noodigde de hee- ren op een kopje thee, waaraan dezen gevolg gaven. Haarl. Hypotheek. In de Maandag gehouden algemee- ne vergadering van aandeelhouders in de Haarlemsche Hypotheekbank al hier zijn de balans- en de winst- er verliesrekening goedgekeurd en is het dividend op 15 (v. j. 13$ vast gesteld. De commissarissen, de heeren J. H. Broekman Junior te Amsterdam, Mr. J. Woltman te Heerenveen en Her- bert Cremer te Haarlem, die aan de beurt van aftreding waren, werden herkozen. Schouwburg. De op hedenavond gestelde opvoe ring van de opera „Tosca" gaat niet door. In de plaats daarvan komt nu Zaterdag a.s. de „Traviata", met mevrouw EngelenSewing in de hoofdro' Tentoonstelling 1910. Door de Vereeniging voor Bloetn- GF.MEENTEWER KLIEDEN-BOND. De beer H. A. Oldersom zal dezer dagen voor den Nederlandschen Fe- deiatieven Bond van gemeentewerk lieden eene lezing houden. Onder werp Wat de Nederlandsche Fede ratieve Bond van gemeontewerklie- chn wil Nieuw Orgel. Naar wij vernemen zaJ binnenkort im de Kerk van Het Allerheiligst Hort van Jezus, in he<t Kleverpark alhier, een nieuw orgel geplaatst worden. Invoerrechten op Kaas. Onder „Binnenland" zijn gisteren, onder het hoofd „Invoerrechten op Kaas', eendge correctie-regeis blijven staan, waardoor een onbegrijpelijk bericht in de courant kwam. Kamerverkiezing. In die gister gehouden bespreking tusschen de besturen van de Haarlem sche afdeelingen van de Liberale Unie, den Vrijz. Dem. Bond en het Alg. Werkliedenverbond Is men over eengekomen een dier voorloopige can- d'daten die men op het oog had te polsen. Maandagavond zullen de be sturen dan opnieuw samenkomen ter bespreking dezer candidstuur. O n v r o u w e 1 Ij k. Maandagavond ongeveer half elf had in de Peuzelaarsteeg een vecht partij plaats tusschen twee opgescho ten meisjes. Het ging er zoo vinmig toe, dat zij elkaar de hoeden van het hoofd Bloegen en in het gezicht krab den. Een paar voorbijkomende mammen scheidden deze furies van alkaar. Naar de verwijten was minnenijd de oorzaak van dit felle optreden. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Drankwet. Bij B. en W. is ingekomen een ver zoekschrift van de wed. H. Zuelen al hier, om vergunning tot voortzetting van den Verkoop van sterken drank in 't klein, va.n het perceel aan den Iieerenweg no. 91, voor welk perceel haar overleden echtgenoot vergun ning had. BENNEBROEK. De heer Mr. B. J. D. Zuhli is be noemd tot lid van den Raad van be heer der 's-Gravenhaagsche Passage- Me a tschappij. HAARLEMMERLIEDE. Tot bestuurslid van den Inlaagpol- der onder deze gemeente is gekozen de heer Mr. M. G. P. del Court van Krimpen te Velsan, HAARLEMMERMEER. De gevallen sneeuw bracht in deze gemeente Maandagmorgen nog al eonige stagnatie te weeg to het ver keer, zoowel dat per as of rijwiel, als te voet. Voornamelijk buiten de bebouwde kommen lag de sneeuw aanmerkelijk hoog en was het verkeer hoogst moei lijk. Opmerkelijk is het echter, dat waar er op enkele plaatsen vanwege den Haarlemmermeerpolder een sneeuw ploeg is gestationneerd, terwijl de sneeuw ons toch ook niet als een ver rassing overviel, er Maandagmorgen al niet reeds bijtijds daarmede was uitgerukt, om althans op den Hoofd weg een gebaanden weg te hebben. Waar de Hoofdweg van den Haar- lenimei meerpolder als een verbin dingsweg tusschen twee groote ste den, namelijk Amsterdam en Lelden, mag worden beschouwd, zou lii'er- mede zeer zeker gehandeld zijn in het algemeen belang. De rijkskeuring van dekhengsten zal plaats hebben te Hoofddorp op Donderdag 18 Maart a.s. Een belangrijke verkiezing. Wegens gewone aftreding, overlij den en bedanken zijn er 5 plaateen te vervullen to het college van. Hoofdin gelanden van den polder, al zoo 1/3 van dat College. IJMUIDEN. Door den heer A. B lerens de Haan werd aan het kerkbestuur van de Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden f 5500 geschonken ten bate van het fonds voor een nieuw kerkgebouw, bollencultuur zijn met het oog op de De dames Instoger te Driebergen, die tentoonstelling voor 1910 ln vier reeds vroeger den grond voor de kerk kleuren reclame-zegels uitgegeven, i schonken, gaven thans 10.000. voor die Ln alle opzichten geroemd mogen jean nieuwen preekstoel, worden voor uitvoering en kleur. 1 REGENTSCHAP. D* Staatscourant bevat een Ko ninklijk Besluit van 15 Maart, waar bij het volgende wordt bepaald, gelet op de artt. 32, 33 en 37 der Grond wet lo. de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal uit te noodigen, zich op Vrijdag 19 Maart aanstaande, te 11/2 uur, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raa' te vereenigen 2o te bepalen, dat door de Minis ter van Binn-eiilandsche Zaken en van Justitie in de alsdan te houden openbare vereenigde vergadering dei- Sta ten-Generaal zullen worden inge bracht een ontwerp van Wet tot voor ziening in het Regentschap in geval van troonsopvolging tijdens de min derjarigheid van den Troonopvolger, en een ontwerp van Wet tot regeling van de voogdij over den minderjari gen Koning. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Staten-Gene raal is in openbare vergadering bij eengeroepen tegen Vrijdag 19 Maart aanstaande, das voormiddags te half twaalf. NEDERLAND EN MAROKKO. Naar de „N. Ct." verneemt, moet b^j de regeering het plan bestaan, bi) nenkort een buitengewone missie naar den nieuwen Sultan van Ma rokko uit te zenden, welk gezant schap tevens belast zou zijn met het aanbieden van een geschenk namens II M. de Koningin. NEDERLAND EN VENEZUELA. In een circulaire aan do consuls die» republiek in don vreemde vestigt de Minister van BuitenJandsche Za ken van Venezuela hun aandacht op hot voorschrift van de wet op den consulairen dienst, volgons hetwelk de consuls paspoorten hebben te ver leen en alleen aan Venozuelanon of vreemdelingen, die ze om eonige bij zondere omstandigheid vragen, in welk geval zij de daarvoor vastgestel de emolumenten mogen berekenen. Deze maatregel, schreef de „Wek ker" is er wederom een, die paal en perk stelt aan een gestadige schen ding der grondwet van Venezuela en het verkeer tusschen onze kolonie en de naburige republiek vergemakkelij ken en bevorderen zal. INVOERRECHTEN OP KAAS. Door de Nederlaaidsche Vereeniging van Kaashandelaren, gevestigd te Gouda, is aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel een adres gezonden, waarin adressante den Mi nister verzoekt zijn aandacht te vesti gen op hel verloop der te voeren on derhandelingen voor de herziening van het tarief van invoerrechten in Frankrijk, opdat achteruitzetting van den Nederlandschen handel ten op zichte van dien van andere landen, zooals dit bij de toepassing van het Duitsehe tarief van invoerrechten heeft plaats gehad, ons worde be spaard. STAATSPENSIONNEERING. Men schrijft aan de „Tel." De artikelen ln „Land en Volk", over ouderdomsverzorging, hebben ln de rijen der leden van den Bond voor Staatspensionneering heel wat ont stemming verwekt, waar men hun streven betitelde als zwetsen op staatspensioen en wisselruiterij op de toekomst. Zij achten het optreden van het bondsorgaan strijdig met het te L'tiecht op de jongste al ge me ene ver gadering van den Vrijztonig-Demo- cratiechen Bond genomen besluit, om zoolang de eommisste ad hoe, op de algemeens vergadering te Arnhem benoemd, haar meeniiig niet heeft kenbaar gemaakt, geen bepaald stel sel met het oog op de verkiezingen te propageeran. Ten gevolge van bovenbedoeld op treden, heeft de voorzitter van de af- deeling Tiel "an den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond, de heer J. P. de Jager, als lid bedankt. Ook Perio, de redacteur van het orgaan voor Staats- poi.sioneering, en andere voorman nen dier partij, zouden voor hun lid maatschap van den Vrijztonig-Demo- crsfschen Bond bedankt hebben. TWEEDE KAMER. VERHEFFING VAN ONTSLAGEN GEVANGENEN, EINZ. In aansluiting op het gisteren ver melde is nog mee te deelen, dat met betrekking tot personen, die wegens bedelarij, landlooperij of herhaalde openbare dronkenschap met de poll- lie in aanraking tiju, de Minister op merkt, dat, ook naa.' zijne meenJng, het telkens terugkeerwn van zoovelen naar eene Rijkswerkinrichting in ve le gevallen wordt bevorderd door de voorafgaande opzending zelve, mede brengende eenerzijde het allengs af breken van alle connectie® met de vrije maatschappij, anderzijde bet ge wennen aan het gestichtsleven, dat elk initiatief overbodig maakt, waar alles om eene volksuitdrukking der verpleegden zei ven te bezigen, „ge sneden koek" is. Het wil den Minister dan ook toe schijnen, dat voorkoming van opzen ding naar eene Rijkswerkinrichting in liet bijzonder van de eerste op zending van het allergrootste ge wicht moet worden geacht, vooral waar het geldt tijdelijk werkloozen, personen, die met hunne familie in onmin zijn geraakt en dergelijke. Wat de rechtstreeksche overheids bemoeiingen betreft, deelt de Minis ter mede, dat het gewenscht schijnt den hoofden en besturen der strafin richtingen, alsmede voor zoover be treft de verheffing van personen, die naar eene Rijkswerkinrichting drei gen te wordeu opgezonden, den amb tenaren van het Openbaar Ministerie, ten deze naast hunne overigens om schreven bemoeiingen, ook eene meer rechtstreeksche taak en daarmede sa menhangende bevoegdheid te geven. De Minister van Justitie zal genoem de autoriteiten, hetzij ambtshalve op hun daartoe strekkend voorstel kun nen machtigen, met betrekking tot bijzonderlijk aangewezen personen als hier bedoeld, bepaald omschreven maatregelen, beo ogend him behoud voor bet maatschappelijk leven, te nemen, doch slechts indien hem ge bleken ie, dat het treffen van zooda nige maatregelen door particulieren in het onderhavige geval niet te ver wachten dan wel ongewenscht is. Ook deze machtiging en de vooi'tduring daarvan zullen afhankelijk kunnen worden gesteld van voorwaarden. Het ligt to de bedoeling het ont worpen. stelsel e. q. met ingang van 1 Juli a. 6. in werking te doen lie den. De mogelijkheid wordt geopend liet stelsel uit te breiden tot ontslagen tuchtschol leren en RijksopvoedeJin- gen. Ter uitvoering van het plan zal noo dig zijn de aanstelling bij het Depar tement van Justitie van een tweetal ambtenaren een inspecteur en een ambtenaar, die hem ln zijn veelom vattende taak zal moeten ter zijde staan en die op plaatsen waar de in stellingen geen gelegenheid hebben zelve te dien einde op te treden, aan vankelijk mede eenigermate werk. zaom kan zijn tot hot zoeken van be trekkingen voor hen, die daarvoor üi aanmerking kunnen komen. In verband met een en ander wordt op de Justitiebegrootiug voor 1909 een vorhoogtog voorgedragen van totaal 10,300. Mr. MENDELS. De Tel. schrijft: Men weet, dat mr. M. Mondeis, het sociaal-democratisch Staten- en ge meenteraadslid te Utrecht, spoedig na het buitengewoon Deventer con gres der S. D. A. P., beide zetels ter beschikking zijner kiezers stelde. Voor den gemeenteraad zijn nog geen ver kiezingen voor dezen zetel uitgeschre ven. Vermoedelijk zal men eenvoudig wachten tot de Juli-verkiezingen.Voor den Staten-zetcl evenwel is de verkie zingsdatum bereids op 12 April vast gesteld. De afdeeling der nieuwe S. D. partij, die zich te Utrecht vormde, heeft, naar enkele bladen melden, mr. M. Mendels nu definitief candidoat gesteld voor het mandaat, dat hij zoo juist neerlegde als S. D. A. P.'er. Nu verluidt het, dat van liberale, vri j z frvndg-demoeratische en anti-revo- lutionnaire zijde ernstig overwogen wordt, geen tegen-candidaten te stel len, en zulks aan de overige Chris telijke partijen eveneens zal woer den aanbevolen. Men wenscht aldus het mandaat van mr. Mendels, dat tot 1913 loopt, en de kiezers hem to 1907 gaven, hem niet te betwisten. Voorts wordt medegedeeld, dat mfcsn te Utrecht van de zijde der oude S. D. A. P. een ander candid a at zou wen- schen te stelten. AMSTERDAMSCHE TIJD. De St.-Ct. bevat een Kon. Besluit tot wijziging van het Algemeen Re glement voor den dienst op de spoor wegen. Met Ingang van 1 Mei 1909 wordt bepaald: 1. Het tweede lid van artikel 3 van het Algemeen Reglement voor den dienst op de spoorwegen, vastgesteld bij K. B. van 27 October 1875, wordt gelezen als volgt: „Elk station rnoet voorzien zijn van een goed loopend uurwerk, geregeld naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam.' II. Het tweede lid van artikel 24 van het Locaalspoorwegreglemen* 1902 wordt gelezen als volgt: „Elk station en elke haJte, geen stopplaats zijnde, moet voorzien zijn van een goed loopend uurwerk, gere geld naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam." EEN BENOEMING. In den ouderdom van 82 jaar over leed te Bergharen de heer G. W. Gramsor, burgemeester dier gemeen te, die als zoodanig met ingang van 6 dezer was herbenoemd." Aldus meldt „Land en Volk". „De Zierikzèesche Nieuwsbode" merkt naar aanleiding hiervan op, dat men te Bruinisse den burgemeester, die 78 jaar oud is, en daarbij nog zoo veerkrachtig, dat hij er als een man van zestig jaren uitziet niet herbe noemd heeft. En het blad zoekt ver band met het feit, dat de Bruinisser burgemeester, Elenbaas, liberaal is, terwijl de 82-jarige te Bergharen tot de an ti-revolu tionn a ire partij be hoorde. -VLAKTE BIJ ENKHUIZEN. Bij de Vereeniging „Schuttevaer" is van den Minister vau Waterstaat bericht ingekomen, da-t op de a. s. begrooting gelden zullen worden uit getrokken voor verdieping van de be. kende vlakte teu zuiden van Enkhui zen, „liet Slijk". IN HECHTENIS GENOMEN. De „Hbid."-berichtgever te Antwer pen seint .- De heer H. L., hoofdrol aan den Nederlandschen Schouwburg, werd Maandag in verzekerde bewaring ge bracht. Hoe lang het hem onmoge lijk zal zijn te spelen, is niet te voor zien Het is een onaangename ver rassing voor de directie, wier plan nen voor den eerstvolgenden tijd gansch in de war zijn gebracht TEGEN DE PLAKKERS 1 Te Winschoten is zoo schrijft 't Hbid. Zaterdagavond proces-ver baal opgemaakt tegen 22 leden der sociëteit „De Harmonie", omdat ze zich na twaalven to de sociêteitsloka- len bevonden. Tot dusver was het gebruikelijk, dat tal van cafe's voor den Zaterdag avond permissie kregen om tot half twee te tappen, terwijl ze andere avonden om twaalf uur moesten slui ten. Zaterdagavond voor het eerst, werd die permissie niet meer verleend. Tegen kwart over twaalven ver scheen de inspecteur van politie en verbaliseerde de te-laat-blijvors, 22 in getal. Zij meenen, dat het hoofd der poli tie niet het recht heeft hier in te grij pen, omdat de sociëteit voor de loka len jaarlijks /1500 huur betaalt, ter wijl de edgenaar van het hotel „Wis- semann", wanneer hij voor door hem of door anderen dan de sociëteit ge organiseerde festiviteiten de aan de sociëteit verhuurde lokalen wenscht te gebruiken, daarvoor verlof moet vragen aan de sociëteit. Getapt is er Zaterdagavond na twaalf uur niet Aanleiding tot den politiemaatre gel is geweest een feit, in één der café's voorgevallen, waar een vader zijn zoon kwam halen en door den betrokken caféhouder huiten de deur werd gezet. De kantonrechter zal nu hebben uit te maken, of de sociëteit „De Harmo nie" krachtens haar contract met den eigenaar der lokalen het recht heeft haai' leden na twaalven in de door haar gehuurde lokaliteiten aanwezig te doen zijn. EEN FABRIEKSBRAND. Een felle brand legde gisteravond het drie verdiepingen hooge maga zijn met pakhuis van de firma N. I. Menko. gelegen aan den Zuiderha gen te Enschedé, in asch. Op het ooger.blik, dat de brand ontstond in de nok van het gebouw, waren de ar beiders nog aan het werk. Ze vlucht ten spoedig, daar het vuur snel om zich heen greep. De brandweer mocht de belendende perceelen, waaronder ook een nieuw gebouwd kantoor dor firma, behouden. Ze werkte met zes tien str aalpij pen. De inhoud van het magazijn was op Amsterdamsche Beurspolis verzekerd voor pl.m. twee ton, het gebouw hij de Arnhemsche Verzekering- en Brandwaarborgmaat schappijen te Arnhem. De firma ver onderstelt kwaadwilligheid. KAMERVERKIEZINGEN. De liberale kiesvereeniging ln Rot terdam I stelde den heer G. Borgesius candidaat. Maandagavond vergaderden de drie districten van de nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging 's-Gravenhage. In <ie drie districten der residentie werd liet

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1