NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26» Jaargang. Wo. 7891 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. WOJSNSUAU 17 MAAKT 190» 11.28 ABONNEMENTEN PER DRIB HAANDBNl Voor Haarlem i Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Ia (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H a .de omstreken en franco per post 0.45 Dltgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREB00M. ADVERTENTIÉNi Van 1—3 regels 60 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /V—eike regel meer ƒ0. t© Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per' plaatslngi 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie cd Administratie? Groote Houtstraat 55. fotercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eu der Administratie 724. Drukkerijt Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd he! Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraa! 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6223. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 18 MAART. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Schouwburg: Rott. TooneeJgez. Zijn Hoogheid, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num- ,mer vinden onze lezers een artikel ..Figuren u't de Raadsvergadering" 'in de rubriek Om Ons Heen. HAARLEMSCH MUZIEKKORPS. De Liedertalel „De Vereendgde Zan gers" heeft in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam een vocaal- en in- ptrumentaalcomcert gegeven met me de vy er king van de sopraan-zangeres Tilia Hill, thans te Berlijn gevestigd. Naast haar traden op mej. Esther Hemriques en de heeren Care-l PhLip- peau en C. Blazer, terwijl aan het Ste delijk Haarlemsch Muziekkorps 't or kestrale gedeelte was toevertrouwd. Het „Nieuws" schrijft over deze uit voering o.m.: „Van Bruch werd het bekende „Kol Nidrei" voor violoncel door deoi heer C. Blazer met veel smaak voorgedra gen. Ook het orkest mag voor de nauw gezetheid in de uitvoering der imten- tiën van den directeur geroemd wor den. Vaak waren er oogenblikken van schoonen, grooten klank in de ensem bles van koor en orkest. De solisten .werden op discreete wijze begeleid. Van Tilia Hill mag men met geest drift getuigen: zij is een sieraad voor onze Nederlandsche kunst Deze zan geres staat thans in de allereerste rijen van onze kunstenaarsgroep. De hoer Carel Phlippeau droeg met veel smaak de tenor-aria's in Mendels sohn's Psalm voor. Waro zijne stem iets krachtiger, hij zou ongetwijfeld een onzer meest gezochte tenoren kun nen zijn. Dat mej. Tilia Hill de koningin van het feest was, zal ieder met mij eens zijn." EIND-EXAMENS H. B. S. IN NOORD-HOLLAND. De Commissaris der Koningin vn Noord Holland heeft bepaald, dat de eind-examens der H. B. S. met vijf jarigen cursus in Noord-Iiolland zul len gehouden worden te Amsterdam en te Alkmaar. De commissie te Alkmaar zal de Haarlemsche candidaten hebben te examinee ren. De candidaten, die niet hot volledig onderwijs aan een H. B. S. met 5-ja.rigen cursus hebben ge volgd, moeten zich aanmelden bij don voorzitter der oost. commissie te An sterdam. Tot voorzitter, tevens lid der com missie te Alkmaar is benoemd de heer Dr A. C. Antusch, te Alkmaar, en tot leden dier commissie de hee ren Dr. H Brongersma, direoteur der H B. S. te Haarlem, tevens plaats vervangend voorzitterdr. D. A. Kerkhoff, directeur der H. B. S. te Helder L. v. d. Vegt, leeraar aan de H. B. S .te Haarlem d.r. E. H. J. Cnnaeus, leeraar aan de H. B. S. te Hoorn H. Schuitema, leeraar aan de H B. S. te Den Helder*N. Meijer, leea*aar aan de H. B. S. te Alkmaar dr. W. C. L. Bronsveld, directeur der H B. S te Hoorn W. N. Francken, leeraar aan de H. B. S. te Den Hel der J. Hempenius, leeraar aan de openbare Handelsschool te Amster dam R. Zuidema, leeraar aan de H B. S. te Haarlem F. H. Dela- chaux, leeraar aan de H. B. S. te Alk maar P. Frisius de Haan, leeraar aan de H. B. S .te Haarlem R. van Dumen, leeraar aan de H. B. S. te Hoorn H. L. Zich, leeraar aan de H B. S te Alkmaar, en J. C. Kerk- meijer, leeraar aan de H. B. S. te Hoorn. Tot lid der commissie te Amster dam is o.a. benoemd de heer H. Wie r-inga, leeraar aan de H. B. S. te Haarlem CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering). In de te Utrecht gehouden open bare terechtzitting had de uitspraak plaats in de volgende zaak Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen den Raad van Be roep te Haarlem, waarbij met vernie tiging «ener beslissing van de bank, is bepaald dat aan J. C. van O. te Haarlem zal worden toegekend eene rente van f 0.87 1/2 rente per werkdag ter zake van een ongeval, tengevolge waarvan zijn rechter bovenarm bij den schouder is gebroken, welke breuk zonder afwijking is genezen, maar de arm kan s'nds dien niet hoo ger worden opgeheven dan horizon- taa'. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en bevestigde de beslissing der bank, waarbij aan getroffene met Ingang van 14 September 1908 f 0.35 rente per werkdag is toegekend. TEGEN HET NIEUW-MALTHUSIA- NISME. Een zeer groote menigte was er gis teravond in het Brongebouw; daar gekomen ingevolge den oproep van de „Vereen, tot b estrijding van het Ndeuw-Malthusianisme". De heer H. van den Berg, le voorzitter van de Haarlemsche afcLeeüng van de veree niging sprak het openingswoord, daarbij voor- en tegenstanders dank zeggende voor hun opkomst. Als eer ste spreken* leidde de voorzitter in Mgr. G. Konings, die tweeërlei huisgezin nen van voor- en tegenstanders schet ste en aangaf, hoe. in latere geslach ten uit liet eene gezin. energ»elooze menschen zullen voortkomen en uit 't andere krachtiger afstammelingen kunnen opgroeien. Het groote huisgezin, meende spr. geeft door zijn noodzakelijken strijd om 't bestaan, gelegenheid tot ont plooiing van alle gaven en krachten van het hoofd des gezins en daardoor verbetering van de raseigenschappen. De meeste groote mannen en genieën, merkte Mgr. Konings op, kwamen voort uit groote gezinnen. Als oorzaken en aanleidingen tot 't doorvoeren van de gewraakte begin selen, noemde spr. uithuizigheid en vrouwenarbeid, waardoor de kinde ren tot een last worden. Omtrent Vrouwenarbeid zei spreker, dat de moeder zich geheel aan het huisgezin moet kunnen wijden. De so ciale wetten moeten daarom den vrouwenarbeid verbieden; maar ook moet dan gezorgd worden, dat de man fatsoenlijk met zijn gezin leven kan. In Frankrijk overtreffen de sterf te- gevallen nu de aantallen geboorten per jaar met 20.00Q. Daardoor is dat land van de eerste tot de 5e plaats te ruggevallen. Wanneer het kwaad nu een maat schappelijk gevaar gaat opleveren, meende de inleider, dat heit de plicht is van elk staatsburger, als van den staat zelf, er middelen tegen te bera men. Omtrent de geopperde vrees voor overbevolking wees Mgr. Konings er op, dat, als Europa een bevolkings dichtheid bezat als België, er in ons werelddeel alleen nog 1900 mil-Roen mensehen meer konden leven, dan nu op de geheele aarde. Ontginning van woesten grond door den staat en door particulieren met staatssteun zou in dit opzicht heilrijke gevolgen kunnen hebben. Een andere aanleiding zijn sommi ge winkeluitstallingen. De rampzali ge gevolgen, maken het dringend noodzakelijk, dat de staat daartegen maatregelen treft. Eenige aanwezigen stelden vragen of trachtten een debat te houden. Dit laatste werd geweigerd omdat daar voor de beschikbare tijd te kort was. De lieer Van den Berg zei de echter toe, dat de vereeniging binnenkort tien debat-bijeenkomst zou uitschrijven. De tweede spreker Dr. D. Snoeck Henkemans, secretaris van het hoofd bestuur der Vereeniging, te 's-Gra- venhage, leverde een wetenschappe lijke bestrijding van het stelsel van de bestreden vereeniging. Daarbij wees hij er op, dat in de laatste 50 jaren de huwelijkskansen gestegen zijn, en dat in Frankrijk het aantal onwettige geboorten toeneemt, in tegenstelling met andere landen. Het alcoholge bruik is zoo toegenomen, dat dit land in de statistiek van de 7e tot de eerste plaats geklommen is. W.el zijn in Frankrijk, waar het bestreden begin sel het meest veld heeft gewonnen, de loonen gestegen, maar als men de loon-cijfers in verband brengt met de duurte van levensmiddelen enz., dan :s Frankrijk bij Engeland en Duitsch- land zeer ten achter, want dan ver houden de cijfers zich als 100 63 56 (Engeland, Duitschland, Frankrijk). In ons land zijn de sterftecijfers niet gaan dalen na de daling der ge boortecijfers, als beweerd wordt. Integendeel, tusschen 1870 en 1874 ziin gemiddeld de sterftecijfers gaan dalen en de geboortecijfers pas tusschen 1875 en 1879. Verder bestreed Dr. Snoeck Henke mans de wet van Mal thus, dat de be volk ingstceneming de toeneming van j voedingsmiddelen zou overtreffen. Hij legde er daarbij den nadruk op, dat Malthus zelf 't verschijnsel, waarop hij zijn wet grondde, geen treurig ver schijnsel vond, maar integendeel een gelukkig, wegens het kweeken van krachtige individuen door den strijd om het bestaan De heer Van den Berg zeide bedden sprekers dank voor hun voordracht. TENTOONSTELLING TE LONDEN. Dezer dagen namen wij een tele- giam op van een bollenkweeker, die in Londen vertoefde, over het succes van de tentoonstelling in de Royal Horticultural Society aldaar. In het Weekblad voor Bloembollencultuur vinden wij nu een uitvoerige mede- deeling daarover van den heer G. H. van Waverem, die namens de Veree niging voor bloembollencultuur de 24 inzendingen (allen van Engelschen) beoordeelde en naast zich de heeren James Walker en Duncan Pearson aJs keurmeesters had. „Minstens 100 strekkende meter ta fels' aldus schrijft de heer Van V averen, „waren met Hyacinthen gevuld. Tulpen waren er ditmaal zeei weinig, maar des te meer Nar cissen. Heft is mij hoogst aangenaam tevens te kunnen verklaren, dat de belangstelling, die deze tentoonstel ling van die zijde van het publiek (le den der R. H. SJ mocht ondervinden, al bijzonder groot is geweest. Waren de voorafgaande vee r tien - daagsche exposities slecht bezocht, niet aldus de eerste meeting in Maart. De zaal was tusschen 2 en 4 uur overvuld met een zeer gedistin geerd publiek. Herhaaldelijk hoorde Ik opmerken, dat men zich in Hol land waande." En verder „Waar in 1908 met meer of minder recht sprake kon zijn van verschil jvan meening over het succes, dat toen aan onze uitloving ten deel viel, daar kan ik van deze jongste ten toonstelling gerust verklaren, dat zij een beslist succes is geweest en zeer veel zal bijdragen om de keuze der voorjaarsbloemen op Hyacinthen te doen vallen. Er waren in het geheel 24 inzendin gen, waarvan 21 in de amateur klasse eu 3 trade-exhibits. Van de laatste weren 4 inschrijvingen ingekomen, maar één (de firma Carter en Co. te Londen) had -zich teruggetrokken." Ten slotte een aardige bijzonder heid „Als eene eigenaardigheid zou ik nog willen vermelden, dat twee der den gedeelten van de Inzending, die met ons goud bekroond werd, aange kocht werd door de Countess of West moreland persoonlijk, om op denzelf den avond hare voornaamste gasten te eeren, en hare conservatory met dc Hollandsche kleuren te sieren, zooals zij zich zeer complimenteus tegenover mij uitdrukte." Deze belangstelling voor -onze Ne der landsche bloemen is zeker vleiend. Naar wij vernemen, bestaat die ook bij eene nog hooger geplaatste in ons eigen land. Onze Koningin maakt (naai- wij vernemen) veel gebru'k van tulpen als tafelversiering, in bouquetvoim en als guirlandes. EFFECTENVEILING. Gisterenavond had te Amsterdam een effectenveiling plaats onder lei ding van Brcekman's effectenkan toor O iu. werden verkookt Een aandeel Mij. voor electrischo centraalstatious, lsto serie, te Haar lem, 32 1/2 pet. Een aandeel eerste Ned. Pulp- en Jamfabriek „Kenau", serie B, te Haarlem, 3 1/4 pet. Zeven A f 600 en één A 300 aand. Mij. tot exploitatie van S taaiwater- bronnen, te Haarlem, 3/4 pet. Geboorte- en Sterft e-St a- tistiek Uit de statistiek der geboorten en sterfte naar den leeftijd en de oorza ken van den dood vn Nederland over Januari 1909 ontleenen we bet vol gende Op 1 Januari 1909 telde de gemeen te Haarlem 70348 Inwoners. Het aan tal der aangegeven geboorten be droeg 123. Op den leeftijd van minder dan een jaar stierven 10 personen van 1 tot 4 jaren 5 van 5 tot 13 jaren 2van 14 tot 19 jaren 6 van 20 tot 29 jaren 3 van 30 tot 39 jaren 3van 40 t.ot 49 jaren 4 van 50 tot 64 jaren 18, van 65 tot 79 jaren 31 en van 80 jaren en daar boven 12. Er stierven in 't totaal 94 personen. De meerdere geboorte dan sterfte op 1000 inwoners per jaar bedraagt voor Haarlem 5.52. ,,H a r p e Davids". Het schoons doel, dat directeur en leden van het Ned. Herv. Zangkoor „Harpe Davids" beoogden, namelijk eeo concert te geven ten voordeele van het Lighalfonds, bleek gisteren- avond maar ten deele bereikt. Er wa ren zeer weinig menschen. Wij wil len evenwel hopen, dat door inteeke- ning het financieel resultaat groot mag zijn. Van 't muzikale gedeelte, dat werd afgewisseld door mej. D. E. Charl. Deetman, alt, Bussura (vervangen door mej. H. Schlüter, uH Amstar-t dam), de heeren Simon Denijs, barl- ton, Amsterdam, W. Heuvelink, vio list. Haarlem, en J. Luttik, begelei ding, alhier, kunnen wij met veel lof gewagen. Het koor toch zong zui verder dan vroeger en de stemver houdingen bleken ook goed te zijn. Ook was de keuze dar liederen te prij zen. de heer II. P. C. Dams, directeur, verdient voo- dit gedeelte hulde. Over den zang van mej. Schlüter kunnen wij mede met veel lof spre ken deze zangeres toch gaf In de Sopraan-Aria uit Judas MaccaMus, van Hündel, behalve een zeer goed geluid, een uitstekende zangtechniek té genieten. De heer Denijs zong even eens met goed geluid eenige mooie liederen, de heer Heuvelink werkte met zijn vioolspel naar vermogen er toe mede, om het artistieke hoogte punt van den avond te bereiken. Maar zeer veel heeft de jeugdige Luttik bijgedragen door zijn uitste kend pianospel. Het is ons steeds een genoegen dit muzikale jong- mensch te hooreh begeleiden. De woorden van sympathie, door Ds. Veen bij de opening van het con cert gesproken, tot alle medewerken den op dit concert, beamen wij ten volle. „Harpe Davids" heeft gisteren avond getoond, een vereeniging te ;jn, die reden van bestaan beeft. K. Op de voordracht. Onze stadgenoote, mejuffrouw S. V E. Antonisse, komt voor op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school te Assendelft. Lamsslagerij. De heer Otto van Creveld heeft Ki uisstraat 18 geopend „De eerste Haarlemsche Lamsslagerij". Het be drijf is electrisch ingericht. Hierdoor ea door de goede inrichting van de slagerij kan Iedere bestelling ylug en goed worden uitgevoerd. NATIONALE BLOEMENTEN TOONSTELLING. Ut hoofdbestuur der algemeene ver eeniging voor Bloembollencultuur, heeft dezer dagen een circulaire ver spreid, waarin nogmaals de aandacht gevestigd wordt op de Nationale Bloe mententoonstelling ln 1910 te Haar lem te houden, onder beschermheer schap van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, welke van wege deze Ver eeniging zal worden gehouden ter herdenking van haar vijftigjarig be staan. Bepaalden zich de tot dusver gehou den vijfjaarlijksche tentoonstellingen tot inzendingen van vervroegde bolge wassen, welke in de maand Maart ter bezichtiging werden gesteld, ditmaal zal de tentoonstelling een geheel an der karakter hebben en gehouden worden gedurende meer dan zes we ken in den bloeitijd der bolgewassen in het open veld. Hierdoor wordt de gelegenheid geboden om te doen zien, op welke wijze onze Nederlandsche bloembollen het best voor perkbe- planting en natuurlijke groepeer in g kunnen worden gebruikt In deze richting ligt ongetwijfeld voor een zeer belangrijk deel de toekomst van het bloembollenvak en de voorgeno men tentoonstelling heeft daarom een gewichtige economische beteekenis voor dit bedrijf. Reeds zijn vele toezeggingen van inzendingen Ingekomen. Ofschoon het welslagen der tentoon stelling, ook uit financieel oogpunt, met vertrouwen mag worden tegemoet gezien, eischt toch een wijs beleid om ook op onvoorzienen tegenslag be dacht te zijn. Het is daarom, dat heit hoofdbestuur besloten heeft een waarborgfonds te vormen, hetwelk slechts dan zal wor den aangesproken, wanneer de gewo ne Inkomsten der Vereeniging en de baten der tentoonstelling niet geheel voldoende mochten blijken om de on kosten te dekken. Het hoofdbestuur meent, dat velen geneigd zullen xijn in dezen vorm steun te verleenen en denkt hierbij vooral aan hen, die door hunne nau we betrekking tot den tuinbouw en het bloem bollen vak of wegens het groote belang, dat de bloei van dien belangrijken tak van volkswelvaart ook voor hen heeft, gaarne een blijk van sympathie zouden willen schen ken aan de Vereeniging, die geduren de een halve Aeuw de belangen van de Bloembollencultuur heeft gediend. Bij de circulaire is een inschrijvings biljet voor dit waarborgfonds gevoegd. Van 't Kantongerecht BEDORVEN SCHELVISCH. Een vdschverkooper had op onze vischmarkt een mandje met 17 schel- visschen. De marktmeester vond, dat 't zeebanket ea- verdacht uitzag, waar om hij de politie met 't geval in ken nis sitélde. Zoo waren op 't politiebu reau èn visch èn vischverkooper, maar de commissaris noch een zij ner dienaren konden over den toe stand der schelvisschen oordeelen. Nu gevoelde men 't gemis van vrouwelij ke ordebewakers De oommissaris wist read Hij liet de heeren Broekmeyea* halen, die als vlschhandelaars constateerden, dat de visch bedorven was. Ze zagen dit aan de ongewone kleur, 't weeke vleesoh, enz. Nu stond de handelaar in bedorven visch voor den kantonrechter terecht en hooide den ambtenaar van het O. M. 5 gulden boete of 3 dagen hechte nis tegen zich eischen. SLECHTE PEREN. Een kruidenier had bedorven ge droogde peren uitgestald, waarom de adjunct-inspecteur Koker proces-ver- baal opmaakte. De deskundige Dr. Borst Pauwels heeft de peren onderzocht en consta teerde, dat ze bedorven wapen. De insecten waren met 't blootje oog te zien. Tegen dezen winkelier eis elite het O M. ook 5 gulden boete of 3 dagen hechtenis. De beklaagde beloofde voortaan be ter te zuilen opletten. LEERPLICHTWET. Eenige Leerplichtwet-schonners hooiden verschillende geldboeten te gen zich eischen, éen van 15 gulden, en voorts afdalend tot 2 gulden. Een dei- beklaagden zeiU moet mij niet straffen. De heeren moeten eens bij me thuis komen, dan kun nen ze met mijn vrouw kennis maken en zien, dat het schoolverzuim niet mijn schuld is. ARBEIDSWET. We kregen weer eens eens gezel schapje bazen en baasjes, die gezon digd hadden tegen de bepalingen van de Arbeidswet. Ze hadden jongens ou. der de 16 jaren na 's avonds 7 uur la ten werken. Ook een bleeker stond terecht, om dat hij een meisje na dien tijd in zijn bleekerij had laten werken. Tegen de beklaagden werden ver schillende boeten geëischt, afwisse lend van 3 tot 10 gulden per overtre ding Eenige beschuldigden beweerden, dat ze niet wisten, dat zulke jongens niet later dan 7 uur mogen werken. Dit geloofde de kantonrechter niet, omdat de wet al zoo lang bestaat. Enfin, nu weten ze het. Door schade wijs 1 TWEE MENSCHEN OP EEN RIJWIEL. Een rijwiel voor één persoon be stemd mag niet door twee bereden worden. Dit is een bepaling onzer po li ti e-verorden iag Er wordt nog wel eens tegen dit nieuwe artikel gezondigd. Ook nu stond zoo'n zondaar terecht. De man was van Spaarndam komen rijden, onderweg zag hij een jongen mot een gebroken klomp en ontfermde zich over dit jongemensch, door hem naar huis te laten steppen. De eisch luidde: 50 cent boete. (Xm vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken leden. De voordrachten en samen spraken, die ten beste werden gege ven, vielen zeer in de smaak der aanwezigen, die talrijk waren opge komen. Tot laat in den avond bleef men gezellig bijeen. HAARLEMMERLIEDE C. A. In verband met de plannen tof stichting eener gasfabriek alhier, bracht de deswege benoemde com missie heden een bezoek aan de gas fabriek te Schoten. HAARLEMMERMEER. De woning van den landbouwer Geertsema, bewoond door den arbei der Heistek, aan de hoofdvaart op JJ te Haarlemmermeer, is door het val len eener petroleumlamp afgebrand. Er kon maar weinig gered worden. De schade wordt door assurantie ge dekt. HALFWEG. De openbare school alhier, wegens het zoo algemeen heerschen der ma zelen gesloten geweest, is weder ge opend, ofschoon nog een aantal kin deren verzuimen. Binnenland HEEMSTEDE. Drankwet. Door B. en W. is benoemd tot ad viseur inzake de schatting voor de Drankwet, de heer H. N. Vooges, al hier. BENNEBROEK. De Chr. Nat. Werkmansbond, afd. Bennebroek en omstreken, vierde Dinsdagavond In Rehoböth haar vier. de jaarfeest. Nadat de bijeenkomst door den eere-voorzitter, Da. J. A. Gerth v. Wijk, geopend was, werd door den secretaris en den penning meester het jaarverslag uitgebracht, dat van matigen bloei der vereeni- ging getuigde. De afd. telt thans 120 TWEEDE KAMER. VERSTERKING VAN RECHTS COLLEGES. Deze suppletoire begrooting, waar bij de post Lractemeuten van presi denten en verdere rechterlijke amb tenaren met 41.834 wordt verhoogd, is door de Regeering ingediend in aansluiting aan de reeds ingediende nchterstandsontwerpen. Bij de thans gedane wetsypordracht werden de voor de versterking der overbelaste gerechten zoodanige gelden aange vraagd. Evenals in het door de Twee de Kamer aangenomen oude achter- ..andsontwerp 4 is deze versterking gesteld op 3 vice-presidenten (1 Am sterdam, 1 Rotterdam. 1 's-Gravenha ge) 12.500 6 rechters (2 Amster dam, 2 Rotterdam, 2 's-Gravenhage f 22.000 2 substituut-officieren (1 Amsterdam, 1 's-Gravenhage) f 7000 H 5 substituut-griffiers (2 A 4 Am sterdam, 1 's-Gravenhage) 8700, voor een vol jaar totaal f 50.200. De betrekkelijke post is in het ont werp voor 10 maanden dos op boven vermeld bedrag van 41.834, uitge trokken. BESPOEDIGING. In sommige bladen komt een be richt voor, dat de vertegenwoordigers der verschillende groepen in de Twee de Kamer een voorstel hebben ge daan om hel onderzoek in de secties te bekorten in dien zin, dat voor elke begrooting en voor elke rubriek van wetten een vaste commissie van rap porteurs zal worden benoemd, die op en aanmerkingen van de leden in ortvangst neemt en verwerkt. Wij vernemen, dat inderdaad een dergelijk voorstel als geheim aan de leden rondgezonden, en in overwe ging is. C.Land en Volk"). DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen Lri Febr. beantwoordt schijnbaar niet aan de verwachtingen, door Januari opgewekt. Immers het totaal der mid delen is ca. 460.000 beneden het cij fer van Februari 1908 gebleven. Bij nadere beschouwing is deze ver mindering echter minder onbevredi gend dan zij oppervlakkig schijnt. In de eerste plaats moet de omstandig heid, dat Februari dit jaar een werk dag minder telde dan het voorgaande jaar, van eenigen invloed, althans op de verbruik8- en Indirecte belastingen, geweest zijn. Verder blijkt uit den staat, dan enkele middelen, die we gens hunne wisselvalligheid bekend zijn, in Februari al zeer slecht zijn binnengekomen. Zoo wijst de succes siebelasting eene vermindering van f 377.000 aan, terwijl de suikeraccijns f 271.000 bij Februari 1908 is ten ach ter gebleven. Deze drie factoren ver klaren dus reeds meer dan voldoende de vermindering van de opbrengst in de afgeloopen maand en blijkt daar uit, dat de overige middelen bevredi gend zijn binnengekomen. EEN AARDIGE VONDST. Zestien jaren geleden verloor iemand bij het ploegen van een stuk land onder Schore zijn zilveren hor loge, gesloten in een koperen kast. De vorige week nu is dit horloge door een landbouwer van Kruiningen dae hetzelfde stuk land omploegde, In vrij goeden toestand teruggevonden. Alleen de wijzers en het boutje van den beugel waren verteerd. Het hor loge is door den vinder aan den eige naar teruggegeven.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1