KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENTIEN: 1-6 RECELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f0.50 BIJ VOORUITBETALING Onze Lachhoek spoedig uit, zoodat de fabriek Ln een minimum van tijd aan de achterzijde in lichte laaie stond. De brandweer was spoedig ter plaat se om deze vuurzee te bedwingen, zoo- dat men er in 6laagde den hrand spoedig te overmeesteren. De oorzaak is waarschijnlijk te zoe ken in vonken, die uit de kacheJ vie len en zoo het meubilair van het kan toor aantastten. Door de firma A. C. Vis, zullen maatregelen getroffen worden om het bedrijf zoo spoedig mogelijk voort te zetten. Het Interieur van de fabriek beeft veel van bet vuur geleden, terwijl de werktuigen door bet water veel scha de ondervonden. Alles was verzekerd. BRAND TE ENSCHEDE. Omtrent den brand bij de firma N. I. Menko te Enschede, meldt men aan het HbLd., dat in verband met deom- standiighedendat het onheil ont stond in den nok van het gebouw, waar wiet wordt gearbeid, waar noch vuur, noch licht was en men ook geene andere omstandigheid meent te kunnen.veronderstellen, welke den brand kon veroorzaken, terwijl bo vendien het geheele complex iin eend- gen tijd ln lichterlaaie stond en toch de gasmeter was afgesloten (mem werkte nog bij daglicht) de firma kwaadwilligheid meent te mogen ver. ondierstellen. Naar aanleiding van dit vermoeden werden door den commissaris van politie reeds een vijftiental der ln de verbrande magazijnen en het pak huis werkende personen verboord- Het onderzoek leidde nog bot geen en kel resultaat. De firma loofde duizend gulden uit ivoor de aanwijzing van den dader. J. C. T. KROESEN Te Weltevreden is overleden de heer J. C. T. Kroeeen, oud-Lid van den Raad van Ned.-Indiê, ridder lm de orde van den Nederiandechen Leeuw. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN. Het vertrek en de aankomst van den nieuwen gezant te Peking, Jhr. Beelaerts van Blokland, zijn zóo ge regeld 15 en 19 April), dat hij H. M. de Koningin op 1 Mal te Peking zal kunnen vertegenwoordigen bij de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van den overleden keizer van China. KERKDIEFSTAL. Te 's-Kertogeubosch is tn de St. Leonarduskerk een offerblok gelicht. De dief schijnt gestoord te zijn, wel licht door kerkgangers, daar tn het otU rblok nog eenig geld werd gevon den. Van 't Maria-beeld, dat tijdelijk Is geplaatst tn de kapel aan de lin kerzijde der kerk, is een groote ver guld zilveren rozenkrans geroofd. TEGEN DE RATTEN. Dat de ratten aan de groentevefldem aan don Langendijk veel schade toe. brengen blijkt wel hieruit, dat de landbouwvereeniging aldaar besloten heeft een premie van 15 crt. per ingele verd» rat uit te loven. Men zal trach ten, dat ook de afdeel ing der tuin- bouwvereenjging te Zuid-Scharwou- de die premie uitlooft, om te voorko men, dat vandaar ratten te Noord- Scharwoude worden ingeleverd. DE KOUDE MAAND MAART. Onder dit opschrift schrijft H. kt dfc t,Zutph. Courant": „Wat blijft het toch lang koud voor den tij dvan het jaar", deze klacht werd in de laatste weken nog al eens vernomen. Maart bracht ons dan ook tot heden, na de zoo koude laatste week van Februari, nog steeds een betrekkelijke lage temperatuur, en daarbij weinig zonneschijn en meer dere dagen met sneeeuwbuien, waar bij van de nadering der lente nog zeer weinig volt te bespeuren. Wel brengt deze tijd van het jaar gewoonlijk meer dagen waarop dit het geval is, dus danige periode is echter zelden van *oo langen duur als thans. Er kwam toch na zeventien Febru ari nog geen etmaal voor zonder vorst, waaronder meer waarop deze nogal van beteekenis was. In de ge heele maand Maart komen gemiddeld acht dagen voor met een laagsten stand beneden het vriespunt, in 1893 slechts één dag. De hoogste tempera tuur vau den dag was alleen op den llden 42 gr. Fahr., de overige dagen der maand slechts van één tot acht graden boven het vriespunt. De tem peratuur van de eerste der maand normaal klein 88 gr., was ditmaal klein 30 gr. Het bewolkingscijfer van Maart, ge middeld 6.6, was tot heden 9.3, alleen de vijfde der maand was een zonnige dag. Het is dan ook niet te verwonderen, dat door land- en tuinman zoo ge klaagd wordtt over de voor hen zoo ongunstige weersgesteldheid, 't komt trouwens in Maart zelden voor, dat de vorst in den grond het bewerken zoo lang belet als thans. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN. Het is onzen lezers bekend, zoo schrijft 't HblcL, dat de Ged. Staten van Noord-Iiolland een aantal wo ningen langs den spoordijk van de Staatsspoor in Watergraafsmeer on bewoonbaar hebben verklaard. De onmiddellijk belanghebbende zal aan de Kroon vernietiging vragen van het besluit van Ged. Staten en wel op grond van het feit, dat in de ze de Gemeenteraad niet is gehoord. Hoewel de wets-interpretatie in de ze niets aan duidelijkheid te wen- schen laat, is er wellicht nog een lichtpunt voor den naast betrokkene. Volgens de vigeerende gemeentewet is die Commissaris der Koningin de aangewezen autoriteit om wan neer B. en W. aan de hun opgegeven opdracht niet voldoen handelend op te treden. Kan het de bedoeling van den wet gever geweest zijn, toen hij B. en W. een maand toestond om advies uit te brengen aan den Raad, dat wan neer dit niet geschiedde de Com missaris der Koningin een voorstel Ln den Gemeenteraad zou brengen. Ongerijmd is deze veronderstelling nietwijl het niet Ln den aard ligt van onze autoriteiten eenig college in zijne rechten te korten. Er Is meer. Als de vigeerende Woningwet wordt uitgelegd volgeng de door ons gege ven artikelen, zouden B. en W. hert. in hunne hand hebben, steeds den Ge meenteraad te ne gee ren Immers als zij tn gebreke blijven den Raad hun aovies kenbaar te maken, zuilen Ge deputeerde Staten hel recht hebben te doen datgene, wart des Gemeente- raade is. HOF VAN ARBITRAGE. Naar men verneemt is prof. Wei es, boogleeraar te Parijs en rechtsge leerd adviseur aan het Departement van Buitoniandsche Zaken aldaar, aangewezen door de Framsche regea ring om als agent van Frankrijk op te treden in het Cassa BLanctugeschil voor het Hof van Arbitrage. BRIEFOMSLAGEN EN BRIEFKAAR TEN MET NAAM EN ADRES. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de gelegenheid bestaat, zonder verhoo- g'ng van kosten, rijksbriefkaartfor- mulieren en briefomslagen te ver krijgen, voorzien van den naam en het adres van den afzender, ln een voudiger letterdruk en in de kleur van den op die formulieren en om slagen voorkomenden zegelstempel. Op de briefk aartformulieren zullen dis aanduidingen worden aange bracht op de daarvoor aangewezen plaats in den Linker-benedenhoek van de adres-zijde op de omslagen kan dit geschieden op de kiep of op de adreszijde ter plaatse, waar een ge lijkmatige druk mogelijk zal zijn. Vararts de gewen$chte opdrukken alleen kunnen worden aangebracht bij de vervaardiging van de gewone driemaandelijksche oplaag van post- wa&rden. worden de aanvragen, van ten minste 1000 stuks of veelvouden daarvan, bij voorkeur ingewacht in de laatste maand van elk kalender kwartaal. De aanvragen moeten vergezeld gaan van den voor de te bedrukken briefkaarten of omslagen verschul- digden verkoopsprijs. Nadere inlichtingen ter zake kun nen aan de kantoren der posterijen worden verkregen. GEBOORTE EN STERFTE. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood 'n Nederland over het jaar 1908 is het volgende ont leend Aantal Inwoners od 1 Januari 1908: 5.747.269 levend geborenen 171.860 of 29.90 op de 1000 inwoners per jaar overleden zonder levenloos aangege- venen 86936, aantal overledenen zon der levenloos aangegevenen op 1000 Inwoners per jaar 15.13. Overleden op den leeftijd van min der dan een jaar 21495, 1—4 jaren "1, 513 jaren 3025, 14—19 jaren 2029 jaren 3948, 30—39 jaren 386g, 40—49 jaren 4321, 50—64 jaren 10904, 6579 jaren 20057, 80 jaren en daarboven 8754. onbekend 45. MISBRUIK VAN PORTVRIJDOM. Tot dusver is heit vrijwel gewoonte geweest om ambtenaren, die zich aan eeu ongeoorloofd gebruik van port vrijdom hadden schuldig gemaakt, langs administratieven weg te doen terechtwijzen en daarmede de zaak geëindigd te beschouwen. Vol gens eene door den Minister van Wa terstaat gedane mededeel ing zullen echter voortaan de van bedoeld onge oorloofd gebruik op te maken proces sen-verbaal onmiddellijk worden be handeld op de wijze, als is aangege ven in de wet tot regeling der brie- venposterij, zoodat daaruit voor den schuldige ernstige gevolgen zullen kunnen voortvloeien. tenland uit en onttrok zich op deze wijze aan de strafvervolging, die het doel werd van de belde overige direc teuren lo. mr. G. W. C. Pliester en 2o. mr. K. M. G. de Meijier, op 24, 25 en 26 Maart 1908, toen zij voor de rechtbank te Arnhem terechtstonden, respectievelijk 32 en 60 jaren oud weren Do lijvige dagvaarding beschuldig de do beklaagden lo. van valscn- heid Ln geschrifte 2o. van opzette lijke gebruikmaking daarvan 3o. van verduistering. Hot vonnis der Arnhemsche recht bank nam in de eerste plaats aan, dat de beide beklaagden Ln hun hoe danigheid van beheercnde vennooien met hun mede-directeur C. C. Lincker omstreeks April 1907, valschelijk en in strijd met de waarhedd hebben doen boeken. De Rechtbank nam aan, dat de ge noemde valschelijk opgemaakte koop mansboeken bestemd waren om tot bewijs te dienen, en voorts, dat de beklaagden er opzettelijk gebruik van gemaakt hebben, door er de balans uit op te maken en die aan commis sarissen hunner vennootschap ter on derzoeking aan te bieden. Wettig en overtuigend bewezen achtte de Rechtbank ook de aan bei de beklaagden ten laste gelegde ver- valsching der balansen. Doch, naar het oordeel der recht bank, waren deze feiten krachtens art. 225 Wetboek van Strafrecht niet strafbaar, daar de balans, welke nog moest worden onderzocht in de ver gadering met commissarissen, en daarna, Ingevolge art. 10 van de sta tuten der Vennootschap, in een alge meens vergadering van aandeelhou der-s moest worden goedgekeurd, slechts het karakter had eener con cept-balans en niet was een geschrift om tot bewijs van eenig feit te die nen. Daarentegen werd leder der beide beklaagden weder schuldig verklaard am verduistering vier malen ge pleegd van een groot aantal aan anderen toebehoorervde effecten, diie zij in hun hoedanigheid ais onder- Arnhem hebben zich met de verdedi ging van de beklaagden belastoir. J Kappeyne van de Coppeüo te Am sterdam (voor Pliester) en mr. R. J. de Visser te Arnhem (voor De Meijier). Mr. Kappeyne wordt bijge staan door mr. A. baron Van Haer- solte uit Arnhem en mr. Henny uit Amsterdam. Gedagvaard zijn 23 getuigen, on der wie twee deskundigen. Hel eerst werd gehoord beklaagde De Meijier. Pr< slidentHot doel der machina- tiéa was toch, dat de groote debets va i verschillende beheerande ven- nooten. de niet voldoende gedekt wa ren, niet ter kennlsse van commis sarissen zouden kon>en. Beklaagde Natuurlijk, het zal ge weest zijn om de posten te bedekken. PresidentZei Lincker ik zaJ wel zorgen, dat het zoo in de boeken komt, dat ze het niet merken Beklaagde Niet met die woorden, maar het lag er wel in opgesloten. President Het is gebeurd om com missarissen te misleiden Beklaagde Dat moet wel. PresidentHoe is het gebeurd Beklaagde Dat weet ik niet. Lincker maakte de balans klaar. Hij liet die ons niet zien. President In de instructie hebt u op 5 en 6 December gezegd, dat Lincker de balans aan zijn mede directeuren vertoonde, zeggende ,.kijk eens, zoo heb ik het gedaan", en verder hebt u toen gezegd „wij keurden het dan goed." H'erna werd beklaagde Pliester ge hoord. Beklaagde gaf te kennen „Ik hoh geweten dat aan commissarissen die posten niet werden medegedeeld. Ik heb geweten, dat de toestand anders was dan aan commissarissen werd medegedeeld, maar ik heb niet gewe ten van de valsche boekingen." Beklaagde wijst er op, dart hij thans alles begrijpt, wat hem vroeger on helder was. Dit moet niet vergeten worden. Hij houdt overigens vol van boekhouding nuets te hebben afgewe ten. Nooit heeft hij iets anders van de ning, meen en de daarmede ook de ba lans te hebben ge-eekend. Hierna werd de zitting geschorst. MISHANDELING. De heer H. Meijer, werd wegens mishandeling van een jachtopziener, door de rechtbank te Arnhem veroor deeld tot f 30 subsidiair 30 dagen. De eisch wus 6 weken gevangenis straf. Reciitszakeo ZEISTER MOORDZAAK. Ds Hooge Raad deed, zooals reeds kort gemeld, uitspraak in de zaak van Teun is van Ee, zonder beroep, door het Hof te Amsterdam veroor deeld tot levenslange gevangenis straf wegens den moord op 16 No vember 1907 te Zeist gepleegd op den 16-jarigen Hendrik Drost, Ln ver- eer.iging met drie andere personen in de woning van den eersten be klaagde, Van Vaalen. Als subsirtiemid delen waren aange voerd lo. dat niet bleek, dat het on derzoek der zaak voor de rechtbank te Utrecht in het openhaar was voort- gezet, nadat de rechtbank in raadka mer was gegaan 2o. dat een op des kundige verklaring als getuigenver klaring was aangenomen3o. dat uit de aanwijzingen tegen beklaagde ten onrechte het bewijs van het ten laste gelegde was afgeleid. De Hooge Raad achtte het eerste middel ongegrond, omdat wel dege lijk blijkt, dat de zitting Ln het open baar is gehouden en is voortgezet, daa' de verklaring in het proces-ver baal, dat de zitting openbaar was, alle? omvat wat op die zitting is ge schied, het tweede middel was even eens ongegrond, aangezien de verkla ring, waarop recht is gedaan, betreft eeu persoonlijk aangenomen feit. En wat het derde middel betreft de be oordeel ing van de kracht van de aan wijzingen is aan den rechter in cas satie onttrokken. Het beroep werd (lus verworpen. BANKDIRECTEUREN VOOR HET GERECHT. Het is reeds anderhalf jaar gele den, dat het faillissement der com manditaire vennootschap „Arnhem sche Bankvereeniging Pliester en Co.' werd uitgesproken en dat de vei duisteringen en vervalschingen der directeuren ontdekt werden. Het proces in de verschillende in stanties maakt een korte MEMOREERING DER FEITEN gewerscM. Er waren aan de Bank drie direc teuren, sinds Mei 1902 de behee- reudvennooten der Arnhemsche Bankvereeniging. C. C. Lincker week op 16 Augustus 1907 naar het bul- pand ter verwisseling, ten verkoop of 'n vrij-depöt onder zich hadden. De Rechtbank veroordeelde bekl. Pliester tot 21/2 jaar en beklaagde De Meijier tot 3 jaren gevangenis straf, voor beiden onder aftrek der geheele preventieve hechtenis. (Het 0. M. bij de Rechtbank eischte tegen beklaagde Pliester 3 en tegen bekl. De Meijier 31/2 jaar gevangenisstraf, eveneens met aftrek der preventieve hechtenis). Zoowel de veroordeelden als het O. M. kwamen van dat vonnis der Rechtbank in appèl. Op 11 en 12 Juni 1908 werd de zaak door het Gerechtshof te Arnhem in hooger beroep behandeld. Het vonnis werd bevestigd, behalve wat betreft de aan beklaagde Pliester opgelegde straf, die verhoogd werd t >l de straf, welke de Rechtbank aan beklaagde De Meijier toewees drie jaren gevangenisstraf niet aftrok der geheele preventieve hechtenis. (De adv oca at-generaal van het Arnhem sche Hof had tegen Pliester drie jaar en tegen De Meijier vier jaar gevan genisstraf geëischt). Ir. strijd met het vonnis quo nam het Gerechtshof aan, dat de in sub ld vermelde valsehlieid der balans, evenals hei daarvan gemaakte ge- biuik strafbaar is. Alleen namens beklaagde Pliester werd tegen dit arrest cassatie aange- teoke.nd. Overeenkomstig de conclu sie van den advocaat-generaal ver nietigde de Hooge Raad d.d. 23 No- vembei 1.1. het arrest van het Arn hemsche Gerechtshof op grond, dat dit Hof ten onrechte had aangeno men, dat de requirant strafbare valschheid kon plegen in een nog niet goedgekeurde balans en verwees de zaak naar het Gerechtshof te Am sterdam. Gisteren ving ddt Hof de BEHANDELING DER ZAAK aan Nadat de beide beklaagden waren binnengeleid en op de gebruikelijke vragen van president mr. Vogel om trent naam, woonplaats enz. geant woord hadden, bracht raadsheer mr. Romme rapport uit. Evenals voor Rechtbank en Hof te Gemengd Nieuw? TYPHUS-EPIDEMli TE MADRID Te Madrid is een tvphus-epidemie uitgebroken, »iie z:ekenhuizen liggen meer dan vol. Benige menschen vie len dood op straat neer. Vele aan zienlijke personen zijn door de ziekte aangetast- Zoodra de overheid in2ag. dat de ziekte een gevaarlijk karnkte* aannam en zoo sue! om zich heen greep, werd op de telegrammen een strenge censuur uitgeoefend, zoodat de ware toestand der dingen in den eersten tijd niet bekend kon worden. Volgens een bericht liggen in het St. Juan hospitaal alleen 300 patiënten. MISS VIOLET CHARLESWORTH. de bekende heldin uit het zooge naamd automobiel-drama, de dood gev aande, maar ten slotte toch le vend teruggevonden jonge dame, is failliet verklaard. Zij zit dik in de schulden. Het zag er voor de schuld- eischers eerst mot k-.vaad* uit, want miss Violet kreeg, toen zij eindelijk wös teruggevonden, schitterende aan biedingen van verschillende schouw burgen, en men mocht hopen, dat zij zoo voldoende zou „verdienen", om haar schulden af te doen. Maar de belangstelling van het publiek schijnt spoedig geluwd te zijn. Zij heeft van verschillende schouwburgen niet meer dan 405 pond sterling gebeurd, waarvan slechts 220 j?ond sterling aan den curator ten behoeve van de crediteuren konden worden overhan digd. En dat bedrag bleek bij de be handeling van haar zaak voor hert gerechtshof slechts een druppel ln dan emmer te zijn. FAMILIE-DRAMA. Te Christiauia heeft zich tn den nacht een ontzettend familie-drama afgespeeld. De wagenbestuurder van de electri se he tram Ant on Johansen, die in de voorstad Sagene woonde, vermoordde zijn vrouw en Zijn dr'e kinderen, be goot daarna zijn woning met petro leum en stak er den brand in. Toen de brandweer ongeveer om zes uur in den morgen voor 't bran dende huis verscheen, vond zij de halfverbrande lijken der slachtoffers inert afgesneden keel. De moordenaar lag bewusteloos op den vloer van een der kamers. Hei is waarschijnlijk, dart de onge lukkige de ontzettende daad in een toestand van zinsverbijstering heeft bedreven. Do man had in December van hen vorige jaar bij het rangeeren van een tramwagen zonder zijn schuld een kameraad overreden en gedood, en was 9inds dien tijd zwaar moedig Daar zijn gedrag in den dienst on berispelijk was, werd Johansen niet verder gestraft. Zijn zwaarmoedigheid schijnt nu tot waanzin te zijn overgeslagen. De rampzalige moordenaar is naar het gevongemis-hospita&l overgebracht. Sport eo Wedstrijden balans vernomen, dan wat het winst cijfer was. „Ik heb wel het gevoel ge-1 nad, dat er 'ets niet deugde, maar het nooit geweten." De rechter-conimissaris, die de in structie te Arnhem geleid heeft, mr. Klaasesz, werd vervolgens als getui ge gehoord. In den loop van dit ver- hooi verklaarde getuige, dat beklaag de hem had medegedeeld, dat de boe ken wel degelijk vervalscht werdeu. Mr. J. Everts met den heer A. R. Richard Jolles curator van de fail liet verklaarde bank bevestigde zijn m eersten aanleg afgelegde ver klaring. President: Bekl. De Meyaer zegt dat bekl. Pliester toen hij in da zaak kwam, volledige opening der boeken is gedaan. Als de opening der boeken heeft plaats gehad, zou Pliester er dan veel van begrepen hebben? Getuige: Niets. De beer F. J. Frowein, tabakshan delaar, prosident-commmissaris der Arnh. Bank, verklaart dal Lincker hoofdpersoon was. Hij was de man waarin hij liet volste vertrouwen had. Getuige gaf toe, dat bekl. Pliester hein een week na het vertrek van Lincker had gezegd, dat de fondsen weer moesten worden teruggegeven, daar ze aan Philipse toebehoorden, doch dat getuige toen antwoordde: „dat kunnen we niet doen." Raadsheer mr. Karseboom: Ik zou me dood schamen. Ik vind het vreese- lïjk, vreeselijk! Getuige: Ik bemoeide me niet met de financieele zaak. Ik bemoeide me met den verkoop van tabak. Mijn broer bemoeide zich met de financiee le zaak. Die had den sleutel van de brandkast. Vandaar dat ze niet terug gegeven rijn. Gehoord werden voorts de heerem mr. E. G. C. Scheidius, kantonrech ter, en W. J. A. de Wit Huberts, bed den commissaris der bank. Zij teeken den alleen ds winst- en verliesreke DAMVVEDSTRIJD TE UTRECHT. Het Utrecht8ch Damgenootschap zal voor den 2en Paaschdag els., even eens een ééndagschen wedstrijd orga- mseeren. Door de leden van dit Ge nootschap werd reeds druk voor dien wedstrijd ingeschreven en het Utr. Damgenootschap hoopt, dat ook vele dammers van buiten de stad zullen deelnemen. Bij den voorzitter den beer C. H. Sc'nröder, Ramstraat 13, te Utrecht, kan men zich opgeven. Er zal, evenals te Amsterdam geschied de, gespeeld worden in groepen van 4 spelers, naar hunne krachten inge deeld. Voor elke groep zijn 2 fraaie prijzen beschikbaar. Inleggeld f 0.50. Gespeeld zal wor den in 't Clubgebouw van het Damge nootschap Haagsch Koffiehuis te Utrecht. LUCHTVAART. De „Clément Bayard", het bestuur bare luchtschip van den Franschman van dien naam, is door de Russische regeering aangekocht. Letteren en Kunst TOURNIAIRE. Het heuglijk bericht bereikt het „N. v. d .D.", dat de heer Tourniaire de ze week, volkomen hersteld, het ge sticht Coudewater verlaat en te Am sterdam bij de zijnen wederkeert, in de hoop opnieuw de kunst te dienen. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Het 13 Maart-nummer van „Eigen Haard" b.edt weer zeer veel belang wekkends: Hr. Ms. „De zeven Provin ciën. Hypermodern geschut. De burgerweesjes aan zee. Jacqueline door G. Alpha. Veertig jaren journalistiek. Mevr. Henriette Ron- nerKnip herdacht door Jo. de Vries. Het Koning Willemshuis. Uil de herinneringen van een postambte naar. Verscheidenheid. Jhr. mr. P. R. Feith. J. Schepel. A. P. R. van Beusekom. Graf van Dr. Jan Pieter Heije te Abbenes en Een nieu we Amsterdamsche tramwagen. Burgerlijke Stand SCHOTEN. BEVALLEN: B. van KeseelKrijnen d. J. Bak ker—Bosch d. G. de WitBlank i. A. Hoogland—dw Boor d. VERZUCHTING. Ben je ook een aanhanger van de vrouwenbeweging Ja, ik wou maar, dat mijn vrouw in de medicijnen had gestudeerd In plaats van mij te trouwen. 'N LEUKERD. 't Was te M., waar bij gelegenheid van een bezoek van H. M de Koningin oen winkelier n fraaie étalage had gemaakt van stukken krijt, wuartus- schan het beeld prijkte van onze Ko ningin. Eeu kennis komt den wmkd binnen en informeert belangstellend Wat hoor ik, ben je hofleverancier geworden Man, wie zegt dat roept de win kelier opgetogen uit, 1 is mijzelf nog geheel onbekend. Dat'a vreemd, zegt de bezoeker leuk, en je laat toch voor je winkel raam aan alleman zien, dut de Ko ningin bij jou in 't krijt staat. De teleurgestelde winkelier was het verdere van den dag slecht, geluimd. GEMAKKELIJKE ROL. En welke rol krijg ik in het nieu we stuk vroeg een der minderen on der de broederen van het liefhebberij- tooueel gezelschap. Gij zijl de vader der heldin van het drama. - Hij sterft twee jaar voor het be gin van bet stuk. VOORZICHTIG A. Hoe zaJ ik den patroon voor zichtig meedeelen, dat de kassier met de kas op den loop is B. O, dat kan Muller het beet» doen die stottert. DE SCHELE PATROON. Boekhouder (tot nieuwen bediende): En denk nog om één ding als de pa troon uit het raam kijkt, kijkt hij je REALISTISCH. - Is het waar, dat id het nieuwe realistische stuk den vertolker der hoofdrol inderdaad een kie6 getrok ken wordt? - Natuurlijk is het waar. Het stuk kan dan ook maar driemaal, opge voerd worden, omdat hij nog slechts drie kiezen heeft. Antra, wacht even, verte] me nog gauw eerst wart ik ln die pudding moet doen. Ja, hoor eens mevrouw, als u wilt, dat ik kooklessen geef, moet u me meer salaris betalen. Bandiet (die een slapende man be- rooven wil, juist op het oogenblik dal ie wakker wordt) Ja, die zenuwach tige moderne tijd. Geen mensch heeft meer een vaste slaap. Leger en Vloot EEN NIEUWE VINDING. Door Sir Hiram Perez Maxim, zooi. van den uitvinder van het Maxim-kanon, is een z.g. Maxim's silencer uitgevonden, waarmede 'ie knal van hel geweerschot wordt opge vangen, hetgeen ook den terugstoot wegreemt. Door dezen silencer, 18 bij 5 c.M. groot, aar de monding van den loop van een geweer te be vestigen, zijn de sc'. iten daaruit ge lest, onhoorbaar, en zal de schutter nauwelijks eenigen terugstoot kun nen voelen. Hoe ingenieus deze vinding ook zijn moge, zegt de „NecL Honriensp.", waaraan we dit bericht omleenen, het geweer zal in veie gevallen er een des te gevaarlijker wapen door worden. Kerk en Schooi NED. HERV. KERK. Aangenomen net beroep te Berk hout (bij Hoorn) door ds. J. M. Nat- ziil te Bergen (N.-H.) te Wedde (Gron.) door da G. A. Sterringa, te Kropswoide (Gron.). (Verbeterd bericht). Bedankt voor het beroep te Wij lie door ds C. Klein Wassink, te De venter Aangenomen het beroep te Nieuw koop door den heer S. IJnema, can- didaait en hulpprediker te Camper- land. Bedankt voor het beroep te Bols- ward door ds. J. L. Klein, te Edam. GER. KERKEN. Aangenomen het beroep te Meppel door dr. J. Ridderbos te Oosterend. VAKSCHOOL VOOR TYPOGRAFEN. Zooals men weet, bestaat te Utrecht een vakschool voor de beoefenaars der drukkunst. Te 's-Gravenhage wil men nu ook zulk een opleidingschool verbinden aan de daar bestaande am bachtschool. Heel veel jaren gele den wa« to Amsterdam aan de am bachtschool op de Weteringschans» zulk een afdeeling gevestigd, dieech ter spoedig weer is verdwenen. In Den Haag gaat het pion tot op leiding van zetters en drukkers uit van de Vereemgmg*tot bevordering der kennis in de grafische vakkon", eeu Vereeuigmg lot nu toe in hoofd zaak oestaaiide uit werklieden, die liet belang eener goede vakuptoKLiug .iizien, en, zooveel in huil vermogen is, weiiscneu te bevorderen. Eeu ite- drag van óUÜU is uoodig voor de in stallatie dezer vakschoolde var- eeiuguig wiJ daarvoor een geld- iêeuiug stuiten in aundeelen van f 50, renteloos of tegen drie pCt. rente ook giften en jourlijksohe contributies zijn zeer welkom, om de aflossing der leening gemakkelijker te maken. Voorzitter der Vereeniging La de heer H. C. van Woerden, directeur der Algemeene Landsdrukkerij ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd cum laude voor bet candidaats-exomen in de wijsbegeerte de beer Th. C. van Stoc- kum. Door den beer A. G. Maathuis i# met goed gevolg het candidaataexa- men in óe geneeskunde af-zelegd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7