NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7892 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. DONDERDAG 18 MAART 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB HAANOBNl Voor Haailem f 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)s 130 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37^ „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur L 0. PEEREBOOM. Tot de plaatsing van advertentifin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. AD VERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 rege's /v elke regel meer /0. fcD Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatslngi 60 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie eo Administratief Groot© Houtstraat 55. IsfercommunaaJ Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuidsr Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 19 MAART. De Kroon: Concert Flesch-Röntgen, 8 uur. Stadhuis: Herstemming Kamers van 'Arbeid voor Drukkersbedrijven 89^, 12—2 en 4—5 uur; voor Voedings- en Genotmiddelen 12—2 en 6 1/2—8 1/2, Stadsnieuws E. S. M. We ontvingen het jaarverslag over 19C8 van de E. S. M. Daaraan is het •tuigende ontleend Met de gemeenten Haarlem en Bloemendaal werden onderhandelin- gf o ingeleid, ter verkrijging eener concessie voor den aanleg en de ex ploitatie eener electrische trambaan vnn een nader vast te stellen punt binnen Haariem, langs den Zijlweg, naar Overveen. De lijn Amsterdam—Haarlem blijft in alleszuis bevredigenden toestand ver koeren zoo ook, in het algemeen, de electrische geleidingen, waarvoor de onderhoudskosten binnen zeer redelijke grenzen blijven. De exploitatie-uitgaven voor wegen werken zijn voor 1908 nagenoeg J 8000 hooger dan in 1907 tengevolge van belangrijke vernieuwnngswerken. Hieronder is niet begrepen een be drag van ruim f 11,000, dat werd uit gegeven voor de algeheele vernieu wing der sporen en electrische gelei dingen op het Stationsplein te Haar lem, zoomede voor de verbinding, onder het Kruisweg-viaduct, van de lijn Haarlem—Bloemendaal met de Ceintuurbaan deze uitgaven werden geboekt op het hoofd „Verbetering en Vernieuwing E. N. E. T." De productie bedroeg te Halfweg 898.66i kilowatturen k 3.415 cents te Haarlem 1.094.519 kilowatturen 3,857 cents. Ongetwijfeld moet verband gezocht worden tusschen den slechts gerin gen vooruitgang der ontvangsten ten opzichte van het jaar 1907 en den over liet algemeen nog weinig bevre digenden toestand, waarin zich han del en nijverheid gedurende het jaar 1908 bevonden. De ontvangsten per dag en per kilo meter (personenvervoer) bedroegen gemiddeld voor het jaar op de lijn Amsterdam - Haarlem - Zandvoort: f40.70 (vorig jaar 7 40.57/8)Cein tuurbaan Haarlem 30.73 1/2 (vorig jaar 1 30.18 1 /2) Haarlem—Bloemen daal f 44.45 (vorig jaar 45.76/9). Het personenvervoer blijft niette min eene gestadige stijging aantoo- nen en bedroeg 3.658.5.0 togen j 3.500.206 in 1907. De bruto ontvangsten bedroegen 533.679 tegen f 528.683 in 1907. Voor het jaar 1908 is daaronder be grepen een bedrag van 2761 als op brengst van het goederenvervoer tus schen Haarlem en Zandvoort. De ex- pluitatie-uitgaven beliepen over de drie lijnen f 368.539 tegen f 363.752 in 1907. Het spoorwegbedrijf heeft derhalve in het jaar 1908 een batig saldo van 165.140 opgebracht. Voor do lijnen AmsterdamHaar lemZandvoort en Haarlem—Bloe mendaal bedroegen de bedrijfssaldi respectievelijk f 181.112 on 122.217 (belastingen on recognities niet daar onder begrepen), terwijl voor do Cein tuurbaan wederom de uitgaven de Inkomsten mot 14.742 overtroffen. In de tarieven kwamen in den loop var. het jaar 1908 enkele ingrijpende wijzigingen. Met ingang van 1 Mei 1908 onder gangen do abonnementsprijzen een© aanzienlijke verlaging, waarvan eene de verwachting overtreffende stijging Yan het aantal abonné's liet gevolg was. Tegenover eene bruto ontvangst van f 22.973 in 1907, staat voor het Jaar 1908 eene opbrengst van 30.985 aaa abonnementsgelden. Voorloopig minder bevredigend is het resultaat der tariefsverlaging voor de lijn HaarlemBloemendaal, ingevoerd op 9 November 1908, in verband met de in gebruik neming der bovenvermelde verbindingslijn onder liet Kru'sweg-vladucl. Ofschoon gedurende de eerste maanden eene niet onaanzienlijke vermindering der bruto opbrengst hiervan hot gevolg was, mag uit de geleidelijke toeneming van het aantal reizigers besloten worden, dat binnen afzienbaren tijd deze tariefsverlaging ïooa' geen voordeel, dan toch geen belangrijk nadeel voor de Maatschap pij zal opleveren. Eindelijk verdient vermeld te wor den, dat op 1 Januari 1908 tengevolge van de wijziging dor tarieven van de Gemeentetram te Amsterdam, ook de aan die gemeente te betalen recogni tie op nieuwen grondslag werd vast gesteld. In don loop van het jaar 1908 wer den allo onderhanden zijnde werken op de bouwterreinen in de gemeente Sloten geheel voltooid slechts aan de inrichting tot zuivering van het rioolwater wordt nog de laatste hand gelegd. De aërogeengasfabriek werd met alleszins gunstigen uitslag in bedrijf gesteld. Op verschillend© punten tusschen Amsterdam en Sloterdijk werd mot don bouw van woonhuizen een aan vang gemaakt. Van den nieuwen verkeersweg, dio aa^. eene werkelijke behoefte blijkt te voldoen, wordt een zeer druk gebruik gemaakt Ondanks den uiterst gedrukton toe stand van don handel in onroerende goederen werden meerdere perceelen grond verkocht, hetgeen echter, ln verband met de overeen gekomen o\erdrachts- voorwaarden, grooten- deels eerst in hot volgend boekjaar uit de winst- en verliesrekening zal kunnen blijken. Voor die perceelen, waarvan de overdracht in 1908 plaats had, wer- dei overeenkomstig de leeningsvoor- waarden, 7 obligaties ingekocht en vernietigd. Do bedrijfswinst op de spoorweg exploitatie bedroeg volgens hot bo venstaande f 165.140, makende met diverse inkomsten 177.380. Hierte genover staat 166.166, waarvan f 114.621 aan rente der obligataelee- ning, zoodat het boekjaar sluit met een saldowinst van 11.213, waarbij te voegen onverdeeld winstsaldo vo rig jaar 9838, totaal 21.051, welk bedrag te verdoelen is als volgtaf schrijving op concessie f 5500, af schrijving op aandeelen der Eerste Ned. Electr. Trammii. 10.470, over te brengen naar nieuwe rekening f 5081 Teyler-v oordracht. De laatste voordrachtavond had gisteren minder dames en hoeren naar het museumgebouw gelokt dan gewoonlijk. Toch had de spreker, Dr. Eug. Dubois, hoogleeraar te Amster dam, een aandachtig gehoor. Geen wonder, want hij deed uit zijn schat van wetenschap interessante mede- deelingen over verschillende natuur verschijnselen. Allereerst over de aardbevingen en vulkanische werkingen, die duidelijk aantoonen, dat de aardkorst aan plotselinge veranderingen onderhevig is. Maar er zijn ook plaatsen, waar deze vervorming langzaam geschiedt. In Zweden vindt men plaatsen, waai de kust geregeld hooger uit de zee opkomt, evenzoo in het noorden van Engeland. Lager aan de Noordzee is het juist het tegenovergestelde, daar wordt de kust door de zee gelei delijk weggespoeld. Men heeft in zee verschillende bos- schen en bouwvallen van steden ge vonden, die vroeger bij de kust gele gen waren, doch de zee ten offer zijn gevallen Badolaatsen moeten daar om geregeld meer landwaarts ver plaatst worden. Ook Nederland ondervindt dit. Uns strand wordt geregeld meer land waarts verplaatst, wat vooro.1 te mer ken is, wanneer men oude landkaar ten bekijkt. Hetzelfde geldt voor de Zuiderzee, die eerst een meer is ge weest. De vergrooting heeft geleide lijk plaats gehad, maar ook gebeurde het, dat ineens een heel stuk land werd weggeslagen. Duizenden men- schen zijn daarbij het slachtoffer ge worden, eens zelfs 80.000. Onjuist is dus de bewering, dat wij in zoo*n ge lukkig lar.d wonen, vergeleken met aard be vingsstr eken. Ook hier worden vele slachtoffers gemaakt door de bodemveranderingen. De afneming va.» het land zal blijven voortgaan, zoodat het waarschijnlijk is, dat in de verre toekomst geheel ons land door de zee zal zijn opgesloktvooral wanneer onze Waterstaat doorgaat alleen dijken te maken voor de 1 ring van het water, zonder tegelijk op landaanwinning bedacht te zijn. Een ander verschijnsel is het koe ler worden onzer zomers, wat ge paard gaat met minder strenge win ters. Eenige eeuwen geleden is de Oostzee nog geheel dichtgevroren ge weest, maar na dien niet meer. Ook is uit omstandigheden af te leiden, dat vroeger in ons land planten groeiden, die nu alleen in warme luchtstreken willen tieren. Ook is opmerkelijk, dat er in het eene jaar meer regen valt dan in 't andere. Nauwkeurige onderzoekingen hebben aangetoond, dat daarvoor eau regelmaat te vinden is. In de 35 jaar wisselt een droge en ©en nat te tijd zich geregeld af. Voor ons land is het nu nog de droge tijd, maar dit zal niet lang meer duren. De regenval is vrij geregeld, wat ge bleken is bij het nagaan der statis tieken over verschillende jaren te za- men genomen. Vermoedelijk staat de afwisseling van een drogen en een natten tijd in verband met de zonne vlekken op de zon, die ook op een be paalden tijd grooter en kleiner wor den. Tenslotte behandelde spreker den bodem van ons land. Vroeger was Nederland voor een belangrijk deel met boomen beplant Deze beplanting heeft den grond arm gemaakt aan voedende stoffen. Toen er geen eiken meer konden groeien, kwamen er dennen, die minder voedsel noodig hadden, doch ook deze konden het op sommige plaatsen niet uithouden, en werdern vervangen door heidekruid, dat.nog minder noodig heeft, en daarna ontstond het zoogenaamde hoogveen. Dat sommige streken van ons land dus zoo onvruchtbaar zijn, heet* de mensch aan zich zelf te wij ten. N. O. G. Door het Hoofdbestuur van 't N. O. G. zijn o.a. de volgende vragen aan de orde gesteld. Is uwe afdeelmg vóór of tege nschrappmg van de vrije- en ordeoef. zonder dat vooraf getracht wordt van regeeringszijde verbeterin gen te verkrijgen? Welke motieven werden aangevoerd? Hoeveel van hen, die zich vóór verklaarden wen- schen de vrije- en ordeoef. facultatief te stellen? Op welke verbeteringen wenscht men aan te dringen? De heer J. A. van der Boom, turnleeraar al hier zal op de vergadering dei- afd. Haarlem Zaterdagavond 20 Maart a.s. de V. en O. inleiden. Verder zal mej. E. Weeveringh van Arasterdam, hoofd bestuurslid: De Gehuwde Onderwijze res inleiden naar aanleiding o.a. der volgende vragen: Welke voordeeien zijn er aan verbonden, dat de onder wijzeres zekerheid heeft ook bij huwe lijk im functie te blijven? Welke voor deeien zijn er voor 't onderwijs aan verbonden, wanneer de onderwijzeres- moeder in de school kan werkzaam blijven? Welke nadoelen, wanneer de geh. onderwijzeres hare betrekking blijft vervullen? Acht ge huwelijk vol doende reden voor ongevraagd ont slag? Indien niet, dan moederschap of aanstaand moederschap? Indien gij meent, dat het gezin schade lijdt doordat de gehuwde onderwijzeres ui de school werkzaam blijft, acht ge 't dan de taak der overheid in te grij pen door de onderwijzeres te ont slaan? Meent ge dat bepalingen in dezen dienen gemaakt te worden? Militaire zaken. Aan de nkapitein van het 10e reg. inf. L. Levinson, is tot herstel van gezandlieid een buitenlandsch verlof verleend voor den tijd van drie maan den. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Omtrent het concert, door den heer Joh. Steenman te geven, vernemen wij nader, dat mevrouw Jeanne Sa- lom onsonAsser zich bereid heeft verklaard, eenige liederen te zingen, waarbij de heer Henk van Breemen haar zal begeleiden. Met het oog op het bij uitstek goe de doel bevelen wij onzen lezers rui- mo deelneming aan. Uit de Kechtszaal MET EEN MES GESTOKEN. De 15-jarige slagersknecht J. Das berg wandelde op 4 Januari in de Jaxsstraat. Dit vond een andere jon gen waarom, bleek ter terechtzit ting niet I niet goed. Het gevolg waö een vechtpartijtje, waarbij de slagersknecht met een mes in den arm gestoken werd. De steker stond nu in 't beklaagden bankje en hoorde een gevangenis straf van een maand tegen zich eischen. 't Openbaar Ministerie vond het feit nogal ernstig. Het slagersknechtje is dan ook door etui dokter verbonden en kon in 2 1/2 week niet werken. BURENTWIST. Twee Hillegommer8 kregen twist over het gebruik van een regenput. De een sloeg den ander met den emmer om de ooren. Dit mag natuur lijk niet I Daarom eisclite het O. M. tegen den twister, die 't eerst geslagen had, vijf gulden boete of vijf dagen hechtenis. DIEFSTAL VAN EEN HORLOGE. Eenige Amsterdammers waren gaan schaatsenrijden en kwamen in Bloemendaal. Daar maakten ze ken nis met een Haarlemschen jongeling, die met hen in een café ging drin ken. Wat er gedronken werd weten we niet warme anijsmelk, limonade, boerenjongens, advocaat, cognac of klare Zeker is, dat een der Amsterdam mers na een uurtje van geen hemel of aarde mee wist en achter de kachel zat te slapen. De Haarlemmer maakte daarvan gebruik, en nam het horloge van den slapenden Amsterdammer weg. De horloge-dief is een jongeling, die anders goed bekend staat. Daar aan dankt hij het dan ook, dat er slechts een week gevangenisstraf te gen hem geëischt werd. MISHANDELING. Een buurman in de Haarlemmer meer kreeg ruzie met zijn buurvrouw en werd zóó kwaad, dat hij haar met een steen gooide. Ongelukkig kwam de steen on den arm van de vrouw terecht, waardoor dit lichaamsdeel gekneusd werd. Tegen den man werd twee maan den gevangenisstraf geëischt. MISHANDELING. In de tapperij van Remmers te IJ muiden waren twee IJmuidenaars aan het ruzie maken gegaan met de waardin en haar dochter. Zij hadden beide vrouwen gestompt en geslagen, waardoor Maartje, de dochter, wel een uur bewusteloos is geweest. De ambtenaar van het O. M. vroeg tegen de onwelkome gasten vier en drie weken gevangenisstraf. VECHTERIJTJE. Op 27 Januari waren bij Oosthuizen eenige jongelui aan het vechten. Een broer van een hunner kwam te hulp. M'n broer bloedde en as je ziet, dat er drie jongens op je broer legge, dan mot je-'n-'m toch hellepe, meende de beklaagde, die thans terecht stond. En toen hij zag, dat er nog een ander aankwam, om tegen z'n broer te gaan vechten, dacht hij, had hij den jongen tegen het hoofd ge trapt, met zijn schaats geschopt. De Boer gaf echter een andere le zing van het geval. Hij was met een scliaats op het hoofd geslagen. De Officier eisclite één week. KOOPMANSRUZIETJE. Je bent een oplichter, had een Rot terdammer een mede-koopman od de veemarkt te Purmerend toegevoegd, toen hij hem vergeefs verzocht had om vergoeding voor een afgekeurd schaap. De Bosschenaar had dit schaap van een ander gekocht. Mozes, de beklaagde, beweerde, alleen ge zegd te hebben, dat z'n vrind uit Don Bosch een oplichter zou zijn, als hij geen schadevergoeding gaf. Hij had er de Edelachtbare heeren niet mee durven lastig vallen wat Ti zaak. Maar die man, die doet me de dood- an hij helpt me in 't graf. Toen langs Mozes' wangen de tra nen begonnen te vloeien, zeide de voorzitter, dat hij zich maar een beetje kalm moest houden. Ook de Bosschenaar deed een om standig verhaal en diende nog een civiele actie van f 150 in, niet om fi nancieel voordeel, Edelachtbare hee ren want als 't de rechtbank behaagt mij de vordering toe te wijzen, dan is het voor de armen, betoogde de aanklager. De Officier van Justitie, die ver geefs had getracht de zaak interes sant te vinden, vroeg tegen Mozes f 1 boete of 1 dag hechtenis. Mozes lachte vriendelijk. HUMOR. Een buitenman werd als getuige gehoord. PresidentFamilie Getuige O ja 1 in Amsterdam en Rotterdam(gelach). President Ach neen, Ik bedoel of je familie bent van den beklaagde. Getuige O nee Tegen een beklaagde was vijf gul den boete of drie dagen hechtenis ge vraagd. Beklaagde Vijf gulden boete die neem ik niet aan I We gelooven 't graag 1 Hij zal de guldens wel moeten weggeven in- plaats van aannemen 1 UITSPRAKEN. L. A. V., arbeider te Zandvoort, wedersp., een week gevangenisstraf. G. A., los werkman, te Santpoort, wedersp. 5 boete of 5 dagen hechte- tenis. M. ter M., bierhuishouder te Zaan dam, eenv. beleed, ambt. in functie, f 25 boete of 15 dagen hechtenis. F. B. S., stoker te Haarlem, mish., f 45 boete of 10 dagen hechtenis. G. D., boekbinder te Haarlem, dief stal ter beschikking van de regeering gesteld. C. V, en N. M., losse werklieden te Koog aan de Zaan, diefstal, 2 pers., de le twee maanden, de 2e zes weken gevangenisstraf. C. V. en N. M., losse werklieden te Koog aan de Zaan, eenv. beleed, en beleed, ambt., ieder 14 dagen gevan genisstraf. P. J. K., los werkman, zonder vas te woonplaats, diefstal, 6 maanden ge vangenisstraf. J. de G., zonder beroep te Schoten diefstal ter beschikking van de regee ring gesteld., Van 't Kantongerecht EEN HAARLEMMEROLIE- WERPER. Een 15-jarige jongen uit Schoten, werkzaam aan een Ilaarlemmerolic- fabriek, had zeker wel eens gehoord van den Amsterdamschen inktwer per. Hij wilde het nadoen, maar koos Haarlemmerolie in plaats van inkt. H3t jongemensch heeft in den avond van 9 Januari verse hill en-de vrouwen en meisjes met de olie begooid, waar door haar kleederen bedorven wer den Woensdagmiddag stond de deug niet voor den Kantonrechter terecht. Omdat hij nog geen 18 jaar is, werd zijn zaak ingevolge de bepalingen der Kinderwetten, met. gesloten deuren behandeld. De ambtenaar van het O. M. wilde den jongen een proeftijd van een jaar geven. Wanneer hij zich in dien tijd weer aan een strafbaar feit schul dig maakt, zal hij drie maanden naar een tuchtschool gezonden wor den. STROOPEN. Een wildstrooper had ook weer '•ens van zich doen spreken. Hij had op een land een paar sprenkels ge zet, met wortels als lokaas, om ha zen te vangen. Ongelukkig had een politieman zijn toeleg gezien, die heel handig proces-verbaal opmaakte en zoo beklaagde niet zijn eigen spren kels ving. Geen hazen waren er dus gevangen, maar wel een vos. Vruch teloos probeerde beklaagde los te ko men hij was te goed geknipt. Toen de kantonrechter de slimme er-om- heen-dxaaiende zinnetjes, die als een lawine uit zijn mond rokten, een poosje aangehoord had, eischte de ambtenaar van 't O. M. een flinke geldboete of ©enige dagen hechtenis. Benoemd. Mej. S. Antonisae, omtrent wie wij gisteren meldden, dat zij voorkwam op eene voordracht voor onderwijze res te Assendeift, is met ingang van 1 April e.k. benoemd tot tijdelijk onder wijzeres te Heelsum. Brand in d-e Frankestr aat. De toestand van mej. Prinsen, d e bij den brand in de Frankestraat een been brak, is steeds vooruitgaande. In hoogerberoep. L. van B. te Beverwijk, thans in hechtenis, is in hooger beroep geko men van het vonnis der Rechtbank aJhier, waarbij hij is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 1 jaar ter zake van het aan een faillieten boedel goederen onttrekken en het gebruik maken van valsche geschriften. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een tricot kinder handschoen, bij J. Moorhof, Tuinlaantje 2g. Een jonge wit en zwart gevlekte hond, bij M. Mitweg, Bosch en Vaart straat 3. Een overschoen, bij D. Boeree, Lcid- scheplein 41 rood. Een zilveren schakelarmband, bij C. A. Dreijer, Lange Hofstr. 2 rood. Een huissleutel aan liet politiebu reau. Een overschoen bij G. Jansen, Voor zorgstraat 24. Een thermometer in étui, bij J. Kempenaar. Voortingstr. 51. Een ring, waaraan 6 sleutels, aan het politiebureau. Een knipmesje, bij J. v. As, N. v. d. Laanstr, 6. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Woensdagavond werd in „Het wa pen van Heemstede" een bijeenkomst gehouden om te komen tot oprichting van een kiesvereeniging. De heer J. Korthals Altes, die vergadering leidde schetste de wen- schelijkheid der oprichting. Na de beraadslagingen bleek, dat van de 81 aanwezigen 78 direct als le den wilden toetreden. De naam der vereeniging zal zijn kiesvereeniging Heemstede. Het bestuur zal uit 9 leden bestaan. Reeds nu werden 7 bestuursleden ge kozen; de heeren Korthals Altes (voor zitter), C. Klinke, H. A. Waller, H. Beekman, E. L. van Breemen, W. Drooger en J. Tates. In een volgende vergadering zullen nog twee bestuursleden gekozen wor den. BLOEMENDAAL. ONGELUKKEN BIJ 'T SLEEDJEVAREN. B 't sleedjevaren op de hellingen van 't kopje wordt in de laatste da gen roekeloos te werk gegaan. Men gl dt maar raak en let er niet op, wie zich in de baan bevinden. Zoo kwam gisteravond het sleedje van een knech^electricien met volle vaart te gen een sleedje aan, waarin twee juf frouwen zaten. De slede tuimelde om ver en een der inzittenden, juffrouw Wezerman, kwam zoo ongelukkig te recht, dat z haar been brak. Haar gezellin, mej. J. v. Diggelen, kreeg eenige schrammen. In den stal van den heer Lefèbvre werd mej. VV. door dr. Brongersnia de eerste hulp ver leend, waarna zij in een rijtuig naar het Diacouessenhuis te Haarlem werd vervoerd. Haar toestand wus heden middag bewedigeiid Nog andere ongelukken vielen er gistera\ oud voor, xneldt ous een oog getuige. Sommigen vielen zelfs be wusteloos. Waar dergelijke ernstige dingen gebeuren, zal de politie lusschenbei- d© moeten komen, en als dit niet af doende helpt dient het gevaarlijk ver maak verboden te worden. Een nieuwe Lak van &iee-sport be oefent men op de ondergesneeuwde trappen, b.v. b ij Kijkduin. Dit is ech ter reeds gisteren verboden, niet om dat- het te gevaarlijk is de politie ontkent, dat 't gevaarlijk zou zijn, ais men maar niet roekeloos handel de maar... wegens het beschadigen der trappen. SCHOTEN. Vergadering Witte Kruis. Woensdagavond hield Dr. Barnouw in de zaal van Café Staal zijn toege zegde rede. De burgemeester heette <Len spreker welkom, betreurde liet, dat zoo weinigen waren opgekomen en gaf daarna het woord aan Dr. Barnouw. Spreker schetste in een kernachti ge rede het groote nut van het Witte Kruis, ging de geschiedenis van de oprichting tot heden na en toonde mot verschillende cijfers aan, dat het Witte Kruis blijken heeft gegeven in. een ware behoefte te voorzien. Spieker kruidde zijn rede met ver schillende voorbeelden uit zijn prac. tijk en wist daardoor de Lachspieren soms danig in werking te brengen, 32 leden traden staande de vergadering toe. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd ruim gebruik ge maakt, ze werden door den spreker beantwoord. De burgemeester dankte Dr. Bar nouw voor zijn aangename rede en de aanwezigen voor hun opkomst en sprak tevens zijn beste wenschen uit voor de nieuwe vereeniging. Dr. Barnouw, den burgemeester be antwoordend, hoopte eerlang nog eens terug te moeten komen, om nog eens een spreekbeurt te vervullen. Als voorloopig bestuur traden op de heeren Fuhihop, Hooij en De Graaff, die statuten zullen ontwer pen. Daarna word de vergadering ge sloten. HAARLEMMERLIEDE. Gisteren had de publieke verkoop plaats der 51 schapen van de R. K. kerk; de opbrengst was gemiddeld f 17.45 per stuk. Voor plaatsing op de kiezerslijst zijn niet ln aanmerking gekomen 31 personen wegens niet betaling hunner belasting en 9 wegens het ontvangen van onderstand. VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen* op Dinsdag 23 Maart 1909, namiddags 1 uur, ten gemeentehuize. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Proces-verbaal van kasopname. 3. Verordening op de heffing van hoofdelijken omslag. 4. Jaarwedde en oproeping direc teur gasfabriek. 5 Plannen nieuwe school to IJrnui- den en verbouw scholen A, B en D. 6. Belooning acten van bekwaam heid secretarie-personeel. 7. Suppletoir© begrootingen en of- en overschrijvingen dienst 1908 en 1909. 8. Adres F. Schuijt om opheffing van een gedeelte van het Wijk-aan- Zeeër voetpad. 9. Aanbieding verslagen a. der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs b. ingevolge artikel 52 dex Woning wet. 10. Benoeming onderwijzend perso neel. 11. Kohier hoofdelijken omslag. 12. Reclames idem.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1