NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 286 Jaargang. No. 789S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. VKIJDAG 19 MAA.RT 1909 HAARLEM ABONNEMENTEN PSR DRSB MAANDBNl Voor Haarlem 1.29 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)„130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Dltgave der Vennootschap Lonrena Coster, Directeur J. C. PEEREBOöftl Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit biad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau Y^ ALTa7~ Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. AD VERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f\-, elke regel meer ƒ0. tS Reclames 30 Cent per regeL BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingi 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie eo Administratie* Groote Houtstraat 55, fcaéercominuaaa! Telefoonnummer dec Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerijs Znlder Buiteospaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 20 MAART. Schouwburg: N. V. Opera en Ope rette van het Rembrandt-Theater: Carmen, 8 uur. Karseboom, Gr. Houtstr.: Propa- ganda-Feestavond G. O. koor „Kunst Adelt". Regentschap en Voogdij. De ministers Heemskerk en Nelia- sen hebben zich hedenmiddag in het gala-rijtuig dei- Koningin, omstuwd door een militaire eene-gelelde, van het Paleis in het Noordeinde naar het Binnenhof begeven en zijn daar met het gebruikelijke ceremonieel ontvan gen. In opdracht der Koningin, diende minister Heemskerk daarop in de vereenigde zitting van de beide Ka mers der Staten-Generaal de velgen- de wetsontwerpen in lo. om het Regentschap over hot Koninkrijk, in geval, troonsopvolging gebeuren zal tijdens de minderjarig heid van den troonsopvolger, op te dragen aan H. M. de Koningin-Moe der en bij haar vóór-overlijden aan Prins Hendrik 2o. om aan Prins Hendrik op te dragen de Voogdij over <len minder jarigen Vorst. Ingeval Prins Hendrik te eeniger tijd de Regeering of het Regentschap over een vreemden Staat mocht aan vaarden, zullen nadere voorzieningen worden getroffen. De leden der Kamers waren in grooten getale opgekomen. De tribu nes waren stampvol met belangstel lenden. Stadsnieuws OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num- mei vinden onz» lezers een artikel „Genezing door Zeewater" »a de ru briek Om Ons Heen. hEÏ iUONEEL „ZIJN HOOGHEID" DOOR DE ROTTERDAMMERS. De erfprins tv. d. Lugt Melsert) van het Duitsche vorstendommetje von Totzau-Krommingen is luitenant bij een luxe-regiment huzaren en heeft in de hoofdplaats een leventje van vroo- lijken Frans geleid. Voor zijn straf wordt hij door zijn papa naar een klein garni zoentje overgeplaatst, waar hij moet afleeren om niet voor drie uur naai' bed te gaan en wat tot bedaren moet zien te komen, want 't wordt tijd, dat hij eens ernstig over een huwelijk gaat denken een adju dant (Morrien vergezelt hem als be waker naar dit ballingsoord. Maar in dit plaatsje maakt de erf prins, die een erg verliefde complexie heeft, kennis met de dochter (Elsa Mauhs) van zijn nieuwen kolonel (Faasseri), een dot van een meisje. En weldra is dit paartje doodeli.ik op elkaar verliefd en in stilte verloofd. Als de re gee rende vorst (Nico de Jong) nu overkomt, om te zien hoe de erfprins 't maakt en hem voor te be reiden op een aanstaand huwelijk met een prinses Olga, bemerkt hij hoe de zaken staan. Eerst is hij wel wat boos, maar door de woorden van een oud vriend en de lieftaliigheid van Dagmar ingepakt, bezwijkt hij en geeft nij zijn toestemming aan het verliefde paartje. De adjudant enga geert zich met een ander meisje uit het dorp, en de oppasser vrijt na tuurlijk met het kamermeisj'e. Dit is het onschuldige blij spelletje, dat hier gisteren dnnr liet gezelschap van den heer Van Eijsden gegeven is. Hoe 't was? Och, zulk goedje staat buiten de kritiekmen kijkt, luistert, maar oordeelt nietbovendien de lach ont wapent. Had een Franschman dit stuk ge schreven, 't zou misschien „schuin" lijn geworden, en waren Van Mosea- en Kadelburg de auteurs geweest, dan zou 't een dolle grap zijn geweest. Maar nu ia 't noch het een, noch het ander. Het is een onschuldig blij spel letje gebleven, met eenige aardige tooneeltjas, waar men zich in 't be daarde en fatsoenlijke best om ge amuseerd heeft Maar de pret van den avond is hoofdzakelijk aan het spel te danken geweest Dat was opperbest. We zijn van de Rotterdammers ge woon, dat ze goed spel te zien geven, maar gisteren overtroffen zij zich zelf. Elsa Mauhs wa<j een snoeperige Dagmar en we begrepen, dat de erf prins voor haar bekoorlijkheden be zweek trouwens v. d. Lugt. Melsert was als de erfprins een pittig luite- nanlje der huzaren, een „ladies killerjuist van het type om de har ten van Duitsche backvischjes te bre ken. Henri Morriën gaf ook een leuke luitenant als de adjudant te zien, „schneidig", met een monocle in 't oog en steeds de hielen tegen elkaar kloppend. En mevr. De Jong—Wert- wiju 1 Wat een aardig, pittig kamer- katje was zij, neen maar, dat was nu 's pétillant spel, en zooals zij het see netje met den erfprins speelde, als zij denkt, dat deze haar vrijer moet worden, dat was zoo geestig als men zelden een kameniersrolletje op de Holiandsciie planken ziet spelen. Maar Nico de Jong als de regeeren- de vorst overtrof alles. Men weet, dat hij zoo prachtig typeeren kan, welnu, wat hij gisteren leverde, was een kunststuk in dit genre. Men kent de bekende platen van den teekenaar Schlitgen in de „Fliegende Blatter", waar oude hoofdofficieren op zijn uitgebeeld: een kale knikker, met nog een scheiding door de weinige harem m oexx hals, met witte rut- staande bakkebaarden, vierkant in ue se nu uuer s oa gecambreerd in het uniform. Nu, zoo'n prachttype was Nico de Jong; 't was heerlijk om te zien. Het publiek, dat ferm was opgeko men, amuseerde zich goed. O ja, we vergaten de namen der schrijvers van het stuk nog te vermei den. 't Zijn de Duitschers Von bchlioht en Turszinsky. Maar nu weet men misschien nog niet veel wij ook niet. Maar wat komt 't er ook op aan i FRANS NETSCHER. Vergunning Drankwet. Door C. H. D. F. Pieper is aan B. en W. gevraagd om vergunning (inge volge art. 2, le lid dier wet), tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van het per ceel aan het Stationsplein No. 10. Verlof Drankwet. Door G. Klumper is aan B. en W. gevraagd om verlof (ingevolge art. 84 dier wet), tot het verkoopen van alcohoihoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het benedenlokaal van het perceel aan de Damstraat no. 10. J. F 1 i e t 81 r a, het alhier ver miste dienstmeisje, wier lijk Dinsdag te Halfweg werd opgehaald is gisteren te Haarlemmerliede in tegenwoordig heid van enkele familieleden en de fa- milièn hij wie zij laatst en voorheen diende, begraven. Jubileum: Men schrijft ons: Den lsten April hei-denkt de brie venbesteller H. Mense zijn 25-jarig ju bileum. Te O verveen het grootste gedeelte en later door overplaatsing hier ter stede heeft hij door nauwe plichtsbe trachting, tot groote tevredenheid zij ner superieuren, getoond een oppas send man te zijn! Hot zal hem zeker op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Tilly Koenen. Tilly Koenen heeft het aanbod, haar uit Amerika gedaan, aangenomen, en zal dit jaar nog vertrekken. Vóór haar vertrek geeft zij nog enkele concerten hier te lande, ta deze maand nog te Haarlem. Vel e.) zullen thans deze gelegenheid niet voorbij laten gaan, oin onze ge vierde Landgemoote nog eens te hoo- Militaire Zaken. Bevordering. De milicien-korporaal De Koning van het 10e regiment In fanterie alhier in garnizoen is bevor derd tot milicien-sergeant. Brand waarborgvereenlgkig. De Onderlinge Brandwoarborg-Ver- eeniging voor de gemeente Haarlem, vergadert In 't laatst dezer maand. Op de agenda staat, behalve de uitbren- ging der verslagen Verkiezing van een bestuurslid uit het volgend alfa betisch vijftal: J. M. W. Francken, Dr. A. H. Garrer, H. L. Janssen van Raay (lierkiesbaar), Vincent Loosjes en B. E. C. Seignettei DE KWESTIE-VAN AKKEREN. In aansluiting aan het gisteren meegedeelde, ontleen,en wij het vol gende aan het „Analytisch Verslag" over de behandeling in de Tweede Kanier, omtrent de conclusie van het verslag der Commissie omtrent de in lichtingen od heit adres van Y. van Akkeren, eervol ontslagen onderwij zer te Haarlem, houdende verzoek om pens» oen'. De conclusie luidde Den Minister van Bümenlandsche Zaken dank te zeggen voor de ver strekte inlichtingen, en Z. E. uit te noodigen, alsnog te bevorderen, dat aan Y. van Akkeren eene jaarlijksche gratificatie van f 349 worde toege kend, ingaande 1 Januari 1903. Het woord werd daarover gevoerd door den heer Heemskerk, Minister va.n Binnen!andsche Zaken. Spreker wil niet zeggen, meldit het verslag, tegen de conclusie bezwaar te hebben, maar hij maakt toch een klein voorbehoud Ieder ex-kent, dat spreker's ambtsvoorgangers de toen geldende wet juist hebben toegepast, en dat volgens die wet Van Akkeren geen recht had op pensioen, omdat de verklaring van ongeschiktheid enkel door Gedeputeerde Staten en niet door den districtsschoolopziener was gegeven. Do Commissie moti veert nu haar conclusie hiermee, dat de man volgens deskundige verkla ringen wèl ongeschikt is, en dat dus de schoolopziener de verklaring had moeten geven. Spreker wijst er echter op, dat het niet tot de bevoegdheid van deze Vergadering behoort, de verklaring van ongeschiktheid te geven, maar dat dit behoort tot de bevoegdheden van den schoolopziener. Intusschen is de wet sinds dien gewijzigd, zoodat onder de nieuwe wet mogelijk zou ziin geweest, dat Van Akkeren in ge lijk geval pensioen zou hebben gekre gen op een medisch attest, ofschoon dan de Pensioenraad nog nader ge hoord zou zijn. Spreker maakt nu ten aanzien van de conciusie dit voorbehoud, dat hij zou willen nagaan, in hoeverre de Pensioenraad nog zou zijn te hoeren over d«' vraag, of Van Akkeren on der de nieuwe wet pensioen zou heb ben gekregen. Dan wil spreker er neg op wijzen, dat het geven eener gratificatie niet tot sprekers bevoegdheid behoort zon der machtiging der Kamer, zoodat als daar inderdaad grond voor blijkt te bestaan, spreker daartoe he<t noodige krediet bij suppletoire be- giooting zal moeten aanvragen. De heer Ketelaar dringt bij den Minister aan op eenigen spoed bij de uitvoering zijner toezeggingen, want Van Akkeren heeft het slecht en is sedert 19G2 zonder verdienste. Deze man is toch eigenlijk slachtoffer van de eigenaardige plichtsopvatting van een van 's Ministers ambtenaren. De conclusie werd daarop aange nomen. Eerste uitvoering. Begin April a.s. zal de muziekvea--- eeniging Onthoudersbazuin" on- derafdeelmg van de afdeeling Haar lem van den Ned. Chr. Geh. Outh.- bond, directeur de heer Vermeulen, in het gebouw van de Haarlemsche Jon- gelings-vereeniging haar eerste uit voering geven. Examen Nuttige Handwerken. 17 Maart slaagde voor bovenge noemd examen te 's-Gravenhoge mej. T. Visser- uit Haarlem. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Onder blijken van veel belangstel ling herdacht de heer J. Hoeks dezer dagen het honderdjarig bestaan van het tuindersschap der familie op bet Oude Slot alhier. Het maken van een ijzeren afslui ting om het terrein van de gasfabriek aan den Kloosterweg is gegund aan dexi laagste® inschrijver, den heer P. A. Kruyer, te Haarlem, voor een som van 780. HILLEGOM. Het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente te s-Gravenhage beriep gister avond, ter voorziening in de vacatxirw-, ds. Rademaker, ds. M. M. dem Her tog, van Hillegom. BENNEBROEK. Gisteren is op het huis „Te Bijweg' de ooievaar gearriveerd. Zeker een gelukkig voorteeken nu Zondag de lente begint. Den eersten Zondag na de vervxxlling van de blijde verwachting, waarin oixze Koningin verkeert zal door de alhier gevestigde afd. en onderafd. van den R. K. Volksbond een feest avond worden gegeven in het Veree- nigingsgebouw. HAARLEMMERMEER. Donderdag jl. werd te Hoofddorp publiek geveld de boerenwoning, ge legen te Hoofddorp, groot 15.65.63 H.A. in vier peroeelen, bewoond door den landbouwer B. Verhulp. le perceel 1.09.95 H.A., boerenwo ning met woonhuis, stalling, boom gaard. Hoogste bieder J. Kort, voor 5600, niet afgemijnd. 2e perceel: 5.96.48 H,A., hoogste bie der, C. Slikker, voor f 9.200, afgemijnd 3e perc.: 6.85.73 H.A., hoogste bie der B. Verhulp, voor 9100 afgemijnd. 4e perceel: 1.73.47 H.A., hoogste bie der H. van Dorsten, voor f 2600, af gemijnd. Gegund aan de hoogste bieders. Te Hoofddorp had Donderdag j.l., Ie hengstenkeuring voor het stam boek plaats. Aangeboden en ingeschreven 3, en wel 2 van A. Rodenburg, alhier en 1 van Koperdraat, te Mulderberg. Bij de preniiekeuring van 3-jarige hengsten en ouder, verkreeg Kazu- neer van A. Rodenburg alhier eene premie van 400. Premies van 200 ontvingen: Kro- nos van Koperdraat, te Muiderberg; Fleetwood van de Ned. Harddraverij- Ver te Amsterdam; Veloce, van Bur ger, te Pannerden; Sultan, van B. Biesheuvel, te Haarlemmermeer. Eene premie van 100 ontving Epi- cxire van de vereeniging „Hippoe" te N.-Amstel. Aangeboden werden 3 tweejarige hengsten, waaraan geen aanhoudings premie werd toegekend. SLOTEN. Werd de vorige week bij een gestor ven rxind van den veehouder J. van der Bijl miltvuur geconstateerd, thans is aldaar ook een paard aan die ziek te gestorven; het cadaver is op last van den districts-Voearts verbrand e® de stallen warden ontsmet.. UITGEEST. Door Ged. Staten is, buiten den raad om, het salaris van den gemeen teontvanger op 400 bepaald. Hiervan werd mededeeling gedaan in de zit ting van gister, in welke tevexis werd besloten niet fox te gaan op de conces sie-aanvraag vaai den heer Van Leeu wen, te Hilversum, voor de oprichting van een steenkolen gasfabriek. IJMUIDEN. Visscherij. Van welken grooten invloed de se dert 6 Januari j.l. geopende gemeen telijke zeevischhal te Vlaardingen Is geweest op den visehaanvoer en op brengst to IJmuiden, blijkt uit de volgende cijfers In Januari 1908 kwamen te IJmui den binnen 73 stoombeugers met een opbrengst van 73.215 gulden, tegen 29 stoorrbeugei-s met een opbrengst van 25.005 guldeal In Januari 1909 alzoo minder in 1909 44 stoombeugers met een opbrengst van 482.10 gld. In Februari waren deze cijfers res pectievelijk 63 stoombeugers met 76923 gld. en 32 stoombeugers met 35365 gld. Aldus Februari van dit jaar' 31 stoombeugers met eene op brengst van 41558 gld. minder, zijnde in twee maanden minder 75 stoom beugers met e-en opbrengst van 89768 gulden, ZANDVOORT. Met het bouwen van het nieuwe station is men zoover gevorderd, dat het 1 April in dienst wordt gesfeld; dan zal een begin worden gemaakt met de overkapping van het perron en het hulpstation worden afgebro ken. Het geheel ziet 'er zeer netjes uit en is naar de eischen des tijde inge richt. Aan F. J. van Zantvocxrt alhier, Is verlof verleend voor den verkoop van alcohoihoudenden drank anderen dan sterken drank fox zijn perceel School plein no. 2. Donderdagavond werd in Ons Huls door den Heer W. J. G. Wesseknan een voorstelling gegeven met de cine matograph. Verscheidene beelden werden op doek gebracht en waren zeer scherp en duidelijk. De zaal was goed bezet. Binnenland EEN KONINKLIJKE GEBOORTE. Nu bijkans de geheele natie het oogenblik verbeidt, waarop de „blij de verwachting" zal plaats hebben, stellen wellicht velen er belang in te vernemen wat er alzoo gebeurde bij de geboorte van Koningin Wllhalmina zelve. Wij hebben zoo lezen we in het Hbld. er daarom de al weer oude kranten uit die dagen op nageslagen en vonden omtrent de geboorte van de tegenwoordige toekomstige Moe der bericht, dat: „Koningin Emma den 30en Augustus door God's goed- lieïd bevallen was van eene Prinses". De toenmalige hofarts, dr. Vink- huysen, en de accoucheur, de heer A. Hoek, gaven onmiddellijk bulletins uit, waarbij bleek, dat de toestand van Moeder en Kind bevredigend was. Deze bulletins verschenen negen da gen lang en vermeldden gedurende al d:en tijd steeds goede berichten. Kort daarop werd dr. Viukhuysen bevor derd tot Commandeur van den Gou den Leeuw van Nassau en de accou cheur Hoek benoemd tot ridder derde klasse van diezelfde orde. Al spoedig wapperden de vlaggen van alle openbare gebouwen en uit de woningen van vele ingezetenen. Het Raadhuis en de woningen van verschillende Hof dignitarissen wer den geïllumineerd en een talrijke me nigte doorkruiste in de meest opge wekte stemming de straten of had te genover het Paleis post gevat. In Amsterdam hebben de officioele berichten zich blijkbaar eenigen tijd laten wachten; eerst te zeven uur was de geboorte bekend en werd 't nieuws door middel van bulletins overal in de stad verspreid. In der haast staken nog enkelen de vlag uit, doch door het vallen van den avond had er geen of ficieel huldebetoon plaats. De inschrijving der geboorte in de registers van den Burgerlijken Stand geschiedde den volgenden dag ten Pa- leize door den Wethouder v. d. Duyn, terwijl Z. M. Willem III persoonlijk de aangifte deed in het bijzijn van twee getuigen, de Ministers van Buiten- landsche Zaken en van Justitiie. Het jonge Prinsesje werd op uitdrukkelijk verlangen van Z. M. aan den ambte naar en de getuigen bij deze inschrij ving vertoond. „De heeren moesten zich overtxxigen, dat zij geen onjuiste verklaring aflegden," zeide Z. M. schertsend, „zij konden zich dan ter stond vergewissen van den welvaren den toestand der jonggeborene." De Grootmeesteres van het Huis van II. M. hield gedurende negen dagen lederen middag van 15 uur tan Pa- leize receptie voor dames, die naar den welstand van Koningin en Prin ses kwamen vernemen. Bij Koninklijk© Boodschap werd aan de beide Kamers der Staten-Gene raal van de geboorte kennis gegeven en terstond vergaderden deze licha men tot vaststelling van het adres van gelukwensch. In de boodschap aan de Kamers werd gesproken van den Ze gen, die in verband met deze geboorte „door den Allerhoogste aan het Ko ninklijk Huis en het Nederlandsche Volk werd Verleend." In de Eerste Kamer werd het adres vastgesteld door de heeren De Sitter, Blussó, Van Aylva van Pallandt en Den Tex. Naast den gelukwensch werd in het adres de overtuiging uit gesproken, dat ons volk deelt in den wensch dezer Kamer, dat de blijde Moeder eerlang volkomen hersteld mocht zijn, terwijl de hoop gekoesterd werd, dat de jeugdige Prinses voor spoedig mocht opgroeien en deze heu gelijke gebeurtenis strekken mocht tot versterking van den eeuwen-ou den band tusschen Nederland en Oranje. In het adres der Tweede Kamer, dat ontworpen werd door de heeren Lenting, v. d. Schrieck, Blussé, Wijn bergen en Cremers werd o.m. gezegd: „Moge de jong geboren Prinses onder de hoede eener liefhebbende Moeder voorspoedig opwassen en daardoor het huiselijk leven van het Koninklijk gezin worden verhoogd." De vaststel ling van dit adres gaf m deze Kamer nog tot eenige opmerkingen aanlei ding. Zoo wilde de heer Keuchenius ar de hoop in uitgedrukt zien, dat de jonggeborene niet alleen onder de „hoede eener liefheb ben de Moeder," maar ook onder „bescherming de« Allerhoogsten" zou opgroeien. De heer Sehimmelpenninck wilde niet slechU vaxx de „hoede eener liefhebbende Moeder," doch ook van de „hoede ha» rer liefhebbende Ouders" gewagen. Beiden kregen hun zin en aldus ver anderd werden de adressen vastge steld. De doopplechtigheid in de Willems^ kerk, die werd bijgewoond door den Groothertog en de Groothertogin van Saxen Wei nxar, Prins Fred er ik en Prinses Hendrik, vond reeds den 12ea October d .a v. plaats in tegenwoor- digheid van Ministers, Kamer-presi denten, leden Raad van State en Sta ten-Generaal, het corps diplomatique, leden der hofhouding, Haagsche Bxix'- gemeester en Raadsleden, benevens de baker, Juffrouw Smits, en de min„ huisvrouw van Oskam. Toen tegen een uur het orgel In de stampvolle kerk begon te preludeeren, werden Koningin Emma en Z. M. Willem III door de kerkelijke autoriteiten bin nen geleid; de Koningin was gekleed in blauw fluweel met wit gegarneerd. Bij deze gelegenheid trad als predi ker op ds. Koetsveld, die sprak naar aanleiding van de woorden in het Evangelie van Marcus „Laat de kic- derkens tot mij komen". Halverwege de preek had de doopplechtigheid plaats en nadat Koningin Emma de Prinses uit de armen van de Groot meesteres, gravin Van Hogendorp, had overgenomen, sprak ds. Van Koetsveld het doopformulier uit. DE TOESTAND IN DE S. D. A. P. Naar 't Ilbid. verneemt, komen de voorstellen, door het Dagelijksch Be stuur der „Internationale" gedaan om de beide socialistische partijen de S. D. A. P. en de S. D. P. weer tot elkaar te brengen op het volgen de neer Voorstel a De „Tribune" zal wor den opgeheven. Daartegenover rnake (voorstel b) de S. D. A. P. het nieuwe Marxistische weekblad, tot uitgifte, waarvan het Deventer Congres be sloot, geheel los van „Het Volk". Ech ter zal dit weekblad verantwoording schuldig blijven aan het congres. In de redactie van het Marxistische weekblad zal (voorstel c) ook een Tri bune-Marxist worden benoemd, waar voor een der drie geroyeerde Tribune- redacteuren genoemd wordt» Voorstel d stelt ten slotte opheffing voor van het royement der drie Tri- bu no-redac teur e n Is 't blad wel ingelicht, dan vinden deze voorstellen in de kringen der Marxisten een goed onthaal. Zij zien erixx een aanbieding der gelegenheid om hun rneeuing vrijelijk te kunnen uiten in de S. D. A. P. terwijl ook de opheffing van het royement veel on gedaan zou maken. In revisionistische kringen moet minder gunstig over de bemiddelings. voorstellen geoordeeld worden, om dat men er grootendeels een terugko men in ziet op de besluiten, die het Deventer congres nam en door het referendum bekrachtigd waren. Het bestuur van de S. D. P. der nieuwe partij dus vergadert ook a. 8. Zondag ter bespreking dezer be middelingsvoorstellen. De ixeer Huys- mans, secretaris van het bureau der „Intemationale"zal de voorstellen in deze vergadering toelichten en ver dedigen. Woensdagavond is geconfereerd tusschen het partijbestuur, de Kamer fractie, de redactie van „Het Volk" en de redactie van het nieuwe week blad over de bemiddelingsvoorstellen ven de „Internationale". De heer Huysmans lichtte de voor stellen toe. Hei onthaal was van dien aard, dat hij tot voortzetten van zijn pogingen tot verzoening besloot De heer Huysmans blijft voorioopig te Amsterdam toeven. Men meldt uit Zutphen Het sociaal-democratische raadslid in district I, de heer H. J. v. Braam beek, die als secretaris van de afdee ling Zutphen der S. D. A. P. ia afge treden, heeft zoo ook aan den Raad zijn ontslag <ngediend. BRUTALE STRAATROOF. 'e Avonds half negen, zoo lezen we in de ,,L. K.", ging een vrouw te Heerlen naar een winkel om hare inkoopen ie doen. Toen ze tegenover het Steegje kwam in de Geerstraat, zag ze daariix een manspersoon staan met de handen in de zakken en leu nende tegen den muxxr. De vrouw ver telde dat aan de dochter van den w'rkelier, daar ze bevreesd was om weer naar huis te gaan. Deze wist haar echter gerust te stellen. Toen de vrouw huiswaarts keerde, was de

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7