KEIJSER'S Schoenenmagazijn. Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur}. De Bildt, 19 Maart 1909. Hoogste barometerstand 765.2 m.M. te Riga (Oostzeekust Rusland)laag ste 732.0 in.M. te Valentia (Zuidkust Ierland). Verwachting tot den avond van 20 Maart Windmeest matige Zuidelijke tot Zuid-VV ©stel ij ken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar be wolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuurgeringe verande. ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Siur 747 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 753 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Vrijdag 19 Maart Hoogste gisteren 9 uur F. 49 Laagste hedennacht F. 87 Hoogste heden tot 9 uur F. 50 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. F. P. REJCHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. 32 Lange Voorstraat man uit het Steegje verdwenen, maar een beetje verder kwam uit een gan getje een persoon gesprongen, die haar bij den nek greep onder den uitroep „geld". Do vrouw, geheel ontsteld, kon nau welijks antwoorden „Ik heb geen geld 1" De straatroover zocht in de sakken der vrouw, maar vond niets, toen ontrukte hij haar den korf en haalde er den zakdoek uit, waarin 9 Mark geknoopt waren. Deze eigende zich de straatroover toe en ging er vervolgens van door. De arme vrouw was zóó verschrikt, dat zij geen hulp kon roepen, en was den heelen nacht aan hevige zenuwaandoeningen ten proo!. In de Geerstraat, d»"e anders om dezen tijd druk begaan wordt, was op dat oogenblik geen meosch te zien. Had de vrouw maar even kun nen hulp roepen, zeker zou haar roe pen zijn gehoord, want deze brutale straatroof gebeurde tusschen de huizen. Er is van het geval aangifte hij de politie gedaan. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. Naar vernomen, wondt, is in de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de afdeeling Zwolle van den Bond van Vrije Liberalen besloten, den heer rar, S. van Houten lu Den Haag de candidatuur voor de Twee de Kamer aan te bieden. De ecntrale liberale klesvereenlging In het district Zierikzee heeft tot can- didaat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid, den heer mr. R. J. H. Patijn. Tot voorlooplg eamdidaat voor de Tweede Kanier der Staten-Generaal 4n het district Goes ia door de Libe rale Klesvereenlging te Tholen aan gewezen jhr. H. Sm Las aart te 's-Hage. RAADSVERKIEZING 's-GRA- VENHAGE. Bij gemeenteraadsverkiezing In dis trict III te 's-Gravenhage (vacature- v. d. Toorn) werden uitgebracht 4284 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer C. G. Pauktit 868, de heer mr. J. D. Ver broek 1496 en de heer mr. H. J. AL de Vries 1920 stammen; zoodat herstem ming is tusschen de heeren De Vries en Verbroek. PROV. STATENVERKIEZING. Bij de te 's-Gravenhage gehouden verkiezing voo rde Prov. Staten (va catur e-v. d. Toorn) werden uitge bracht 10.608 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer A. Dé king Dura 162, de heer A. Hoogen- raad 3800 en de heer prof. dr. J. Kraus 6646 stemmen, zoodat gekozen is dr. J. Kraus. PREDIKAN I-SOCIALIST. Men schrijft aan da „Stand.": Ds. M. van Leeuwen, predikant bij 'de Herv. Gemeente te Bargum (Fr.), heeft zich laten inschrijven als lid der S. D. A. P. DE STRANDING OP AMELAND. Men schrijft aan "t Hbld. Een lichte grauwe nevel hing over het eiland Ameland. Langzamerhand tink deze op en toen er eenig ge richt kwam, ging weldra de mane in hat dorp Nes„Een schip op liet strand". In eens kwam er levendig heid in het anders zoo stille plaatsje. Velen met een kijker gewapend be klommen den ouden alleen staan den toren en toen men de wetenschap had, waar het schip ongeveer zat, be sloot da commissie de reddingsboot gereed te houden, 't Was inmiddels half tien geworden een vijftal boe ren ieder met een span forse he paar den bijeengebracht. De reddingboot, staands op een wa gen, ingericht om de boot in zae als eene helling te water te laten, was uit da schuur gehaald en de paarden werden voorgespannen. Deze bespanning was zoo verdeeld, dat in da achterste rijen vier paaiden liepen voorafgegaan door twee. Thans ging het in draf door da duinen. Het zand was muida lineede wielen zak ten er soma in weg, maar er was ge vaar, en 't was of mouse hen an bees ten beiden dit beseften. Na een rit van ongeveer twee uur werd de plaats bereikt, waar de red dingscommissie meende de boot het geschikst in zee te kunnen krijgen. Men kon nu het schip goed ontwa ren. Het bleek een groot fregat, dat daar op de Friese he Banken rustig scheen te zitten, rechtop mat zijn ge braste ra's, ofschoon men het ver moeden uitsprak, dat het daar wel nooit vandaan zoude komen, omdat de plek als een kwaad en werkend strand bekend staat en steeds een noodlottige plaats was voor zoo me nig schip, dat daar met man en muis verging. De bemanning der redding boot, uit veertien man bestaande, fluks mede.geloopen doch straks nog In zijn dagelijkse lie bezigheden, wat aan de kleeding te zien ig de een schilder, ce ander boer, doch allen vaai ouds bevaren zeelui bespron gen de boot en haastten zich de zwemgordels aan te gespen. Ook de burgemeester begeeft zich In de boot om desnoods den gezagvoerder van het gestrande schip van advies te die nen. De paarden schijnen slechts op het sein van vooruit te wachten, om ep esn draf het koude water in te gaan, doch ook op de beide voerlui komt het aandezen moeten tot het middel toe er in, want dan is men aan de plaats gekomen, waar de wa gen moet koeren. Door de nog al hevige branding kan men niet ver genoeg in zee, zoodat de reddingboot bij het afloopen blijft staan. Geen nood rappe handen voo. gen zich bij de anderen en binnen korten tijd is ze vlot. Maar voor zij in volle zee is, speelt de branding haar nog parten. Stukken water breken over haar los en de bemanning warm van inspanning wordt zoo nu en dan eens afgekoeld. Maar de moed verkoelt niet en regelmatig drijven de roeispanen de boot voort. In tus schen ontwaart het oog rookwolken aan de kunuien. Zouden ze niet de eersten zijn? Meer en meer verdwijnt de boot, om na ruim twee uur wor stelens tegen wind en zee, het ge strande schip te naderen, dat bhjst de Mabel Rickmers" te zijn, komen de met een lading rijst en paddi van Bangkok, bestemd voor Bremen, en bemand niet ruim 30 koppen, 't Schip zit rustig en de kapiteto denkt er niet aan dit te verlaten, ofschoon er ai een flinke deining langs zijde staat. Een paar sieepbooten naderen in middels, maar deze zijn hem te klein en gaarne aanvaardt hij het aanbod van den burgemeester om onmiddel lijk na de terugkomst te Nes om een paar groote sieepbooten te seinen, die levens de noodige proviand moeten mede brengen, want na een reis van 170 dagen is deze zoo goed alg gelieel op en moet de bemanning zich uit sluitend met rijst voeden. Dat de burgemeester direct aan de opdracht lieeft voldaan, bewijzen de resultaten, immers 't Ls bekend, dat het soliip nog dien zelf den, avond om ei! uur door die adsistentie La vlot ge. komen. Ongeveer bij zessen was de reddingboot weer goed en wel op Nes, zonder dat zich gelukkig eenig Inci dent had voorgedaan. 's Avondg vereerdgdon zich roeiers, voerlui en losse helpers in de „Goe de verwachting", om nog eens den kouden tocht te bespreken. De vaste roeiers krijgen op 60-jari gen leeftijd eenig pensioen; is hierin voor hen ook niet eenige regeling te treffen Wat men nu zag, geschiedde overdag, maar als zoo tets eens afge speeld wordt in donkeren nacht, als het uitspansel bedekt is met duiste re wolken en de stormwinden loeien Ja, klinkt de kreet „een schip op strand", dan wordt er niet gevraagd: wat kan ik er aan verdienen maar dan haast zich ieder, die bij eene eventueele redding is betrokken. EEN BUITENKANSJE. De Woudrichemsche visscher Va«n P. had dezer dagen nog eens „een ouderwetsclie" vangst. In 't „Schan- sche Gat" bezig met vlsschen, haalde hij in één trek een goede 5000 pond visch op, waaronder naar schatting meer dan 1200 Dond snoek en 700 pond baars. Ofschoon zoo'n vangst zich niet herhaalde, kwam er toch nog een trek van 1000 pond voor. MOORD TE DAVOS. In het ponsion Eisenlohr te Da vos heeft eeir Oo9tenrijksche officier, Jo zef Bartunek, een in Londen wonen den Nederlander, den heer J. Muider, componist, doodgeschoten. In een bericht aan de Frankf. Ztg. wordt daaromtrent gemeld, dat de lieer Mulder met zijn vrouw aan een klein tafeltje in de eetzaal zat, en meende op te merken, dat Bartunek, aan de hoofdtafel gezeten, zijn vrouw fixeerde Er ontstond een woorden wisseling, de Oostenrijksche officier eischte voldoening, en toen deze hem geweigerd werd, loste hij een revol verschot. De heer Muider was oogen- blikkelijk dood. Bartunek heeft zich bij de politie aangemeld. ONTROUWE BRIEVEN GAARDER. De rechtbank te Breda veroordeel de den ontrouwen brievengaarder te Kruisland (N.-B.) wegens verduiste ring tot 31/2 Jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hech tenis. De e^sch was 4 jaar. DE LIMBURGSCHE FRANS ROSIER.. Herman Leenders, de beruchte ont snapte uit lie.t krankzinnigengesticht te Venray, die gentimen tijd heel Zuid-Limburg onveilig maakte, ls thans, na zijn gevangenneming, ter verpleging overgebracht naar het. krankzinnigengesticht te Tournay In België BRANDEN. Donderdagavond werd de brand weer gealarmeerd voor een uitslaam- den brand in het 3e klooster een steeg achter het gebouw van den Burgerlijken Stand en 't bevolkings- registax op het Singel te Amsterdam. De brand woedde in een onderstuk, dienende tot pakhuis van den vodden koopman Steeman, wanende in de Keizersstraat, die aldaar balen oud papier had geborgen. De brandweer wist het vuur tot dit pakhuis te be perken. Te Ingen (Betuwe) brandde In de buurtschap „Het Zwarte Paard", een onbewoond huis, af. Des daags was er erfhuis geweest en de bewoonsters naar elders vertrokken 's avonds 11 uur ging het pand in vlammen op. Verzekering dekt de schade. Dinsdagnacht is afgebrand de boer derij van A. Klaver te Nee (N.-H.). Het verbrande is verzekerd. Oorzaak: het omvtdlen van een petroleumlamp. Het vee is gered. Dinsdagnacht te vier uur werd brand ontdekt in het winkelhuis van den heer A. Roeraade aan de Lange- 8traat bij de Kortegracht te Amers foort. De brand ontstaan in de bene den achterkamer, woedde spoedig zoo hevig, dat de bewoners de trap niet meer konden bereiken en langs lad ders in veiligheid gebracht moesten worden. Het achterhuis is geheel, de bovenkamer grootendeels uitgebrand. Slechts de winkel bleef intact, of schoon met zeer veel waterschade. Van den inboedel is niets gered. De buren, die manufacturer Luijck en de beddenwinkel Aronson, kregen veel waterschade. Verzekering dekt de schade. Door het schoonmaken van kleede ren met benzine ontstond brand ten huize van de wed. Waalwijk, winke lierster ln galanterieën, Havenstraat 79 te Hilversum. Het optreden van buren, die met emmers water het vuur bluschten, kon niet verhinderen dat de kamer achter den winkel uit brandde. Verzekering dekt de schade. DE MOORDAANSLAG OP DEN DAM TE AMSTERDAM. De toestand van den dader zoowel als van het slachtoffer Ls vooruitgaan de. Toch konden beiden na het eefste voorloopig afgenomen verhoor nog geen verder verhoor ondergaan. *De verpleging van het meisje kan zelfs nog van langen duur zijn. EEN LIJK AANGESPOELD. Woensdagnacht is aan het strand tusschen het Kurhaus te Schevenin- gen en het Wassenaarscheslag aan gespoeld het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing 27 k 30 jaar, schamel als heer gekleed. Het lijk moet heel kort, vermoedelijk slechts een naar uren, ln het water hebben gelegen. NEKKRAMP. Te Uden is een geval van meningi tis (nekkramp) geconstateerd bij een meisje van 12 jaar. De noodige voor zorgsmaatregelen zijn genomen. IN DE WAR. Toen gisteren te Breda de groote torenklok één moest slaan, gaf hij 160 slagen, zoodat menigeen dacht dat de blijde verwachting ten Hove vervuld was en de vlag te voorschijn werd ge baald. WERKLOOZEN. De gisteren te 's-Gravenhage gehou den straatcollecte voor de werkloozen lieeft opgebracht ruim f 4000. H. M. de Koningin-Moeder deed wederom een gift ten bate der werk loozen ter band stellen. BOND VAN VRU-LIBERALEN. In een vergadering van de afdee- ling Amsterdam van den Bond van Vrije Liberalen traden als sprekeis op de heeren mr. S. van Houten, te 's-Gravenhage, over „de politieke constellatie en P. Donk, le-luitenant te 's-Gravenhage, over „het volks leger". Mr. Van Houten begon met lof te brengen aan het tijdige en beginsel vaste optreden van den Vrij-liberalen bond. Er is ditmaal niet de apathie, de moedeloosheid waarin men bij de verkiezing van 1905 verzonken was, en waaruit men slechts door het offensief optreden van Unie-Rberalen en vrijzinnig-democraten gewekt werd Dan besprak mr. Van Houten de algemeene leuze, waaronder deze verkiezing door verschillende poli tieke groepen gestreden zal worden. Wij, zeide spieker teruggaande in eigen geschiedenis hebben met gicoten strijd het kiesrecht uitgebreid van 100.000 tot 800.000, en bij weg neming van enkele belemmeringen zelfs tot 1 millioen. Toch meent men hebben wij nog altijd een census kiesrecht., is dit nog altijd beperkt Spieker bestreed dit. Eén groot ge brek slechts erkende spreker in ons tegenwoordig kiesrecht, te weten dat het nog altijd de vrouw uitsluit, ook wanneer zij aan dezelfde voorwaarde voldoet als de man. Te zijner tijd moeten de meest intellectueels groe pen in het parlement daar z. 1. een eind aan maken. Dan kwam spreker tot de verschil lende partijen. Hij onderscheidde o.a. de Kuyper-groep, die zich een vier ledig doel voorstelt, namelijk het ge zinshoofdenkiesrecht, verplichte ver zekering. tariefsherziening in pro tectionistisch en geest, en verdere ge lijkmaking van het bijzonder onder wijs. Reeds ls de subsidie van het bijzon dei' onderwijs opgevoerd tot 70 pet. en op de staatsl>egrooting voor hot volgend jaar is reeds 6 mWUioen aan subsidie voor de bijzondere scholen gebracht. Men zal niet tevreden zijn voor vol komen gelijkstelling van bijzonder on openbaar onderwijs in financieel op zicht verkregen ls, en daarom ls het onze taak, aldus spreker, verder gaan te beletten. Spreker zoide niet, dat er verande ring moet komen in het subsidie-stel sel, maar er moet een liberaal oog over gaan om de misbruiken te zien ea te laten zien. Daarom vooral is z. i. bij de komende verkiezing noo- dig een liberale meerderheid, die het ernstig meent met het liberale begin sel en zich niet, als Borgesius en Rink, uitputten in vriendelijkheden jegens de tegenstanders. Daarna ging spreker de positie der partijen na ten opzichte van het stel sel der d wan gverze kering en van ouderdomstee!age. Spreker verkoos eene organisatie tusschen de staats-, gemeente- en particuliere Instellingen van weldadigheid, waardoor mem de zekerheid krijgt, dat er gezorgd wordt voor de arme versleten bur- gors, voor wie de f anti lie niet op komt. Dus eene organieke verbetering en daarnas=»t politiezorg voor de tij- dcliike gevallen. Ter waarschuwing maakte spreker met groote verontwaardiging mel ding van de aanneming der 10-uren motie in de Tweede Kamer. In een staatkundigen brief zai spreker na der uiteenzetten wat ons daardoor boven het hoofd hangt. Bijzondere aandacht dient geves tigd, te worden op het feit, dat de Li berale Unie gaandeweg het verschil vervaagt met de vrijzinnig-democra ten Spreker is ook zijn heele leven ver volgd als voorstander van algemeen kiesrecht. Ons tegenwoordig kies recht is immers "algemeen kiesrecht, wanneer er geen armen meer zijn Spreker wierp ten slotte den blik terug in de geschiedenis ter verkla ring van de houding der Liberale Unie. Daarom, zoo besloot spreker, ligt het gevaar van de-zen tijd niet in de democraten, maar in de verkapte democraten, die ook voor den 10-uren dag stemden. Wij kunnen niet ver hinderen, dat wij in ons land hebben de drie bovengenoemde groepen, cle- ricalen, democraten en liberalen, maar wij ejschen, dat niet door tac tische manoeuvres de liberale kiezers van de werkelijke liberale represen tanten worden afgetrokken. Daarna was het woord aan den tweeden spreker, luit. Donk. Spreker betoogt, dat het ndet zoo dankbaar ls, om tegen het volksleger, als om er voor te spreken, daar de voorstanders het enthousiasme aan hun zijde hebben, en de tegenstanders alleen het nuchter verstand. De tegenstanders toch gelooven niet, dat idealen als maatschappelij ke tucht door een volksleger verkre gen kunnen worden. Een opleiding van zes maanden ls voor de infante rie een minimum-opleiding, en bij het volksleger zal de opleiding slechts zes weken kunnen duren. In de hierdoor ontstane leemte wil len de vrij zinnóg-demoaraten voorzien door een vóór-onderricht. Doch dit vóór-onderricht zal moeten geschie den door burgers, en wel voor ver schillende waoens. Daarom kan het van geen beteekenis zijn. Bovendien is in Leder geval voor de tucht een opleiding van zes maanden noodig, en daarom Is zeker het vóór- onderricht niet voldoende. Voorts zou men voor een volksleger onmogelijk een voldoend beroepska der kunnen hebben. Bij een volksleger wordt ook de verhouding tusschen artillerie en in fanterie zoo ongunstig, dat men een in technisch opzicht geheel minder waardig leger zou krijgen. Het volksleger levert op zichzelf het gevaar op voor een volksoorlog. Spreker betoogt ten slotte, dat het volksleger noch nieuw, noch natio naal is. ARME ZWERVER. •Te Varse-veld (Gelderland) is zeke re t. M., die niet goed bij het hoofd is Ln de wandeling genaamd „Jan- KLek-in-de-Kolk" en die sedert een maand of acht vermist werd, door de politie uit Nieuwe-Schans weer te rechtgebracht. Hij was aldaar per spoortrein aan gekomen uit W'eenenZóó ver had hij zijn zwerftochten tot dusver nog nooit uitgestrekt. Letteren en Kunst ADALBERT MATKOWSKY. De bekende tooneelspeler Adalbert Matkowsky ls te Berlijn overleden. Matkowsky voor eenige jaren heeft hij in ons land een aantal gastvoor- stellinigen gegeven is 51 jaar oud geworden. BRONDGEEST. In het Grand Théatre te Amsterdam ls Donderdagavond de v er Henri Brondgeest voor de eerste maal na zijn ernstige ziekte weder opgetreden en wel in de vermoeiende rol van Thibault in Bernstein's „Israël". Bij het opkomen werd hij door het talrij ke publiek met warme toejuichingen ontvangen en werd hem een fraaie krans gereikt. Later op dein avond werd den verdienstel ij ken acteur nog maals een dergelijke hulde gebracht. Gemengd Nieuws Een telegram uit Smolensk meldt, dat ontevreden boereu de verblijf plaats van den Doem a-president, Khomyakoff, hebben in brand gesto ken. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de stad Soesjeti, nabij Smyrna, door een aardbeving verwoest is. Er zijn 500 huizen geheel vernield, 700 ge deeltelijk. Men weet nog niet, hoeveel menschen er omgekomen zijn. DE CHOLERA IN RUSLAND. De cholera-epidemie ln Rusland blijft steeds voortwoekeren. Er komen te St. Petersburg gemiddeld dagelijks tusschen de 120 en 150 nieuwe ziekte gevallen voor en eiken dag sterven 'fer verscheidene cholera-lijders. Simde het uitbreken van de epidemie zijn er in 't gelieel 10.207 menschen door cho lera aangetast en 4000 aan die ziekte overleden. Er is nu onlangs een nieuwe chef van den gezondheidsdienst te St. Pe tersburg benoemd, in plaats van den vorigen, die wegens zijn gebrek aan energie eer inlegde met zijn werk; maar onder den nieuwen leider is de toestand niet verbeterd. Het drinkwa ter o.a. is er nog even slecht en de zindelijkheid laat er nog evenveel te wenschen over. Men ziet daarom het voorjaar met groote bezorgdheid te gemoet. DE ZWARTE HAND. Zelden heeft e>en bloeddaad in Italië zooveel opzien gewekt als de ver moording van den New-Yorkschen politie-inspecteur Petrosino te Paler mo. Petrosino was de chef van een speurderskorps, door New-Yorksche rijkaards bekostigd, dat speciaal zou weken voor hun eigendommen. Hij was naar Sicilië vertrokken, om de plannen van de leden der „Zwarte Hand", de geheime Italiaansche die venbende te New-York, te weten te komen. Maar zijn vijanden hebben hem weten te ontdekken en onder voorwendeel van gewichtige medo- deelingen lokten zij hem op een af gelegen plein, waar hij werd doodge schoten. Zijn moordenaars waren na tuurlijk leden der „Zwarte Hand" of der Maffia, men beweert dat Petro sino lid was van de eerste vereeni- ging en nadat bleek, dat hij een poli- tie-mau was, als spion is omgebracht. Giuseppe Petrosino, Italiaan van geboorte, maar ln zijn prille jeugd naar Amerika gekomen, trad in het politiekorps en voerde steeds een hef- tigen kamp tegen de „Zwarte Hand". Deze moderne rooversbende eischt van rijke lieden groote geldsommen, die zij onder bedreiging met moord en dynamiet-aanslagen int. Haar hoofdzetel is New-York, maar overal ln de Vereenigde Staten zijn aanhan gers te vinden. In New-York alleen telt die bijzondere vereeniging, vol gens schatting der pol-'tie, 30.000 aan hangers en zij weet de rijke bevolking jaarlijks 15 millioen gulden afhandig te maken, een belasting van meer dan 25 gulden voor eiken Italiaa.n- schen ingezetene. De bladen vermel den alleen de groote misdaden der bende, die nu eens een huis met dy namiet opblaast, dan weer een bom werpt of brandsticht, of ook wel een rijken Italiaan verraderlijk ver moordt of zijn kinderen rooft ter ver krijging van een losgeld. Men be schouwt al die misdaden als aangele genheden d'e alleen de Italianen aan gaan. Volvoert de „Zwarte Hand" een misdaad, dan vluchten alle oog getuigen. om later niet gedwongen te worden tot spreken tegen de moorde naarsbende, die onverbiddelijk is je gens haar tegenstanders. Verraders worden meedoogenloos omgebracht en ziin nergens op aarde veilig. Zelfs de verwanten van het slacht offer zwijgen uit vreee ook vermoord te worden. En volgens de Amerikaan- sche wet is de justitie onmachtig bij het zwijgen van de getuigen. De Ame- rikaansche regeering zond meerma len hooge ambtenaren naar Italië, om met de Itatiaamsche regeering over gemeenschappelijke bestrijding der moordenaarsbenden te onderhan delen, maar het liep op niets uit, om dat Italië niet gaarne officieel het bestaan van Maffia en Camorra er kent. Gev. Voorw. Een paar kousen, bij S. Sundorf, Aseendelverstraat 16. Een glazen medaillon, waarin por tretten, bij C. van Loevestein, Lange Hofstraat 13 rood. Een huissleutel, aan het Politie bureau. Een kinderleesboek, bij C. Jung, Plein 4. Een zwarte hond, bij O. Krause, Z. B. Spaarne 82. Een polsmofje, bij J. Vermeulen, Oronjeboomsiraat 66 Stoomvaartberichten Het stoomschip Kawi arriveerde 18 Maart te Rotterdam van Java. Het stoomschip Noord am, van New- York naar Rotterdam, passeerde 18 Maart, des avonds 6 uur 40 minuten, Wight. Het stoomschip AmsteLland, van An sterdam naar Buenos Ayres, ver trok 18 Maart van. Boulogne. He»t stoomschip Java arriveerde 18 Maart van Amsterdam te Hamburg. Telegrammen DE STAKING IN FRANKRIJK. PARIJS, 18 Maart. 1500 werklieden van posterijen, telefoon en telegraaf stemden voor de algemeene staking. BREST, 18 Maart. De staking werd hedenavond verklaard In verschillen de diensten. PARIJS, 19 Maart De opgaaf der stakers geeft thans aan, dat 5528 be ambten staken tegen 3094 eergisteren. DE SJAH VAN PERZIë GEKWETST. TEHERAN, 18 Maart. Toen de Sjah heden een wandeling wilde gaan ma ken en zijn revolver in den gordel wilde steken, wondde hij zich lichten ongevaarlijk aan de hand. RELLETJES IN FRANKRIJK. MAZAMET, 18 Maart. Zes republi keinse h-radicalenleden van den Ge meenteraad, namen hun ontslag. De gebeurtenissen nemen een snel ver loop. De stakers wierpen met steenen naar de gendarmes van wie er drie licht gewond werden. De prefect is aangekomen. Met behulp van de gen darmerie en de troepen is een wacht georganiseerd voor de bewaking der fabrieken. REGGIO WEER GETEISTERD. MILAAN, 18 Maart De „Corriere deiia Sera" meldt, dat volgens ge rucht er weder een buiteugewoon he vige aardbeving zou hebban plaats gehad, Woensdagnacht. De aardbe ving en de springvloed zouden vree sdij ke verwoestingen hebben aange richt te Reggio di Calabria en bo vendien zou er brand zijn uitgebro ken in de bouwvallen en do barak ken. ROME, 18 Maart. Uit Reggio wordt ge meldt, dat er geen aardbeving plaats had, maar een hevige brand Woensdagnacht heeft ge woe din het paleis Ramirez. Dit paleis is gelegen in de nabij heid van hot nofarieele archief, zco. dat do prefect maatregelen moest ne men om het overbrengen dor archief stukken te verzekeren, on daardoor die documenten te redden. Do brandweer en de troepen, die uit Messina waren aangekomen, glaagdea er in, deu brand tegen middernacht meester te worden. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 19 Maart 1909, medegedeeld door LABOUCHERE OVENS Co.'a BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was vast: Nederl. Certificaten 76 38—1/2, 90 3/8—1/2, Russen 86 1/2— 93 1/4. ZUID-AMERIK. STAATSFONDSEN Peruanen 8 5/8 en 3/45. TABAKSAANDEELEN ongeanimeerd Bindjey 107—6 1/2, Deli 463, Medan 272, Nieuwe Asahan 80, Rotterdam DeLi 385, Senembah 405. PETROLEUM-AANDEELEN iets vaster. Koninklijke 389—90 1/2, Moea ra Enim 177, Sumatra Palembang 1445. MIJNAANDEELEN zonder handel. De AMERIKAANSCHE MARKT opende flauw. Atchison 1013/4, Don- ver 44, Erie 241/8,Kansas 441/2 en 72, Missouri 40 3/8, Rock Island 231/8, Southern Raiway 24, Union Pacific 179—1/2, Wabash 17 3/8, Steels 44 1/2 9/16, Car ren 48. CULTUURW ARDEN onveranderd. Vorstenlanden 1471/2. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: 17 Maart: G. W. BloemBoerrigtez d., 19 R. KnolBuikhuizen d. 17 H. W. Steen kistLamaitre z. 18 K. van OostromRekelhoff d. OVERLEDEN: 18 Maart: J. M., 2 jaar, zoom van C. Dalk, Dubbele Buurt, T. J., 18 m.t dochter van J. J. Hofsté, de Witstraat, 19 L. Wensweeai, 55 j., Lange Raam straat. SPAARNDAM. GETROUWD: J. Bakker en G. van Sabben. HAARLEMMERLIEDE. ONDERTROUWD: J. de Jong en P. Proost, J. van Strien en M. Monster. OVERLEDEN: J. Flietstra, d., 22 j., E. J. Ruijg- rok, d., 2 jaar. Kechtszaken BANKDIRECTEUREN VOOR HET GERECHT. Derde dag. Donderdagmiddag werd de zitting voortgezet. De beklaagden nader gehoord ble ven bij hun eerst afgelegde verklarin gen. Hierna was de advocaat-generaal Jhr. mr. Van den Br andeier, aan het woord. Spr. zegt dat een Enge lach schrijver terecht gezegd heeft, dat door nauw keurigheid vele ongelukken zouden worden voorkomen. Dit is ook hier het geval. Die onnauwkeurigheid was bij beklaagden oorzaak van een niet door drongen zijn van den plicht, die zij als mannen van positie en naam hadden te vervullen, van een voor niets terugdeinzen om den eersten voet te zetten op het glibberig pad. Het doet spr. leed als beklaagden van den stand en ontwikkeling der beklaagden zich niet neerleggen bij de. straf, die hun wordt opgelegd als zij moreel schuldig zijn, want deze beklaagden kunnen zich niet paaien met de gedachte, dat ze onschuldig zijn. Er rust een ontzaglijke moreels schuld op beiden. Na d« onvoldoende instructie in het licht te hebben gesteld, gaat spr. uit voerig de bekende geschiedenis na van het optreden der beklaagden als directeur de rbank. Lincker is de meest schuldige. Hij was de man, van wie de kracht uit ging en een zeer nadeelige kracht Hij bracht de beide andere directeuren tot speculeeren. Na met enkele staaltjes te hebben verduidelijkt hoe danig de toestand was, zeide spr.: Er was geen ernst, maar een volkomen demoralisatie. Niet alleen de directeuren, maar ook de bedienden hadden ongedekte debet- saldi. De bedienden speculeerden al len mee. De toestand was zoo, dat mem niet eens narekende of de cliën ten behoorlijk onderpand hadden. Dat kostte te veel moeite. Dan legt spr. den vinger op een wondeplek: het onvoldoende toezicht van commissarissen van zoovele in stellingen van gelijken aard- Als ze maar even hadden opgelet, hadden zij de déblacle kunnen voor komen. De valschlveden in de boeken dateer den al van 1902, maar de boeken wer den door commissarissen niet onder zocht en bij de balans legde men zich eenvoudig neer, na slechts te hooi en te gras een boek te hebben laten ha len. Van comsciemtleuse controle is ech ter bij oommiesarissen nooit sprak* geweest. En hoe de commissarissen door de directeuren om den tuin zijn geleid, blijkt dat in de vergadering van 1903, toen men de nul al had be reikt, de president-commissaris Fro weln hulde bracht aan de directeuren voor de uitnemende wijze van gestto Inderdaad, commissarissen hebben een zware schuld op zich geladen. Spr. bestrijdt daarna de door

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 8