NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Jaargang, No. 7894 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. ZATERDAG 20 MAART 1909 HAARLEM S DAGB ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDBNl Voor Haariem 12A Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)0 1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 M „de omstreken en franco per post 0.45 Ottgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur i, C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cte.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft- elke regel meer a S3 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiEn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie eo Administratie? Groote Hontstraat 55. tafsrcommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 724 Drukkerij? Zuider Buiteospaarce 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algejieen Binnen- en Buitenlandscb Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 21 MAART. Schouwburg: De Hagespelers: Lan- Btóloet en de Sanderijm, 2$ uur. Schouwburg: Volksvoorstelling: De schipbreukeling, 8 uur. Brongebouw: Gecostumeerd bal, 9 pur. KI. Vereeniging: Specialiteiten-voor- «telling, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. MAANDAG 22 MAART. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. ADRES BOUYVVEREEN1GING. Door het bestuur dei- coöperatieve oouwvereenig'ng „Ons doel en Stre ven' werd in November tot B. en W. gericht een adres, de strekking heb bende, dat B. en W. den heer F. L. Oostenbroek zouden verzoeken, aan genoemde vereeniging te betalen de helft der kosten voor openbare wer ken, door haar indertijd aan de ge meente voldaan bij de overdracht van voor straat bestemden grond aan de £e Vooruitgangstraat. Hoewel bedoeld bestuur aan zijn verzoek toevoegt de raededeellng, dat de heer Oostenbroek heeft geschreven zich neder te leggen bij besluiten en wenschen van ^ïet gemeentebestuur, is door het College aan adressant geantwoord, dat het geen termen heeft gevonden voor het richten van eene aanschrijving in den door hem bedoelden zin tot den heer Oosten- broek. Thans heeft het bestuur van ge noemde coöperatieve bouwvereein- ging een verzoekschrift aan B. en W. en den Raad ingezonden, waarin 't wordt voorgesteld, alsof vanwege de gemeente de eisch is gesteld, dat die vereen-'ging kosteloos aan de ge meente zou overdragen den voor straat bestemden grond aan de 2de Vooruitgangstraat over haar volle breedte Uit het archief der gemeente blijkt van het stellen van dien eisch niet het minste, schrijven B. en W. Integendeel blijkt uit een verzoek schrift van 26 April 1899 van de Coö peratieve bouwvereeniging Ons Dooi (later genaamd Ons Doel eu Streven), dat zij de gemeente aanboden de voor straat bestemde gronden, waarvan de breedte toen op 10 M. was aan gegeven op het door den Raad te be palen peil op te hoogen en kosteloos aan de gemeente over te dragen, ter wijl zij bovendien de kosten van be strating en rioleering zouden betalen. Dit aanbod word door den Raad aan vaard. Dat reeds in 1899 bij de gemeente eer. plan bekend was, om den tegen over de eigendommen van verzoeker gelegen grond te bestemmen voor plein, gelijk door adressant beweerd wordt, is aan B. en W. niet gebleken. Dit plan is ontstaan bij het ontwer pen van het uitbreidingsplan. Van gemeentewege valt er niets te doen, meenen B. en W. Van eenige terugbetaling uit de gemeentekas kan natuurl ijk geen sprake zijn. Aan mis verstand vóór of bij liet verlijden van de akte van overdracht der gron den kan ml: worden gedacht. Mogen er gronden van billijkheid bestaan, die den heer Oostenbroek zouden kunnen nopen aan de bouwvereeni ging „Ons Doel en Streven" tegemoet koming te verteenen, een rechts grond, om Item van gemeentewege daartoe te verplichten, is aan B. etn .W. niet hekend. Daarom stellen B. en W. voor af wijzend te beschikken op een ver zoekschrift van het bestuur der coö peratieve bouwvereeniging- „Ons Doel en Streven", om tegemoetkoming in de door die vereeniging indertijd betaalde kosten voor openbare wer ken in de 2de Vooruitgangstraat. TOEZICHT GEMEENTE-VROED VROUWEN. Voor. De Geneeskundige Armencommissie deelt den Raad mee, dat zij in haar vergadering van 5 Maart mot alge- meeue stemmen besloten heeft, liet voorstel-Van den Berg inzake het instellen van toezicht op de gemeen te-vroedvrouwen krachtig te steunen. Tegen. Het bestuur van de provinciale af- deeling „Noord-Holland" van den Bond van Vrouwelijke Verloskundi gen, heeft, als gemeld, aangedrongen op openbaarmaking van do geheime Stukken op deze zaak betrekking hebbende. Uit hot thans in druk ver schenen verzoekschrift hlijkt, dat de reden van het verzoek is, dai het bestuur zich thans niet in de gelegen heid acht, zich te verweren tegen den inhoud dier stukken. Voorts dringt het bestuur aan «n spoedige afhandeling der zaak, om dat het vertrouwen der patiënten meer en meer wordt geschokt door de opspraak, waarin de gemeente vroedvrouwen door het voorstel-Van den Berg gebracht zijn. Nader prae-adviee. B. en W. voldoen titans aan het bovenbedoeld verzoek, door af te doen drukken eenige artikelen uit de verordening en instructies voor art sen en vroedvrouwen van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst te Amsterdam. B en W. laten hierop o. m. de vol gende toelichting volgen „Blijkt uit deze verordeningen, dat de werkkring der Amsterdamsche gemeente-vroedvrouw minder zelf standig i8i dan die van hare Haar- lemsclie collega, die verordeningen teonen tevens aan, dat de regeling geheel verschilt van de Haarlemsche. Wi! men hier eene dusdanige rege ling In bet leven roepen, dan zal tot eene geheels reorganisatie, tot instel ling van een geneeskundigen dienst, moeten worden besloten. Een regeling, als door den heer Van den Berg voorgesteld, waarbij de gemeente-vroedvrouwen zonder meer zouden worden ondergeschikt gemaakt aan de geneeskundige ar- meiw ommi'esie, zou dat gevolg niet hebben. De voorsteller beeft dit blijkbaar zelf ook ingezien, toen hij bij het ter visie leggen der Amsterdamsche stuk ken zijn aanvulling, om het toezicht bij afzonderlijk reglement nader te regelen, indiende. Die aanvulling kan echter het go- wenschte gevolg evenmin geven. Immers het groote verschil tusschen Amsterdam en Haarlem zit niet in de controle Het verschil znt in de positie van den gemeente-arts en de positie van do gemeente-vroedvrouw. De vroed vrouwen verdienen te Amsterdam nagenoeg evenveel als hier, namelijk 250 hier 200 de artsen daaren tegen 1800 tot ƒ3500, tegen ƒ500 hier. Reeds daaruit kan men het ver schil in werkkring afleiden. Doch vooral uit de instructie blijkt dit ten duidelijkste. Zoowel arts als vroed vrouw zijn daar meer ambtenaar dan hier. De g jmeente-arts mag ntet van woonplaats veranderen, de gemeente niet verlaten zonder voorkennis van den directeur. Voor een afwezigheid vnai een week moet hij den directeur verlof vragen. Hij houdt spreekuur ter plaatse en op den tijd, door den directeur aangegeven. Hij mag geen bestellingen doen zonder machtiging- van den directeur, enz. I e controle, die daar door den arts over de vroedvrouw wordt uitgeoe fend kan niet zonder meer naar hier worden overgebracht. Immers hier zouden de waarborgen ontbreken, die de Amsterdamsche regeluig tegen de nudeelen van zulk een controle ver schaft. Waar toch volgejis de over gelegde stukken, die controle goen andere uiting heeft dan een rapport bij den directeur, beider deskundigen chef, bij wien beide partijen gelijke lijk hunne handelingen ku runen ver dedigen en waar bovendien krachtens de instructie voor de gemeente-artsen die ambtenaren zich moeten onthou den van specialistische verloskundige praktijk en van praktijk ten behoeve van de ziekenfondsen ja, zich zelfs onderwerpen moeten aan de verdere beperkingen ten opzichte van de uit oefening van niet tot hun dienstwerk- zaamheden behoorende geneeskundi ge praktijk, welke Burgemeester en Wethouders hun persoonlijk in het belang van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst mochten opleg gen, daar heeft die controle een ge heel ander karakter. Wil men het Amsterdamsche stelsel hiiier invoeren, dan zou men het dus geheel moeten overnemen. Ons college heeft ook dit overwo gen. Het kan zich niet ontveinzen, dat de Anisterdamsche regeling veel aan lokkelijks heeft en dat er wel wat voor te zeggen zoude zijn, ook in onze gemeente zulk een dienst in te stellen. De overweging, dat daarmede groote financieele offers gepaard zouden gaan. heeft ons echter doen ixuzien, dat hiertoe thans niet mag worden besloten. Te minder waar geem grie ven van bpteekems tegen de bestaan de regeling zijn ingebracht. Dat de geneeskundige annen-com- misSie bereid zou wezen de voorge stelde controle uit te oefenen, is ons reeds lang bekend, doch juist de om standigheid, dat zij sedert jaren ai- dos gezind, niet meer en gewichtiger gegevens heeft bijgebracht om ons van de wenscheiijkheid te overtuigen, versterkt, ons in onze zienswijze, wel ke zienswijze noch door de aanvul ling van den heer Van don Berg, noch dooi- de door hom overgelegde be scheiden is gewijzigd. Wii blijven aanneming van zijn voorstel achten in strijd met bei ge meentebelang." ADRESSEEREN AAN DEN RAAD. Gelijk men weet, is bet ten stadhui- ze de gewoonte om de ingekomen adressen, zander eenige wijziging in •tijl en spelling af te doen drukken. Daardoor gebeurt het vaak, dat de Raadsstukken, die wij toegezonden krijgen, wemelen van fouten. Jaren geleden is door den heer Groot in den Raad gevraagd, om de bedoelde verzoekschriften te doen cor- rigeeren, voor zij naar de drukkerij gezonden werden, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat dit op de redactie-bureaus ook geschiedt met ingezonden stukken. De Burgemeester was toen echter van oordeel, dat aan het verzoek van den heer Groot niet kon worden vol daan, wijl er gevaar bestond, dat bij wijziging der stukken de bedoeling van den adressant verkeerd werd Dat gevaar bestaat echter niet bij verbetering van taalfouten; wel bij correctie van stijlfouten. Toch zou ook hierbij misvatting van bedoeling kunnen vermeden worden, als men de moeite wilde nemen de onbekwame penvoerders ten stadhuize het gewij zigde stuk te doen inzien. Daartegen kan, naar we meenen, niet zooveel be zwaar zijn. De reden, dat we op deze zaak thans terugkomen ie, dat we dezer dagen weer een Raadsstuk ontvingen, dat een doorloopend pleidooi is voor een grondige stijl- en taaicorrectie der stukken. We laten het h ter ander volgen met weglating der namen: „Edel Achtbare Heeren Burgemees ter en Wethouders en Raadsleden van Haarlem. Ondergeteekende het bestuur Verzoekt Uwer Edle Achtb: Cotege: beleefd, herziening van Uwer schrij ven, vanaangezien, wij het on geoorloofd achten, dat gebruik wordt gemaakt van de Ver: gestort en gelden betreffende, een der gedeelte van den daar den Gemeente, verlangd heeft dat boven genoemden Ver. een geheele breedte der straat overdroeg, met schoejing en rasterwerk. Nu is onzen vraag Edel Achb. Coleg. waar om nu Bouw Verdie vlak naast den onzen ligt, en ook gelegen aan denzelfde straat een halven breedte der straat moest overdragen aan den gemeente, reden waarom niet eerder geprotesteerd is geworden, is hier aan te wijten, dat den Vereeniging in waarde waren gestegen, wanneer het destijds bestaande plan van (plein) door was gegaan, aangezien het ont werp bij den oprichting onzer Ver. reeds bij den gemeente bekend waa Nu vragen wij Uwer Edl Achtb. Cole- ge, aangezien nu toestemming voor bouwterein is moeten verleend wor den., en daardoor den Vereaning in waarde daalen, verders voor eene uit gaven van circa 1800 Gld. gespaard had kunnen hlijven en nu Mijn Heer profiteerd van den gelegenheid van den Bouw Ver. gestorion gelden. Redenen waarom het bestuur der bo vengenoemde Vereeniging hoopt, dat Uwe Edele Achtb. Colege onzen Ver. in dezen will en te gemoet komen, aan gezien dan niet gezegd kan worden dat den gemeente bepalingen heeft die den een benadeeld en den ander bevoordeeld. Hopende hierop een gun stig besluit te mogen ontvangen... heb ben wij de eer met hoog Achting te teekeinen." MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. In het Museum van Kunstnijver heid alhter zullen Zondag a.s. de reproducties naar oud-Noorsche en vroeg-Christelijke kunst voor 't laatst ta bezichtigen zijn. In hot trapportaal werden weder eenage, onlangs door de leerlingen der aan het Museum verbonden school vervaardigde teekendngen ge plaatst. De tentoonstelling van proeven van lederen muurbekleeding, Nederland- sche bewerking, zal de volgende maand plaats hebben. Eene tentoonstelling van oorspron kelijke teekeningen is in voorberei ding. Zondag is de toegang kosteloos. TUINBOUW- en PLANTKUNDE. De add. Haarlem en omstreken van de Nederrl. Maats, voor Tuinbouw en Plantkunde houdt dezer dagen een ledenvergadering, waarin de beer A. P. Hendriksen zal spreken over vaste planten. Gemeenteraadsvex gadering. Woensdag te half 2 vergadert de Gemeenteraad. I. abouchère Oyens C o.'s Bank. Aan het jaarverslag over 1908 ont- leenen wij het volgende De betere toestanden op de fond- senmarkt hebben ons in staat gesteld een groot deel van onze effecten-por tefeuille met winst te realiseeren, waardoor ons effectenbezit van 1.424 018 tot ƒ937.799 verminderd is, terwijl het ons eveneens mogelijk was verschillende deelnemingen in syndi caten af te wikkelen, in verband waarmede dit hoofd op de balans met 366.353 tegen 1.293.175 verle den jaar voorkomt. Wij hehben deze deelnemingen voor syndicaats-enga- gementen opnteuw aan eene ernstige herziening onderworpen, welke ons er toe geleid heeft voorzichtighe'ds- halve de boekwaarde van enkele de- zot posten verder te verlagen. Wij zijn van oordeel, dat de w«n- schelijke voorzieningen hiermede zijn geloften en dat met evemtueele te genvallers op voldoende wijze reke ning is gehouden. In verband hier mede hebben wij de winst- en verlies rekening met ƒ30.000 voor afschrij ving od dit hoofd belast. Op debiteuren wordt ƒ25.000 en op lunzen, erven en meubilair 20.000 afgeschreven. Omtrent het w'nstesaldo van 1908 v.ordt door den raad van beheer voorgesteld daarvan 28.000 in het reservefonds te storten, hetwelk daar na 555.025 bedragen zal, zijnde pl.m. 9.25 pet. van het aandelen kapitaal Ér blijft dan voor aandeelhouders beschikbaar 246.493, vermeerderd mot het hun toekomende onverdeelde winstsaldo groot 2475, totaal 248.968, waaruit, onder nadere goedkeuring van de algemeen e ver gadering, een dividend van 4 pet. kan worden uitgekeerd. Na aftrek von 6000 voor bedrijfsbelasting, gaat dan 2968 als onverdeelde winst op nieuwe rekening over. Incassobank. Voor rekening van de Haarlemsche Incassobank, firma Duijrn en Spruijt alhier, is door den architect J. A. Tioanherg het bouwen van eene on- dergrondselie gepantserde Safekamer directiekamer en ontvangkamer op gedragen aan den aannemer M. Joustra. alhier. Ouderlingen en diak enen. Het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente hield Vrijdagavond een ver gadering ter verkiezing van 6 ouder lingen en zes diakenen. Aftredende ouderlingen waren de heeren J. A. van der Meer, A. Ilaksteen, G. van Arkel, en F. J. de Landmeter, die herkiesbaar waren. Voorts moest voorzien worden in de vacaturen, ontstaan door liet be danken van den heer Jhr. Dr. M. F. van Lemnep en door het vertrek naar elders van den heer D. G. Bekaar. Gekozen zijn de heeren J. A. van der Meer, met 74 stemmen, A. VV. Haksteen met 78, G. van Arkel met 77, F. J. de Landmeter met 76, I. van Marie met 75, en Dr. K. E. de Jong met 78. Aftredende diakenen waren de hee ren Jb. Blom, Johs. Kevzer, W. Kraay, Mr. W. F. van Slooten en J. Miezérus, die herkiesbaar waren, ter wijl moest worden voorzien in de va cature. ontstaan door het bedanken van den heer J. P. Krenndng. Gekozen zijn de heeren Jb. Bi om, met 75 stemmen Johs. Kevzer met 74, W Kraay mpt 73, Mr. W. F. van Slooten met 77, J. Miezérus met 71 en J. Bos met 71. Eervol ontslag. Met 1 April is aan dien agent van politie 3de klasse A. Beumer op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Lenteboden! In de Westelijke omgeving van Haarlem zijn gisteren en eergisteren de eerste vluchten kievitten gezien. Baden. In het douchebadhuis aan het Leld- scheplein zijn in de afgeloopen week genomen 856 baden, in dat aan den Koudenhom 779. Referendum. Naar wij in „de rrambeambte", or gaan van den Ned. Bond van Eleo- trisch Spoor- en Tramwegpersoneel, lezen., heeft het uitgeschreven referen dum ten gevolge gehad, dat In Haar lem van de 88 biljetten 69 zijn terug gekomen, waarvan 59 vóór aanslui ting bij de NederL Vereeniging van spoor- en tram personeel zijn, 9 te en één blanco is. Woensdag as. zal vergaderd w den over opheffing van de eerstge noemde vereeniging en aansluiting bij de twveda RAKEN DE HYACINTEN UIT DE MODE? In het Weekblad voor Bloembollen-, cultuur lezen wij, dat een der Engel- sche tuinbouwbladen, de „Horticul tural Advertiser," van de pas te Lon den gehouden tentoonstelling het na volgende zegt: „De flinke prijzen door de Nedtor- landsche kweekers uitgeloofd, waren eene poging hunnerzijds om te trach ten de bloeiende liefhebberij voor de hyacinten weder op te wekken, maar wij twijfelen of daarvan veel te ver wachten is, want wij vreezen dat de hyacint niet meer in da gunst van het publiek staat. Het beste middel om te trachten deze bloemen weder in eere te herstellen, is om liet publiek aan te moedigen drie of ineer bollen in één pot of pan 1e kweeken. liet is niet noodig, dat dit de allergrootste bollen zijn, want daardoor zou het te duur worden voor liefhebbers van be scheiden middelen. De beste bollen tweede grootte, zooals zij gebruikt worden voor bedding, zijn ruim goed genoeg om bijzonder fraaie potten en pannen te vormen. Hoe dit zij, wij zijn onzen vrienden in Holland dank baar voor de poging, die zij gedaan hebben osn de verflauwende populari teit van deze ouderweische landbloe- men te venneerderen.11 HERSTEMMING KAMERS VAN ARBEID. Gister hadden de herstemmingen pLaats voor de Kamers van Arbeid. Die voor de Kamer van Arbeid voor de Drukkers be dr ij ven was te 5 uur afgeloopen. Er moest nog een lid-patroon geko zen worden. In herstemming kwanten de lieeren L. F. Nobele (aftr.), M. Loosjee en J. C. Peereboon) (aftr.), die bij de stem ming eik 3 stemmen hadden gekregen. De heeren Loosjes en Peereboom had den den wensch te kennen gegeven, niet gekozen te worden. De uitslag was als volgt: Van de 38 patroonskiezers waren er thans opgekomen 5 (bij de stemming 8). Herkozen werd de heer L. F. Nobels niet 4 stemmen. De heer J. C. Poere- boom kreeg één en de heer M. Loosj«6 geen stem. De herstemming voor' drie leden werklieden voor de Kamer van Ar beid voor de Voedings- engenot- m i d d e 1 en. was te half 9 geëindigd. Van de 147 werklieden-kiezers wa ren er thans 63 opgekomen (bij de stemming 58). Er waren 2 briefjes in blanco. Gekozen werden de hoeren C. van Wieringen met 34 st. (bij de stemming 23 st.), en G. Kragt met 26 st. (bij de stemming eveneens 26 st.). Herkozen werd de heer J. v. d. Veldt met 31 st. (bij de stemming 23 st.). Verder verkregen d* heeren P. A. de Braai 25 st., F. v. d. Vliet (aftr.) en R. Radsma elk 23 st. Bij de stem ming kregen zij onderscheidenlijk 16, 18 en 22 st. Bond van Ned. O n d e r w ij zers De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers houdit hedenavond eene vergade ring. De agenda bevat tal van punten maar het belangrijkste strijdvraag- punt zal wel zijn referendum over het voorstel van het hoofdbestuur,, om ƒ500 te verleenen aan bet Vak verbond voor actie inzake de wet op de arbeidsovereenkomst. Voorts stelt het bestuur voor 10 voor betzelfde doel af te staan. GESCHILLEN ARBEIDSOVEREEN KOMST. Men schrijft ons: Werden tot nog toe geschillen, wel ke volgens de nieuw© bepalingen van het Burgerlijk Wetboek betreffende de Arbeidsovereenkomsten moeten be handeJd w oir don, vóór den dag dei zitting op minnelijke wijze afgedaan, gisteren zijn do eerste drie voor hot Kantongerecht alhier aangebracht. De geschillen betroffen allen, hot zonder behoorlijke opzeggingstermijn zonder dringende redenon ontslaan van werknemers. Wol worden door do werkgevers, die allen verschenen waren, redenen aangevoerd om het plotseling ontslag te verdedigen, de gronden waren echter zeer zwak onbewezen. In goen dor zaken was een arbeidscontract opgemaakt, waar op partijen zich kondon beroepen. Ter terechtzitting bleek ook tevens, dat do werkgevers zoo goed als geen begrip hadden van de nieuwe wetgeving met do daaruit voortvloeiende gevolgen, zoowel van de voor hen goede ale minder goede. Gewonscht zal het daarom wel zijn, dat de werkgever zich ook eens op de hoogte stelt van die bepalingen, voordat hij kennis zou moeten maken met den rechter. A.s. Vrijdag is do uitspraak in die zaken. Aan den kwartet weds trijd uitgeschreven door „Aruhem's Man* nonkoor", welke 18 April as. gehou den wordt, zal van hier deelgonomeai worden door de kwartetten Orpheus" en „Kunst door Oefening". Haart. Kinderkoor. Op het eerstvolgend concert zal door het „Haarlems Kinderkoor", dir. do heer J. de Nobel, uitgevoerd worden, het omvangrijke koorwerk „Ouder huis", van Rich. Hol, voor koor en soü. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Onistrekea OVERVEEN. Wanneer men langs den Bloemen*, daalschen weg wandelt, ziet men te. genover don militairen weg een heele rij vlaggen staan, aangevende den nieuwen weg, die over de gronden der Binnen!andsohe Exploitatie Maat schappij moet komen, zoodat men ze ker spoedig aan dezen nieuwen weg naar Ilaarlom zal beginnen. Langs den Zijlweg is men thans druk bezig oin de ijzeren hekken voor sommige villa's achteruit to zetten, zoodat deze weg thans aan beide zij- den voel wordt verbreed. HAARLEMMERMEER. De toenemende gevallen van diph- theritis te Nieuw Vennep en omge ving, vooral onder de leerlingen der openbare lagere school aldaar, is aanleiding geweest, dat door den inspecteur van volksgezondheid te 's-Gravenhag« met den plaatseiijken geneesheer Dr. Van Dorsten, aan die school een onderzoek is ingesteld. Naar wij vernemen is het plan, de school eenogen tijd te sluiten en ta ontsmetten, om verdere uitbreiding te voorkomen. Door de politie alhier is aangehou den zekere W., die een hem niet toe behoorenden handwagen trachtte to gelde te maken. De wagen is tevens in beslag genomen, om den rechtma- tigen eigenaar op te sporen. Door den heer Walig, scheidsrech ter van den N.-H. Voetbalbond te Haarlem, zal eerstdaags te Hoofd dorp en Nieuw Vennep een spreek- avond worden gehouden, ter bevorde ring van verschillende takken van sport. Bij voldoende deelneming zal te vens getracht worden een elftal te vormen tot oprichting van een voet balclub. Eindelijk dus, zullen de jon gelieden in deze groote landelijke ge meente eens wakker geschud worden. Wij vertrouwen, schrijft onze cor respondent, dat de spreker wel suc ces zal hebben tn zijn streven. Gisterenmiddag om 3 uur reed K. Stroosma op een renpaard van den lieer Bultman langs Vijfhuizen, toen bet paard schrok en begon te steige ren. met het gevolg, dat het met man en al achteruit in den diepen tocht Piep en kopjeouder giug. Met veel moeite 'kwamen beiden op het droge. De ruiter had een flink modderbad gehad. Door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder ls aan besteed lo. Het onderhouden van gebou wen, bruggen, enz., van 1 April 1909 tot 31 Maart 1910. 2e. Het kroozen der vaarten en tochten der polders gedurende 1909. Voor het eerste werk werd 't laagst ingeschreven door IS. Hu'sbos j?erc. 7 2282. J. Koene perc. 3 743, perc. 6 ƒ1069. Gebr. Do Graaf j?erc. 4 943, perc. 5 ƒ973. H. van Zon perc. 2 803. J. Hulsboe Lzn. perc. 1 839perc. 4 a 1225. Voor het tweede werk werd Inge schreven door B. Griekspoor Czn. perc. 1 hoofd vaart 12.50, dwars tocht 6.75, leng te-tocht 6.25. J Martens perc. 3 resp. 13, 7 en 6.25. J. Mesman, perc. 2 respectievelijk 14, 7.60 en 6.40.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1