Weerbericht Thermometerstand Binnenland Rechtszaken Land en Tuinbouw Laatste Berichten Sport en Wedstrijden Kerk en School Burgerlijke Stand Stoomvaartberichten MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 20 Maart 1909. Hoogste barometerstand. 765.3 m.M. te Haparanda (Oostkust van Zwe- jten) laagste 745.3 m.M. te Stilly (ten Euiden van Engeland). Verwachting tot den avond van tl Maart Wónd zwakke tot matigen Zuid- ijken tot Zuidelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 747 m.M. te Haarlem. Zaterdag 20 Maart Hoogste gisteren 2 uur F. 53 Laagste hedennacht F. 87 Hoogste heden tot 2 uur F. 49 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Gekleurde Overhemden vanaf f 1.90. KEIJSER'S ScboensnmagazUn, J Griekspoor, perc. 1 respect, 13, f 6.48 on 5.89,p ere. 5 12.75, 7.30, en 7 P. A. van Hoogdonk, perc. 1 reep. 13, 7 en 6, massa 284.40, perc. 5 respect, 14, 7 en 7, massa 257.60. II. Voorn, perc. 1 respect, ƒ13, ƒ7, ta 6.50. Alle inschrijvers wonen alhier. BEVERWIJK. Kind verbrand. Gisterenavond 10 uur brak er brand Vit bij den heer W. Nieman, nabij den huize Rooswijk. Slechts met groote moeite konden 7 van de 8 kin deren gered worden. Een, een meisje van 11 jaar, ontliep haar redders on kwam in de vlammen om. De vader liep bij de redding nogal brandwon den op. Het perceel brandde geheel al. Alles was verzekerd. De oorzaak ia mei met zekerheid op te geven, wel schijnt vast te staan, dat de brand boven ontstond. De moeder w>as afwe zig. Van andere wijde vernemen we, dat het meisje, dat in de vlammen om kwam, ziek lag aan. diphtheritia. IJMUIDEN. De blijde gebeurtenis. Vrijdagavond is in een zeer druk be zochte vergadering van ingezetenen van IJmuiden, een commissie van 12 heeren gekozen, die een feestdag zul len voorbereiden bij de a.s. heuglijke gebeurtenis Ln ons Vorstenhuis. Tot voorzitter der commissie werd benoemd de heer S. C. L. Reygers- berg, tot le secretaris de heer C. Jan zen, tot 2e secretaris de lieer J. Am- Be, en tot penningmeesters de heeren S. A. Bakker en H. Bijkerk. Besloten werd te verzoeken op den dag, waarop het bericht te IJmuiden komt, zooveel mogelijk te vlaggen, Oranje to dragen, koraalmuzlek van de kerken te geven en des avonds een feestcantate te doen zingen door al le leden van de bestaande zangveree- nigingeru Een toepasselijke cantate, gedicht door den heer C. J., zal door den mu sicus S. Vlessing voor 4-stemmlg koor getoonzet worden. De eigenlijke groo- te olgemeene feestdag zal enkele da gen lateer gehouden worden. Staande de vergadering werd voor meer dan 200 op dy lijsten ge tee kend. TWEEDE .KAMER. BEZOLDIGING DIRECTEUREN EN COMMIEZEN DER POSTE RIJEN EN TELEGRAFIE. De voorstellen der Regeering, strek kende tot nadere regeling van de be zoldiging van directeuren an com miezen der Posterijen en Telegrafie, hebben bij vele leden tegenkanting ondervonden. Het werk der Posterijen Is vooreen goed deel van hoogst eenvoudigen aard. Voor de behoorlijke uitvoering van den dienst is een betrekkelijk ge ring aantal amtbenaren van hooge- re ontwikkeling en bekwaamheid vol doende. Daarnevens behoort te slaan oen veel minder bezoldigd personeel. De commiezen genieten in verhouding tot het werk, dat zij doen, reeds thans een te hooge bezoldiging on er ia geen reden om liet maximum-loon voor hen van /2600 op ƒ3100 te brengen. Terwijl sommigen meenden dat de rangen van surnumerair en commies behoorden te vervallen, rneouen an deren, dat de klerken overbodig zijn. Dot verbetering der bezoldigingen van directeuren srerochtvaardiad is. acht te men aannemelijk. Btj andere le den bleven deze voorstellen evenwel niet zonder tegenspraak. Volgens anderen werd de werk zaamheid der hoofdcommiezen niet belangrijk genoeg geacht, om aan die betrekking een tractemsnrt van 2900 tot 3100 te verbinden. S. D. A. P. en S. D. P. Nader vernemen wij, dat gistermid dag de heer Canaille Huysmaaie een conferentie had met het bestuur der S. D. P. Het bestuur der S. D. P. ver wierp echter de bemiddelingsvoor stellen, Zondag a.s. zal te Amsterdam een buitengewoon congres der S. D. P. gehouden worden, waarin bet be stuur zijn houding zal verdedigen. (ToL) MEVROUW 8. MESDAG—VAN HOUTEN. Men seint uit 's-Gravenhage aan 't Hbld. De bekende schilderes mevrouw S. MesdagVan Houten, echtgenoote van den schilder H. W. Mesdag, is hier ter stede op 74-jarigeu leeftijd overleden. KAMERVERKIEZINGEN. Door de Centrale Anti-revolutionaJ- re Kiesvereenlging in het district Hoorn is met olgemeene stemmen voorloopig candidaat gesteld voor 't lidmaatschap der Tweede Kamer al daar de heer H. Ch. VegteJ, lid dar Staten van Zuid-HolLand en van den Gemeenteraad van 's-Gravenhage, te vens candidaat der rechtsche partijen ln de districten Brielle en Zierikzee. Ais candaat voor de Tweede Kamer werd door de afdeellmgen Rotterdam IVa en b der S. D. A. P. gekozen de lieer H. Spiekman. SNELTREINMACHINES. De proefritten niet de nieuwe anel- ureirunach'ne no. 35 op de trajecten BoxtelVlissingen en Amsterdam Emmerik zijn a/geloopen. De machi ne heeft op beide trajecten zeer goed voldaan. Steeds werd de tijd der ver traging ingehaald, niettegenstaande d* trein 52 assen groot was. De ma chines der S.S. trekken meestal slechts 49 assen. De S.S. zal dan ook overgaan tot eene bestellimg van ma chines van dergelijke constructie. AANGEHOUDEN. In het spoorwegstation te Zwolle ia door den inspecteur Roos, uit Gou da, aangehouden de conducteur V., uit Leeuwarden, die verdacht wordt van diefstal van een bankbiljet en vijf gulden door spoorweg-autoritei ten gesloten ln een koffer aan een ge fingeerd adreg te Boskoop. Het uit den koffer vermiste werd In zijn be zit gevonden. SUIKERBIETEN-CULTUUR EN DE S. S. Blijkens door liet hoofdbestuur der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen aan het personeel van weg en werken gericht schrijven wordt aan dit personeel weder ver gund om, zooals vroeger, op de gron den der maatschappij suikerbieten te zaaien. HONDERDJARIG BESTAAN VAN DEDEMSVAART. De feestelijke herdenking van het 100-jarig bestaan van Dedemsvaart, zal gehouden worden op 7, 8 en 9 Juli a.s. DE BOSSCHE BURGEMEESTER. Vrijdag 26 dezer zal het 25 jaar zijn geledén dat jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois bij Kon. Besluit werd benoemd tot burgemeester de zer gemeente, als hoedanig hij in de Raadszitting van 3 April 1884 werd geïnstalleerd. GERAAMTE VAN EEN BOKKEN RIJDER Verleden Woensdag werd te Spek- holzerheide (Limburg) op een bouw land van den heer S., waarop thans een brikkenbakkorij gevestigd Is, bij het uitgraven van leem het geraamte van een volwassen mensch gevon den. Zooals bij zulke gelegenheden meer gebeurt, worden terstond conclusies getrokken, liet geval opgeblazen, ge sproken van misdaad, en van ,,een ln verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk". Van zeer betrouwbare zijde wordt aan de „Limb. Koerier" evenwel daaromtrent het volgende medege deeld Het gevonden geraamte is dat van een volwassen persoon, doch vastge steld is niet kunnen worden, of het was van een man of van een vrouw, omdat alle verdere aanwijzing ontr brak. Een lijk in leemgrond begra ven, is na hoogstens een jaar of tien een geraamte en alle rottingsproces is dan afgeloopen, zoodat in dit ge val het lijk reeds minstens tien jaar begraven moet zijn, doch uit den broozen toestand der beenderen, die bij de minste aanraking afbrokkelen en óneen val! en, zou men veilig kun nen concludeeren, dat het lijk daar reeds veel langer, misschien wel een honderd jaar, moet begraven liggen. Heit merkwaardigst is, dat er slechts twee groote kiezen werden ge vonden en dat alle hand- en voet wortelbeenderen ontbreken, evenals alles wat tot kleeding of versiersel zou hebben gediend (knoopen, ges pen, ringen of oorbellen). En nu ligt de veronderstelling voor de hand, dat de overledene iemand was, die gemarteld Is geworden, wien de kie zen zijn uitgerukt, de handen en voe ten afgeslagen en dat men hier te doen kan hebben met een der Bok kenrijders, die omstreeks 1760 te Spek- holzerhelide op de Hoide werden te recht gesteld. HANDELSREIZIGERS. Naar men uit Amsterdam meldt, hoeft de HandeLsreizigers VereenAging Noord-Holland zich tot de verschil lende zuatervereenlgingen gewend om opgave van haar te Amsterdam wo nende leden ten einde daaruit een juist overzicht te verkrijgen van het aantal Handelsreizigers en agenten te Amsterdam gevestigd. Het doel van deze aanvrage la zoo mogelijk te ge raken tot het verkrijgen van een Ka mer van Arbeid voor Handelsreizigers en agenten te Amsterdam. SIC TRANSIT Staatsblad no. 74 vermeldt het Ko ninklijk besluit van den 16den Maart 1909, waarbij, met verwijzing van het Koninklijk besluit van 2o Januari 1854 (Staatsblad no. 8), wordt be paald, dat de redoute in de gemeen te bunschoten geen vestingwerk meer zü zijn. ALBERT HAHN. Met groot leedwezen zal zeker door al onze lezers worden vernomen, dat onze teekenaar Albert Halm, gister avond ernstig ziek is geworden. Hij heeft geheel onverwacht bloed opge geven uit de longen, en zai dam ook geruimem tijd tot volstrekte rust, ook voor zijn teekenpen, zijn veroordeeld. (Volk). BRANDSTICHTING. De officier van justitie uit Almelo was gisteren te Enschedé in zake het vermoeden van brandstichting bij de firma N. I. Menko aldaar. Eenige van de door den commissaris van politie gehoorde personen werden door hem nader ondervraagd.Het verhoor wordt nog steeds voortgezet. Tot arrestaties kwam het nog niet. GESTIKT. Donderdagnacht is de knecht van den schipper, W. van Fessen, liggen de met zijn schip te Made, op dat vaartuig, vermoedelijk door kolengas, gestikt. EEN SCHUIT GEZONKEN. Donderdagnacht is een schuit, be laden met rogge, bestemd voor Zut- phen en komende uit Rotterdam, in de Keulsche vaart nabij Utrecht, ge zonken. Het schip was verbonden aan een sleep. Met veel moeite wisten man, vrouw en 5 kinderen zich inderhaast te redden. De familie werd in een in de nabijheid zijnd logement opgeno men. Voor hen zal worden gezorgd. Voor groote schepen is deze vaart ge stremd. Alle pogingen zullen in het werk warden gesteld om het vaartuig zoo spoedig mogelijk te lichten. NATUURMONUMENTEN. We ontvangen een naamlijst van donateurs, ie den en correspondenten op 1 Januari 1909 en verslag der olge meene vergadering der vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland. In den aanvang staat een alleraar- A'gste foto van 't neet van een toren valk, die op 't punt staat zijn jongen met een veldmuis te voederen. VALSCHE MUNTER. In November van 't vorig Jaar kwam de Amsterdamsche politie een valsche-munterswerkplaats op het spoor. Drie personen werden gear resteerd, waarvan twee op grond van onvoldoende instructie weer werden vrijgelaten. De derde, een 25-jarige loodgieter, bleef gedetineerd en stond ♦hans voor de 5e kamer der Amster damse-hé rechtbank terecht. Hij werd beschuldigd valsche guldens te heb ben gemaakt en uitgegeven. In de zaak waren 17 getuigen gedagvaard als verdediger trad op mr. Bern. J. Cohen. De beklaagde bekende meegeholpen te hebben aan de vervaardiging van 't valsche geld, hetwelk echter niet op zijn initiatief geschiedde. Hij was werkloos en ontmoette op straat de losgelaten T. en A., die hem van 't plan vertelden. Onder snikken en tranen deelde hij mee, dat hij voor don aandrang der beidé anderen te bezweken en een valschan gulden uitgegeven heeft. Thuis gekomen, bekende beklaagde alles aan zijne vrouw, die hem heeft aangeraden, zich niet meer met de zaak in te laten. Als deskundige werd gehoord de lieer C. Hoitsema, controleur-gene raal bij 's Rijks Munt te Utrecht, die de munten voor volsch verklaarde. Onder de getuigen was ook de vrouw van T., die beweerde van niets gewe ten to hebben. Het O. M., waargenomen door Mr. Luiken Glaahorst, achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en eischt® 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Cohen schilderde den twee- strijd, die er lu beklaagde omging eer hij voor de verleiding bezweek en do bittere armoede, die 't gezin leed. Verder trachtte spr. aan te toonen, hoe de munt geenszins vervaardigd werd met 't oogmerk van uitgifte, ter wijl hij 't onrechtvaardig vond, <i beide anderen, die toch evengoed, zoo niet meer schuld hebben, vrij te 'la ten, en dezen beklaagde ln arrest te houden. Na een korte repliek van het O. M. en den verdediger weid de uitspraak bepaald op 2 April e. k. VEROORZAKEN VAN GEVAAR OP SPOORWEGEN. Voor de rechtbank te Amsterdam stond terecht een 28-jarige arbeider- wisselwachter bij de H. IJ. S. M., ter zake, dat hij, belast met het sluiten der afsluitboomen aan den overweg Do la Reylaan- 's-Gravenlandscheai- weg te Bussum op 3 Juni 1908 ver zuimd heeft de boomen van dien over weg te sluiten, terwijl trein No. 863, komende uit de richting Hilversum, aankwam, op liet oogenblik, dat de landbouwer VV. de Rijk met zijns vrouw en twee zoons, gezeten in een inert een paard bespannen wagen, de spoorbaan passeerden. Dat hier geen ernstig ongeluk heeft plaats gehad te te danken aan de oplettendheid van den machinist van den trein. Het O M. vorderde veroordeeling van beklaagde tot een geldboete van L15, te vervangen door vijftien dagen echtenis. De verdediger, mr. Jolles, conclu deerde tot vrijspraak. BEMESTINGSPROEVEN OP KLEIGROND. I. 't Is opmerkelijk, hoe van liever lede op de kleigronden, tengevolge van proefnemingen, de bemesting al daar een wijziging ondergaat, waar van men vóór eenige jaren niet kon droomen. Had men toen b.v. den land- en tuinbouwer voorgesteld of aangeraden ook eens wat kali aan te wenden, bij wijze van proef, hij zou u hebben aangekeken met een blik, waarin ge de vraag zoudt hebben ge lezen „Zijt gij, wiend, wel goed bij uw zinnen?" Thans is dit geheel ver anderd, gaan. velen reeds met meer of minder succes een kali-bemesting toe. passen, omdat de ervaring bij ver scheidene proeven duidelijk ten gun ste daarvan heeft gesproken. Het Verslag dor Rijks-landbouw- pr oef velden in de prov. Zuid-Hol land over 1908, bevat dienaangaande spre kende resultaten, verkregen bij aard appelen en suikerbieten, twee gewas sen, die dan ook- groote kalibehoefte hebben. Van de 4 beanestingsproeven op aardappelen waren er 3 met een kali- bemesting we geven van alle drie de uitkomsten I. Te Everdingen bij A. van Manen, rivierklei Het doel wa3 tweelediga. om te zien of de aanwending van kunstmest invloed had op de vreter ij" van rit- naaldb. om de werking der mest stoffen na te gaan." Het eerste doel heeft tot geen bevre digende uitkomsten geleidvan ver mindering der ritnaalden viel niets waar te nemen. Daarentegen viel een gunstige wer king der meststoffen vast te stellen. Buitengewoon gunstig zegt het Verstag heeft de bijvoeging van patent-kali gewerkt. Super en zwa velzure ammoniak gaven te zamen slecht® oen winst van ƒ5.40, die ech ter verhoogd werd tot 35.80 door de patentkali. (400 kg. per H.A.). II. Te Zuid-Beijeriand bij J. Boer, kleigrond. De verschillende meststoffen werk ten zeer goed, niet het minst de pa ten thai i 400 kg. per H.A. Bij een bemesting van 600 kg. su per phosphaat en 240 kg. zw. ammo niak werd slechts een winst behaald van 5.80. Op het perceel, waar de pa. teutkali was toe-gevoegd, steeg de zuivere winst tot 66.30, zoodat al leen door de kali een meor-opbreng&t ter waarde van ƒ60.50 werd verkre gen. Mooi, niet waar Het derde veld was te Rozenburg bij L. Dirkzwager Jr., op gemengden kleigrond. Hier gaven alle peroeelen op één na verlies, en dat eene was éen der drie volledig bemeste, waar. bij dus ook patentkali was uitge strooid. 600 K.g. super en 300 kg. zwavel zure ammoniak gaven een negatief resultaat, in zooverre, dat de bemes- tingskosten niet werden goedge maakt: er mankeerde ƒ24.38 aan. De neven-aanwending van 400 kg. patentkali deed het verliescijfer ver anderen in een winst van ƒ12.98. De kali verhoogde dus de waarde van den oogst met ƒ37.36. Mij dunkt, met deze uitkomsten kan men zijn voordeed doen. In een volgend artikel gaan we die bij voederbieten na. f T» OVERBEMESTING. De landbouwer staat vaak voor ver rassingen. Niet zelden komt het voor, dat een gewas, ofschoon naar behooren bemest, er niet fleurig bij 3taat, of een periode van trageren groei te doorworstelen heeft. Er ha pert dan wat. Vaak is de voeding on voldoende, ook al la de voedselvoor raad in dén bodem lang niet uitge put. Is de landbouwer dan ln staat dat gebrek te verhelpen door de toe diening eener meststof, welke le. zon der gevaar over liet te veld staande gewas kan worden uitgestrooid; 2e. direct werkt, dan mag hij zich ge lukkig rekenen. Hetzelfde geldt, in niet mindere mate, voor den tulnier en den tuinl lefhebber. Zulk een meststof bezitten we ln de Chilisalpeter, welke reeds door velen als overbemesting wordt gebezigd. Hinkelen beproefden in de oogenblik- kelijke stikstofbehoefte van een gewas te voorzien door een ov er -bemesten met zwavel-zuren ammoniak. Zal dat In 't algemeen even goede resultaten kunnen geven? In Dultschland zijn daaromtrent proeven genomen door Prof. Schnel- dewind, die 100 KG. Chilisalpeter aan wendde tegenover een hooveelheid zwavelzuren ammoniak, welke even veel stikstof bevatte. Hij deed dit bij drie gewassen met den volgenden uitslag: Suikerbieten: met zw. ammoniak: 930 KG.; met Chüi 1960. Wintertarwe: met zw. ammoniak 43o KG.; met Chili 620. Gerst: met zw. ammoniak 397 KG-; met Ch'ii 699. Groote verschillen dus! Prof. S. meent, dat de ongunstige resultaten van den ammoniak waar schijnlijk aan de kalkrijkheid van den bodem waren toe te schrijven. Op de Chilisalpeter werkte de kalk even wel niet nadeelig. Hij komt tot deze slotsom: Op betere gronden is het gebruik van zwavelzuren oinmoniak als over bemesting beslist af te raden. Maar ook po een kalkarmon zandgrond zal men met een doelmatige aanwending va» Chilisalpeter verder komen. C. B. Nieuwe Muziekvexeeniging. Hier ter stede te opgericht een niu- ziekvereerüging, beslaande uit het personeel van liet goederen- en perso. nenstation. De lieer W. van Tienen, directeur van de PosUiarmonije, zal voorloopig de functie van directeur vervuilen en zich geheel belangloos mei de leiding en studie belasten. Hervormde Predikant en. Hier ter stede vergaderden gister middag de Hervormde predikanten in de provincie Noord-Holland. De bijeenkomst werd bijgewoond cloor 38 predikanten. De ringen Haarlem, Medemblik, Schanwoude en Zijpe hadden een afgevaardigde gezonden. Do vergadering werd geleid door ds. C. J. van Paassen. Ds. Norol besprak zijn bij de Syno de aanhangig concept-reglement op de algemeene weduwen- en weezen- beurs der Ned. Herv. Kerk. E s p e r a n t o-c 1 u b. Hó er ter stede te opgericht een Es- perajito-club, waarvan de leden in hoofdzaak bestaan uit onderwijzers en onderwijzeressen. Het doel is, zich door wekelijksche bijeenkomsten verder te bekwamen in de wereld taal. De club heeft zich aangesloten bij de Nederlandsche Esperantisten- Vereeniging. V olksweerbaarheid. Velddienstoefening. Zondag a.s. zal door de Koninklijke Nederlandsche Weerbaarheids Ver eer, Igingen Volksweerbaarheid en Bloemend aal Commando eene veld dienstoefening worden gehouden in de richting van Wijk aam Zee en Duin. Afdeel ingen van de Koninklijke Ne- derl8ndsche Weerbaarheid treden als tegenpartij op. SPELEN MET EEN REVOLVER. Hedenmiddag te één uur werd in de S medestraat heel wat ontsteltenis veroorzaakt, doordat uit het Wed- bureau, aldaar, een jongmensch he vig bloedende aan den hals de straat op snelde. Hij liep het café van den hoer Bottelier, aan de overzijde, bin nen, waar hij vertelde op het Wed- bureau, waar hij als klerk werkzaam was, met een revolver te hebben zit ten spelen, zonder te weten, dat deze geladen was. Het wapen was toen afgegaan en de kogel had hem aan den hals getroffen. Hii kwam nu zijn patroon, die daar in genoemd café vertoefde, zoeken. Men hielp den jongen man aan het eon en ander, waarop deze zeadenaar huis te willen gaan. Nauwelijks had hi| dit voornemen te kennen gegeven, of hij zakte bewusteloos ineen. Er werd om polit'e en geneeskun dige hulp getelefoneerd. Beiden ver schenen. Dr. Adrian verbond de wonde, en gaf last tot onmiddellijke overbren ging naar het Gasthuis. Dit geschied de in een brancard. De verwonde was de 18-jarige Issei- man, wonende Aelbert&bergstraat. Of zijn toestand al dan niet enistig was, kon dr. Adrian nog niet uitma ken. Bij informatie aan het Gasthuis werd ons medegedeeld, dat de toe stand rodel ijk was. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een fox-terrier, bij J. v. Wijlen, Beltweg 9. Een bloemenhangertje, bij P. Koo- men, L. Costerstr. 19. Een glazen medaillon, waarin por tretten, bij J. Dingjan, Lombardsteeg 14. Een veer van een klok en 2 koperen boutjes, bij A. ten Broeke, Sohermer- straat 4 rood. Een schoolboek, bij D. Deelen, Z.-B. Spaarne 54 A. Een zilveren naaldenkoker, voor zien van Letters, bij B. Hartog, Mo- rinnesteeg 16. Een bruine hond, bij E. Bockenhau- se, Riviervischmarkt 17. Een kinderzak met inhoud, bij G. Jansen, Oranjeboomstr. 175. Twee krentenbrooden, bij H. Ver- bruggen, 2e Zuid-Polderstraat 27. Aangifte ls gedaan van het weg- loopen van een Iersche -Setter. WIELRIJDEN. In den zesdaagschen wedstrijd te Berlijn waren gistermiddag de kop pel® S tal-Bar the t en Mac Farland- Moran nog steeds aan 't hoofd. GER. KERKEN. B-dankt voor het beroep te 's-Gra venhage (vacature ds. W. Doorn) ds. J. L. Schouten te Watergraafsmeer. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 20 Maart 1909, medegedeeld door LABOUCIIERE OYENS Co.'ë BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was prijshoudend. Nederlandsche Certifi caten 76 3/8. 90 9/16, Ruseen 1909 86 5/8, Russen 1906 93 5/8. ZU1D-AMER1KAANSCHE STAATS FONDSEN. Peruanen 8 5/8 en 35. TABAKSAANDEELEN aangeboden Bindjey 107, Del' 460 1/2, Medan 263, Nieuwe Asahan 79, Rotterdam Deli 370 Senembah 400. PETROLEUMAANDEEI.EN willig: Koninklijke 400, Moeara Enim 179 3/4, Sumatra Palembang 149, Dordtsche 148/9. MIJNAANDEELEN. Redjang Le- btxng 1001, Great Cobar 78. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende aangeboden. Denver 4215/16, Erie 241/8, Kaneas 44 1/2 en 71 5/8, Missouri 401/2, Rock Island 23, Southern Railway 24, Steel® 43 9/16, Carren 47 7/8. CULTUURWAARDEN tonder af fair#. Telegrammen DE STAKING. PARIJS, 19 Maart. (Reuter.) Mini» ter Barlliou betoogde in de Kamer, dat de post- en telegraafdienst be heerd moet worden als een groot nij- verheidsbedrijf met medewerking van beambten. Ik heb zooveel mogelijk ga. streefd naar deze samenwerkingik heb aan het personeel waarborg en wet gegeven ais geen enkel under be drijf bezit. De minister wees elk ver wijt van begunstiging en onrecht vaardigheid af. Een staking kan niet toegelaten worden, revolutionair of niet, maar deze heeft zelfs geen schijn van recht. Bovendien komen onze ambtenaren in opstand tegen u en het geheele volk. Er zijn ernstige oogenblikken, waarin de regeering behoefte hoeft aan volledige gemeen schap met de gezanten en de consuls, lu dergel ij ken tijd is de staking een aanslag op de nationale souvereini- teit en kan worden een aanval on de nationale verdediging. Onder deze omstandigheden, aldus voegde de mi nister er aan toe, kan ik de sainen- sprekingen met den Algemeenen Bond van Postambtenaren niet hervatten. Wij kunnen aan het personeel de mo gelijkheid laten om tot bezinning te komen. Indien aan deze uitnoodiging geen gevolg wordt gegeven, zullen we gestrenge maatregelen nemen, an ders zou ik mijn portefeuille ter be schikking stellen. Aan het einde der Kamerzitting werd gestemd over de motie-Re in ach. Het gedeelte der motie, waarim d Kamer verklaart géén staking vao ambtenaren te kunnen toestaan werifc' aangenomen met 458 tegen 69 stem men. De tweede zinsnede, waarin de Kamer vertrouwen uitspreekt in de regeering om orde en rust in den dienst van posterijen en telegraphie te hers teilen werd aangenomeai met 436 togen 147 stommen. De geheele motie werd aangenomen met 3ü8 tegen' 211 stemmen. De zitting eindigde te 1 uur. De afgevaardigden verlieten het Paleis Bourbon zonder incident. De Kamer heeft met 307 tegen 138 stemmen tot aanplakking van Bar- tliou's redevoering besloten, waarna de zitting opgeheven werd. PARIJS, 20 Maart. (Reuter). Het comité tot verdediging der syndicale rechten nam een motie aan, zeggen de: „De staking dor postambtenaren eischt do solidariteit van alle staats- arbeiders; wij noodigen hen uit te be raadslagen over de mogelijkheid van een olgemeene beweging en een comi té van waakzaamheid te vormen. Het comité van staking der post ambtenaren vergaderde na de Kamer zitting, het verklaarde in tegenstel ling mot de verklaringen van minis ter Barthou, dat geen enkele daad van sabotage is voorgekomen. De Echo de Paris zegt, dat geen ontslag zal volgen voor de ambtena ren, die Zondag den dienst zullen hervat hebben. LONDEN, 20 Maart. (Reuter). De bladen bevatten een telephonischa inededeeLing uit Parijs, dat Barlliou,' de minister van openbare werken, gisteravond in de Kamer mededeelde dat telephoon. en telegraafdraden zijn doorgesneden. Gistermiddag waren aile telephoon- eu telegraafdraden te Parijs en bal van draden in de provincie en over het buitenland verbindende doorge sneden door electriciens en postbe ambten. Deze verklaring werd met een ge brul van verontwaardiging door de Kamer ontvangen. De minister voeg de daaraan toe, dat drastische maat regelen door de regeering zullen wor. den genomen en dat ernstige straffen de schuldigen wachten. HAARLEM. BEVALLEN 18 Maart. L. C. Kalu, geb. Koele- wijn, z. J. L. de Vries, geb. De Waal, z. 19 Maart. H. C. Langer- horst, geb. Van Opzeeland, d. M. M. Smit, geb. Van Esch, z. H. Kok, geb. Visser, z. OVERLEDEN 19 Maart. W. J. G. v. d. Burg, 61J., Maerten van Heemskerkstraat. W. Bugaerts, geb. Coolen, 60 j., Kamper- laan. 20 Maart. A. C. Groenewoud, 5-) J., De Witstraat. BLOEMENDAAL. ONDERTROUWD A Pauwe en H. E. Kluijs. BEVALLEN A. Roozen, geb. Nagelhout, OVERLEDEN G Hartog, 34 j. F. A. Vane, 42 J. M. Th. Tuoran, 67 j. SCHOTEN. ONDERTROUWD P. F. W. Schildwacht en J. E. Dein- menie. II. J. Hartman en J. J. Ot ter spoor. BEVALLEN M. G. Oosterbaan, geb. Kroon, t» ZANDVOORT. ONDERTROUWD: Jb. Koper en A. Driehuizen. BEVALLEN: A. Driehuizen—van der Werff z. TPANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Bogor, van Java naar Rotterdam, vertrok 18 Maart van Port Said. Hert, stoomschip Goentoer, van Rot terdam naar Java, arriveerde 18 Mrt. te Padang. Het stoomschip KedLri, van Rot terdam naar Java, arrtveeide 18 Mrt, te Podang. Het stoomschip Wilis vertrok 18 Me art van Batavia naar Rotterdam. H»t stoomschip Kondng Willem I, vaii Batavia naar Amsterdam, pas seerde 18 Maart Kaap dal ArrnL

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2