HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Haarlemsche Handelsvereeniging Brasselsche Kont. Stadsnieuws Haarlemmer Halletjes ZATERDAG 20 MAART 1909 ba Hom. Html t«m IS Hoi. 1»W, De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heelt in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreflende, is zy opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. Dë Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiën voor hen in te winnen. Hoveudien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in procedureu en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. iiet ulykt ia den matsten syd dat xueu üez« Deiaagfyke reorder* leu begint te waardeeren want sedert Aei meidden zien (37 nieuwe leden aan. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor eeu half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne y4, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zyn le spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso s door bemiddeling der Vereeniging wordt een vost recht "van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds wordeu bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentien op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- ioopen jaar gegeven. In December 1908 en Januari 1909 zijn 55 vorderingen tot een bedrag van 1099.96 1/2 betaald 13 vorderingen worden afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur ,en 's namiddags van 2 tot 4 uur, 'waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Nieuwe leden voor 1909/10 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetreden en geireten alsdan tot 1 Mei e.k. alle voorrechten als een gewoon lid. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men Bonis meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V.f toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. CCXXIV. Ik veronderstel wel, dat de meeste bel amgstelling voor Brussel in deze dagen geconcentreerd zal zijn op de tentoonstelling. In „wording" natuur lijk, 't zijn allemaal nog plannen, maar ze beginnen toch al v as teren vorm aan te nemen. We weten nu dat de expositie gehouden zal worden op Boitsfort en daar dit zeer ver van het centrum der stad afligt, blijkt hieruit dat men niet bevreesd is, dat dit een hinderpaal zou kunnen worden voor bet slagen. Men is hier niet zoo bang als in onze hoofdstad, waar men tem opzichte van de gemeen te terreinen aan den Am stel betrekkelijk een kippensprangetje van het Rembrandt- plein wel die vrees koesterde. Daar, ter zijde van het Kamerenbosch wordt nu al hard gewerkt aan het hoofdge bouw, doch hoe groot het terreinvak is, men schijnt nog ruimte te kort te komen of wel de bezoekers te wallen verspreiden. De regeering hl ij ft ten minste bij haar plan de Congoleesche tentoonstelling te doen plaats hebben te Tervueren ,ook ai ten oosten van Brussel, doch in iets Noordelijker richting en dam zullen we tegelijker tijd uog een derde tentoonstelling krijgen, ongeveer op dezelfde plaats waar de vorige Wereld-expositie werd gehouden, aan het eind van die Rue de la Loi, in het Paleis du Cinquamte- naire. Daarin zal op initiatief van Ba ron Descamps een algemeene tentoon stelling gehouden worden van de merkwaardigste kunstwerken der XVIIo eeuw, tijdperk van den bloei der Vlaamsche school met Rubens, A. v Dijk, D. Tenters, Jordaems, De Cray er, Snijders, enz. Maar bij die aantrekkelijkheden zal bet niet blijven. Eergister werd de eerste vergadering gehouden van de ..Brusselsche feestcommissie", waar van een der wethouders voorzitter is en ten bewijze dat deze breed uit wil pakken om ook aan de oude stad ge durende die maanden die aantrekke lijkheid te geven, die een reusachtig vreemdelingenbezoek wettigt, kan ze ker wel dienen, dat reeds In overwe ging werd gegeven de kleinigheid van een mi 11 ioem franks te beschikken roor openbare feestelijkheden te Brussel. Dat zal op verschillende wij zen worden aangepakt Bijv. men wil een reusachtige op tocht houden, niet voor één keer, doch die op verschillende dagen zal uit trekken. Dan zal men mogelijk de groote boulevards geheel illuminee- ren, subsidies geven aan theaters en concertzalen, terwijl men vervolgens in de „Moainaie" Duitsche en Itali- aansche tooneelgezelschappen wil la- len optreden. Daar er volgens mijn bescheiden meening minstens even veel Hollanders als Italianen zullen komen, die even weinig aan een Framsch tooneelstuk hebben als de nazaten der oude Romeinen, zou het voor sommige onzer Nederl. Tooneel gezelschappen aanbeveling verdienen zich ook reeds nu èn met die commis sie èn met de directie der Monnate in verbinding te 9tellen, opdat zij niet achter het net visschen. Er zijn echter zooveel plannen reeds voorgesteld, dat men meende, dat er nog best een plan bij kon, en daarom zal er een wedstrijd gehou den worden, tusschen de plannenma kers, waarbij flinke prijzen werden uitgeloofd. Tenminste als dit plan doorgaat, waarover een sub-commis sie thans haar rapport moet uitbren gen. Dat de tentoonstelling in de lucht zweeft, bemerken we ook aan het venten met loten voor le tombola de l'exposition. Ze kosten maar een fiankske en de hoofdprijs is netto frs. 135.000. Zoodat bet zaakje ver leidelijk genoeg ie. Reeds daarmee schijnen velen nu een goed broodje te maken, want vooral in de omgeving van de Beurs hoort men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat het geschreeuw der verkoopers. Een teeken eveneens dat het nu ernst begint te worden is te vinden in de reclame, die nu reeds voor den officieelen geïllustreerden tentoonatellingsgids gemaakt wordt. Deze gids, die èem uitgave is van do „agence Rossel", zal maar één franc kosten, doch het bezit er van geeft recht op reductie in allerlei vermake lijkheden, zoodat het wel aanbeveling zal verdienen Zich zulk een gids aan te schaffen. De Hollanders, die hier zullen komen, moeten den weg weten en daarbij hoop ik hun de behulpza me hand te b:eden. Voorzichtigheid is altijl aan te raden, vooral In die dagen als in Brussel abnormale toe standen zullen heerschen, door de abnormale vreemdelingen-overstroo- ming. In 't algemeen leveren de Brus selsche prijzen voor den Noord-Neder lander absoluut geen bezwaren op in tentoonstelLingsdogen zijn er ech ter velen, die bij zoo'.n gelegenheid hun slag willen slaan en dit is na tuurlijk niet iets wat men speciaal aan Brussel moet verwijten. Men den- ke slechts aan de Kroningsweek te Amsterdam, toen men voor een zol derkamertje in een flink doch nog niet eens bepaald eerste klasse hotel tien gulden per nacht durfde vragen, of in een burgerlogement vijf gulden op een canapé in een kamer, die men met drie andere personen moest deo- len. Ik wil hiermee maar zeggen, dat het aanbeveling verdient, liefst daar binnen te gaan om te logee ren of te eten, waar de prijzen van buiten zijn aangegeven (wat hier een zeer goede gewoonte is), maar dan bij de be stelling den prijs nog eens te herha len. Dan is men tenminste tegen on aangename verrassingen gevrij waard. Nog een waarschuwing. Bij al het goede, wat ik van de Brusselsche ho tels moet getuigen, missen ze over 't algemeen één zaak, de groote zoowel aJs de kleine, accuratesse. Reken er niet te veel op, dat men u op een aangegeven uur zal roepen, evenmin dat uw schoenen daar gepoetst voor da deur zullen staan. Veelal laat men u vooruit betalen en trekt zich dan wider bitter weinig van u aan. Ik geloof, dat het nu nog niet de tijd *s, speciale hotels aan te bevelen, mocht lemaaid nu reeds een dergelijke in lichting wenschen, dan ben Ik na tuurlijk gaarne bereid. Voorloopig volsta ik echter met ©enige algemee- ne beschouwingen. Wanneer u als vreemdeling hier korten tijd vertoeft heeft u waar schijnlijk een hotel genomen rechts of links van het Noorderstation. Dat is wel het gemakkelijkst en er is keus en keur, terwijl de prijzen billijk zijn. Ik zelf heb, wanneer ik voor kor ten tijd hier was, vaak gelogeerd ha hotel d'Angle terra, vlak over den In gang van het station in de Voornit- gangstraat. Voor sommige kamers be. taalt men er frs. 1.50, voor andere frs 2. Die laatste prijs Is de algemeene in alle hotels der Vooru itgangstraat etn der Hertog van Brabantstraat aan den anderen kant van het station, maar aan te bevelen is het toch, alvo. rens men een kamer huurt, eerst den prijs te bespreken. Dan kan 't nooit tegenvallen, zooals ik reeds zei. Wil men nog wat fijner gaan logeeren en toch vlak bij het station blijven, dan is zeer aanbevelenswaardig hótel Cos- mopoliet op de Rogierplaats, waar de minste kamer frs. 3 kost. In die kamer prijzen is niets begre pen van wat op een ontbijt lijkt. Lo geert men in hótel d'Angleterre, dan bestaat er uitmuntend gelegenheid om in 't café iets te gebruiken, wijl dit ingericht is als lunchroom. Men drinkt er voor 7 1/2 cent een kop kof fie en neemt er wat appelbroodjes of Iets dergelijks bij, maar niet te veel want ooi 12 uur is 't dlnertijd. Dan gaan wij lekker voor frs. 1.50 eten in de Rue de la Fourche (Greepstraat). Dat Is maar een klein straatje in T hartje van oud-Brussel, dat begint ln de Rue de la Made lal ne, de winkel straat die je op moet klimmen, om naar de Namensch© poort te gaan, en eindigt in de Beenhouwerstraat. Voor frs. 1.50 krijg je er bijv. soep, schel- vieoh met aardappelen en boter, rundvlees ch met aardappelen en spruitjes en een soort pudding van gevogelte met wat vruchten toe. Be taal je 50 centimes meer, dan krijg je 6 oesters vooraf of wel een plat meer. Bovendien drink je daarbij een glas bruine (bier wat veel met ons lager bier overeenkomt) of wel een half fleschje wijn, wat Je hier al heel sma. kelijk voor 50 centimes kunt krijgen. In restaurants is <le keuze enorm groot in Brussel, tegen vasten prijs of a la carte. Er zijn ér die spotgoed koop en goed zijn, ook waar het. niet slecht., maa^, schreeuwend duur is. 'n Paar jaar geleden liep ik eens in een rij straatje van de Groote Markt een klein restaurant binnen om iets te soupee ren. In dit kleine ding was echter- wijndwang en alles werd zoo netjes ingericht, dat ik voor een goed maar gewoon souper van een kalfs- cotölet a la casserolle met twee aard appelen, wijn, brood en fooi inbegre pen precies een stuk van frs. 5 kwijt was. Ais ik dan bij „Josef" op den bou levard Anspach, waar je 's zomers zoo gezellig buiten kunt zitten eten, een Duitsche biefstuk met een spiegelei en een „demi bock" besteld had, was ik voor „een frank en iialf" het heertje geweest, H. HBNNING Jr. EEN OUD-POLITIEMAN OVER DE KERMIS. Men schrijft ons: Reeds veel is over de afschaffing en het voortbestaan van de kermis al hier geschreven. Voor be.de gevallen zijn vele motieven genoemd, die bij herhaling in de dagbladen zijn weer sproken, maar beide partijen zijn daarbij gelijk gebleven. Er is veel te gen, en ook veel voor de kermis aan gevoerd. Met belangstelling heb ik die ge dachten wisseling gevolgd, maai' ben daardoor niet bevredigd geworden. Daar binnen korten tijd de gemeente rad zal hebben uit te maken of de liermis zal worden afgeschaft of be houden en die beslissing met belang stelling door velen zal worden tege moet gezien, heb ik als oud-politieman gemeend daarover eens mijn gevoe len en gedachten aan het publiek ken baar te maken, op den voorgrond stel lende dat ik voorstander van de ker mis ben, hetgeen uit het onderstaande 2al blijken. Ruim 30 malen heb ik de kermis als politieman medegemaakt en ook ge vierd; dit laatste zal wol wat vreemd klinken en toch is dit zoo. Een politie man leeft met het publiek mede; zoo wel Ln vreugde als in verdriet, dit moet ten minste zijn roeping wezen, anders begrijpt hij zijn taak miet. Reeds lang voordat de kermis daar is, hoort hij bij zijne surveillance de kinderen praten over de kermis en zoodra maar slechts een kenniswagen de stad nadert wordt deze met hoera's begroet en binnengehaald of het een vorst gold, en zoo gaat het door, tot dat alle tenten en kramen zijn aange komen en opgezet. De blijde gezichten der kinderen bewijzen dat zij de ker mis prettig vinden, zij neemt in die dagen geheel hunne gedachten in (dat komt ook omdat zij dien tijd juist va cantia hebben). Thuis wordt verteld wat zij gezien hebben en verder de kermis besproken. Die blijdschap der kinderen slaat over op en wordt gedeeld door de ou ders, broeders en zusters zeer zeker Ln de meeste gevallen. Dit feit reeds zou al een reden kunnen zijn om de kermis te behouden. De kinderen, zoowel groot als klein, vieren die da gen feest met en zonder geld, allen ge nieten omdat het iets anders is dan liet gewone, wat zij dagelijks te zien krijgen. De kermis bestaat toch hoofd zakelijk voor de kinderen; de ouderen doen daaraan mede op de beste wijze, zooals hun die past en gelegen komt. En nu moet ik reeds dadelijk begin nen te zeggen, dat de kermis in mijn oog niets anders dan een onschuldig vermaak oplevert; vooral voor dege nen die het minst bedeeld zijn, zij ge nieten daarvan en om niet, meer dan de goedbedeelden die op Vele andere wijzen kunnen profitoeren. De kermis is een onschuldig feest dat door bijna allen die daaraan deelnemen zonder aanstoot gevierd wordt, slechts eeni- gen uitgezonderd. Men zegt wel: er wordt dien tijd veel gedronken en aanleiding gegeven tot het plegen van onzedelijke handelingen; dit is echter eene besliste onjuistheid; als oud po- l'tieman durf ik diit dan ook gerust tegenspreken. Men behoeft daarvoor kermis niet af te wachten, er be staat daarvoor in de 357 overige da- cen van het jaar gelegenheid genoeg. Voor zoover ik mij herinner, is er in lie ruim 30 jaren nog nimmer door de politie tijdens de kermis proces verbaal opgemaakt ter zake van open bare schennis der eerbaarheid, wel ren bewijs dat het geschrijf daarover zeer overdreven is. Bovendien .■.orden de Haarlemmerhout 'en de jlantsoe.nen tijdens de kermis door rechercheurs en boschwachters be waakt beter dan de overige dagen van het jaar. Gelukkig valt tegenwoor lig minder dronkenschap te consta- .eeren, ook op de kermds, wat uit de administratie der politie is gebleken, Jedronken wordt er op kermis wel, naar ook op andere dagen. De kermis s naar mijne meening te beschouwen gelijk elk ander feest, ook zelfs als ie Koninginnedag, die gaarne een ie der, oud en jong, medemaakt ofschoon ook wel door enkelen die dag verkeerd ordt gevierd. Moeten nu de goedge- zinden om de kwaadwilligen lijden en die leesten maar worden afgeschaft? Het weinige kwaad wordt veel bespro ken, maai' het vele goede voorbij ge zien. Men spreekt over bandeloosheid en verd Lor lij Icing van de menschen gedurende dien tijd, maai' dit is niet zoo. De menschen maken zich dien tijd eenigszins vrij van zorgen en da- gelijksch wederlceerende beslomme- ingen, men wil wel eens iets anders dan de voortdurende gejaagdheid en den aenuwachtigen toestand door den zworen strijd om het bestaan. De menschen vertoonen zich gedu rende de kermis zooals zij zijn, de een wat luidruchtiger dan de ander, dat Iiigt geheel aan den aard van persoon. De besproken losbandigheid bestaat niet bij de Haarlemmers, over het al gemeen zijn die zeer kalm van aard. Vroeger waren liet de Amsterdam mers die de pret aanbrachten, nu lechts gedeeltelijk, omdat er duizen den minder komen door de beperking van liet sluitingsuur der kermis voor al des Zondagsnachts. Toen de kennis geen tijd van slui ting kende, kwamen de echte Amster dammers nog des nachts tie 12 uur met de treinen aan en vierden reeds kermis Ln den trein voordat zij Haar lem bereikt hadden, door in de wag gons te zingen en te dansen. Voor die politie is het gedurende de kermis een zware taak, veel dienst en weinig rust, maar toch tevens geen onaangename tijd. Zoo als ik reeds gezegd heb leeft een goed po litieman met het publiek medehij wil ook wel eens iets anders dan de gewone dagelijksche beslommeringen, die het ook medebrengt. Ook hij maakt den zenuwachtigen tijd rnede. De uurtjes meer dienst heeft hij er wei voor over, ik dacht er ten min ste zoo over, en ik wil beweren, dat indien men eiken politieman afzon derlijk afvraagt of hij vóór of tegen de kermis is, de meeste agenten vóór de kermis zullen zijn. Bovendien is mij bekend en ook tij dens mijn dienst bij de politie geble ken, dit het gehalte der kermisreizi gers thans beter is dan vroeger. Voor al door liet weren van zaken, in strijd met de goede zeden en openbare or de, hebben de lieden, die daarin hun brood vonden, een ander beroep ge kozen terwijl ook het verbieden van aiie voorstellingen of vertooningen op straat veel daartoe heeft bijgedragen. Dat de kermis door kermisreizigers minder bezocht wordt, Is hoofdzake lijk daarin gelegen, Jat in de laatste jaren het staangeld zoo is opgevoerd, dat velen hunne onkosten niet goed kunnen maken, ln vroegere jaren be taalde men voor een draaimolen f II taangeld, thans honderden guldens. Dok de kramen en tenten moeten thans wel 20 maal zooveel betalen als vroegen'. Ik durf beweren, dat in. dien het staangeld op den ouden voet werd gebracht, er meer kramen en tenten zouden komen, en de genoem de vieze tentjes niet in het oog zouden loopen. Ook durf ik te schrijven, dat door het afschaffen van de kermis het grootste gedeelte van de neringdoen den zou benadeeld worden. Onze ge meente wordt gedurende die dagen bezocht door duizenden vreemdelin gen uit de omstreken. Overdag om de Kinderen te laten geniéten, en des avonds om zelf te profiteeren, door net bezoeken van vermakelijkheden, en ook vooral des Zondags uit Amsterdam. Allen maken varterin- wat ten goede komt aan den winkelstand, enz. Ook worden er op dien tijd evenais op St. Nicolaas vele cadeautjes gekocht, vooral voor de Kinderen, maar ook wel voor de oude ren dit kan men doen, omdat in die zomerdagen nogal geld verdiend wordt, dat men dan ook wel weder wil besteden, en zoo helpt de een den ander om te blijven bestaan. Nu zegt uien weler gaat veel geld de stad uit, dat verdiend wordt door de ker misreizigers, maar dit zijn er maai' enkelen, terwijl de neringdoenden ve. len zijn, die wat verdienen. Ook ma ken de gpoorweg. en fcramdireclies en de stalhouders die dagen goede za ken. Het is mij ook bekend, dat reeds meermalen pogingen zijn aangewend om de kermis te doen afschaffen. Keurige jaren geleden, ik meen in 1891 of 1892, is die' aangelegenheid ook bij den Raad aanhangig ge maakt, maar met groote meerderheid van stemmen verworpen. De heer M. O. de Kanter, destijds wethouder, was er persoonlijk op uitgegaan om te onderzoeken of men in het alge meen vóór of tegen de kermis was, waarbij hem was gebleken, dat de grootste meerderheid van de bevol king vóór het behoud der kernii3 was. Dit onderzoek zai ten Stadhuize nog wel bij de stukken daarop betrekking hebbende, te vinden zijn. Om al de hierboven aangehaalde motieven ben ik niet voor afschaf fing der kermis. Den menschen, die tegen de kermis zijn, raad ik aan gaat die dagen uit de stad of blijft stil tehuis. Als politieman heb ik do kermi6 in elke gedaante gezien en daarop meer licht dan schaduw ontmoet. EEN OUD-POLITIEMAN. Hinderwet. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hun beschikking van 16 Maart aan Gonnermann en Co. ver gunning Is verleend tot oprichting EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Er Is geen goed of nuttig ding op de wereld, of domme menschen ma ken er misbruik van. Zoo is 't met de kermis, zoo gaat het met biefstuk en z.)o gaat het met sinaasappelen. Eet drie pond biefstuk achter elkaar en je zult zien ja, wat zul je eigen lijk zien enfin, minstens, dat het je slecht bekomtSmul een paar dozijn appelen achter elkaar op en.... wacht je voor de gevolgen. Wat toepasselijk is op biefstuk en appelen, gaat op m nog driehonderd duizend negen honderd acht en twin- •tig gevallen, die ik on dit oogenblik 'niet alle zal opsommen, daar ik en de lezer er geen tijd voor hebben. Alleen wil i_k noemen de prentbrief kaarten. Toen die dingen pas in de jWereid kwamen en niets anders ga ven dan afbeeldingen van mooie plekjes, prachtige gebouwen en zoo meer, stak er veel genoegen en ook groot nut in. Naderhand zijn er van die uitwassen gekomen aan den orontkaarthandel, zoodat je tegen woordig voor de ramen van de win dels voorstellingen vindt, die je op hun best flauw en laf kunt noemen. Welke namen ze op hun slechtst ver dienen, zal ik hier maar niet zeggen. Er hangt er nu weer een tweetal, waar ik met stomme verbazing naar heb staan kijken. Ze heeten Haar lem bij Nacht en stellen een ge zelschap mannen voor in allerlei dronken houdingen. In de verte wijst een torenklok twaalf. Vijftien kerels zijn op den voorgrond gegroepeerd, sommige loopen zwaaiend rond, drie grijpen nog naar het laatste glas bier, twee liggen er al op het trot toir Dat is de eene. Op de andere wijst de klok twee uur. Een van de kerels drinkt zoo maar uit de flesch, zelfs worden er dronken vrouwen op ver toond Walgelijk. En dat moois heet Haarlem bi] Nacht. Er staan straten op afgebeeld, een plein en huizen, waar het avondlicht naar buiten schijnt. Maar ik heb ver geefs zitten turen, waar dat in Haar lem wel kon wezen. *t Leek zoo ón- Haarlemsch, zoo on-Nederlandsch ook Toen heb ik, gedachtig aan het wijze woord, dat je alle zaken van verschillende kanten moet bekijken, de kaart omgekeerd en daar aan de keerzij de oplossing van het raadsel gevonden. Made in Austria, staat er op gedrukt. Vervaardigd Ln Oosten rijk. De woorden Haarlem b ij Naclit zijn er dus later opgedrukt, zooals mat evenveel of liever even weinig recht er op gedrukt had kun nen worden Groningen bij Nacht of Arnhem bij Nacht. Maar hoe een Haarlemsche winkelier dergelijke vodderij, die aan niet-Haarlemmers werkelijk den indruk zou geven, dat het hier 's nachts zoo'n dronkemans- brei is, wil verkoopen, gaat mijn ver stand te boven. Misschien heeft hij er een grap in gezien, de meoningen over een aardigheid verschillen. Zouden de middenstandisvereeni- gïngen zich daar niet mee willen be moeien Of is dat de taak van de Vereeni ging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot be vordering van het Vreemdelingenver keer In dat geval heb ik nog een zaakje voor deze vereeniging in orde te bren gen. 't Gaat in één moeite door. Aan het einde van den Kleinen Houtweg bestaat een ware modderpoel. Enkele dagen geleden ben ik er nog langs gekomen. De dikke, vette, brijachtige modder ligt overal. Voorzichtig tuur je rond naar een droog plekje, om den voet neer te zetten, ooievaart zoo op de teenen verder, totdat je op een oogenbük niet verder kunt, omgeven bent door een waar moeras en met den moed van de wanhoop, die geen uitkomst meer ziet, de voeten maar vierkant neerzet in de vette pap en verder waadlt naar droger oord. De Paviljoenslaan is prachtig be straat. Aan 't eind van die laan is de verbeteraar plotseling opgehouden. Waarom Iemand die er dagelijks langs komt, heeft me verteld, dat er toch wel ieder jaar aan gewerkt wordt. In 't voor jaar wordt er grint neergeworpen, dal de modderweg, precies als een vraatziek monster, langzamerhand opslobbert, zoodat je er in 't najaar niets meer van riet, precies tegen den tijd, dat het gaat régenen, hagelen en sneeuwen, zoodat ie dan een vast pad liet meest noodig hebt. Het zou dus misschien voor de zui nigheid aanbeveling verdienen, der. grond eens ferm om te spitten, dan komt al het oude stadsgrint, voor zoover het niet al bij onze tegenvoe ters terecht is gekomen, weer naar boven. Iemand, die in 't Haarlemmerhout- park woont, heeft de veronderstel ling geopperd, dat de gemeente Haar lem den toegang daarheen zoo vuil laat blijven, om het over de grens wonen niet al te veel aan te moedi gen. Hoe kan men dat nu zeggen Zoo geraffineerd slecht zijn wij, Haar lemmers, toch niet 1 Of zijn we al niet sedert dertig jaar bezig met te denken over een goede verbinding met Overveen. Is de tramcommissie niet met bekwame langzaamheid be zig de nieuwste aanvrage van de E. N. E. T. te overwegen Leveren we niet graag, tot civielen prijs, wa ter etn gas aan omliggende gemeen ten, en is het onze schuld, dat zij de oen voor de ander ons de klandis'e hebben opgezegd Zijn wij, de ge meente Haarlem, niet als een vrien delijke klokhen voor haai' kiekens, die zij met haar vleugels zou willen beschermen, wanneer de rakkers er niet zelf onder vandaan liepen Grappenmakkers hebben al gezeid, dat de modderpoel aan den Kleinen Houtweg dienen moet bij wijze van tegenstelling met de Paviljoenslaan. De vuilheid van T eene doet de schoonheid ven 1 andere des te beter in '4 oog vallen. Zulke verfijnde overwegingen mogen evenwel bij on ze afdee&vng publieke werken niet worden verondersteld. Wel heb ik gehoord van twijfelachtigen eigen dom het eene pad zou aan de ge meente toebehooren, het andere par ticulier eigendom wezen. Kortom, stof genoeg voor de Ver eeniging, die ik noemde, om de zaait eens flink ter hand te nemen. Wil ze dat doen uit naam der Verfraaiing, dan acht ik dat bijzonder gepast, daar er heel wat aan te verfraaiïen is. Wil ze het bever doen op grond van het Vreemdelingenverkeer, dan juich ik dat van heeler harte toe, want geen vreemdeling kaai in zoo'n modderpoel verkeenen zelfs gaat er een verhaal, dat iemand uit de buurt, die dan toch geacht wordt op mod der getraind te zijn, er een schoen in heeft ach/tergelaten en bijna een rood en wit gestreepte sok. 't Kan ook blauw en wit zijn geweest, want na de gebeurtenis waren de kleuren min of meer onherkenbaar gewor- Dan heb ik nog een derde klacht, maar of ik daarvoor bij de Vereeiri- ging voor Vreemdelingenverkeer moet wezen, durf ik niet zeggen. Zij bevordert immers heit verkeer van vreemdelingen en ik zou het in dit bijzondere geval wel willen tegen gaan. E ris namelijk, ruóm vier weken ge leden, in Haarlem gevent met bewij zen van aandeel in een wekelijksche tombola zonder nieten van een on derlinge werkverschaffing met een sierlijken naam, ten bate van werk- lof'ze werklieden en invaliden. Da goederen zouden door „werkeloozen invaiieden" vervaardigd worden, en bestonden uit mande-, mat- en bor stelwerk, stoelen, tafels, vogelkooien enz. enz., ter waarde van 99.50. Niet van 99.25, ook niet van 99.75, maar van 199.50 je moet in de wereld precies te werk gaan. Vier weken na aankoop van het nummer zou het voorwerp gereed liggen in het magazijn. Egn van onze abonnés kocht liet bewijs van aandeel No. 1251 voor een kwartje. Zond na vier weken netjes het meisje om den prijs af te halen. Helaas, aan het opgegeven adres was geen magazijn. Was geen onder linge werkverschaffing. Waren geen „werkloozen invaiieden". Was dus ook geen tombola, of 't moest er een wezen met allemaal nieten. MoiaaJ hou je kwartje in den zak, wanneer de menschen met zulke din gen aan de deur komen. Ik heb een vers ontvangen, dat meteen een aanbeveling voor een eetwaar ia Het gaat over Oranje snippers. Ik schrijft een van de coupletten over Dat denkbeeld pakt 1 Maar wie nu Paaschbrood bakt, Staan uwe zaken niet te veeg, Oranjesnippers in je deeg Dan proeft een ieder, die jc kan i Je bent een echte Oranjeman 1 PIDELIO-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5