KWARTJES ADVERTENTIES VRAAC-EN-A ANBDOS ADVERTEHTIEN: 1-6 RECELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f 0.50 ÜBiJVOORUITBETALING Gaten in de Beenen voorden door Kloosterbalsr.m gene' zen. Prijs per pot ƒ0.35, ƒ0.75 en 1.20. Let op den rooden banc met handteekening L. Akker. 4+ INGEZONDEN MEDEDEELINGEN .-mees op do banken der leden en de 30 Cta. per regel. overvukte tribunes te doen bedaren. De Minister» bogen In de richting 4 vaai het Bureau. Aan de rede van den heer Heems kerk, minister van Binnenlandsche Zaken, gehouden, ontleenen we Mijne Heer en De Koningin heeft mijn ambtge noot en mij de ve ree rende taak op gedragen. in deze vereenigde verga dering der S ta ten-Generaal in te brengen een wetsontwerp tot voorzie ning in het Regentschap voor het geval der minderjarigheid van den Troonopvolger op het tijdstip zijner komst tot den Troon en een wetsont werp tot regeling der Voogdij over den minderjarigen Koning. Het is onze wensch en onze bede, dat Harer Majesteits Troonopvolger, uit dien echt gesproten, op meerder jarigen leeftijd na lange Jaren tot den Troon geroepen moge worden. Maar hoe innig de wensch en die bede mo gen zijn z,ïj ontslaan de Regeering niet van den plicht om te voorzien in het mogelijke geval dai de troonsbe stijging van dien opvolger reeds ge durende zijne minderjarigheid zal moeten plaats hebben. Bij de voorziening Ln het Regent schap behoorde naar het oordeel der Rego&ring allereerst getuigenis te worden afgelegd van nationale dank baarheid jegens Hare Majesteit de Koningin-Moeder, die tijdens de min derjarigheid van. de Koningin het koninklijk gezag heeft waargenomen en den Troon heeft bevestigd. Daar om wordt voorgesteld in de eerste plaats aan Hare Majesteit de Koning in-Moeder het regentschap op te dra gen. Ware het niet plicht geweest ook in deze met de historie te reke nen, met vol vertrouwen zou de Re- geermg hebben voorgesteld aan stonds Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden tot het Regentschap te roepen. Mocht eenmaal hare Majesteit de Koningin-Moeder tijdens ce rmncLer- jaxtgueid van den Koning ons ont vallen, dan zou er niet aan kunnen worden getwijfeld of de Prins der Ne derlanden, de vader van den minder jarigen vorst, zou tot waarneming Verreweg het beste Laxeermiddel Heerlijk van smaak. Verkrijgbaar la Apotheken. Prijt f 1.25 p«r fUcoa van een werkplaats voor pijpleidin gen, waarin 3 veldsmidsen zullen war den geplaatst in het perceel aan de Friesche Varkenmarkt No. 18. Ook hebben B. en W. aan de firma M. Prins Co. vergunning- verleend tot uitbreiding van de Inrichting tot het pasteur is eeren van melk en het bereiden van boter, door gedeeltelij kan ver- en bijbouw en het plaatsen van eenen stoomketel van 7 vlerk. M. verwarmend oppervlak en het ver plaatsen van den besta anden stoom ketel van 7 vierk. M. verwarmend op pervlak met machine van 5 paarden kracht in de perceelen aan het Leld- sche Plein nos. 42, 44, 46, 48, 50, de De Clercqstraat no. 80 en de Oranje- boomstraat Nee. 129 en 131. STUKKEN VAN DEN RAAD, DE BESTRATING VAN DEN WAGENWEG. B. en W. hebben het volgende schrijven tot den Raad gericht ..Door A. Wijnands en andere eigenaars van paarden, stalhouders en vrachtrijders, is bij adres tot uw Raad het verzoek gericht nog in 1908 de keibeatratiag van den Wagen weg te vervangen door een bestrating met klinkers van goede hoedanig held. Uit de voor uw leden ter lezing ne dergelegde rapporten zal u blijken, dat, naar het oordeel van adressan ten, de voor de bestrating van den Wagenweg gebruikte keien harder zijn dan aie, welke vroeger in hoofd- verkeersweg-ftn werden gelegd en dat d<e bestrating te rond Is gelegd voorts, dat zij het voor het rijtuig- verkeer eene groote verbetering zou den achten, indien de bestrating van den Wagenweg meer vlak werd ge legd. Wat de hardheid en in verband daarmede de gladheid van de keien betreft, valt op te merken, dat keien van hetzelfde materiaal reeds zijn gebezigd in verschillende hoofdstraten, ln welke het verkeer even belangrijk, zoo niet belangrijker Is dan langs den Wagenweg. In het rapport van den directeur van Open bare Werken wordt een reeks «traten, waarin keien van denzelfden aard liggen, opgenoemd. Daaronder zijn b.v. de J aria weg en de Janeatraat tusschen de Provinciale Griffie de Jansbrug de daar bestaande be strating is reeds ongeveer 25 Jaren oud. en heeft, voor zoover ons be kend. in al dien tijd niet te* klachten aanleiding gegeven. In de hardheid der keien zit dus, i-, niet het bezwaar wèl in de omstandigheid, dat de ronding van liet wegopperviak van den Wagen weg «enigszins grooter ie dan die van andere openbare wegen, wier be strating uit hetzelfde soort kelen be staat. Adressanten zouden dus, zooals vo ren gezegd, ook naar hun eigen mee rling, zijn gebaat, Indien, waar noo- dlg de bestrating van den Wagen weg zoodanig zou worden verstraat, dat de keien in mindere mate naar de kantan afhellend zouden komen te liggen. Voor de uitvoering van deze ver- «trating zouden betrekkelijk weinig koster worden gevorderd, zoodat, w are uw besluit van 4 December 1907 niet fcn het leven geroepen, door ons reeds zou zijn overgegaan to* het aanbrengen van die verbetering. Wij zullen thans uw beslissing af wachten ten aanzien van het voorstel van uw medelid, den heer J. J. Snel- Mes, om de voor de vervanging van do keibestratóng van den Wagenweg door een kltn ke r bestrati ng noodige gelden beschikbaar te stellen. Mocht dit voorstel worden afge stemd, hetgeen zoude moeten leiden lot Intrekking van uw aangehaald besluit van 4 December 1907, dan ligt net in one voornemen u voor te stel len, het verzoekschrift van A. W1J- fiande e. a. ln onze handen te stellen ter afdoening, welke afdoening als dan zal bestaan la de voren aange geven gedeeltelijke verlegging van de keibestrating van den Wagenweg." Binnenland De Antl-Rev. Klesvereeniglng „Nyd. en Oranje" besloot in de eerstvolgen de Centrale vergadering te Rinkhui zen als lid van de Tweede Kamer voor het district Enkhuizen aan te be velen, de heeren prof. Noordzij, N. Oosterbaan en prof. Rutgers. De onti- rev. kiesvereen. te Opperdoes koos de heeren prof. Rutgers en N. Ooster baan. De vrijiinnig-demooratische k Lesvar- eenigjing te Vlissingan heeft met alge- meene stemmen tot eenig voorloopig candidaat in het district Middelburg gestald den heer Herman Snijders te Middelburg. De antirev. kiesvereeruigjng „Ne derland en Oranje" te SL Maartens dijk cand deerde tot candidaat voor de Tweede Kamer hoofdkies district Goes het aftredend Lid den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man. pan. De voorgestelde regeling zou dan ook niet volledig zijn, wanneer niet tevens voorzien werd, gelijk de Grondwet toelaat, in de opvolging in net Regentschap, waardoor in het U voorgedragen wetsontwerp Zijne Ko ninklijke Hoogheid wondt aangewe. zen. Tot de voogdij van dien minder jarigen Koning mag de vader als geroepen worden beschouwd. In het desbetreffend wetsvoorstel wordt dan ook Zijne KondnkLijke Hoogheid de Prins der Nederlanden voorgedragen als voogd. Met het oog zoowel op liet Regent schap als op de Voogdij konden ©eni ge voorzieningen voor het geval Zij ne Koninklijke Hoogheid te ©eniger tijd de Regeering Ln een vreemden staat als souverein of als regent mocht aanvaarden, niet worden gemist. De aanvaarding zoude zulke gewichtige gevolgen kunnen hebben, dat voordat geval, een nadere beslissing van den wetgever noodzakelijk moet woorden geaent. De omstandigheden waaronder de ze wetsontwerpen worden ingediend, verooriooven ons de blijde hoop koesteren, aat het Koninklijk Huis opnieuw aal opbloeien, dat Hare Ma jesteit de Koningin en Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins der Neaer- 1 anden een huiselijk geluk zuilen mo gen smaken waarin het Nederiandr ache Volk zal doelen en dat eenmaal Hare Majesteit den Troon zal mogen overlaten aan hare nakomelingen, door afstamming geroepen om de tra- ditiën van het Huis van Oranje voort te zetten. Maar wij mogen ons niet verheu gen dan roet nuchteren ernst en daar. om moesten deze wetsontwerpen worden ingediend, zij het dan ook met de hoop, dat tij, tot wet verhe ven, nimmer zullen behoeven in wer king te treden. Moge het God behagen Hare Majes teit en Haar Huis en het Nederland- sche Volk in en door de gebeurteniia- welke aanstaande is, te zegei en met blijdschap te vervullen. Na deze rede gingen de Kamers over tot het vergaderen ln ofdeeün- gen ter behandeling van dit wetsont werp. Uitgeleid als zij gekomen waren, verlieten de Ministers de zaal, nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat de Staien-Generaal zich onverwijld met ttei onderzoek der aangeboden wetsontwerpen zouden bezig houden. In een galarijtulg, door huzaren ge ëscorteerd, keerden de beide bewinds lieden naar het patei» terug. In de vergadering werden inmid dels de zeven afdeelingen geloot, voor het onderzoek der wetsontwerpen. De heer vam der Maesen de Sombreff, te half 12 in een korte zitting der Eerste Kamer becedigd, kon als jongste lid van het Parlement daarbij worden in gedeeld. Deze af deel ingen, die Dinsdag a.s. bijeenkomen, kozen tot voorzitters de heeren Lobman, Loefl, Rahusen, De Beaufort, Ro&ll, Havelaor en Van de Velde en tot leden der commissie voor do verzoekschriften (een formaliteit), de heeren Van Velzen, Bos, PoLlema, Tydeman, Van Citters, Ruys en v. Id- singa. REGENTSCHAP EN VOOGDIJ. In ons vorig nummer gaven - reeds een kort verslag van de gister middag gehouden vereenigde verga dering van de beide Kamer» der Sta- ten-Generaal. In gala-costuum, met de ridderor- 'öon aan en in een witte broek ver gezeld van eenige leden der Eerste en Tweede Kamer, alien ln uniform, traden te half 2 de Ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken de f waar van alle plaatselijke kiesveree- Volle zaai der Tweede Kamer binnen. J nigingen afgevaardigden waren ge- De Voorzitter der Eerste Kamer, ba- zonden, werd met algemeene atem- yon SchJmmelpennlnck, geassisteerd men candidaat gesteld voor de a.s. door de griffiers der bride Kamers j Tweede Kamerverkiezing de beer A. het ganse he Bureau Ln ambtskleeding Roodhuyzen. aftredend lid. ■k- moest hameren om het ceroeze- VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. Te Spijkenisse werd een vergade ring gehouden van de Centrale Libe rale Kiesvereeniging ln het kiesdis trict Brielle. In deze vergadering CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDER-HERSTELLINGS- EN VACANTIE-KOLONIES. Het Centraal Genootschap voor KinócrhersteUmigs- an Vacanitie-Koio- nies gaat gestadig vooruit in aantal afdeelinsan. Na 1 Januari werden reeds 15 nieu we afdeelingen opgericht. Ln de* ko- loniiehufzen worden ruim 1200 kinde ren verwacht. Dat is pl.rn. 400 meer dan in 1908. Het stre\en naar cen tralisatie wordt verblijdend grooter. De behoefte aan een meer als kin derherstellingsoord ingericht zomer en winterverblijf wordt met den dag grooter. Van de benoodigde gelden is echter nauwelijks een twintigste deel bijeen. De volledige bouwplan nen zuilen met andere gegevens tot een kleine tentoonstelling worden vercenigd gedurende de algemeene vergadering, die e-nde April te Haar lem wordt gehouden, r-ermingmees- ter van het Centraal Genootschap is de heer Th. M. Ketelaar, te Amster dam DE WERKING VAN DE KINDER WETTEN. Vanwege bet Departement van Justitie ie uitgegeven een uitvoerig „Cherzicnt over ae werking oer Kin- derwectea gedurende de periode 1 December 1905 tot 1 Januari 1908." Het werk, rijk uitgegeven, op zwaar papier met sierlijke letter be drukt, bevalt, behalve 135 folio-pagi na's tekst en 33 bijlager-, verscheide- nï uitvoerige »i.atastisclie ton ellen an staten Ui* de Inleiding halen wij het vol gende aan, waardoor tevens de aard van het werk duidelijk wordt „Het tijdstip, waarop de Kinder wetten ln werking getreden zijn, 1 December 1905, ligt nog te dicht bij, om ovex de praetijk dier wetten een op een voldoend aantal feitelijke ge gevens gebaseerd ooi-deel te kunnen uitspreken. Op de vraag, of zij haar doel de verwaarioozing en de daar uit voortvloeiende criminaliteit der jeugd tegen te gaan, althans aan zienlijk te temperen, zullen bereiken, zal eerst na verloop van vele jaren een afdoend antwoord gegevet. kun nen worden. Dan eerst zal nagegaan kunnen worden, of de criminaliteit afgenomen ie en vooral, of het per centage der recidive met betrekking tot de jeugdige personen, d>e onder den invloed dier wetten „getuchtigd" dan wel „opgevoed" zijn, als regel matig dalende is te beschouwen. „Dit verslag zal dus uiteraard den belangstellenden hoofdzakelijk slechte statistische gegevens kunnen bieden; voor een de^l zal het tevens aange ven, op welke wijze de verschillende wettelijke bepalingen in de praetijk toegepast worden, en mededeeling doen van belangrijke daarop steu nende roiuasterieele beschikkingen. Uit al die gegevens kunnen allicht conclusies omtrent de aanvankelijke werking der wetten getrokken wor den, zoomede kan daaruit opgemaakt worden, of de wetten inderdaad naar haar geest en bedoeling toepassing vinden." Hef verslag Is in vijf hoofdstukken verdeeld. Het eerste handel* over het Algemeen college van toezicht, bij stand en advies voor het Rijkstuchts- en opvoedingswezen daarna volg* een hoofdstuk over de Voogdijraden dan zijn 'n afzonderlijke hoofdstuk ken de Tuchtscholen en de Rijksop voedingsgestichten aan de beurtten slotte is een hoofdstuk aan de Verple ging in particuliere zorg gewijd. EEN FAMILIE-REGEERING T De heer W. J. van Slijpe, burge meester van Goudriaan en Ottoland •"bij Gorlnchem) hoopt 25 dezer den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig werd benoemd Het bijzondere is, dat reeds meer dar, 200 jaren een lid der familie van Slij pe aan het hoofd van genoemde ge meente heeft gestaan. De jubilaris is de zevende uit dat geslacht, die he* burgemeestersambt bekleedt. VROUWENARBEID. Het nationale comité in zake wette- Hike regeling van vrouwenarbeid richt een adres tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin aangedrongen wordt op de verandering, ln het ontwerp algemee. ne maatregel van bestuur, var „vrou wen" in „vrouwen onder de 21 jaar" en in art, 31 eerste alinea te doen vervallen de woorden „of een gehuw de vrouw" en ln verband daarmede in den eersten regel van de 2e alinea van datzelfde art. 31 het woord „on gehuwde". Zij meenen dit te moeten doen om dat, haars bedunkens, do meeste be palingen, bij dit ontwerp bedoeld, thuis behaore.n Ln de veiligheidswet, in welk geval zij zouden beschermen alle personen, werkzaam bij de hier in genoemde vakken en bedrijven. SIC TRANSIT. Onder dit min of meer afgezaagd motto passen de droefgeestige herin neringen aan de dagen van weleer, toen de heer Samuel Politzer, thésau- rier der Club International de Blen- falsance te Amsterdam, one, nieuws gierige journalisten, Ln zijn, weelde rige salons ontving om zijne onschuld te betuisjen tegenover de kwade aan tijgingen, dat zijn affaire een speel hol kon zijn. En uit de brandkast, die nu zoo lomp en ledig in liet „Nieuw Heeren- 'ogement" poseert om straks mot an d-re club-reliquiën geveild te wor den, kwamen dan de dikke boeken als bewijsmateriaal, hoeveel de Club al- zoo aan de Bienfaisarc© had ten kos te gelegd. De goudgele en wijnroode fauteuils, waarin de weldoeners der mensch- lieid hun havana's met bandjes rook ten, de met smaak gekozen electri- sche kronen waren nu alle van het veel zeggende nummerkaartje voor zien. De roulette ontbrak zal waar schijnlijk door den „carcle privé" zijn overgenomen. Wac eeu» miskenning kan 'n menscli toch vinden. Zoo'u Politzer, die van de bienfa.sance zijn levenstaak maak te, moest naar de Rivièra uitwijken om drie volle maanden te ontgaan. Foeil (Hbld.) BLOEDVERGIFTIGING. Te Hengelo (Gelderl.) is eene vrouw, die op een snij wond, om het bloeden te stelpen, een cent met spinrag had gelegd, onder hevige pijnen aan bloedvergiftiging overleden. De hulp der geneeskundigen mocht niet meer baten. DE NIEUWE ACADEMIE TE GRONINGEN. Naar men verneemt, zijn stappen gedaan, om Prins Hendrik en de Ko ningin-Moeder de feestelijke inwij ding van cte nieuwe Academie te Gro- uungeu te doen bijwonen. KIEVITEN. Gister werd onder de gemeente Sta ven isse voor de eerste maal eene vlucht kieviten gezien. DE TWEEDE KAMER. Na het Paaschrecea komt de Twee de Kamer nog voor korten tijd bijeen. BRANDEN. Te Wieringerwaard (N.-H.) is giste ren afgebrand de schuur van den heer 8.; 5 varkens, 20 biggen en 2 paarden zijn omgekomen. TREURIG ONGEVAL. Donderdagavond werd de brand weer te Maastricht gealarmeerd voor een binnenbrand. De brandweer vond in 't brandend perceel den 35-jarigen D. met verbrande kieeren op den grond liggen. Men bracht hem over naar bet gasthuis, waar hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, ie overleden. Men had een flesch met sterken drank bij don ongelukkige gevonden, zoodat dronkenschap al licht als een der oorzaken is te be schouwen. D. was gehuwd Lm vader van vijf kinderen. DE ARMOEDE. Men schrijft uit Friesland aan de Ned. Ten gevolge van den langdurigen winter, wordt in vete gemeenten Ln Friesland het gebrek nijpend. Bij honderdtallen loopem ze rond, de stoere mannen, die anders door land- bouw-arbeid of door werk op de ka den hun brood verdienen, doch nu gedwongen zijn tot werkloosheid. En toch raoef er eiken dag zooveel we zen om in de behoeften te voorzien. We hoorden van een gezin, dat reeds in geen dagen „vet" geproefd had, en de aardappels in water doopte. En van eene andere familie, die zich met aardappelschillen ging voeden. Jp vele plaaiaec worden extra col lecten gehouden ten einde eetwaren uit te deeieo, en gelukkig dat velen hiervoor ruime bijdragen over heb ben, maai' 't Ls slechts een „ten deete" kunnen lenigen van den nood. Met groot verlangen wordt uitgezien naar 't Lenteweder, waardoor alles weer leven en bedrijvigheid wordt. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER heeft weer zijn oog op Zwolle laten vallen en nog wel op eeu gezien inge zetene. Hoe de man met zijn onbenul lig voorstel aan zoo'n adres kon ko men, is een nog grooter raadsel dan de domme naievitelt van den gravers- man zelf. De ontvanger was zoo vriendelijk ons inzage te geven van den volgenden brief, 10 Maart uit Madrid geschre ven en verzonden: Zeer Achtbaren heer. Hier aangehouden voor bankroet, kom ik vragen of u mij zoudt wil len helpen eene som van 1.200.000 franken te redden, die ik in een kof fer verborgen lieb, dat zich nu lm een station van Engeland bevind. U hoeft daarom hier te komen om de aanhoudingszegels van mijn fcLsgoed te heven, betalend aan het vredege recht de onkosten mijner veroorcLee- ling, en u neemt mijne handtasch, met dubbelen bodem, waarin ik het bewijs of bullet ij n van inbewaring stelling des stations verborgen heb, en dat zeor noodzakelijk is, om het koffer te halen en nog meer dingen, die ik u later zal mededeelen. In belooning geef ik u het derde deel der som. Daar ik niet overtuigd ben of u mij nen brief zult ontvangen, wacht ik op u wantwoord om u alles toe te ver trouwen. U zult dan een draadbericht aan mijnen diener zenden, die het mij in vertrouwen zal bestellen, daar het mij onmogelijk is, uw antwoord in 't gevang te ontvangen. Het draadbericht zal luiden als volgt: Juan Cortes Calle de la Cruz 24 Madrid Spanje. Stalen ontvangen (de naam van den ontvanger). In afwachting van uw antwoord, groet ik u met eerbied. R. de O. Het is hoogstens noodzakelijk per draadbericht te antwoorden en niet per brief. VELE KLEINTJES.... VERWARMEN HET SCHOOLLOKAAL. Te Gieten (Dr.) was reeds geduren de geruimen tijd gebrek aan brand stof in de gemeentescholen. Den kin deren werd toen aangezegd dagelijks eenige turven of kachelhoutjes mede te brengen. EEN HERT GEVANGEN. Een nfet-alledaogsche vangst had den dezer dagen twee bunzingjagers in de gemeente Eelde (Dr.) Op de jacht ontdekten zij in de sneeuw het spoor vau een dier, dat zij voor een wild varken hielden. Dit spoor vol gende, kwamen zij eindelijk bij een kreupelbosch, waaronder het dier zich verscholen had. Een der jagers stak het dier met zijn piek, en nu bleek, tot gTOote verbazing van bei den, dat het een hert was. Nader is gebleken, dat uit de her tenkamp van den heer Van Bergen, op het buitengoed „Oosterbroek", twee herten waren ontvlucht. Het eene werd levend gevangen en terug gebracht. De eigenaar heeft het ge-do ode dier aan de bunzing jagers verkocht. ONGELUKKEN. Donderdagnacht is een wachter van e6n wachtpost tusschen Elten en Bab- berich ernstig verwond door een stuk ijzer dat te ver buiten een wagen van een passeerenden goederentrein uit stak. De man die in bewusteloozen toestand bij zijn wachthuisje, dat ook beschadigd was, werd gevonden, is naar het ziekenhuis te Elten overge bracht. De ruim CO-jarige arbeider van den heer P. te Oosterwolde viel Zon dagmorgen van een hoop stroo in de schuur. Thans is hij overleden. Gemengd Nieuw» KINDERMOORDENARES. Het 20-jarig waschmeisje, Alice Cleaver, van Tottenham, is door de rechtbank van Old Bailey ter dood veroordeeld, omdat zij haar kind van tien weken vermoordde, door bet wicht uit het venster van een voort snellenden trein te werpen. De gezwo renen teekenden een verzoek oan gra tie, daar het meisje in den uitersten nood verkeerde. De rechter poogde het weeuende meisje te troosten dooi de verzekering, dat het verzoek der gezworenen zou worden toegestaan. UIT HET LEVEN VAN EEN SHERLOCK HOLMES. De Amerikaansch Itaiiaansche de tective Jozef Petrosino, die, zooals gemeld, te Palermo door de hand van sluipmoordenaars is gevallen, was iemand van buitengewoon crimi- naiistisch talent. Alleen op New- Yorkschen bodem kon een detective van zijn kracht en moed groeien. Pe trosino werd in Amerika als de zoon van Itaiiaansche emigranten geboren en bracht zijn jeugd door in die vuile armoedige wijken, waar de Itaiiaan sche landverhuizers zich hebben neer gelaten dezen komen naar Amerika om als straatventers, polderwerkers en reizende muzikanten hun brood te verdienen. Petrosino was, voor hij te New- York detective werd, een eenvoudig straatveger. De toenmalige detective inspecteur Williams „ontdekte" hem in het jaar 1883, en Petrosino trad op zijn wensch bij het politiecorps te New-York in dienst. In 1895 werd hi, aan het hoofd der Itaiiaansche de- tective-afdeeling geplaatst, die in de „head-quarters" alleeu de misdader, opspoort. Ln deze betrekking bracht Petrosino licht in talrijke geheimzin nige misdadenzijn grootste kracht Lag hierin, om de getuigen, die uit vrees voor de wraak der „Zwarte Hand" met hunne verklaringen niet voor den dag durfden komen, aan 't spreken te brengen. Een der beroemd ste gevallen, waarin de chef der N.- Yorksche detectives werkte, was de moordzaak Barrel. Barrel, een rijk New-Yorksch koopman, was door een onbekende vermoord, nadat hij op do dreig- en af persing sbr i evendie hem werden toegezonden, geen acht had geslagen. Politie en publiek tastten langen tijd over den persoon van den moordenaar in het duister, tot het Jozef Petrosino gelukte, den dader ln een lid van de „Zwarte Hand" te ontdekken, die wegens zijn kracht den bijnaam „slier" droeg. De moordenaar werd gearresteerd en ter I dood gebracht, en sindsdien stond Petrosino op do doodeulijst dei' Ca- morra van Ncw-York. Petrosino heeft dikwijls met mis dadigers geworsteld, zijn handen en zijn gezicht warou met litteekens overdekt. Hij heeft dikwijls in levens gevaar verkeerd, herstelde echter bij zijn krachtige natuur van alle ver moeienissen en verwondingen zeer snel. Hot laatste jaar heeft hij met eigen hand ongeveer vierhonderd Itaiiaansche spitsboeven en samen zweerders aan de gevangenis overge leverd. I-Iet is derhalve geen wonder, dat deze voor de „Zwarte Hand" zoo gevaarlijke man buitengewoon ge haat was. Er waren door Italianen vele gekochte prentbriefkaarten, waarop hij was afgebeeld, en onder zijn portret stond met groote letters „Doodt hem 1" Dit dreigement is thans in Italië verwezenlijkt gewor den. De leden van de „Zwarte Hand" aan wier verdelging liij zijn leven had gewijd hebboii hun meest verbit terden vijand gedood. De moord op Petrosino heeft de po litie van Palermo iu koortsachtige beweging gebracht. Er zijn reeds ve le verdachte personen ge arrestee id. Volgens een telegram uit Rome be vindt zich onder de gean-esteerden een vijf-en-cwintig-jarig man, een ze kere PaLazzotte, die een aanhanger der Maffia is, en die met hetzelfde 3toomscliip als Petrosino van New- York naar Palermo reisde. Men ge looft, dat hij aan de misdaad mede- pLichtig is. EEN DAPPERE VORSTIN. Toen koningin Elena van Italië in hot begin van Januari zich te Messi na bevond, ten einde aan de slacht offers van de ramp persoonlijk hulp te brengen, wilde een ongelukkige vrouw, half waanzinnig van angsten smart, zich uit het schip werpen, waar de Koningin medehielp bij de verpleging der zieken. De vorstin, het gevaar ziende, hield de vrouw tegen, maar deze gaf haar een hevigen duw. De Koningin had wel eenige pijn, maar weigerde toch geneeskundige hulp in te roepen. Dezer dagen nu, toer zij zich zeer onwel begon te ge voelen, werd zij onderzocht en toen bleek, dat een harer ribben was ge broken. OOK 'n VERMAAK! De bestuurder van den schouw burg van Luik, oordeelende dat hij oor het publiek niets behoeft te ver bergen, heeft besloten voortaan het plaatsen der (ooneelschermen bij upem doek te doen; 't is te zeggen dat de toeschouwers alles zullen kunnen zien wat betrekking heeft op het ver anderen van liet toon eel na ieder be drijf. Aldus zal het publiek misschien vvat geduldiger worden, indien de tusschenpoos wat al te lang duurt, daar het zich rekenschap zal kunnen geven van het vele werk dat in dien tusschentijd moet gedaan worden. Sport en Weasti NED. HOCKEY- EN BANDYBOND. Voor Zondag a.s. vermeldt het pro- ramma de volgende wedstrijden: le klas: Amsterdam, Amsterdam—Victoria. Hilversum, HilversumHaarlem. 2e klas A: Amsterdam, Amsterdam IIde Musschen. 2e klas B: Dordrecht, DordrechtH. D. M. 's-Gravenhage, II. H. V. IIO. D. L S. II. In verband met den Hockeydag van H. H. V. is liet niet onmogelijk, dat eenige wedstrijden komen te verval len Jit de Arbeiders wereld EEN STAKING TEGEN DE MACHINE? De Engelsche correspondent van Het Volk" schrijft Er dreigt een groote werkstaking van de mijnwerkers in Wales te zui len uitbreken. Door de directie van de „New Portsmouth Mine" worden n.l. proeven genomen met een nieuwe hakmachine, die, indien zij aan de verwachtingen voldoet, een omme keer in het bedrijf zal teweeg bren gen. Ben kolendelver toch zal met be hulp dezer machine 10 maal meer steenkool kunnen verwerken dan oorheen. Daardoor zullen heel wat handen overbodig worden en men spreekt nu van een algemeene Werk staking. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Zed- lam door dr. M. C. van Mourik 'roekmau, te Gulpen. Beroepen te Noorden de heer P. J. an Rootselaar, cand. te Leiden. GER. KERKEN. Beroepen te S'lvolde-Gendringen ds. P. Jukkenekke, te St. Pancras. Aangenomen liet beroep te Brou wershaven door den heer B. Meijer, .andidaat te Middelburg te Lek- kerkei'k door ds. J. L. Jaspers, te IJselsteinte Brussel door ds. Chr. Warner, te Raainsdonk. ACADEMISCHE EXAMENS. Lelden. Bevorderd tot doctor in dë rechtswetenschap op stellingen me juffrouw A. J. Francois, geboren te 's- Gravenhage. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, de heer J. A. de Visser, geboren te Leus den. Groningen. Bevorderd tot doctor Ln de geneeskunde op proefschrift: „Het psychogalvanische phaeuomeen" d« heer K. J. Bult, geboren te Mee den. Amsterdam. Het doctoraal examen in de rechtswetenschap ls met goed gevolg afgelegd door den heer A. ZeidenrusL

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6