NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 36s Ja&rgacg. No. 7885 Verschijnt degelijks, behalve opZon» en Feestdagen. MA.A.NDAQ 93 MAART 1909 ABONNEMENTEH PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem i,i.f \3& Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)B 1.30 Franco per post door Nederland .1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 V% de omstreken en franco per post .0.45 Dltgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur J. C. PEEREBOORL ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels Lelke regel meer ƒ0. SC Reclames 30 Cent per regst Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstag) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. latercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Adminlstratle72d* Drukkerij: Zolder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenti5n en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN., EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 23 MAART. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Vtólaen: Raadsvergadering, 1 uur. Stadsnieuws N. O. G. Zaterdagavond Vergaderde de af dee ling Haarlem van 't N. O. G. in dy groote Nutszaal. Al spoedig kreeg mej. E. Weeveringh van Amsterdam 't woord over „Gehuwde Onderwijze res". Uit haar Èetoog stippen we o.a. aan: Dy verdediging, niet het voorstaan der gehuwde onderwijzeres in de school is slechts het gevolg van den aanval op haar gedaan (ontslag 3 ge huwde onderwijzeressen te Rotterdam na motie in den Raad) en niet van minachting van den huiselijken ar beid. De huisvrouw heeft wel dege lijk een zware taak om rond te komen en ieder op tijd 't zijne te geven. Het betreft liiex een rechtsquaestie, daar naast staat het belang der school. De nadeelen van 't blijven der gehuwde onderwijzeres in de school is genoemd, uitgemeten en overdreven. Haar uit treden heeft ook nadeelen (1). Verlaat zij de school bij 't huwen, dan zijn betrekkelijk vetól kosten gemaakt voor slechts korten tijd dienst. Thans zijn er al veel dames, die wegens aan staand huwelijk de studie er bij laten zitten. (2). Leiders van cursus san be jammeren dit. Het is n.l. niet altijd zeker, dat 't tot een huwelijk komt en bij terugkeer in de school als weduwe zou door voortgezette studie (hoofd akte) 't salaris zooveel te mesr zijn (3). Zekerheid van ontslag hij huwe lijk zal zeker den lust tot studie ver minderen. Jammer is ook, dat door ontslag bij huwelijk een goed geroutineerde leerkracht plaats maakt voor een, die er zich nog in moet werken. De bewe ring, dat 't peil der onderwijzers zoo veel hooger is dan dat der onderwij zeressen, doordat er zooveel vaders bij zijn, werd door spreekster niet be aamd. Spreekster wil volstrekt niet plei ten, dat allen die er in zijn er in blijven (vele vragen ontslag wegens huwelijk) maar wenscht geen gebod of verbod in deze. (4) De gehuwde onderwijzeres maakt met haar rhan uit, of zij 't werk kan doen (5). Wel is waar wordt beweerd, dat de meesten liever thuis blijven, maar een feit is, dat velen geetn roe ping gevoelen voor huishoudelijken arbeid, maar wel voor hun taak in de school (6). Waar haalt men het recht vandaan de onderwijzeres-moeder te verbieden in de school te zijn. Thans schermt men met de vrees voor kin- derlooze huwelijken, een 20 jaar gele den vreesde myo overbevolking. De regeering moet geen wet gaan maken en verbieden, maar Liever mil dere bepalingen maken. In Amsterdam b.v. bestaat een leef tijdsgrens voor sollicitatie. Is dus een onderwijzeres weduwe op dien leef tijd, dan heeft ze gelegenheid zelf voor haar schoolgaande kinderen het brood te verdienen. Laat men liever non-activiteitsbepalingeai maken, of her benoembaarheid vaststellen, ook zonder op een lijst te staan. In 't debat kwamen de nadeeLen als vervanging, mindere geschiktheid bij a.s. moederschap, zenuwachtige toe stand als er thuis zieken zijn in be spreking en werden beantwoord. Daar dit belangrijke onderwerp 2 uur in beslag nam, hield de heer Vam der Boom slechts een korte inleiding naar aanleiding der vragen over vrije- en orde oefeningen. De volgen.de motie door spreker voorgesteld, werd met algemeen© stemmen aengenomen. De afdtóeling Haarlem van 't N. O. G. spreekt als haar gevoelen uit, le. dat voor een rationeels licha melijke opvoeding der school jeugd, de Oefeningen bedoeld bij vak j, onvoldoende moeten geacht wor den; 2e. dat volledig gymnastiekon derwijs, waarbij ook openluchtspelen an wandelingen gerekend moeten wor- llten, op alle scholen voor lager- en middelbaar onderwijs dient gegeven te worden. Tot zoover het verslag van onzen berichtgever. Naar onze meening is mej. Weeveringh in haar betoog wel naïf .geweest. Sommige punten merk ten wij met cijfertjes^ ons antwoord volgt hier. lo. Verlaat de onderwijzeres de school om te huwen', dan doet zij dat uit vrije keuze. 2o. Naast de quatóstle. 3o. Des te beter, want wanneer een onderwijzeres gaat trouwen, doet zij beter, huishouding te studeeren, dan Fransch of wiskunde. 4o. Wordt hier het recht van den werkgever om mee te spreken^ niet een weinig voorbijgezien? 5o. Die velen zullen dan verstandig doen met niet te trouwen, anders zijn ze toch een ramp voor haar gezin. 6o. Dat ontleent men aan zijn over tuiging omtrent de belangen van. het onderwijs. Kunst na Arbeid. Zaterdagavond hebben die leden van „Na Arbeid Kunst" op prettige wijze het 10-jarig bestaan van het fanfare corps herdacht. Om half 9 was de zaal van de Klei ne Vereenigiug flink vol geloop en en kon met het program begonnen wor den. Na de uitvoering van Mendels sohn's Hochzeitsmarsch, had de hul diging plaats. De heer G. A. Lanterman, voorzit ter der feestcommissie, bood na een redevoering, waarin bij herinnerde aan de wederwaardigheden der veree- niging, aan de vier oudjste leden her- innerhigamedailles aan. Daarna werd den hieer J. Blad, den directeur van Na Arbeid Kunst een krans aangeboden, als een bewijs, hoe de leden de goede leiding hunner vereeniging op prijs stellen. Deze huldigingen lokten telkens veel applaus uit. Daarna werd het muzikale gedeelte van het program afgewerkt. De muzieknummers werden goed uitgevierd. Voor en na de pauze werd er wat afwisseling gebracht door het optreden van het trio De Groot, de Gez. De Leeuw, Th. Emijl's en den heer M .van Kordelaar, die voordrach ten gaven en acrobaten-toeren ver richtten. Deze nummers vielen mede zeer in den smaak der aanwezigen. Een gezellig dansje onder leiding van den heer J. B. Bangers, höeld die feestvierenden nog eenige uren bezig. Een wassenbeeldenspel oogstte tij dens het bal, veel succès. EEN UITSTAPJE IN DE WERELD RUIMTE. Blijkens annonces in dit blad houdt de heer T. G. Geer ling opnieuw een popu LaLr-wetenschapptólijkev oordlr acht met Lichtbeelden, getiteld: „Een uit stapje in de wereldruimte, en iets over de wonderen der Voorwereld." Het is zeer zeker een interessant on derwerp, dat de heer Geerling dien avond behandelt. Het voornaamste tón meest interessante van wat de man nen der wetenschap met hunne won- dermstrumenteoi hebben ontdekt van Zon, Maan, Planeten en van de dui zenden sterren, die lederen avond aan 't uitspansel schitteren, wordt daarin verteld en door talrijke prachtige beel den op 't doek weergegeven. Teven6 krijgt men een kijkje op onze eigen planeet zooals ze zich in lang vervlo gen tijd moet hebben vertoond en na de vreemde wezens die haar toen be volkte. Rijkspostspaarbank. Wij vestigen andermaal de aan dacht op het feit, dat. Wegens inlagen van 25 en hooger, door den Direc teur der Rijkspostspaarbank voortaan geene kennisgevingen meer worden verzooulen.. Van het Hot H. M. de Koningin-Moeder had Za terdagavond o.a. aan tafel uitgenoo- digd Jhx. mr. J. W. G. Bareel van Ho- gelanden, burgemeester van. Haarlem, en diens echtgenoot©.. Lijkje opgehaald. Uit liet Spaarne 1» gistermorgen een kinderlijkje opgehaakt var» bet mannelijk tresiacht. STUKKEN VAN DEN RAAD. Witte Kruis. B. en W. stellen voor, goed te keu ren de door het bestuur van de afdee- ling Haarlem der N' oo rd-Hollandsoh e Vereeniging „Het Witte Qruis" inge diende rekening en verantwoording over 1908 en de begrootdng voor 1909 van het 2e douche-badhuis. In gebruikgeving Gemeentelokalen. B. en W. stellen voor, te voldoen aan een door Kerkvoogden der Ned. Hervormde gem<eeute alhier ingezon den verzoekschrift, om tijdelijk vier lokalen van de houten hulpscbool aan de Van Zompelstraot in gebruik af te staan ten dienste van het hou den van catechisatiën. Kasgeld. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-financiën advi seert tot goedkeuring van een voor stel van B en W., om hun te machti gen voor het jaar 1909, ai naar gelang de behoefte van de gemeentekas zulks vordert, gelden'tijdelijk op te nemen tot een gezamenlijk bedrag van hoog stens 600.000. Afwijking Bouwverordening. B. en W. stellen voor, te voldoen aan peen verzoek van G. F. Perquin, om afwijking van het bepaalde bij art. 7, la, der Bouwverordening, ten behoeve van het bouwpen van een paardenstal op het terrein, kadas traal bekend sectie H no. 2017 aan de Wee ter gracht. Begrooting Gasthuis. B. en W. stellen voor goed te keu ren de suppletoire begrooting 1908 aanwijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 2639,22. Ontslag aan Gemeente- ambtenaren. B. en W. achten het wenschelijk, dat door den Raad bepalingen won den gemaakt tot het verleenen van eervol ontslag aan ambtenaren en be dienden in vasten dienst der gemeen te, wanneer zij een zekeren leeftijd be reikt hebben. Het voorstal van B. en W. luidt Ontslag wordt verleend aan amb tenaren en bedienden met het einde van het kalender jaar, waarin zij hun 65e levensjaar hebben volbracht. Met afwijking daarvan kan, tel kens voor tan hoogste één jaar, ten aanzien van door den Raad benoem den door den Raad, tea aanzien van de overigen door B. en W., wor den besloten een ambtenaar of be- dien.de nog na het gestelde tijdstip in functie te laten, doch niet langer dan tot het einde van het kalenderjaar, waarin het 70ste levensjaar is vol bracht. De verordening is niet van toepas sing op ambtenaren en bedienden ten aanzien van wie de wet het ont slag aan anderen dan den Raad op draagt en ten aanzien van wie de wet het ontslag aan den Raad, doch de voordracht tot o-ntslag aan ande ren opdraagt. De verordening is met van toepas sing op gemeente-werklieden, wijl voor toen reeds bepalingen zijn getrof fen in toet werklieden-reglement. Voor ambtenaren wier benoeming en ont slag aan B. en W. of aan den Burge meester is opgedragen, zal een ge lijke regeling worden getroffen. B. eu W. stellen zich voor bij ambtena ren door den Raad op voordracht van B. en W. te ontslaan hetzelfde be ginsel tce te passen, tenzij bijzonde re omstandigheden zulks ongewensclit maken. Do ambtenaren of bedienden, die bij het in werking u-eden van deze ver ordening reeds den 70-jaxigen leeftijd hebben volbracht, worden ontslagen met het einde van het loopende kalen derjaar. Op zichzelf beschouwd is het na tuurlijk nuttig en goed, dat ambte naren niet te lang in dienst van de gemeente blijven. De grens van 65, eventueel 70 jaar, Is bovendien niet te laag genomen en sluit aan bij de pensioenregeling, die sedert enkele jaren 's vastgesteld. Wie er min of meer onaangenaam door getroffen kunnen, worden, zijn de mensolien, die nu 69 of 70 jaar oud zijn. Ons ontbreken <le gegevens om na to gaan, hoeveel dit er zijn kun nen, allicht maar een enkele, maar mogelijk is het, dat zoo iemand, In onwetendheid van wat hem boven t hoofd hing, verplichtingen heeft aan gegaan, die hij na zijn pensioneering onmogelijk meer nakomen kan. Misschien zou het, voor zulke geval len, ietwat milder zijn, als overgangs maatregel te bepalen, dat ambtena ren, dia thans ouder zijn dan 65 en nog niet ten volle 70 jaar bereikten, nog ten hoogste vijf jaar lo functie zullen kunnen blijven. CARMEN. Zaterdagavond gaf het opera- en operettege z eLschap van het Rem brandt theater te Amsterdam Bi-zets onsterfelijk werk in onzen schouw burg. Eerst zou Dinsdag la Toica gaan, daarna op dien dag T r a vi a- t a worden gegeven, toen werd de heele voorstelling tot Zaterdag uitge steld en Carmen opgevoerd. Misschien doet het er om practi- scihe redenen weinig toe, daar het sei zoen op het eind raakt, maar an ders zouden we 't gezelschap willen doen opmerken, dat dit telkens veran deren niet geschikt is, om veel men- schen naar den schouwburg te lok ken. Het was Zaterdagavond aan de op komst te zien. Twee beproefde krachten werkten Zaterdagavond mee, de hoeren Pau wels en Oreiio die beiden hun partij zoovaak heliben gezongen dat het pu bliek er zeker van kon zijn iets goeds te hooren en de kapelmeester hen vrij kan laten gaan. Ais waardige derde mag de vertolkster van de titelrol, Mej. de Bray, worden genoemd. De partij ligt naar onze meening voor haar stem wat laag, waarhij nog komt, dat het geluid juist in de hoog te de meeste klank heeft, maar ten opzichte van t spel kan men zich moeilijk een betere Carmen denken daar zat temperament in, iets van dat Spaansche vuur, dat van la Carmencita dient uit te gaan. Remendado en zijn knecht hebben we wel eens grappiger gezien, ze de den wat zwaarwichtig. De kapelmees ter, de heer Heuckeroth, leidde liet ge heel met vaste hand. Vergunning Drankwet. B. en W. brengen ingevolge art. 12 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97), zooais zij laatstelijk gewijzigd Is bij de wet van 1 November 1907 (Stbl No. 291), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van E. Rokenhaueer, om vergunning, inge volge art. 2, le lid dier wet, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaats van ver koop en elders dan ter plaatse van verkoop In het perceel aan de Rrvier- vischmarkt no. 17. Postharmonie. De muziekvereeniging de Poethar- monie heeft de heer D. van Beusekom commies dei' posterijen 1ste klasse benoemd tot eere-voorzitter en den lieer J. Blad tot directeur. Kennisgeving. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op den 17en Maart jl. executoir verklaard kohter no. 10 op de Bedrijfsbelasting dezer gemeente, dienst 19081909, op heden aan den ontvanger der directe belas tingen is ter hand gesteld. De ingezetenen worden tevens her innerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hun aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Pr of. Dakeen. onsSchilde- rijenrnuseum. In de „Telegraaf" vonden wij eene nieuwe beschouwing va» prof. Dake over ons museum, waaruit blijkt, dat do schrijver ouze. bezwaren heeft ge lezen, maar waarin geen nadere mo- tiveering is te putten. Wel nemen wij nota van de verklaring, dat de heer Dtke niemand heeft willen beschuldi gen. Des te beter, maar waarvoor die nen dan die half aiarmeerende op merkingen, zooals we er nu weer een aantreffen „als de Haarlemsche commissie „zonder de rotsvaste overtuiging, dat „de door haar gekozen restaurateur „een vakman van uitgebreide ken- „nia, groote ervaring en universeele „reputatie is, de heerlijke wevkeu „van dan onsterflijken Haarlemschen „meester in behandeling gegeven „heeft, danja, dan kon de zorg „voor de schatten der kunst ook wel „aan den concierge van het gebouw „overgelaten worden, want die weet „ook wel ergens een restaurateur be „wonwn." Als zoo'n volzin nu geen onvriende lijke bedoeling heeft, welke bedoeling heeft hij dan wel 1 Naar ons oordeel geen, maar dan had hij ook niet ge schreven behoeven te worden. De quiintessens van hot betoog zoe ken we in den wenscli, door Prof. Dake aan 't slot van zijn artikeltje uitgedrukt, dait er een officieel rijks- atelier en laboratorium voor het voor hel verval bewaren en herstellen van schilderijen komen zal. Of velen met. hem naar zoo'n amb telijk atelter zullen verlangen, willen we voor 't oogenblik daarlaten, maar In elk geval die zaak besproken worden, volkomen buiten verband loei onze Haariemscb* schilderij en. ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOL LENCULTUUR. Hedenmorgen te half 12 weid de 118e algemeene vergadering van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur geopend met een redevoering van den heer E. H. Krelage, voorzitter. De heer Krelage herinnerde aan de te verwachten belangrijke gebeurtenis in liet Vorsttóngezin, voor de vereeni ging van te meer belang, wijl H. M. de Koningin bescherm vrouwe der ver eerd ging is, en Prins Hendrik zal op treden als bescliermheer der Tentoon stelling in 1910. De voorzitter spreekt dan ook de hoop uit, dat de blijde verwachting in vervulling zal gaan (applaus). Het jaar 1909 zal een be langrijk Jaar zijn, ging de heer Kre lage voort. Thans is nl. tot stand ge komen de vrijwillige onderlinge Tuin bouw ongevallen verzekering. In dit op zicht geeft de tuinbouw een voorbeeld aan den landbouw; maar bovendien zou het tot stand komen der verzeke ring aanleiding kunnen geven tot wij ziging van de Rijksongevallenwet in de richting van een vrijwillige verze kering onder Staatstoezicht. Er mag niet aan getwijfeld worden, of de leden in de bloembollenstreek zullen zich als één man aansluiten. Mocht dy toestand in he<t bloembollen vak, in 't bijzonder in de drie laatste maanden niet algemeen aan de ver wachtingen beantwoorden, toch mag met genoegen vastgesteld worden; dat de algemeene export maar zeer weinig bij 1907 is achteruitgegaan, terwijl toch de nijverheid zeer veel red^n tot klagen heeft. In een halve eeuw is de export gestegen van minder dan één millioem gulden tot meer dan tien milliioen. De voorzitter meent, dat dit gunsti ge resultaat aan het vrijhandelsstel sel is te danken, waardoor de bloem bollenkweekers hun artikelen naar alle landen kunnen uitzenden, zonder gevaar voor represaille maatregelen. De heer Krelage wijst hierop nog eens In t bijzonder, nu van meer dan een zijde op bescherming wordt aan gedrongen. Spreker herinnert voorts aan het opgewekte leren in de vereeniging, daarvan getuigen de onderlinge ten toonstellingen van de afd. Overveen Bloemendaal en Bennebroek—Voge lenzang en aan de te houden volle- gTondstentoonstelling te Hillegom. Van de ontvangsten, ongeveer 8000 bedragende, is na aftrek van f 2000 voor salarissen enz. het overige be steed in het belang van de leden. Deze toestand is kunnen ontstaan, zonder eenige subsidie, merkt spr. op. De prijsuitloving voor de tentoon stellingen in de Royal Horticultural Society heeft overtuigend het nut daarvan bewezen en zal ongetwijfeld een allergunstigste invloed hebben op de populariteit van de hyacint in En geland. Naar dtó Berlijnsche tentoonstelling wordt een fraaie inzending gezonden. De heer Krelage merkt voorts op, dat de tijd niet ver meer kan zijn, dat de vereeniging beschikken moet over een vast bureau met eigen personeel. Dan wekte de voorzitter op tot krach tige deelneming aan de tentoonstelling van 1910. Reeds komt een stroom van opgaven van inzendingen in. Tien leden-op richters van de Vereeniging hebben een belangrijk bedrag beschikbaar ge steld als „Eereprijs der Oprichters". Deze heeren, die dus in 1860 reeds lid waren, zijn de heeren G. H., J. G., H. H. en J. H. van Waveren te Hille gom, Ant. Roozen, Overveen, S. A. de Graaff, Lelden, J. A. Charbom, Sas- sexitoeim, C. C. v. Meeuwen en G. J. Kok, Haarlem, en W. Schoehuys, Uit geest» Ten slotte deelde de voorzitter moe, dat de Minister van Landbouw en de Commissarissen der Koningin in Noord- en Zuid-Holland het eere-voor zitterschap der tentoonstelling hebben aangenomen. Ook hebben hun benoe ming aangenomen de hoeren Jhr. mr. J. W. G. Bareel van Hogelaaiden, bur gemeester van Haarlem, tot voorzitter van hot eere-comité en H. J. Lovlnk, directeur-generaal van Landbouw tot voorzitter der Internationale jury (ap plaus). Aanwezig bleken thans 33 afdeels> gen, uitbrengende 145 stommen. Vier af deelingen zijn afwezig. Goedgekeurd wordt de rekening ovtor 1908, in uitgaaf aanwijzende een be drag van 8804.56 l/2t met een batig saldo van ƒ187.40 1/2. De vereeniging telt thans 94 lid-leer lingen en 2876 leden. Het laatste getal vermeerder© dit jaar met 69. Goedgekeurd wordt liet jaarverslag. Aan de orde komt een voorstel van het hoofdbestuur om 200 beschdkbaur te stellen voor lezingen en voordrach ten. Eten amendementrLisse om de 200 te besteden ter subsidieering van de af deelingen in bedragen van 10 tot f 20 werd verworpen met 91 tegen 50 stemmen. Een amendement-Katwijk om drie voordrachten te houden te Leiden, Haarlem en Alkmaar, welke lezingen verschillend moeten zijn, wordt aan genomen met groote meerderheid van stemmen. Dy lezingen zullen plaats hebben den volgenden winter. Bij de rondvraag werd het denk beeld geopperd om bet hoofdbestuur der Alg. Vereen, ter tentoonstelling een inzending te laten doen, die zou bestaan uit een nabootsing van do eerste tentoonstelling in 1S6L Te half 2 werd daarop dy vergade ring gesloten. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. In de afdeeiingsrergadering, Zater dagavond gehouden, werd met bijna algemeene stemmen het voorstel van! het hoofdbestuur, om 500 te verlee nen aan het Vakverbond voor de actie in zake de wet op liet arbeidscontract aangenomen en evenzoo het bestuurs voorstel, om afzonderlijk voor dit doel f 10 bij te dragen. Militaire zaken.. Deserteur. De milScitóns P. H. R., J. J. H. C. en J. P. W. van het 10e regiment infante rie hebben niet voldaan aan de oproe ping om voor straf onder de wapenen te komen, zij zullen deswege bij hun korps ale deserteur worden afgevoerd. Kamerverkiezing. Voor de derde maal heeft Mr. J. H. Thiel de hem aangeboden Kamercun- didatuur van Unie-liberalen, vrijzin nig-democraten en Werkliedenver bond, voor het district Haarlem, af gewezen. Roei- en Zealvereenig ing. De offirieele opening van het nieu- Wi clubgebouw der Roei- en Zeilver- eeniging „Het Spaarne", zal plaats hebben op Zaterdag 3 April, des na middag? te 4 uur. Nod. Credietbank. O 1 de algemeen© vergadering van aancteelhouclers der Nederlandsche Cr*, diet bank alhier zal worden voor gesteld, om na ruime afschrijvingen ea dividend van 5 procent uit te koeren. HALFVASTENBAL. Een halfvasten balZou 't hier in Haarlem gaan 't Was een pro boeren eh ja, zoowaar onze stodgenooten hebben den heeren Van Gasteren en Chabot gelijk gegeven 't is gegaan en heel aardig ook. 't Bron gebouw-beheer had de zaai laten opsieren. Het ontwerp daarvoor was van den heer J. R. Prent en 't was belangwekkend om te zien, hoe men met vrij sobere middelen, als slingers groen, wat electrische lamp jes, gekleurde linten en lampionseen zeer aardig effect kon verkrijgen. Achter een groen- en palmen groep speelden de muzikanten van t Tien de vroolijke dansmuziek. Te negen uur liep 't al vol en een half uur later was»'t een gezellige drukte van gecostumeerden en go- maskerden. Veel nieuw-gevonden pakjes zagen we niet, maar aan de costuums, die er waren, was veel zorg besteed. Het geheel© kleurige en zonderlinge per&oneel van een gemas kerd bal was aanwezig, zoo ook de groepen, die aardig wat vertier brachten, o. a. de zigeuners met hun beer aan een ketting. Deze groep voerde nu en dan ook mooie muziek nummers uit. Onze collega's Pisuieso en Max Blokzijl, diie nog in Oost-IndJë rond zwerven, waren nagebootst In hun „créatie" van Naphtalie en Joseph Pardo. Nog heel veel andere mooie oostuums waren ar, zooveel, dat 't nader aanstippen niet doenlijk, on dan in zijn onvolledigheid, onbillijk tegenover de onderen zou zijn. De vxoolijkheid en jolijt stegen naarmate het later werd, tot midder nacht ontmaskering en oplossing van vele raadsels bracht. De beoordeeiingagroep, bestaande uit da heerexu P. Clausing Jr., J. R-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1