SCOTT S Emulsion BELGIé EN NEDERLAND. De „Gazette" bericht, <lat dia officieu- &e icmdierbandelAngcj.!' tusschen do B et hische en de Nederlandsohe gedele geerden ten aanzien van de tenuit voerlegging van rechterlijke vonnis sen tot een volkomen overeenstem ming hebbeal geleid. UIT VREES VOOR MILITIEDIEN3T Op den Binnenweg te Rotterdam liep zoo schrijft de N. R. Ct. om streeks 12 uren de 20-jarige loop knecht J. Th. v. W., wonende in de Tweede Lombard straat no. 39, tegen zijn vriend, den fietsmaker R. S., uit de Jacobusstraat no. 4 er over te pruttelen, dat hij op moet komen voor de nationale militie. Eensklaps haalde hij een geladen revolver te voorschijn en loste op zichzelf vier schoten. Drie van de kogels troffen hem in den mond en kin, maar de vierde doorboorde den rechterboven- arm van zijn naast hein loopenden vriend. De loopknecht, wiens toestand niet levensgevaarlijk is, is in het zie kenhuis aan den Coolsingel ter ver pleging opgenomen. Zijn vriend werd daar verbonden. EIGENAARDIGE RECLAME. Een fabrikant van kinderwagens te Nijmegen kwam op het eigenaardige idee voor zijn zaak reclame te ma ken door een grooten stoet te organi- seeren van meer dan 100 stuks kin derwagens, geduwd door schooljeugd. Voorop ging een model van vroeger jaren met het opschrift „Voorheen". Dat groot en klein een oogenblik aan dezen optocht aandacht schonk, spreekt van zelf. BRANDEN. Vrijdagnacht, ongeveer 21/2 urn-, brak er brand uit in de kuiperij dei- firma P. Hagenaars Zonen, te Ber- gen-op-Zoom. De vlammen sloegen door de brandbare massa enorm hoog op, zoodat aan blusschen niet viel te denken. Niet alleen de kuiperij doch allo voorraad hout werd een prooi der vlammen. De beLendende gebouwen bleven gespaard. Te 4 uur 30 was men den brand meester. De brandschade bedraagt 15,000. Bij een onbeduidend binnenbrandje dat te Maastricht in de Sporenstraat woedde, werd de bewoner J. M. H. D. stoker, zoodanig met brandwonden overdekt gevonden, dat hij, naar het gesticht Calvariënberg overgebracht, daar aan de gevolgen is overleden. ZIEKENHUIS CADEAU. Men meldt uit Harlingen: Wijlen de heer Fr. Fontein Tuin hout, 'te s-'Gravenhage, heeft f 125.000 gelegateerd, belast met vruchtgebruik, voor dun bouw van een kinderzieken huis. HET WITTÉ KRUIS. Volgens het pas verschenen jaar boekje van de Noord-Hol!. Vteree- niging Het Witte Kruis bedraagt het aantal afdeelingen thans 100. Het to taal aantal leden bedroeg 1 Januari 30.056. BEGRAFENIS BURGEMEESTER VAN BUSSUM. Het stoffelijk overschot van den burgemeester van Bussum, jlir. R. van Suchtelen van de Haare, werd Zaterdagmiddag op de algemeene be. graaf plaats aldaar ter aarde be steld. Zeer groot wag de deelneming. Achter de volgrijtuigen sloten zich aan de leden van den Gemeenteraad, de leden van de Schoolcommissie, ambtenaren van vorscliillende tak ken van dienst, besturen van veree- nigingen, sommige met 'omtloersd vaandel. Langs den geheelen weg waren de gordijnen van villa's en huizen neer gelaten. Voor liet Gemeentehuis hadden zich opgesteld de leden van de harmonie Crescendo, waarvan de overledene beschermheer was. Toen de stoet ge naderd was, speelde do muziek het bekende koraal'van Bach: „O Welt, ich muss dieh lassen" in een compo sitie van den heer D. J. N. Gunters, directeur der vereeniging. Bij het kerkhof was de belangstel ling buitengewoon groot. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, nam de heer W. A. J. Schermer Voest, waarnemend burgemeester, het woord In de eerste plaats wees spr. er op, hoe velen het zich een grooten plicht van dankbaarheid rekenden, heden naar de* doodenakker te komen, en den man, die een kwart eeuw de eer ste in de gemeente was, die zoo lange jaren zijne beste krachten gaf aan de ontwikkeling, den bloei en den voor uitgang van Bussum, hun laatsten groet te brengen. Het mannenkoor „Cnecilia", dat den overledene óók tot beschermheer had, zeng „Op 't Kerkhof" van De Vliegh. Het schip wordt Voorzien Van 2 dy namo's, elk in staat om het gelieale schip van electrisch licht te voorzien; een inrichting voor Marconi's draad- looze telegraphieeen inrichting waarmede, in geval van nood, alle waterdichte deuren gelijktijdig van de commandobrug af automatisch ge sloten kunnen worden groots koelka. mers voor het vervoe rvan vruchten en andere aan bederf onderhevige wa ren; een apparaat, systeom-CLayton, voor desinfectie en het blusschen van brand, en verder verschillende ande re op comfort en veiligheid der passa giers berekende inrichtingen. BRUTALE DIEFSTALLEN. Men meldt aan de N. R. Ct.: Zaterdagnamiddag xijn er te Roer mond brutale diefstallen gepleegd in de kathedrale kerk en In de kapel „In 't Zand" van de Paters Redemptoris ten. Ia de kathedrale kerk zijn een tweetal offerblokken opengebroken; vermoedelijk werd hieruit geen geld gestolen, althans na ontdekking vam den diefstal bevatten beide* nog hun inhoud. Van teen Mariabeeldje wordt vermist 'n gouden kettinkje met gou den schuifje en kruisje, een voor werp van groote waarde. Een kunstsmid, die in die kerk werkzaam was, zag daar omstreeks 12 uur een vreemd, net geldleed per soon, die evenwel niet den minsten argwaan wekte; hij droeg tóen gieelLe- deren handtaschje. Tevens werd op een andere plaats in de kerk opge merkt een pl. m. 22-jarig jongeling, als matroos gekleed. De diefstal Word eerst ontdekt, toen de koster een uur nadien in de kerk kwam. In de kapel In 't Zand werden in het genadekapelletje, waar het mira- culeuse Mariabeeldje bewaard wordt, gestolen vijftien gouden ringen, wel ke als tóx-voto's bij het beeldje ge plaatst waren; tevens wordt daar ver mist een gouden kruisje van pl.m. 5 c.M. Aangezien dit kapelletje door een ijzeren hek van de groote kapel afgescheiden en derhalve voor nie mand toegankelijk is, hebben de die ven zich bedtend van een lang stuk ijzerdraad, waarmede zij tusschen de tralies van het hek door de gestolen voorwerpen hebben Weten te bemach tigen. Beide diefstallen zijn vermoedelijk door de personen gepleegd, die in de kathedrale kerk gezien zijn. De politie die direct met beide gevallen werd iai kennis gesteld, deed een ijverig on derzoek naar de daders. Verschillen de arrestaties hadden plaats, doch zonder resultaat. De gearresteerden konden hun alibi bewijzen en moes ten weer op vrij'e voeten gelaten wor den. Het onderzoek duurt voort. DE MOORD TE APELDOORN. Men meldt uit Apeldoorn aan het „U D." Van particuliere, doch goed Inge lichte zijde deelt men ons uit Zutfen mede, dat de verdachte van den moord op den bakker S. te Apel doorn, nog steeds blijft ontkennen. Het is nog niet zeker, dat de zaak naar de openbare terechtzitting zal kunnen worden verwezen, daar er zoo weinig overtuigende bewijsstuk ken voorhanden zijn. Aangezien de instructie nog niet geheel geëindigd is, wordt verwacht, dat de termijn tot voorloopige gevan genhouding zal worden verlengd. POGING TOT DOODSLAG. Een ernstig misdrijf vond te Balk brug (O.) plaats. Toen de schoenma ker G. Deen zich In het vergunnings lokaal van J. ter Haai- begaf, bevon den zich daar een paar jongelingen,, welke om een kleinigheid direct daar- 1 op een woordenwisseling met hem maakten. Toen G. D. zich even daar na verwijderde, is hij achtervolgd althans door een voorbijganger werd hij badende in zijn bloed op den weg gevonden. Hij was nog bij machte mede te deelen, dat hij In den rug was gestoken door zekeren G. B., in de buurt aldaar woonachtig. Terstond weid geneeskundige hulp bij' dr. Mol aldaar ingeroepen, die directe overbrenging naar het zieken huis te Zwolle noodzakelijk achtte. Per rijtuig werd de getroffene daar op naar het R.-K. ziekenhuis ver voerd, om onder behandel'ng van 'dr. Frank te worden gesteld. Een der longen moet zijn getroffen. Zijn toe stand is niet zonder gevaar. Do vermoedelijke dader is naar Zwolle overgebracht. HET STOOMSCHIP „FRISIA". In tegenwoordigheid van de minis ters van financiën, van waterstaat en van landbouw, handel en nijverheid, van den Commissaris der Koningin In Zeelanden van enkele plaatse lijke autoriteiten, werd Zaterdag middag te 2 uur van de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlis- slngen te water gelaten liet dubbel- schroefstoomschip „Frisia", in aan bouw voor den Kon. Hollandschen Lloyd en bestemd voor passagiers- en goederenvervoer tusschen Nederland en Zuid-Amerika. De laatste beletselen werden weg genomen door den minister van land bouw, nijverheid en handel, den heer A. S. Talm a De hoofdafmetingen van het schip jtljnlengte 437 voet 6 duim, breedte 54 voet, holte tot shelterdek 37 voet 6 duim, bruto inhoud ruim 7000 ton; waterverplaatsing bij 24 voet diep gang 11,430 ton. Het schip wordt hoofdzakelijk ingericht voor passa- fiersvervoer en zal ruimte bieden oor 80 eerste, 116 tweede en 1160 derde klasse passagiers. Bovendien ,*al het per reis ongeveer 6000 ton la- ding en steenkolen kunnen innemen. Rechtszaken BANKDIRECTEUREN VOOR HET GERECHT. Vijfde dag. In de zaak van de beide Bankdirec teuren mrs. G. W. C. Pliester en K. M. G. die Meijier zette mr. J. Kap- peijne van de Coppello Zaterdag zijn pleidooi voor bel. Pliester vootrt. Pleiter stelde voorop, dat in het al gemeen voor mededaderschap nood'ig is een gemeenschappelijk handelen, een deel nemen aan een uitvoerings handeling en dat zonder liet verrich ten van een actievie daad mededader schap niet aannemelijk is. Daarom is Lincker ook ais de dader te beschouwen. Twee ouders kunnen door gemeen schappelijk niet doen de oorzaak zijn van den dood van hun kind en beiden kunnen dus strafbaar zijn door niet doen. Maar wanneer een der ouders, bv. de moeder, desnoods met goedvin den van den vader, het kind door een actieve handeling doodt, dan is da moeder alleen aai* orakel ijk, de va der niet» Pliester was rechtens niet verplicht om de valschheid te verhindenan. Daarna betoogde pleiter dat in de boeken, in de dagvaarding genoemd, geen strafbare valsobhefd kon worden gepleegd, daar 'dit geen geschriften zijn cxm te dtemeni tot bow jja.. Waartoe de koopman, do partiou- Iier de boeken bestemd beeft doet niet tea- zake, hij houdt ze niet opdat ze te ipeniger tijd als bewijs togen hieon zou den kunnien worden uitgespeeld. Al leen vervalschi/ng van bewijsstukken is strafbare valschheid. Vervolgens stond pl. stil bij de ver duisteringen. Na de vlucht van Lincker op 16 Au gustus werd van Lincker op 19 Au gustus den bekenden brief ontvan gen. Er was geld noodiig op 20 Augus tus. De kassier Van Dorp kwam den geldnood der Bank mededeelen en gaf tevens te kennen dat Lincker, zooals hij altijd deed wanneer hij voor een paar dagen uit de stad moest, twee pakjes effecten had klaar gelegd voor eventueel© beleening. Bij die pakjes bevond zich een lijst ten die lijst werd door Van Dorp nage gaan. Volgens het proces-ver baal van de Rechtbank te Arnhem verklaarde de lieer Van Dorp: omdat Lincker altijd fondsten klaarlegde voor eventu- eele beleening, koesterde ik geen wan trouwen omtrent den eigendom der ef fecten. Wat blijkt hieruit? Dat Van Doop, de kassier, tegen Pliiester niet van eenige bedenking heeft doen blij ken. Eerst ex posteriori is nu gebleken, dat er bij de bekende effecten, waren welke anderen toebehoorden. Maar staat daar Pliester schuldig voor? De Rechtbank te Arnhem gaf een beves tigend antwoord met een overweging welke pleiter onaannemelijk acht. Bet is niet waar, dat de beklaagden zich op Lincker hebben verlaten op dien 20en en 21en Augustus 1907. Zij hebben zich op 20 Aug. ten 21 Aug. verlaten op Kurth en Van Dorp, te wiens nadeele niets is gebleken en ook niets kon worden vermoed. Deze twee mtenschen waren d e eer lijke bedienden van de Bank. En dit alles wetende vraagt pleiter het Hof te goeder trouw: wat kon Pliester be ter doen dan zich op die mtenschen te verlaten. Moest hij, de man die er niets van wist, zelf naar fondeten gaan zoeken? Pleiter brengt ten slotte hulde voor dte grondige en humane behandeling dezer zaak. Hij. is dankbaar voor de welwillende houding van het O. M. voor zijn uiterst matig requisitoir. Hij heeft de beklaagden niet heleedigid, maai- geschraagd en gesteund in zijn requisitoir. Hoevetel minder pijn doet de straffende hand van hean wiens gemoed liefelijk ls! Maar die dank baarheid mag pleiter niet verhinderen het eerbiediglijk in overweging te ge ven om ais het mocht meenten dat vrijspraak niet toegelaten is, de vraag te beantwoorden of door de an derhalf jarige gevangenisstraf date be klaagden hebben ondergaan, de schuld voor bekln. niet voldoende is geboet. Na de pauze was de verdediger van bekl. De Meijier aan het woord: mr. R. J. de Visser uit Arnhem. Pleiter begon zijn pleidooi met er op te wijzen, dat de verklaringen van zijn cliënt, in de instructie afgelegd, niet te vertrouwen zijn bij den gees testoestand waarin bekl. De Meijier destijds verkeerde. Vóór bekl. Die Meijier ln de Bank kwam, was de toestand al „rot". Zijn de beklaagden in casu wel aan sprakelijk voor de handelingen van 't personeel? Is dit personeel de mamus ministro? Pl. gel oft von niet. Op dien grond moeten dte bekln. straffeloos uitgaan.. Ieder is aansprakelijk voor zijn eigen handelingen, doch nitet ver antwoordelijk ls men wanneer een ander er tusschen komt en dile han deling pleegt. Daarna betoogt pl. dat die dagvaar ding niet duidelijk ls gesteld. Bekln. kunnen er niet op veroordeeld wor den. De boeken heblxm nooit gedfetnd om de balans op te maken, gelijk is aan genomen. Het tegendeel is waar. De balans werd opgemaakt en daarnaar werden de boeken opgemaakt» Dte boeken dienden dus niet voor bet ge bruik maken. Ook bij dte constructie van het be wijs der aan bekl. de Meijier ten laste gelegde verduisteringen is men op zeer eigenaardige wijze te werk ge gaan. Wanneer het Hof teen veroordteelend vonnis mocht uitspreken, verzocht pl. aan bekl. De Meijier geen zwaarder straf op te leggen dan aan bekl. Plies ter. Hij beval zijn cliënt in die clemen tie van het Hof aan. Vervolgens nam de advocaat-gene raal Jhr. mr. Van den Brandeler het woord, nieit om te repliceeren, doch om te doen uitkomen hoe de behonidie- Hmg va ndeze zaak heeft getoond, dat er samenwerking mogelijk is tus schen verdediging en Openbaar Mi nisterie. Zulk een samenwerking, dile spr. teen symphonische samenwerking zou willen noemen, Ls niet anders staanbaar dan bij wederzijdsche waar deerimg en ernstig zoeken naar bet ab solute recht. Dte zitting werd verdaagd tot a.s. (heden) Maandag. Dan zouden er en kele stukken worden voorgelezen en de beklaagden gel eigenheid krijgen om btet laatste woord te voeren. Letteren en Kunst MEVR. S. MESDAG—VAN HOUTEN. Met groot leedwezen ral men het bericht vernomen hebben, dat mevr. Stent je Meedog—V an Houten, de be kende schilderes, de vrouw van H. W. Mee&ag te 's-Gravenhage ia over leden. Hbld. schrijft over Kaar i Mevr. Mesdag was oen zeer per soonlijke figuur. Wte Ka-ai" kende, zoooia zij zich buitenshuis vertoonde, het karaktervolle gezicht onder den eerovoudigen zwarten hoed, die met een elastiekje onder het grijze haar werd vastgehouden, en verder in haai- eenvoudige kleeding, begreep dat dit geen gewone vrouw wasdat zij een zelfstandige, onafhankelijk voelende vrouw moest zijn. En dien indruk bevestigde haar kunst. Dat is geen kunst, die ook maar ©enigs zins vraagt naar den smaak van koo- per of kijker, hier is geen schijn van meegaan met mode of offeren aan den tijdgeest. Mevr. Mesdag heeft het natuurlijk best geweten, dat het. grootste deel van hot publiek haar weinig afgewerkte, eenigszing ruw gedane, niet altijd heelemaai duide lijke heidegezichten wel anders had gewenscht, maar zij heeft er niet aan gedacht daarom iets in haar opvat ting of wijze van werken te verande ren. E-enzaam, verlaten, doodsch ligt daar de hei op liaar meeste land schappen de schaapskooi lijkt een wrok, de berken er naast zijn kaal gestriemd door den storm, en de maan geeft een zwak, unheimisch licht. De stukken waren voor velen een grootsche uitdrukking van een sterk bewogen gemoed, terwijl anderen ze niet waardeerden. Evenzoo ging het roef* haar stillevens, vroeger tech nisch fijner afgewerkte stukjes, later groeitere eohilderijen, waarop kleuri ge, dikwijls prachtige voorwerpen of mooie vruchten waren bijeen gezet tot eon weelderig hleurgeheel van na et tot in details afgebeelde dingen. Mevr. MesdagVan Houten, een zuster van mr. S. van Houten, was 23 Dec. 1834 te Groningen geboren eerst te 's-Gravenhage begon zij te schilderen, waar zij teekeneu leerde van D'Arnaud Geskens en, zooals mej. Mar lus meedeelt veel leerde van een artieste, die geen naam heeft ge maakt, Harriet Lindo. Zij heeft ook sterk den invloed ondervonden van de groote Fransche school, waarvan zij zoovele meesterwerken in haar huis en het aangrenzende museum steeds om zich heen heeft gezien. Door haai- overlijden wordt een eind gemaakt aan een lang en geluk kig huwelijksleven vierde men niet eenige jaren geleden in Pulchri Mes dog's gouden bruiloft? van twee kunstenaars, die samen voorde kunst geleefd hebben, die met fijnen smaak de verzameling bijeen brach ten, welke zij eenige jaren geleden tot Museum Mesdag maakten. Ook daardoor zal mevr. Mesdag—Van Houten niet vergeten worden. Op tentoonstellingen heeft mevr. Mesdag herhaaldelijk onderscheidin gen ontvangen. Ter gelegenheid van haar zeventigsten verjaardag werden hare talenten van Regeeringswege er kend en gehuldigd door de verleening van het officierskruis der Oranje- Nassau-orde. De teraardebestelling ls bepaald op aanstaanden Woensdag te half twaalf van bet sterfhuis naar Oud Eik en Duinen. Tea- eerbiediging van het verlangen van de ontslapene zul ten geen bloemen of kransen in den rouwstoet worden medegevoerd. Leger en Vloot De zomeroefeningen van de vloot in het noorder- en zuiderfrontier zullen aanvangen 23 Maart. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. SCOTS Emulsion heeft den proef doorstaan en niettemin ii het nog steedsvolgens verklaring van Doctoren Vroedvrouwen onOuders de allerbeste vorm waarin lever traan in te nemen is. Het werkt oneindig sneller en zekerder en veroorzaakt geen spoor van walging of oprisping zooals by de ruwe traan voorkomt, die dan ook voor menschen met een delicaten smaak en teer gevoelige maag niet in te nemen is. De echte wordt er is steeds uitsluitend gefabriceerd door Soorr Bownb, Ltd., Losjdïn, volgent hun oorsuronkeiyk recept en hun onverijelykclylt bcn-idings-procei. 1'en bewyae van her eohte pre.-.anal vindt men den naam Sco'.t's EmuUioa op de flesah en do verpakking. Bovendien komt op de \crrakk:ng voor het haodeltmeik van Scott's Emulsion— de Visacher met de Vlsch. Zonder dit handelsmerk is geen enkele Etnalsion do echte Scott's Emulsion, ESSf allo apothclcers en drogisten W KH«UB»» Sport en Wedstrijden Belgiö-Holland te Antwerpen om don Van den Absele-beker Holland wint 4—1. 'n Droevig motregentje uit 'a don- ker-bewolkte lucht, de lectuur van dagbladen, die ons elftal weirog kans gaven en zwakke punten opsomden... op deze troostrijke dingen hadden we het uitzicht, toen de express ons in 't gezelschap van een paar andere Haarlemmers naar België voerde. In t direct gezelschap namelijk, want de heele trein zat vol voetballers en voetbal-enthousiasten, die meegingen om hun elftail in den moeilijken strijd aan te moedigen. Zooals Ik dan zei, buiten kletterde de regen en binnen lazen we onheil spellende critieken, aangevuld door de verzekeringen van M annus Francken en Vic Gonsalvez, die be weerden, dat ze verliezen gingen. Vóór we over de grens waren, klaarde die lucht gelukkig wat op, en een onzeker zonnetje bestraalde de HoDandsche voetbal bent, die tenslot te ta Antwerpen uit den trein stroom de, en zich in de stad verspreidde, want de match moest pas om 'n uur of drie beginnen. t Was juist mi-Carême, met de Antwerpenaren in vreugdestemming. Auto's en rijtuigen, opgepropt met gem ankerden in kleurige kostuums, roden door de stad, en de jeugdige Belgen tippelde® d'r 1® kleurige lap pen-kostuums tusschen "door. Voor de winkels, op scliuititiiaigein, in de trams, overal do groote biljettenGrand Match International de Football Hol- 1 an do-B el geenz., u gelooft de resft wed. Enfin, tenslotte gingen we naar 't terrein van de Beerschot Athletic Club, in de voorstad Kiel (een ge weldig eind weg), waar we ons elftal zouden zienverliezen, zeiden de Hollanders winnen, dachten ze zeker. Natuurlijk waren we veel te vroeg. Het veld was prachtig in orde, vlak en droog, en om half drie zaten een l 5000 menschen op de Belgen te wachten, die natuurlijk weer te laat verschenen. Om drie uur (laat ik hier in den tegemiwoordigen tijd overgaan) staan de twee elftallen klaar, de Belgen in roode jersey en zwarte pantalon, de Hollanders in oranje jersey en witte oantalon. De Engelsche referee Mr M T Kyle fluit beginnen. De elftallen zijn België: Hustln', Fierrard, Poelmans, Verton ghen, Cam bi er, Va/n Hoor den (capt.), Pootmans, Deveem, Hebdin, Saeyes, v. Boxtaele. Holland: Kessler, Francken, Lutjens, Smeth- lage, Welcker, Gonsaivez, De Korver, Mundt (capt.), v. Nieuwenhuyzen, Heyting, Beeuwkes. De Belgen (met Vertonghen als in valler voor Lefebvre) gaan tegen wind in met een vaartje af, passeeren onze verdediging en Hebdin ver knoeit eene mooie kans door te zacht te schieten. Direct hierop moet Beeuwkes een hoog schot behande len, en doet dat nogal gevaarlijk. Gelukkig 'e onze voorhoede spoedig 'in actie, en het blijkt, dat Lutjens en Snethlage uitstekend met elkaar overweg kunnen. Beiden spelen uit stekend, en als na een paar minuten ook die overige voorwaarts op dreef komen, krijgen de Belgen het zwaar te verantwoorden. Het samenspel van onze voorhoede is af ik zie soms Cambier wanhopig rondloopen, zonder den bal te krijgen tegenover het handige, slangachtige doorzetten van Lutjens, en v. Hoor den kan Welcker niet bijhouden. Ook onze Iinkerwing komt los, en als Kessler vlug langs de lijn gaat, geeft hij een keurigen voorzet, Snethlage komt bijtijds aan en geeft met een prachtig laag schot Holland de lei ding (0—1). Donderend gejuich rondom 't veld, IlolJandsche hoedon en wandelstok ken worden overal gezwaaid. Onder algemeene aanmoedigingen spelen ze door. 't Blijft goed gaan, ook de mid denlinie, alleen ons backstel doet een beetje vreemd, maar geeft den Bel gen gelukkig geen aanleiding om te scoren. Er is pas dertien minuten ge speeld, wanneer ons elftal de leiding krijgt, en het Belgisch-gezinde pu bliek is natuurlijk vol enthousiasme. „Allans lee Beiges 1" klinkt het tel kens, „Attaquer Camille, toujours attaquer" dit tegen Van Hoorden, die als aanvallend halfback niet veel uitricht, z'n plaatsen is slecht, even als bij de andere twee. Daardoor kemt het waarschijnlijk, dat hunne voorhoede maar niet op dreef komt, en telkens op De Korver stuit. Van N'euwenhuyzen doet raar, hij trapt niet roet zijne voeten, maar met zijn beernen en is daardoor verbazend on zuiver, en wat Karei Heyting van daag bezielt, begrijpt geen Hollander op 't veld zelden heeft hij zoo slecht gespeeld. Onze voorhoede speelt nog steeds uitstekend, en hot is een genot het zuivere samenwerken van mannetje naar mannetje te zien. Snethlage steeds handig drijvend, met plots een tikje naar z'n rechter- of linker buurman, Lutjens stevig, eerlijk en weinig voor hem in handigheid on der doende, en Mannus Francken met z'n zuivere centeren, die telkens den bal voor Pierrard's voeten wegsndckit. De Belgische achterhoede kan er niet veel aan doen. En ten slotte komt Holland's tweede, na een half uur spelen. Mundt neemt een free- kick op het Belgische doel, Hustin werkt niet genoeg weg en uit eene opeemhooplng van spelers maakt Kessler 't tweede puntje (0—2). Hierna speelt onze linkerwing prachtig, en de Ned. Elftal-commis sieleden kijken elkaar aan „Heb ik 't je niet gezegd, 't moest gaan I" Een Belgisch sportblad schreefA gau che, l'absence de Thomée est ïrré- p ar able Dat worden de lieer en Bel gen anders gewaar. Vlak voor rust geeft Kessler weer zoo'n moolen vc\r- zet, Welcker loopt vlug naar binnen en schiet onhoudbaar 'Ineens in den hoek (0—3). De Hollanders zijn in extase, overal. 't Ls nu direct half time en ieder een is er al gerust op we winnen vandaag 1 Maar na de rust gaan de Belgen weer met een vaartje af, en binnen een paar minuten krijgen ze een vrijen schop te nemen even buiten de penalty-lijn. Poelmane zendt op goed geluk een harden schuiver recht op Beeuwkes af, dien deze welwillend door z'n handen laat glippen (13). Na dat tegen valient je (voor ons, Noordelijken, dan altijd) begint het publiek geweldig kabaal te maken, en hunne favorieten komen onder den indruk. PLerrard sx>eeLt allerge meenst, alles bereikt hij met duwen en vasthouden, maar de overigen doen 't fatsoenlijker, en Beeuwkes komt tn. 't nauw. Hij stopt een paar maal mooi, maar loopt eens te ver uit. Gelukkig staat Van Nieuwenhuy zen bijtijds lp 't doel en trapt 't schot er uit. Langzamerhand worden de onzen weer sterker, en telkens worden de Belgen teruggedreven. Snethlage vooral te schitterend. De eenige in valler 1 Ik geloof niet, dat De Groot nog een kansje maakt. De Korver is weer eenig, z'n afnemen en plaatsen, kalm en zekerneen, België is ge slagen, al speelt de heer Piarrard nog zoo gemeen en trappen Heyting en Van Nieuwenhuyzen nog zoo slecht. Onze voorhoede wint de match I Tien minuten voor tijd loopt Edu I Snethlage vliegensvlug door de roode verdediging, oentert op het laatste moment dan naar Lutjens» die de vierde kalmpjes inzef....... de strijd te gestreden. Hufitm krijgt nog 'n paaf schoten te stoppen en dan is het af« geloopen Holland heeft een prach tige en volkomen verdiende overwin ning behaald. Onmiddellijk stroomt het publiek voor de tribune samen, om de uitrei king vam den v. d. Abeele-beker doofl deu heer Paul Havenith, president der Beerschot A. C., bij te wonen. Hartelijk worden onze spelers door het Belgische publiek toegejuicht. 't Is afgeloopen, spelers en publiek verlaten het veld, waar een prachtige strijd zteh dezen middag afgespeeld heeft. Behalve de backs en af en toe de keeper speelde ons heele elftal uit stekend, van de Belgen noern ik al leen Poelmans, Cambier, Hustin en den linkervleugel. Pierrard is geen speler voor amateur-voetbal, dergelij ke menschen hooren niet in een voetbal-match thuis. Scheidsrechter Thomas Kyle vol-' leed vrijwel. HET INCIDENT VAN DE ZESDAAG- SCHE WIELERWEDSTRIJD TE BERLIJN. Voor het organiseeren van zoo'n eersten zesdaagschen wedstrijd, met jury-leden, die na vier dagen slaperig worden em rondemtellers, die de kluts kwijt roken, renners die natuurlijk' bijzonder prikkelbaar worden massa's publiek, opgewonden em schreeuwerig, behoort niet weinig moed, em ecu. groot organ,isator-talemt, zoo schrijft de Tel. Zoo gebeurde liet, dat van Donder dag op Vrijdagnacht de renmters voort durend onrustig waren, al maar weg rachtten te Ioopen, da twas in het "7ste uur. In dat uur wisselden de verschillende partners elkander af. Het tempo ls zeer snel en alleen Stell- brtnk-Techmer weerstaan de spurtjes an 'n Stol of Moran. De andieren ra ken achter, zoodat een groote veran dering in den stan<( wordt gebracht. Dat heeft natuurlijk de noodige be weging onder de renners veroorzaakt. Vandaar het incident, dat 's ochtends half acht plaats had. Stellhrink reed angs de balustraden, achter en naast hem de anderen. Op een gegeven mo ment werd hij te veel opgedrongen. Om niet te vallen, pakte hij Poulain beet, doe omviel, en Stellbrink i« zijn val meesleepte. Achter hen kwam de oudste Jacquelin aanrijden en viel ovier hen heen. In no time waren allen weer ter been, doch Stellbrink en Jac quelin Sr. begonnen volgens alle re gelen der kunst eem bokspartij. Groote consternatie heerschtie in de bal. Het publiek de fanatieken ver laten liet gebouw niet bemoeide zich er mice. De bel werd geluid. Alle deel nemers moesten afstappen, de jury ging vergaderen em de wedstrijd werd tot 9 uur uitgesteld. Toen viel het ver dict. Jacquelin Sr. Werd voor dezen wedstrijd gedisqualificeerd.Zijn broer ornide toen een paar met Heiny. Daarop stelde de jury, gezien de gebeurtenissen van den nacht, waar bij Moran—Mac Farlaiwl tweemaal een ronde uitliepen, doch wegens un fair overnemen dezen voorsprong zeer terecht niet kregen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Maastricht, 18 Maart. M. B. J. C. H. Tripels, wieduwe van J. G. A. Tisseu, eclitgenoote van H. A. L. Groth, zon* beroep, aldaar. Rechter-commis- saris: mr. Besier; curator: mr. R. vo< Geldern. 's-Gravenhage, 19 Maart. P. M. C* M. Cools, aldaar. Rechter-commissa* ris: mr. P. PolvlJet; curator: mr. A« G. G. Royaards. - J. Donders, aldaar, Rechter-com- mlssarls: mr. H. A. van Riees; cura tor: mr. S. Fromzie Berenstein. - P. Pemmings,aldaar, Rechter commissaris: jhr. mr. Rh. Feith; cu rator: mr. N. P. C. vam Wijk. E. H. G. Smits, wed. Van der Reijnst, aldaar. Rechter-Comroissaris als voren; curator: mr. J. C. van der Burcht van Lichtenbergh. - De nalatenschap van H. J. P. J. Versteegh Meulemans, te Schevenim- gem. Rechter-commissaris mr. H. A.- vam Rees; curator: mr. J. H. W. Q. ter Spill. J. Borstboom^ groentenhande- laar, te Loosduinen. Rechter-commis saris: mr. A. E. CroockJewit; curator: mr. R. van Veen. J. Tiddelaar, bloemist te Ledden. R.« Commissaris mr. J. G. Gratama; cu-, rator mr. P. J. M. Aalberse. Amsterdam, 19 Maart. A. E. E. Stcf- ferus, weduwe van J. W. F. Borgmamn, caféhoudster, aldaar. Rechter-com missaris: mr. B. M. de Vos; curator: mej. mr. R. H. de Boer. Vernietigd: P. de Feyter Jzn., herbergier 'en koopmam te Ter Neuzen. Opgehevem: P. J. Geradits, te 's-Gravenhage. J. Zwep, timmerman, te Hilversum» A. S. Houtkruijer, te Amsterdam. Financieele berichten NED. Mij. VAN ZEKERHEIDS STELLING. In die op 29 de zei- te houden alge meene vergadering van aandeelhou ders der Ned. Mij. van Zekerheidsstel ling voor Ambtenaren en Beambten zal o.m. aan de orde komen een voor ste ltot vergrooting van het maat schappelijk kapitaal met f 2.000.000.. Naai" wij vernemen ligt het in de be doeling, dit bedrag niet onmiddellijk te emitteeren, doch het aan het ba-' stuur over te laten, om de uitgifte te zijner tijd, als de behoefte daaraan zich zal doen gevoelen, te doen plaate hebben.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6