Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET JCONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Büdt, 24 Maart 1909. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. 4e Coruna (Spanje) laagste 749.2 fi.M. te Malin Head (Westkust van nBelamd). Vei wachting tot den avond van E5 Maart Wind meeat matige Zuid-Westelij ke wind. Gesteldheid van de luchtbetrok ken en regen, later opklarend. Temperatuur hooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang. ■Vorige stand te T uur 757 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Woensdag 24 Maart Hoogste gisteren 2 uur F. 45 Laagste hedennacht F. 86 6 Hoogste heden tot 9 uur F. 48 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6l 80 CU. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Qekleurde Overhemden vanaf f 1.90. KEIJSER'S Schoenenmagazijn, 32 Lange Veerstraat BENNEBROEK. Zoo dra in deze gemeente de vervul ling van de blijde verwachting, waar- lin de Koningin verkeert, bekend is, tullen zoo een Kon. Prins is geboren Jde klokken der Prot. en R. K. kerk een uur en als eene Koen. Prinses Is geboren, eon halt uur worden geluid. HAARLEMMERLIEDE c.a. De vastgestelde kiezerslijst vermeldt 606 kiezers, tegen 574 in het vorige jaar. HAARLEMMERMEER. In het bestuur van den polder Is de heer R. W. Lammerts als hoofdinge land herkozen en zijn gekozen de hiee- ren J. Kan (gewonte vacature), C. Boe, P. Mantel en J. Suidgeest, aileii te Haarlemmermeer (in dé drie buiten gewone vacatures). Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag Ingekomen was een voorstel van den lieer Lohman tot invoering van een vereenvoudigde werkwijze der ■Tweede Kamer. Het debat over de spallingquaestie werd voortgezet. DIRECTEUR RIJKSPOST SPAARBANK. De heer P. J. F. <lu Boia, de nieuw benoemde directeur dei' Rijkspost spaarbank, werd den 23en October 1847, te IJzendijke geboren. Zijn oplei ding genoot hij eerst gedurende een i~ ge Jaren aan liet Koninklijk Ache- naeum, te Brugge, daarna aan de H. B. S. te Middelburg. Nadat van liet plan, om naar de academie te Delft te gaan, moest worden afgezien, trad hij, na een vergelijkend onderzoek in 1867 in dienst bij de Rijkstelegraaf, later Legde hij ook examen af voor de ■posterijen. Daar was hij in verschil lende functies werkzaam, o. a. als directeur van het postkantoor te Bos koop, en in 1881 werd hij aangezocht om met behoud van den directeur «ti tel, op de afdeelingen posterijen en telegrafie van liet ministerie van Waterstaat, Nijverheid en Handel te arbeiden Vijf jaar Latei-, den laten Januari 1886 kwam de heer Du Boia als eerste hoofdambtenaar met den titel van hoofdcommies bij de directie der Rnkspostspaarbank in functie; in l8»5 kreeg hij den titei van onderdi recteur. In deze betrekking had de heer Du B-oia met zijn groote begaafdheid, zijn werklust en zijn helder Inzicht., ruim schoots gelegenheid, om zich te doen kennen als een hoog to schatten amb tenaar. Verscheidene geschriften over belangrijke onderwerpen, in verband niet liet spaarbankwezen, zagen van Gij-u hand -het licht. Zijn „Gids voor Jaiteggera bij de Rijkspostspaarbank en voor hen .die liet wenschen te worden", is een werk. dat vooral be kend ia geworden. Een niet geringe voldoening is het ,voor den heer Du Boia geweest, te Weten, dat de wetgever van 1895 bij 'de herziening der wet, waarbij in 1881 de Rijkspostspaarbank opgericht was, rekening heeft gehouden met ver schillende opmerkingen uit geschrif ten van hem. OPENING VAN DE DE RUYTER- SCHOOL TE VLISSINGEN Ongeveer 8 jaar geleden namen de rnen Mr. J. Smit Azn. em J. W. A. van Maren Bents van den Berg liet initiatief om te trachten een zee vaartschool te Viissingen op te rich- wh 9^ plan vond ie volle instem ming van wijlen den heer C. L. van Woe 1deren directeur der stoomvaart maatschappij „Zeeland". Deze drie lieeren vormden zich tot een commis sie, ten einde de noodige alappau co doen. om 't plan te verwezenlijken. Van verschillende zijden ondervond le commissie medewerking en de school werd 1 Mei 1ÖU3 geopend, met 12 leerlingen. Spoedig bleek echter, dat dit gebouw veel te klein was. De behoefte aan een nieuw gebouw deed zich steeds meer gevoelen en de eer ste stoot om de stichting van een nieuwe school mogelijk te maken weid gegeven door 't vóór twee jaren opgerichte De Ruyter-comité, dat trachten zou gelden in te zamelen, ten einde een zeevaartschool te bou wen, welke een waarachtige hulde aan Bestevaér Michiel zou zijn. Twin tig duizend gulden wist dit comité bijeen te zamelen, doch dit was slechts een klein gedeelte van de kosten. Maar de gemeente Viissingen stond gratis den grond af en daar rijk en provincie hun subsidies verhoogden, kon twee jaren geleden de eerste steen gelegd worden. Daar de school twee jaar na deze plechtigheid kon worden geopend, was dit voor het be stuur een aanleiding om den Prins uit be noodigen deze plechtigheid te willen verrichten. Gistermorgen per sneltrein van 11.44 kwam de Prins te Viissingen aan. Op het perron werd Z. K. H. ontvangen door den burge meester van Viissingen. Naar de De Rüyterschool gereden, nam de heer J. Smit Azn. het woord en bracht de geschiedenis van de school in herin nering. Daarna noodigde spreker den Prins uit de school te openen. Onder aen hartelijke toespraak opende Z. K. H. daarna de school met een f raaien verguld-bronzen sleuteL De heer Mr. J. Smit Azn. dankte hierop den Prins voor zijn daadwer kelijke belangstelling en. eindigde met den uitroep „Leve Zijne Ko ninklijke Hoogheid", waarmee alle aanwezigen geestdriftig instemden. Daarna hield de burgemeester een toespraak, waarbij den Prins *t be schermheerschap der school werd aangeboden, wat deze aanvaardde. Vervolgens werd 't schoolgebouw be zichtigd. Het is ontworpen door den heer D. E. C. Knuttel, architect-inge nieur te Delft. Vlak is de gevel gehouden, slechte versierd door een meer sprekenden ingang, gelegenheid biedende bot de plaatsing van een door Pui Pander vervaardigde buste van De Ruyter en voorts verlevendigd door een sierlij ken windwijzer. De totale kosten van den bouw beloopen ongeveer 80.000. In 't Grand Hótel des Bains werd hierop een lunch gebruikt, waaraan ongeveer 40 genoodigden aanzaten. Te half 5 verliet de Prins 't hotel, reed naar het station en keerde met. den trein van 4.35 naar de residentie terug. EEN GESTOORDE VOOR STELLING. Zondagavond gaf „Het Neder- landsch Tooneel" te Utrecht „Mada me saus Géne". De slotscène werd be dorven door een intermezzo, waar van het „U. D." het volgende meldt Een vleugje rook, hetwelk een kachel in de vestibule, vermoedelijk doordien de wind op dan schoorsteen stond, de zaal indreef, gaf eenige vreesachtig uitgevallen personen aan leiding, een „goed heenkomen te zoe ken op de hooger gelegen rangen en in de parterre ontstond eene on rustige beweging, wélke echter ge lukkig in haar loop gestuit werd. Niettemin bleek eene nadrukkelij ke aanmaning van een heer uit de parterre, zich toch rustig en verstan dig te gedragen, niet overbodig. Op da planken staakte men het spel, en mevrouw MannBouwmeester, voor het voetlicht tredende, verzekerde het publtek, op beminnelijken en overtui genden toon, dat er in het geheel geen reden tot verontrusting be stond. Toen keerde allengs de rust in de bijenkorf weer, al verlieten gesta dig troepjes bijzonder op lijfsbehoud gestelde personen de zaai. Ei- moet zelfs van de nooduitgangen gebruik gemaakt zijn De spannende scène tusscheri Na poleon eai mevrouw Von Bulow werd voortgezet, maar de reohte stemming won verdwenen, het lawaaierig ge schuifel van heengaande bezoekers, die iedereen, die het maar hooren wilde vertelde, dat „je het toch nooit eens kunt weten", hield aan en ver stoorde de aandacht totdat het doek vie1. Bij wijze van excuse voor de onderbreking juichte het verstandige goc'eelte van het publiek, dat geble ven was, de acteurs lang toe, zoodat een paar maal gehaald moest wor den Nader verneemt het blad, dat het geheele gevalletje hierop neerkomt Een in de corridors staande kachel, die alleen brandt bij koud weer, was gevuld met krullen, om voor aanste ken gereed te zij n. Nu vermoedt men, dat een heer met een brandende sigaar naar boven gekomen, die sigaar ln de kachei heeft geworpen, niet wetende, dat deze met krullen gevuld was. Door het vochtige weer en d«a la gen wind trok de rook der brandende krullen niet weg, maar baande rich een uitweg door die kacheldeur. Vandaar de rook in de gangen en de consternatie ln de zaal I EEN HUISZOEKING. Zaterdag j.l. heeft de justitie een in val gedaan in de woning van den be kenden ainarchistischén propagandist, den heer J. W. Smit, voorzitter van het landelijk comité der Internationa le antl-militairen-vereeniging iu Ne derland. De héér S. heeft ln de Joliam Melchior Kemperstraat te Amster dam den winkel in vegetarische ar tikelen. Alles Ln den winkel, zoowel als in de woonvertrekken, is door zocht. De heer Smit werd verdacht de schrijver te zijn van een artikel im den Soldaten-almanak, onderteekand met het speudoniem „Agitator", het welk hij bekend heeft zijn pseudoniem to zijn. Verondersteld wordt, dat de justitie aanstoot heeft genomen aan den slot zin van het artikel. In dien sin wordt naroelifk aan hen. die overtuigd zijn. dat schieten op menachen op bevel niet in overeenstemming is met het geen hun geweten hun voorschrijft, de raad gegeven, dit beslist te weige ren Bij de huiszoeking weiden een twee tal vroeger geschreven artikelen, ook ondérteekend met „Agitator", in be slag genomen., {Tel.) REDEN TOT ONGERUSTHEID. Het Nederlandsche schoenerschip „Harmanna Alberdlna", kapitein L. Smit, uit Termunterzijl (Gr.), vertrok 17 November van Pillau naar Gefle. Wijl de familie te Termunterzijl se dert geen enkel bericht heeft ontvan gen, maakt men zich bezorgd over t lot der bemanning, de vrouw van den kapitein en drie kinderen. FABRIEKSBRAND TE ZAAN DAM. Te Zaandam woedde hedenmorgen ongeveer 4 uur brand, die de stoom- houtzaagfabrlek, tevens schaverij, „De Tijdgeest", van de firma Van VVessem en Co., staande In het West- zijderveld, zoo goed als geheel ln de asch heeft gelegd alleen de steenen romp is van de fabrieksgebouwen blijven staan. Omtrent de oorzaak is niets bekend terwijl daaromtrent ook geen aanwij zingen bestaan, wijl des nachts niet gewerkt wordt. Ondanks de aanwezigheid van veel bluscbmateriaal, brandde de fabriek geheel uit, zoowel de machinekamer als de drie schaverijen, waaronder één pas nieuw en van geheel moder ne constructie, als de drie rondza gen, het Zweedsche raam en de kort- bank. In de fabriek bevond zich eem betrekkelijk groote hoeveelheid hout, dat op wagens gereed stond, om des morgens vroeg te worden verwerkt. HERINNERINGSMEDAILLE. Naar het U. D. meldt, heeft de „Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer" het pLan op gevat om een herinneringsmedaille te laten maken in de Kon. Fabriek van Zilverwerken firma C. J. Begeer te Utrecht, met de bedoeling een exemplaar dezer medaille namens Vreemdelingenverkeer te Utrecht aan te bieden aan H. M. de Koningin, aan H. M. de Koningin-Moeder een aan Z. K. H. Prins Hendrik. DE ZEERAMP. Het See ambt te Hamburg heeft de volgende uitspraak gedaan Den IBden dezer, 's avonds, heeft er ongeveer 24 mijlen noordwestelijk van het vuurschip Maas een aanva ring plaats gehad tusschen het Ham- burgsche zeilschip Margretha en de Noorsche stoomboot Mascot. De Mar gretha zonk spoedig na de aanva ring, en de kapitein Wohlers, zijne vrouw en zijn kind en zes man van de bemanning vonden den dood ln de goiveai. Het ongeluk is te wijten aan de Mascot, wijl deze, het zeilschip achteroploopende, stoomboot zoo dicht het aan stuurboord opgemerkte heklicht van het zeilschip op onvoor zichtige wijze genaderd is, dat een manoeuvre van het geen vaart heb bende zeilschip bij den schralen wind voldoende was om gevaar voor aan varing te doen ontstaan. Na de aanvaring hebben de negen zeelieden van de Margretha, die zich ln da stuurboord-reddingboot bege ven hadden, in hooge mate gemis aan zeemans-eigenschappen getoond, door te verzuimen, aam de aan boord achtergebleven en later verdronken personen, in 't bijzonder aan de vrouw en het kind van den kapitein naar mogelijkheid hulp te bieden. Gebre ken van de uitrusting van het schip of van de inrichting der booten van do Margretha zijn niet vastgesteld. Na liet ongeval heeft het stoom schip Mascot op prijzenswaardige wij ze ziin plicht gedaan, om de schip breukelingen te redden. TER ZIJDE GELEGD. Op voorstel van B. en W. werd ln de Raadsvergadering der gemeente Lcomeker voor kennisgeving aange nomen een verzoek vnn het bestuur der afdeeling Glanerbrug der Soc. Dem. Arb, Partij om verbetering van wegen aldaar. De Raad overwoog tderbij, dat, waar art. 8, 4e lid der Grondwet het recht tot het indienen van verzoek schriften door wettig bestaande licha men beperkt tot onderwerpen, tot hun bepaalden werkkring behoorende, adressante hare bevoegdheid is te buiten gegaan. VRIJE LIBERALEN. De Bond van Vrije Liberalen geeft waarschijnlijk met het oog op de a. s. verkiezingen, een reeks geschriften uit-, ter propaganda. Het eerste dezer geschriften behandelt het beginsel program. Sport en Wedstrijden VOETBALTRAINER EN REDDER. Naar men uit 'e-G raven hoge mede deelde, heeft de trainer Fred. Coles der H. V. V. zich een dezer avonden bijzonder verdienstelijk gemaakt. Hij wandelde langs den Vijverberg, toen daar opeens een vrouw In het water sprong. Nauwelijks was Coles zulks gewaar geworden, of zonder aarze len sprong hij haar na ln het koude water, waarna hij het genoegen smaakte, de vrouw behouden aan wal te brengen. Golea was zoo bescheiden, om daarop op een drafje heen te loo- pen, zonder zijn naam of adres op te geven. Vandaar, dat wij gaarne mel ding maken van deze flinke daad aldus schrijft de Tel. VOETBAL. BELGIë—NEDERLAND. De Belgische pers. De „Petit Bleu" is vol lof over ons elftal, het blad bewondert het spel, dat de onzen te zieai gaven en spreekt van „een schitterende overwinning, die ten volle verdiend was." Ook neemt het blad de kiescommis sie der Belgen geducht onder han den over het fedt, dat zij Van den Eijnde passeerde. Overigens wordt oefenen aanbevolen en het blad wijst ook op de lessen, die de Nederlanders van hun Engelachen oefen moester kregen. Het blad wensc.ht oefeningen, na dat een elftal gekozen zal zijn zonder partll-pris en bestaande uit de elf beste spelers. Maar wij vieezen eindigt „Le Petit Bleu" dat het voor dit jaar wel te laat zaJ zijn. De „Maten" bevoelt de Belgische commissie het volgende elftal aan voor den wedstrijd ln Rotterdam Doel: Hustim. Achter: Poelmans en Hubtn. Midden: Van den Eijnde, Cam- bier en Van Hoorden. Vóór: Pootman8, Goetinck, De Veen (Suetens of Mathot), Saeyes en Van Boxtaele. In ieder geval hebben volgens het Antwerpsche blad Pierard, Verton gen en Hebdin getoond, dat zij niet waard zijn België te vertegenwoor digen. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 24 Maart des middags te half twee, in de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Burgemeester. Afwezig de hoeren Van Lijnden en Spoor. PUNT 1. Medecleedingen en ingekomen stuk ken. Onder dé ingekomen mededJeelingen is een schrijven van B. en W., dat voor de leden van den Raad ter inza ge is gelegd een rapport van den Di recteur van Openbare Werken, om trent de vochtigheid van een der mu ren van de Frans Hals-zaal. Ingekomen is een adres van de Néd. Middernachtzending-Vereen. afdee ling Haarlem, om over to gaan tot af schaffing dor kermis. Een schrijven van den Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente, waarin wordt opgekomen tegen het advies van B. en W. omtrent de niet-ontvan- kelijk-vérklaring van het adres in zake de kermis. PUNT 2. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeen te-fin ancien advi seert tot goedkeuring van een voor stel van B. en W., om hun te machti gen voor het jaar 1909, al naar gelang de behoefte van de gemeentekas zulks vordert, geiden tijdelijk op te nemen tot een gezamenlijk bedrag van hoog stens 600.000. Aldus wordt besloten. PUNT 8. B. en W. stellen voor goed te keu ren de suppletoirs begrooting 1908 aanwijzende ln ontvangst en uitgaaf een bedrag van 2639,22. Wordt goedgekeurd. PUNT 4. B. en W. stellen voor, de rekening, dienst 1908 en de begrooting 1909 van het 2e Douohebadhuis goed te keu ren. Aldus wordt besloten. PUNT 5, In verband mét aanvragen tot het koopen van het grasgewas op gemeen tegrond, ter weerszijden van de Slacht hulsstraat, vragen B. en W. mach tiging tot ondershandsche verpach ting van dat grasgewas voor 1909. Het volgend jaar zullen door den Directeur van Openbare Werken ge gadigden voor het grasgewas bij ken nisgeving in dagbladen uitgenoodigd worden hun Inschrijvingen voor 1910 bij hem in te zenden. Wordt goedgekeurd. Daarna gaat dé vergadering te 10 minuten over half 2 in vergadering mét gesloten deuren over. (De ritting duurt voor). Laatste Berichten Bezoek Lichtfabrieken. In aansluiting aan de voordracht van den heer Dr. v. Dissel maakten 15 leden van het dep. Haarlem der Maats, van Nijverheid gebruik van de gelegenheid om heden, de Lichtfa^ brieken te bezichtigen. Zy warden rondgeleid door den heer J. W. Hol- terman. V o e t b a L Haarlem I speelt Zondag om 2 uur een wedstrijd tegen Wilhelmina van 's-Hertogenbosch en Haarlem II om 12 uur tegen Hercules II van Utrecht. G e v. V o o r w. Een beursje inh. geld, bij B. Schee- ltnge, K. Vlamingstraat 3. Een koperen portrethanger waarin portretten, bij A. Oosten, Jauaatr. 34. Een rozenkrans, bij A. v. Meulen, Delftstraat 4 rood. Een ceintuur met gesp aan het- po litiebureau. Een gummiebal en een knoopen- haak, bij J. A. van Huis, Oranje straat 197. Eten poertesnomnaie met. inh., bij H. v. Donselaacr, Schotenveg 86. Een zilveren armband, bij J. Bloem zaad, Oranjeboomstr. 32. Een'fox-terrier, bij A. Broekman, Nieuwe Kruisstraat 14. Den nikkeien horlogeketting, bij J. v. d.-Brink, RozenprieeLstraat 56 rd. Een fox-terrier, bij B. G. Balm, Scheperstraat 21. Een poTtem'mnaie inh. geld, bij W. v. Looij, Houtmarkt j58. Een damesstrik waaraan een bro che, bij H. Duiff, Spaarne 26. Een spoorweggids, bij J. B. A. M. Kok, Oranjestr. 190. Aangifte is gedaanvan het ver liezen van een enveloppe inh. onge veer 375; van het verliezen van een gouden lorgnet in étui. VAN 't KANTONGERECHT, Heden werden de navolgend» uit spraken gedaan: D. D., te Haarlem, overtreding Bouwverordening, ontslagen van Rechtsvervolging. .W. L. W., te Beverwijk, overtrading Veiligheidswet, 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. C. K., te Haarlem, A. V., L. V., en P. V., te Zandvoort, met kunst- Licht wild opsporen, allien 7 dagéin hechtenis, no. 2 en 3 bovendien, uit levering van de lantaarn of voldoe ning der waarde ad 5, bij niet vol doening 2 dagen hechtenis. J. v. A., tie Wijk aan Zee en Duim, sprenkels stellen, 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. Z., te Velsen, en H. J. R., te Haarlem, strikken stellen, beiden 7 dagen hechtenis. L. K., F. J. V. en J. v. R., te Haar lem, overtreding Arbeidswet, no. 1, 2 boete of 1 dag hechtenis, no. 2 -vrij gesproken, no. 3, 3 maal 1 boete of 3 maal 1 dag hechtenis. B. v. D.f te Haarlem, J. B. en P. C. H., te Schoten, overtreding Leer plichtwet, no. 1 vrijgesproken, no. 2 2/2 boete of 2 dagen hechtenis, no. 3, 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. M. en P. J. S., te Haarlem, ru moer verwekken, beiden 5 boete of 3 dagen hechtenis en W. de B., te Haarlem, 8 boete of 2 dagen hech tenis. D. de W., te Haarlem én 12 ande ren, overtreding A. P. V. Haarlém, respectievelijk 3 boete of 1 dag hech tenis, 1 boete of 1 dag hechtenis, en f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. R. G. en G. D. te Vélsen, overtre ding A. P. V. Velsen, no. 1, 3 boete of 2 dagen hechtenis, no. 2/10 boete of 2 dagen hechtenis. C. H. v. d. B., te Zandvoort, over treding A. P. V., Bloemiendaal, 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. v. B., te Beverwijk, overtreding A. P. V. Beverwijk, 5 boete of 5 da gen hechtenis. J. v. T. en J. H., te Haarlem, over treding A. P. V. Heemstede, beiden 1 boete of 1 dag hechtenis. F. M., te Haariemmermeer, overtre ding A. P. V. Haarlemmerliede, vrij gesproken. J. S., te Wijk aan Zee en Duin, overtreding Provinciaal Réglemsent, 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. H. O., te Velsen, en 9 anderen, rij den zonder licht, no. 1 0.50 boete of 1 dag hechtenis, de overigen 1 boe te of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 13 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot. 3 weken hechtenis, 2 weken hechtenis, 10 boete of 3 da gen hechtenis, 6 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hech tenis en 2 boete of 2 dagen hechtenis. KINDERZAKEN. H. v. 8., te Haarlem, straatschen derij, voorwaardelijke plaatsing im een tuchtschool voor den tijd van 8 maanden, met bepaling van 2 jaar als proeftijd. J. v. L., te Bloem endaal en E. D., te Haarlem, overtreding vleeschver- ordenlng no. 1, 2 maal 5 boete of 2 maal 1 week tuchtschool, no. 2 0.50 boete of 1 wéék tuchtschool. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 24 Maart: G. Sluijs en J. Kruijff. C. II. Prins en M. Wessellng, J. Rutgers en A. v. Leeuwen, E. H. C. Engel maan en W. v. d. Steen, J. H. Stenen- berg en W. Roelfsema. BEVALLEN. 23 Maart: J. M. Pot-Laheij z. M. J. Meijerdé Mon z. M. G. IJlstro— Dettlngmeijer z. A. H. Kreuger—Vos sen z. W. OpdamWesterhoven z. 24 E. Dwarswaard—Bekénkamp d. OVERLEDEN: 23 Maart: C. J. v. Oploo, 49 j., Giam bi azerstraat; 24 A. M. Schoonenburg- Dirks, 47 jaar, Klaverstr.; 23 J. van Maas, 49 Jaar, Ursulastraat. SCHOTEN. 'Bevuilen: A. RotteveelMuller, A. J. C. Hannes—Janse, z.A. A. H. v. d. SteilenRoest. z. Telegrammen DE ZUIDPOOL BEREIKT. LONDEN, 23 Maart. (Reuter.) De „Daily Mail" ]>erichtf dat Shackleton een punt heeft bereikt, juist 111 mijl van den pool. Hij bepaalde den mag- netischen zuidpool op een breedte van 72/25 graden en op 154 gr. lengte ten Oosten van Greenwich. De expeditie werd. grootendeeis met sleden volbracht. De reis duurde 126 dagen, er werden 1708 mijlen afge legd. Toen raen teruggekomen was op een breedte van 88/23 en 162 graden lengte ten Oosten van Greenwich, ging het land m het Zuiden over im een uitgebreid sneeuwveld. Dit punt was 9000 voet hoog. er waren echter geen bergen te zien. De magnetische pool werd vastgesteld en er wei-den geolo gische ontdekkingen gedaan, die een merkwaardig licht werpen op de ge schiedenis van het antarktische vaste land. Bij onderzoek bleek, dat er ko- lenbeddlngen aanwezig waren. De expeditie had geen enkel verlies te betreuren. DE STAKING. PARIJS, 23 Maart. (Reuter). De ste king van de post- en telegraafbeamb- ten te Lyon, St. Etienme en Marseille is geëindigd. DE CRISIS IN DEN BALKAN. LONDEN, 23 Maart. (Reuter). Uit Weenen vernemen wij, dat men daar de Servische quaeette zeer pessimis tisch inziet. Er wordt verklaard, dat de door Engeland im het werk gestel de pogingen, om de mogendheden over te halen tot een gemeenschappe lijk optreden te Belgrado, mislukt zijn, era dat men vreest, dat men te laat begonnen is met deze pogingen. In diplomatieke kringen echter re- kemt men er nog op, dat de oorlog afgewend znl kunnen worden. CATTARO, 23 Maart. (Reuter). Een telegram aan de „Neue Frerie Presse1' deelt mede, dat het geheele Monteno- gri.msche leger gemobiliseerd is. Uit Cettinje vorneemt Reuter Het officieele blad komt er tegen op, dat de pers te Weenen Montene gro buiten beschouwing laat, waar zij zegt, dat Servië geen enkelen' bondgenoot heeft. Het blad zegt: „Wanneer Oostenrijk een strafexpe ditie mocht beginnen, zal bet spoed1'g gewaar worden, of Servië alleen staat." Utt Belgrado wordt berichtHet Handelsblad van Belgrado, dat in be trokking staat tot het Servische mi nisterie van buitenlandsche zaken, zegt „De Servische regeering wenscht in alle opzichten aan de wenschen der mogendheden tegemoet te komen." Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen va.n 24 Maart 1909, medegedeeld door LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was flauw: Nedarl. Certificaten 76 1/4, 90 1/4, Russen 85 3/4, 93, Consols 79, Ho pe's 79. ZUID-AMERIK. STAATSFONDSEN Peruanen 8 1/2 en 34 1/2. TABAKSAANDEELEN vast: Bind- jey 108 1/2, Deli 462, Medan 265, Nieu- we Asahan 83, Rotterdam Deli 376— 80, Senembah 395. PETROLEUMAANDEELEN in reac tie. Koninklijke 397, 4, Moeara Enim 178, Sumatra Palembang 1451/4, 6. MIJNAANDEELEN. Ketahoens 1913/4 Redjang Lebong 1000, Great Cobar 80. De AMERIKAANSCHE MARKT opende flauw. Atchison 101 1/2, Denver 43 1/2, Erie 24 3/16, Kansas 44 en 72* Missouri 39 3/4, Rock Island 23 1/8, Southern Railway 24, Union Pacific 1801/4, Wabash 18, Steels 43 7/8 44, Carren 47 3/4 Marktnieuws Haarlem, 24 Maart 1909.. Veemarkt. N. Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 119 st. /9—/5. Schapen. Aangevoerd en verkocht 8 st., 2014. Paarden. Aangevoerd 3 st. 390ste STAATSLOTERIJ, lste Klasse, 3e Lijst. Trekking van 24 Maart 1909. Hooge prijzen: 16984 1500. 10884 en 13542 ieder 1000. 400: 17017, 20627. 200: 11127. 11793. 100: 3371, 4434, 4891. Prijzen van 20. 1 8959 5805 8186 11993 14906 1T81# 34 8036 5828 9187 11994 14966 17971 161 8061 6869 9271 12087 14997 18016 164 8080 6915 9297 12176 16098 1808T 194 8161 6921 0811 12195 16U9 18185 217 8264 6022 9332 12217 16276 18238 272 8878 6136 9364 12233 16321 18424 274 3388 6178 9392 12341 16332 18446 291 3399 6182 9404 12497 16352 18491 326 3465 6236 9466 12602 16382 18601 339 3492 6261 9479 19669 16409 18617 407 8616 6280 9648 12791 16480 18649 416 8624 6287 9624 12707 16464 18761 440 8627 6299 9602 12728 16469 18812 688 3603 6372 9610 12724 15478 18831 690 3628 6446 9659 12749 15498 18882 607 8643 6461 9690 12778 16576 18849 642 3679 6662 9718 19803 16698 18876 654 8682 6622 9738 12829 16661 19028 674 8696 «678 9821 12840 16697 19i67 694 3891 6774 lOlll 12842 16702 19340 699 «936 6830 10205 12860 15704 19272 712 3982 0834 10268 12872 16858 19312 748 4028 6849 10816 12903 16865 19338 032 4036 6897 10363 12914 16884 19482 1071 4197 6981 10386 12942 16948 19442 lll2 4200 6970 10899 18046 16964 19461 1197 4201 6971 10415 18053 16984 19467 120» 4209 7057 10468 18087 16996 19478 1204 4802 7164 10641 18148 16002 19486 1219 4841 7166 10669 13179 16011 19490 1227 4850 7206 10688 13188 16061 19616 1283 4856 7232 10596 13205 16142 19660 1841 4891 7341 10608 18308 16163 19719 1872 4436 7438 10678 18497 16241 10781 1420 4470 7648 10711 18628 16242 19831 U23 4686 7676 10714 13714 16390 16964 1490 4721 7689 10726 13718 16396 20021 1499 4724 7698 10737 18767 16497 20084 1618 4728 7912 10745 18771 16640 20062 1662 4755 T920 10747 18808 16593 20066 1609 4810 7088 10772 18841 16663 20076 1677 4839 7946 10819 18864 16700 20078 1670 4848 8008 10862 18916 16744 20136 1766 4867 8018 10879 18953 16764 20171 1762 4882 8104 10951 14010 16771 20920 1904 4968 8198 11058 14067 16848 20229 1984 6049 8194 11068 14106 16861 20248 1995 5067 8266 11085 14180 16882 20389 2051 6079 8289 11101 14217 16909 20401 2ll6 6121 8801 11109 14256 16927 20484 2164 6147 8348 11169 14278 17038 20474 2243 6177 8858 11196 14388 17040 20514 2264 5228 8372 11269 14396 17069 20678 2266 6276 8407 1128T 14898 17127 20621 2268 6281 8487 11430 14448 17160 20680 2295 5299 8552 11442 14462 17195 20686 2318 6344 8616 11484 14682 17242 20691 2841 6368 8621 11628 14681 17300 20700 2380 5370 8789 11642 14692 17302 20708 2463 6886 8792 11727 14696 17808 20788 2512 6601 8820 11761 14608 17462 20761 2660 6602 8829 11788 14644 17612 20762 2676 5512 8896 11814 14716 17562 20827 2601 6687 8922 11849 14725 17600 90841 2631 6589 8966 11866 14730 17604 20872 2686 5688 8974 11868 14771 17720 20920 2661 6789 9003 1188g 14797 17746 20958 2899 6802 9ll8 11968 14877 17761 2986 6804 918T 11986 14879 17901 le Klasse 2e Lijst: 18585 m.z. 18584. Stoomvaartberichten Het stoomschip Ternate, van Java naar Rotterdam, vertrok 22 Maart van Padang. Het stoomschip Koning WUlem III, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 23 Maart te Port Said. Het ötoomschip Lombok, van 'Am sterdam naar Batavia, arriveerde 23 Maart te Sabang. Het stoomschip Derffiinger, van Rotterdam naar Japan, vertrok £2 Maart van Algiers. Het stoomschiD Rijndam .vertrpk 23

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2