HAARLEM'S DAGBLAD. WEfc.SS,.B^„ stormachtige Tijden. OM ONS HEEN Iduitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken FEUILLETON .No. 903. Verscheidenheid en Toen. B. en W. van Haarlem voor stelden, Leerlingen van buiten 250 schoolgeld te Laten betalen, Ls dat door sommigen beschouwd als een soort van vijandelijke daad. Een en kele was zells zóo boos, dat hij van represaille-maatregelen sprak. P/vn oogenblik dacht ik aan mijn jeugd terug, gesleten in een dorp, waarvan de bewoners door die van het nabijgelegen dorp gladoor en werden genoemd. Waarom wist ik toen niet en weet ik nog niet: onze ooren, dacht me, waren niet gladder, 4nn die van anderen. Uit weerwraak scholden we de ingezetenen van 't naaste dorp voor koeketers uit, hoewel ik er nooit van gehoord heb, «lat hun koekgehruik boven het non male kwam. Welnu, op vaste tijden, die daar voor door een geheimzinnige traditie waren aangewezen, gingen wij, jon gens van de gladooren, vechten met «ie jongens van «Ie koeketers. De rest yan *t jaar was alles pais en vree. Dergelijke vijandelijke stemming kan evenwel tusschen Haarlem en «ie omliggende gemeenten onmogelijk bestaan. Wel bestaat er op dit oogenblik tusschen Haarlem en zijn omgeving verschil van belangen, in meer dan éen opzicht. Wanneer de Raad verleden week aangenomen heeft om voortaan door nieuwe leer lingen van buiten op de H. B. S. f 250 schoolgeld te laten betalen, dan is «lit alleen omdat Haarlem in zijn financieel moeilijken toestand onmo gelijk meer alléén de hooge kosten van het middelbaar onderwijs beta len kan. Gaat het zoo door als in de laatste jaren, dan zou weldra een tweede nieuwe H. B. S. moeten wor den gebouwd. Onze gemeentekas kan dat niet lijden. Dus heeft men aldus geredeneerdwe moeten minder leer. lingen of meer geld hebben. En ziedaar de aanleiding tot de schoolgeldverhooging, die de ouders in «Je buitengemeenten terecht heeft doen ontstellen. Strijd van belangen. Haarlems be lang ig duidelijk, dat van de omlig gende gemeenten even helder name lijk het tot dusver gevorderde lage schoolgeld blijven betalen. Hoe de zen strijd opgelost De burge meesters van de omliggende gemeen ten hebben zeer juist ingezien, waar het middel te vinden is en, zonder tijd te verliezen met vruchteloos klagen of pruttelen gezamenlijk besloten een request te richten aan H. M. de Ko ningin, om het Rijks-subsidie aan de gemeente Haarlem te verhoogen. Dat argument is maar niet zoo uit de lucht gegrepen. Toen de school nog geen honderd leerlingen telde, had ze 7000 subsidie, en op dit oogenblik, nu er tusschen de 400 en 500 zijn, is het subsidie nog altijd even groot. Of lievereven klein. Pogingen van de gemeente Haar lem zelf hebben bij de regeering niets Uitgewerkt. Een verzoek om hier een Rijks Hoogere Burgerschool te stich- 4en is afgewezen, een verzoek om verhooging van subsidie niet inge willigd. Het woord is nu aan de be langhebbende gemeentebesturen zelf. Terecht zien de burgemeesters in, dat het hier een levensbelang geldt voor de streek. Juist op het oogen blik, dat het middelbaar onderwijs in Haarlem is gereorganiseerd, zouden «3e kinderen in de aangrenzende ge meenten daarvan groobendeels wor den uitgesloten Dat moet worden voorkomen. Daarom wordt er in het ontworpen request gewezen op de be langen van handel en nijverheid in de streek bij goed on«ierwijs, op de onmogelijkheid om «lat te ontvangen, wanneer Haarlem zulk hoog school geld blijft eischen blijft eischen niet voor zijn genoegen, maar daar toe door den nood gedrongen. Als de Regeering in den Haag ook dit verzoek afwijst, dan zullen de ouders hun stem moeten doen hooren en wanneer ook dit niet helpen mocht, dan zal mem in de omliggen de gemeenten weten, wie aan hunne belangen in den weg staan, maar dat het niet Haarlems gemeentebestuur is. Evenwel, zoo ver is het nog niet en zal het, naar ik hoop, ook niet ko men. Verhooging van het subsidie aan Haarlem is zóo goed op gronden van «Ie meest eenvoudige billijkheid te verdedigen, «lat ik mij haast niet voorstellen kan, dat de Minister die op den duur niet op de begrooting zou willen brengen. En is het eenmaal zoover, dan zal Haarlems gemeenteraad niets liever doen, dan zijn besluit tot invoering van het verhoogde schoolgeld in te trekken. Wel verre van als gladooren met «Ie koeketers te willen bakkeleien, stelt «ie burgerij van Haarlem hoogen prijs op bloeiende buitengemeenten, wetende, «iat die bloei ook haar ten goede komt Niet in Haarlem ligt dus «ie oplos sing van dezen belangenstrijd, maar in den Haag. En juist sedert een paar «lagen is gebleken, dat er een tweede conflict van belangen bestaat tusschen eeni- ge aangrenzende gemeenten en Haar lem. Dat gaat over 't tramverkeer. Van Heemstede af tot Sassenheim toe wachten al de dorpen ten zuiden van Haarlem op een electrische ver binding, die de gebrekkige met de stoomtram vervangen zal. Noordelijk hunkeren ook Sant poort en Velsen naar hetzelfde voor deel. Het struikelblok lag middenin. Niet dat men in Haarlem niet ge steld zou zijn op de electrische lijnen, die daar de Haarlemsche paarden tram zuilen vervangen, maar B. en W. duchtten (en zeer terecht) gevaar van het feit, dat het gezag over de stadstrams hun ontgaan zou en over gebracht zou worden bij de Regee ring, wanneer aldus een intercom munale lijn ontstond, «iie vallen zou •onder vigueur van de wet op de spoorwegen met beperkte snelheid. Meermalen heb ik daarover geschre ven, voor 't overige verwijs ik naar de mededeelingen van Jhr. Van «Ier Wijck, gedelegeerd iid van den Raad vau beheer der HolL Spoor, in ons vorig nummer. Haarlem kan en mag niet toelaten, dat het beheer over zijn tramlijnen door de Regeering in den Haag wordt gevoerd. Die macht behoort het ge meentebestuur zelf in handen te hou den. Wil men dus in den Haag daar aan te gemoet komen door voor dit geval een uitzondering te maken, dan is het grootste bezwaar verdwenen en zal de definitieve concessie zich niet lang meer laten wachten. Een tweede moeilijkheid moet niet al te breed worden uitgemeten. Het is deze, dat het verkeer wordt be moeilijkt door eeu electrische tram in sommige nauwe straten. Ik zeg niet, dat het niet bestaat, want de Bar tel jorisstraat is smal en de Koning straat bij de Groote Markt en de Gierstraat bij de Doelstraat zijn nau we ingangen, waar men liefst geen train zou laten passeeren, wanneer het anders kon. Maar voor het mo derne vervoermiddel moet men een maal iets over hebben. Daarbij is liet plan, een strikvor- mige lijn te leggen, bijvoorbeeld al dus, dat de tram van Noord naar Zuid door de Groote Houtstraat, van Zuid naar Noord door Gierstraat en Koningstraat gaat, waardoor al thans het lastigste punt, de ingang van de Gierstraat bij het Proveniers huis, zoo ongevaarlijk mogelijk ge maakt wordt en In leder geval dit voordeel verkregen, «iat ln «Ie Groote Houtstraat kruising en dribbel spoor ndet meer noodig zijn. Dat de HoRandsohe Spoor groot afnemer van elec^rlschen stroom gaat worden, kan een groot voordeel zijn indien «ie Maatschappij een goeden prijs betalen wil, die een behoorlijke winst overlaat, nadat rente eai aflossing zullen zijn be taald van de belangrijke uitbreiding, die onze electrische centrale zal moe ten ondergaan. In «ie beide gevallen ligt du$ de be slissing ln den Haag. Zoowel voor ons middelbaar onderwijs, ais voor onze tram. Mocht iemand daaruit de wijze lee willen trekken, «lat al te groote cen tralisatie niet wenschelijk is, dan zal ik hem niet tegenspreken. Maar het zal nu meteen voor wie van andere meening moch ten zijn geweest, duidelijk zijn ge worden, «lat het alleen de zeer bijzon dere omstandigheden zijn, «iie dezen dubbelen strijd van belangen tus schen Haarlem en de omliggende ge meenten in 't leven hebben geroepen. Zoodra die omstandigheden zijn weg genomen, gaat Haarlem met zijn bu ren in dezelfde richting. Van ver scheidenheid naar overeenstemming. J. C.P. DE STAKING GEëINDIGD. 't Is zonderling geloopen Gister morgen kwamen er uit Parijs nog telegrammen, waarin met stellige ze kerheid verklaard werd „de stakers zullen den strijd tot 't uiterste voort zetten". En gisterenmiddag werden we plotseling verrast met een tele gram, „dat de staking was opgege- in." 't Gebeurde doet denken aan het lied, dat als een nachtkaars uit gaat Er was evenwel al sinds Zondag een kentering in de stakingsbeweging op te merken. Het dreigement der regeering dat alle stakers die niet Dinsdag aan den arbeid zouden gaan ontslagen werden, miste zijne uit werking niet. Al vonden de stakers hun baantje geen luilekkerlands- 't missen wilden ze liever nietIets wat heel begrijpelijk is Tot Dinsdag hadden de stakers dus gelegenheid, om een hoogen toon aan te slaan, wat ze trouwens ook heb- j ben gedaan (denk aan het bovenbe- doelde telegram cle staking doorzet ten tot 't uiterste), zeker in de hoop de regeering beangst te maken, waar door de ministers meer handelbaar zouden worden. Dit vliegertje is niet opgegaan 1 Zondag stond de zaak der stakers er mooi voor. De minister-president j Clemenceau ontving hen heel voorko- mënd, en gaf zijdelings te verstaan, dat de dagen van den door de stakers gehaten onder-minister Simyan ge- teld waren alsook, dat geen der sta kers ontslagen zou worden, omdat hij gestaakt had. Alles heel mooi voor de stakers Toen kwam Maandag de Kamer zitting en werd alle hoep weer weg genomen, want nu verklaarde Cle- menceau, dat Simyan geen ontslag zal krijgen, en de regeering hem dit niet eens zal geven, wanneer hij er nu om mocht vragen. Dat was voor de stakers een koud- waierbad Dinsdagmorgen hebben ze daarom lang vergaderd en de zaak breedvoe rig besproken. De woordvoerders drongen vooral op voortzetting van den strijd aan, maar de luisteraars motsten daarvan niet veel hebben. Het ontslag hing hun als een Damo- cJes-zwaard boven het hoofd I Na veel gepraat kwam 't op stem- men aan en verklaarden VAN DE ZES DUIZEND STAKERS ZICH SLECHTS 300 VOOR DE VOORT ZETTING VAN DEN STRIJD. Al zullen velen de houding der sta kers eenigszins zonderling vinden, 't kan niet ontkend worden, dat ze mei het nemen van dit laatste besluit verstandig gehandeld hebben. Stel, dat de stakers „tot 't uiterste" hadden volgehouden, zouden ze van de re geering gedaan gekregen hebben, dat Simyan werd afgezet en dat ziin ge hate bevorderings-circuiaire-bij-keuze werd ingetrokken Deze mogelijkheid achten we gering, omdat het minis terie hoog ophief van „de waardig heid van den staat", die niet gekrenkt mocht worden. In elk geval zou dan de moeilijke ontslag-quaeatie geko men zijn. Nu hebben de stakers hun werk ge houden entoch hun doel be red kt Om. verbetering van hun positie en opheffing hunner grieven te verkrij gen. was 't voldoende om op krachti ge wijze te betoogen. Dit hébben de stake ra gedaan Wanneer het werk overal hervat zal zijn, zullen ook ze ker hun grieven wel besproken wor den, te meer daar de Kamer en het geheel© volk nu in hun zaak ge moeid is De publieke opinie zal nu over de goede en slechte daden van den heer Simyan richten. Hoe dit vonnis zal zijn Ook al is m'nheer Simyan nu offi cieel door de regeering gered, wij en zeker velen met ons gelooven niet, dat hij in den dienst als chef der posterijen en telegraphie grijs zal worden. Wanneer de gelegenheid schoon is, zal hij zeker ongemerkt van betrekking veranderen 't Is immers ook in het belang van het land, dat de wrijving tusschen den chef en het personeel verdwijnt. Stol eens, dat Simyan zijn affaire op derzelfden voet voortzette, dan hadden we misschien de volgende maand weer een staking En dit moet vermeden worden. Pa rijs, heel Frankrijk, heeft onder deze staking geleden. De schatkist mist een paar millioan, maar nog veel grooter is het nadeel, aan den handel en de industrie berokkend. Het was zoo erg dat de kooplieden zelf zoo lang een eigen postkantoor inge richt hadden voor de verzending van hun handelsbrieven. Ne is 't lijden gelukkig geleden en zal alles wel weer sooedig in he<t ge wone doen zijn 'T BALKAN-PROBLEEM. Een probleem De wijze diploma ten uit heel Europa peinzen dag en nacht, om dit raadsel aller raadselen op te lossen hoe den vrede te hand haven en tevens èn Servië èn Oosten- rij k-Hongarije tevreu.n te stellen. De oorlogsquaestie is gisteren in de Oostenrijksche Kamer besproken. Een afgevaardigde drong er op aan, vredelievende wenschen aan den Kei zer over te brengen. De Minister president zoi toen, dat zonder eenig voorbehoud slechts op de liefde voor den vrede den nadruk leggen, wan neer gevaar dreigt, de positie van den staat in gevaar brengen is. De minister-president eindigde „De beslissing over oorlog of vrede zal door den keizer in koel overleg genomen worden." Ons vriendelijk verzoek is laat dat overleg niet al te koel zijn 1 Reeds is men in den Balkan een OORLOGJE aan 't voeren. Turksche troepen zijn bij Salonika in botsing gekomen niet Albaneezen. Een offi cier en elf man werden gewand en vier man gedood. Er zijn nog meer Albaneezen, die als rebellen zijn op gestaan De „veldtocht" duurt dan ook voort HERVORMING DER FRANSCHE MARINE. De minister van marine heeft in een door hem gegeven schets van zijn plannen het volgende overzicht gege ven van hetgeen bij de marine te doen valt le moet op de oorlogsschepen het ontbrekende aangevuld worden wat betref; de bewapening met kanonnen, projectielen, kruit en overigens wat da victualiën betreft. 2e. Moet de outillage in de oorlogs havens worden verbeterd, zoodat schepen kunnen geborgen en hersteld kunnen worden en eeue snelle mobi lisatie van de vloot mogelijk wordt. 3e. Moet er haast worden gemaakt met het afwerken van in aanbouw zijnde schepen. Het program van minister Picard beperkt zich tot het noodigste en be- heln geen voorziening voor de uit breiding der vloot, noch voor het op stapel zetten van eenheden ter ver vanging De minister doet een beroep op de vaderlandslievende gevoelens en het doorzicht van iie Kamer, om de ma rine op te voeren tot die hoogte, wel ke noodzakelijk gemaakt wordt door de ontwikkeling der kusten en de uitbreiding van het koloniale rijk. DE ZUIDPOOL BEREIKT. De „Pall Mall Gazette" deelt een bericht mede, te Londen ontvangen, dat de Dritsche Zuidpool-expeditie, onder luitenant Shackieton, de Zuid pool beeft bereikt. Een ander bericht meldt, dat Shackieton evenwel nog 100 mijl van de Poot verwijderd is. ROOSEVELT OP REIS. Roosevelt en zijn zoon liebben zich ingescheept voor hun Afrikaanse he reis Een talrijke menigte juichte hen toe. Geabonn«erden hebben het voorrecht vragen op versohilleud gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te teaden by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Is hier ter stede ook een agentschap gevestigd van de Am- sterd. Hulpbank, zoo niet, hoe kan ik mij dan met deze bank in verbinding stellen ANTWOORD. Een agentschap be staat hier nog niet, schrijf dus aan de Directie. De bank is gevestigd. Keizersgracht 355, Amsterdam. VRAAG. Kunt u mij ook wat de kosten zijn naar Harderwijk en hoe laat en wanneer men «laar terecht kan voor de keuring ANTWOORD. De reiskosten zijn f2.76 retour 3e klasse, u kunt dage lijks gekeurd worden (Zondagen en feestdagen uitgezonderd) des morgens 10 uur. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen of er gelegenheid bestaat kosteloos naar Indië te emigreeren en bestaat er ook een vereeniging die jongelieden daar aan eeu betrekking helpt? ANTWOORD. VS end u tot de veree niging „Het Buitenland" te Amster dam. VRAAG. Ik heb vooroefeningen ge maakt en moet in 't Laatst van Mei opkomen. Bestaat er voor mij nu ook gelegenheid wielrijder te worden i ANTWOORD. Ja; geef u hiervoor na uw indeeling bi] uw compagnie op. VRAAG. De Parklaan tusschen Jansweg en Ripperdas tra at is heel vuiltot wien moet ik mij wenden, om verbetering daarin Le verkrijgen ANTWOORD. Tot don directeur der gemeentereiniging, den lieer Boer- koel, die daarin wel zal laten voor zien. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad dei- ge meente Bloeniendaal, te houden op a. s. Vrijdag 26 Maart, des n.m. om 2 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van de leden voorde stembureaux. 3. Verzoek van den heer J. André de la Porie, om zijn tuin in verbin- ding te mogen brengen met het Ko- j ninginneduin. 4. Verzoek van de erven G. F. G. Houtgraaf, om mededeeling van de voorwaarde, waaronder hunne ter reinen aan de Kleverlaan bebouwd mogen worden. 5. Verzoek van de erven Houtgraaf voornoemd om aanleg van een straat over hunne bovenvermelde terreinen. 6. Verioenen van ontheffing van <ie voor den Bloemendualschen Weg vastgestelde rooilijn ten behoeve varf* eenige bouwgronden, behoorende aan cle erven Mej. M. E. Erkelens. 7. Adres te richten aan H. M. de Koningin inzake het Middelbaar On- uerwijs. UIT DEN RAAD VAN VELSEN. 't Stond geschreven, dat 't komend O ranjefeest in den Veiser raad veel stof tot ge sprek zou opleveren. De aanleiding was 't oomité te IJmuiden, van welks oprichting in „Haarlem's Dagblad" bereids mededeeling is gedaan. Dit comité vroeg gemeentesteun. Neen, zeide de heer BROK, daar mee kan 'k niet instemmen. Dezelfde menschen die nu in den raad zoo'n ophef maken over de geboorte van den jongen prins of prinses weigerden verleden jaar een bijdrage van J S0 goed te keuren, die door het Schaal- armbestuur kon verleend worden, aan de Commissie tot steun der werk- loozen. Toen gold 't motief, dat die Com missie niet Koninklijk was goedge keurd. Nu, deze Oranjefeest-commis sie is ook niet Koninklijk goedge keurd. Doch thans stappen de lie-eran over de beginsel-kwestie heen. De heer VERMEULEN dacht er anders over. Hij wilde thans ook zon der praeadvles van B. en W., deze aanvraag afhandelen, omdat het an ders wel eens te laat zou kunnen zijn. Spreker meende een maximum- crediet van f 500 te moeten voorstel len. B. en W. kooiden daarvan dan af nemen wat ze wilden en ook verdoe len als het hun goed dacht. Het be zwaar van den heer Brok kon de heer Vermeulen niet ernstig opnemen, daar het toch niet aanging voor een Oranjefeest-commissie Koninklijke goedkeuring noodzakelijk te achten. De heer SCHUITENMAKER, de VOORZITTER en de heer NETSCHER waren er voor de zaak nu af te han delen. Wethouder NETSCHER meende, dat de llaad zich het recht moest voorbehouden in plotselinge gevallen ook zonder praeadvies van B. en W. e«m zaak af te handelen. Ee»n natuur ramp of een scheepsongeluk konden dat ook gewenscht maken. Met de stem van den heer Brok tegen werd nu besloten dadelijk in behandeling te nemen een voorstel-Vermeulen om een maximum-crediet van f 1000 toe te staan. De verhooging tot f 1000 geschied de, nadat de heer ZEGEL had bere kend, dat er 1545 kinderen op de open bare school gaan, en de heer VER MEULEN zelf daarbij had gevoegd, dat er 900 kinderen de bijzondere scholen bezoeken, wat ongeveer een totaal maakt van 2500 kinderen, die zullen feestvieren. Bij de beraadslagingen over het voorstel-Vermeulen nood gde Wethou der NETSCHER den voorsteller uit de gronden aan te geven, waarop hij zulk een belangrijke uitgaaf kon rechtvaardigen. De heer VERMEULEN achtte de ge boorte van een prins of prinses zulk een belangrijke nationale gebeurtenis dat een uitgaaf van een groot bedrag wel gewettigd is. De heer BROK kon z:ch nog altijd niet met het voorstel Vermeulen ver eenigen. Hij is tegen alle subsidie. Overigens oordeelde hij de denkwijze der soc.-democraten over het Oranje-- huis genoeg hekend. Wie er meer van weien wilde, verwees spr. naar Troel stra's art kelen over „Het Kindje" in het „Volk." Tn antwoord op een opmerking van Burgemeester WEERTS, dat spreker afweek van het behandelde onder werp, meende de heer BROK, dat hem het recht toekwam zijn stem te motiveeren. Van bepaalde 'zijde ging deze spreker voort, wordt er ori- tiek geoefend op „de roekelooze wijze, waarop de vriizinnigen het geld laten rollen." Spreker heeft zich daarvan niets aan te trekken, want zijn naam wordt daarbij niet genoemd, maar hij doet toch opmerken, dat rechts nu klaar staat om met gret:ge handen in den gemeente-buidel te tasten. Een deel, zij 't ook een klein deel, is van oordeel, dat etr belangrijker zaken te steunen zijn, dan de feesten bij de ge boorte van een prins of prinses. Spr., denkt hierbij aan de ondersteuning van werkloozen. Wil men feestvieren, nu goed, laat men dat dan ook uit ei gen beurs betalen; men doe dat niet ten koste van anderen, die er niet aan meedoen. Wilt ge feestvieren, herhaalt de lieer Brok, gaat uw gang; maar laat ons met rust. De heeren BOEKEL en NETSCHEP verklaaxden zich mede tegen het ge ven van geld uit de gemeentekas. Wethouder NETSCHER meende, dat dit Oranjefeest zal zijn een poli tiek feest. Het de Ruyter-feest achtte spr. een neutraal feest. Daar nu ve len dien dag niet zullen meevieren, vond spr. zulk «jen royaal voorstel als Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 34) De driften van een menigte keeren zich onveranderlijk altijd tot degenen die ze hebben opgewekt. Marat was niet blij ven leven ora zijn ster te zien ondergaan, Dan ton weid naar de guillotine gesleept door hen, dien hij geleerd had, dat moorddadig werk tuig ais het eenig mogelijke en on verantwoordelijke politieke argument te beechouwen, Robespierre ging ten onder bij het bloedvergieten, waai- toe - hij zelf den stoot gegeven had. Maar Dérouiede bleef meester van het Parijsche volk zoo lang hij zelf verkoos dat te blijven. Als zij naar hem luister-den voelden zij zich beter, edeler, minder hopeloos onwaardig. Hij hield in hun arme, misleide har ten «iat laatste flikkerende vlamme tje van menschelijkheid in leven, dat hun bloeddorstige tyrannen onder den dekmantel van Broederschap en Gelijkheid hun best deden uit te dooven. Zelfs nu, nu hij de drift van de kleine menigte voor zijn deur tot eigen voordeel had kunnen aanwen den, verkoos hij liever niets te zeggen en maande hen zelfs door een gebaar tot kalmte. Hij wist heel goed, dat zij, die hij nu tegenover Merlin tot kalmte maan de, waarschijnlijk over minder dan ren half uur zich tegen hem zouden keeren. Merlin, die voortdurend van plan was geweest weer in huis terug te keeren, nam nu zijn gelegenheid waar. Hij gaf Déroulède en de twee mannen hevel door ie loopen en trok zich haastig in huis terug gevolgd door de scneldkreten der vrouwen. Naar de lantaren, oude schavuit 1 schreeuwden zij zoodra de buitendeur voor hun neus weid. dichtgegooid. Enkelen begonnen met hun vuisten togen de deur te hamei-en, leen zij tot do outdekking kwamen, «iat hun speciale gunsteling, burger-afgevaar. digde Dérouleue tusschen twee solda ten in moest loopen, alsof hij een ge vangene was. Men schreeuwde elkaar toe, dat hij gearresteerd was en 11 baa llot Paleis van Justitie gebracht werd als gevangene. Dat mocht niet gebeuren. Men had het gepeupel van Parijs geleerd, dat het meester was in de stad, en «iie les had het goed onthouden. Voor 't oogenblik had het Paul Déroulède on der zijn speciale bescherming geno men, en als een eerewacht voor hem werd hij gevolgd door vrouwen in lompen, mannen zonder kousen en schoenen aan, schreeuwende en tie rende kinderen, om te zorgen, dat niemand hein eenig kwaad deed. HOOFDSTUK XVII. B oete. Merlin bleef even in de hal wach ten, totdat hij het lawaai van de joe lende menigte langzamerhand hoor de wegsterven, toen ging hij meteen tevreden gegrom de trap weer op. Dit alles had. maar een paar minu ten geduurd en mevrouw Déroulède en Anne Mie waren te ongerust ge weest over hetgeen daar beneden m de straat gebeurde, om eenige notitie van Juliette te nemen. Zij hadden niet naar buiten op het balcon durven gaan om te zien wat ex gebeurde, daarom begrepen zij niet, wat het weer openen en sluiten van de voordeur te be teekenen had. Het volgend oogenblik echter maak ten zware voetstappen op de trap Anne Mie hevig aan 't schrikken. Het zijn alleen de soldaten maar, die terugkomen voor mij, zei Juliette kaJm. Voor u Ja; zij komen mij halen. Ik denk dat zij het Liever niet wilden doen in tegen woord igbeid van mijnheer Dé roulède, uit vrees dat.... Zij had geen tijd meer te zeggen. Anne Mie keek haar nog steeds in hevig verschrikte, stomme verbazing aan, toen Merlin de kamer weer binnenkwam. In zijn hand hield hij ren lederen portefeuille aan één kant opengeknipt, en eenige kleine stuk jes half verkoold Dapier. Hij liep recht op Juliette toe en wierp haar ruw den brieventasch en papieren ln het gelaat. Is dat van u zei hij lomp. Ja, U weet zeker wel, waar zij ge vonden zijn? Zij knikte kalm toestemmend. Wat waren dat voor brieven, die u verbrand heeft? Minnebrieven. U liegt. Zij haaide <le schouders op. Zooals u wilt, zei ze kortaf. Wat waren dat voor papieren herhaalde hij, luid en ruw vloekend, wat echter niet in staat was de doo- delijko kalmte van het jonge meisje te verstoren. Ik heb hot u al gezegd, zei ze minnebrieven, die ik wenschte te ver branden. Wie was uw minnaar vroeg hij. Toen zij daarop geen antwoord gaf wees hij den kant van dé straat uit, waar de kreten „Déroulède l Lang leve Déroulède 1" nog uit de verte waar klonken. Waren de brieven van hem Neen. Had u dan meer dan éen min naar Hij lachte en een afschuwelijke grijns scheen zijn leelijk gelaat nog meer te misvormen. Hij kwam met zijn gezicht bij het hare en zij sloeg haar oogen neer vol walging over de nabijheid van dit weerzinwekkend wezen. Zelfs Anne Mie had een kreet van sympathie ge uit, toen zij zag, hoe dit kwalijk rie kend, vuile wezen, het mooie, fijn beschaafde meisje aanraakte. Met een ruw gebaar legde hij zijn klauwachtige baud onder haar fijn gevormde kin, en dwong haar zoo zich om te keeren en hem aan te kij ken. Zij huiverde bij die hatelijke aanraking, maar haar kalmte vexliet haar geen oogenblik. In de macht van zulke afschuwe lijke wezens had zij opzettelijk den man, dien zij liefhad, willen overle veren. De gemeenzaamheid van dit verdierlijkt wezen legde de laatste hand aan haar eigen onwaardigheid, maar het gaf haar den moed haar plan tot het einde toe uit te voeren. U had dus meer dan een min naar zei Merlin met een lach, die van den duivel zelf scheen te komen. En u wilde er een naar de guillotine brengen om plaats te maken voor den ander Was het zoo Was het zoo herhaalde hij plotseling een van haar polzen grij pen, en deze woest knijpend, zoo dat zij het bijna uitschreeuwde van pijn. Ja, antwoordde zij flink. Wist u dat u mij voor den gek hield, toen u mij hier Liet komen vroeg hij kwaadaardig dat burger- afgevaardigde Déroulède niet op lou- vter verdenking naar de guillotine ge bracht kan worden, hè? Wist u dat, toen u «iie aanklacht sclireef Neen «lat wist ik niet Dacht u dat wij hem op verden king alleen konden arresteeren? Ja. W ist u, dat hij onschuldig was Ik wist het. Waarom verbrandde u uw min nebrieven Ik was bang, dat zij gevonden zouden worden, en den burger-afge vaardigde onder de oogen zouden komen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5