NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. S8* Ja&igang, No. 7898 - Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 26 MAART 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDBNl Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agen! gevestigd ls (kom gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post der /IJ 1.30 1.65 0.02 H 0.37 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrena Coster. Dlrectenr J. PEEREB00KL ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0.16 Reclames 30 Cent per regel By Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatslng| 50 do. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratief Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zulder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge:neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 20 MAART. Soc. Vereeniging: Concert Tilly Koenen, 8 uur. Gebouw De Kroon: Bioscoopvoor stelling. Bloemend aal: Raadsvergadering, 2 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dat num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. DE STUCADOORSQUAESTIE. In een van de Haarlemsche bladen wordt gemeld, dat de stucadoorspa- troons zich bij de wenschen der ge zellen zouden hebben neergelegd en deze laats ten daarop besloten, den arbeid te hervatten. Dit bericht is onjuist. Het schrijven van de patroons aan de aid. Haarlem van den Alg. Nederl. Stucadoorsbond luidt als volgt Mijne Heeren In antwoord op uw schrijven van 12 Maart j.l. bericht ik u in opdracht Van onze lieden gehouden vergade ring, dat wij besloten hebben niet over' te gaan tot het aangaan van een collectieve overeenkomst. Evenwel willen wij in zooverre aan uwe wenschen tegemoet komen, dat wij art. 4 van het individueel con tract van de aid. Den Haag van den Ned. Stuc. Patr. Bond wenschen over te nemen in ons contract, u aangebo den op 26 Febr. j.l. met dien verstan de, dat iuplaats van 30 cent, 28 cent per uur wordt gelezen. In verband daarmede wordt Art. 4 en 11 van ons contract uitgescha keld. Achtend, Namens de Haarlemsche Stuc.- P atr oons-V ereeni ging, J. M. v.PELLECOM, Secretaris. Haarlem, 23 Maart 1909. „Hieruit blijkt dus", zoo schrijft men ons, „dat de patroons zich niet bij de wenschen der gezellen hebben neergelegdwanneer ze deze over eenkomst nu collectief vast wilden leggen, was aan de wenschen der ge zellen grootemdeels tegemoet geko men en de rust voorloopig in het be- .drijf gewaarborgd- Op de voorstellen der patroons is nog niet ingegaan, eerst heden-, Donderdagavond zal er een beslissing worden genomen om den arbeid al of niet te hervatten." Art. 4 van het Haagsche contract is gewijzigd wat het looncijfer betreft. Het uurloon bedraagt 28 cents. Als regel geldt dag. of uurloon, docli als toch in aangenomen werk •wordt gearbeid, ontvangt de gezel wekelijks minstens een loon, gelijk staande met hetgeen hij in hetzelfde .tijdsverloop in uur. of daggeld zou hebben verdiend. Bijzondere gevallen, ter beoordiee- ling van den werkgever, uitgezon derd, behoudens beroep op een arbi trage-commissie. De commissie zal bestaan als volgt 2 leden gekozen door den patroon, 2 leden gekozen door den gezel, welke 4 een onpartijdig voorzitter als 5de lid kiezen. Do uitspraak dezer commissie is bindend. De artt. 4 en 11 van het ontwerp- contract der Haarlemsche afdeeling, die nu vervangen worden door art. 4 van het Haagsche contract indien ui. de gezellen deze nieuwe bepalin gen. aanvaarden luiden A r t. 4. Het loon bedraagt voor een be kwaam stucadoor 0.28 per uur. Indien de arbeider in aangenomen werk of per stuk werkzaamheden zal verrichten zal bij de afrekening in geen geval meer worden betaald, dan ;het bedrag, dat de arbeider volgens te voren opgemaakt tarief voor den Verrichten arbeid zal hebben ver diend. Art 11. Geschillen, voortvloeiende uit de toepassing van Artt. 4 en 6, zullen \vorden onderworpen aan het oordeel van de „Commissie van arbitrage", jWelke commissie, bij gebleken nood- fcakelijkheid, het recht heeft een on- partijdagen voorzitter te kiezen. Wan_ heer een of ander geschil een of meer Wer leden dier commissie persoonlijk betreft, zullen door de betrokken ver- feeiniging, plaatsvervangers voor ben warden aangewezen. De Bloembollen. Men schrijft uit Lisse aan 't Hbld.: Andere jaren om dezen tijd was er reeds iets te zeggen omtrent den aanstaanden bloei der balgewassen op de bollenvelden rond Haarlem. Dit jaar is er op dit tijdstip nog weinig van te voorspellen. De bollen gingen verleden jaar in den grond met de verwachting dat ze vroeg zouden werken, alle verschijnselen bij de bol wezen daar op en ook de zomer had er veel toe bijgedragen om de groei en bloei van het volgend jaar te be gunstigen. Warmte en droogte waren op dien juisten tijd gekomen, niet veel vocht In de rijpingsperiode enz. Aan vankelijk stond alles er dan ook prachtig voor, in Februari liet het zich nog zeer voorspoedig aanwen. Maar ziet kort daarop komt een serie dagen met sneeuw en vorst zooals zel den voorkwam in dien tijd van het jaar en het gevolg was, dat heel de groei stil stond. Sedert kort nu is men eigenlijk pas begonnen om het dek geheel te verwijderen en van de velden op te ruimen. Alles heeft nog een winterachtig aanziien. Toch staan de planten gereed era zullen zeker bij zonnig weer ontzettende vorderingen makera. Er is op een afstand nog wei nig van bet gewas te zien en de bloei zal nog wel een week of drie weg blij ven. Met een Paaschtooi komen de planten denkelijk niet klaar. Bevestigd. Door het gerechtshof te Amsterdam is in hooger beroep bevestigd het von nis der rechtbank alhier, waarbij W. C. S. te Schoten, ter zake van heling van een rijwiel, is veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Voorjaarsbode. Hedenochtend om 7 uur was men bezig met het plaatsen van drinkfon- teinen. Vech tp ar tij. Woensdagavond om 9 uur had in de Jansstraat een vechtpartij plaats tusschen eenige personen. Even te voren was tusschen hen twist ont staan in een bierhuis, omdat een hond een pet van een dei' bezoekers had vernield, die de eigenaar van den hond weigerde te vergoeden. De politie scheidde de vechtenden en nam hen mede naar het politiebu reau. Nederland era Oranje. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van de anti-revolutionaire kiesveireenigirag „Nederland en Oranje", te Haarlem. Doel der vereeniging is het bevor deren van de anti-revolutionaire be ginselen. Dit doel tracht zij te bereiken: a. dooi- georganiseerd optreden van de anti-revolutionairen bij verkiezin gen voor Kamer, Staten en Gemeente raad; b. door de kennis van de anti-revo lutionaire beginselen te verbreiden door persoonlijk bezoek, vergaderin gen en geschriften. J u b i 1 Woensdagavond werd op de repeti tie van de Typ. en Lith. Vereeniging „Kunst na Arbeid" het feit herdacht, dat de heer W. A. Kwantes geduren de 121/2 jaar optrad als directeur. Bij monde van den voorzitter, den. heer L. Reijnders, werd de jubilaris hartelijk geJukgewenscht met deze gebeurtenis en namens do werkende leden werd hem een fraaie ets in eikenhouten lijst aangeboden, voor stellende: Mozart bij de uitvoering vaai zijn Requiem op zijn laatsteen le vensdag. Het verdere gedeelte van den avond werd genoeglijk doorgebracht. Den 6en Mei e.k. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer J. L. Zegers, directeur der Vereenlgirag voor toeval lijders te Haarlem en Heemstede, in de Groote Kerk te Rotterdam tot zen del ing-leeraar word geordend en af gevaardigd. In dienst dei- Ned. Zend. Vereen, arbeidde hij te Indramajoe op West-Java, tot bij in April 1890 door het bestuur van de Christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte tot direc teur van bovengenoemde inrichtin gen werd benoemd als opvolger van ds. L. H. F. Creutzberg. Den 2en Oc tober van dat zelfde jaar word hij als zoodanig geïnstalleerd en leidde se dert dien dezen moeilijken arbeid SrCCiè ióêwijtihig wn bekwaamheid. (Ned.) HET T00NEEL „ISRASL" VAN BERNSTEIN, DOOR HET GEZELSCHAP VAN LIER. Al ware 't alleen maar voor het tweede bedrijf geweest, dan nog zou gisterenavond een 'gang naai- „De Kroon" loonend zijn geweest. Henri Brondgeest is zwaar ziek ge weest en heeft een ernstige operatie ondergaan rau maakte hij zijn ren tree in Haarlem en had voor die ge legenheid „Israël" gekozen, waarin hij vioeger menigmaal succ^ had be- hsald. „Israël" is een zwak stuk van Bern stein, zoo niet het zwakste werk van dezen Franschen dramaturg. Dl* stof is ontleend aan de anti- semiietische beweging, die eenige ja ren geleden zoo heftig in zekere Fransche kringera gewoed heeft. De hoofdpersoon, Thiébauit, zoon van de hertogin De Croucy, is de ioider van een clubje adellijke jonge lui, opgewonden viveurs, die in de politiek liefhebberen en een haat ge zworen hebben aan alles wrat jood is. Tot de leden der sociëteit of club, waarvan zij lid zijn, behoort ook een rijke jood, Gutlieb» En om hem als zoodanig kwijt te raken, besluit Thié bauit dezen, ouderen man te beleedi- gen. hem alzoo te noodzaken met hem te duelleeren en hem dan te dood en. Geprovoceerd, houdt Gutlieb zich eerst inzijn houding is vreemd men denkt, dat de jood bang is en dan gaat Thiébauit er toe over hem te beleedigen, waarna hij hem, verne derd, alleen in do club achterlaat. Nu kan Gutlieb niet andershij moet nu wel duelleeren en zal zijn belee- diger zijn secondanten zenden. Maar wat komt nu aan het licht In het tweede bedrijf heeft er, na dat de hertogin De Croucy gehoord heeft wat er gebeurd is, een onder houd tusschen haar en haar zoon plaats. En nadat zij tevergeefs met allerlei argumenten beproefd heeft, hem van dit noodlottige tweegevecht af te brengen, blijkt, dat Gut lieb de vader is van Thiébauit.... Daar is het verschrikkelijke conflict De jood Gutlieb de vader van den anti semiet Thiébauitde man, dien hij opzettelijk beleedigd heeft en zal gaan doodschieten, is dus zijn vader. Enfin, het einde is, dat het duel niet doorgaat en dat Thiébauit, om de ellende en de schande, die hem wach ten, ce ontgaan, zich zelf het leven beneemt Dit stuk is zwak het eerste bedrijf is te lang als exposé en sleept in de handelinghet hoogtepunt wordt daarop dadelijk al in het tweede be drijf bereikt, waarna het derde be drijf, dat daar niet meer boven kan, weer zinkt en ondergaat in eenige zwakke dialogen. Maar dat tweede bedrijf, de groote scène tusschen moeder en zoon, als aan haar eindelijk en met moeite de bekentenis van haar geheim wordt ontwrongen, de „scène A faire", ja, we kunnen ons begrijpen, dat too- neelisten van talent zich daar toe aan getrokken gevoelen, want daarin kunnen zij laten zien wat er in hun zit en daarmee is ook succes te be halen. 't Is van Brondgeest dus zeer goed te begrijpen, dat hij zijn keus op dit stuk heeft laten vallen en hij over schatte zijn talent niet met het aan te durven. Hij heeft de rol van Thiébauit goed gespeeld, en in de groote scène was hij mooi op kracht. En we gebruiken opzettelijk het woord „kracht", om dat maar al te dikwijls door acteurs, die kracht en passie moeten geven, de surrogate opwinding en klink klank geleverd wordt. Maar Brondgeest liet geen uiterlij ke opwinding zien, geen zich kunst matig opzweepen tot een paroxisme van woorden en een drukte van ge baren, waar mets achter zit. Wij meenden er echten hartstocht, in wendige aandoening in te li erkennen, en de verschrikkelijke emotie, dè schok, die van dit tooneel over ons moet komen, kwam dan ook tot ons. Maar mevrouw Julia Cuypeis, die voor de hertogin De Croucy speelde, stond hem prachtig bij dit bekente- nistooneel, deze heen en weer-slinge ringen tusschen allerlei angsten, ver sprekingen en emoties, werd met een heerlijke passie gegeven. Liefhebbers van mooi spel bobben in deze groote scène tusschen Julia Cuypers en lh andgeest kunnen genieten. En dat terwijl deze actrice tot 's avonds zes uur nog ziek te bed had gelegen, zoo van baar bed naar den trein was geloopen en toen op de koude plan ken had moeten gaan staan. Maar dat zijn de imsères van het tooneelleven, die het publiek slechts zelden te weten komt. En dat is mis schien maar beter ook. De heer Louis de Vries speelde de Gutlieb-rol met bescheidenheid en Lngehoudonheid, waardoor ze begrij pelijk en syrnpathlok bleef. De zaal wae helaas weer zeer ma tig bezet. FRANS NETSCHER. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 17 tot en met 23 Maart kwamen voor: Te Haarlem 8 gevallen van rood vonk en 3 van diphtberitis. Te Haarlemmerméér 4 gevallen van diphtheritis. Te Zand voort 2 gevallen van diph theritis. Uit de Rechtszaal LOODDIEVEN. Een drietal jongens oud 16, 17 en 21 jaren gingen in 't laatst van Januari en 't begin van Februari wat „avonturen". Verschillende huiseige naars kwamen tot de minder aange name ontdekking, dat de zinken pij pen van hun perceelen aan 't Begijn hof, de Bakenessergracht en de Park laan verdwenen waren. Dit dankten ze aan 't avontuurlijke trio, dat door dien verkoop van 't gestolene geld maakte, om uit te gaan en feest te vieren. Maar de politie kwam achter deze reeks diefstallen en nu stonden die jongens deswege terecht. Het Openbaar Ministerie eischte te gen den 16-jarige 6 maanden tucht school, tegen den 17jarige 6 weken ge vangenisstraf en tegen den 21-jarige 6 maanden (die al eerder veroordeeld is), gevangenisstraf. Mr. ThieU verdediger van den 16- jarige, drong aan op een lichtere tu chtsehoolstr af. Mi-. Van der Meulen, die den 17- jorige verdedigde had tot zijn verba zing gehoord, dat het O. M. gezegd had: „nu de beklaagde te oud is voor een tuchtschool en er geen plaats ie in een rijksopvoedingsgesticht, ben ik genoodzaakt gevangenisstraf te vra- gen." Pleiter meent, dat de beklaagde er niet onder mag lijden, dat 't op voedingsgesticht vol is. In zoo'n geval moeten andere maatregelen genomen warden. PALEN WEGGENOMEN. Een oude en een jonge deugniet een 50-jarige, die onlangs tot 6 weken veroordeeld is, en een 21-jarige, die reeds 2 jaar „gezeten" heeft ston den nu terecht, omdat ze van 't ter rein van den aannemer H. London aan 't Zuider-Buiten Spaarne eenige steigerpalen hebben weggenomen. De palen zijn tot brandhout ge zaagd en door de dieven verkocht. Het O. M. eischte tegen den oude 1 maand en tegen den jongen 2 maan den. EEN OUDE BLINDE MAN BESTOLEN. Een 82-jarige blinde man woont met zijn kinderen te Vogelenzang en heeft daar een klein sigarenwinkeltje. Er kwameai twee Hiilegommer jongens, die een dubbeltje sigaren kochten. Ze hielden den ouden man aan de praat, en toen ze verdwenen waren b'eek de toonbanklade bestolen te zijn. Gelukkig werd de diefstal spoedig ontdekt en wisten de buren de jon gens te achterhalen. Een hunner had 't geld omstreeks vijf gulden nog in den zak. De een gaf aan den ander de schuld. Een hunner heeft evenwel tegenover den veldwachter Lokerse te Vogelenzang bekend de lade ge licht tie hebben. Ook bekende deze jongen, dat hij te Hiliegom bij een caféhouder een flesch jenever heeft weggenomen. Thans stond deze 18-jarige voor de rechtbank. Hij kwam nu op zijn be kentenissen terug, zeggend, dait hij 't maar zoo gezegd had, omdat de veldwachter hem aan de haren ge trokken had en zei, hem anders naar Haarlem te zuilen brengen. De metgezel van dezen beklaagde verklaarde thans als getuige onder eede aan de diefstallen onschuldig te zijn. Het O. M. vond den diefstal bij den blinden grijsaard al zeer laaghartig en eischte tegen den 18-jaarigen Hilie- gommer 3 maanden gevangenisstraf. UITSPRAKEN. F. W. H., voermanstneeht te Haar lem, mishandeling, een maand ge vangenisstraf. J. P. v. A„ arbeider te Hiliegom, mishandeling, 5 boete of 5 dogen hechtenis. H. F. v. D„ stucadoor, te Haarlem, diefstal, een week gevangenisstraf. C. v. d. B., werkman te Haarlem mermeer, mishandeling, 3 weken ge- vaugenisstraf. C. K., los werkman, te IJmuiden, mishandeling, 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. W., stoker en IJ. de G., arbeider beiden te IJmuiden, mishandeling, de le drie weken, de 2e tien dagen ge vangenisstraf. W. B., metselaar te Oosthulzen, mish., ƒ15 boete of 10 dagen hechte nis. M. de Vr., slager te Rotterdam, eenv. beleediging, 10 boete of 5 da gen hechtenis. P. H. Z., rijwielhersteller te Heem stede, appel overtr. arbeidswet, 2 maal Z Doe te of 2 dagen hechtenis voor elke boete. H. Sm., koopman te Haarlem, mish. 14 dagen gevangenisstraf. M. M., bloemislknecht te Hiliegom mish., 5 boete of 5 dagen hechtenis. INZEGENING HEILSSOLDATEN. Toen we gisterenavond om een uur of negen in het Brongebouw kwa men, was t er stampvol. In de zaal zal uien mannetje aan mannetje hei vrouwelijk element was daarbij niet vergeten op de galerijen rond om was het dicht bezetdat waren aller, belangstellenden in hetgeen er op het tooneel gebeurde. Wel was er reilen voor die groote belangstelling, want niet minder dan 24 soldaten, aangeworven door het Leger des Heils, werden ingezegend. Maar n'iet enkel dit belangrijke getal was een getuigenis van het groote welslagen, waarmee het Leger hier in den laatsten tijd gewerkt heeft, ook, en meer nog, de qualiteit van de nieuwe Heilssoldaten sprak van bet groote nut, mede op maatschap pelijk gebied, dat het Haarlemsche corps heeft gesticht door de aanwer ving dezer 24 soldaten. Want deze mens chen, mannen en vrouwen, tenminste velen hunner, waren vroeger dronkaards of leid den op een andere manier een slecht leven. Men meene niet, dat zij er zich gegriefd door zullen gevoelen, dat we dit maar zoo over beu neer schrijven, integendeel, zij vertellen het aan ieder, die het maar hoornen wil, hoe groot de tegenstelling is tus schen het vroeger en het nu. En dia verandering ten goede is teweeg gebracht door deze officieren en soldaten van het Leger des Heils. Mem denke zich eens in, welk een moeizame arbeid het is, en hoe een oneindig geduld er toe noodig is, om dergelijke lieden van hun slechte le venswijs af te brengen. Daartoe werkt natuurlijk in de eerste plaats mede de suggestieve wijze, waarop de le den van het corps hun krachtig ge loof weten te doen doordringen in de harten hunner toehoordersmaar in de tweede plaats >s daarvoor noodig een voor geen moeite hoe-groot-ook teiugdeimzenden ijver. Hun arbeid mag dan ook zeker wel door andersdenkenden op hoogen prijs worden gesteld. Want het om vormen van een paar dozijn lieden met anti-sociale neigingen tot even veel nuttige en werkzame menschen, die in de toekomst weer anderen zullen bewerken, om te worden als zij. is een zaak van groot belang. Mevrouw Commandante Ridsdel, de Eogelsche dame, die thans in ons land vertoeft, was voor deze gewich tige gebeurtenis U't Amsterdam over gekomen. De nieuwe soldaten en vele oude, alsmede de officieren, hadden haar en een reisgezellin van het sta tion gehaaid. Een honderd leden van het corps waren er aanwezig. Toen de dames in een rijtuig hadden plaats genomen, ging het met de muziek aan het hoofd, en omstuwd door een menigte menschen, naar het Bronge bouw, waar de plechtige' inzegening plaats had. De nieuwe XXIV namen plaafs onder de Hetisvlag en werden daar als nieuwe makkers in het groote Le ger door mevrouw Ridsdel begroet en gewijd. Van deze plechtigheid ging eene eigenaardige bekoring uit. De 24 men schen, die nu hun gedane belofte be zegelden, voortaan een beter leven te leiden, ze kwamen het hier openlijk getuigen, ten aanhoore van familie, vrienden, ouders soms, in de zaal, hoe diep ze er van doordrongen wa ren, vroeger slecht te zijn geweest. Daarlusschen klonken de liederen met de schettering der koper-geleiding. En als het weer stil geworden was, hield mevrouw Ridsdel met haar sympathieke stem een rede of sprak een gebed uit, waarvan majoor Brou wer dan een vertaling gaf. Zoo duurde de bijeenkomst eenige uren, tot eindelijk hét laatste lied ge zongen was. Toen scheidde men in de overtui ging, dat het Leger dezen avond we der een stuk goeden arbeid had afge werkt. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Men schrijft oms: De School voor Kunstnijverheid al hier heeft het vorige jaar eene aan zienlijke uitbreiding van lokaliteiten ondergaan; dit jaar ia het onderwijs oor een groot deel herzien en uitge breid. Vooral werd groot gewicht ge legd op de uitbreiding der praktische leerwerkplaatsen voor 't decoratie- schilderen en voor de hout- en metaal bewerking, zoodat de leerlingen, die den volledigen cursus met ijver heb ben doorloopen, den moeilijken en langen leertijd op de werkplaats aan merkelijk hebben bekort, vaste grond slagen hebben gelegd voor hunueu toekomstigen werkkring in het kunst ambacht en in staat zijn arbeid te ver richten, waardoor zij in de praktijk nuttige diensten kunnen bewijzen. HAARLEM'S KINDERKOOR. Men schrijft ons Het Haarlem's Kinderkoor geeft half April een uitvoering in de „Ver eeniging". Men zal dan zich wederom kunnen overtuigen hoe dit koor, dank zij het ontzaggelijke geduld van zijn direeteur, den heer J. de Nobel, in de korte spanne tiids van zijn bestaan September 1907 ien volle beant woordt aan liet doel. Dat het bestuur goed gezien heeft met de oprichting, die beoogde een overgang voor goede stemmen van de lagere school naar de verschillende zangvereenigingen, is bevestigd door het alleszins bevre digende aantal leerlingen. De eerste cursus jongens en meis jes van 1013 jaar, telt 170 leerlingen, de tweede cursus telt 160 leerlingen van 1316 jaar, de derde cursus, uit sluitend voor meisjes van 16 jaar en ouder, telt 100 leerlingen, met elkan der vormende een krachtig koor, dat ook een goed-gesciioold koor belooft te worden. Mem weet, dat geleerd, worden on ze Nederlandsche volks, en schooi lie deren en cantates, dat mede de theo rie der muziek wordt beoefend. Het programma voor de eerstvol gende uitvoering bevat liederen van Den.Hei-log, Hol, Teeuwisse, Schole- man en Viotta, te zingen door de leer lingen der 3 cursussen, de allerlief ste Sint-Nicoiaascantaie van Bern. Zweers door den len cursus en na de pauze, de mooie, fijn gevoelde can tate van Hol „Het Ouderhuis" door. de 3 cursussen. We waren in de gelegenheid een der repetities bij te wonen en naast ontzag en bewondering voor het be leid en het geduld van den heer De Nobel haddon we niets dan lof voor den helderen, zuiveren, aantrekkelij- ken kinderzang, die steun en aanbe veling verdient. Op het concert, zoowel als op de voorafgaande generate repetitie, zal bij do cantates het versterkt orchest van liet. HaarJeinsch Muziekcorps, di recteur de lieer C. P. W. Kriens, mee. werken, overeenkomstig den eisch der componisten, zoodat inderdaad een groot, muzikaal genot kan worden te, gemoet gezien. Haarlemsche Katholieken dag. In aanvulling van het vorig be richt kan ivet Centr. nog melden, dat de datum van den. te 's-Gravenhage te houden Katholiekendag in het Bis dom Haarlem is bepaald op 26 Sep tember. Militaire Zaken. De sor ge anten-in a j oor-instru c Leur J. Th. Doemen en D. van der Lek, de sergeanLfourier A. Kantelberg en de sergeant G. A. Hermse van het 10e re. giment infanterie alhier zuilen dezer dagen worden beëedigd en aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter. Uit de Omstreken SCHOTEN. Kiezerslijst. De op 22 Maart j.l. voorloopig vast gestelde kiezerslijst bevat 1229 na men liet vorige jaar waren 146 na men daarop geplaatst. AERDENHOUT. Het planten van nieuwe hoornen aan den Schulpweg. Men is thans druk bezig vanwege de Heide-Maat- schappij met het beplanten van den Schulpweg met jonge lindeboomen, wat aan dezen weg, een der oudste uit de omgeving, een flink aanzien geeft., Daar is niets te krijgen. Reeds geruimen tijd komen hier verschillende personen een stukje grond zoeken om er een kiosk of café op Le bouwen, maar steeds moet men teleurgesteld en onverrichter zake vertrekken, daar op al de gronden in den Aerdenhout aanwezig een servi tuut ligt, dat geen zaken, van welken aard ook, aldaar gevestigd mogen worden. Dit is zeer te betreuren, daar er anders voor menigeen in deze om geving een flink stuk brood zou zijn te verdien «x

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1