Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken muSmu der zoW«i"- 26» Jaugang. No. 7800 <n ZATKHDAtl 27 MAART 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB BAANDBNl Voor Haarlems 13® Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)a130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H de omstreken en franco per post 0.45 Öltgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOBl ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts,: Iedere regel meer 10 Cts. Buften het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer/0.88 Reclames 30 Cent per regel By Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanboö; hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie Groote Houtstraat 55. Istercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij t Zolder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122, Tot de plaatsing van advertentiCn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 28 MAART. Schouwburg: Tooneelgez.: diix. F. Jun- gen. Johanna Fortier, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. KI. Vereeni'ging: Spocialiteitenvoor- stelling, 8 uur. MAANDAG 29 MAART. De Kroon: Bi-oscoopvoorstelling. Soc. Vereeniging: Potspel-biljart, 8$ uur. TILLY KOENEN. Vóór haar vertrek naar Amerika kwam deze beroemde zangeres ons gisterenavond nog eens vergasten op een liederavond. Wonderlijk genoeg was de zaal maar matig bezet. Dit was jammer, want Tilly Koenen heeft gisteren haar hoorders en hoorderee- een geheel door haar zang meege sleept, Met haar zeer omvangrijk ge luid, dat vooral in de laagte sonoor eai in de hoogte helder klinkt, vulde zij geheel de groote zaal. Zelden heb ben wij zangeressen met zulk een warm temperament en voordracht ge hoord. Vooral dit laatste mag zeker wel als een harer beste eigenschap pen aangemerkt worden. In de 20 lie deren door haar gezongen, hadden wij ruimschoots gelegenheid, ook yan andere zijden haar kunst te be wonderen. Mag het eenigszins moeilijk zijn met 2U liederen het publiek steeds be zig te houden, het programma was evenwel zeer afwisselend en het bleef een genot deze zangeres te hoo- ren. in 't eerste deel van 't programma bevielen ons het meest de liederen van v. Eyken. Die van Tschaikowsky waren als compositie zeer modern, hoewel van uitvoering subliem. Vooral O W onne. o Pein was diep gevoeld. Daarna kregen wij nog twee liede ren van Corn, van Oosterzee, na wel ker uitvoering aan mej. Koenen een ouquet werd aangeboden. In het tweede deel kregen wij ge lukkig ook weer eens Hollandsche liederen te hooren, namelijk vier liederen van Zweers en tot slot Acht Zigeunerlieder van Joh. Brahms, waarmede mej. Koenen zeer veel suc ces had. Begeleider was de heer Bernard Tabbernal, die in 't begin wel eens mis sloeg en volgens ons oordeel af en toe wel eens wat hard begeleidde, maar toch gaf deze pianist een lesje aan menigeen wat het volgen betreft. Overigens kan hier weer gespro ken worden van een avond van on verdeeld kunstgenot. Wij twijfelen er niet aan, of deze Hollandsche kunste nares zal met meer sympathie in den vreemde worden ontvangen dan gis terenavond door liet Haarlemsche pu bliek geschiedde. Zou misschien wat meer afwisseling geholpen hebben? Wij weten het niet, want Flesch en Röntgen samen kunnen ook geen volie zaal trekken. IC Coöperatieve Boer en bank te Haarlem. In de gisteravond gehouden verga dering dezer bank weid de rekening en balans van het jaar 1908 nagezien >n goedgekeurd. Daaruit bleek, dat aan spaargelden waren ontvangen 16950.97u:.n terugbetaalde voor schotten i 7100 en aan interesten, pro visie V--.I kosten bij voorschotten 1203.67 1 2. Terugbetaald werd spaargelden 8198.48, nieuwe voor schotten werden gegeven tot een be drag van 8850, terwijl aan interes ten voor spaargelden en in Loop. re kening werd uitgegeven 1039.92. Het totaal der uitstaande voorschot ten bedroeg op 31 December f 23.500 en dat der spaargelden 18732.55. Het uitgebrachte jaarverslag be treffende de werking der Bank luid de zeer gunstig. Gekozen werden tot bestuursleden K. Smit en P. J. v. d. Zwet (aftreden den) en tot leden van den Raad van Toezicht P. Strljbos (aftr.) en W. F. Wallekers. Tot afgevaardigde naar de algem vergadering werd benoemd G. v. Lieshout en tot diens plaatsvervanger J. W. v, d. Berg. Besloten werd den rentevoet voor tpaargeklen vast te stellen op 81/2 Kegel wedstr ij d. De Haarlemsche Kegelhond heeft roor don wedstrijd ter gelegenheid Van zijn 10-jarig bestaan in Mei a. s. een groote bronzen medaille van de Kanüurin ontvangen. VEREENIGING TEGEN HET MIS HANDELEN VAN DIEREN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Gisterenavond hield bovengenoem de vereeniging haar jaarlijksche al- gemeene vergadering in de Sociëteit Vereeniging. Daar de voorzitter, de heer F A. V. W. H. van Tuerenhout, verhinderd was, nam de secretaris, de heer J. Westendorp, het presidium waar. In zijn verslag over 1908 be gon de heer Westendorp met er op te wijzen, dat het ledental niet onbe langrijk vooruitgegaan was. In 't be gin van 1908 toch bedroeg dit 118, op 31 December van datzelfde jaar 129. 55 contribuanten, telt op 't oogenblik de inrichting voor verstikking op het Phoenlx-terrein. De premie, die aan politiebeambten wordt uitgereikt voor 'i opmaken van processen-verbaal wegens mishandelen van dieren, en die een veroordeeling tengevolge ge had hebben, w erd 22 maal uitbetaald. De werkzaamheden der vereeniging strekken zich uit over honden, paar den, runderen, kalveren, varkens en vogels. Met honden worden vooral zwerfhonden en trekhonden bedoeld. Die zwerfhonden worden opgenomen en verzorgd, de zieke afgemaakt. Aan 20 houders van trekhonden, die zich de zorg voor hunne beesten aan trokken en bovendien er toe over wilden gaan een plankje aan te schaf fen, waar de hond bij ongunstig weer op rusten kon, werd een behoorlijk lederen tuig uitgereikt. Dikwijls toch drukt het tuig den hond tegen den hals, waardoor niet alleen het adem halen wordt bemoeilijkt, maar den hond ook belet die trekkracht te ont wikkelen, die hij voor het doen van zijn plicht noodig heeft. Aan voerlie den, die hun oude brood-magere knollen een ontzettende vracht lie ten voortsleepen en hen bovendien ais ze niet hard genoeg liepen, op zweep slagen tracleerden, werden vele ver maningen gegeven. Runderen wor den soms, voor ze ter markt gebracht worden, niet gemolken, om ze maar goed melkgevend te doen schijnen. Nuchtere kalveren worden soms met een zóó kort touw vastgebonden, dat het, als ze willen gaan liggen, hun ademhaling belemmert. Zoo zijn ze wel gedwongen den ganschen dag te blijven staan. Het vastsnoeren van hun vier pooten kwam in deze ge meente gelukkig niet voor. Het brand merken van varkens vóór ze naar 't abattoir gebracht wouden, heeft ook reeds Lot veel geschrijf aanleiding ge geven. Deskundigen beweren eciuer, dat 'i volmaakt pijnloos voor de die ren is. Dat is natuurlijk een zeer moeilijk uit te maken quaestie. Bij 't vervolgen van mussclien kon het be stuur moeilijk ingrijpen, want ten eersie doen ze don landbouwer veel schade en ten tweede behooren ze niet tot de bij de wet beschermde vo gels. Waar echter onnoodige wreed heid werd gepleegd, zou die worden tegengegaan. In 't najaar zijn op de vinkebanen in de omstreken van Haarlem 16000 vogels gevangen. Zeer heeft het daarom het bestuur ver blijd, dat Mevr. D. v. d. Vliet B or ski en Mevr. Burdet haar banen gesloten hebben. Daar is tenminste aan dien massalen moord een einde gemaakt. Aan beide dames werd de dank van het bestuur betuigd. Uit hot verslag van den penning meester bleek, dat uitgaven en in komsten over 1908 2406.671/2 belie pen. Overigens zijn de financiën der vereeniging vrij goed te noemen. Nog geen f 200 wordt evenwel aan contri- butiegelden ingebracht, terwijl in een zooveel kleinere gemeente als Nij megen die som veal grooter is I Dat bewijst, dat no 2 zeer weinigen van het groote nut v an deze vereeniging, doordrongen zijn. De heeren Van Tuerenhout, A. Becrnink en M. J. Hengeveld, die als bestuursleden aftraden, werden her kozen. Verder werden de heeren A. H. Wei j burg en K. F. van Maas uit- genoodigd deel van het bestuur uit te maken, wat dezen aannamen. Voorgesteld werd nog een abonne ment op „De Dierenvriend" te ne men. Besloten werd ter kennismaking eenige proefnummers te laten ko men. Daarop sloot de voorzitter de ver gadering. Gymnastiek. Uit eene In dit blad voorkomende annonce blijkt, dat de gymnastiek-en scherm vereeniging „Concordia" al hier tracht eene afdeeling voor meis jes van 14 tot 17 Jaar op te richten. Daar „Concordia" zich reeds ver heugt in het bezit van een aid. voor jongere meisjes, twijfelen wij er niet aan of ook de op te richten afdeeling zal in eene behoefte voorzien. D oucheb aden- In het Douche badhuis aan het Leidscheplain zijn in de afgeloopen week genomen 850 badeat In dat aan den Koudenhorn 768* Een Tachtigjarige. Wij lezen In het Weekblad voor Bloembollencultuur Den Sisten Maart a.s .hoopt onze oud-collega, de heer G. Keijser, Ro zenstraat te Haarlem, zijn tachtigsten verjaardag te vieren. Ouderen in ons vak zullen hem nog niet vergeten hebben, al trok hij zich voor jaren uit de zaken terug. Keijser was een der eersten, die liefde voelde voor het zoogenaamde bijgoed, daarbij een eerste kenner van tulpen en wellicht de oudste Dahlia-kweeker in ons land, daar door, al was hét op bescheiden schaal, de wegbereider voor de tegen woordige groote culturen met hem verloor ons vak een echt bloembollen liefhebber. Wie nu nog den steeds opgeruim- den ouden heer spreekt, zal zich ver heugen over den enthousiasten toon, waai-op hij zich uit over bollen- en planten-culturen in vroegeren tijd een praatje met hem hierover geeft dikwijls stof tot nadenken. Moge het hem gegeven zijn, den feestdag in gezondheid te vieren, aan beif.r gstelling zal het hem zeker niet ontbreken. J. J. v. L. Bioscoop Alberts frères. Nog nooit (en dat wil voor een ver slaggever wat zeggen 1) hebben we met zooveel genoegen een bioscoop voorstelling bijgewoond als gisteren avond bij de gebroeders Alberts. Het was een zeldzaam mooi programma. Je ging heel gemakkelijk op je stoel zitten en maakte in enkele uren een uitstapje naar Italië. Zeppelin had je in zijn luchtschip afgehaald en nu zweefde je over alle moode streken en steden, om dat al nauwkeurig te be kijken. Je bewonderde prachtige pa norama's, besteeg de hoogste bergen, slenterde door de woelige straten van Rome en Napels, roeide met een gon del Venetië rond, zag daar een car navalsfeest, bezocht schouwburgen en theaters, enz. enz. In 't bijzonder herinneren we aan de gondeivaart in Venetië, die in prachtige kleuren werd voorgesteld. Ook enkele voorstellingen in schouw burgen werden geprojecteerd in beel den met rijke kleurenpracht. De op voering van „liefde in 't oud-Romein- sehe rijk", verdiende vooral eene nauwlettende bezichtiging. We raden de heeren Alberts aan dit programma nog eenige keeren te laten „gaan". anneer het bekend wordt hoe zeldzaam mooi dit reisje naar Italië is, zal 't In de Kroon ze ker storm loopen, want dan moet elk Haarlemmer en buitenman het zien en bewonderen. Tweede Kamer. Vrijdagavond vergaderden, elk af zonderlijk, de kiesvereeniging Libe rale Unie, de afdeeling; Haarlem der vrijzinnig-democraten en die van het Alg. Nederl .Werkliedenverbond, tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer in het district Haar lem. Door alle drie deze vereenigingen werd. op voorstel der besturen, Mr. J. H. Thiel, wethouder dezer gemeen te, candidaat gesteld de Liberale Unie met 16 stemmen van de 22 (5 in blanco) de vrijzinnig-democraten met 22 van de 25 stemmen (1 in blan co) en het Werkliedenverbond met 29 van de 33 stemmen (2 in blanco). Museum van Kunstnijver- hedd. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zijn a. s. Zondag proeven te zien eener nieuwe kunst- mdust.rie hier te lande; het zijn de welgeslaagde pogingen van den heer Jan Mens mg te Amsterdam, om goud leer voor meubeJbekleedingen te ver vaardigen op de oudo wijze. Onge twijfeld zal het ten toon stellen van deze fraaie proeven veler belangstel ling wekken. Zondag is de toegang kosteloos. MILITAIRE ZAKEN. Overplaatsing. De korporaal M. G. van Zoelen van het instructie-bataljon is overge plaatst bij het 10e regiment infanterie alhier en ingedeeld bij het 4e bataljon. Alhier is opgericht een afdeeling van de Nationale Christelijke Onder- officiersvereenigLng. Het bestuur be staat uit sergeant-majoor Wierda, voorzitter, sergeant Haak, secretarii en sergeant-majoor Van der Lek, pen ningmeester., A la Parlslenna Hedenavond opent de heer B. van Wely Jr. in 't perceel Barteljorisstraat 8, een magazijn van dames- en kim- dermode-artikelen. De dames hebben reeds enkele dagen de mooie etalages kunnen bewonderen. Zij zullen onge twijfeld veel van hun gading in de uitgebreide collectie hebben geven- den. De winkel maakt een goeden in druk. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). HEEMSTEDE. Do vorige week gaf de heer W. G. van der Wal, gepensioneerd kapi tein-paardenarts, te Hoofddorp zij» laatste les aan de zeven-en-dertig leerlingen van den landbouwcursus. Als blijk van waardeering werd hem door de leerlingen oen fraaie boeken kast aangeboden. De heer Van der Wal verwierf door zijne uitstekende lessen te Hoofddorp veel sympathie. BENNEBROEK. Gisteren had de opperman J. C. Daniels, die bezig was met het schoon maken van muren in het hotel „De geleerde Man", het ongeluk met zijn ladder uit te glijden, waardoor hij kwam te vallen door het matglas van de veranda en bloedende wonden aan het achterhoofd en beide handen be kwam. Hij moest door Dr. Kouwe- naar worden verbonden. Een dezer dagen zal voor de afdee ling Bennobroek van den R.-K. Volksbond als spreker optreden de heer J. A. M. v. d. Weyden, van Heemstede, met een lezing over volks lectuur. Op den dag nadat de vervuiling van de blijde verwachting onzer Ko ningin bekend geworden is, zal te 12 1/4 uur In de Ned. Herv. Kerk al hier een bid- en dankstond worden gehouden. HILLEGOM. Tot onderwijzer aan de R. K. school te VI aar d togen is benoemd de heer G. J. Vo«nkr alhier. HAARLEMMERLIEDE c.a. Alhier zullen bij de vervulling der blijde verwachting de kerkklokken. 1 uur of 1/2 uur worden geluld, de choolkinderen worden onthaald en des avonds vreugdevuren worden ont stoken. Bij de heden gehouden verkiezing werd als bestuurslid ven den Veree- nigden Grooten en Kleinen Polder gekozen de heer Jhr. P. Quarles van Ufford te Haarlem. Aan de personen die bij den brand bij Rutte zóó krachtig aan de blus- sching hebben gewerkt, dat daardoor de brand tot de hooiberg beperkt bleef, Is door de Hoarl. Brandverze kering-Maatschappij eene gratificatie van f 50 geschonken, die onder hen is verdeeld. HAARLEMMERMEER. Chr. Vereenlgingsgebouw. Hei bouwen van een lokaal voor Christelijke belangen, ten dienste der velschillende Christelijke vereenigin gen te Nieuw-Vennep, zal nu toch haar beslag krijgen. Het initiatief daartoe is genomen dov.r de afdeeling Patrimonium al daar, nadat door haar van de ver schillende Christelijke vereenigingen daar ter plaatse toezegging is verkre gen, dat zij financieel, zooveel in haar Vermogen is, jaarlijks zullen bijdra- geu. Men hoopt spoedig met een en an der te kunnen aanvangen. Ongeval. Het zoontje van zekeren H.. aan den Sloterweg, had het ongeluk om al spelenderwijze van den wagen af te vallen, waarbij hij zoodanig op zijn rechterarm terecht kwam, dat dit lichaamsdeed op twee plaatsen werd gebroken. De toestand van dien Z.E.W. beer Lagerwey, Pastoor te Hoofddorp, is de laatste dagen zoo verergerd, dat mem op het ergste is voorbereid. SLOTEN. Bij den veehouder Van der Bijl zijn nu reeds vier runderen aan milt vuur gestorven en meer dieren zijn daaraan lijdende. Ondanks de verscherpte diensten der veldwachters, houden de diefstal len van kippen en konijnen aan. Vannacht zijn bij de veehouders Van Rijn en Sohrama aan den Slater straatweg, meer dan 50 kipj>en ont vreemd. IJMUIDEN. De Wijde verwachting. De Commissie voor de feesten bij de aanstaande blijde gebeurtenis heeft hot navolgende plan vastge steld Op den dag der gebeurtenis zelve lal. Ir.dlen het bericht van den goe den afloop de commissie vóór vijf uur des namiddags bereikt, dien avond nog het volgende plaats heb ben. Onmiddellijk klokkengelui van alle kerktorens, uitsteken van vlaggen en wimpels en oranjefooi te 7.30 rondgang van de hormonie- vereenigi-ng „Concordia" te 8 uur Aubade op het Willems- plertn a. Koraalmuziek b Feestcantate, te zingen door 400 zangeressen en zangers, met orchest- beg< leiding c. Wilhelmus (oude toonzetting) d. Wien Neerlandsch bloed e. Koraalmuziek. De eigenlijke groote feestdag zal, indien de tijding wordt ontvangen vóór Dinsdagsmiddags 5 uur, nog Vrijdag van dezelfde week worden gevierd Komt de tijding later, dan werdt het feest uitgesteld tot den Vrij dag van de daaropvolgende week. (Wegens handel en scheepvaart is noeilijk een anderen dag 1e kiezen). Het voorloopig programma is als volgt 'j morgens 8 tot 8.30 klokkengelui 3.30 tot 9.30 Koraal en Cantate met kinderkoor, versterkt met orchest, op het Willemsplein 10 uur Algemeene dankstond in de bedebuizen 's namiddags 1 tot 4.30 groote kin derfeesten en optochten 7.30 groote historische an allegori sche optocht en lichtstoet. Gedurende den optocht zal een jury do binnen- an buiten-versieringen beoordeelon voor den versieringswed strijd, waarvoor herinneringsprijzen worden beschikbaar gesteld. Daarna reünie op het Willems plein, Bal-champètre, afgewisseld door- Bioscoopvoorstellingen van Pa- ihó frères, met speciaal programma. Gelijktijdig zullen in alle openbare zalen muziek-, tooneel- en zanguit voeringen worden gegeven, afgewis seld en gevolgd door bal. Verdere bijzonderheden zullen ver meld warden in een uitvoerig feest programma, dat tijdig verschijnen z&:. Het nieuwe Spoorwegstation te Zandyoort. Donderdag wordt te Zandvoort het nieuwe station der Hollandsche Spoor in gebruik genomen. Nadat de bad plaats jaren en jaren lang zeer stief moederlijk is bedeeld door het spoor- beheer, zal zij eindelijk op een flink station kunnen bogen. De geschiede nis dear vorige stations is wel een zeer merkwaardige. Het oude gebouw, dat verleden jaar afgebroken is, stond eens op een Landbouwtentoonstelling te Arnhem, herbergde daarna de vroolijke gasten van Leidsche studentenfeesten en werd eerst ln 1881 tot spoorstation verheven. Het hulpstation, dat er voor in de plaats kwam, en ln de eerste week van April zal gesloopt worden, ver hulst dan naar Beverwijk, waar het dan als timmerloods zal dienen. Zoo vergaat ook nog de geringe grootheid van het wereldsche kleine. Maar de Zandvoorters zullen er nöet om treuren, als ze op het ruime elec- trlsch verlichte Stationsplein staan, dat met 'n ^Jleboogstraat inverbinding «laat met de Zeestraat en aan de an dere zijde uitmondt op de Mezger- straat. Met liet front naar zee ge koerd, hoewel T daar nog een eind van daan ligt, maakt het ruim 70 M lange en 14 M. breede hoofdgebouw een adngenamen indruk. De gevel, welks bouworde niet tot een bepaal den stijl terug te brengen valt, is op gemetseld uit baksteen en wordt ge dekt door verglaasde roode pannen, die het gebouw een vroolijk aanzien geven, als er een zonnetje op schijnt. Komt men van de Zeestraat, eerst langs de breedte-zijde van het station, dan zaet men aan den achterkant een hoektoren met electrise he klokken. Den hoek omgaande is men dan op het Stationsplein. Het meest naar rechts zijn drie dub bele deuren, diie toegang geven tot de hol. Daarboven in den gevel zijn 9 vensterruiten, van gebrand glas, waar van er 8 met wapens van provincies versierd zijn en de middelste het pen van Zandvoort, de drie gekruiste vieschen vertoont. Dit laatste motief is ook uitgevoerd in verglaasden bak ste») boven den ingang tot de woning van den chef, die aan de linkerzijde van het gebouw is. Behalve die gevel- versiering is boven genoemden in gang, eveneens in verglaasden steen verwerkt, 't wapen van Holland en eeo locomotief-figuur.. Rechts van dien ingang is die tot liet bagagelokaal en links er van de uitgang voor de reizigers. Nog ver- derop, wat naar achteren geplaatst is de liestelgoederenloods, waarnaast de uitgang is voor degenen, die met rij wielen naar Zandvoort komen. Heel practisch heeft men nl. een hellend pad van het perron naar het straat- vlak gemaakt, zoodat men niet z'n fiets de trappen behoeft op te dragen. Wanneer men de ruime en hooge hal binnentreedt, heeft men vóór zich do loketten voor de plaatskaarten.- Daarachter is een gerieflijk ingericht lokaal voor den dienst van den plaatskaarten verkoop. In de hal zelf, die bevloerd is met- bruine, zwarte, witte en roode plavui zen, ziet men vier gebeeldhouwde koppen den met visscliersehepon on andere figuren kleurig beschilderden kap schragen. Deze koppen, gebeeld houwd door den heer G. Veldheer 10 Haarlem, stelten voor badgasten (heer en dame) en visschersman en Viesoliersvruuw. Vier fraaie koperen elek trische lampen zullen de hal des avonds verlichten. Links heeft men het groote bagage lokaal, dat, als gemeld, ook van bui ten af bereikbaar is. Van de stations hal kan deze ruimte door een ijzeren valscherm gescheiden worden. Er be vinden zich twee groote electrische Jiften geleverd door de Haarlem sche Machinefabriek die een laad vermogen hebben van 1000 K.G. elk en de goederen naar het perron voe ren, dat een verdieping lager ligt. Rechts van de hal zijn de wachtka mers gebouwd. Die der 3e klasse aan de voorzijde, js uiteraard sober van inrichting mot eenvoudige houten meubelen. Ook hier zijn eenige aardige lichtkroon- tjes en bovendien is er een mooie schouw. De vloeren zijn hier, evenals ui de andere lokalen, van houtgra niet De wachtkamer voor do 1ste en 2de klasse samen is versierd met ne gen beeld werken van den lieer Veld heer. Zij stellen waterbewoners voor schtlP- en wsterfigu- hebeeklhouwde schornv, een inKe. bouivdo zuhank en eenige mooie ko peren lampen voltooien met een fraai ameuMement van rood trijp dete ^'ee"'rl ljnK' Natuurlijk lijn de huttenen in de wachtkamer» niet tergetem De le-h'e klaa-waciitka- d/t Jüt °p het ireed<> Porde», dat achter het plaaUskaartenlokaal en deze wachtkamer is aangebracht en «aar twee steenen trappen aan weerszijden, uitkomend op één trap toegang geven (ot het perron. De gang uit de ha], tusschen het plaatskaArtenlokaal en de wachtka mers doorloopend, voert eveneons naar dit bcurdee. Boven de toegangs deur prijkt in gebrand glas het wa pen van Amsterdam, als zinnebeeld vuu het eindpunt der lijn Amsterdam —Zandvoort. an het bordes, waai- men des zo mers, beschut door een glazen over kapping, een heerlijk zitje zal heb ban, heefi men een fraai uitzicht op het du in-panorama en verder op Overveen en Haarlem. Beneden op het perron is alles heel eenvoudig. Daar is enkel een empla cement van grijze plavuizen, dat een lengte lieeft van 200 M. en 12 M. breed is. Hierop bevindt zich nu nog liet houten, hulp-stafion. Eerstdaags gaat men beginnen met de overkappingen te stellen. Het zijn er twee. De eene die 9 M. breed is, komt langs de ge- heeie lengte van het gebouw lood recht daarop komt de perrons-ovor. kapping, die 120 M. lang wordt. 1 Ju ni hoopt men met dezen arbeid gereed te zijn. Iu liet stationsgebouw bevinden zich in de benedenverdieping, uitko mend op het perron, de uitgangstun. nel voor personen, de straks ge noemde weg voor fietsers, verder een ai beiderslokaal, een magazijn, een inrichting voor de centrale ver war ming, de lampisterie, het accumula- torenihui®, hei bureau voor den sta tionschef, het lokaal voor de tele graaf, een brandstof fenberg plaats, oen batterijen-kamer, en eindelijk 6 closets en 2 toiletten en daar tegen over de urinoirs. De centrale voor verlichting en wa terleiding is in een afzonderlijk ge bouw geve&Ligd. De houw van het station, waarme de in Mei van het vorig jaar is aan gevangen, is geschied onder leiding van den Ingenieur der H. IJ. S. M., den heer L. C. Westhoff, die, naar men weet, ook het Haarlemsoho sta tion bouwen deed, onder hem was uiet bet toezicht belast de adjunct-in^o nieur Bongaert. terwijl de opzichter- teekenaax der H. IJ. S. M. Hagen- doorn, een belangrijk aandeel had in liet ontwerpen van het gebouw. Met het toezicht op den onderbouw waren belast de heeren Van Veen en ScJver-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1