HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 27 MAART 1909 Haarlemsche Handelsvereeniging ttecüae*. Kon. BuL tui 12 Mot. 1889, De Haarlemsche Handelsver eeni- f ing hier ter stede, opgericht 10 Mei 892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreflende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 000 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.5Ü, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiön voor hen in te winnen. Bovendien hebben de ledön het recht, bet bun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Het blijkt ïu ueu laatste» ïyu dat men cmze oelaagryke rcerdee- len begint te waardeeie» wam setieit JLol meldde» zich 07 nieuwe lede» au». Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en niet 30 Aprilj ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugeiilioltz en A. H. J. Merens, Spaarne y4, alhier, die voor de leden eiken werkdug van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Junsweg 11. Voor incasso s door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentie» op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 Informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In December 1908 en Januari 1909 zijn 55 vorderingen tot een bedrag van 1099.96 1/2 betaald 13 vorderingen worden afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, uioeleu worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, 'waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Nieuwe leden voor 1909/10 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetreden en geineten alsdan tot 1 Mei e.k. alle voorrechten als een gewoon lid. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar iDfor- mailëo kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. De voorgestelde wijziging der gemeentewet. II (Slot). Aan het slot van oma eerste artikel hebben wij doen uitkomen, weinig verwachting te kunnen koestoen van wij due da, door de bevoegdheid tot het instellen van d<l mar v(m bijzondere, met roet name genoemde le belas- geering voortaan niet beperkt behoe ven te blijven tot de gebouwde eigea> dommen, omdat ook onbebouwde ter reinen belang kunnen hebben bij of gebaat worden door openbare werken en gemeentelijke dienstverrichting, zooals wegenaanleg, verlichting, rio- leering enz. Ten slotte komt ook nog de zooge naamde Verbeteringstand. Het ge meentebestuur vindt hierin een mid del om van alle eigendommen eene billijke bijdrage te vorderen in de kosten van zoodanige gemeentewer ken, waardoor die eigendommen wor den gebaat. Dit betreft zoowel ge bouwde als ongebouwde ei gendom- belastingen, welke het ontwerp aan tinge n van onroerende goederen, zeer en, in aansluiting d« gemeentebesturen geelt, to het ïem)hnd gunstigste geval tAl ttotocb wel daarm€de y sprake weten van toekometmuztek I jD «m ulteeoeto£ en tób schijnt <te regeermg het rich B ook voor te stelten. bamm wordet, in k<^ Het ontwerp bevat dan ook punten i -j A I -, X. i ite"» welke het gevolg zijn van de ge- due van vrij wat meer dadelijk belang 1 zijn; zooala, in de plaats, de i rneentezorg, voor zoover deze aan die bedrijven ten goede komt. verdubbeling van het getal opcenten, j hetwelk op de hoofdsom der grondbe-1 10 rede, lasting geheven wordt. In 't vervolgis om zoo maar alle zouden die opcenten dus mogen wuiven te belasten, maar alleen de dragon: van gebouwde eigendommen danige, welko meer in het bijzon- tacltog, van ongebouwde twintig, to- der voordeel genieten natuurlijk in- tusschen wordt de gemeente, wat de 1 van zorg. Tegenover klei- gehouwde eigendommen betrelt, in de nerö bedrijven zal ook met venschoo- geiegenheid gesteld om die opcenten- nm8 "«hooren te worden opgetreden heffing door eene zelfstandige plaat- 611 aan J nrx|d'go vrijstell:ngen mag ni.i- htfkt vavprimm a.nthtvevkan "ftt uuq4 hjz sedijke grondbelasting te vervangen. Op zich zelf is dit niet onjuist gezien. Immers, de belastbare opbrengst der perceelen volgens het kadaster, waar naar de grondbelasting berekend wordt en waarvan dus ook de opcen ten afhangen, levert geen betrouwba re maatstaf voor de waardebepaling op, en de gemeentebesturen zullen binnen eigen kring beter tot eene be trouwbare schatting van huur- of verkoopwaarde kunnen geraken. het evenmin ontbreken. En wat de grondslagen eener dusdanige heffing betreft, men kan de opbrengst van het laatste jaar of de gemiddelde van voorafgaande jaren belasten, of liet bedrijfskapitaal tot maatstaf nemen. In Pruisen, waar wij ditmaal nog al sterk in de leer zijn geweest, vindt men ook dergelijke heffingen. En nu ten slotte de inkomstenbelas ting. Hierbij is de ontwerper uitge gaan van de gedachte, dat alle in- belast ter Toch betwijfelen wij ol vele gemeen- k»™®"3 moeten worden ten zieh den omvangrijken en kostta- Plaats9 waar worden verworven, ren arbeid en de uitgebreide admini stratie zullen willen getroosten, aan de instelling van zulk een gemeente lijke grondbelasting verbonden. Het heffen van opcenten kost niets, wamt het Rijk ontvangt en beert aan de ge meenten uit en die verdubbeling van het aantal opcenten zal natuurlijk aan vele gemeenten zeer welkom zijn. Het ontwerp voldoet verder aan den wensch, door sommige gemeentebe sturen geuit, om te bepalen, dat door de gemeenten ©ene billijke bijdrage kan worden gevorderd van de waar devermeerdering van gebouwde ei gendommen en bouwterreinen. Men zal die vermeerdering, waarop wij in ons eerste artikel reeds gewezen heb ben, kunnen treffen, door vaststel ling, van tijd tot tijd, van de verkoop waarde, of anders bij verkoop of an deren eigendomsovergang. Het ontwerp stelt zich verder voor, dat van bouwterreinen eene bijzonde re belasting naar de verkoopwaarde zal kunnen worden geheven, om op die wijze de gemeenten in staat te stellen om terreinen, welke thans te weinig bijdragen, omdat zij alleen naar hunne kadastrale opbrengst worden belast, naar hunne wezenlij ke waarde te treffen. De veelbesproken straatbelasting, die zich in nog mindere mate dan hare zusters op populariteit kan laten zen, voorstaan, blijft dan ook in wezen, j Sommige rechtspersonen, zooals maar zal naar de bedoeling der re-f spoor- en tramwegondememingen, oe- A 11 e; niet alleen dus die van na tuurlijke personen, maar ook die van naamlooze vennootschappen en ande re rechtspersonen. En wat de zooge naamde forensen betreft, zullen zij belastingplichtig zijn, die inkomsten trekken uit onroerende goederen wel ke in de gemeente gelegen zijn (in hoofdzaak dus huur) of uit «en betrek king, beroep of bedrijf, in de gemeente uitgeoefend. Zóó zullen vooral de kleinere gemeenten eene billijke bij drage in de gemeentelasten kunnen heffen van de inkomsten uit het vaste goed, dat aan. uitwonende eigenaren toebehoort; terwijl ondernemers, waar toe vooral de talrijke naamlooze ven nootschappen behoor©», kunnen wor den belast in de verschillende gemeen ten, waar binnen zij het bedrijf uit oefenen, naar evenredigheid van de behaalde winst. De zoogenaamde bedrijfs-forensen zullen naar een in totaal «enigszins hooger belastbaar inkomen kunnen worden aangeslagen, dan de belas tingplichtige, die in de gemeente, waar hij zijn inkomen verwerft, te vens woont Het ontwerp neemt daar voor de formule aan: 1/2 plus 3/4 gelijk 1, want aan de gemeente van het hoofdverblijf wordt de helft, aan de gemeente waar de inkomsten ge kweekt worden drie vierde tenen hun bedrijf in verschillende ge meenten uit, indien men ten minste gelieft aan te nemen, dat dit al dade lijk het geval ls, waar b.v, een spoorlijn door het grondgebied eener gemeente loopt. Ten aanzien van de belastingheffing van deze Lichamen door iedere betrokken gemeente, neemt het ontwerp aan dat de zuivere inkomsten in elke gemeente geacht worden verkregen te zijn in evenre digheid tot de betaalde loon en van de in de gemeente in T bedrijf werkzame personen; een maatstaf waarbij men nog wel eens voor kleine moeilijkhe den zal et aan. Waar het inkomsten uit vaste goederen betreft, moet bet van zelf andere gaan. Te dien aanzien zullen er in de verschillende gemeen ten gelegen perceelen geacht worden tot de inkomsten te hebben bijge dragen, in evenredigheid hunner ka dastrale opbrengst. Voor vele gemeentev is het te ho pen, dat de Statem-Generaal het ont werp spoedig in behandeling zullen nemen en de quaes tie, als is ze dan ook niet van politieken aard, nog vóór- de verkiezingen van de baan zal zijn. vv Tot zoover onze medewerker, aan wiens schets» van biet nieuwe wetsont werp wij gaarne een plaatsje ver leenden. Jammer genoeg, dat onder de ge meenten, die van deze wetswijziging voordeel zullen trekken, Haarlem niet behooren zal. Immers wat wij noodig hebben is niet verruiming van belas- stinggebied, maar ontheffing van be lastingdruk, bijvoorbeeld wanneer het Rijk de uitgaven voor onderwijs en politie geheel voor zijn rekening neemt, of verhooging van rijksuitkee- rïng. Wat baat het Haariem, wanneer Je fiscus in nieuwe vormen van belasting zijn heil zoeken goall Een stad, die concurreeren moet met an dere steden en bovendien, nog met r.aar naaste omgeving, vindi geen redding in veelvormigheid, raaar in •en laag cijfer van belasting. Dat laatste wordt met het nieuwe wetsontwerp niet verkregen, zelfs neeft in de Groene de heer Raedt nagegaan, dat Haarlem er eer mee achteruit- dan vooruit zal gaan. Mocht dit wat pessimistisch zijn inge zien, ouzentwege had de Minister het ontwerp gerust in den zak kunnen houden. Zelfs is het wel mogelijk, dat alleen Amsterdam eenige baat vindt bij deze copie van Duitscbe belastingheffing, de gemeente trouwens voor wie do heel© Staatscommissie in hoofdzaak op touw is gezet en die uit oude rela tie den minister Heemskerk na aan t harte ligt. REDACTIE. PARIJSCHE BRIEVEN LXXIV. Mijn vorigen brief schreef ik Dins dag 16 dezer. Sedert dten zijn er „ups and downs" geweest in de staking van post-, telegraaf- en telefoon-be ambten. Natuurlijk zijn naar het bui tenland. meest de regeringsgezinde, geruststellende berichten overge waaid, dat de Fransche regeering ter zake krachtig heeft ingegrepen, zoo dat alles weêr spoedig „op z'n poot jes" terecht zal komen, alles binnen kort weder „pour le mieux dans le meilleur des mond es" zal zijn. Heb ben Vrijdag 1.1. niet 368 leden van de Kamer der Afgevaardigden zich, door i een motie van vertrouwen, vóór de gedragingen der regeering verklaard, terwijl slechte 211 stemmen den te- genovergesrtelden kant uitgingen Zijn de stakers dan niet reeds groo- tendeels tijdelijk vervangen door mi litairen, die zoo bij uitstek hun best doen, dat posterij, telegrafie en tele fonie weder normaal of zoo goed als normaal functionneeren 7 De waarheid ls intusschon lang niet zoo rooskleurig. Ik ontving ge middeld t'en brieven per dag. Sedert Maandag 1.1., dus In zes dagen tijds ik schrijf dezen brief Zondag heb ik slechts één brief ontvangen. De drukwerken blijven voorloopig heelemaal in de verdrukking geen blaadje heeft m© tot dusver bereikt Het is om er iureluursch van te wor den. Ganech Parijs moppert, en niiet ten onrechte. En het mag wel een merkwaardig feit genoemd worden, dat het groote publiek, de kooplieden inbegrepen, zich volstrekt niet tegen de stakers keert, doch over den sous secrétaire d'Etat Simyan de fiolen van zijn toorn uitgiet De stakers wor den van alle kanten gesteund, ook, wat tem deze een zeer voornaam ding is, gelde!lik. En de meetings houden niet op Toec ik Donderdagnacht 1.1., op Mi-Carême, op het voorzitje van een café-restaurant op den Boulevard Saint-Michel gezeten was en er een zwerm post- en telegraafbeambten, terugkomend© van een meeting, voor bij kwam, werd dten stakers door de cafe-bezoekers een soort van b.ulde gebracht. ,,Vi vent les grévistes Con- spuez Simyan P klonk het luid van alle kanten. De verdediging van den heer Si myan, in de Kamer der Afgevaardig den, was allertreurigst. Zijn gon- sche rede draaide er voornamelijk op neêr, dait hij het stelsel van „auto matische verhoogingen" uit den weg had geruimd. Die uitdrukking moge heel aardig gevonden zijc zoolang de heer Simyan er algemeen voor te boek staat, dat zijn niét-automatische vorhoogingen niet gelijkstaan met een? behoorlijke bevordering bij keu ze (naai' verdienste), maar wel met zeer willekeurige verhoogingen, waarbij veel favoritisme is het speJ is zoolang te er, bij 3en beweging van dat gewicht en dien omvang als de onderhavige staking, geen sterve ling, die hem louter op een losse be wering getooven zal. Want bewezen heeft hij niets, noch tegen de stakers, ncch voor zich. Ook liet hij zich in de Kamer ont vallen, dat de stakers tegenover de regeering- „je ne sais quel monstruenx chantage" bewerkstelligden. Honder den menschen hebben liet gehoord. In „L'Officiei" heeft de moedige ter rorist die beschuldigende woorden weggemoffeld I Het is een soortgelij ke retraite als die, welke hem deed beweren, dat hij de vrouwelijke post en telegraafbeambten niét had uit gescholden. Het Nationaal Syndicaat der Spoor wegen, dat 5000 francs ter beschik king der stakers heeft gesteld, heeft heden een vergadering belegd, en schijcnt voornemens te zijn, zich bij hen. aan te sluiten, indien hun geen recht wordt p.-edaan en de heer Si myan gehandhaaft blijft. De Cassagnac schrijft in „I.'Auto rité" ,De politie-agenten hebben eene son van 1000 francs aan het perma nente stakings-comité gezonden, voor Kuip en aanmoedigingdat is een uniek feit, waarvan net overbodig is den ernst te onderstrepen. Nooit, op geen enkel oogenblik, had men tevoren de politie-agenten zulk een stout initiatief zien nemen." De heer Simyan sluit zich in zijn vertrekken op en is voor niemand te spreken. De heer Clémenceau is na de Ka merzitting van Vrijdag 1.1. ziek ge worden Heden is hij nog niet boven water. Het zijn vee ge teek enen. Ik weet niet, of mijn vorige brief goed en wel ter plaatse is aangeko men. k weet niet, hoe het met dezen zal gaan.... Mijn mede-hotelbewonere kijken herhaaldelijk naar de bnevenhokjes. F.n slaken zuchten of vlooken. Zie me an, Simyan, en neem uw ontslag. Houd de eer aan u. Ik hervat dezen hrlef twee dagen' later, Dinsdagmiddag. De heer Clemenceau is sedert Zon* dag weer op d© been. Het moest wel. Want, in gezelschap van den heer Barthou, minister van Openbare Wer ken, had hij achtereenvolgens twee delegaties te ontvangen, een van het Algemeen Stakingsconiitë en een van de stakers. Beide delegaties drongen op het ontslag van den heer Simvan aen. Daarop luidde het antwoord, dat daaromtrent geen discussie kon worden toegestaan. Wat, vroegen d© gedelegeerden verder, do regeering met de stakers zou doen'? Het be scheid was als volgtals de stakers Maandag 23 dezer weer het werk zon. den hervatten, zou alles weder in het reine zijn. Vergeven en vergeten. Nie mand zou dan worden ontslagen. Het ultimatum is van Maandag verschoven tol heden Dinsdag. De machthebbers moesten zich uit den aard der zaak groot houden. Doch het feit, dat de heer Simyan niét te genwoordig was bij het onderhoud tusschen bedoelde gedelegeerden m de beide ministers, doet een ieder ver onderstellen, <lat de regeering bak zeil haalt en den heer Simyan zal ontslaan, doch dit laatste echter, voor den vorm de schijn van het onfeilbaar Gezag dient steeds gered te worden eerst n a de „rentrée" der- stakers. En dan de rest. Stakers, ambtelijke stakers, die, mits zij maar weder aan liet werk gaan, niet ge straft worden. „Le gouvernement fait le premier pus" staat er met groote letters in „Lo Journal". Dat wil met andere woorden zeggende heer Clemen- ceau en de zijnen, ontsteld over de onverwachte groote en noodlottige gevolgen van hun politiek van gezags uitoefening, geweld en gelijkhebber ij, voelen nu vrees en beginnen zich to bezinnen. „Gouverner c'est prévoLr". Men moge den heer Georges Clémen ceau vele eigenschappen toekennen, die den „first raie'-politicug sieren, als daar zijn redenaarstalent, slim heid, handigheid, kracht en energie, tegenwoordigheid van geest „pré- vu", voorzien heeft hij deze gevolgen van zijn politiek niet. Een politiek genie of een geniaal politicus is hij zeker niet. Want ik weet niet meer, wie het gezegd heeft„le gé nie s'élanc© rers le résultat". En als men de binnenlandsche onlusten ge durende Clemenoeau's régime op somt, komt men tot liet besluit, dat wijs staalsmansbeleid, in den wéren zin van liet woord, zijn deel niet is. „Gouverner c'est prévoir" liet is gemakkelijker, feite repressieve maat regelen te neoicn dan er voor te zor gen, dat ze niét behoeven te worden genomen. Op <Le Kamerzitting van gisteren gehouden op instigatie van den af gevaardigde ltouanet, die den minis ter Barthou betrapt had op, al dau niet opzettelijk gedane, onjuiste me- dedeelingen tijdens de vorige zitting sprak de heer Clémenceau o. a. „Maai- en dit is een bekentenis, die ik gaarne doe na mij onwrik baar te hebben betoond met betrek king tot liet principe der regeering en na den stakers het onrecht aange duid te hebben, dat zij zichzelven en het land aandoen, heb ik, wat het ontslaan der stakers betreft, een taal gesproken, welke die is van een man van hart en gem eed die den men schen het brood voor hen en hun ge zin niet wenscht te ontnemen." Heeft de geschiedenis niet bewe zen, dat zoodra een politicus van 't slag van Georges Clémenceau dic tatoriaal en agressief zijn „hart en gemoed" in het geding mengt, óf zijn durf en zijn zelfvertrouwen hem gaan begeven, óf het volgende spreek woord voor den dag moet worden ge haald „als de vos de passie preekt, Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. De hal van ons postkantoor heeft verschillende gebreken. In de eerste plaats schijnt er geen voldoende gele genheid tot ventileeren te bestaan, althans de atmosfeer is er meermalen duf en onfrisch. Dit kwaad doet zich des te eerder voor, omdat de hal, tweede gebrek, veel te klein is. Waar schijnlijk had de bouwmeester, toen hij dit gebouw ontwierp, zijn ge dachten in Meppol of Gouda. Vervol gens ontbreekt er in de hal een be hoorlijke fietsberging, hoewel toen het gebouw gezet werd, de fiets niet meer behoefde te worden uitgevonden en ten vierde hangt er geen scheur kalender. Hoe is het mogelijk 1 Om en bij Nieuwjaar worden we overstroomd niet scheurkalenders, in den prijs van niemendal tot een gulden. Be scheiden als ik ben, verlang ik in de hal van ons postkantoor geen duren kalenderliij zou er niet passen. Maar zoo een, die je voor niemendal krijgt, zou er toch wel kunnen han gen. Mnschen, die aan de algeemeecne tafel een brief of briefkaart gaan zate ten schrijven, weten in den regel niet, welken datum ze moeten invullen. Zou misschien de directie er moei te voor willen doen Zoo ja, dan betuig ik bij voorbaat mijn vriendelijken dank. Zoo neen, dau roep ik, zoowaar als ik Fidelio heet, in de courant van Donderdag 1 April belangstellenden en belanghebbenden op, om gezamen. lijk een gulden bijeen te brengen, ten ©inde aan de directie een scheurka lender aan te bieden, onder voor waarde alleen, dat de zaalwachter die geregeld afscheurt. Hoe groot mijn belangstelling ook is, daartoe kan ik mij namelijk op den duur niet verbinden. Er zijn van die vragen in t men- schelijk leven, die de fijnst gecon strueerde hersenmassa in de beroe ring der onzekerheid brengen kun nen. Ik JierinneiT me, dat een tijdschrift aan zijn lezera het navolgende pro bleem stelde. Een jong meisje ligt doodziek. Aan haar legerstede zitten haar moe der en haai- verloofde. Op een door den dokter vooraf bepaald oogenblik moet haar een lepel medicijn worden ingegeven, die haar van den dood redden kan. Als dat oogenblik daar is, wil de moeder de medicijnilesch uit de kast nemen, maar ziet, dat het etiket er afgevallen is, evenals van een flesch niet ander, maar zwaax vergiftig, vocht., dat er vlak bij stond. Noch aan reuk, noch aan kleur zijn de twee vloeistoffen van elkaar te onderscheiden. De dokter is ver weg, de apotheker niet te bereiken. De tijd dringt, vertraging kart doo- delijk zijn. Er moet dus, op goed ge luk af, tusschen de twee flesechen ge. kozen worden. Wie moet dat doen, de moeder of de verloofde? Ziedaar het wreedaardig dilemma, waarvoor de verbeoLdin gskrachtige schrijver de ongelukkige» heeft ge plaatst. De lezer, die niet in t geval is, kan dood op zijn gemak de zaak van alle kanten bekijken de moeder en de verloofde moesten evenwel da delijk beslissen. Hoe 't afgeJoopen is, weet ik niet meer, maar ik denk van goed, want wat kan een roman schrijver beginnen, die zijn heldin heeft dood gemaakt? Welnu, ik heb óók een vraag, lang niet zoo dramatisch, maar een, die toch ook wel eens afdoend mag wor den beantwoord. Ze is in hooge mat© actueel. Dezer dagen was ik op een avond vergadering, waar zeventien mans personen bijeen waren gekomen. Er verscheen éen dame, die na de wisse ling van half verlegen blikken harer zijds, van half verwonderde blikken van den kant der mannen, plaats nam en de vergadering meemaakte. Van de zeventien mannen rookten de meesten, anderen hadden pas hun sigaar weggelegd, of dachten erover, ook eens op te steken je zag het ze denken. Op verlangen van de dame werd een kellner geroepen om een paar tuimelramen open te zetten, waar- doorhoen eon kille nvondmiot een deel der mannelijke aanwezigen zeer onaangenaam op hoofd en nek kwam tuimelen. De scherpzinnige lezer voorziet de vraag. Ze is deze. Moet ©en gezelschap van zeventien mannen het rooken staken, uit be leefdheid jegens 'éen vrouw Of moet éen vrouw, die zich ineen vergadering van zeventien mannen begeeft, tegen tabaksrook kunnen? D© vraag geeft gelegenheid tot af dwalen, Vegetariërs zullen zeggen, dat rooken schadelijk en het openzet ten *mi de ramen dus nuttig was, maai* zóó staat de zaak niet, want wat moet er dan gebeuren, wanneer er geen gelegenheid tot ventilatie be staat? Moet de dame in dat geval heengaan of de tabaksrook verdra gen Wie over de vraag zijn meaning wil geven, kan die aan de redactie van Haarlem's Dagblad inzenden. De ingekomen antwoorden zullen, al dan niet samengevat, maar in elk geval zonder vermelding van de namen der inzenders, in een der volgende num mers worden meegedeeld. De denkende menscb, is mijn neef Wouter gewoon te zeggen, ontmoet waar bij zich wendt of keert altijd vragen, die hij niet in staat is om op te lossen. Ik kwam bij den kapper. Daar han gen aan den wand allerlei sierlijke reclameplaten over zeepen, eau de cologne, parfumerieën en zoo meer. Langzamerhand ken je die uit je hoofd: een gezicht op Keulen, zwe vende engeltjes boven een groote reukfleech en zoo voort. Ik zag dus dadelijk twee nieuwe platen hangen en keek er naar. „Bevordering van de Nederland- sche nijverheid", zei de patroon, want ze waren van een binnenland sche firma. Als ik dat boor, steek ik mijn ooran op, want er is naar mijn mee ning niet dwazer en onverstandiger, dan bet verkiezen van buitealandsche fabrikaten boven die van het eig*n land, wanneer ze beidein evengoed zijn. „Maar ik heb er geen plezier van",, voeffde hij er bij. „Waarom niet?" informeerde ik, bij voorbaat al gereed om den strijd voor het Nederlandsche product aan te binden. Daar kwam hij met verschillende doozen zeep aandragen Fransche, Belgische en die van de Nederland sche firma en liet me zien, dat de doozen van de buitenlanders goed waren afgewerkt, maar dat het dek sel van de Nederlandsche doos niet paste, te groot was. Bovendien was het vergulde rand je veel minder, dan dat van de ande re doozen, Kleinigheden, als men wil, maar dan toch dingen ,die de waar mind-r goed verkoopbaar maken. De verpak king bij zulke artikelen is geen bij zaak, maar een hoofdzaak. Voor den patroon, gewend om jarenlang bui- tenlandsclie merken te verkoopen, was de proef met het Nederlandsche fabrikaat al mislukt. Kon ik hem .iu- gelijk geven Voordat ik heenging bekeek ik de twee reclameplaten van de Neder landsche firma nog een6 wat na derbij. De een was gemaakt bij een firma te Parijs, de andere bij een firma te Berlijn 1 Toen heb ik er met den patroon eens hartelijk om gelachen, dat hij zeep had gekocht om de Nederland sche nijverheid te bevorderen van een firma, dte zelf haar orders plaatst in het buitenland. Maar buiten gekomen vroeg ik mij af, of we er niet liever om hadden moeten huilen I Menschen. die 's morgens oan acht uur of half negen uit hun bed komen, hebben er geen denkbeeld van, hoe veel van hun medeschepselen ai uren van de dagtaak achter den rug heb ben. Terwijl de een nog snurkt, is de ander allicht aan 't zagen, waaruit opnieuw blijkt, hoe er in de wereld verscheidenheid kan zijn bij over eenstem ming. Die langslapers laat mijn eigen, bed liet niet hooren wil ik nu eene een fiinken sloot geven in de rich ting van beterschap. Toen deze week in den. Raad het dichthouden van de drie bruggen over het Spaarne 's mor- gens tusschen zes en zeven uur aan de oixle was, had een van de Raads leden een opgaaf in den zak van liet aantal personen en voertuigen, dat in die periode over deze bruggen gaat. De cijfers zijn als volgt: Van 5.45 tot uur 4451 personen en 279 rij- en voertuigen. Van 6.40 lot 7 uur 27666 personen en 2029 rij- en voertuigen. Van 6.45 tot 7 uur, 23207 personen en 1651 rij- eai voertuigen In een week wel t© verstaan. Toeu ik mijn zoon Jan, die een langslaper is, op die cijfers aan dachtig maakte en hem opwekte lot vroeger opstaan, gaf hij ten ant woord „Kijk eens pa, wanneer er al zoo- velan vroeg opstaan, dan zullen ze mijn bescheiden persoonlijkheid niet missen. En bovendien wat zou ik m de vroegte aan den overkant van 't Spaarne moeten uitvoeren FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5