HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. In stormachtige Tijden. Stadsnieuws FEUILLETON ZATERDAG 27 MAART 1909 27 Maart 1909. Wekelijksch Beursoverzicht van Merens Tieleman. Kassiers en Comm. in Effecten, 'Pamstraat 23 (Kaasmarkt). Tel. 1240. HaarlemZond voort. In de afgeloopen week viel er geen (belangrijke wijziging waar te nemen }in de koersen, de handel was even Justeloos als in de voorafgaande da gen, de koersvarieeringen waren over het algemeen zeer gering, een© uit zondering maakten Rocks, Denver, Erie's en Gulf, die echter eerst in de laatste dagen een verhooging van pi. .m. 1 1/2 te zien gaven. De berich ten, welke dagelijks uit New-York bij de beursnoteeringen geseind werden gewaagden wel van grootere fluctua- tiën in beide richtingen onder beurs, doch het resultaat was en bleef in Londen, Amsterdam en New-York zeer gering. De Eriewaarden waren •feitelijk de eenige, die voor ons van :meer belang zijnde, na vele weifelin gen zich in een vastere tendenz moch ten verheugen en wel op aanhouden de geruchten over de verwachtingen van belangrijke mededeelingen van 'de zijde de rpublic service commission waarbij de toestand wordt ontvouwd. In Londen, zooweil als in Amsterdam bleef het bij winstnemingen bij de minste verhooging, waarin de hou ders zeker gelijk hebben, zoolang nog niet is uitgemaakt welke richting de nieuwe regeoring in Amerika uit wil met betrekking tot de doorvoering 'der nieuwe tariefwet. Het is o. evenwel te verwachten, dat bij de protectionistische gezindheid van de meerderheid van het congres en daar bij overwegende liet gezond verstand der Amerikanen, scherpe verlagingen der bestaande invoerrechten niet zyl- len worden doorgevoerd. Carnegie heeft wel gesproken van algeheele af schaffing dei' staal rechten, wetende dat er toch niets van komen zal. In de Staalindustrie laten de orders in betrekkel ijken zin op zich wachten en de spoorwegen zullen, zoo zij niet ge- dwonge.n worden, hunne bestellingen jnog ophouden tot zij werkelijk voor- deeliger contracten kunnen afsluiten, De kopermarkt verkeert eveneens in V) zeer oubevredigenden toestand.Over Februari overtrof de productie het Verbruik. De enkele groote verkoopen ^chenen meer van een speculatief ka rakter, dan wel voor werkelijke con sumptie geweest te zijn. Het geding der Standard Oil", hetwelk naar het Hof was verwezen, werkte wel gerust stellend, doch heeft geen verandering In die koersen teweeggebracht, hoeWel het twee jaren geleden de aanstoot tót 0e groote dalin gwas. De Europeesche waarden waren niet vast te noemen, hoewel de nieuwste gunstige berich ten over den critieken toestand tus- echen Oostenrijk en Servië een kleine verbetering teweegbrachten. Oogenschijnlijk is er niet veel ver andering gekomen in de crisis, doch zeker valt waar te nemen, dat Rus land steeds meer gaat inzien, dat rnet den steeds zeer bedekten steun., dien zij Servië gaf, zij ten slotte baar oog merk niet zal bereiken. Ondanks haar heimelijke geldelijke hulp, ziet zij door haar slechte financieelen en le gertoestand, zich gedwongen bij dezen hoogst gespannen toestand zich terug te trekken, te meer daar Oostenrijk 'net kracht haar standpunt handhaaft [waardoor zij nu de belanghebbende Staten steeds meer hare zijde kiezen fen bij Servië op vlagstrijken ten sterk ste aandringen, haar goed recht meer Yoelt en wenscht geheel gevrijwaard te wonden voor "het gevaar, dat Rus land ooit weder zijn pionnen zal op vatten, om door de pan-slavische pro paganda onder het Roetheensche "yolk en steunen der Groot-Servische beweging, ee.n einde te maken aan 't Germaansche overwicht in dat deel van Europa. De rust zal dan ook wel niet ver stoord worden, en' de weifelende toe stand in Europeesche beleggingswaar- ten, waarin zeker eene daling is te perwachten bij het uitbreken van een porlog, aanvankelijk tusschen Oosten- tijk en Servië, zal wel geheel opge geven worden. De Indische waarden gaven ons niet veel wisseling in koersen te zien, vooral de tabakken bleven op hunnen vorige noteering, wellicht zullen na de veilingen, die binnenkort plaats hebben enkele fondsen ondanks de baisse zich verheffen. Het is echter zeker goed, dat de markt kalm blijft, totdat men wer kelijk weet, wat de te verwachten oogst voor prijzen en kwaliteiten te geeft. Petroleum en mijnwaar- dien bleven zonder groote verschillen. Geld laag, hoogstens 2 duïtenlandsch Overzïchl 'T DUITSCHE REGEERINGSBLOK GESPRONGEN. 't Was allang „geen botertje tot den boom" maar, dat tiet zóó gauw heelemaal mis zou zijn, had men niet verwacht 1 Hei regeeringsblok is gesprongen de mooie Von Bülow-schepping ligt 'in gruzelementen. De rijkskanse lier zelf staat er bij met een ik-kan-'t- niet-helpen-gezicht hij heeft de lijmkwast ai In zijn handen, om een nieuw blok "te maken, maarweet nog niet welke scherven en brokken hij nu bij elkaar zal passen 1 De bij 't „blok" aangesloten par tijen de conservatieven, de libera len en de vrijzinnigen leefden ai ©enigen tijd op voet van oorlog, om dat ze 'i In do dubbeltjes-quaestie niet met elkaar eens zijn. E" ls geld noodig', er is véél geld noodlig. De koortsachtige opdrijving der leger- on vlootuitgaven heeft ge maakt, dat er nu extra rijksinkom sten gezocht moeten worden tot een bedrag van 500.000.000 mark, of 303.000.000 Hollandscho guldens. Waar dat reuzen-kapitaal vandaan te halen Over deze vraag loopt de politieke oorlog. De vrijzinnigen e" liberalen zijn voor een zware belas ting op de nalatenschappen, maar hiervan willen de conservatieven ntets weten, en maken propaganda vooi een serie Indirecte belastingen, torwij! ze bovendien 100.000.000 mark door de bondsstaten willen laten op brengen. De twist-part ij en over deae belas ting-vragen, die in den loop der laat ste maanden plaats hadden, hebben we geregeld medegedeeld, zoodat we kunnen volstaan rnet de herin nering, 't Was een vreeselijke sukkel-partij 1 En nu opeens zeggen de conservatie ven hun gehoorzaamheid aan het „blok" op 1 Al waren de voorstellen, om een belasting op hot erfdeel en de nalatenschappen ook voorloopig van de baan, 't was duidelijk, dat ei' voor 't „blok" geen anderen uitweg was, dan deze voorstellen aan te nemen. Dit zagen de conservatieven heel goed in en daarom hebben ze zelf maar een einde aan de zaak gemaakt. Hun leider Von Norm aim zocht in dan Rijksdag z'n collega Bassermann (het hoofd der nationaal-liberalen) op, en zei, dat hij officieel opdracht had gekregen hem namens zijn frac tie mede te deelen, dat deze van de noodzakelijkheid doordrongen was de rijks-fmancieele hervorming on der alle omstandigheden tot etand 1« brengen, ONVERSCHILLIG MET WELKE MEERDERHEID. Zijn fractie was bereid 400 millioen mark uit indirecte belastingen te be willigen, doch zou in geen geval een b f asting op liet bezit aanvaarden en evenmin een belasting op erfdeel of nalatenschappen. Het nog ontbreken de bedrag zou het zoeken te krijgen uit verheoging der bijdragon van de Bondsstaten (de zoogenaamde matri culate bijdragen). Bassermann vroeg Dus beteekent dit :t opzeggen van 't „blok" Von NormannVoor nationale doeleinden zou 't „blok" kunnen blij ven bestaan. Deze over- en weervraag is 't dood vonnis voor 't „blok". Dit antwoord is een phrase. Nu kunnen de liberalen en vrijzinnigen naar de pomp loopen en willen de conservatieven het zaakje met de katholteken klaarspelen. Komt er weer eens een leger- of een koloniale qua es We op het, tapijt, waarbij het Centrum in de contra mine is dan kunnen de heeren hun diensten wel aanbiedenHet antwoord van Normann is een hóón. De heer des huizes trapt den knecht de deur uit. „Als ik je noodig heb, wanneer je opvolger tijdelijk er den bru: van geeft, dan zal ik je terug roepen 1". 't Staat vast, dat de belasting-wet ten er moeten komen, dus moet er ook een meerderheid gevonden worden om deze (welke doet er niet toe aan te nemen. De vrijzinnigen en liberalen zijn niet sterk genoeg om de belastingen op hot erfdeel en de nalatenschappen aan te nemen zonder de hulp der conservatieven, of van de katholieke partij. Deze voorstellen zijn dus Yan de baan. Om hun voorstellen aangenomen te krijgen moeten de conservatieven hulp hebben. Deze verwachten ze nu van de katholieken. Zoo is rolrechten een teemw „blok" In wording Maai', ook deze nog in de lucht zwevende combinatie wordt al be dreigd. De regeering (dat ie in dit ge val Von Bülow) deelde In de „Nordd. Allg. Ztg." mee, dat zij nleit alléén de consumptie, doch ook het bezit wil belasten. Niet door verhooging van de matriculaire bijdragen of de In komstenbelasting maar door de suc cessiebelasting. Zij vertrouwt er op, dal het haar gelukken zal met den Rijksdag volgens dit program het rijk spoedig te helpen utt zijn finan cieel© misère. Wat moet er nu gebeuren Allereerst Ls het mogelijk, dat Von Bülow als rijkskanselier zal aftreden. Als opvolger hoort men al noemen graat Wedel, den stadhouder van Élzas Lotharingen. Zeker 4s, dat een nieuwe kanselier in deze omstandigheden niet ge- wenscht ls, omdat de buitenlandsche Het antwoord vara tfeti koortsig is nog niet bekend. Wel heeft Prins Alexander ronduit gezegd, dat hij onder deze omstan digheden de troonsopvolging niet zou kunnen aanvaarden. EEN NASLEEP DER STAKING IN FRANKRIJK. In antwoord op een desbetreffende interpellatie verklaarde minister Öorthou, dat de regeering heeft be loofd niemand te zullen ontslaan we gens feiten, gepleegd tijdens de sta king bij posterijen en telegrafie. Na afloop van de staking echter is er een kennisgeving aaugeplakt, die bele digingen aan het adres van <te regee ring bevatte. Wat de regeering aanleiding daarvan zal besluiten »al afhangen van het in te stellen onderzoek. Minister-president Ciemenceau nam daarop liet woord ter beantwoording van de opmerkingen van verschillen ds leden en verklaarde, dat hij niet zou toogeven en geen agenten zou dulden, die zich het recht aanmati gen, hunnen minister ten val te bren gen. „Een regeering", zeide hij, „dïie den vtede zou aanvaarden, waarbij de macht van het parlement aan ande ren wordt overgeleverd, zou u ver raden' Verder ve.rklpa.rde Ciemenceau, dat politiële in den laatsten tijd zeer cri-jjd© onderteekenaars een de kennls- tiek is. Een nieuwe leiding zou nieu- f go ving eerst voor den raad van tucht we moeilijkheden kunnen brengen. Ten tweede is het mogelijk, dat de geschillen weer worden bijgelegd. Nu is aJ een terugkrabhelüng der con servatieven te merken Wat gedaan zal worden is nog een open vraag. De partij-leiders weten 't zelf nog niet. Ze slaan allemaal bij dc scherven van net gebroken blok, en overleggen, of er een nteuw blok moet komen, of 't oude hersteld wor den. Wanneer de conservatieven op 't laatst het blok nog willen redden, zullen ze de belasting op bet erfdeel en de nalstenec happen, wel moeten „sl'kkeffi" 'T BALKAN-PROBLEEM. De oplossing laat nog op zich wach ten. De diplomaten der mogendheden zijn nog bezig hun hersens te pijni gen, om een schikking tusschen Ser- v'é en Oostenrijk-Hongarije te be werken Er is nog niets bekend geworden omtrent de ontvangst, die aan de nieuwe door Engeland opgestelde for mule van de zijde van Oostenrijk is te beurt gevallen er bestaat echter gegromde hoop. dat overeenstemming nog bereikt zal kunnen worden, hoe wel Oostenrijk nu nog ernstig blijft volharden bij zijn verlangen, dat er door Servië waarborgen voor de toe komst zullen worden geschonken. Er worden voortdurend telegrafi sche mededeelingen gewisseld tus schen Londen en Weenen. Het agentschap von Reuter is ge machtigd tot do verklaring, dat' or geen belangrijk verschil van meening bestaat tusschen de kabinetten van Weenen en Londen omtrent de for mule, die aan Servië zal worden aan bevolen, daar het verschil uitslui tend nog loopt over de woordenkeus. HET AFPREDEN VAN DEN KROONPRIN8 YAN SERVIë. De brief van den kroonprins vaa Servië aan den minister-president luidde als volgt Geachte heer president zullen worden gedaagd en dat de minister van openbare werken daar na een beslissing zal nemen. De afgevaardigde Violette zeide, dat de regeering had erkend, dat de verspreiding der kennisgeving een stakflpgsfeit v/as, en dat zij dus, over eenkomstig de beloète, die zij had ge geven, niet êot vervolging mocht overgaan. Minister Ciemenceau wilde ant woorden, maai- de uiterste linkerzijde belette dit door gejoel. Na een persoonlijk incident tus schen Jaurès en Simyan bracht de voorzitter de door da regeering aan vaarde motie van Chaigne in stem ming Het eerste gedeelte, luidende De Kamer, besloten aan de ambtena ren eene wettelijke regeling hunner positie te geven, werd met algemeene stemmen aangenomen. Hel tweede gedeelte, waarbij het recht tot sta ken f armvol wordt uitgesloten, ging er rnet 470 tegen 33 stemmen aoor. Hei derde gedeelte luidde ver trouwen stellende in de regeering," gaut over tot de orde van den dag, werd met 341 tegen 247 stemmen en de motie in haai' geheel bij handop steking aangenonw®. vergadering werd hierna opge heven. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL. Vrijdagmiddag te dale uur werd de jcarlijkschu ledenvergadering gehou den, dJe diitmaal vrij druk bezocht was. De secretaresse mej. C. H. Schleper bracht "t jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat er ook nu werd getracht, 't onderwijs zooveel mogelijk ïia over eenstemming te brengen smö de be hoeften in aew stad, waa^è*. non® ook nu geslaagd is. Wat 't onderwijs be treft kan men met tevredenheid op 't afgeloopen Jaar terugzien, 't Aantal leerlingen vermeerderde gerégeld, zoodat nu weer een nieuwe costuum- Getroffen door de fOükoiiMn enge-aloe9i tcegevoeg,. gronde en onrechtvaardige beschuldi gingen, die een ongelukkig toeval in zekere kringen van onze samenleving heeft te voorschijn geroepen, heb ik do eer, u ter verdediging van mijn tot dusver door niets bevlekte eer van mijn reine, kalme ziel, de volgen de verklaring te doen In net diepste bewustzijn van de plicht, die cn'ij o$, het o ogenblik mijn geweten oplegt, doe Ik in het belang van het vader- ian I afstand van alle rechten en aan spraken, die mij de grondwet ver leent. Dit mijn besluit is onwrikbaar. Dei halve verzoek ik u, dienovereen komstig te handelen en stappen te i nemen, dat het ook de hoogste be- i kiachtigLng verkrijgt. Terwijl ik voor- J altoos alle rechten op den troon prijs geef, die mij op grond van 's lands grondwet toekomen, zal ik toch altijd bereid zijn, als Serviër en soldaat, mijn leven voor koning en vaderlana te offeren. Ontvang, mijnheer de president, de uitdrukking mijner hoogachting. stelling,, welke werd ondervonden door het afstemmen in den gemeente raad, mot slechts één stem, van de aanvraag om het stedelijk subsidie te verhoogeu van 1800 tot 4000. Wel werd het verhoogd tot 2800, maar daarmee was dan ook de gele genheid benomen, om van de provin cie 3000 subsidie te bekomen «n kon dit slechts van 1400 op 2200 ge bracht worden. Dat het bestuur zich hierdoor voor groote moeilijkheden geplaatst zag, behoeft geen betoog, want door het niet verkrijgen der gevraagde, verhoo- giDgen, son er niet kunnen worden overgegaan tot een nadere salaris-, zoomede pensioenregeling, terwijl ook de mogelijkheid bestond, dat het rijk de gevraagde verhooging afhankelijk zou stellen van die van stad en pro vincie. Waar Haarlem alzoo in gebreke bleef, do noodige gelden te verstrek ken, kwamen particulieren uit en buiten Haarlem te hulp en garandeer den do ontbrekende 1200 van het stedelijk subsidie, terwijl de deelne mers In de leening A 10.000 voor de inrichtingskosten, toestemming ga ven, dat er i&i 1808, soomede :n 1909 ivlet behoefde afgelost te worden. Er werd dus alleen een obligatie van ƒ500 uitgeloot vaai de 3 hypothecaire gold leening. Bloemendaal en Vel een verhoogden hare subsidies, terwijl Beverwijk, Heemstede, Schoten en Zandvoort voor de eerste maal subsi dies toezegden voor 1909. Het bestuur betuigt zijn har tel ijken dank aan al diegenen, die door hun soms zeer groote geldelijke toezeggin gen, blijk gaven van hun vertrouwen in de inrichting. Het bestuur gaat dan ook met moed het nieuwe jaar In, te meer daar do gevraagde vevhooging van het rijks subsidie is toegestaan en er dus voor 1909 aan de plannen uitvoering gege ven kan worden, terwijl het vertrou wen, dat Haarlem zich bij de eerst volgende gemeen tebegroo ting milder zal betoonem voor het vakonderwijs van hare jonge en oudere burgenessen en het alsdan te vragen subsidie zal toekennen. De penning meester esse mej. Hoeve naar gaf een overzicht dier geldmid delen. De rekening sloot met een eind cijfer vaai 21.397.35 en een nadeeiig saldo van ruim 300. De commissie tot nazien der reke ning bestaande uit de heeren Dr. D. Kvuseinan, Vincent Loosjes en J. F. Hulswlt adviseerde tot goedkeu ring. De heer Loosjes deelde mee, dat alle boeken in uitstekende orde bevon den zijn en sprak eten wensch uit, dat tbestuur Ven volgend jaar over rui mere middelen zal kunnen beschikken Alsnu werden uitvoerige besprekin gen gehouden over de geldmiddelen voor de volgende jaren. Het bestuur wees er op, dat wederom een verhoo ging der uitgaven te verwachten is; o.a. omdat sommigen von 't personeel recht hebben op een periodieke ver hooging; noodig geworden is het per soneel in verband met de wet op liet Arbeidscontract te verzekeren tegen i ziekte en ongevallen, en de school yam stel bij acclamatie werd aangenomen. Als bestuursleden werden herkozeni do dames Weerts-Druyvesteyn em Ti ding van Berkhout.- Uit de Omstreken Een uitgebreide en goed geateogdebinnen geschilderd moet worden. Nu tentoonstelling van huishoud- en Jz>- dustrie-onderwijs werd in Mei gehou den; de daaraan verbonden verloting bracht 500 op. Bij al het goede, dat te vermelden valt, m*£ ntet verzwegen •zonreten de veelvuldige «n soms langi-uri#*. ziek ten van ieerareesen; ook de directrice moest eenige weken worden gemist. Ook in de kinderbewaarplaats ging alles naar wensch. Het aantel kinde- ren steeg voortdurend; in 1908 werden zelfs 1079 kinder-it. meer verpleegd een grote daal voor re kening van. „Weldadigheid naar Ver mogen". Er behoort evenwel heel wat boe om zooveel kinderen bezig te houden. Daarom verzoekt 't bestuur den wei- dadigen stadgenooten deze bewaar- plaats eens met wat speelgoed te be De minister-president achtte zich niet bevoegd hier te handelen, en overhandigde den brief aan den ko ning. als eenige autoriteit in deze. GEORGE. denken. Dan besluit 't verslag: „Hoewel aan dit verslag niet veel meer kan worden toegevoegd, mag toch niet onvermeld blijven de teleur- voor 1910 en volgende jaren geen ex tra-steun van particulieren is te ver wachten (de 1200 werd a 1 l.e e n voor 1909 toegezegd) moeten de subsi dies verhoogd worden. Lig, in 't voornemen van het be stuur zou den raad voor de jaren 1910, 1911 en 1912 telkens een subsidie van 4300 te vragen. Aan de besprekingen die over deze geldzaken volgden werd o.a. deelgeno men dooi' de gemeenteraadsleden de heeren. 'Vincent Loosjes, Breda Kielj- nienbwg en mr. Thijssew. Het resultaat der discussie was, dat het bestuur bij deze subsidie-aan vrage aan den raad vooral den na druk zal leggen op de noodzakelijk heid, om de jaarwedden dei' leeranes- sen te verhoogen. Ten slotte aaddeaa eenige verkiezin gen plaats. Mevr. Meren»—Joekes bedankte als adjuncl-penningmeesteresse. Het be stuur stelde voor in deze vacature te benoemen mej. D. Loosjes, welk voor BLOEMENDAAL. UIT DE RAADSVERGADERING. De notulen-lezing Is in den regel vooi* ons persmenschen wel het on belangrijkste punt «ener agenda; al kan 't eens zijn, dat zij de in het brein tot schimmen verbleekte feiten een er vorige bijeenkomst weer verheldert. Maar gistermiddag bleek ons, dat men ook uit notulen iets nieuwg kan putten, hoewel 't de eerste keer ia, dat ons zooiets overkwam. We vernamen nl., dat in de vorige zitting nog is besloten, B. en W. een crodiel van 250 te verleenen voor het komend ORANJEFEEST, Daarvan is in de vorige openbar* Raadsvergadering, voor zoover we weten niets meegedeeld. In de vergadering van gisteren wa* afwezig de heer Van Lennep, dl* daarvan schriftelijk kennis gegeven had. De heer Van Lennep vestigde In zijn briefje, naar aanleiding van een punt der agenda, er de aandacht op, dat het wensehelijk zou zijn een vierde stembureau te vestigen in dem Aarden/hout. Voor de daar wonenden ls het kiesrecht thans weL wat bezwa rend in zijne vervuiling, daar de Aer- denhouters 6 K.M. heen en (i K.M. te rug, dus 12 K.M. of goed twee uur moeten wandelen, waaneer zij van hun stemrecht gebruik willen ma ken. De VOORZITTER achtte 't nogal bezwarend een vierde stembureau in te stellen, daar zoo weinigen bereid zijn in de stembureaux zitting f© ne men. De heer TIDEMAN pleitte voor in dulging van het verzoekhij meen de, dat het bezwaar door den Voor zitter geopperd niet bestend. Do VOORZITTER zeide thans over weging toe. Voor kennisgeving werd aangeno men een afschrift van het adres der liaarlemsehe Handelsvereeniging aan den Haarlemschen Raad inzake den aanleg van DE TRAMLIJN HAARLEM— OVERVEEN. Op een aanbod van den heer P. Slot, om aan de gemeente te verkoo pen een huis aan de Korte Klever- laan voor ƒ3000 werd niet Ingegaan. DE STEMBUREAUX werden thans als volgt samengesteld Burgemeester en Wethouders stel len voor te benoemen tot voorzitters a. te Bloemendaal do heeren W. F. van Hooff en A .Koolhoven b. te O ver veen den burgemeester en den heer A. J. <Lo Waal Malefijt; c. te Vogelenzang de heeren A. van 1 der Hulst en Jhr. Dr. M. F. van Len nep. Tot leden a. te Bloemendaal de heeren I. L. J. E. E. Bispinck, Mr. P. Tideman, Mr. A. H. J. Merens en P. A. Mes- schaert. b. te Overveen de heeren A. F. Bij voet, C. J. Roozen, A. J. van der Filer en L. G. Prins. c. te Vogelenzang de heeren Jhr- Mr. P. Teding van Berkhout, R. Ver- (legaal, W. J. de Wild en Mr. A. E, van Eldik Thieme. en tot plaatsvervangende ledeu a. te Bloemendaal de heeren H. Ho. gochirk, H. W. van Delden, Mr. A. W. Jacometti, A. A. G. de Petit, J. E. van Kempen en A. E. Heek man. b. te Overveen de heeren J. B. Bos Az., E. C. van Son, Mr. C. P. Don ker, A. J. Byvoet, L. H. Byvoet, A. J, Blom en N. H. Peters. c. te Vogelenzang de heeren F. J. Eldering, Baron F. W. van Tuyll vcyi Serooskerken, J. van Snippen berg, D. E. L. van den Arend en Mr. F. WiJIe- kens Macdonald. Met de stemmen van de heeren Koolhoven en Tideman tegen weid van do hand gewezen een verzoek van den heer J. André do la Porto, om zijn vrijen toegang tot het Konlnginneduin te mogen bohouden ook als er een hekwerk omheen geplaatst is. Hij zou daartoe dan een deurtje in het hek werk laten maken. 13. en W. advi seerden afwijzend, 't Zou het politie toezicht verzwaren en bovendien zou men aan de toekomstige omwoners van 't Koninginneduiu niet kunnen weigeren, wat men nu aan den hoer André do la Porte toestond. Over 't politietoezicht deelde de VOORZITTER nog mede, dat des Zondags en 's Woensdag- en 's Zater. Naar het Engelsch, door Barones Orczy. Ben bittere pijn vervulde zijn hart bij de herinnering aan haar ver- ■aad. Het was alles zoo heel minne- les. Hij trachtte te weten te komen ei hij haar ook slecht behandeld kon hebben vroeg zich af of zij mis- tcliien iemand anders lief had en Jem uit den weg wilde hebben. Maar hij was immers zoo nederig, too weinig eischend geweest in zijn diefde. Hij had ntelg voor zich zeif (.•erlangd, niets gevraagd dan om luaar te mogen beschermen. Hij kwelde zichzelf met pijnlijke 'verbazing over de reden, waarom zij bem zoo behandeld had. Uit wraak over den dood van haar broeder dat was do eenige verkla ring, die hij kon vinden, de eenige verzachtende omstandigheid voor haar misdaad. Hij wist niets van den eed aan haar vader eai had natuurlijk nooit ge hoord ovor die tragisch" geschiede nis van dit jonge, gevoelige meisje, dat op een oogenbliK geplaatst werd tusschen haar gestorven broeder en haar half ontoerekenbaren vader. Hij dacht alleen aan een lage, koppige wraakzucht voor een zonde, die hij gedwongen geweest wag to begaan. En hoe had hij haar bemind 1 Ja, had hij haar bemind want dat was nu in 't verleden. Zij had opgehou den een afgod voor hem te zijn zij was van haar voetstuk gevallen, zoo diep, dat hij den weg ndet kooi vinden bij haar te komen en de stuk ken van zijn Ideaal weer aan elkaar te passen. Toen hij pas de deur van zijn huis was binnengetreden, vond hij daar Anne Mie in Hanen. Zij is weg, fluisterde het jonge meisje. Ik heb een gevoel, of ik haar vermoord heb. WegY Wie? Waar? vroeg Dé- roulède snel, terwijl hem een ijakou, de rilling langs den rug voer. Juliette is weggegaan, antwoord de Anne Mie; die onhebbelijke wezens hebben haar meegenomen. Direct nadat je ons verlaten hadt Die man Merlin Yond wat aech en stukjes papier in haar kamer... Asch Ja; en een opengeknipte®, brie- ventasch. Groote hemel I Zij zei, dat het minnebrieven war ren, die zij verbrand had uit vrees, dat jij ze zoudt zien. Zei ze dat? Anne Mie, Anne Mie, weet je dat wel heel zeker? Het was alles zoo afschuwelijk, en hij begreep niet alles; zijn hersenen, die gewoonlijk zoo scherp e® zoo ac tief waren, schenen tn dit geval hun dienst wel te weigeren. Jaik weet het heel zeker, ging Anne Mie te midden van haar tranen voort En o I die boosaardige MerLin zei zulke leelijke dingen. Maar zij bleef bij haar verhaal, dat zij een anderen minnaar had. O, Paul, ik hen overtuigd, dat het niet waar is. Ik haatte haar omdat omdat jij haar zoo laefhadt en ik wantrouwde haar, maar ik kan niet gelooven, dat zij zoo voisch was. Neen, neen, kind, zei hij met een toonlooze, ongelukkige stem zoo valsch was zij niet Vertel mij ver der, wat zij zei. Zij zei overigens heel weird®:. Moor Merlin vroeg haar of zij je had aangeklaagd om je zoodoende uit den weg te krijgen. Hij maakte een toe speling dat dat Dat ik ook haar minnaar wea Ja, fluisterde Anne Mie. Zij kon er niet toe komen hem aan te kijkenhet krachtige gelaat had van verdriet een harde, strakke uit drukking gekregen. En liet zij toe, dat rij dit elks zeiden vroeg hij eindelijk. Ja. En zij volgde hen zonder te genstribbelen, teen Merlin zei, dat zij zich voor het Comité van Algemeen Welzijn zou hebben te verantwoor den over haar bedrog tegenover de volksvertegenwoordigers. Zij zal het met ha?v leven moe ten bekoopen, fluisterde Déroulède. En met het mijne 1 voegda hij er half hoorbaar bij. Anne Mie hoorde hem niet; haar gevoelig zieltje vloeide over van een overstelpend medelijden voor Juliette- en voor PauL Voordat zij hoor meenaanocj, zei zo, terwijl zij haar magere, teere handen op zijn arm legde, snelde ik naar haar toe, en zed haar vaarwel. De soldaten duwden mij ruw op zijde, maair ik kon haar nog juist een kus geven en toen fluisterde zij mij en kele woorden toe. Ja? Wat zei ze? Het was een eed, zei sa. heb h«m voor mijn vader eu gesterven broeder gezworen. Vertel het hem, herhaalde Anne Mie langzaam. Een eed Nu begreep hij het, en o t wat een medeiijden had hij met haar. Hoe vreeselijk moest haar arme, gemar telde ziel geleden hebben, toen haaf 'idele, oprechte natuur vocht tegen dat afschuwelijk verraad. Dat zij oprecht eu dap^w van aavd was, daaraan twijfelde Déroulède niet. En nu die afschuwelijke zonde op haar geweten, die haar zoo gren zeloos veel ellende moest veroorzaken. Em, helaas de boete zou haar nooit van de last van zelf-beschuidigiiur bevrijden. Zij had verkozen met hasj' keen to boeten voor haar verraad tegenover hem en zijn familie. Zij zon onder vraagd worden voor een volksverte genwoordiging, die haar onvermijde iijk zou veroordeelen. O hoe diep treurig was dit alles Een oogenbLik van ha-ristte abtei ijke aandoening, bijgeloof on Ajn mis plaatst gevoel van plicht, ziedaar de oorzaken van deze grenzelooze ellen de, deze vreeselijke boete voor een kwaad, dat noodt meer ongedaan ge maakt kon worden. En zij had hem nooit lief gehad! Dat was het harde, waarvan hij overtuigd wasdat hinderde hem meer dan haar zonde, meer dan haar bedrog, meer dan bet verbrijzelen van zijn ideaal. Met een hartstochtelijk verlangen naar zijn veiligheid, had zij zich opge offerd om te boeten voor het kwaad, dat zij had aangericht. Ma-*r da *Txy>*i was er ook een earde gekomen aan zijn hopen en droo- men. Nu eerst, nu hij haar onherroepe lijk verloren had, werd Déroulède zich bewust hoe groot zijn hoop was geweesthoe hij ^an den eenen dag op den anderen verlangd had naar oen blik uit haar oogen, een woord van tiaar lippen, om hem te toonen, dat er kans bestond, dat zij eens zijn liefde zou beantwoorden. En zoo nu en dan, als haar mooi gelaat ophelderde, wanneer hij bin nenkwam, als zij hem glimlachend begroette, bij den terugkeer van zijn werk, als zij vol trots en bewonde ring naar hem keek van de publieke banken in de vergaderingen van de Conventie was. hij beginnen te ho pen, te denken en te droomen. En dat alles was maar schijn ge weest 1 Een masker om den vreeselij ke® tweestrijd, die in haar ziel woed de te verbergen, meer niets. Zij had hem niet lief, daarvan was hij overtuigd. Man als hij was, be greep bij mets van dat groote en won derlijke raadsel, dat de wereld al sinds de vroegste tijden in verbazing heeft gebrachteen vrouwenhart. De eeuwige tegenstrijdigheden, die samen de ingewikkelde natuur van een gevoelige vrouw vormen waren volkomen onbegrijpelijk voor hem. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9