NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 86 Jaargang. No. 7901 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 29 MAAKT 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNi Voor Haarlem i f 1.23 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureos Coster. Directeur 3. C. PEEREBOOni AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer ƒ0. fC Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie! Groofe Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij! Zuider Buiteuspaarne G. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten her Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 30 MAART. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Brooigebouw: 5e Kunstbeschouwing „Kunst zij ons Doel,' 1—5 en 7|10 u. Stadsnieuws Bloembollen. Aan het „Weekblad voor Bloembol lencultuur" ontleenen we het volgen de, betreffende liet jaarverslag over 1908 van den Bond van Bloembollen- handelaren. liet ledental vermeerderde geduren de het afgeloopen jaar met 17 groeps leden; het aantal groepsleden was dus over 1908: 162; behalve deze toeneming zijn. in 't begin van ddt jaar 3 nieuwe leden aangenomen, en moeten zich nog 2 nieuwe leden aan de ballotage onderwerpen; er mag dus geconsta teerd worden, dat het ledental steeds vooruitgaat. In 't jaar 1908 werden door het bu reau 5635 informaties verstrekt, tegen 4996 in 1907. Er wordt dus steeds meer geïnformeerd. Kon men in vorige jaren constateer ren, dat liet geïude bedrag telken ja- re stationair bleef, thans kan vermeld worden, dat het geïncasseerde bedrag in dit jaar aanmerkelijk is gestegen zoodat nu ƒ107.286.04 1/4 werd geïnd tegenover 84169.28 in 1907, eene ver meerdering bij 't vorige jaar dus van 23116.76J. Uit de rekening' en verantwoording blijkt, dat de toestand van den bond ,ook in financieel opzicht, zoo gezond mogelijk is, alleen zal men voorzich tig moeten zijn met 't doen van buiten gewone uitgaven, en deze niet uit de bestaande kasmiddelen, maar uit bui tengewone middelen moeten bestrij den. 130 ARBEIDERS ONTSLAGEN. Zaterdagavond hebben 130 werklie den van de Werf „Conrad" aanzeg ging ontvangen, dat de directie, zich zeer tot haar leedwezen, genoodzaakt *ag, hen over vier weken te ontslaan. Do directeur der werf, de heer P. Goedkoop Dz., deelde ons mede, dat het voortdurend uitblijven van bestel lingen de reden is van dezen maatre gel, dien hij maar noode heeft geno men. Men heeft de werklieden tot nu aan den gang gehouden, om hen den winter door1 te lielpen; doch nu de be- drijfsslapte aanhoudt, moeten zij el ders trachten werk te zoeken. Komen er binnen vier weken be langrijke orders, dan zal men gaarne een doel der ar bei dor's, wien nu ont slag is gegeven aan 't werk houden. Daartegenover' staat, dat, wanneer er geen bes tellingen komen, aan nog meerderen ontslag zal moeten worden gegeven. Hoeveel werkvolk in dit laatste ge val gedaan zou krijgen, en wan neer dit mogelijk zou geschieden, kon de lieer Goedkoop ons nog niet zeg gen. „Vooruitgan g.". Zaterdagavond waren, naar men ons schrijft, de leden der Coöperatieve Broodbakkerij- en Verbruiksveneeni- ging „Vooruitgang" uitgenoodigd tot een gezellige bijeenkomst in het Bron gebouw. De groote opkomst der leden bewees, dat dit op prijs werd gesteld. Beneden als boven was de zaal geheel bezet. De voorzitter, de heer W. A. J. Bre mer, hield een openingsrede, en wees daarin op de voordeelen der coöpera tie. In de pauze werd een collecte ge houden voor de stuitende stucadoors, welke f 21.44 opbracht. Een gezellig bal besloot dein welgeslaagden feest avond. P h i 1 i p L o o t s. Tot ons genoegen kunnen wij mee deel en, dat onze medewerker voor muziek ,de heer Philip Loots, weer hersteld is. Examens. Geslaagd te Dingen voor candadaat electrotechnisch ingenieur de heeren: M- J. van Tbiel en D. de Wildt, te Haarlem, en B. van der Zaal, te t-isse. SPOORWEG-AMBTENAREN. Als de Haarlemsche Vereeniging van Spoorweg-ambtenaren een feest avond uitschrijft, dan heeft zij steeds een welgevulde zaal. Want de heeren, die ons spoorverkeer regelen en ad- mdnistreeren ontbreken niet, als het bestuur het sein tot feesten geeft, en hun dames nog minder. Derhalve was er Zaterdagavond in de bovenzaal van de Soc. „Vereentging" bijna geen stoel onbezet, toen de vereen!ging haar tienjarig bestaan herdacht-. Te 8 uur Amsterdamsche tijd Greenwich lieeft al afgedaan war ren de velen present en hestapte de heer P. van Zonneveld liet podium. Of 't toen de Amsterdamsche tijd was, volgens den meridiaan van den Wes. tertoren, of van dien 5 gr. ten oosten van Greenwich welkè tijden pre cies 6,87 seconden behooren te ver schillen kunnen we niet vertellen. Dat moeten de spoormannen maai* uitmaken. Wij stellen ons daarin geen partij, al zijn we geneigd te veronder stellen, dat de ambtenaren 't in na volging van (lea Raad van Beheer met den Westertoren houden. Wat we wel weten is, dat de voorzitter het 10-jarig feest der vereeniging her dacht, en aanstipte, dat zij veel pub tigs en goeds tot stand had gebracht. Aan degenen, die tot den bloei der ju- bilaresse hadden bijgedragen, werd dank gebracht, in 't bijzonder aan de bestuurderen en oud-bestuurderen en onder hen in de voornaamste plaats aan den trouwen vriend der vereeni ging, den oud-voorzitter, den beer Bakker. Daarna ging men luisteren naar de nummers van het programma. Wat we er van hoorden, viel wel te loven. Mej. C. J. Engelbldk, een Amsterdam sche alLzaagej.es, zong zeer ten ge noegen van de aanwezigen ©enige liederen. Zij oogstte veel bijval plus een bloemstuk van liet bestuur. Mej. E Sieumer, eveneens uit Amsterdam, begeleidde haar hij 't zingen op ver dienstelijke wijze. Deze pianiste deed zich ook als soliste zeer waardeeren. Handgeklap en bloemen waren ook haar loon. De heer J. Schooleman, van lüer, zong ©enige Speenhoffjes zoo, dat men naar meer verlangde. De heer Schooleman deed 's publieks zin en gaf een toe Ij e. Ten slotte vermelden we 'l Mando line-Ensemble „Con-Amore", dat als altijd con amore de instrumenten be- tokkelde. Dat er aan den avond een dans-ver- lengstuk kwam, dat even opgewekt werd afgewerkt, ais het program, waarbij alleen de bovengenoemde dames en heeren daadwerkelijk op traden, behoeft eigenlijk wel niet af zonderlijk vermeld, maar zij hier toch plichtmatigheidshalve gememo reerd. TEGEN DRANKMISBRUIK. De Volksbond tegen Drankmisbruik strijdt onverpoosd den goeden strijd tegen de volkskwaai. Zoo ontvingen we thans weer van de Haarlemsche afdeel ing een kaart, die dooi' het Centraal-Bureau van den Volksbond verspreid wordt en van den volgenden inhoud is. Wat zijn de gevolgen van het mis bruik van Alkoholiische Dranken? Het misbruik van alkohoiische dran ken: lo. vermindert het weerstandsver mogen van 't lichaam; verhoogt dien tengevolge de vatbaarheid voor ver schillende ziekten (bv. tuberkuloee); kan de genezing van ziekten bemoei lijken en het herstel der verloren krachten vertragen; 2o. lieeft slechten invloed op ver stand en wilskracht en vermindert het arbeidsvermogen 3o. werkt schadelijk op de voeding; 4o. verhoogt de kans op ongeluk ken; 5e. kan verschillende, soms onge- neeselijke, ziekten van lichaam geest veroorzaken; 6o. kan een nadoeligen invloed heb ben op de lichamelijke en geestelijke eigenschappen van de nakomeling schap; 7o. bevordert de uithuizigheid verwoest het gezinsleven; 8o. vermindert het gevoel van eer en plicht en voert tot zedelijken, vaak ook tot geldelijken, ondergang; 9o. werkt sterk het plegen van mis drijven en misdaden in de hand; lOo. verhoogt handeloosheid en on zedelijkheid en dus ook de kans op Hie gevolgen daarvan. Daaronder staat het volgende: Bij de bepaling van de grens tus- schen matig gebruik en misbruik hou- de men in het oog, dat daarvoor geen algemeen© regelen zijn te geven.- Voor ieder is die grens eene andere; voe- dings- en gezondheidstoestand zijn daarop van grootem invloed, waaruit tevens volgt, dat deze grens ook voor denzelfden persoon niet altijd dezelf de is. Bovendien bedenke men steeds, dat, al is voor gezonde volwassen per sonen het matig gebruik van kleine hoeveelheden van alkohoiische dran ken geooorloofd, aan velen het gebruik van alkohoiische dran ken - geheel moet worden ver boden. Tot deze laatsten behooren, behalve drankzuchtigen, vooreerst kinderen en lijders aan verschillende ziekten en vervolgens nog zij, die hoewel overigens gezond -geen al- kohol kunnen verdragen. OPRUIENDE GESCHRIFTEN. Zaterdagavond werd hier ter stede kosteloos een vlugschriftje verspreid, aarin aangespoord wordt tot anar chie van de daad. Het geschrift „De practische Anar chist'1 gelieeten, bevat „aanwijzingen voor de toebereiding en de behande ling der machtigste en meest onweer staanbare wapenen", zegt de onge noemde schrijver in zijn inleiding. Het gevaarlijke boekje geeft voor schriften voor de bereiding van bom men, helsche machines, vergiftigende cigaretten, de wijze hoe men de klee- reo van politieagenten ln brand moet steken, enz. In Amsterdam en Zaandam is dit geschrift eveneens verspreid. Te Zaandam heeft de politie er een eind aan gemaakt. Op haar komst wier pen do rondbrengers hun voorraad in het water. Zij gaven voor, dat zij on bekend wareu met den inhoud en de boekjes van een onbekende ter ver spreiding hadden gekregen. Ontspoord. Zaterdagnamiddag ongeveer kwart over tweeèn is de electrische tram, komende van Bloemendaal, op do Kleverlaan, evon voorbij den spoor, overweg, ontspoord en in bet zand naast de rails terecht gekomen. De passagiers kwamen met den schrik vrij. De tram, komende uit Haarlem, heeft nog getracht te helpen, maar tevergeefs, zoodat om personeel en materieel naai' de remise moest wor den getelefoneerd. De passagiers van de tram - uit Ksarlcm konden ver-der hun weg te voec naar Bloemendaal vervolgen. Te ruim 3 uur was de tram weder in de rails gebracht en kon het ver voer, dat dus ougeveer een uur heeft st'igcstaan, weder worden voortgezet. Zondagnamiddag is ruim half drie op het Stationsplein de electrische tram van Bloemendaal uit de rails geraakt, hetgeen ongeveer een half uur vertraging heeft veroorzaakt. Kegelen. Bij liet kegelconcours in 't Sta- tionskoffiehuis, Prins Hendrikkade te Amsterdam gehouden, behaalde „Waterpas" van Haarlem den 9den en „De Darndaten" van Haarlem den 14den prijs in den korps wedstrijd. Gouden Bruiloft. 13 April viert het echtpaar Van den Boogaardt, wonende in de Drosse- straat, zijn gouden bruiloft. HAARL. MUZIEKKORPS EN KLEIN A CAPELLA KOOR. I)e concerten door ons strijkorkest iri het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam gegeven, schijnen zeer goed te voldoen. Zondag 21 Maart werkte op een dezer concerten genoemd A Capella Koor mede. Wij lezen daar over in „De Tijd geteekend L., het volgende Het Haarleinsch klein a capella koor kan bogen op aangenaam klin kende vrouwenstemmen en voor den a capella-zang goed geschoolde zan geressen en zangers, en bezit in den hec-r K. H. Kerklioff een dirigent, die aan zijn schare een voortreffelijke vocale leiding weet te geven, en van veel muzikaliteit en goeden smaak blijken gaf in de wijze, waarop hij de verschillende nummers liet uitvoe ren. Vooral mooi waren de p en pp en het doem zwellen der frasen van pp tot p en van p tot mezzo-forto. Wannoeir dit koor zijn mamnen- stommen wat zal hebben versterkt, zal het zeker bij alle wedstrijden, waaraan liet deelneemt, met veel eer de kampplaats verlaten. Als 't hoogst in zijn praestatie moet ik lovend vermelden de vertolking van „ln der Mariënkircihe", van C. Löwe „Barcarole" van Beyerlé ,Kinderwache" van J. Maler; „Des winters als het reghent" (zet ting van 'Tetterode). Dit laatste moest herhaald worden. Zoowel het Haariemsch Muziek korps en zijn dirigent ais het Haar iemsch Klein A Capella Koor en zijn leider werden zeer levendig door het publiek gehuldigd. Haarle m's a C a p e 11 a^k oor. In de bovenzaal van het café „De Karseboom in de Groote Houtstraat, hield Zaterdagavond het Haarlem's h Capella-koor, dir. de heer K. H. Kerkhof, zijn jaarfeestviering. Voor een afwisselend programma was zorg gedragen. Voordracht en zang hiel den den gezelligen kring hijeen tot vroeg in den ochtend. Verzorging v an het school kind. Te dezer stede wordt van de week een voordracht gehouden door den heer Th. Nolen, uit Rotterdam, over „de arbeid ouder de schoolgaande kinderen". Deze voordracht gaat uit van „Het Tehuis voor schooi gaande kindereu te Haarlem". (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit (ie Umstreken HEEMSTEDE. Onderwijs. Met ingang van 1 April a. s. is tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school aiiiier benoemd mej. E. P. Stark te Haarlem. HAARLEMMERMEER. Te Hoofddorp zijn plannen voor het maken eener manege, met het doel, die in te richten voor de ver schillende keuringen en het monste ren van paarden. De benoodigde grond is reeds aan: gekocht. HAARLEMMERLIEDE c.a. Tea' benoeming vaai twee leden voor de- gezondheidscommissie (res. Bloe mendaal) wegens periodieke aftreding van de heeren J. H. Naruninga, arts te Hoofddorp en D. E. L. van den Arend te Bloemendaal, worden door het be stuur der gemeente voorgedragen de lieeren L. Melchior, arts alhier en J. H. Narihinga en D. E. L. van den Arend. SANTPOORT. Ds. W. BAX Jr. Zondag 4 April a. s. hoopt onze predikant Ds. W. Bax Jr., den dag te herdenken, dat hij vóór 12 1/2 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. Bax werd na in 1396 candi- daat te zijn geweest in Friesland 4 Oct. 1896 predikant te Kolhorn, te Roosendaal in 1900, te Venhuizen in 1904 en te Santpoort 11 Maart 1906. BEVERWIJK. De centrale vrijzinnige kiesvereeni- ging in hot district Beverwijk heeft bericht ontvangen van onderstaande heeren, dat zij bereid zijn een candi- daluur te aanvaardenMr. J. Belin- fante (V.-D.) te 's-Gravemhagemr. L. N. Roodanburg (V.-D.) te 's-Gra- venhage dr. A. Schuckink Kool (V.- D.) Beverwijkmr. dr. J. TI. W. Q. ter Spill (oud-lib.) te 'a-Gravenhage. Binnenkort zal uit dit viertal een definitieve keuze worden gedaan. HALFWEG. In een der gebouwen van de Sui kerfabriek alhier' zal de af deeling Haarlemmermeer van den Gelieel-OnU houders-Bond a.s. eene feeetvergade- ring houden met tooneelvoorstelling, muziek en zang, die ook voor niet-le den toegankelijk zal zijn. IJMU1DEN. Yisscherijschool. Binnenkort zal 't, in de bestuurs vergadering reeds goedgekeurde, jaanerslag over 1908 van de Viseche- rijschool verschijnen. De lieer A. G. Meeuwenoord door don gemeenteraad aangewezen als afgevaardigde in het bestuur der school, werd na zijn bedanken ver vangen door den heer Fr. Netscher, wethouder. Het ledental bleef stationna'r. bedroeg op 31 December 1908 71, het aantal donateurs 14. De jaarlijksche contributies beliepen 822.50. De staat der geldmiddelen wordt niet ongunstig genoemd. Wil men evenwel aan de school een opleiding van machinisten en stokers verbin den, dan is vergrooting der school en ook versterking der geldmiddelen noodig. Er moet don komen een tee kenlokaal, een smederij, enz. De schoolsohepen verkeeren in goe den slaat. Van de 2 schepen, door de regeering ln hruikleen afgestaan, werd een Ingericht tot instructie- vaartuig, tevens logementschip, het andere werd tot visecharsvaórtuig verbouwd, teneinde als oefenings vaartuig te kunnen dienen. Het oefeningsvaartuig is iu dienst geweest van Maart tot half Septem ber. I Telkens is in twee ploegen om de 14 dagen gevaren. Be re uitaten van het onderwijs waren, dat aan alle 10 leerlingen, die de opleiding tot matroos medemaak- ten, een getuigschrift kon worden uitgereikt. Van de 6 leerlingen, die klasse B. opleiding tot stuurlieden en schip pers doorliepen, slaagden 5 voor het stuurmans-diploma, de zesde moest wegens te jeugdigen leeftijd worden teruggewezen. De plaatsing der geslaagde leerlin gen op vissclierijschepen ondervindt groot bezwaar en een ernstige klacht spreekt uit het rapport, over de wei nige medewerking der schippers. De heer Bakker bedankte om ge zondheidsredenen als directeur, en werd opgevolgd door den heer C. Maas te Vlaardingen. De rekening over 1908 sluit met een bedrag van 9434.02. Hel verslag eindigt Vele moeilijkheden zijn overwonnen moeten worden, doch langzaam maar zeker begint de school de erkenning te verkrijgen, die ze in aile opzichten verdient. „NATIONALE STOOMVISSCHERIJ". In de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders werden de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1908 goedgekeurd. Er werd besloten geep dividend uit te keeren, doch de winst geheel aan te wenden tot afschrijving op de sche pen. ZANDVOORT. Zaterdagavond werd in de concert zaal van café Zomerlust eene uitvoe ring gegeven door de Tooneeiclub „Het spel der zee". Opgevoerd werd „de Tante van Charley", blijspel ln drie bedrijven. Over het algemeen weid heel goed gespeeld en was het jammer, dat do opkomst niet grooter s. Die o-pgekomeai waren hebben veel gelachen om liet geestige sluk. Een geanimeerd bal besloot den avond. Vrijdag 2 April a. s. des voorm. 11 uur zal ten Raadhuize zittng worden gehouden voor do aangifte van kinde ren, die met 1 Mei 1909 op de scho len alhier geplaatst moeten worden. Zondag speelde Z. V. C. van hier een voetbalmatch tegen Yios uit Heemstede. De uitslag was dat Z. V. C. won met 5—4. In eene door de feestcommissie al- tiier gehouden vergadering is beslo ten nogmaals een adreg aan den Ge meenteraad te richten, om subsidie voor de te houden feesten. Mededee- ling werd gedaan, dat voor de volks- uitvoering het circus met verlichting kosteloos is afgestaan door deu heer Boon. Binnenland EEN SPORTHULDE AAN H. M. DE KONINGIN. De „Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding" heeft het voornemen op gevat ook op zijn wijze een grootsche betooging te organiseeron ter gelegen heid van de aanstaande blijdie gebeur tenis. De Bond wendde zich tot een 70-tal groote lichamen op het gebied van sport, geheelo-nthouding, onderwijs enz., met het verzoek steun te verlee— lieu, ten einde als een blijvende herin nering aan die gebeurtenis voor ons land zooveel mogelijk zwemscholen en speelterreinen in te richten. In de motiveerLng zegt de Bond o.a.: „Hier ligt dus een arbeidsveld, waar op wij allen kunnen samenwerken, nl. biet stichten van speelterreinen en zweminrichtingen, die nog bijna over al ontbreken. Laat ons dan de han den inéénslaan, opdat voortaan in ie dere gemeente van ons vaderland on ze jeugd in haar vrijen tijd zich aan lichaamsoefening in de open lucht kan wijden; laten wij dan aan deze terreinen den naam verbinden van ons geliefd Vorstenhuis, dan zullen tot in verre tijden deze gelden een grootschie herinnering vormen aan de innige geliechthaid van het Neder- landsch© volk aan zijn aloude dynas tie. Wenschelijk ware het wellicht, over te gaan tot het stichten van leen Nationaal Fonds tot oprichting van speelterreinen en zweminrichtingen, welk fonds beheerd zou kunnen wor den door een comité, gekozen uit de verschillende bonden." VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE RAADSLEDEN. De Vereeniging van vrijzinnig-de mocratische raadsleden in Neder land lieeft Zondag te Utrecht eene veigadoring gehouden, onder voorzit terschap van den heer mr. S. J. L. vau Aalten Jr., uit Rotterdam. Als eerste spreker trad op Mr. J. H. Thie', van Haarlem, die het onder werp „standen onder wijs" inleidde, onder de verklaring, alleen 't open baar lager onderwijs te willen bespre ken. Volgens spreker is het onderwijs, dat aan kinderen van on- en minver mogende ouders gegeven wordt, vee! slechter dan het lager onderwijs van meer bedeelden. In de eerste plaats kan een leer ling op een volksschool zelden Fransch leeren, ten tweede is in een klasse der volksschool het aantal leer lingen veel grooter, en ten derde is de leertijd te beperkt. In deze drie verschillen zit het standen-onderwijs. De wet op het lager onderwijs ver biedt die slechte toestanden, zoodat de gemeenteraadsleden juist hier hun kracht in moeten zoeken, om tegen het standen-onderwijs te agee- ren Hierna gaf spreker oen overzicht van den toestand van het lager on derwijs. zooals het bestaat. Artikel 50 op het lager onderwijs, aldus spre ker, verbiedt die schoolgeldregeling, zooals zij tot op heden wordt toege past. Van minvermogenden kan nïén slechts weinig schoolgeld heffen, en van on ver mogend en geen geld. Mr. Thiel vond het noodzakelijk, niet meer dan 36 leerlingen in een k'asse toe te laten. Het M. U. L. O. is meer democratisch dan een H. B. S., aldus spreker. Enkele aanwezigen traden in het deba'. De heer Ketelaar, uit Amsterdam, geloofde, dat kinderen op een leeftijd van 6 jaar, uit de volksklasse aan vankelijk een ander soort onderwijs zullen moeten hebben dan kinderen uit gegoede klasso. Er za' dus in het begir. eeu verschil in ouderwijs moe ten bestaan. Nog door eenige andere sprekers werden enkele opmerkingen gemaakt waarin de inleider de sprekers beant woordde. Mr. Thiel, aldus bleek uit dat ant woord, had gaarne twee soorten van scholen, namelijk de gewone volks school en een school waar buiten lwt Nederlandsch, de Fransche taal wordt onderwezen. In een groote stad kan dan nog een dergelijke school als laatst bedoelde voor de betere stan den opgericht worden. De heer R. Kapinga, uit Zwolle, leidde liet onderwerp in „De wen- sehelijkheid van het verleenen van ir.zage aan de gemeentebesturen van de registers van aanslagen der ver mogensbelasting en van de kohieren der bedrijfsbelasting." Mr. Fokker, uit I.eiden, besprak den fir.anct celen nood der gemeenten. Ook hij meende, dat de oorzaak van dien nood ligt in de opheffing der accijnzen in 1865, omdat dientenge volge de gemeenten zelf in druk kwa men, die niet voldoende werd opge heven door de daarvoor in de plaats gestelde 4/5 van het personeel en de opcenten op het gebouw. Na een historisch overzicht kwam spreker tot het wetsontwerp-Heems kerk. Hij betoogde, dat de clou van dit onüwerp was artikel '2. De ge meenten zullen gerechtigd zijn grond belasting te heffen op de gebouwde eigendommen en erven, óf zij kunnen de opcenten nemen. Aan het slot zegt spreker de voor naamste punten van het wetsont werp te hebben besproken, en hoopt, dit de gemeenten uitgaven kunnen doen, die noodzakelijk zijn en nuttig voor allen, doch hoopte, dat, nu het geoorloofd is uit de gemeentebedrij ven winst te behalen, de prijzen van gas niet te hoog werden. Do voorzitter deelde mede, dat ln de huishoudelijke vergadering de secretaris H. Roest was herkozen. Uit het jaarverslag werd medege deeld, dat liet ledenaantal was geste gen van 54 tot 67. Uil het verslag van den penning meester bleek, dat h^t batig saldo 235.36 1/2 bedroeg. NAAR DUITSCHLAND. Heden vertrekken een 60-tal staken de bouwvakarbeiders van Zutplien naar Duitschlarul, waar hun door een Duitschen bouwvakarbeidersbond werk is toegezegd. VROUAVENK1ESRECHT. De Mannenbond voor Vrouwenkies recht heeft een adres gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Za ken, waarin instemming betuigd wordt met het verzoek van de Veree niging voor Vrouwenkiesrecht inzake vereenvoudiging der grondwetsher ziening. voor liet geval niet alsnog door de aanneming van eenig ander voorstel de grondwettelijke uitslui ten. van vrouwen van kiesrecht en verkiesbaarheid direct wordt opgehe ven De Mannenbond wijst er op, dat het tot stand komen van wijzigingen in de Grondwet, die de uitsluiting van de vrouw van het kiesrecht en de verkiesbaarheid voor de vertegen-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1