NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2So Jaorgaug. No. 7903 Verschijnt dagelijks, behalve op Zog» en Feestdagen. WOENSDAG 81 MAABT 1909 M S DAG ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem l l f 1.29 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1*30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directenr J. C. PEEREB00E ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels Ir- elke rege' mee? /0. SS Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 1 APRIL. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. De Kroon: Leting v. d. heer Tb. >Iolen, 8 uur. Ambachtsschool: Tentoonstelling leekeningen Avondvakteekeaschool, 7—9 uur. De Kroon: Ned. Operette Ensemble: De Dollarprinses, 8 uur. EEN SCHEURKALENDER IN HET POSTKANTOOR. Naar aanleiding van de oproeping, door Fidelio gericht aan hen, die er loe wiüen meewerken, een Scheur kalender aan te bieden aan de Direc tie van ons Postkantoor, opdat per sonen die in de bal te schrijven heb ben, altijd kunnen zien, welke datum het is, deelen wij mede dat reeds ver schillende toezeggingen zijn ontvan gen. Van niemand werd méér dan vijf cents aangenomen. De Scheurkalender is er een met een flink datumcijfer. Tot ons leed wezen konden we er geen meer vin den met een mooi schild. Giften zijn ingekomen van: Redactie Haarlem's Dagblad 0.05 A. G0.05 E. H0.05 P. II. B0.05 F. A. D0.05 J. C. M0.05 Uit den Spaarpot van Baby 0.00£ W. F. W0.01 H. O,0.02J Van een familiefeestje 0.011 „Voor een goed doel"0.024 Van Nelly en Joh0.014 li. J. L0.02J Daar er geld genoeg bijeen is (zelfs hebben we twee cents over) zal mor gen Donderdag de scheurkalender aan den Directeur van het postkan toor worden toegezonden, met vrien delijk verzoek, die op een geschikt plaatsje in de hal op te hangen. Stadsnieuws Gm Ons Heen. In bet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Kcoken in de aanwezigheid van vrouwen" in de rubriek Om Ons Hee-. Werkliedenreglement. Namens de af deeling Haarlem van den Bond van Ned. Gem.-Werklieden is aan den Gemeenteraad een adres met toelichting verzonden, waarin de afd. meedeelt, dat zij met belangstel ling heeft kennis genomen van de voorstellen der Raadscommissie in zake de wijziging van het reglement voor de werklieden in dienst der ge meente Haarlem en verschillende voorstellen dier commissie met warm te begroet en zeer bij Uwen Raad ter aanneming aanbeveelt. Evenwel verzoekt zij den Raad, als nog verschillende wijzigingen in de voorstellen dei' Raadscommissie aan te willen brengen en Wel: te bepalen, dat geen der tijdelijke werklieden zonder opgave van rede nen worde ontslagen; de mogelijkheid te scheppen, dat de werklieden, die nu reeds een jaar en langer in onafgebroken dienst dei' gemeente zijn, vast worden aange steld; de organisaties der arbeiders de gelegenheid worde geopend voor en namens de leden te kunnen optreden bij directie, enz.; dat de werklieden ingeval van werkstaking niet kunnen worden ge dwongen anderen arbeid te verrich ten; te bepalen, dat de speciale voor schriften niet in strijd mogen zijn met dit reglement; vast te stellen een algemeen gel dend minimum weekloon en alge meen geldende periodieke verhoogin gen. Vast te stellen, dat de arbeidsduur niet meer dan 58 uren per week zal bedragen; dat reeds direct na het overschrij den van den 10-urigen werkdag 25 loonsverhooging worde uitgekeerd; dat ook voor nachtarbeid, alsmede voor Christelijk erkende feestdagen, evenals voor den Zondag, bij over werk 100 extra worde betaald, en dat de werklieden, die niet in een ploeganstelsel werkzaam zijn, geen arbeid op Zondag behoeven te ver richten zonder extra vergoeding; te willen bepalen, dat een milicien kostwinner eener weduwe of gezin ook bij den eersten oefentijd loon zal worde nuitgekeerd; dat ingeval van ziekte één jaar lang het volle loon zal worden uitgekeerd; aan een weduwe, of kinderen be neden de 18 jaar, worde uitgekeerd het loon gedurende 13 weken na den dag van overlijden; dat een eervol ontslagen werkman, mits niet wegens pensioneering, een jaar wachtgeld worde uitgekeerd tot een bedrag van 50 van het week loon, tenzij binnen dien tijd een pas sende betrekking, werkkring, worde gevonden; dat aan een werkman geen geld straffen mogen worden opgelegd; dat beroep op een Commissie (scheidsgerecht) kan worden gedaan en de uitspraak dier commissie bin dend is; dat de verkiezing van het 5e lid niet door den Raad maar door de 4 gekozenen zal geschieden; dat een slotbepaling worde opgeno men, dat het reglement om de 5 jaar moet worden herzien, en dat geen wijzigingen in het regle ment mogen worden aangebracht, zonder dat de organisaties gelegen heid hebben gehad hare meening kenbaar te maken; Een en ander wordt in een uitvoe rige memorie nader toegelicht. VALLENDE ZIEKTE EN DE GENE ZING IN NEDERLAND. Morgen wordt hier een collecte ge houden voor een goed doel. Het Gasthuis van de Nederl. Ver- eeaiiglng tegen vallende ziekte te Am sterdam moet noodig worden uitge breid. Daarvoor is wel grond be schikbaar, maar geen geld ter ver grooting van het gebouw., Voor dit doel wordt nu geld ge vraagd en een achttal bekende inge zetenen bevelen in achterstaande ad vertentie deze zaak aan. Te veel stellen wij leeken ons voor, dat vallende ziekte ongeneeslijk is. Althans in het jaarverslag over 1907 van liet Gasthuis lezen wij, dat onder doelmatige behandeling ongeveer 28.3 procent der lijders vrij kon blijven van zoogenaamde „ontladingen" en dat ongeveer 24.3 procent belangrijk verbeterd is. En in een boekje, uitgegeven bij de firma Brusse te Rotterdam, wordt boeiend geschetst de diepe eliende, die door de vallende ziekte in de ge zinnen wordt veroorzaakt: armoede, onmogelijkheid om een betrekking te krijgen, families soms waar alle vroolijkheid geweken is en wier le ven zich beweegt om dien eenen epi lepticus. De schrijver wijst er op, dat voor deze zieken nog zoo weinig gedaan wordt. Als ze van toevallen hooien schudden de menschen wanhopend het hoofd. Maar die periode van wanhopende overgave aan het nood lot van een ziekte, die immers in haar aard en wezen niet ongeneeslijk is, behoorde onze twintigste eeuwsche samenleving toch eindelijk ontgroeid te wezen. Wij beleven een verlichten tijd, waarin we de ernstigste kwalen hebben aan te zien, in het rustdg be wustzijn van onae hoogere ontwikke ling, onze meerdere kennis, en van onze beschaving, die geen lijden mag dulden, waar remedie voor bestaat. Welnu, de epilepsie is een van de gruwelijkste plagen, vooral in haar maatschappelijke gevolgen, voor wie er door getroffen zijn èn voor hun nabestaanden. Maar daarom eischt zij dan ook een machtige samenwer king om de geestelijke en stoffelijke verwoestingen, die zij hij vele duizen den individuen en in vele duizenden gezinnen hier te lande aanricht, met alle krachten te beperken, en voor haar aanvallen te beschermen, wie nog met mogelijkheid te redden zijn. Hiertoe roept de Nederlandsche Vereeniging tegen Vallende Ziekte zooveel mogelijk strijders in haar ge lederen, om haar zoowel intellectueel als financieel sterk te maken. EEN WARENHUIS. Alom ziet men in onze stad win kelhuizen verrijzen, het eene nog fraaier dan het andere. Dit bewijst eensdeels hoe energiek onze winkelstand is, anderdeels, dat de tijden van crisis tot het verleden© gaan behooren. We hebben thans wederom mel ding te maken van een nieuwe zaak; maar thans geldt het iets nieuws op dit gebied in Haarlem, iets dat we aarzelen niet om het neer te schrijven alles wat er tot nu toe in onze stad tot stand kwam, overtreft. En juist de belangrijkheid dezer on derneming zal te meer maken, dat onze middenstand met te meer leed wezen kennis neemt van het feit, dat zijn gevreesde vijand „Het Waren huis" te Haarlem, zijn intrede heeft gedaan. Te betreuren is het zeker, dat het weer een buitenlandsche firma moest zijn, die de zaak hier durfde aanvat- tem Het is n.l. de bekende Fransche maatschap „Maison d'Eté", die zich onlangs vervormd heeft in een soort naaml. vennootschap, en nu met een reusachtig kapitaal werkt om In de groote steden van de wereld warenhuizen op te richten in den geest van de bekende magazijnen te Parijs. Om zoo weinig mogelijk risico te loopen, heeft de directie te Parijs be sloten geen Warenhuizen op te rich ten in de plaatsen, waai* andere maatschappijen deze reeds gevestigd hebben. Daardoor wordt een weinig- wiinist-opleverendie concurrentiestrijd vermeden. Deze zeer bedachtzame wij-ze van handelen heeft er toe ge leid, dat Haarlem de eerste stad in Nederland is, die in aanmerking kwam voor een filiaal-inrichting van deze zaak, daar Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Groningen reeds Warenhuizen bezatten. In alle stilte is gewerkt, wat na tuurlijk niet wegnam, dat we reeds lang van de plannen wisten. Maar op bijzonder verzoek der directie heb ben we er geen melding van ge maakt, tot de onderdirecteur, de heer H. Csivlirpa, een Roemeen van ge boorte, ons hedenmorgen een fraaie bedrukte uitnoodiging op fijn oud- Fxansch carton zond om thans eens te komen zien, wat Romaansch ver nuft, gesteund door een kapitaal krachtige combinatie tot stand heeft weten te brengen. De maatschappij heeft voor haar winkelhuizen aangekocht het fraaie en kolossale heerenhuis Gedempte Oude Gracht 136, tusschen het Spaar- ne en de Kleine Houtstraat, wat af gelegen toch van de groote verkeers drukte merkten we dein heer Csivlir pa, op, toen hij ons vanmorgen met groote beleefdheid den Franschman eigen de onderdirecteur heeft sinds zijn jeugd te Parijs vertoefd door de achter elkander gelegen winkel ruimten rond leidde. „Mais non", antwoordde de heer Csiivlirpa, met een fijn lachje, dat hebben we te Parijs wel anders er varen. Waai' we onze winkels vestig den, daar kwam altijd de verkeers drukte. U zult zien, dat de practijk te Haarlem ook gelijk geeft. Maar hier laten we onzen wel- bespraakten Franschman even in den steek, om te wijzen op den fraaien gevel, die niet nalaten zal op den voorbijganger indruk te maken. De bouwmeester beeft gebruik gemaakt van de motieven, die de laat-middel- eeuwscbe kasteelbouw hem opleverde en daarbij toegepast den in-tijdperk- overeenkomenden HoUandsch'en bouw stijl. Een groote moeilijkheid was het voor den bouwmeester, dat hij, even als men dat kan zien in de groote boulevard-magazijnen in de Fran sche hoofdstad, open schouwvensters moest aanbrengen. Men oefent, aldus lichtte de onderdirecteur ons in, op de voorbijgangers een sterkere sug gestie om te koopen wat zij zien uit, indien men de uitstalkasten open laat, dan dat men de te verkoopen artikelen achter vensterruiten weg sluit. Bij ongunstig weer etaleert men en kel voorwerpen, die tegen den weers invloed bestand zijn. Wanneer de winkels dicht zijn, worden de uitstal lingen door stevige blankhouten lui ken afgesloten. In de winkelruimten, die smaakvol betimmerd en op zeer vernuftige wij ze, tot achteraan in het diep-inloo- pende gebouw verlicht zijn, ziet men overal de toonbanken in de verschil lende afdeelingen. Vriendelijke ver koopsters zullen daar de klanten vlug en voorkomend bedienen. Aan een opsomming van de voorhanden artikelen zuilen we ons niet wagen. Trouwens de meesten onzer stadge- nooten kunnen zich daarvan wel een voorstelling maken, daar zij de groo te warenhuizen in andere plaatsen wel hebben bezichtigd. Vermelding verdient echter de afdeeling „Ver keerswezen". Dat is een bijzondere specialiteit van het buis. Van de eenvoudige schaats en de sport kar af tot de auto en de vliegmachi ne toe, kan men hier allerlei ver keer swerktui gen bekomen. Daar men zich niet voorstelt en terecht, mee- nen we dat men hier ter stede veel vliegtoestellen zal verkoopen, heeft men enkel modellen voorhanden. Wanneer onze stadgenooten er ech ter een paar duizend gulden voor over hebben, de prijs is vrij billijk staat de directie er voor in, de toe stellen binnen 48 uur uit de Fransche magazijnen te kunnen leveren. Meer aftrek zullen echter de ski's hebben. Op het „Kopje" en de Duin- endaalsche hellingen heeft men als er weer sneeuw ligt, voor het ski-loopen uitnemend gelegenheid. De eigenaar dige loop-glij-toestellen zijn in alle maten ook voor kinderen voor handen. Achter de winkels zijn de pakka- mers, waar de expeditie plaats heeft. Daarachter staat de vrachtautomobiel gereed, om morgen de gekochte arti kelen bij de kioopers thuis te bezor gen. De bovenverdieping ie bijzonder ïn- g-Grioht voor do dames. Daar Is allee bijeen, wat een vrouwenhart kan be koren. Hoeden, japonnen, sieraden, en ook artikelen voor de huishou ding. Ook deze verdieping heeft een open schouwvenster. Het platte dak heeft men zeer ver nuftig weten in te richten tot een lunchroom. Men heeft vandaar af door de glazen wanden een prachtig uitzicht op het in het verschiet weg- kronkelende Spaarne en de zich tot den horizon uitstrekkende weilanden, die naar het westen aansluiten aan de duin groepen. Voor de lunchroom heeft men een tuin aangelegd en daarvan een flink sluk als kinderspeelplaats inge richt. Voor de dames, die met kinde ren komen, is dit een heel gemak. Zij brengen nu met de elecurische lift even de kinderen naar boven, waar deze dan heel veilig zich pret tig kunnen bezig houden, terwijl ma ma of zus rustig beneden winkelt. Donderdagmiddag om uur wordt het Warenhuis geopend. We vertrouwen, dat het Haarlem- sche publiek zich ordelijker zal ge dragen dan het Rotterdamsche, dat indertijd bij de opening van het Warenhuis aldaar zich zoo te buiten ging, dat de bereden politie er een eind aan moest maken. En al duurt het wachten wat lang, de directie heeft er voor gezorgd, dat het publiek buiten zich niet zal ver velen. Een flink orkest zal in den platto-daktuin van 2 tot 4 uur con cert geven. SCHIETVEREENIGING „HAARLEM". Bij den Zondag gehouden onder- longen schietwedstrijd werden de prij zen behaald door de hee ren Personeelle prijsH. P. Spoor 2e prijs J- Arnold3e prijs R. van Solingen4e prijs L. A. Ophuizen 5e. prijs Chr. F. Arnold. Korpswedstrijd le prijs L. A. Op- huizen, J. G. Broekhuizen, J. H. Mic- giedse, K. van Solingen, J. J. van Dok- kum. 2e PrijsJ. Pelzers, H. Viege, H. P. Spoor, Chr. F. Arnold, J. W. Heintz- bergen. Hoogste aantal punten behaalde de heer R. van Solingen met 173 punten. Met een toepasselijk woord werden de prijzen, waaronder zeer fraaie kunstvoorwerpen, door den voorzitter uitgereikt. Naar wij vernemen zal het mannenkoor „Onder Ons", onder leiding van den heer Henri Piclage, deelnemen aan den zangwedstrijd, welke gehouden zal worden in Juni a.s. te Zaandam. De vereeniging zal uitkomen in de 2e afdeeling. p hol. Gisterenmiddag ongeveer vier uur raakte een paard voor het voertuig van den hoer Van T., uit Aerdeniiout, hi het Kenaupark op hol. In vliegen de vaart ging het door het Kenau park. doch bij de Nieuwe Gracht werd het paard gegrepen door eeni- ge mannen. Zonder letsel liep dit onareval af. Opgebracht Hedenmiddag zijn twee jongelieden van 16 A 17 jaar, wegens 't stelen van graszoden op een der weilanden ach ter 't Amsterdam-kwartier, opge bracht. Twee volle karren hadden ze reeds uitgestoken, toen een agent van politie hun bedrijf opmerkte en jon gens en karren naar de politiepost bij de Amsterdamsclie poort liet opmar- cheeren. Daar werd tegen de jeugdi ge dieven proces-verbaal opgemaakt. Dank- en bidstond. De raad der Gereformeerde Kerk A. heeft besloten dank- en bidstond te houden te 7 1/2 uur 's avonds, wan neer namelijk de blijde tijding uit Don Haag komt vóór 5 uur 's mid- „s. Komt deze echter na vijf uur, dan wordt de dank- en bidstond aan den avond van den volgenden dag gehouden. Ingeval zij op Zaterdag ';onit, dan in den ochtenddienst van Zondag. Hervatting Stoomboot- dienst. In de achterstaande advertentie wordt meegedeeld, dai de stoomboot- dienst HaarlemZaandam niet op 1, maar op Zaterdag 3 April wordt her vat». TENTOONSTELLING. Dezer dagen wordt in 't Museum van Kunstnijverheid een tentoonstel ling gehouden van goudleer. Dit goudleer is op de oude wijze door den heer Jan Mensing, te Amsterdam, vervaardigd. Het oude Spaansche goudleder in 't algemeen genaamd Cuir de la Cordoue dateert tot ver in de middeleeuwen. Het is bijzonder schoon en eigenlijk bij ons te Lande nauwelijks ie vinden. Toen tegen '4 midden der 17e eeuw, na de oorlogen in ons land, de nijverheid alom be gon op te bloeien, ontstond er o. a. ook de goudleerindustrie. De patri ciër, de rijke koopman, hechtte meer en meur aan een „kostryeke binnen kamer". Een groote factor voor die nieuwe industrie werd het overbren gen van 't geheim der Chineesche vernissen. Die Chineesche lakken werden nu voor de goudleerindustrie onmisbaar. Het Hollondsche goudle der kreeg daardoor kwaliteiten ge heel verschillend van die van 't oude Spaansche ieder. De techniek werd een gel veel andere. In Nederland steeg deze industrie spoedig tot een groote hoogte. Het goudleder wordt thans meer bijzonder gewaardeerd; het oude goudleder zeer duur verkocht. Wat er nog van te koop komt in ons land, gaat meestal naar Amerika. Na jarenlange studie en vele teleurstel lingen is het den heer Jan Mensing mogen gelukken goudleer te vervaar digen, zooals het in Nederland gedu rende den bloeitijd van deze indus trie werd gemaakt. Het i6 niet alleen zijn bedoeling oud goudleer te ver vaardigen, maar ook goudleer in de meest verscheiden opvattingen en naai- alle leekeningen, die hem ter be werking voorgelegd zouden kunnen worden. Juist door samenwerking met schilders en architecten is hier veel te bereiken. TUINBOUW-VVINTERCURSUS. Maandagavond werd bet onderwijs aan don Tuinbouw-Wintercursus ge sloten met de gebruikelijke openbare les, in tegenwoordigheid van den Rijkstuinbouwleeraar en de commis sie van toezicht De heer Tennis had voor een fees telijke groenversiering van het les lokaal aan de Friesche Varkenmarkt zorg gedragen. Aan J. Huisman, Ar. Jager, An. Jager, W. de Lange, W. Uiterwijk, A. W. Pkilipoom, en Joh. Roozen, word eon getuigschrift uitgereikt, ter wijl J. Kalf, A. Kloet, W. van der Sari den, J. van der Leest, IJ. Mulder, W. Plakker, H. Priester, D. Vader, P. de Vos, C. de Vries an H. van Zon tot de tweede klasse werden bevor derd. U't naam der vertrekkende leerlin gen werd door een hunner den onder wijzers Geevers en Spaargaren dank gezegd voor hun moeite en zorgen op les en op excursie, en hun een fraai souvenir aangeboden. J u b i 1 Heden vierde onder zeer vele blij ken van hartelijke belangstelling de lieer G. Keyser, oud-bloembol len- kweeker, zijn tachtigsten verjaardag. Al heefi hij zich reeds jaren uit de zaken teruggetrokken, de ouderen in het vak zullen hem zeker niet ver geten. Veel voelde hij voor het kwee ken van tulpen en wellicht hield hij zich voor het eerst met het kweeken ven dahlia's bezig. Met enthousiasme kan de nog krasse grijsaard over bol len en planten uit vroegeren tijd praten. VOLKSWEERBAARHEID, AFD. HAARLEM. De afdeeling hield gisterenavond hare laatste oefening in de gymnas tiekzaal in dit seizoen en, zooals ge bruikelijk, was oen onderlinge wed- stiijd georganiseerd. Bij het exerceeren werd de eerste prijs behaald door Geerke, de tweede prijs door J. Steffens. Bij gewrichtsoefeningen le prijs Sanders, 2e prijs P. Steffens. Bij gymnastiek aan den rekstok' le prijs door Leijer, 2e prijs A. Stef fens. Terwijl de le en 2e prijs hoogsprin gen werden gedeeld door J. J. Hirs en v. d. Poll, die beiden 1.40 M. hoog spiongen. Met een opwekkend woord van den' voorzitter van liet vrijwilligerskorps, den lieer E. E. de Jong, werden de prijzen uitgereikt. Een 40-tal leden hadden zoowel aan de winter-oefeningen als aan den wedstrijd deelgenomen. Den sergeant Van Driel, die zoowel dezer, als den vorigen winter bij de exercitie-oefeningen als instructeur optrad, en voor den volgenden win ter door overplaatsing wellicht niet meer beschikbaar is, werd een fraaie vogelkooi aangeboden. Verlof Drankwet. P. J. Hulsman vraagt B. en W. om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcohol houdend en drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van penceel Kruis weg 70 C. Militaire Zaken. Door het 10e regiment infanterie zal van 20-tot 29 September a.s. de legerplaats bij Laren worden betrok ken het regiment houdt van 22 tot en met 31 JuJi a.s. schietoefeningen iri de legersplaats bij Harskamp, waartoe van ieder bataljon een com pagnie zal worden geformeerd. Centrale Schooltuin. Naar aanleiding van een vraag, ons gedaan over den centralen school tuin, dien B. en W. voorstellen in te richteu bij een stadskweekerij te ves tigen aan de Kleverlaan, deelen wij mede, dat het hier niet geldt een tuin, waartoe de schoolkind eren zelf toegang zullen hebben. Het zal een plek worden, waar al lerlei zaken kunnen worden ge kweekt, die zullen kunnen strekken als materiaal bij het onderwijs. VRIJZ.-DEMOKRATISCHE KIES- VEREENIG1NG. De heer L. Modoo heeft ontslag ge nomen als lid van de Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging. De heer Modoo deel de ons mede, dat de reden hiervan is, dat hij zien niet kan vereenigen met de wijze, waarop de kiesvereeniging mr. Thiel heeft gecandideerd voorde Tweede Kamer. Hij meent, dat het niet aangaat Iemand, die reeds drie malen bedankt heeft, toch candidaat te stellen. Duar hij nu voorkomen wilde, dat hij bij de a. s. verkiezin gen toch als lid der vereeuiging ver plicht zou zijn een candidatuur te bevorderen, die op een dergelijke wij ze tot stand kwam, en hij dit niet met zijn gevoelens kan overeen brengen, heeft hij het 't best geoordeeld te be danken voor zijn lidmaatschap. Aanbesteding. De uitslag der gehouden aanbeste ding van liet schilderwerk der Coöpe ratieve Bouwvereeniging „Onderling Belang" is als volgt J Harmans, Haarlem, 440. J. Lefebre, Haarlem, f 420. Joh. van Vliet, firma J. van Duijri", Haarlem, f 590. C Schreuders, Amsterdam, f 659. S Goldsteen, Haarlem, 600. J. OtJler, Haarlem, 600. J. Meijles, Haarlem, f 585. Joh. J van Hes ter en, te Haarlem, 465. J. Stuurman, Haarlem, 495. J J. A. van der Horst en W. H. Bielen, Haarlem, 495. D. Philippo, Haarlem, f 693. H. Koorernan en M. van Wout, te Haarlem, 517. L. J. v. d. Horst, Haarlem, f720. W. van Riemsdijk Wzn., Haarlem* f 442.50 L. van Deursen, Haarlem, 618, C. Kriller Jr., Haarlem, f 480. F de Vries, Haarlem, 495. H. J. Bakker, Haarlem, f 480. Het werk zal aan den laagsten in schrijver worden gegund. R.-K. KERK. De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Rotterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.) den pater M. H. van der Hagen S. J. tot pastoor te 's-Gravenbage (H. Teresia) den pa ter F. J. Beijsens S. J., kapelaan dierzelfde parochie: en tot kapelaan te 's-Gravenhage (O. L. Vr. OnbevL- Ontv.) den pater G. Th. M. 8teins Bis schop.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1