ze van den voorzitter, A. baron Schimmelpenninck van der Oye van do Poli en Nijenbeek, te 's-Gravenha- ge, waar mr. A. G. Vrcede in ver band met zijn aanstaand vertrek naar Irtdië zijn functie ais secretaris neer legde, werden met ingang van 1 April a.s benoemd tot Ie secretaris .cLr. M. E. Polano, arts te 's-Gravenhage, en tot 2©-secretaris jbr. \V. E. Engelen, te Hilversum. Het onlangs toegetreden lid van het comité, mr. P. Rink, oud-minister van Binnenlandsclte Zaken, werd be noemd tot lid der dagelijksohe com missie uit het comité. VRIJHANDEL VOOR DEN NEDER- LANDSCHEN LANDBOUW. De Vereenigmg „Het vrije Ruilver keer" doet weder een vlugschriftje het licht zien, waarin er op gewezen wordt dat bijna geen enkel bedrijf zich hier te lande zóó voorspoedig ont wikkeld heeft als cte landbouw. Het vlugschrift wijst er op, dat voor den hoogst belanrijken export van. landbouwproducten protectie noodt anders dan schadelijk zal kunnen zijn. De plaats op de wereldmarkt heeft de Nederlandsche landbouw ver overd door goed en goedkoop te pro duceoren. Elke verhooging van het in- voornechtentarief zal door stijging van de goederenprijaen de productie- voorwaarden voor den landbouwer ongunstiger maken. En hem dus niet steunen maar bemoeilijken in zijn be drijf. BEGRAFENIS MANTA VAN NIEUWLAND. Een kleine kring van vrienden en belangstellenden was Dinsdagmid dag samengekomen op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam, om de laatste eer te bewijzen aan Manta van Nieuwiand. Bij het Grand-ïhéAtre, waar de lijkstoet was gepasseerd, waren de deuren geopend, en de brandende lantaarns met rouwfloers omkleed; uit naam van directie en acteurs, die in de vestibule geschaard stonden werd een krans aan de lijkkoets ge hecht. Bij den Hollandschen Schouw burg waren ook de lichten ontsto ken, en omfloersd. Op de begraafplaats merkten men acteurs op van Het Ned. Toooieel, Stoel en Spree, de Ned. Tooneelver- ceniging en „Frascati". Het lijkkleed werd met tal van kransen gedekt, o.m. van de N. T. V., van Het Ned. Tooneel, van directie en tooneelisten, van Prot en van het gezelschap Van Eysden. Aan het graf werd niet gesproken. Een familielid dankte voor de bewe zen belangstelling. Land en Tuinbouw IN DEN TUIN. In een vor.ge artikel bespraken we het nut van Carbolineum ter bestrij ding van plantenziekten en insecten, maar waarschuwden tevens tegen al te groote verwachtingen. C. is geen middel tegen alle kwalen in den tuinbouw. Het moet erkend, zegt ook Prof. Ritzema Bos dat Carbo- lineum-émulsies ten juisten tijde aan gewend, veel dienst kunnen bewijzen bij de bestrijding van blad-, bloed- en schildluis en van sommige andere in secten, dat C., op de kankerplekken van stammen en takken gesmeerd, een zeer werkzaam, hoewel niet al tijd afdoend middel tegen boomkan ker is. Maar zegt den hooggeleerde dan verder voor zoover mijn ervaring reikt, helpt bespuiting met C.-émul- sies absoluut niets tegen de zoozeer gevreesde schurftziekte der appel- en pereboomen; en voor zoover mij is bekend geworden heeft niemand, die opzettelijk met het oog op deze ziekte proeven met C.-émuisies heeft genomen, kunnen constateeren, dat hij met dit middel de kwaal had be streden. Om te kunnen vaststellen, dat een middel tegen een zekere ziek te helpt, is het niet voldoende, dat blijkt, dat een of twee jaar, toen de boomen er mee bespoten waren, min der schurftziekte voorkwam dan in andere jaren, toen liet middel niet werd toegepast. Want 't eeoie jaar en 't andere komt de kwaal in zeer verschillende mate voor. Om te kun nen constateeren, dat een zeker mid del tegen een zekere kwaal helpt, moet men een flink groot getal boo men daarmee behandelen en een eveneens behoorlijk aantal andere boomen van dezelfde soort niet be handelen, om dan-na te gaan, of nu bij deze twee groepen van boomen de kwaal in zeer verschillende mate op treedt. En nu moet ik zeggen zoo ver klaart Prof. Bos, dat in al de mij be kende gevallen, waarin de proeven op zoodanige rationeele wijze zijn ge nomen, liet resultaat óf zeer twijfel achtig was, óf beslist tot de uitspraak leidde, dat C--hespuiting tegen de schurftziekte n i e ts had gegeven. Mogen zij. die in Carb. een univer seel middel zagen, deze waarschu wing ter harte nemen. Men waardeere C. als een uitste kend middel tegen allerlei insecten, maar late niet na daarnevens Bor- deauxsche pap aan te wenden. Ook dit preparaat is opgehemeld, veel te veel, een insectendoodend middel is het niet. Het heeft echter de onmis kenbare verdienste, dat het van alle beproefde middelen 't beste is tegen do schurftziekte. Men ga dus voort rationeele proeven te nemen proe ven in den geest als door Prof. Rit zema Bos is aangegeven en dan bij aanwending zoowel van Carbolineum als van Bordeauxsche pap. De be spuiting met het eerste preparaat ge schiedt in FebruariMaart, die met Bordeauxsche pap 2 A 3 weken voor de knoppen der vruchtboomen zich openen. C. B. BOEKAANKONDIGING. 1. „Leerboekje voor de Fruitteelt," door J. de Vries Az., uitg. P. Noord- hoff, Groningen, prijs 0.90, geb. f 1.25. 2. „Korte Handleiding voor de Weerkunde," door Dr. J. P. van Loon, bij denzelfden uitgever; prijs 0.50. Het eerste werkje dankt zijn ont staan aan de lessen gedurende eeni- ge jaren door den Schr. gegeven aan den Tuinbouwcursus te Nieuwe Nie- dorp. In do eerste plaats richt het zich dus naar de behoeften van de leerlingen aan dergelijke inrich tingen, maar verder kan het ook aan alle fruitkweekers en liefhebbers van fruit kweeken ongetwijfeld tot Lee ring zijn. No. 2 komt stellig in veler handen. Ten onzent interesseert ieder zich voor het weer, maar de belangstel ling is grootar dan de kennis daar omtrent. Dit beknopte, duidelijk ge schreven boekske, kan de belangstel lenden inlichten aangaande de ver schijnselen in den dampkring en hun do kennis bijbrengen, welke noodig is om met eenige zekerheid het weer te voorspellen. Beide uitgaven verdienen een ruim debiet. C. BLOKKER. Rechtszaken EEN ONVERBETERLIJKE. Het O. M. bij het kantongerecht te Medemblik vorderde twee maanden hechtenis wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde tegen den kwakzalver Eilers te Oegstgeest. REVISIEVERZOEK. De Hooge Raad deed uitspraak op het hernieuwd revisteverzoek van G. van Gelder, vroeger jager te Oss, thans gedetineerd, ln Maart 1894 door het Hof te 's-Hertogenbosch ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf, wegens den moord op een nachtwaker der marechaussee. Ook ditmaal werd het verzoek af gewezen. Pers-OvcrzichJ DE PRESENTIELIJST DER TWEEDE KAMER. De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft Het is in den laatsten tijd weder herhaaldelijk gebeurd, dat een ver gadering der Tweede Kamer moest worden geschorst, dat een stemming niet kon plaats hebben, omdat ex- geen 51 leden aanwezig waren. In dien dit een pyooie uitzondering bleef, zou er niet over te schrijven vallen, doch het Ls dat met meer. In dien de voorzitter der Kamer eens streng de hand hield aan art. 105 van de grondweto, wee Dit artikel luidt „De Kamers mogen noch af zonderlijk, noch in vereenigde vergadering beraadslagen of be sluiten, zoo niet meer dan de helft der leden tegenwoordig Ls." Er staat bier dua auideiijk, dat de Kamers ook niet mogen beraadsla gen, zoo geen 51 leuen, minstens, aan wezig zijn. Dit arwaei woidt schier eiken dag in de Tweede Rainei over treden. Het komt bijna leoerei. aag voor, dat er minder véél aiaoer dat 51 leden „aanwezig zijn". Men heef. een bliksemafleider gevonden in... de presentielijst. Wie de presentie»ijst beeft geteekend, woidt geacht .aan wezig te zijn". Zoodra er dan ook 51 narnen op staan, gaat de voorzitter de vergadering openen. Hij weet dan gewoonlijk héél goed, dat er geen 51 leden „aanwezig zijn", dat dus niet wordt voldaan aan art. 105 van de grondwet. Immers, vele leden komen even teekenen.... en verdwijnen. Ze zijn dan „aanwezig", ziet u. En als er gestemd moet worden, laat de voorzitter vaak gauw de hoeden tel len in de kleedkamer, en dan komt de bode dikwijls weemoedig zachtjes vertellen, dat er geen een-en-vijf tig leden „aanwezig zijn". Toch vertelt dan de presentielijst, dat wonderbare ding, dat er.... 70 of 80 leden „aan wezig zijn". En als de bode dan ver teld heeft, dat er géén 51 leden „aan wezig zijn", m. a. w., dat men dus volgens art. 105 van de grondwet niet Langer mag „beraadslagen", stolt de voorzatter de stemming uit en gaat kalm door met„beruadslagen". Allemaal lijnrecht en welbewust te gen de grondwet. Ja, men vergemak kelijkt liet ontduiken. Reeds lang vóór 's morgens de vergadering be gint, kunnen de Kamerleden de pre sentielijst komen teskenen. Als b.v. op reis moeten, loopen ze even naar het Binnenhof en teekenen. Ver volgens stappen ze op den trein en de presentielijst vertelt dat ze... „aanwezig zijn". En als er 'u late avondvergadering is geweest, dan kunnen de leden 's nachis één minuut over twaalven de presentielijst tee kenen, zoodal ze dan reeds voor den geheelea volgenden dag.— „aanwe zig zijn". Ziedaar de eerbied voor de grond wet. ln parlementaire kringen. Men heeft daar zelf de grondwet gemaakt. .Men eischt van ieder staats burger, dat hij haar naïeve. Maar in het parlement wordt zij welbewust en opzettelijk ontdoken. Dank zij die heerlijke presentielijst. En nu zou den wij op dit alles wellicht nog geen aanmerking maken, indien wij de niet innige overtuiging hadden, dat door deze manier van handelen het afwezig blijven van Kamerleden zéér wordt bevorderd. Wij erkennen gaar ne, dat de meeste léden ook andere werkzaamheden hebben, die hen vaak binden. Voor Ti Kamer van beroeps politici, voelen wij niets. Doch het is te verleidelijk", om even de presentie lijst te teekenen en dan te verdwij nen. Wij zouden Kamerleden kunnen noemen, die zulks deden, dagen ach tereen, omdat het in het parlement „te vervelend" was. Nog eenshet gaat te gemakkelijk zoo. Wij zijn er vast van overtuigd, dat de vergade ringen der Tweede Kamer veel beter bezocht zouden worden, indien er.... wat minder grond we t-schen nig werd gepleegd. Indien er meer de hand werd gehouden aan art. 105 dor grondwet. Dan zou het wel beteren. Dan zouden er wel meer leden „aanwezig zijn". Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Veen- dam door ds. J. L. N. Zillingex Mole naar te Abbekerk. GER. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Pas saic in New Yersey (Noord-Amerika) door da. G. H. Kersten, te Rotter dam. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Mr. R. Koppe legde met goed gevolg het doctoraal examen in de staatswetenschap af. Geslaagd (cum laude) voor het doc toraal examen in de godgeleerdheid de heer J. G. Haselager. Utrecht. Bevorderd tot semi-arts: Th. van Aubel en F. H. Meihuizen. Bevorderd tot arts: M. A. Jelier L.Nzn. Utrecht. Cand. Rechten: Mej. E. L. Duyvis. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer E. Meijer J.Czn., geboren te Leeuwarden. CHRISTELIJK GYMNASIUM. Dezer dagen is, op uitnoodiging van de predikanten der Ned. Herv. gemeente, te Apeldoorn een conferen tie gehouden, teneinde de wensche- lijkheid te bespreken van de oprich ting van een Chr. gymnasium aldaar. Besloten werd pogingen 'n die rich ting te doen en zich daartoe te wen den tot de Ver. voor Chr. voorberei dend universitair onderwijs, geves tigd te Utrecht. Het ligt in de bedoeling, 1 Septem ber a. s. een gymnasium met voor- loopig 3 klassen te openen. De stoot tot deze beweging is gege ven door dr. B. van Meer, predikant te Leiden, die dezer dagen het be roep naar Apeldoorn heeft aangeno men en welke predikant secretaris van bovengenoemde vereeniging voor gymnasiaal onderwijs is. Leger en Vloot BESTUURBARE KANON PROJECTIELEN. Men schrijft aan „EX© Locomotief" „Te Gombong hebben twee heeren eene belangrijke uitv'nding gedaan. De heeren F. Bodenstaff, gegageerd militair, en G. Lorang, adsistent-apo- tbeker, zijn namelijk na langdurige studie er in geslaagd middelen te vinden ter vervaardiging van „be stuurbare kanon-projectielen". Het geheim hunner uitvinding hebben zij reeds aan de Nederlandsoh-Indische regcering ter overname aangebo den.' Letteren en Kunst TILLY. KOENF.N. Het vertrek van Tilly Koenen naar Amerika is bepaald op October. Sport en Wedstrijden HET ENGELSCHE ELFTAL. Door het F. A. internationaal se lection comité werd het Engelsche elftal gekozen, dat op den tweeden Paaschdag, Maandag 12 April, op R. A. P.'s terrein ,te Oud-Roosenburch, tegen het Nederlandsche nationale elftal komt spelen. Het Engelsche elf tal ziet er ais volgt uitII. P. Bai ley (Leicester Fosse), goalW. S. Corbett (Birmingham) en Herbert Smith (Reading) (capt.), achter; A. V. Campbell (Southampton), F. W Chapman (South Nottingham) en R. M. Hawkes (Luton), middenA. Ber ry (Oxford University), C. E. Dun ning (Norwich City), H. Slapley (Glossop), T. C. Porter (Northern Nomads) en E. D. G. Wright (Hull City), voorreservesF. Fayers (Watford), G. A. Royle (Wigan Old Boys). Men ziet schrijft de Tel. der halve weer enkele nieuwe gezichten in het Engelsche team. In de verdediging slechts weinig veranderingBaileyCorbett en Smith vormen hetzelfde drietal, dat ook bij de Olympische spelen in Lon den tegenover ons elftal stond, en dat toen door onze voorhoede niet ge. posseerd kon worden. Ünpasseerbuar is dit trio echter niet, daarvan zijn we overtuigd, en met wat meer ge luk, was dit ook reeds in 't Stadium gebéurd. Bailey is de doelverdediger van Leicester Fosse en aaix hem heeft de Fosse verleden jaar haar promotie te danken. Beeuwkes is 'n gelukkig speler, inaar Bailey niet muider, zoodat dezen vrijwel tegen elkaar opwegen. Corbett is een schit terend achterspeler ,die vrijwel alle amateur-internationals in Engeland heeft meegespeeld. Smith begint wat te minderen. De Reading-captain is en blijft echter nog steeds een stevig en doortastend speler. Hij zal thans het elftal aanvoeren. In de midden linie een nieuweling, namelijk Campman, de anvateur-half van Southampton, die voor het eerst een international zal meespelen. Chapman heeft in de wedstrijden in het Stadium weinig bijzonders ge toond en stond toen niets boven onze middenspelers. Hawkes is de bekende speler, die reeds voor 2 jaar ln Den Haag eveneens meespeelde. Hij ls wat mea noemt een football-artist, wiens eenige gebrek het is, dat hij te veel wil doen en daardoor nogal eens z'n plaats verlaat. In de voorhoede missen we helaas Woodward, die geen gelegenheid kan vinden, om de reis mede te maken, daar zijn eigen team Tottenham Hotspur hem in den strijd om promotie niet kan missen. Dunning is een nieuw ge zicht in Internationale wedstrijden. Stapley, de midden-voor van Glossop, die eenige internationals om gezond heidsredenen niet liecft meegespeeld, is thuns weer opgenomen. Hij is 'n oude bekende en maakte in het Sta dium tegen ons alle 4 de punien. Berry spoel-oe ook in October tegen ons, zonder bijzonder uit te blanken. Wright is de bo Kende Varsity-speler, die tevens voor Huil City uitkomt. Vergisseu we ons niet, dan heeft Porter reeds eenige jaren geleden met de London Caledonians in ons land gespeeld. Over tiet geheel genomen, achten wij het een stevig elftal, maar, voor namelijk door afwezigheid von Wood ward, muider sterk dan het team, dat wij in Londen ontmoet hebben. PROEFWEDSTRIJD NED. ELFTALLEN. Woensdag a. s. wordt op Quick's tea-rein een proefwedstrijd gespeeld tusscixen een tweetal elftallen, waar van de spelers id aanmerking komen om geplaatst te worden in het Neder- landsch elftal, dat tegen Engeland speelt. Deze wedstrijd Ls echter niet voor het publiek toegankelijk. Op Woensdag 7 April daarentegen zal het dan gekozen Nederlandsch elf tal, eveneens op Quick's terrein, een proefwedstrijd legen een elftal spe len, welke wedstrijd dan wel voor bet publiek toegankelijk zal zijn. HOCKEY. Naar het „Hbld." verneemt, zal een Mixed Engelsch elftal omstreeks het midden van April ons land bezoeken en te Heemstee' tegen verschillende Nederlandsche clubs spelen. PAARDEN. Naar vernomen wordt zal door Ne derlandsche offic-eren worden deel genomen aan het internationale con cours hippique, dat van 515 Juni te Londen zal worden gehouden. Gemengd Nieuws BRAND IN EEN HAVEN. Aan de „Frankf. Ztg. wordt ge seind, dat de dokkeai en de goederen loodsen van de „United Railway Cy. te Havanna in brand staan. De krachtige wind deed de vlammen overslaan naar de lichters, die losge rukt werden en dus een groot gevaar opleverden voor de schepen in de ha ven. Het Duitsche stoomschip Helgo land werd zwaar beschadigd. Ver moedelijk zijn drie mannen aan boord gestikt. De brand werd eerst ontdekt, toen hij reeds drie u.ren had gewoed. ZUINIG-AAN s.v.p.! De begrootingscommissie uit het Turksclie parlement heeft voorgesteld cie civiele lijst van den Sultan op 25.000 Turksche ponden ongeveer f 275.000) te brengen, die van den troonopvolger op 22.000 gulden, en van den tweeden troonopvolger op 6000. De heeren zullen het voor hun doen dus heel zuinig moeten aanleg ger- Voorts wordt voorgesteld, te bre ken met de gewoonte dat de 2000 pa leis-ambtenaren tweemaal per dag een maaltijd uit de staatskas ontvan gen, Men wil een restaurant bij het paleis maken, waar zij hun maal kun nen koopen. EEN REUZENWERK. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit New-York, gemeld, dat het plan gereed is gekomen voor een hangen de brug, die de sieder New Jersey en New-York over de Hudson zal ver binden. De brug zal 2250 M. lang wor den - de langste hangbrug in de we reld en naar schatting 50 millioen gulden kosten. Kort Nieuws. In het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft de beraadsla ging over het wetsontwerp tot wijzi ging van invoerrechten Donderdag naast tot een vuistgevecht geleid. Pordney, afgevaardigde van Michi gan, pleitte tegen vi ij handel in hout. Bryde, van Missisippi,, viel hem in de rede met de opmerking, dat Ford- uey belang heeft bij een houtzaag meden van het hout-syndicaat. Ford- ney schold Bryde voor domkop uit, waarop deze op Fordney toeliep, on derwijl zijn jas uittrekkende, en hem uitdaagde, maar op te komen. Ande re afgevaardigden kwamen tusschen- beiden eox leidden Bryde naar zijn ?.etel terug. Bij den Deenschen Rijksdag is een wetsontwerp ingediend, strekkende het moratorium van de Zeelandsche Boerenspaax*bank, Alberti's slachtof fer, met een maand te verlengen, na me.'ijk tot 1 Mei. Het nieuwe Vaticaan-nxuseum is Zondag door den Paus in tegenwoor digheid van het college van kardina len en het corps diplomatique plech tig ingewijd. Luitenant Shackleton, de ZuidpooJ- raiziger, wordt in Juni te Londen verwacht. In de artillerie-werkplaatsen te Woolwich is een nieuwe ontplofbare stof van de cordifet-klasse ontdekt, die veel krachtiger moet xijn dan de tot dusver bekende. De samenstelling wordt strikt geheim gehouden. Een vergadering van afgevaardig den van Zuid-Afrikaansche inboor lingen, te Bloemfontein gehouden, heeft den wensch kenbaar gemaakt, :iat de protectoralen later niet bij' de Unie van Zuid-Afrika worden ge voegd, aangezien alleen de Kaapkolo nie tot nog toe de inboorlingen billijk heeft behandeld. Vindt de koning de overdracht echter beter, dan vragen zij om waarborgen voor de beharti ging van hun belangen. Uit de Arbeiderswereld 12000 STAKERS. Te Béru (departement Oise) en in een aantal omliggende dorpen heb ben ongeveer 12000 knoopenmakers wegens loongeschillen het werk ge staakt. Er heerscht onder de stakers groote verbittering en opgewonden heid. Er hebben dan ook reeds her haaldelijk botsingen met de gendar merie plaats gehad en de stakers zijn zelfs reeds tot handtastelijkheden ovex-gegnan. Zij hebben n.l. het huis van een der fabrikanten geplunderd em de meubels, dde zij de straat op hadden gesleept, Ln brand gestoken. De gendarmerie in die streek is versterkt en er zijn 300 dragonders naar het tooneel van de staking ge zonden. TEGEN DE ORGANISATIE. Uit Bladel wordt aan De Tijd ge meld: Naar wij vernemen, i6 op de sigarenfabriek der firma Maas alhier den werklieden aangezegd, dat zij al len voor het lidmaatschap van den Katholieken Tabaksbewerkersbond moeten bedanken. Wanneer zij hier aan geen gevolg geven, zullen zij over 8 dagen worden ontslagen. Influenza. Over deze ziekte schrijft Dr. Ch. Bles in „Moieschott" het navol gend# De meesten onzer lezers zullen de vraag wat is influenza wel kun nen beantwoorden, maar als zij hun antwoorden eens zouden vergelijken, dan zou hen blijken, dat deze belang rijk verschillen. De een zal influenza als een soort koorts zonder meer betitelen eexx ander noemt nie zen, hoesten en pijn op de borst de voornaamste verschijnselen; een dierd* zegt, dat maag- en darmver- scbijnselen op den voorgrond tre den een v'erde noemt het rheuma- tiek, een vijfde zenuwpijnen, een zes de zal het als keelpijn, als spierpijn, als longontsteking, als migraine of misschien als een met een flauwte beginnende ziekte beschouwen. Hoe verschillend als die antwoor den ook uitvallen en voor den leek een schijnbare tegenspraak bevatten, toch kunnen zij alle volkomen juist zijn on op goede waarneming berus ten. Men onderscheidt van Influenza namelijk verschillende vormen in- fluenzakoorts den cutarrhalen vorm, den gastrischen vorm, den rheumati- schen vorm, den nerveuzen vorm, den syncopaloxx vorm (flauwte) enz. Hoe verschillend de verschijnselen dezer vormen ook zijn, wij vatten ze samen onder den naam Influenza on wal wij dus hier over deze ziekte me- deaeelen, geldt voor alle vormen. Influenza of griep is een b—..iette- lijke ziekte, die met tusschenpoozen van jaren of tientallen van jaren, plotseling uit onbekende oorzaken uitbreekt en Ln enkele manden ge heel de bewoonde wereld teistert, zoo als dat heet, dan pandemisch op treedt. Een korten tijd daarna en kele maanden meestal treedt ze wederom hier en daar op als epide mische ziekte, om daarna, als een minder veelvuldig voorkomend ende misch euvel, dat als saisoenziekte in voor- en najaar, mnar ook in andere jaargetijden sporadisch, als compli catie van andere ziekten der adem halingsorganen, zich voordoet. Weer iets later zijn ook de laatste sporen verdwenen. De Tnfluenza-periode is la-i geëindigd, haar onaangenaam he len. haar gevolgen, zelfs de naam wordt vergeten de leerboeken noe men zelfs deze ziekte met meer tot dat weer een nieuwe heerschappij Jer Influenza aanvangt en de wereld door een nieuwe pandemie getroffen wordt. Toen dan ook Ln den winter van 1889 en 189Ü zcoaLs de meeste le zers zich wel zullen herinneren de Influenza pajxdemisch optrad, toen meende men met een nieuwe ziekte te doen te hebben. Toch was dit in de verste verte met waar, maar het laatste optreden der influenza da teerde van 1848 en was vergeten. Ook \ooi dien tijd zijn meerdere pande- mieën door deze ziekte voorgekomen; de oudst bekende pandemie dateert van 1510. Evenals wij dat bij de Pest zagen, beslaan ook van de Influenza be paalde streken, waar deze ziekte constant endemisch heerscht en van waar de pandenxieên uitgaan. Van de Influenza kennen we dergelijke constante haarden ln Centraal-Azië, van waar de meeste pandemieën uit gegaan zijn enkele van Noord-Ame rika uit. Zoo'n pandemie breekt van een enkel punt der aarde uit, als oen met buitengewone snelheid ziolx over lan den en wereld doelen verbreidende ziekte onafhankelijk van weer of jam getijde, in richting overeenko mende mot die van het menschclijk verkeer. Overal waarheen ze ver sleept wordt, doet ze plotseling een vei schrik kei ijk aantal menschen ziek worden tot 75 pet. der bevolking toe. Gelukkig ziju deze influenza-pan- demieën Yrij goedaax'dlg, en hebben zij slechts een sterfte van een half k één pet., maar die toch 1 0/00 der be volking kan bedragen ze veroorza ken echter belangrijke stoornis ln verkeer, in handel, in het burgerlijke leven. Gehecle families worden plot seling aan hun bed gebonden, zoo dat de een den onder niet bijstaan kan, noch hulp kan gaan halen. Ge- heele scholen worden ontvolkt, lands- vergadcrzolen blijven ledig, troepen en scheper, zijn tonder bewindvoer ders. Geen leeftijd, geen beroep wordt gespaard, voornamelijk echter zijn volwassenen tusschen 20 en 40 jaar verbaar. Het beloop der z'ekte is voor gezonde, sterke menschen, die zich niet te veel inspannen, goedaardig. Na het doorstaan der Influenza ts men gedurende enkele maanden, hoogstens één jaar onvatbaar .voor deze ziekte. De plaatselijke duur der pandemie is 6—8 weken. De enkele maanden na de pandemie optredende epxdenuën zijn niet ge bonden aan voor- of najaar, hoewel ze üx den zomer meestal niet voorko men. Ze tasten minder menschen aan, maar him beloop is kwaadaar diger, de sterfte, die ze veroorzaken, •s greoter, vooral bij longlijders. De ooizaak der influenza is de Ba cillus influenzae, xn 1892 door R. Pfeiffer ontdekt een kleui staafje met afgeronden einden en dat 2 a 3 maal zoo lang als breed, een derde van de lengt© der tuberkelbacillen beeft. Dieren worden door deze bacillen niet aangetast. De paarden-influenza en houdengriep zijn geheel andere ziekten. De meixsch is de drager en over drager der influeixza-bacillen, die op de slijmvliezen zijner bovenste lucht wegen zetelen en daarvan dus door hoesten, mezen, spreken, neussnui ten, enz., verwijderd, maar tevens verspreid worden. Eén enkele zieke aan daardoor gemakkelijk zijn ge- hoele familie, eon hotel, een stad in- fecteereu en de ziekte verspreiden over berg en dal. De snelheid, waar mede de pandemieën zicb verspreid den, namen toe met de toeneming van het snelle verkeer. Met sneltrei nen van Madrid naar Amsterdam, van Amsterdam naar Berlijn, Peters burg, Moscou, enz. binnen enkele dagen is de ziekte over een geheel werelddeel verspreid. Ook schejxen nemen zieken op. Op schepen ver meerdert znch do ziekte zeer merk waardigerwijs niet altijd zooals op het land door plotselinge sterke uit breiding. nxaar veel langzamer. Komt de zieke passagier in een onbesmet land, dan zal hij daar eou epidemie kunnen veroorzuken, dan zal de in fluenza zich daar met werkelijk enor me snelheid kunnen verbreiden. Deze stormachtige haast, waarme de de Influenza zich verbreidt, 'n te genstelling met de meeste andere be smettelijke ziekten, die veel langer tijd noodig hebben om zich te ver spreiden, kan door verschillende om standigheden verklaard worden. lo. Door den korten incubatietijd (dat is de tijd tusschen besmetting en tiet uitbreken der eerste verschijnse len), die 1 A 3 dagen, soms slechts 12 uur bedraagt, waardoor de lijders niet alleen spoedig ziek, maar spoe- d;g een krachtige infectiebron wor den 2o. doordat bijna ieder vatbaar Ls voor Influenza 3u. door de groote levensvatbaar heid der kiemen 4o. doordat deze Vlemen op de slijm vliezen der bo en-te chtwegeix (neus enz.l zetelen en daardoor zoo gemok- kM ;k in de lucht komen en op an deren overgaan 5o. doordat vele menschen, die reeds aan Influenza lijden, hun be roep blijven uitoefenen en met ande ren ver-koeren 6g doordat bij herstellenden de kiemen nog lang blijven leven en zij dus nog besmettelijk zijn; 7o. doordat gezonden de kiemen kunnen dragen, zonder ziek te wor den en dus toch anderen hesmetten. De kortste aanraking, het samen- zitten in een tram of spoorweg-coupé, aan een hoteltafel, in een schouw burg of in de Kerk. is voor het ver spreiden der influenza even werk zaam als hot innigst familieverkeer. Of ook voorwerpen (brieven) Influ enza overbrengen kunnen, is nog niet zeker aangetoond. Het nauwkeurig kennen van de ziekteverschijnselen, die Influenza kenmerken, acht ik voor onze lezers nutteloos, zelfs ondoelmatig. Hetgeen hun echter groot belang *n zal boezemen, zijn de voorzorgsmaat regelen, de zoogenaamde prophy laxis. Wij zijn, helaas, niet ln staat, voorzorgsmaatregelen van oenig* be- teekanis te nemen. Wie zich voor alle verkeer met de buitenwereld kan vrij waren, heeft zeer groote kano niet door Influenza aangetast to worden, welk voorrrecht ook -gedurende epidemieën te beurt valt aan kloosterlingen met strenge clausure, aan krankzinnigen en aan gevange ne". Alle maatregelen, zooals quarantai ne, verbod van vergaderen, sluiten dor scholen, ziju volgens de ervaring doelloos. Spuwverbod, gedwongen desir.fectie van zakdoeken enz. bleek van slechts zeer problematisch*- waar de. Ook hier doet men weer het best zoo hygiënisch mogelijk to leveu als de ziekte heerscht, maar ook vóór dat het gevaar dreigt om dan een gezond, krachtig lichaam te hebben, dat stootje velen kan. Sterke mondspooling en gorgel dranken, neusspoelingen en neus- spuitingen, form an wat ton, formaline- dampen enz. beschadigen do slijm vliezen en maken ons daardoor nog vatbaarder voor inwerking d*>r bacil len. Ook andere voorzorgsmaatrege len blijken voornamelijk op de phn.n- tasie dor reclame te berusten, z'j alle, van cognac tot chiii'ne, v«n s*!ipirino tot de beruchte abdijsiroop (dat ls kaneel, salicyl en a*rdappelstroop) doen meer kwaad dun g'»<i. Wie eenmaal aangetast door In fluenza en gelukkig ln?rwteit, bedenke dat hij andoren nog ivek kan maken, en bedenke ook, dat hij z«ér *- ibaar is voor and«re ziekten en dus vooral nie'. te spoedig het b©d m«g verlaten en op straat mivg gaan. Die vnthaar- heio is niet alleen groöt, maar de na- ziekten zijn den regel gevaarlijker dan de influenza zelf. Stoomvaartberichten Het stoomschip Oranje, van Am sterdam r.nar Batavia, passeerde 27 Maart Gibraltar. Het stoomschip Ambon, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 28 Maart Kaap St. Vincent. Hot stoomschip Java, van Amster dam naar Batavia, passeerde 28 Mrt Duncreruvis. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 28 Maart Pcrim. Het stoomschip Koning Willem I arriveerde 28 Maart van Batavia te Amsterdam. Het atoomschip Brantford, der N. A. 8. M. (Neptune-lijn), vertrok 27 Maart, n.m., van Rotterdam naar Baltimore. He< stoomschip Hollandia arriveer de 28 Maart te Amsterdam van Glas gow.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7