HAARLEM'S DAGBLAD. VIERDE BLAD. Neemt U ZATEKDAG 3 APi lL 1909 Uit de Omstreken DE HEEMSTEEDSCHE GAS FABRIEK. In aansluiting met het gisteren ge melde dieno het volgende over de ambtelijke ingebruikstelling der gas fabriek. Omstreeks vier uur waren in de met vlaggen en groen versierde fit te rswerkplaats van het gebouw alle genoodigden bijeen. Het Haarleinsche gemeentebestuur was vertegenwoordigd door den Wet houder van Onderwijs, Mr. J. H. Thiel en den secretaris, mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk. Uit Bennebroek waren aanwezig de burgemeester, Mr. D. Zubli, en de raadsleden. Ver der de gisteren reeds gemelde genoo digden. Toen allen gezeten waren, nam de Burgemeesiter van Heemstede, Mr. D. E. van Lennep, het woord, om de openingsrede te houden. Mr. Van Lennep ving aan met woorden van welkom en van dank uit te spreken tot de aanwezigen bij hun komst hier ter plaatse. Daarna herinnerde hij aan de vele moeilijk heden, waarmee men te kampen had, eer men zoover was, dat de fabriek in werking was. Wanneer men mij op 17 Februari 1905, toen de gas- -.ommissie werd ingesteld, had ge legd, zei spreker, dat het eer ste gaslicht pas 4 jaren later zou ont stoken worden, zou mij den moed ontzonken zijn en. de taak te zwaar zijn gevallen. Er verrezen verschil lende moeilijkheden. De Raadsleden zullen het zich herinneren, dat bijna geen Raadsvergadering voorbij ging, zonder dat de gaskwestie aan de orde kwam. Hierin schuilt geen verwijt voor de gascommissie, want toen men aan bet werk kon gaan, is er geen dag verloren. Veel water moest er toen nog door het Spaarne stroo men, of, wilt ge 't liever, veel gas ge leid door buizen, die niet de onze waren, eer de gasfabriek to gebruik genomen kon worden. Wanneer we alle papier, dat over deze quaest'e beschreven, beteekend en bedrukt was, opgezameld hadden, zouden de retorten der gasfabriek genoeg gas daaruit kunnen bereiden, om de ge- heele gemeente gedurende één dag van gas voor lichtkracht, verlichting en verwarming te voorzien. Onze gasdirecteur zou echter be zwaar hebben tegen deze proef en de verbruikers zouden him contract op zeggen, wanneer hun zulk gas gele verd werd. Want er zou een luchtje aan zijn. Ook aan de terrein-quaestie was een luchtje, dat onaangenaam riekte. Maar. wanneer het gas met een knal ontbrand is, een mooie vlam ontstaat, en er van de lucht mets meer te bespeuren is, zoo gaat het ook, nu de gasquaestie tot het verle den behoort. Spreker herinnerde voorts aan het gevaar der grenswijziging en de moeilijkheid, die men ondervond, doordat het Noordelijk deel der ge meente door Haarlem werd verlicht. Heemstede meende recht te hebben om zijn geheele gebied te verlichten. Het gemeentebestuur van Haarlem is in deze moeilijkheid Heemstede tege moet gekomen. Dat stelt het gemeen tebestuur van Heemstede zeer op prijs en het deed Mr. Van Lennep dan ook veel genoegen, een deputatie ip't het college van B. en W. van Haarlem hier tegenwoordig te mogen ven. Spreker wilde nu nog eens monde ling den dank herhalen, die reeds schriftelijk was betuigd. Al was aan Haarlem nu het direct voordeel van le gaslevering aan Noordelijk Heem stede ontgaan, een indirect voordeel had het toch verkregen door de In standhouding van de goede betrek kingen met Heemstede. Bovendien heeft Haarlem belang bij 'n bloeiend Heemstede. Des Burgemeesters hoog- geschatten ambtgenoot, de Bui-ge- meester van Haarlem, stelt zich op ditzelfde standpunt. Spreker betreurde, dat Jhr. Mr. J. G. Boreel van Hogelanden hier niet aanwezig kon zijn. Gaarne W'lde hij echter de verzekering geven, met hem samen te zullen werken en maat regelen te treffen om den bloei der beide gemeenten te bev-ordenen. Een welkom riep spreker ook toe, aan Burgemeester Zubli en de raads leden van Bennebroek, die hij ook begroette als goede klanten. Want, spieker wilde het eerlijk zeggen, wanneer Heemstede geen voordeel in de gaslevering aan Bennebroek had gezien, zou het 't contract niet hebben aangegaan. Bennebroek zou echter behandeld worden op den voet der meest begun stigde natie. Maar niet alleen uit een commerciee' oogpunt verwelkomde Mr. Van Lennep de heeren uit Ben nebroek. Immers, vroeger, tot 1653, waren Bennebroek en Heemstede één en was Adriaan Pauw, heer van Heemstede, na dit jaar beheerden diens zonen de deelen afzonderlijk. Gerard kreeg Heemstede en Adri aan Bennebroek. Het was den Burgemeester een voorrecht geweest, om in dit opzicht met Mr. Zubli samen te werken. Nu wilde spreker hem toevoegen Hoe meer Heenisteedsch licht in Benne broek schijnt, hoe liever En tot de gasverbruikers te Bennebroek: Weest niet zuinig op uw gas. Voor sureker persoonlijk waren de beste gevolgen van de samenwerking met Bennebroek, dat hij mr. Zubli had leeren kennen. Daarna sprak de Burgemeester woorden van lof tot de vertegenwoor digers der firma Carl Franken, to Bremen, die haar goede reputatie hier heeft weten hoog te houdon. Het deed spreker leed, hier niet den hoofdvertegenwoordiger voor Neder land, den hee'r Karei Gerber, aanwe zig tie zien. De firma heeft goed en solied werk geleverd. Al waren er wel eens meeningsverschillen gere zen, deze waren niet tegen de firma persoonlijk gericht. En al mogen de vertegenwoordigers misschien wel gedacht hebben, dat het gemeentebe stuur al te veel de puntjes op de zetie, nu zullen zij te meer tevreden kunnen zijn over de woorden van lof van een gestreng aanbesteder. Spreker gewaagde ook van de groo- te energie, waarmee de ingenieur W. Tiessan de inrichting en bouw had geleid, herdacht met een weemoedig woord het ongeluk, den monteur Frits Dittmann overkomen, waardoor de ze, op den dag, dat hij naar zijn ouders in Duitschland zou terugkee- ren, op liet Heemsteedsciie kerkhof werd begraven. De aannemer Van Amstel loonde zich zijn vak meester, eveneens de heer Etmans, onder wiens leiding de directeurswoning werd gebouwd. De heer W. Hoebbe, de d'recteur, die veel kennis en ijver bij de inrichting van het gebouw had tentoongespreid, moge er een prettig tehuis vinden, hoopte spreker. In deze fabriek kreeg hij niet de slechtste onder de kleine, ,,aan u ligt liet", zei de beer Van Lennep, „om er de beste van te ma ken". Daarvoor hebt ge, aldus ging de Burgemeester voort, de hulp van uw personeel noodig. 'k Hoop, dat gij voor hen niet enkel den chef, maar ook den vriend zult zijn. Tot het per soneel wtl ik dit zeggen: Zwart zijn de kolen, maar mooi is het iicht, dat er uit voortkomt. Dat is ook het beeld van uw werk en van ons aller werk. Pak het werk aan, hoe duister het er ook uitziet, al raakt ge dan ook door de zwarte stof besmet. Donr de duisternis zult ge tot het licht komen. Hierna dankte mr. Van Lennep ook de heeren Van Houten en Grommen Ito, leden der gascommissie en Swolfs gemeente-secretaris, voor hun arbeid. Reeds is de fabriek, aldus naderde spreker tot het einde zijner rede, drie maanden in werking, maar sedert 16 Maart is de fabriek pas in vol bedrijf, doordat toen Haarlem de gaslevering in Heemstede staakte. Thans bedraagt de gaslevering reeds 2000 kub. M. per dag. Er zijn 940 aansluitingen te Heemstede, waarvan 440 muntmeters; 110 te Ben nebroek, waarvan 50 muntmeters. Bovendien zijn er 229 straatlantarens, waarvan 207 te Heemstede. De gasprijs bedraagt 7 cents. Ten slotte hoopte spr., dat deze fa briek zou moge bijdiagen tot den bloei der gemeente. Hierna werd een rondgang door de fabriek gemaakt, waar de directeur allerlei inlichtingen gaf. Daar reeds vroeger mede deel in gen over de Inrichting van het gebouw zijn gedaan, volstaan we met mede te deelen. dat achtereenvolgens met belangstelling werden bezichtigd de retorten, 20 in getal, het vullen daarvan door de vernuftig gevonden machine, die de kolen in de retorten schuift, de zuivertogskamers, waar 't gas ontdaan wordt van salmcmiak, teer, zwavel-waterstof, enz., de sta tionsmeter en de gashouder. Ten slotte keerde men naar de fit- terswerkplaats terug, om eenige ver- verschingen te gebruiken. Daar sprak Wethouder Van der Weijden den Burgemeester toe, om hem dank te zeggen voor de goede zorgen aan bet werk besteed en den wensch uit te spreken, dat hij nog lange jaren aan het hoofd der gemeente mocht staan en voor zijn gezin behouden blijven. Mr. ZübLi sprak ook namens de aanwezigen woorden van hulde en waardeering en hoopte, dat nog lan gen tijd de goede verstandhouding tusschen Bennebroek en Heemstede zou bewaard blijven. 30 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Hamatopn onmiddellijk voor den hoofd- maaltijdl Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlauge echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen en weigere namaaksels! Biinuenlauti GEBOORTE EN STERFTE. Aan een statistiek der geboorten en dor sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Februari 1909, opgenomen in een bijvoegsel der „Staatscourant" van 2 April, is het volgende ontleend Aantal inwoners op 1 Februari 1909 5,831,094; levend geborenen 14,082 of 31.46 op de 1000 inwoners per jaar overleden zonder levenloos aangege- venen 7281aantal overledenen zon der levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 16.24. Overleden op den leeftijd van min der dan een jaar 1480, 1—4 jaren 65», 313 jaren 251, 1419 jaren 166, 20 29 jaren 297, 30—39 jaren 340, 4049 jaren 108, 50—64 jaren 977 60—70 ja ren 1856, 80 jaren en daarboven 814. EEN SPOOKGESCHIEDENIS. Dat de spoken, naar sommiger meening ten minste, de wereld nog niet uit zijn, bleek dezer dagen te Barneveld. Een boerenzoon deed na melijk bij de politie aangifte, dat hij Zondagavond, nadat hij zijn meisje huiswaarts gebracht had, een spook gezien had ja, wat nog erger was, dit spook had hem zelfs zijn fiets be schadigd. De verschijning scheen vier pooten te hebben en een witte muis te dragen. Zóó geweldig was het jon- gemensch van het spook geschrikt, dat hij zijn rijwiel van angst had ach tergelaten. Toen hij later zijn be schadigde machine wilde ophalen, maakte het spook het hem opnieuw lastig. Nog denzelfden avond moet hij een einde aan het engagement ge maakt hebben, daar bij toch volgens zijn verklaring, nooit weer bij avond zijn mensje zou durven thuisbrengen. (N. A. Ct.) DE POSTZEGEL. Aan een der Amsterdamsche hulp kantoren heeft een postbeambte op geschreven, onder welke benamingen het publiek ai zoo frankeerzegels kwam koopen. Hij bevond, dat men daarvoor niet minder dan veertien namen bezigde, t. w. Postzegel, een postkaartje, een plakdmkie, een koningmnekopje, een frankeerpampiertje, een brieffie, een hebbed inksie, een likprentje, een stui verskopje, een plakportretje, een kleefkoppie, een briefplakkertje, een frankodinkie, een Och-je-weet-wel. (Hbld.) WEELDERIGE LEEFWIJZE. In het tijdschrift van Nijverheid wordt in een verslag van een verga dering van het departement „Zwolle" de rMaatschappij een eigenaardig ge val meegedeeld van taxatie-instinct bij een controleur der gemeentebelas tingen. De Zwolsche leden van de Maatschappij van Nijverheid zijn groote liefhebbers van het doen van excursies tot onderling leering en ontwikkeling. Zoo werden op de jong ste bijeenkomst weer plannen bespro ken voor de naaste toekomst, toen een van de leden de vraag stelde, waarvoor die excursies eigenlijk dienden. Wel, werd hem geantwoord, na tuurlijk om den leden met eigen oo- gen te doen zien wat de nijverheid in binnen- en buitenland vermag, ter leering en opwekking dus. De interpellamt verklaarde, geen ander antwoord te hebben verwacht en ook altijd zelf dit voor het doel der excurs es te hebben gehouden, maar hij had hierover een andere meentog gehoord, wat hem aanleiding had ge geven nog eens officieel een antwoord over deze quaestie te vragen. En toen vertelde hij het volgende: Hij had in "t afgeloopen jaar ter bevoegder plaatse geprotesteerd tegen zijn verhoogden aanslag in den Hoof dei ij ken Omslag. Hij had toen van den controleur der gemeentebelastingen moeten ver nemen, dat hij dien verhoogden aan slag te danken had aan zijn „weelde rige levenswijs". Hij had daarop desn controleur gevraagd, waarin die „weelderige levenswijs" bestaan had en had gehoord, dat men dit had op gemaakt uit het feit, dat hij to dat jaar had deelgenomen aan de excur- s es van het departement van Nijver heid. Sport ea Wedstrijden EEN SPROOKJE. Een staaltje van de wonderlijke 1 dingen, die men in de buitenlandsche bladen gedurig over ons land kan lezen, geeft „Berlingske Tide ide", van Kopenhagen.Die vertelt, dal het met de tulpenmanie in den laatsten tijd weer erg in Nederland is gesteld En dan krijgen wij als voorbeeld het verhaal van een armen Leidschen schoenlapper, die een tulp bezat, zijn eenige, maar een wonderschoone. Een schatrijk bankier, ook al "door de tulpen-razernij aangegrepen, wil de den prijs van 40.000 mark (mark, het bericht schijnt dus uit een Duitsch blad overgenomen te zijn) verdienen, op de aanstaande tentoon stelling voor de schoonste tulp uit geloofd. Hij had er een gekweekt, die, dacht hij, den prijs zou halen, als die van den schoenlapper er niet was. 1 Het was hem om dp eer en niet om het geid te doen dus bood hij den schoenlapper 40.000 mark voor zijn tulp. Deze duizelde bij het hooren van die som, maar zijn tulp afstaan Eindelijk besloot hij er toe. De ban kier legde het geld op tafel, nam de tulp, verscheurde en vertrapte ze. De schoenlapper plengde neete tra-i nen. Zijn huisvrouw, die er bij was, fluisterde hem toe „Huil niet. Over drie jaar krijg jij den prijs Ze had gezien, dat er een bolletje niet vertre den was. en daaruit kweekte zij een nieuwe tulp, die na drie jaar den prijs van 40.000 mark behaalde I ARME KLEINEN. Op den hoek van Crommelin- en DappersLraat te Amsterdam, zoo te gen half drie 's middags, veel men- schen, vooral vrouwen, in druk ge sprek, gesticuleerende, nu en dan een scherp wordende uitroep. Iu het midden van de talrijke groep twee „helmen" en een „burger", die blijkt een rechercheur van de Muiderpourt te zijn. Zij ondervragen twee kinde ren, een knaapje van 6 7 jaar, een me«sje misschien een jaartje ouder. Waarom ze huilden 's Morgens vroeg waren ze naar school gestuurd nadat ze eerst een „sneetje broot" hadden gehad. Toen kwamen ze 's middags uit school en vonden de deur gesloten. Moeder was met het jongste kindje uitgegaan, »*n vader, die zeer vroeg naar zijn werk was gegaan, zou eerst tegen 7 uur thuis komen. Maar intusschen had moede.r, die de stiefmoeder der kinde ren was, toen zij, met haar eigen kindje op den arm de deur achter zich sloot, niet voor hen gezorgd. Huilend van den honger hadden ze toch geweigerd van de buren brood aan te nemen. Dat wilde „moederi niet hebben, dan kregen ze klappen. Toch hebben de buren zich over de kleinen kunnen ontfermen en voor ze gezorgd, tot „moeder" terugkwam. Hoe de ontvangst van „moeder" was van den kant der buren er wonen er een achttal op die trap wet?n we niet. Moge echter het wolkom zóó zijn geweest, dat het holpt voor de arme U'einen. G,N. v. N.") CIIADWICK AAN HET WERK EN AAN HET PRATEN. Woensdagmiddag werd vanwege den Nederlandschen Voetbalbond een oefening gehouden met 't oog op de komende internationale wedstrijden. Het terrein van Quick in Den Haag was ook voor deze gelegenheid afge staan en een twintigtal spelers waren opgekomen. Alhoewel men zich van de zijde van de Nederiandsche elftalcommissie veel moeite had gegeveu zooveel mo gelijk de spelers, die ons land tegen Engeland moeten vertegenwoordigen, bijeen te brengen, waren de pogingen, die men in hei werk gesteld had maar met matig succes beloond. Van de spelers, die eventueel voor een benoeming to aanmerking zou den komen, en voor wie dus oefening het noodigst is, waren èr slechts een stuk of acht. Hieruit blijkt, dat bet in Nederland practisch onmogelijk is in de week een volledige ploeg iu het veld te brengen. Hoe vaak is het nu al niet j geprobeerd en telkens wordt liet een i mislukking. De spelers, die er nu wa ren en ook nog eenige Quick-leden kregen van den oefeuineester, den heer Chadwick, een goed lesje. Er werd bard geloopen en gekopL De spelers moesten driemaal het veld omloopen op een sukkeldrafje en dan hetzelfde baantje om het hardst, spurtende dus. Een oefening, die natuurlijk berekend is op de aan kweek ng van het uithoudingsvermo gen, gecombineerd met het verkrij gen van snelheid. Vooral D. Kessler, de H. V. V.'er, lie pgemaKkelijk, in goeden stijl en was na afloop nog vrij frisch. Het koppen werd door Chadwick zelf aanschouwelijk voorgestefiJ, Het groote nut van het gebruik van het hoofd bij bet voetbalspel wordt in Ne derland nog maai' niet genoeg begre pen. De Engelschen behandelen vrij wel eiken hoogen bal met het hoofd en hebben het koppen tot 'n kunst ge maakt. Zuiver en hard stooten ze den bal met het hoofd in de richting, wel ke ze hem willen hebben en is men goed geoefend, dan vermoeit hoofd werk minder dan voetwerk. De ware lust tot liet houden van dergelijke oefeningen ontbreekt bij onze spelers over het algemeen en men schijnt nog maar niet in te zien, dat systematisch oefenen bepaald noodig is, wil men het wat verder brengen em wil men de spelkwaliteit j' verbeteren Chadw ck klaagde ook over dat gebrek aan belangstelling. Zoo dra er gewoon gevoetbald wordt gaat het beter, daar zijn de spelers nog wel toe te krijgen en nu werd dan ook eon zeer geanimeerd partijtje ge speeld. Welcker, Thomee en Francken speelden als voorwaarts tegen verde- gers als Brutel de la Rivière, Heyting en van NLeuwenhuyzen, terwijl van Zanten, de doelman van Ajax, onder de lat stond. Chadwick, aan den kant, maakte zijne op- en aanmerkingen en er werd opgewekt gespeeld. Toen we zoo schrijft de N. R. Ct. den oefenmeester even te spreken konden krijgen vertelde hij ons ook hoe of, volgens hem, 't Nederlandsch elftal moet zijn. Chadwick wil het elftal, dat in Ant werpen gespeeld heeft zoo handhaven en alleen de Spartanen, die naar Oostenrijk zijn, vervangen. Mundt moet dan spil spelen 'en als rechtsmiddenspeler komen dan to aanmerking mr. E. Sol en Brutel de la Rivière. Voor achterspeler komt Otien, volgens Chadwick, in aanmer king. Chadwick had het ook nog over Boerdam en blijft hem een onzer beste spelers vinden, vooral als mid denman. De oefening werd geleid en was ge regeld door den heer M. C. Blote, ie mand die den laatsten tijd den N. V. B. veel diensten bewijst en veel ijver aan den dag legt. TEGEN 'T WEDDEN. Een nieuwe wet op den totalisator is in Frankrijk in bewerking. De mi nisterraad hield zich met deze quaestie bezig en verzocht den mi nister van landbouw bij het Parle ment een wetsontwerp in te dienen. Deze regeeringsmaatregelen staan in verband met de mildere rechtspraak van liet Hof van Cassatie in wed- aangelegenheden van den laatsten tijd, waardoor het wedden bij de bookmakers zeer toenam, en de tota- lisator en indirect de liefdadige in stellingen, die van den totalisator trekken, worden benadeeld. BOOGSCHIETEN. Het boogschuttersgilde Sit. Sebas- tiaan te Oirschot (N.-Br.) zal op 27 Juni zijn 400-jarig bestaan vieren met een schietwedstrijd en andere feeste- der voorwaarde, dat zij ten opzichte van zijn zoon zouden opgeven dut deze onder de maat was, zag door liet gerechtshof te 's-Gravenhage de hem opgelegde gevangenisstraf ver- ande>rd in 1UU boete of 40 dagen hech tenis. EEN VERDUISTERING. De rechtbank te Assen veroordeelde overeenkomstig den eisch, J. C. N., geschorst commies-titulair der poste rijen en telegraphic, aldaar, wegens verduistering vau 600, tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met af trek der voorloopige hechtenis. AMERIKAANSCH BILJARTSPEL. De rechtbank te Heerenveen beslis te dat het Amerikaansch biljartspel niet is te beschouwen als een kans spel en sprak in hooger beroep vrij den caféhouder H. F. te Joure, die ge verbaliseerd was, wijl hij op SL Nico- taasavond jl. een wedstrijd in dat spel had gehouden. BEDREIGING. Voor het Hof te Arnhem werd vier jaar geèischt tegen den lompenkoop man Deg te Leerbroek, die in den nacht van 22 November de woning van de weduwe V. binnendrong en met een geopend mes in de hand vrouw V. en haar moeder met den dood dreigend, om geld vroeg. De rechtbank te Tlel had Deg veroor deeld tot 21/2 jaar. POGING TOT DOODSLAG. De rechtbank te Tiel veroordeelde de stroopers H. v. R. en G. J. S. te Tricht, wegens poging tot doodslag op den rijksveldwachter Almekinders te Beesd in den nacht van 1 op 2 Fe bruari, respectievelijk tot vijf en ze ven jaar. De eisch was 10 jaar voor elk. Leger en Vloot niet en slak of super niets uitwerkte. Een minder sterke kalkbemosting (2U00 kg.) waarbij ruimere hoe veel lie den slak of super werden gegeven, had een vrij gunstige uitwerking. Eindelyk een fliuke kaixnet-aauwen ding bij varkensmest, gaf den proef nemer hoop op een bevredigenden uitslag. De lezer oordeelo nu zelf, in welke richting hij bestrijdiugsproeven zal nemen. C. li. Kort Nieuws Het hoofdbestuur der onderoffi- ciers-vereeniging „Ons Belang" heeft zich met een adres tot de Tweede Ka mer gewend met het verzoek in het ontwerp weduwen- en weezenwet voor de landmacht ook op te nemen het reserveper so nee I en in verband daar mede de wet terugwerkende kracht te geven tot 1 April 1903. Land en Tuinbouw lijkhedeui. Rechtszaken METING VAN LOTELINGEN. Do vroegere hornier van een bureau voor plaatsvervanging bij de militie, te Rotterdam, S. v. d. V., door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, om dat hij een paar onderofficieren, be last met de meting van lotelingen voor de militie, geld had beloofd, ou IIERMOES. „Wat is er te doen tegen hermoes (unjer, roobol, paardestaart) Kan kunstmest hier ook helpen Die vraag wordt door veehouders vaak gedaan, 't Is een bewijs, dat men van kunstmest reads veel goeds heeft ge zien, dat men wil erkennen den goe- oen invloed <ier kunstbemesting ook op het plantenbestand goede gras sen doet zij toenemen, de slechte soor ten en allerlei onkruiden doet zij ver- dwij »en. Evenwel, kunstmest vermag niet alles. Het lastige onkruid hermoes b.v tiert in vele graslanden nog we lig, ondanks de aanwending van kunstmeststoffen. Maar hierdoor is de mogelijkheid nog niet buitengeslo ten, dat het eenmaal gelukken zal een aldoenoe bestrijding te vinden. Hot schijnt ons toe, dat men daartoe ul aardig op weg is. lti het Verslag toch der r ij kslandbouwproef velden in Zuid-Holland over A9U8, dat ons de zer dagen geweid, vinden we den uil slag vau een «J-uil proefvelden tor be strijding van hermoes, met zeer ver schillende uitkomsten, maar die ons toch wel aanleiding geven, naar het ons voorkomt, tot eenige bruikbare conclusie. 1. Proefveld op klei, bij M. Hijkoop te VV addingsveen In 1993 was het geweid en te voren bemest met stalmest en slootaarde. In 1904, en de volgende jaren werden de 7 perceelen verschillend bemest, maar alle, uitgezonderd een onbe- mest perceel, met èen of meer kunst meststoffen. In 1904, '5 en '06 waren er do hoogste giften 800 kg. kainiet, 1000 slak of 800 superphosphaat en 4000 kalk. Een rijke kalkbemeeting dus 1 Ln 1908 gaf men 500 kainiet en S00 slak per H.A. Het resultaat was, dal nu, evenals in vorige jaren, van vermindering van hermoes weinig is te bespeuren. 2. Proefveld, mengsel van klei en zand, bij J. W. Koning te Leiderdorp, verdeeld in 5 perc. Bemestingin 1906 bagger met koemest, in 1907 en '08 kunstmest, n.L kalk, slakkenmeel of super of een combinatie van beide. Van kalk gaf men 2000 kg., van slak 1333 en van super 1060 kg. Reeds in 1907 vertoonde zich minder hermoes, in 1908 was die vermindering nog sterker, meldde de proefnemer. Op welke perceelen dit het geval was, op alle of op slechts enkele, geeft het Verslag niet aan. 3. Proefveld, veenachtige bodem, bij A. G. de Groot te Zoetermeer, in 3 perc. sterk met hermoes bezet Bemesting vroeger met stalmest en bagger, in 1907 stalmest, in 1908 varkensmest op alle perceelen en ove rigens op 2 perceelen kainiet, in gif ten van 1000 en 2000 kg. De proefne mer verklaarde, dat op de perc. met kainiet zeer grof gras groeide. Hij heeft de perceelen in 't najaar zeer kort laten afweiden door fokschapeu. Up alle stukkeu, waar kainiet was gebruikt, was de kleur donkerder dan up perc. 1, dat alleen varkensmest bad ontvangen. Wat de vermindering van hermoes betreft, heeft de proefnemer goeden moed, dat op den langen duur dit on kruid liet zal begeven. Ook hier is niet duidelijk, of de proefnemer deze verwachting ook heeft ten opzichte van perceel 1. ij vermoeden, dat hij alleen 2 en 3 op het oog heeft. Resumeerende, zien we, dat een be mesting, gedurende eenige jaren, van een sterke kalkbemesling (4000 kg.) plus een matige aanwending ven kai- Het Britscbe Parlement zal van 7 tot 19 April op Paasch-reces gaan. Voordat het Lagerhuis uiteengaat, zal de eerste-nvinister den dag bepa len, waarop de begrooting zal wor den inged'end. l)e „Westm. Gaz." berekent, dat minister Lloyd George zal hebben te voorzien in een tekort van dertien tot veertien tnillioea pond, indien de ontvangsten worden geraamd op het bedrag van het vo rige begrootingsjaar. De Chtoeescho regeering blijft bij haar voorstel om de geschillen, die tusschen haar en Japan, betreffende Mandsjoerije, bestaan, aan het Haag se he hof van arbitrage te onderwer pen. Intusschen gaat Japan voort zon der de geringste plichtplegingen te maken, landstreken te bezetten, die naar een ieders meening tot het He- melsche Rijk behooren. Eerst het eiiand Pratras, en nu de Paracol- eilandan. De mtoisterieele crisis op IJsland, ontstaan door het aftreden van den. minister-president Hannes Hafsiein, is geëindigd. In zijn plaats heeft de Deensche koning tot eersten minister benoemd den journalist Björu Jons- son. Hoe echter de kwestie der verhou ding van Denemarken en IJsland, die aanleiding tot de crisis gaf, door Jonsson opgelost zal worden, is niet bekend. Indertijd maakten wij melding van een paardeuworstzwendelproces te Berlijn, waarin o. a. de slager Behti ke en een aantal kooplieden betrok ken waren die bijna het geheele Duitsche rijk met paardenworst over stroomd hadden, die zij uitgaven voor vleeschworst van fijne kwali teit. Het proces, dat negen dagen duurde, is thans geëindigd. Het von nis luidde, wegens bedrog en mis drijf tegen de levensmiddelenwet 7 maanden gevangenisstraf en 1000 mark boete voor den hoofdschuldige, den slager Behnke 2 maanden en 500 mark voor zijn vrouw, en min dere straffen voor de overige beklaag den. Den eersten Zondag in Mei zal te Keulen weder liet jaarlijksch bloe mencorso gehouden worden. Ko ningin van het feest zal prinses Ma ria del Pilar zijn, de 18-jarige doch ter van prins Ludwig Ferdinand van Beieren. Den lsten Mei wordt zij met haar moeder, de Spaansche infante Donna Paz. te Keulen verwacht. Mc. Clellan, de burgemeester van New-York, heeft Ln de wijk Queeus- boro een nieuwe brug geopend, die 7b3u Engeische voel langs is en 50 miUioen guidon heeft gekost Zij vormt een korte verbinding tusschen het Manhattan en Long Island. De langste spanning van de brug is 1182 Engeische voet. Men schat, dat er op de drukste tijden van den dag 60.090 uien&chcu in liet uur van de brug ge bruik zullen maken. Hem eu dciiooi NED. HEKV. KERK. Beroepen te Alkmaar (vacature ds. A. üuJdenarm) ds. T. Kloostermau, te Nieuw-Buinen. ocmcugu Nieuws DE ONLUSTEN TE HAZEBKOUCK. Na de steden Móru en Audevelie, waar thans de rust ongeveer is her steld, is net stadje llazebruuck ju op- scnuddiug gebracht door de plumie- ring van een vveverswoning. Woensdagavond oui haiiuchl ver gaderden <ie voreeuigde wevers, ten getale van acbüiouuerd. Na de be raadslaging begaven zij zich naar liet huis van nen wever Carton, die op z.g. muitiply-weefgotouwen werkt, welke de meerderheid der wevers niet wil gebruiken. Daar de gendar men en de politie gemerkt hadden, dat er wat broedde, werd het buis van Carton bewaakt door zes gendar men. Eensklaps weerklonk een fluitje, eu de 800 wevers wierpen zich op do gen darmen, eu begonuen beu met slee- nen en stukken hout te werpen. Toen dezen achteruit geweken waren, lie pen de stakers, gewapend met lange, zware balken, de deur van het huisje in, namen de luiken af, en sloegen al les binnenshuis kort en klein. Het gezin Carton werd gelukkig niet gewond, daar de gendarmen, die uu versterking hadden gekregen, be scherming verleenden. Om de wevers lot afdeinzen te dwingen, beval de gendarmerie-luitenant Larocque zijn mannen, met de bajonet in do vuist een charge uit te voeren. Er volgde nu een verschrikkelijk handgemeen, waarbij verscheidene gendarmen ge wond werden door steenworpen. Ten slotte konden zij vijf der aanvallers arresteeren. DE EX-PRESIDENT ROOSEVELT IN ITALlë. De ex-pnesident Roosevelt zal Zon dag te Napels aankomen. Het gemeen- bebestuur en verschillende autoritei ten zullen Roosevelt bij zijn aankomst begroeten, ten einde hem dank te zeg. gen voor de hulp, door de Yereeuigds Staten, tijdens zijn presidentschap, aan de slachtoffers der aardbeving verleend. Roosevelt zal zich daarna naar Messina begeven, waar hij de Amerir

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 13