te bereiken. Vele dezer vaartuigje* geraakten uit het gezicht, en bleken volgens <les middags of des avonds Ingekomen telegrammen Ln of bezui den den Ketelmond, in Harderwijk, Hoorn enz. binnengeloopen te zijn, vele met verlies van vlet en netwerk. Toen de nacht aanbrak miste men IK>g drie vaartuigen, waaromtrent te vergeefs naar verschillende plaatsen om inlichtingen geseind was. Vele Vletten werden ln zinkenden staat Aangetroffen. In een dezer hadden de iViascherg met hun waterlaarzen al .feoozende zich drijvend gehouden. Twee jollen uit Stavoren, door Ur- ikers bevaren, zijn omgeslagen, doch het volk gered. DB EERSTE KAMER. ,Ls, hi tegenstelling met de Tweede, een zeer eigenaardig lichaam. Alleen ln deze kalme omgeving zal een lid, 'als de heer v. d. Feltx deed, bij de be handeling der autobelasting de histo rie van belastingheffng gaan behan delen, óf, al* de Waalverbeterings- uvoordracht, een retrospectieve be schouwing leveren van de vroegere rechten der „riverains" oftewel oever bewoners. Aan de overzijde van het Binnenhof is meer don hier de actua liteit aan het woord en zou men over tijdverspilling mopperen hier is voor dergelijke uitwijdingen tijd genoeg. En de betrokken ministers, de heeren Bevers en Regout, behoefden er zich (niets van aan te trekken, de eerste ijtei leukweg, dat 's heeren v. d. Feltz' beschouwingen aan de automobielbe- 'iastlng niets af of toe deden. De twee de beloofde den lieer v. d. Biesen, jeven leuk, een aandachtige lezing (Van diens belangrijke opmerkingen. Beide ministers verdedigden overi gens de genoemde wetsontwerpen op 'de reeds in de Tweede Kamer aange- -voerde gronden. De Senaat nam deze jen nog enkele ontwerpen van wet aan >en ging toen met vacantia. TWEEDE KAMER MUNTBILJETTEN, Ingediend is een wetsontwerp, Strekkende om de gelegenheid tot in- wisseling van muntbiljetten, weLke krachtens de wet van 31 Dec. 1903 op 1 April 1909 gesloten werd, alsnog 'epen te stellen tot 1 October 1909 In de memorie van toelichting jwordt medegedeeld, dat van de 000,000 muntbiljetten nog voor bedrag van 430.730 oningewis- „I is en het wetsontwerp strekt de houders dezer 'oningewisselde biljet- jiten alsnog in de gelegenheid te stel- 'len zich voor schade die een bate 'voor de schatkist zou zijn te vrijwa ren. EEN APRIL-GRAP. Den gansehen morgen door kwa men aan de woning Spuistraat 21 te l's-Gravenhage zich personen aanmel dden, die opgeroepen waren in ver band met het deelen van een erfenis; |ze ontvingen allen echter ten ant woord, dat aan dat adres niets er van bekend was, en weldra begrepen ze met een 1-April-aardigheid te doen te jbebben. Wat was gebeurd? Een Rotterdam- ;zner had formulieren en enveloppen laten drukken met den naam van de 'notarissen van Gelder en O mme, en 'door middel hiervan aan de leden •van zijn kegel club meegedeeld, dat zij 'aan genoemd adres verwacht werden 'in verband met een erfenis, losgeko- 'men door het overlijden van 'bloedverwant. Om nauwkeurig de namen en voornamen van de betreffende fami lieleden te bekomen, had hij naar 'verschillende aecretarieen om infor matie geschreven, wat veel geld kost- 'ite, maai- zoodoende kwam hij ln hel bezit van volledige opgaven. Van de ongeveer 00 personen, die een uituoodiguig van de „notarissen" ontvingen, waren er een 40 opgeko men een paar, die verhinderd war .ren, hadden hun vrouwen gezonden; een liet zich door zijn zwager verte genwoordigen. Op een iieel enkele na, vatten allen ;de zaak van den vroolijken kant op, en het duurde niet Lang, of „Victo ria" zat vol met de erfeuisdeelers. Aan het adres ia de Spuistraat, dat volkomen willekeurig was opgegeven, woonde toevallig een advokaat, die er niets van begreep, dat zooveel men schen aan hem inlichtingen kwamen .vragen, maar ten slotte de 1-Apriliade ook van de luchtige zijde bekeek. De vader van de „erfenissen" zat verscholen in „Victoria".... en grin nikte. (Haagsehe Ct.) DWAZE VERGISSINGEN. Het is bekend, dat zooals de zaken met „de blijde gebeurtenis" nu staan, £r allerlei zotte vergissingen met het voorbarig rondzenden van bij voor baat gereed gemaakte bulletins plaais hebben. Zoo&Ls 't echter dezer dagen le Oosterbeek op Texel is gebeurd, is 't toch wel een lieetje erg en een beet- Ie treurig tevens. Ér werden natne- ijk biljetten aangeplakt, waarop ^lond, dat er een prins geboren was, daarna dat er een prinses geboren was, en ten laatste, dat aan Vorstin en volk weer een teleurstelling was gereid. Dat iemand één biljet per abuis rondstrooit, is nog te begrijpen, maar 3 verschillende, dat is toch wel het toppunt. ONGELUKKEN Te Zuidbroek werd sedert 16 weken •de weduwe H. vermist. Thans is haar geheel verminkt lijk teruggevonden in het raderwerk van een stoomboot. Ter gelegenheid vaai het 25-jarig ju bileum van eeu der patroons der Utrechtsche loodwitfabriek aan de Hoogelanden te Utrecht, was er feest in de fabriek. Omstreeks 2 uur werd de feestvreugde op droeve wijze ver stoord. Een 50-jarig oppassend werk. man viel van een steenen trap in de fabriek, met het noodlottig gevolg, dat de ongelukkige voor dood bleef lig gen. De ontboden geneesheer consta teerde schedelbreuk. In een onbewaakt oogenblik is een 8-jarig meisje ln de ouderlijke woning In de Javastraat te Amsterdam ineen kuip met bleekpoederwater gevallen. Nadat te vergeefs gepoogd was de le vensgeesten weder op te wekken is door een ontboden geneesheer de dood van liet kind geconstateerd. De 61-jarige W. F. de la Rie, een kellner in het Café Zomerzorg te Lei den, is, terwijl hij uit den Rijnburger- singel zijn hoed zou halen, die er was ingewaaid, verdronken. Te Beeeel (L.) is het 4-jarig kind van F. B. bij het spelen dicht bij een kachel in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Groningen is het 5-jarig zoontje van den schipper De Vries in het Bo te rd iep verdronken. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- VERZEKERING. Op de 20ste algemeene vergadering van den Cantralen Raad van den Nederiandschen R. K. Volksbond, te houden op 5 en 6 Juni te Amsterdam, komt onder de punten van behande ling voor een bespreking, in te leiden door het „Centraal Bestuur", omtrent het standpunt van den Nederiand schen R. K. Volksbond ln zake de „invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring". In de toelichting wordt ge zegd „Het standpunt, waarop de Ned. R. K. Volksbond steeds heeft ge staan en nog staat, komt hierop neer, dat pensionneering, uitsluitend ko mende van den Staat, niet rechtvaar dig en ook niet mogelijk wordt ge acht, maar dat pensionneering, ge vormd door bijdragen van den werk man en den patroon met medehulp van den Staat, een dringende eisch is. .Daar er echter in onzen tijd een steeds sterker wordende strooming bestaat voor Staatspensionneering, dat wil zeggen pensionneering geheel ten laste van den Staat zonder eenige bijdrage anderzijds, en die strooming ook in sommige onzer afdeelingen bij enkele leden wordt waargenomen, acht het Centraal Bestuur het ge- wensoht, dat de Centrale Raad zich hieromtrent nog eens duidelijk uit- spreke, ten einde daarna wederom met kracht in den geest van die uib spraak werkzaam te kunnen zijn." OPNIEUW GESTAAKT. Aan de koekfabriek te Alkmaar is weer gestaakt, omdat de fabrikant weigert te onderteekenen een door de werklieden-organisatie opgemaakt nieuw arbeidscontract. UIT DE S. D. A. P. 't Hbld. schrijft Naar wij vernemen moet het Bu reau van de Internationale te Brus sel hebben besloten, aan het e.v. In ternationaal Congres voor te stellen, de S. D. P. niet toe te laten, naar aanleiding van de weinig tegemoet komende houding door haar aange nomen tegenover de bemiddelingspo gingen van het bureau. VOORBEREIDSELEN. De kanonnen, welke dienst moeten doen bij de te verwaohten blijde ge beurtenis, zijn te 's-Gravenhage op gesteld op het Malieveld. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het eer ste gedeelte van het arts-examen, de heer P. M. Wiersema. Voor het can did aats-ex amen in de Nederlandsche letteren is geslaagd mej. D. Tj. Wals. t, eji Vitesse Is op eigen terrein stukken beter dan op vreemd veld. De stand in 't Oosten is nu fï^ iv-t J U) &o tt) Oi bo WUholmlnn 11 8 0 3 28—21 16 1.45 Vitesse 11 7 1 3 4012 15 1.36 't Zesde 11 6 1 4 20-19 13 1.18 U. D. 11 5 3 3 18—13 13 1.18 P. W. 11 4 1 6 25—23 9 0.82 G. V. a 10 3 2 5 11—31 8 0.80 Quick 11 1 0 10 7-30 2 0.18 Het programma voor a.s. Zondag luidt le Klasse West H. B. S.Velocitas (eerste uitslag 7-2 voor Velocitas.) Sparta—D. F. C. (eerste uitslag 10 voor Sparta). HerculesQuick (eerste uitslag 9-0 voor Quickj. AjaxH. V .V. (eerste uitslag 30 voor H. V. V.) Behalve de ontmoeting Sparta— D. F. C. ,is dit programma tamelijk onbeduidend, en liet is waarschijnlijk dat uit alle vier de wedstrijden de zelfde overwinnaars als de eerste maal zullen te voorschijn komen. Vooral H. V. V. en Quick hebben een gemakkelijke taak voor zich, Velocitas kon, gezien haar slappen vorm, nog wei struikelen. le Klasse Oost G. V. C.—'t Zesde. P. W.—U. D. V itesseW ilhelmin a. Hier is VitesseWilhelmina verre weg 't belangrijkste. Zooals reeds ge zegd, verwachten we eene Vitesse- viotorie, terwijl Ln de twee andere wedstrijden waarschijnlijk 't Zesde en U. D. wel zullen overwinnen. 2e Klasse West Afd. A. R. A. P.—Alcmaria Victrix. (De laatste match in deze afdeeling) Afd. B. ConcordiaV olh ard» ng. Achilles—A. F. C. U. V. V.—D. V. V. 't Is hier Achilles—A. F. C., dat van grooten invloed op 't kampioenschap zal zijn. O. i. zal Achilles wel win nen, waardoor A. F. C.'s kampioen- schapskaneen zeer verminderd wor den. Reserve eerste klasse H. V. V. IIAjax II. V. O. C. II—Haarlem II. Dit is Haarlem II's laatste wed strijd, d'Le waarschijnlijk wel verlo ren wordt. Dan eindigen de Haar lemmers nog heel goed met zestien behaalde punten in evenveel wed strijden. Kampioenschap West. Reserve 2e klasse 'Ajax II (A'd.)D. F. C. II. Promotie West. 2e klasse Victoria (derde klasser)U. S. C. (tweede klasser). Kampioenschap Oost. 2e klasse: Phenix— Quick (Nijmegen). HoJderl.heker V. O. C. II—Willem II. Ajax (A'd.)—Quick (Amersf.) V. F. C.—A. F. C. II. Sportpraatje Week-Overzicht. Voor een Haarlemmer worden deze weekoverzichten elke week minder nteressant. Want door het volkomen gemis van wedstrijden, waarin onze eerste-klassers betrokken zijn, draait het overzicht om Sparta en D. F. C. en Velocitas, en hoe ze allemaal nog meer heeten mogen. Enfin, 't seizoen loopt nu eenmaal op 'n afsnijer, maar het Is jammer, dat Haarlem zoo vroeg klaar was, en H. F. C.'s laatsten wedstrijd tegen Sparta eindeloos uit gesteld wordt. Gelukkig is het gauw Paschen, en dan zitten we weer mid den in het Nederlandsch Elftal-ge- doe. Het feit in de voetbalwereld is nu Sparta's overwinning op D. F. C. met 10, dte de Rotterdammers heel wat dichter bij hun kampioenschap heeft gebracht. Voor Sparta is het zeker jammer, dat De Korver en Ruf- felse gekwetst zijn, zoodat ze aan den return wedstrijd a.s. Zondag te Rotterdam hoogstwaarschijnlijk niet zullen deelnemen. H. V. V.H. B. S. werd zooals men algemeen verwachtte, floor H. V. V. gewonnen, dat nu nog slechts tegen Ajax te spelen heeft, om haar com petitie-programma af te doen. Velocitas takelt in den laatsten tijd leelijk af en verloor dan ook op eigen terrein van Quick (1—3), een overwinning, die Quick waarschijn lijk de derde plaats bezorgd heeft. In de tweede klasse zijn een paar belangrijke uitslagen te vermelden. Daar speelden in Afd. B. Concordia on Achilles gelijk, waardoor Concor dia vrijwel alle kampioenskansen kwijt is, en de strijd nog tusschen Achilles en A. F. C. gaat. Dit laatste speelde met V. V. A. 1—1 en is daar door altijd nog een punt achter op Achilles. De stand Is tfu 4n deze afdeeling I -il I I - I bo M M O M Achilles 13 9 2 2 47—20 20 1.53 A. F. C. 14 9 3 2 50—19 21 1.50 Concordia 14 8 4 2 57-36 20 1.43 A. W. 16 8 2 6 38—37 18 1.12 V. V. A. 14 5 5 4 27-29 15 1.07 Volharding 13 4 1 8 32—32 9 0.69 U. V. V. 13 3 2 8 33-57 8 0.G1 D. V. V. 15 4 1 10 27—47 9 0.60 D. V. S. 16 4 0 12 23-57 8 0.50 In de Oostelijke eerste klasse deed Vitesse nog eens onhandig door zich te Wageningen met 01 door de Landbouwers te laten kloppen. Zon dag a.s. spelen Vitesse en Wilhelmi na tegen elkaar, voor beidein de laat ste wedstrijd. Wint Wilhelmina, dan is zij kampioen, als het een gelijk spel wordt ook alleen eene overwin ning van Vitesse zou het kampioen schap in Arnhem brengen. En aan die overwinning geloof ik nog het meest, want Wilhelmina Lb ook niet Letteren en Kunst. ACADéMICIENS. Da Académie Frangaise heeft twee nieuwe leden gekozende dichter Jean Aicard in de vacature Frangois Coppee, en de criticus Doumic op den ■zetel van Gaston Boissier. EEN NIEUWE REMBRANDT? Men seint uit Constanünopel, dat bij een aldaar woonachtige Duitsche familie een schilderij herkend is als een Rembrandt uit des kunstenaars besten lijd. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Rechtszaken DE PAPENDRECHTSCHE STRAF ZAAK. Derde dag. Vrijdag zette het gerechtshof te 's- Hertögenbosch de behandeling der Papendrechtsche strafzaak voort. Eerste getuige was nu de vader van beklaagde, Evert Garsthagen. Hij werd buiten eede gehoord em deel de mede dat zijn zoon den 9en Sep tember 1907 geheel met bloed bedekt thuis kwam. Zijn zoon vertelde, dat de veldwachters De Mey en Van den Berg hem hebben afgedekt. Getuige is met zijn zoon eerst naar den heer Van Elk en daarna naar den officier van justitie te Dordrecht gegaan. Op weg naar den heer Van Elk ontmoetten zij de veldwach ters Bouterse en Van den Berg. Ge tuige zeide dat er relaas zou gemaakt worden van de behandeling die zijn zoon had ondervonden, waarop Bou terse antwoordde: „Ik zal maken dat ik voor ben." Van den Berg mengde zich niet iai het gesprek. Den heer J. Visser Jzn., raadslid on aannemer te Papendrecht, wordt vervolgens door de verdediging ge vraagd of hij de fondsen om dit pro ces te voeren heeft verstrekt. Getuige antwoordt ontkennend en zegt: Door den officier van justitie te Dordrecht is de brief geschreven waarin ik beschuldigd word geld te hebben verstrekt om den burgemees ter te bestrijden, Ik kan mij indenken dat de heer Van Tricht niet begrijpen kan dat er een verdediger gevonden wordt die zonder uitzicht op betaling in deze zaak optreedt, maar ik kan kan mij niet begrijpen dat een per soon als de heer Van Tricht, die een dergelijke positie inneemt, mij als eerlijk burger met modder werpt. Ik tart den heer Van Tricht om ook maar in een enkel opzicht het bewijs zijner bewering te leveren. President meent dat het den offi cier van justitie volkomen vrij staat cm, van wat hem ter oore komt, aan zijn superieuren mededeeling te doen. De andere zaak schijnt den president een particuliere zaak toe, niets met de zaak te maken hebbende. Mr. Dicke: Kan getuige inlichtin gen geven over de politietoestanden? Getuige deelt mede dat de gemeen teveldwachter De Mey er z. 1. in ge trokken wordt door de rijksveldwach ters. Verder zegt hij 50 a 60 menschen In dienst te hebben. De algemeene opinie dezer menschen is dat zij, wanneer zij Lu handen der politie ko men, mishandeld worden. Hierna komt als getuige de heer M. van Walbeek, koopman te Papen drecht. Hij vertelt persoonlijk geen ervaring te hebben van het optreden der politie te Papendrecht. Wel heeft hij klachten over het barsche optre den der politie gehoord. Ook vóór de zaak-Garsthagen vernam hij dat er op het Raadhuis te Papendrecht per sonen werden mishandeld. Adv.-Generaal: Wie? Getuige: Ik kon geen namen noe men. De rijksveldwachter A. Visser te Dordrecht, verklaart dikwijls klach ten over de politie te hebben verno men. Hij verwees hen dan naar den officier van justitie. Een viertal getuigen hebben Kwa- kernaat 's nachts door de veldwach ters uit zijn woning ongekleed zien wegvoeren. Teunis v. d. Heuvel hoorde Kwa- kernaat kreunen en schreien. C. van Dalen Azm. hoorde Kwaker- naat zeggen: „Moet ik zoo van mijn vrouw en kinderen vandaan?" En daarop hoorde hij de veldwachters zeggen: „Wij zuilen je morgen naar Dordt traii3poiteeren." De bouwkundige A. Borsje ver klaart op een avond onverwacht en zonder de nviinste reden van de po litie te Papendrecht een sabelslag te hebben gekregen. Getuige AcLr. van. Dalen, thans te Dordrecht woonachtig, verklaart op grove wijze door de politiebeambten te zijn beleed igd. Zij voegden hem, toen hij passeerde, ongemotiveerd toe: „Wat moet je ons hier staan be luisteren, aap, smeerlap". Getuige H. van Wijngaarden ver klaart dat veldwachter Bouterse in 1906 z. i. ten onrechte procesverbaal tegen hem opmaakte. De broodbakker Dirk Boar klaagt over een prooes-verbaal dat ten on rechte door Bouterse werd opgemaakt wegens verzet en overtreding der ar beidswet, naar aanleiding waarvan hij tot zes weken gevangenisstraf ver oordeeld werd. Het verzet ontkent hij. Getuige Adr. de Heer klaagt over con onjuist proces-verbaal dat door Bouterse tegen hem werd opgemaakt in zake een j ach to vertreding. Ook getuige M. Huberts, huisvrouw van K. Zegelaar, uit Papendrecht, klaagt over een onrechtvaardige be keuring. Getuige Ploun Boer uit Papen drecht doet ook mededeeling van ongemotiveerde mishandeling door veldwachter Van den Berg, een mis handeling waarover hij zich beklaagd zegt te hebben bij den officier van jus titie. (Deze herinnert zich zulks niet meer). Veldwachter Van den Berg ontkent en schildert Boer als een ergste bel hamel. Nu woTdt de heer J. van Elk, can- didaat-notaris en rechtskundig advi seur, als getuige voorgeroepen. President: Wij moeten op den voor grond stellen dat we m-oeten blijven op het terrein van Garsthagen. Van al wat met de zaak annex is, wen- schen wij verschoond te blijven. Getuige Van Eik: Mijn geheele toe komst hangt er van af. Door al het geen is gezegd i-n de voorafgaande da gen, ben ik levenslang gedupeerd, als u geen termen kunt vinden om een zeer korte toelichting te mogen ge ven. President: Ik wil u ruimte geven om wat mede te deelen. Getuige Van Elk: De reden dat zoo vele getuigen zich tot mij hebben ge wend, komt door het succes dat ik had met een zaak tegen een paar veldwachters. Deze zaak heeft getui ge bijna financieel en lichamelijk ten gronde gebracht en hij nam zich hei lig voor, steeds te weigeren een der gelijke actie tegen de politie en de justitie opnieuw te beginnen. Doch hij is zijns ondanks in de zaak-Garst hagen gesleept. Getuige begeeft zich nu in een lan ge uitweiding over het tot stand ko men van het ingezonden stuk. Ten slotte wordt hij door den president onderbroken. Getuige Van Elk: Nooit heb ik ee nige suggestie of aanstichting mij veroorloofd. President: Dat Leg ik u niet ten laste. Getuige Van Elk: Dat deed de offi cier van justitie, mr. Van Tricht, in een lasterbrief. President: U staat hier niet om een ambtenaar te beleedigen. Dat past u niet, dat Laat ik niet toe. Ik wil geen woordvan jou meer hooren of ik laat je wegbrengen. Getuige Van Elk: Mijn toekomst... President: Wat kan mij jouw toe komst schelen? Je eigen toekomst heli je van het begin af aan vergooid. Je kunt gaan. Het getuigenverhoor is afgeloopen. REQUISITOIR. Na de pauze ls het woord aan den advocaat generaal Mr. A. Tak, die zei: Indien de stem van het O. M. niet beperkt zal blijven tot de zitting, maar ook doordringen zal tot de raad kamer, dan is het noodig dat het O. M. een meaning geeft volkomen strookend met zijn geweten. Dit standpunt heeft spr. steeds voorge staan ea nimmer heeft hij getracht ambtenaren die hun plicht niet de den, te dekken. Van geen enkele zijde geïnfluenceerd ie spr. naar de zitting gegaan, zonder eenige opinie. Alle getuigen, die de verdediger, bekend staande als een eerlijk en rechtscha pen man, opgaf, heeft spr. gedag vaard, geen uitgezonderd. leder bewijs van de waarheid voor dat door Garsthagen in zijn stuk me degedeeld werd, zou zijn afgesneden, wanneer het argument van het Hof wordt gebruikt dat hij zich had kun nen wenden tot de bevoegde autori teiten. Spr. zou het vurig spijten als dat argument werd gebruikt. Daar om heeft hij aan de verdediging aLLe vrijheid gegeven dat zooveel moge lijk de waarheid zou blijken: le. Dat Garsthagen zou zijn mis handeld; 2e. dat er te Papendrecht Russische toestanden zouden heer- schen. Als het waar was wat Garsthagen aanvoerde, zouden het vreeselijke toestanden zijn. Wat voert Garstha gen aan? In de eerste plaats zichzelf verder Kwakernaat en als belangrij ke aanwijzing de verklaring van dr. Brandts. Reeds te Dordrecht zijn doc toren gehoord die de verklaring van dr. Brandts niet bevestigden. Hier zijn gehoord dr. Van Moorsel en prof. Korteweg. Zij verklaarden dat het ,voel waarschijnlijker is dat Garstha gen is verwond tengevolge van een val dan van slaan. Een tweede gewichtige factor in de ze is, dat Kwakernaat in het cachot lie weert alles gehoord te hebben en speciaal de stem van Garsthagen te hebben herkend. Naar aanleiding hiervan heeft op last van het Hof te te 's-Gravenhage een onderzoek plaats gehad. Het Hof gelastte een proef op het raadhuis met inachtneming van den invloed van het gesloten en open zijn van deuren en ramen. De rech- ter-commissaris heeft dezen last zoo danig opgevat, dat hij de proef nam met inachtneming van den toestand, zooals deze was op het oogenblik dat Kwakernaat beneden in de cel zat, en Garsthagen zich Ln de raadzaal bevond. De meest natuurlijke uitleg ging- Opmerkelijk is dat Kwakernaat bij die proef geen menschelijk geluid heeft gehoord, alleen een soort van gejammer, doch geen bepaalde woor den. Met de proeven van den rechter commissaris en met het deskundig oordeel ligt de zaak-Garsthagen het onderstboven. Tegenover Garsthagen stonden de veldwachters en de Bur gemeester. liet oordeel van dr. Brandts kan niet opwegen tegen een verklaring als van prof. Korteweg. Garsthagen heeft in zijn stuk dat hij in de krant plaatste niets anders ge daan dan liegen. Een 2e beroep door Garsthagen gedaan, komt hierop neer dat het algemeen bekend is dat er te Papendrecht mishandeld wordt. In het vervolg van zijn requisitoir zeide ie advocaat-generaal, mr. A. Tak, dat het hem niet moeilijk zou vallen om tegen den besten poli tiebeambte, na enkele maanden diensttijd menschen te brengen, die zich beklagen bij een zekere gelegen heid door dien ambtenaar te zijn mishandeld. Die personen zoeken nimmer de schuld bij zich zelf wan neer zij een stoot of slag oploopen, en wanneer men nu nagaat het ge halte van de getuigen a décharge, dan valt het op, dat het allen Papen- drechtenaars zijn. Geen enkele klacht kwam uit Sliedrecht en Oud-Alblas, waar twee der veldwachters waren gestati oinneerd. Voorts is het opmerkelijk, dat alle slagen zijn gevallen op Zondagavond na elf uur, als het op Papendrecht nog al eens kon spaninen. Daartegen over zou spreker verschillende inge zetenen van Papendrecht kunnen brengen, die zeggen dat het te Pa pendrecht een beestenboel was en dat het aan de veldwachters te dan ken is, dat de rust en de orde er zijn teruggekeerd. Spreker onitleedt daar op de verschillende getuigenverklarin gen. Het is niet te veronderstellen, dat al die ambtenaren, die met elkander in moeilijkheden kunnen komen, maar zouden opmaken valsche pro cessen-verbaal en vier- èt vijfmalen achter elkaar meineed zouden ple gen. Men vergete ook niet, dat die veldwachters 12 en meer jaren dienst hadden. Het O. M. kwam in zijn requisitoir tot de conclusie dat Garsthagen in zijn ingestonden stuk opzettelijk heeft gelogen. In aanmerking nemende dat Van Elk de „auctor intellectualis" is, elschte spr. 4 maanden gevangenis straf. Verdediging. Vervolgens krijgt mr. W. Dicke het woord tot het houden van zijn pleidooi. Hij dankt het Hof voor de hem geboden gelegenheid om de ge tuigen hier te brengen. Het zijn geen menschen die hoffahig zijn, volkskin deren. Pleiter heeft het oor te luiste ren gelegd naar de stem van een volkskind, dat zich over mishande ling door de politie te Papendrecht beklaagde. Toen Garsthagen bij hem kwam, dachit hij eerstdat zal wel overdreven zijn. Maar bij het onder zoek kwamen hem mishandelingen bij vroegere gelegenheden ter oore. Pleiter verzoekt het Hof over de be trouwbaarheid der getuigen te be slissen. Hij gelooft niet, dat het Hof Garsthagen zal kunnen veroordeelen, zonder dat het een overtuiging heeft gekregen. In de verklaringen van Garsithagen ls nooit een wijziging ge komen, maar wel in de verklaring der veldwachters. Zij spraken eerst van „lamdronken". Gaandeweg werd het minder dronken. Eindelijk be- wees pleiter, dat Garsthagen n'et dronken was. De verklaring van dr. Brandts heeft dit in zijn voordeel, dat hij de wond gezien en behandeld heeft. De veldwachters waren ook verschillend in hun verklaringen om trent de wijze waarop Garsthagen gevallen zou zijn. Ook pleiter is hier gekomen zonder een pleidooi, zonder overtuiging. Op nieuw wilde hii medewerken aan het onderzoek, opnieuw zich een overtui- I aimr vormen. Daarna critiseerde hij de tweea® gehoorproef. Te doen is het in dezs om te komen tot een antwoord op de vraag wat is waarheid Dat moet het einddoel zijn. De gezichten van Kwakernaat enz. zijn niet schitte rend om aan te zien. Zij stonden voor het Hof in boezeroen en hemdsmou wen, zonder uiterlijke wereldsche' pracht. Zij verklaarden met overtui ging, niettegenstaande ple'ter hun gezegd had weet wat je doet. Hun moed en kracht gaven ook pleiter vertrouwen. Gerechtigheid, ideale gerechtigheid moet er komen. Pleiter leeft de overtuiging, dat het niet kart komen tot een veroordeeling, maar komen moet tot ontslag van rechts vervolging. De advocaat-generaal ontkent, dat het meer en deel der getuigen verte genwoordigers zijn van het volk. De ze getuigen zijn geen eenvoudige kin deren van het volk, maar nachtvlin ders, dronkaards, uitschot, dat zich aan misdaad schuldig maakt. Na een kort woord van mr. Dicke, bepaalde bet Hof de uitspraak op Woensdag 14 April a.s. 30 Cts. per regeL INGEZONDEN MEDEDEELINGEN JEUKENDE AAMBEIEN. Jeukende aambeien houden vete personen des nachts wakker, en ma ken het leven tot een last. Gij komt de kwellingen van aambeien? Zij zijn lastig te verdragen en nog las tiger is het er van af te komen. Kuni gij geen verlichting vinden, leest dan het onderstaande geval. „Hiermede verklaar ik gaarne," zoo zeide de Heer Spaans, Jan Kis- tenslop 5 te Scheveningen, „dat Fos ter's Zalf mij uitstekende diensten bewezen heeft bij aambeien, die nu eens bloedend, dan weer droog waren en waaraan ik reeds vier ja ren geleden had. Ik had er verschrik kelijk veel last van door de hevige jeuking en pijn, en had ze reeds la ten wegbranden, waardoor ik wel da- delijk verlicht werd, doch spoedig daarna kwamen de aambeien weer terug. Ik zag met schrik op tegen den stoelgang, die immer met erge pijn gepaard ging en des nachts kon ik dikwijls van de verschrikkelijke jeuking niet slapen. Wat ik er voor gebruikt heb, niets hielp mij dan Foster's Zalf. Direct bekwam ik hier door een groote verzachting en na een paar maanden waren de aam beien zelfs geheel verdwenen en waa ik tot mijn groote blijdschap totaal van mijn lastige kwaal verlost." Een laten1 bericht van den Heer Spaans luidt: „Ruim een jaar geleden gaf ik U bericht vau mijn genezing van aambeien en ook thans nog kan ik niet anders dan met lof spreken over Uw heilzame zalf. Ik heb sedert mijn genezing nooit meer last gehad van mijn pijnlijke, hinder lijke aandoening. Van mijn beroep ben ik visscher en wanneer ik naar zee ga, neem ik voor alle zekerheid een doosje mee. Ik wil de zalf steeds bij me hebben, want zij heeft bewe- voor mij het eenige middel te zijn, dat mij onmiddellijk helpt." (w.g.) P. Spaans. Overtuigt U, dat gij de échte Fos ter's Zalf krijgt, dezelfde soort, die de Heer Spaans gehad heeft. Ze is te Haarlem verkrijgbaar bij de Hee ren J. J. Göppinger, Groote Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaar- ne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 1.75, voor één, of f 10.— voor zes doozen. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerljjk van smaak. Verkrijgbaar ia Apotheken. Prijs 1.26 per flacon. Burgerlijke Stand SCHOTEN. BEVALLEN: W. J. M. Roelse—Daane z. J. C. P. Stals—Fris d. S. Biesbrouck—Snij ders d. OVERLEDEN: J. van der Werff, 2 m. HILLEGOM, BEVALLEN: A. BrouwerLammers d. W. C« UitendaalPerdaan d. C. Waasdorp van den Berg d. M. S. v. d. Schrier— Jansen d. M. SieckerKoomen z. J. E. KeurWesselink z. A. M. v. d. Meijvan Lierop z. OVERLEDEN: J. Schenk, 3 m. HAARLEMMERMEER. GetrouwdB. Th. Krabbendam en E. Raven, P. Heystek en C. v. Oude naarden, J. Broer en D. v. Keulen. Bevallen W. Ver voet—Mostert, z., A. M. de VriesTiebout, z., W. de RonBoekhoven, z., C. VisbeenVer meer, d., T. v. d. Geest—v. <L Broek, z., A. Verkaik—Luit, z., A. v. Tol— Vink, z., J. C. Polak—Hoogeveen z., M. MetzelaarDe Jong, d., L. K. Kar dol—Klootwijk, d., E. v. Dijk—v. Duu- ren, z., A. GakeerVos, z., H. A. v» ReelSmeenge, z., P. Haspels—Ven- huist, z., C. Zaatman—Roos, d. Overleden G. Basjes, 88 j. W. Con. neüssen, 78 j., B. Bakker, 82 j., J. Schotman, 35 A. Barkling, 20 j.,f P. de Roos, 79 J., C. U. Dorenbosc^ 8 mnri- WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVALLEN: G. Stet—Tromp F. M. Beentje*-* Jansen <L

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6