HAARLEM S DAGBLAD. DERDE BLAD. ZATERDAG 3 APEIL 1909 WekelUksch Beursoverzicht van Merens Tieleman. Haarlem, 3 April 1909. De Amerikaansche markt sloot heel ■wat beter dan een week geleden, zoo dat ons publiek weder eens gelegen heid had de in den laataten tijd ge kochte waarden tot hoogero koersen te verkoopen. De verschillende Eriewaarden ste gen zoowel in verband met de bijzon der gunstige Februari-ontvangsten en het bericht, dat de coupons duor de Maatschappij zelf betaald, in plaats van als den vorigen keer door Mor gan gekocht zullen worden, als van het gerucht, dat de Public Service Commission bereid zou zijn, de voor het uitgeven van een nieuwe leaning gestelde voorwaarden een weinig te verzachten trouwens, het was duide lijk, dat de Erie aan die voorwaarden nooit zou hebben kunnen voldoen. De taaiste dagen was de aandacht onzer beurs in hoofdzaak op de Amerikaan se he markt gevestigd en wel m ver band met de zeer geanimeerde sum ming, waarin de New-Yorksche markt in de laatste dagen verkeerde en die voor sommige fondsen in een bepaal de hausse oversloeg. Op bepaalde fei ten berust deze beweging niet, zij is eenvoudig een gevolg van het onmis kenbare feit, dat de toestanden to de Unie inderdaad beter worden. Ver schillende berichten uit de Vereenig- de Staten bevestigen dit en in Wall- street, waar men liet herstel in han del en nijverheid bij voorbaat discon teert, is men steeds geneigd in 't uiterste te vervallen. Geld blijft overal overvloedig, en de markt werd Donderdag verder be ïnvloed door een verlaging van het Engelsche Bankdisconie op 21/2%, waaruit de gevolgtrekking gemaakt wordt, dat nu in de Balkanaangele genheid een bevredigende oplossing gevonden is, de zaken in handels, eu nijverheidscentra in omvang zullen toenemen en een tijdperk van voor spoed in het vooruitzicht is. Om nu nog even tot de rijzing in Amerikaansche waarden terug te kee ren deze wordt bevorderd door het feit, dat aanzienlijke baisseposities aan de New-Yorksche beurs open staan en waarvan de geforceerde dek king tot het verder opjagen <ler koer sen wordt benut. Daarbij komt, dat het groote publiek in Amerika, dat zich tot voor korten tijd ook buiten de markt hield, zich thans daarbij ook gaat interesseeren, verlokt door het goedkoope geld en de betere om standigheden daarmede is de vast heid. der beurs verklaard. Omtrent de ijzer- en staalmarkt wordt bericht, dat de vraag naar af gewerkt product toeneemt, doch dat de houding der grondstoffen zwak blijft. Dit bericht bewijst, dat de ver betering dus begint, waar zij natuur. Jijker wijs beginnen moet. De toenemende vraag naai' afgewerk te producten zal geleidelijk ook de behoefte aan grondstoffen doen stij gen. Voor de Steelirust gelooven wij dan ook, dat een tijdperk van bloei in aantocht iszij heeft zich geduren de haar bestaan zoodanig weten te versterken, dat zij in staat is alle con currentie het hoofd te bieden en on der alle omstandigheden de eerste plaats op de wereldmarkt to blijven innemen. De vraag is, zal de rijzing verdere vorderingen maken Op die vraag een beslist antwoord te geven, is moeilijk, doch waar de grondslag voor een ver dere verbetering als volkomen gezond is aan Le merken, daar komt het ons voor, dat een verdere appreciatie van Amerikaansche waarden niet kan worden tegengehouden. Af en toe zullen reacties plaats grij pen, doch bij den gezonden grondslag der markt kunnen die reacties slechts van tijdelijken aard zijn. Nederlaudsche Staatsfondsen, voor al de 3 obligatiën aangeboden en lager, doch buitenlandsch over het algemeen in betere stemming op de hierboven reeds genoemde oplossing der Balkanquaesties. Oostenrijk heeft toegegeven Servië wenscht niets lie ver, dan de bevelen der groote mo gendheden te gehoorzamen en zelfs Rusland begreep, dat het al heel dwaas zou zijn, om met een lang niet volle schatkist en een pas kort gele den verslagen leger, een oorlog te be ginnen. In de koersen der Zuid-Ame- rikaansche waarden hadden slechts weinig veranderingen plaats, doch Obligaties Venezuela waren wat la- ger. In de overige af deelingen hadden geen groote variatiën plaats, zoodat eene afzonderlijke bespreking daar over achterwege kan blijven. Geld iets meer gevraagd. iuitenlandsch Overzicht DE VLOOTPANIEK IN ENGELAND. 't Wordt vervelend meermalen over eenzelfde zaak te schrijven. We zul len nu evenwel zeer kort zijn I Allereerst zij vluchtig geconsta teerd, dat de paniek nog geenszins bedaard is, integendeel, de angst dei- Britten vermeerdert nog elk uur iets waaraan de partij-politiek na tuurlijk niet vreemd is. maar óók de welgeslaagde vaarten van 't Duitsche rijks-lucht-oorlogsschip (wat een com binatie van woordenhebben daar aan deel. De paniek is zóó erg, dat de Lon- densclie Kamer van Koophandel n.l. een neutraal officieel lichaam 1 een protestvergadering heeft belegd, die onder voorzitterschap van den burgemeester van Londen, zich te- ge n de regeering stelde en een mo tie aannam, waarin 't noodig werd geoordeeld, dit jaar geen vier, maar acht „Dreadnoughts" te bouwen. Zoo iets is teekenend 1 Oudtijds boden de Londensohe kooplieden als *t land in nood was eenige galjoenen aan. Nu gaat dat niet meer Dreadnoughts zijn ook voor de City-million airs nog wat kostbaar. Goede woorden moeten nu voor lief genomen worden Thans bieden de Engelsche kolo niën aan 't moederland Dreadnoughts aan. 't Australische gemeentebest. Canada en.... misschien ook Zuid- Af rika In de op 1 April (die dagteekening is een spel des toevals gehouden bij eenkomst van de Wetgevende Verga dering in Transvaal, zei m'nheer De viliiers, dat 't aanbieden van een Zuid-Afrikaanschen „Dreadnought" aan de Engelsche regeering in over weging is gegeven. (Van wie die over weging is uitgegaan, weten we nog niet). Do Viliiers meende evenwel, „dat zoo'n Dreadnought 't mooiste gescheuk van 't Vereenigd Zuid-Afri- aa zou zijn" en hij vervolgde: „Elke Europeesche natie, die meende, dat bij een Europeeschen oorlog mocht worden uitgezien naar hulp van een deel der bewoners van Zuid-Afrika vergist zich zeer. Zuid-Afrika zal als één man staan aan de zijde van het Britsche Rijk." 't Lezen van deze mededeelingen doet ons eigenaardig aan. De goede verstandhouding tusschen 't moeder land en de koloniën is te loven (voor al, omdat 't in 't belang van Zuid- Afrika zelf is 1) maar toch.... te lezen dat men in Transvaal ai zoo ver-Ein- gelscht is, dat men mee doet aan de Engelsche vloot-politiek en vlootpa- niek, dat... op z'n zachtst gezegd, doet, eigenaardig aan. Wanneer Engeland in Europa oor log krijgt, zuilen de Boeren aan de Britsche zijde vechten .Een belooning voor de dubbele politiek van Keizer Wilhelm, geopenbaard in 't Daily Telegraph-interview Enals Nederland eens met En geland In oorlog komt. Voorloopig is daar gelukkig geen vrees voor, maar de mogelijkheid bestaat toch. Dan zal oen Zudd-Afrikaansche Dreadnought voor onze kusten kruisen, dan zullen Boeren bij Zandvoort landen, om te gen ons te vechten... Die 1 April-datum Is wel een spel des toevals I... BESCHERMING VAN 'T KIND IN ENGELAND. Nu denken de Engelschen alleen over hun Dreadnouglit-koorts. Geluk kig is dit voor eenigen tijd anders geweest. De instelling van de staats- o u derdom spensioenen bewijzen dit, maar ook een onlangs gemaakte wet ter bescherming van kinderen, welke wet thans in werking is getreden. Er wordt veel in deze wet bepaald. Een kleine bloemlezing moge daar van een denkbeeld geven Kinderen beneden 14 jaar mogen niet meer in de herbergen en slijterij- <ji worden toegelaten, 't Zal dus voortaan tot 't verleden behooreu, dat moeders en vaders met hun kleinen naar de kroeg gaan, wat maar goed is, want in zulke gelegenheden hoo ien de kinderen niet veel goedsOok is 't nu onmogelijk, dat kinderen er op uit gestuurd worden om drank te halen. Een even misschien nog belangrij ker bepaling is, dat aan kinderen be neden de 16 jaar geen tabak, sigaret ten of sigaren verkocht mogen wor den. Wanneer een politie-agent zoo'n jongen op straat ziet rooken, moet hij de sigaar of de sigaret of pijp afne men en voorts alle rookgerij, dat de knaap bij zich heeft. Andere bepalingen van beteekenis in deze Kinderwet zijn o. m., dat zware straffen bedreigd worden te gen die ouders, die niet zorgen, dat een kind beneden den 16-jarigen leef tijd voldoend wordt gevoed, gekleed en zoo noodig medisch behandeld. Ar moede kan niet gelden als een ex cuus voor dergelijke verwaarloozing, want dan hadden de ouders of voog den zich maar tot het armbestuur moeten wenden. Ook op die plaatsen, waar kinderen in bewaring worden gegeven zal van heden af veel stren ger worden toegezien, dan tot dus verre het geval kon zijn. Bovendien bedreigt de wet zware straffen tegen die ouders of voogden, die kinderen dood-Jiggen of door onvoldoende be scherming door Liggen verwonden, en ook tegen degenen door wier onacht zaamheid kinderen beneden den ze venjarigen leeftijd brandwonden be komen. Dat dood-liggen (opzettelijk soms) en door liggen verwonden is geen zeldzaamheid, want vaak nemen ou ders jonge kinderen in bed, zonder voor hun veiligheid te zorgen .In de jaren 1905'07 werden niet minder dan 4391 babies in Engeland door lig gen dood-gedrukt. Vooral in dit land, waar men de open haardvuren heeft, komt het vaak voor, dat kinderen in een onbe waakt oogenblik bij den brandenden haard gekomen verbranden of ernsti ge brandwonden bekomen in 1904 vonden 988 kinderen daardoor den •lood. Welnu, de wetgever heeft nu bepaald, dat daar waar kinderen on der den zevenjarigen leeftijd zijn, voor hen het naderen tot het haard vuur door een flinke omrastering on mogelijk zal worden gemaakt. OM DEN SERVISCHEN TROON. Er komen berichten uit Belgrado, mededeelend dat er een bedenkelijke gisting heerscht in het Servische le ger. Men spreekt van protesttelegram- men uit tal van garnizoenen en van geheime vergaderingen van officieren en het heet, dat de beweging wordt aangestookt door den ex-kroonprins George. Zelfs schijnt men te vreezen, dat deze zich plotseling als militair dictator zal opwerpen. Die vrees moge misschien niet ge heel en al gegrond zijn, vast staat, dat men een wijdvertakte samenzwe ring heeft ontdekt, waarin officieren betrokken zijn uit de garnizoenen Nisj, Kroesjewatz en Kragoejewatz, die ten doeil had de dynastie Karage- orgewitsj te onttronen. Te Nisj zijn reeds elf, te Kragoejewatz acht offi cieren in hechtenis genomen. De cavalerie-offlcieren te Kraljewo hebben geweigerd aan het complot deel te nemen, daar zij wel het aftre den van koning Peter wilden bevor deren, maar het tevens wenschelijk achten, dat zijn zoon George hem zal opvolgen. DE VREDE. De onder de wapenen zijnde Servi sche reservisten zijn naar huis ge zonden. TUSSCHEN BONDGENOOTEN. In de Doema-zitting werd door den afgevaardigde Markoff (van de uiter ste rechterzijde) Frankrijk geducht onder handen genomen. Deze spreker viel ni. heftig uit over het Fransehe leger, zoo krachtig onder Napoleon, inaar waarop men thans, zooals hij zeide, volstrekt niet meer kon bou wen. Tegen deze insinuatie werd van al le zijden, behalve van de uiterste rechterzijde, levendig geprotesteerd en president Komiakof verklaarde on der toejuichingen, dat hij, noch de Doema, zouden dulden, dat het Leger van den bondgenoot werd beleedigd. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN KONING EDWARD. Er wordt verzekerd, dat de gezond heidstoestand van koning Edward uitstekend is. De geruchten omtrent een ongesteldheid of een beroer to rn issen allen grond. ONGEREGELDHEDEN TE ROME. Ter herinnering aan de manifesta ties van verleden jaar zetten de volks partijen betoogingen op touw op hel piein Gesu, waarbij het tot botsingen kwam met de politie. Vele personen werden gearresteerd terwijl tal van politie-agenten verwond werden. Stadsnieuw» NED. HERV. KERK. Op het drietal te Zeist staands. De Haan te Zwolle, ds. Van Paaschen te Haarlemt en ds. Brouwer te Mep- pel. Militaire zaken. De genera al-majoor II. C. A. Neete- son, benoemd tot inspecteur der in fanterie, krijgt 's-Gravenhage tot standplaats. Binnenland MIDDENSTANDSTENTOONSTEL LING 1909 TE AMSTERDAM, Men is reeds druk in de weer met het aandragen van reusachtige hoe veelheden hout en andere materialen tot optrekken van de gebouwen welke in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt voor deze tentoonstelling moeten dienen. De bedoeling is ech ter, om het middengedeelte van den tuin onbebouwd te laten, evenals de Z.-zijde daarvan, zoodat men van de zuidzijde der Winkelgalerij van het Paleis voor Volksvlijt een kijkje er langt in den onbebouwden tuin en op de gevels aan de binnenzijde der 3 ex positiegebouwen. Het geheel zal uit- zoowel als inwendig in strak witte kleur geschilderd worden, voorzien van eenvoudige decoratieve gegevens in warme gele tint, waardoor het zit je dezen zomer rondom de muziektent bij fraai zomerweer zeer aantrekke lijk belooft te worden. Aan de binnen zijde der expositie-gebouwen zal een ongeveer 3 M. breede eu overdekte ga lerij gebouwd worden, waardoor het mogelijk zal zijn ook bij minder gun stig wear daar buiten te vertoeven. Reeds door veie firma's gebruik gemaakt van de gelegenheid tot in zendingen in de nieuwe groep, welke aan de tentoonstelling is toegevoegd, nl. die n \oedings. en genotmidde len, zoodat de zekerheid nu reeds is verkregen, dat ook deze afdeeling, welke voornamelijk aan de Neder- Landsche industrie gelegenheid zal geven ook op dit gebied te toonen, wat zij kan en praesteert, zeer be langrijk belooft te worden. De meeste exposanten hebben be sloten voor zoover dit mogelijk ls, hunne bedrijven op de tentoonstelling in volle werking te stellen. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. ALKMAAR. De Protestantscho Kies- vereenigmg te Heer-Hugo waard heeft met slechts 1 stem meerderheid den aftredenden heer Van Foreest candi- daat voor de Tweede Kamtr gesteld. De heer Fr. Netscher verkreeg do an dere stemmen. Naar de N. R. Ct. verneemt hebben ie rechtsche partijen te Amsterdam de rollen voorloopig als volgt ver deeld: JLn district II zal door de christelij ke partijen candidaat worden gesteld de heer J. ter Haar Jr. (chr. hist.). In district I en V zuilen de rechtsche partijen met een R.-K. candidaat uit komen. In district VI zal eveneens een chr.-hist. candidaat wordeiP ge steld, in III, VII en IX zal de coali- tie-candidaat zijn een anti-revolutio nair, in laatst geaioemd district ech ter niet de heer Oosterbaan, zooais reeds door sommige bladen werd me degedeeld. In IV zullen de christelij ke partijen zich vermoedelijk onthou den. In IX zal hoogstwaarschijnlijk de heer H. Bijleveld worden gecaudi- deerd en in III, zooals wij reeds meld den, dr. Kuyper. De heer D. Schut, (anti-Fev.) lid van den gemeenteraad, die voor dis trict III werd aangezocht, moet heb ben verklaard, geen candidatuur te zullen aanvaarden. VAN TROUWEN KOMT VOORLOO PIG NIETS. Op een morgen meldde zich een jeugdig paar op het bureau van den burgerlijken stand, te Rotterdam, mot het verzoek hen in te schrijven in de registers van huwelijk, en „echtschei ding". Aangezien het meisje expres- lijk uit Brabant moest overkomen had de ambtenaar verlof tot deze afzonderlijke inschrijving gegeven. Bij het inrichten der formaliteiten bleek echter, tot verbazing zoowel van liet paar als van dé ambtenaren, dal de aanstaande bruid reeds ingeschre ven stond, evenwel met een anderen naam dan dien van den aanstaanden bruidegom. Er is dadelijk een onder zoek geopend om na te gaan, of men hier te doen heeft met een misplaat ste aardigheid, dan wel met een ad ministratieve fout. Inmiddels moesten de trouwlustigen onveririch terzake naar huis en zij zullen enkele weken moeten wachten met hun ondertrouw, tenzij het geval zich verklaart in een verwarring van namen. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. De Nederlandsche commissaris-ge neraal voor de algemeene en interna tionale tentoonstelling te Brussel van 1910 verzoekt allen, die voornemens zijn aan die tentoonstelling deel te nemen, zich zoo mogelijk groepsge wijze, vóór den 15en April e.k. met hem ln verbinding te willen stellen.. Berichten worden ingewacht aari zijn kantoor, Plein No. 23, 's-Graven hage (voormalig Archiefgebouw). Be langhebbenden die zich al tot groepen vereenigd hebben en reeds met de Regeering in verbinding staan, be hoeven zich niet opnieuw aan te mel den. GASONTPLOFFING. Te Roermond heeft een gasontplof fing plaats gehad, ten huize van J. Moors, Kapellerlaan. Door het aan brengen van een nieuwe gaskroon, waarbij vergeten was de hoofdkraan dicht te draaien, had, toen het licht aangestoken moest worden, de ont ploffing plaats. J. M. werd zwaar ge kwetst deuren en ruiten werden verbrijzeld. 1 MEI. Evenals vorige jaren heeft de afd.. Den Haag van den Bond van Gemeen tewerklieden zich tot den gemeente raad van 's-Gravenhage gewend met iiet verzcek, den gemeentewerklieden op 1 Mei, voor zoover het met de res pectieve diensten is overeen te bren gen, vrij-af te geven. JHR. VAN HAERSMA DE WITH. Te Buitenpost is op „Haersma— State" overleden jhr. V. A. II. van Haersma de With, oud-burgemeester der gemeente Achtkarspelen. De over ledene bereikte den ouderdom van 78 jaar. GESCHENK AAN DE KONINGIN. liet geschenk der Urker vrouwen en meisjes aan de Koningin is gereed gekomen om te worden aangeboden aan H. M., die te voren Hare ingeno menheid er mede heeft te kermen ge geven. 't Is een fraaie pcrp, gekleed zooals de Urker meisjes zich des Zon dags tooien met hul en „echt" kan ten strookje en zilveren ooi-ijzer, gou den speldjes, gouden halsslot met koralen, boezelaar met gouden haak jes, verlakte muiltjes enz. MISLEID De vijftig werklieden in de bouw vakken uit Zutphen, die ten gevolge \an de staking aldaar, naar Essen gingen om werk te verkrijgen, zijn Jaar niet allen geslaagd. Slechts een tiental kon geplaatst worden, en de rest moet óf elders zijn geluk beproe- \en, óf huiswaarts keeren. Een paar san laatstgenoemden meldden zich Woensdagavond reeds om onderdak aan bij de politie te Winterswijk. („A. Ct.") ONGELUKKEN. Te Amsterdam is een man van een' kolenschu.it. in de Biivn'en-Amstel ge vallen en verdronken. DE S. D. P. Tot leden van het partijbestuur der S. D. P. zijn bij referendum gekozen de heeren dr. W. van Ravestein te Rotterdam en G. Mannoury te Hel mond. In het partijbestuur is thans nog één vacature, ontstaan dopr het bedanken van rar. M. Mendels, waar in ook bij referendum zal worden voorzien. WERKSTAKING IN DE RIETEN MEUBELINDUSTRIE. Men meldt uit Noordwolde: Ruim 300 stoelenmakers, die wei gerden het arbeidscontract te tee ke nen, voornamelijk op grond, dat daar in ls opgenomen, dat geen loon ver schuldigd is bij ziekte, hebben het werk neergelegd. Bij verschillende fabrieken wordt gepost. De houding der stoelenmakers is rustig; in het dorp is het ook kalm. Haarlemmer Halleties EF.N ZATERDAGAVONDPRAATJE. Toen ik deze week een van de groo te bladen las, vond ik daarin ver schillende advertentiën, waarin zo- meruits-tapjes werden aanbevolen. Een wonderlijken indruk maakt dat op iemand, die pas zijn winterjas weer voor den dag heeft gehaald, om den scherpen noordenwind te trot- seeren en die met aandacht, maar te vergeefs naar het eerste blaadje aan den kastanjeboom heeft getuurd. Een half uur later haakle ik uit de brievenbus een boekje, waarin verlokkelijke reisbeschrijvingen wer den gegeven van de streken, waar je met een zekere stoomboot komen kunt, welk geschenk vergezeld ging van een circulaire, die aldus be gon „Nu het reisseizoen nad-ert „Reïsseizoen vroeg ik verwon derd in mijn familiekring, „hebben Jullie daar al wat van gemerkt „Mijn reisseizoen doet het tegen deel van naderen", zei mijn vrouw, met een kleine zucht, daar ik juist een dag of vier geleden met haar be sproken had, dat we dit jaar om klinkende redenen, die ik evenwel niet nader aanduiden zal, thuis zou den moeten blijven. „Wel", zei Jan, ,,'t reisseizoen te al in vollen gang, bij duizenden trek ken ze heen en weer." „Wie dan. domoor „Ooievaars, kieviten en zoo meer", zei Jan en ontweek met de behen digheid der ervaring den tik, dien ik voor zijn ooren had bestemd. Toen wou ik het" boekje in de pruJiemand gooien, maar mijn vrouw se), vol zelfopoffering, dat ik het niet doen moest. Misschien ging ik nog wel een dag of wat met een van de vrienden uit. „Met neef Wouter bijvoorbeeld", opperde Jan, „of met mijnh-eer Hup- stra of Hopma." Wanneer hij niet zoo omgeloofelijk dikhuidig was, zou de blik, dien ik op hem richtte, hem op de plaats ge dood hebben. Want ik ben eens met alle drie deze heeren op reis geweest en kan er niet zonder huivering aan terugdenken. Als ik dat wéér zou moeten mee maken, mocht ik wel lijden, dat er voor mij nooit een reisseizoen meer aanbrak. Zoo goed als er verschil is tus schen menschen, is er ook verschil tusschen reizigers, 't' Is onverstandig om te meenen, dat de een, die blij is, dat hij eens veertien dagen vrij en frank kan rondzwerven, zich kan aansluiten bij een ander, die ook twee weken lang zorgeloos wil rondkijken. Zelfs niet wanneer ze precies even veel in den zak hebben. De een wil groote wandelingen doen en rekent er op, dat hij hier of daar wel wat te eten en te drinken zal vinden, de an der heeft vooraf al de goede hótels en restaurants opgeschreven en cij fert uit, wat hij in de uren tusschen ontbijt en middagmaal, tusschen mid dagmaal en avondeten zien kan. Hij offert liever een heelen bergketen, dan een halve forel op. Een derde vermaakt z'ch het meest in oude ge bouwen en musea. Brave menschen, die in het dagelijkscb leven wonder- goed met elkaar overweg kunnen, zijn, wanneer ze samen op reis gaan, dikwijls dood ongelukkig. Ronduit gezegd hadden we het van Wouter kunnen weten. Die is, al zegt hij het niet, to zijn üal over tuigd, dat hij alléén op reis is. Hij ziet ook wel anderen om zich heen, maar die tellen niet mee. HIJ is op re's en wanneer het hem niet naar den zin gaat, komt de omgeving het te weten. I-Ieb ik niet zelf gezien en gehoord, dat hij op een Duitsch sta tion het klaahtehboek vroeg, omdat de trein een kwartier te laat was, zoodat wij stellig onze aansluiting zouden missen en hoe hij taai vol hield, hoewel de chef hem met alle kenmerken der waarheid op 't voor hoofd deed opmerken, dat het ver voer dien dag zoo overdruk was ge weest 't Hielp alles niet. In een Duitsch, waarvan de chef in de gau wigheid wel Nederlandsch had kun nen leeren, maar dat de man, dank zij de dreigende gebaren, volkomen begreep, eischte hij het boek en sohreef er. tot zichtbaar verdriet van den chef, die zijn register zeker lie ver blank had willen houden, in het zelfde Nederlandschgezinde Duitsch zijn klacht in. Nooit komen we aan dat station netje terug. NooH zal één spoorwegmaatschap pij een overgroot publiek zonder ver traging kunnen vervoeren. Toch verkoos hij met zijn vruchte- looze klacht het boek van den chef vuil te maken. Dat heb ik toen klagen uit lust tot klagen genoemd, maar hij keek me alleen strak aan en zei, dat iedereen zijn plicht moet doen in de wereld, en dat, wanneer iedereen die stipt opvolgde, geen treinen meer te laat zouden komen. Hij heeft mooi pra- teneen rentenier, die nagenoeg geen plichten heeft I Diezelfde onverzettelijkheid past hij ook toe op zijn vrienden, waarmee hij op reis Is. Op esn morgen had hij rijtuigen besteld, twee victoria's, waarmee we een toer zouden maken. Den avond te voren was afgesproken, dat we precies te half negen zouden ontbij ten en te negen uur afrij den. Zeker, we waren niet precies op tijd, maar wie kijkt er nu, als hij op reis is en den tijd aan zich heeft, op een half uurtje Toevallig kwamen Hupstra, Hopma en ik tegelijk beneden, even over negen. Wouter was er niet meer, der Herr ist schon fort gefahren, zei de kellner met een verknepen lachje. En jawel, toen we naar buiten vlogen, zagen we ju'st bij een kromming van den weg Wouter alleen in de eerste vic toria om den hoek verdwijnen, ge volgd door het toege, tweede rijtuig. Negen uur zouden we vertrekken, welnu hij was vertrokken en ons schoot niets anders over, dan ons ontbijt te laten staan en als dwazen onze rijtuigen achterna te draven. Zelfs onze laat ik maar zeggen levendigste verwijten troffen hem niet. Hij was op tijd geweest, wij hadden ongelijk. Hopma is van een ander slag, die heeft last van zenuwen en lijdt aan overmaat van fantasie. Wanneer die naar een station moet en van vier personen heeft gehoord, dat het hoogstens tien minuten gaans ls, dan gaat hij, zonder man keeren, een half uur vóór 't vertrek van den trein op stap en draaft dan met zóó'n snelheid, dat Hupstra en ik hem niet kunnen bijhouden. We vertrokken od die ge denkwaardige reis dan ook nooit samen uit het hótel. Vooruit rende Hopma to 't zweet zijns aanschijns, daarop volgden op een afstand Hup stra en Ik, terwijl de rij werd geslo ten door Wouter, een eind achter ons aan, die placht te zeggen, dat hij den treto wel eens zien wou, die vóór den tijd zonder hem zou vertrekken. Te vroeg komen was maar gekheid, één minuut voor den tijd aan het station wezen noemde hij 't ideaal. Dat ideaal heeft ons meermalen het hart angstig doen. kloppen, want in een onbewaakt oogenblik hadden we hem onze neisboekjes toevertrouwd, en het was meermalen geen aange naam gezicht, wanneer onzo trein haastig en Wouter langzaam aan kwam en 't scheen, of we niet meer mee zouden komen. Weliswaar kwam het daar niet toe, maar toch hebben we menigen onnoodigen zweetdruppel op Wouters debet geboekt. Hopma had nog een ander be zwaarlijke eigenschap. Hij was bang. Bij alles wat steil was, kreeg hij dui zelingen, al stonden er hekken met spijlen van armdikteop een brug met een leuning moest hij vastge houden worden en 's nachts kon hij niet slapen, droomde akelig en wan neer over dag in een vroolijk gesprek een van ons maar iets durfde zeggen van den knevel van den keizer, ver keerde hij den heelen dag in doode- lijken angst, dat we met ons vieren wegens grober Unfug achter de tralies zouden gaan. Hupstra zou van mijn drie reis kameraden nog de aangenaamste zijn geweest, wanneer hij niet zoo veel boodschappen meegekregen had. Vooral van zijn vrouw. Vóór we ver trokken had hij de onvoorzichtigheid gehad, met zijn vrouw de heele reis in Baedeker na te gaan en toen van haar de opdracht gekregen om dit museum vooral te gaan zien en dat standbeeld niet over te slaan en de zen berg niet te verzuimen. En hij kon dat niet maar eens vergeten, want óf bij moest baar 's avonds over het eene uitvoerig schrijven, óf van 't andere prentbriefkaarten sturen. Niemand kan zich voorstellen, wat dat voor last gaf. Prentbriefkaarten zijn heel goed, als je een keus doet u'it die voorhanden zijn, maar wan-* neer je bepaalde kaarten koopen wilt, zijn ze uitverkocht of er nooit ge weest. Een halven dag hebben we ge jaagd, mag ik wel zeggen, op een Ansicht van een pompje, dat hij in Haarlem niet zou hebben aange keken. Mevrouw Hupstra reisde dus om zoo te zeggen in gedachten mee. Het zou aangenamer zijn geweest, wan neer ze ons vergezeld had in levende lijve: misschien zouden we haarheel- wat uit 't hoofd hebben gepraat. Na deze ervaring zeg ik maarwie zijn vrouw liefheeft, laat haar thuis ook in gedachten. Dat Hupstra, die de kas van 't ge zelschap had, geen fooien verkoos te geven, zoodat onze koffers geheim zinnige merkteekens meekregen, die veroorzaakten, dat we in e.k hótel slechte kamers kregen en zoogoed als geen bediening, vermeld ik maar ln 't voorbijgaan. Hopma en ik betaal den ten slotte maar de fooien voor 't heele gezelschap, want Hupstra vond 't dwaasheid en Wouter deed niet mee. Daarom zeg ik wie in Haarlem heel geschikte menschen mogen hee- ten, zijn dat daarom nog niet op reds. Mocht iemand dezen zomer een aan genomen reiscompagnon zoeken, dan wil ik, bescheidenlek gezegd, wel eens nader met hem kennis maken. M ij n reisqualiteiten zal hij wel bij mijn drie bovengenoemde vrienden te weten kunnen komen, FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9