HET SUCCES Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. KWARTJES-ADVERTENTIËN. 6403 AGENDA Stadsnieuws HET TOONEEL Uit de Cmstrekeü Binnenland 26e Jaargang. No. 7907 MAANDAG 5 APRIL 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN» Voor Haarlem f 1.29 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap lonrens Coster. Directeur J. 0. PEEREBOOM. ADVERTENTIË Ni Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /i—elke regel meer /0. tf Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie eo Administraties Groot© Houtstraat 55. UBtercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentifin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. VAN ONZE Ieder die Haarlem's Dagblad geregeld leest, zal heb ben opgemerkt, welk een groot succes wij hebben met onze rubriek KWARTJES-ADVERTENTIËN VOOR VRAAG EN AANBOD. Kolommen vol van deze kleine annonces worden dagelijks aan ons Bureau, Groote Houtstraat 53, opgegeven, Twee getallen kunnen het best den vooruitgang voor deze rubriek kenschetsen In het eerste kwartaal van 1908 plaatsten wij 5142 kwartjes-advertentiën, in het eerste kwartaal van 1909 dus 1261 (of nagenoeg 25 procent) méér. Deze cijfers zeggen genoeg. DE ADMINISTRATIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 6 APRIL. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling v/b. Apollo-Theater, 8 uur. Vereeniging: Vereen, gewijd aan bet onderz. op Geestel. Gebied. Lezing door den heer H. N. de Fremery, 8 u. Haarlemmerliede c.s.: Raadsverga dering, 10 uur. Beverwijk: Raadsvergadering, 9 1/4 uur. POSTBEAMBTEN. Men schrijft ons In de gisterenavond gehouden openbare vergadering, uitgeschreven door de Afd. Haarlem van den Bond „De Post", ter bespreking van „de diensten aan het Postkantoor te Haarlem", werd na een uitvoerige bespreking, waarvoor vijf beambten ingeschreven waren, besloten de na volgende punten door een uit hen ge kozen commissie onder de aandacht van de directie van het Postkantoor te brengen en te verzoeken, n.l. 1. Het personeel in vaste wijken te plaatsen. 2. Het invallen in verschillende wij ken op te heffen. 3. De drie bestellers, die aan den besteldienst onttrokken werden als „voorsorteerders" weder in den be steldienst te plaatsen. 4. Nachtdiensten zonder dagdien- eten te willen invoeren. Een uitvoerige toelichting werd hierbij behandeld. Nadat nog «enige kleinere grieven besproken waren, werd besloten deze niet in het verzoekschrift op te ne men, doch bij de toelichting te be handelen. Men sprak de vrees uit, dat door de kleine grieven in het adres op te no men, juist aan deze de meeste aan dacht zou geschonken worden en om dat te voorkomen, ze niet onder de punten in het verzoek te plaatsen. INTERNATIONALE TUIN BOUWTENTOONSTELLING. 2 April is bovengenoemde tentoon, stelling te Berlijn geopend, met een rede van den Pruisischen landbouw minister von Arnim. De Kroonprins met zijn gemalin waren mede aanwe zig. Bij de Nederlandsche afdeeLing werden aan hen voorgesteld de hee- ren Lovink, directeur-generaal van landbouw en onze stadgenoot de heer E. H. Krelage, die nu de hooge gas ten vergezelden op hun wandeling om enkele inlichtingen te geven en de kweekers der Hollandsche gewas sen op him beurt voor te stellen. De Kroonprins en zijn gemalin waren opgetogen over dé Nederlandsche in zendingen. De heer Krelage bood der Kroonprinses eenige van zijn prach tige tulpen aan. STUKKEN VAN DEN RAAD. Onbewoonbare huizen. B. en W. stellen op advies der Ge zondheidscommissie voor de percee- len Rozenstraat 51 S, T, U, V en W onbewoonbaar te verklaren en de ont ruiming binnen drie maanden te ge lasten. Gebruik schoollokalen. B. en W. stellen voor, de aan de Regenten van het Gereformeerde weeshuis verleende vergunning tot't gebruik van twee schoollokalen der houten hulpschool aan de Van Zom- polstraat, ten dienste van de wees- huisschool, te verlengen tot weder- opzeggens, doch uiterlijk tot 30 April 1910. S tads-ap o theek B. eu W. adviseer en de rekening en verantwoording der Stads-apolueek over 1908, sluitende met een bedrag van 9489.06, waaronder een ge meente-subsidie van ƒ4819.95 goed te keuren. Afschaffing van de kei-mis. De afdeeLing Haarlem van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van al coholhoudende dranken, heeft kennis genomen van de adressen tot afschaf- iing der kermis. Overtuigd, dat de kermis in hooge mate 't drankgebruik en de daaruit voortspruitende ellen de verhoogt, dringt de afdeeLing ook aan op 't afschaffen der kermis. Toezicht L. O. Ter voorziening in de vacature In de commissie van toezicht op 't Lager Onderwijs, ontstaan door 't ontslag nemen van Dr. W. G. Huet, is de vol gende voordracht opgemaakt1. Joost Sipkes, 2. Dr. A. A. G. Land. GYSBERT JAPICX. De tweede buitengewone feestelijke bijeenkomst van Gysbert Japicx van dezen winter, is Zaterdagavond in 't Brongebouw gehouden. Na een woord van welkom door den voorzitter, mr. A. S. Miedema, werd door de aanwezige Friezen, die de groote zaal bijna geheel vulden, staande het Friesche Volkslied gezon gen, wat tot de goede feeststemming medewerkte. Mejuffrouw R. Winkler droeg met groote vrijmoedigheid voor „De frij- ersreis fen Ealtse Koolkop" en de de feestelingen schaterlachen om mans dolle avonturen. Verder vermeldde het programma „Toemar", een middeleeuwscbe klucht door onzen stadgenoot dr. J. B. Schepers in het Friesch vertaald, waarmede de vier vertolkers veel toe juichingen verwierven, en het tooneel- stukje „Ik smook", dat ook een klucht had moeten heeten, en waarom ook niet zuinig is gelachen. Het zanggezelschap „Frisia* voer de, ander leiding van den heer J. Post, verschillende nummers uit, wel ke tot veraangenaming van den avond veel bijdroegen. Er werd ten slotte als gewoonlijk druk gedanst. Velen haalden hun hart nog eens op aan de Schotske trije.. „HET HUWELIJK VAN FLORENCE BELL", DOOR DE ROTTER DAMMERS. De R otterdam sche tooneel isten heb ben Zaterdagavond het Haarlem sche publiek weer eens een prettigen avond bezorgd. Florence Bell heeft de erentfeste burgers en burgeressen der Spaarnestad bepaald gecharmeerd. Zij zelve is echter allesbehalve „erentfeet". O, neen Zij is een Fran^aise en een tooneel- speelster, ja, zelfs een tooneelster. Nu, en zegt dat niet genoeg Florence Bell behoort dus tot de kringen, waarin we al meer zijn bin nengeleid door „Asra", door de hoofdfiguur uit „De Ster", en on langs nog door Silvia Silombra. Zij is mooi, koket, geestig, vol charme en entrain, 't Heeft haar dus nooit aan aanbidders ontbroken en een daarvan uit haar jonge dagen is een meneer Ildefonoe, die zich naderhand gevangeerd heeft, en nu begraven leeft in de provincie als archivaris hier of daar, en voor „oom" speelt ovc hun dochtertje Gilbert©. Maar dit dochtertje is langzamer hand op huwbaren leeftijd gekomen en komt op een keer bij mama te Pa rijs binnenstormen met de boodschap dat ze verloofd is met een net jong- mensch uit de goede kringen. De bezoeken van diens ouders hebben plaats, maar vallen mee. 's Zomers gaat de familie van André naar een badplaats, waar ook Florence met Gilbert© hun vacantie komen door brengen .En daar wordt Florence de ziel van het gezelschapzij maakt ze allen aan den ganger wordt lawn- termis gespeeld, er wordt gezongen, pret gemaakt, er worden partijtjes op touw gezet; en zij geeft bij al die inalle dwaasheden den toon aan. En allen zijn van haar gecharmeerd maar 't blijft bij onschuldige scherts. Alleen bij André dreigt 't ernstiger te worden, want als Gilbert© weg is, staat zijn flirt met zijn jonge, koket te aanstaande schoonmama op 't punt tot een ernstiger gevoelen over te gaan. Maar dan roept Florence hem het „halt" toe, want haai- dochter, die gemerkt heeft wat er omgaat, be gint zich ook ongerust e« ongelukkig te gevoelen. Alles komt op zijn pootjes terecht. Gilbert© wordt weer in het onbetwist bezit van haar André gesteld, terwijl Florence gaat trouwen met Ildefonce, den archivaris. Het is een amusementsstukde schrijver, Alex Brisson, een bekend Fransch blijspelfabrikant, heeft de menschen eens willen amuseeren en zijn werk valt dus buiten de kritiek, vooral waar hij zoo goed geslaagd is; en hij heeft het publiek niet alleen den geheelen avond vroolijk bezig ge houden, maar 't is hem zelfs gelukt er tot het einde toe, een soort van spanninkje aan te geven. Luchtige, vluchtige, vroolijke scherts dat was het stuk. En zoo iets gaat er al tijd in als gesneden koek. Mevrouw Van Eysden—Vink had de rol van de mooie, kokette, levendige Florence, en was werkelijk een knap pe verschijning. Haar opgewekt spel vol entrain, en haar mooie toiletten misten het effect ook niett' slo Elsa Mauhs was als Gilbert© een snoezig ingenuetje, (maar zij moet toch oppassen niet al te snoezig te gaan worden en het ingenue-achtige er niet al te dik op te Leggen), terwijl Henri Poolman en mevr. Coelingh, als provincialen, de ouders van An dré, een kostelijk paar „komische Ai- ten" vormden en v. d. Lugt Melsert als André een jeune premierrol te vervullen had, waarvan hij zich met de noodige beschaving, luchtigheid en verve kweet (alleen dat dragen van een strooien hoed achter op het hoofd in het tweede bedrijf deed aan keünersmanieren denken). En Nico de Jong als Ildefonce, de archivaris uit de provincie, de goeje trouwe kerel begraven in een uithoek, ja, die is toch maar een bijzondere kracht voor de Rotterdammers. Meer malen mochten we hem al prijzen als machtig knap typeur. Maar wat had hij nu van dien Ildefonce een begrij pelijk en mooi type gemaakt, en wat blijkt 't uit zijn grime, dat hij zijn personen dadelijk tot in hun ziel kijkt. Waar had hij nu dien echten, waren kop weer vandaan Zijn kop pen zijn altijd die van menschen en niet van acteurs met tooneelon- waarheid. We waren bovendien in een ietsje van een feestelijke stemming. Me vrouw Van Dysdeh, die hier vijf jaar geleden haar 25-jarig jubileum vierd had, herdacht nu officieus haar 30-jarige tooneelloopbaan. En LAURENS JANSZOON COSTER Zaterdagavond gaf de muziekveree- niging „Laurens Janezoon Coster" een uitvoering. Zeer goed werden de verschillende nummers ten gehoor© gebracht, hoewel de werken over 't al gemeen moeilijk waren. Al viel hier en daar een enkel vlekje te constateeren, toch werden de de zwa re instrumentale gedeelten bijzonder goed vertolkt. Misschien domineerde het koper nu en don iets te veel, maar verscheidene gedeelten waren volkomen onberispelijk van opvatting en uitvoering. De tuba-solo in Pain- paré's fantaisie werd uitstekend door den heer C. J. Kenniphaas verklankt. Het extra applausje, dat hem hiervoor ten deel viel, was dan ook ten volle verdient. Fraai klonk ook de echo in John Gin diey's Au vaJlée d'Aran, dit ontzaglijk moeilijke werk was bijna tekkeioos. Zeker Jieeft de zuivere en juisie opvaiung van den directeur, den Heer K. H. Kerkhof! veel tot net succes van den avond bijgedra gen. Hinderlijk evenwel was 't gepraat en gelach van 't publiek onder de ver tolking. Begrijpt het dan niet, dat zoo iets een nódeeJigen invloed op de uitvoerenden hebben moet? Mej. Jongewaard zong het Viljalied uit „die lustige Wit we" uitstekend. Zij heeft een mooie en glasheldere stem. Wat haar actie betreft, die is nog een weinig leeg en stijf, maar meerdere oefening kan hier veel ver beteren. Bij den beer H. A. van Mus- schar laten mimiek en plastiek wei nig te wenschen over. Zijn zang-uit spraak is bovendien zeer duidelijk eu zonder moeite in alle toonaarden te verstaan. Beider duo's waren vooral uitmuntend. Veel succes vooral had de variatie op de Dollarprinses, het bekende: „wir tanzen ringeireihn" klonk allerliefst. In „Het huishouden van den kruidenier" had de heer Van Musecher een prachtigen kop geschminkt. Zijn acteeren hier vol deed bijzonder. Mej. Jongewaard verdient alle lof voor haar uitmuntenden zang Eien geanimeerd bal besloot den welgeslaagden avond. Dank- en bidstond. De Kerkeraad der Geref. Kerk B. beeft besloten, dat bij goeden afloop der blijde verwachting in de Konink lijke familie er een dank- en bidstond ral gehouden worden in de kerk, KI. Heiligland. Komt de tijding uit Den Haag voor 5 uur 's nam., dan wordt die dank en bidstond gehouden dienzelfden avond ten 8 uur; komt het bericht na 5 uur, dan den avond van den volgen den dag op hetzelfde uur. Zoo dit op een Zaterdag mocht zijn, den daaropvolgendeo Zondag. Onderling Belang. In de Vrijdag j.l. gehouden verga dering van de Vereeniging van Ver gunninghouders is eene verandering in het bestuur gekomen. Als voorzitter werd gekozen de heer A. Bottelier in plaats van den heer Schoon, die aftrad wegens gezond heidsredenen. Den heer Schoon werd het eere-voorzitterschap der vereeni ging aangeboden, hetgeen door hem werd aanvaard. Bioscoop. In den winter maakt de firma Al berts frères we'inig eigen opnemingen voor den bioscoop, maar nu het weer beter, in eLk geval zonniger wordt, zal men den heer Alberts menigmaa' hier en in den omtrek met eigen op nemingen bezig vinden. Morgen, Dinsdag, begint hij daar mee. 't Plan is, een speciaal bloem bollenfilm te vervaardigen. Het Fran- sche tijdschrift „Je sais tout" heeft onlangs in een artikel over de Haar- lerasche bloembollen een verhaal ge daan over een schoenmaker, die eeu wen geleden, in den tijd van den dwazen tulpenhandel, één zeer zeld zame bol had en die verkocht aan een rijken koopman, welke laatste de bol vernietigde om mededinging te voorkomen. De heer Alberts fantaseert daarbij, dat een soldaat, de vrijer van de dienstbode, de brokken opraapt en zoo de kostbare bol naderhand op nieuw weet te kweeken. Hierbij volgen dan kijkjes op de bollenvelden .zooals ze tegenwoordig zijn, portretten en zoo meer. Dat kan dus een interessant film worden. Te meer omdat in het too- neeltje van den schoenmaker met den koopman niemand minder dan wer- j to one els pel er Louis de Vries voor den schoenmaker zal fungeeran. Na den nu aan deze nog steeds knappe, frisse he en beminde actrice na het tuurlijk gekleed in het coötuum van tweede bedrijf eenige bloemstukken die dagen. De plaats der opneming Is aangeboden met enkele hoffelijke het typische plekje tu&schen de paal- woorden van den heer Van Gastaren. tjes, bij de Spekstraat, maar het uur FRANS NETSCHER. zullen we maar niet vermelden, daar de heer Alberts natuurlijk niet ge steld is op kijkers en nieuwsgierigen, die zijn kostbare en. moeilijke opne mingen licht belemmeren, ja, die door hun tegenwoordigheid in een andere kleed ij soms zelfs bederven. In verband hiermee verzoekt de heer Alberts dan ook vriendelijk aan 't publiek, om wanneer men hem aan 't werk ziet, geen notitie van hem te nemen en liever door te loopen. Be langstelling naar den u'tslag in de zaal van de Kroon zal hem steeds aangenaam zijn, die in de opnemin gen op straal kan hij missen. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). BLOEMENDAAL. In een laan nabij de villa Caprera op den Meer en Bergschen weg is een bord geplaatst, waarop in plaats van het gewone „Verboden toegang", het volgende is te lezen Haiti Doe mij plezier En kom niet hie<r, Ei' is een reden, Waarom 'k 't betreden Van dezen weg U ontzeg. BLOEMENDAAL-COMMANDO. Door Bloemendaal-Commando zul len op den dag van de geboorte van een Prins of Prinses van Oranje, door het vuurpeloton van het com mando de gebruikelijke 101 of 51 sa luutschoten worden gelost. In overleg inet het hoofd der ge meente zullen deze saluutschoten worden afgegeven in de nabijheid van het raadhuis te Overveen. Het juiste tijdstip, vermoedeLijk 12 uur of 6 uur namiddags zal door bulletins nader worden bekend gemaakt, en alle leden worden dringend uitgenoo- digd, op dat uur aan het raadhuis te genwoordig te willen zijn. Voorts zal door de vereeniging worden deelgenomen aau den door de feestcommissie georgauiseerden fak keloptocht op dienzelfden dag en waarbij op groote deelneming wordt gerekend, opdat een gewapende zoo wei als een ongewapende afdeeLing zal kunnen worden gevormd. AERDENHOUT. Die is er vroeg bij. Door een zoontje van den heer S. is Zaterdagmiddag de eerste Meikever gevangen, wal voorzeker in dit gure en koude weer een groote zeldzaam heid kan genoemd worden. HEEMSTEDE. Zondag j.l. speelde H. V. V. Union een voetbalwedstrijd tegen E. D. O. III op het terrein aan den Schoter- weg. Te 10 uur stelde bedde elftallen zich op, elke vereeniging met 2 inval lers. Na tien minuten spelen wist v. d. Horst voor Union de Leiding te ge ven en even voor de rust de leiding to verhoogen, zoodat de rust met 20 inging. Na de rust speelde E. D. O. III van de wind af, doch het bleek, dat de verdediging van Union uitste kend was. Even voor tijd wist Schild- wagt voor E. D. O. 1 tegenpunt te maken, zoodat toen er tijd gefloten werd, Union welverdiend won met 2—1. De heer F. van Zeelt, rijksveld wachter alhier, is met ingang van 1 AproJ benoemd tot brigadier-titulair der rijksveldwacht. BENNEBROEK. Het gemeentebestuur heeft bekend gemaakt, dat ouders of verzorgers, die hunne leerplichtige kinderen op de openbare lagere school wenschen te zien geplaatst, zich daartoe bij het hoofd der school, den heer H. Porie- vliet, Dinsdag 6 of Woensdag 7 April a.s. moeten aanmelden. De Christelijke Jongelingsvenecni- ging „het Mosterdzaad" hield Vrij dagavond in Rehoboth een feestelijke vergadering. Nadat de bijeenkomst door ds. J. A. Gerth van Wijk was geopend, werden door de leden voor drachten en samenspraken gehouden en een paar opstellen voorgelezen, ter wijl ter afwisseling door een achttal personen een zangstukje werd uitge voerd. Het aardig en afwisselend program viel zeer in den smaak bij de vele aanwezigen. Laat in den avond ging men zeer voldaan huiswaarts. In deze gemeente beeft zich een co mité gevormd om te trachten gelden te verzamelen om bij de vervulling van de blijde verwachting onzer Ko ningin in deze gemeente eenige fees telijkheden te houden. Het comité be slaat uit de hoeren H. v. d. Eist, voor zitter, C. Bille, secretaris, C. R. v. d. Vossen, penningmeester, Th. Braam, K. G. Smit en P. Bakker. Aan den burgemeester, op wiens voorstel eon comité werd gevormd, is het eere-voorzitterschap aangeboden. SANTPOORT. De handboogschietvereeniging Voor uitgang zij ons Streven" te Santpoort heeft besloten in Juni een wedstrijd te doen plaats liebben ter verdediging van den sjerp, aangeboden door de Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer. Verder zullen nog eenige prijzen worden uitgeloofd. HAARLEMMERMEER. Knapen vereeniging. Aan den Sloterweg nabij Sloter- brug is een knapenvereeniging op gereformeerden grondslag opgericht, met aanvankelijk 18 leden. Tot be stuursleden wei den gekozen C. Sleg. gers, H. v. d. Brink en E. Hof meijs- ter, terwijl zich met de leiding der vereeniging heeft willen heiasten de heer Holtrop, hoofd der Chr. school aldaar. De vereeniging zal den naam van „Timótheus" dragen. HALFWEG. Tweede Paaschdag zullen in do openbare school alhier tentoongesteld worden de tee Leningen van de leer lingen der vakteekenschool. SLOTEN. De voorjaarsveemarkt vanwege de afdeeLing dei' Holl. Maatschappij van Landbouw zal alhier gehouden'wor den op 29 April a.s. ZANDVOORT. Door B. en W. is aan den heer M. de Groot, ambtenaar ter secretarie alhier, op verzoek, een verlof ver leend, ingaande 13 April a.s. en ein digende 27 April a.s. Door den heer W. F. Doeglas, ar chitect te Haarlem, is ondershands aanbesteed, het maken van een serre, aan het perceel aan de Haarlemmer straat no. 9, van den heer P. J. de Jonge. Ingeschreven was door de heeren A. Koper Jbzn., voor 1067, O. Schrikkema eu F. Zwaan, voor 1034 en J. Water, voor 998, allen alhier.. Hel werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Door de feestcommissie alhier zul len pogingen worden aangewend, de verwachte nationale gebeurtenis in het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente te vieren met een uitvoering van gewijde muziek. Zondagmiddag werd een voetbal match gespeeld tusschen H. V. C. uit Haarlem en Z. V. V. van hier. De uitslag was dat Z. V. V. won met 30. Het geheel werd opgeluisterd door de muziek van liet Harmoniegezel schap alhier. De heer V. Bierenbroodspot heeft ontslag genomen als diaken der Ned. Herv. gemeente. VORSTELIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Vrijdagavond kwamen de Groother tog en Groothertogin van Mecklen burg van een reis naar het Oosten te Amsterdam. Zaterdagmorgen reed 't hooge paar naar 't Rijks Museum, waar onder leiding van den directeur, Jhr. Van Riemsdijk, een groot deel der kunstschatten in oogenscliouw werd genomen. Daarna begaf men zich naar 't Begijnenhof in de Kalver- str&at Op dit karakteristieke plekje wandelde het echtpaar even rond en ging vervolgens naar het Koninklijk Paleis op den Dam. Hier ontmoette het gezelschap Prins Hen drik, waarop in 't Palels de lunch ge- biruikt werd. Na den lunch bezichtigde de Meck- lenburgsche familie het Koninklijk Paleis. Zaterdagavond vertrok 't Hertoge lijk paar met de „Prins Regent Luit- paid" naar Hamburg.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1