Gemengd Nieuws SCOTT'S EMULSION Onze Lachhoek belang. "Po aantrekkelijkheid van Haarlem v. 'i er door verhoogd. En t is goed, dat men woei, dat er een vereeniging is, die de watersport hier ter stede bevordert. Ofschoon sommi gen zouden zeggenNu gaat de bur gemeester te ver wilde jhr. Boreel naar onze „Gouden Eeuw" terugwij zen, toen onze voorvaderen het water niet enkel als vijand, maar ook als vriend en bondgenoot beschouwden. Dat „Hel Spaarae" meewerkt om de bekendheid en vertrouwdheid met 't water weer te bevorderen, strekte het tot eer, meende spr. Dat bevordert ook de maritieme belangen. Eu een krachtige staat heeft een krachtige marine noodig. Van hoeveel waarde men elders de maritieme belangen achtte, kon men opmaken uit de belangstelling im Engeland betoond bij de dagenlange beraadslaging over de vloot Dit land, waar zooveel sociale maat regelen worden genomen, verwaar loost men de marine niet, evenmin in Du'itsehlande al deed dat in anderhalf uur de vloot-debatten af. Dit land heeft zich tot de tweede plaats onder de zeemogendheden opgewerkt. Hier bij zinspeelde Jhr. Boreel op de vroe gere positie van Nederland ter zee, en hoe wij ons uit die stelling door de genoemde landen zagen verdrongen, wat bij een andere positie, volgens spr., niet had behoefd. Bij de geschenken, die der vereeni ging reeds waren aangeboden, wilde Jhr. Boreel er nog een voegen. Alsnu werden aangedragen twee fraaie En- gelsche gravures met toepasselijke voorstellingen im eiken lijsten. Het waren beide schepen op zee, getiteld: „The last reef down" en „Fair wind fine weather." Nadat ze van de omhullende ver pakking ontdaan waren, beëindigde de Beschermlieer onder toejuichingen *ijn rede door te constateereu, dat met de opening van dit gebouw, even als door het schip, dat de behouden haven naderde, op de eene gravu re het bestuur dor vereen iging thans kon spreken van „The last reef down" en in verband met het onder schrift van de tweede gravure het be et uur toe te wenschen, dat het zou varen met „Fair wind fine wea ther". Hiermede verklaarde Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden het Clubgebouw voor geopend. Dr. P. M. Heringa nam thans liet woord namens de Comm. uit de leden, die zich vereenigd hadden om geld bijeen te brengen voor geschenken- om het gebouw te versieren. Hij deel de mede, dat de h.h. Thöne Jr. en De Kanter daartoe het initatief genomen hadden. Sprekende over de noodza kelijke dingen, die gegeven waren, legde de heer Heringa er nog eens den nadruk op, dat enkele malen, wel eens te ruw met het materiaal wordt omgegaan. Verder wees hij er op, dat tie Commissie de geschenken ook had Wjllen bijeen brengen, omdat zij daar iai liet beste het streven van het be stuur meende te kunnen huldigen. Waar de hooggeachte Beschermheer gewezen had op 't nut van de water sport van de Marine, vestigde spr. de aandacht op de paedagogische waar de van dezen tak van sport. Dat meende hij te kunnen doen, omdat toch altijd de schoolmeester om den hoek kwam kijken. Had de Duitsche keizer eens gezegd: „Onze toekomst ligt op het water!", spreker riep het der Haarlemsche jeugd toe: „Uwe toekomst ligt op liet Spaarne!" Door dit nieuwe clubgebouw, zou nu het Spaarne, aldus meende dr. Heringa, aan belangrijkheid winnen. Nadat hij verder had aangedrongen ruimer gelegenheid voor de dames om de watersport te kunnen beoefe nen, sprak dr. Heringa de hoop uit, dat het bestuur tot in Lengte van da gen, zij hei ook de heer Weglau op verren afstand, met genoegen op de dezen dag volbrachte taak zou terug zien. Ten slotte wachtte de vereeniging nog een sympathieke hulde. Eeuige jonge dames hadden nl. éen: nieuwe vlag voor de vereeniging ver vaardigd. Mej. W. Kreunen bood het ge schenk aan met een kort, doch vrien delijk toespraakje, waarin zij getuig de, met hoeveel genoegen, de vervaar- digsters aan de vlag hadden gear beid. De lieer De Breuk dankte voor dit geschenk op zeer galante wijze, door den dames te verzekeren, dat het niet anders kon, of de vereeniging zou on der een vlag, door haar handen ge maakt, een goede vaart varen. Hierna bezichtigden de aanwezigen 'de verschillende lokalen, namen 'n kijkje op liet terras en gebruikten «enige verschlngen. Aan de 'cchtgenoote van den eere voorzitter, den heer W. Dyserinck, werd mede 'n bloemstuk aangeboden. Nadat do lieer en mevrouw Boreel van Hogelanden nog eenige oogen- blikken in hei gebouw vertoefd had den, deed het bestuur hun uitgeleide .waarna de Burgemeester en zijn echt- genoote met hun automobiel vertrok ken. (Zie verder eerste blad). Binnenland DE BLIJDE GEBEURTENIS. Naar de „Zw. Ct." verneemt, heeft de nrnister van Binnenlandsche Za ken aan de commissarissen der Ko ningin in de verschillende provinciën bericht, dat, wanneer de verwachte heugelijke gebeurtenis mocht vallen op een Zondag of op Goeden Vrijdag, het niet de wensch van H. M. do Ko ningin is, dat op die dagen feestelijk heden zuilen plaats liebben. FEESTPLANNEN. Het voornemen bestaat de ministe riegebouwen te 's-Gravenliage in den avond van of op den dag na de blij de gebeurtenis te illumineeren. KAMERVERKIEZINGEN. Naar de „N. R. Ct" verneemt, heeft dr. J. Th. de Visser te kennen gege ven, zich met opnieuw beschikbaar te zullen stellen voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, in ver band met het besluit der Algerneene Synode, dat het Kamerlidmaatschap niet vcreenigbaar is met het predik ambt. De centrale vrijzinnige ldesveree- ging in liet district Goes heeft defini tief cajid'daat gesteld voor de Twee de Kamer deai heer mr. H. Goeman Borgesius. De vrijzinnige kies vereeniging te Kampen heeft op het grostal van can didaten voor de Tweede Kamer ge plaatst de heereai prof. Kraus, Nij- pels, N. J. Bosch te Heerde, mr. Ter Spill, on den afgevaardigde voor Gouda, jhr. Van Doom. De anti-revolutionaire kiesvereeni- glng te V lissin gen heeft met alge rneene stemmen candidaat gesteld den heer J. H. Blum, Pd der Gedepu teerde Stalen. Donderdag vergadert te Middelburg de Centrale Anti-rev. in het district Middelburg om een deflmltievau can didaat te stellen. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg-personeel vormt een verkiezingsfonds ter bevordering van de verkiezing van den heer J. Oudegeest tot lid der Tweede Kamer Ln Amsterdam II waar hij, zooals bekend is gesteld is door de S. D. A. P. ten einde iemand in de Tweede Kamer te brengen, die van nabij bekend is met de wenschen en behoeften van het spoorwegperso neel. Men meldt aan de „N. R. Ct." Naar wij vernemen, zullen de christen-democraten in geen enkel district te Amsterdam candidaten stellen. i>e heer H. van Munster, lid van de Christ.-Democratische Club, heeft zich weder aangesloten bij de anti revolutionaire partij. PERSONEEL Z. A. S. M. De geliquideerde Ned. Zuid-Afrik. Spoorweg Maatschappij heeft aan haar gewezen personeel bericht, dat een afscheids- of herinnertngsuitkee ring gedaan wordt van 180 aan elk der '2500 vroegere ambtenaren of be ambten, onverschillig den rang en dienst/tijd door hen bij de maat schappij bekleed en doorgebracht. Tevens >s een fonds gevormd en ter beschikking van de oud-directeuren gesteld, om daaruit te kunnen on dersteunen, die in Nederland wonen de oud-Z. A. S. M.-mannen en hun ne weduwen, welke buiten eigen toe doen tijdelijk niet in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien. DE KATHOLIEKE PARTIJDAG. De oproepingsbrieven voor de alge rneene vergudering van den Bond van R. K. kiesvereenigingen in Neder land te houden te Utrecht op 3 Mei, bevatten het volgende voorstel: Kort program van Actie. (Art. 2 b). De Algemeeme Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland, overwegende, dat het, met het oog op komende verkiezingen voor de Twee de Kamer der Staten-Generaalnoo dig is «en kort program van actie vast te stellen, spreekt zijn volle ver trouwen in het beleid van het zitten de ministerie en verklaart zich voor: lo. doorvoering der sociale verze kering, en im verband daarmede, 2e. herziening der tarieven van In- en uitvoer, waardoor de voorwaarden van voortbrenging binnen eigen gren zen zooveel mogelijk gelijk wórden ge maakt met die van het buitenland; 3o. regeling der administratieve rechtspraak, ook met het oog op de sociale wetgeving; 4o. verdere gelijkmaking van open- baai- en bijzonder onderwijs, en 5o. invoering van gezinshoofden- kiesrecht met evenredige vertegen woordiging. (Gemtr.) HEYE-HERDENKING. Te Nieuwo-Niedorp zal een Heye- herdenking plaats vinden opPaasch- Maandag, 12 April a. e. Er worden onder leiding van den lieer D. Kuilman, die tevens een korte inleiding over den dichter zal houden, uitsluitend liederen van Heye gezongen, terwijl onder leiding van den heer S. Prins, door eenige jonge dames de dichter in beeld ge huldigd zal worden. Do opbrengst komt voor één vierde deel ten bate der Heye-stichting voor één vierde deel ten voordeele deir Ge zinsverpleging (als een passende hul de aan den dokter Heye), terwijl de resteerende helft zal worden aange wend om de uitvoering te hei-halen voor mingegoeden. Te Utrecht zal een Heye-herden king plaats hebben op 6 April a. s. te Schermerhorn waarschijnlijk inde maand Juni, terwijl voor die te Win terswijk de datum neg niet is vast gesteld. De gemengde zangvereeniging „Ja cob Kwast" te Wognum zal op haar program voor het komende seizoen een paar liederen opnemen van Heye als een hulde bij gelegenheid van de viering van zijn honderdsten geboor tedag. ONGELUKKEN. Zaterdagmiddag is te Dordrecht een treurig ongeluk gebeurd. De zeeboot Mancy, bestemd voor de guanofabriek te Zwijndrecht, werd door de Mar tina van Schiedam gesleept. Bij het uitvaren van de Noord te de Maas kon het kleine bootje het zware schip, blijkbaar tengevolge van den sterken Btroom, den scherpen hoek niet om trekken. Plotseling kantelde de Martina. De kapitein en machinist konden nog worden gered, doch de dekjongen Verdronk. De Mancy stoomde met eigen kracht naar Zwijndrecht. De oorzaak van liet ongeluk moet worden gezocht in den onvoorzteliti- gen overmoed van sleepkapiteins om met hun bootjes van onvoldoende vermogen groote zeebooten te willen sleepen. Bij het maken van scherpe bochten en met. tegenstroom bestaat dan steeds groot gevaar, dat het zee schip het zooveel kleinere bootje om trekt. Te Elburg hebben een tweetal vis* schea-s binnengebracht een Hindeloo. per vischschuit, die omgeslagen in de zee ronddreef. Do bemanning is hoogstwaarschijnlijk verdronken. FORENSENBELASTING. Op initiatief van den voorzitter der Liberale Vereeniging te Weesp, be sloten de A,-R. Kicsver., Chr.-Hist. Kiesve-r.Handektr. Middienst., Libe rale Ver., R.-K. Kiesver. en de Soc. Dein. Arb,-partij aldaar aan de Twee de Kamer een adres aan te bieden be treffende wijziging van art. 245 der Gemeentewet in dien zin, dat perso nen die hun beroep of bedrijf uitoefe nen in eene andere gemeente dan waar zij wonen, uit billijkheidsoog punt in beide gemeenten zullen wor den aangeslagen voor 1/3 gedeelte van hetgeen zij zouden moeten betar len als zij in elk dier gemeenten hun hoofdverblijf hadden. Dit verzoek is gedaan met het oog op het feit dat hoe langer hoe meer gegoeden Weesp gaan verlaten, en in naburige gemeenten gaan wonen, wat ten gevolge heeft, dat een groot deel der belastingpenningen moet worden opgebracht door een arbeidersbevol king en niet bloeienden middenstand. Aan vereenigingen ln Amsterdam en Rotterdam zal verzocht worden dit adres te steunen. TEGEN DE RATTEN. De gezondheidscommissie te 's-Her- togenbosch heeft, ten einde den over last te bestrijden, veroorzaakt door de tallooze ratten, die de riolen en de Binnen-Dieze aldaar bevolken, be sloten met ingang van heden een pre mie van 5 cent uit te loven voor elke doode rat, die eiken Maandag- en Vrijdagmorgen tusschen 8 en 9 uur wordt gebracht op het bureau der Ge- meontereiniging. Letteren en Kunst INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Het 14e nummer van „het Leven" geeft weer vele illustraties. Het bevat: Met de camera voor de beurs. De moordaanslag op Dr. Charles Frei- hauer. Tentoonstelling van schil derijen 'en pastels van Gaston la Tou che. Onderschepte brieven aan em kostschoolmeisje. Vleeschberei- ding, enz. Hoe Lars AnderB en Jam Anders hun land afpaalden. Kor Kuiler. Uit de hoofdstad. P. A. Adama van Scheltema en Chirurgi sche en orthopaedische apparaten. Het Maartnummer van „De Hol- landsche Revue" opent met een fraai frontispiece van Dr. H. IJssel de Schepper, in leven directeur van de Koninklijke steartnekaarsenfabriek „Gouda" en dezer dagen door een noodlottig ongeval om het leven ge komen. De rubriek Wereldgeschiede nis bespreekt Roosevelts aftreden, hei militarisme in Engeland, het Zweedsehe kiesrecht, de herleving van het ljelandvraagstuk, den toe stand in Duitschland, spoorwegen in China, de nieuwe Europeesche confe rentie en het afgeloopen jaar in Z. Afrika. Verder nog platen van de verhou ding van de voornaamste vloten der wereld, voorgesteld als matrozen van verschillende grootte en van de bezol diging der verschillende staatshoof den. Dan een aanschouwelijke voor stelling van 't laatste bedrijf van !t Deventersche drama, waarbij Vliegen o.a. als beul fungeert. Belangrijke onderwerpen geeft beschouwingen over: de gefotografeerde hartslag, volksstemmingen, het reizen in vroe ger tijd en nu, de pokken «n de vacci natie en opmerkingen over stijl in de kleeding. De karakterschets ls ditmaal over den lieer A. Fongers, directeur van de bekende groote rijwielenfabriek te Groningen. Alleraardigste kijkjes in 't' fabrieksgebouw illustreeren dit ar tikel. Voorts de gewone revue der tijd schriften en als boek van de maand „Samenwerking van arbeid en kapi taal in een industrieele onderneming" door W. de Boer. We ontvangen het eerste nummer van een nieuw weekblad „Pak me mee." Het ziet er wel aardig uit. Aan de buitemzij een gekleurde titelplaat, van binnen een massa foto's op aller lei gebied met korte eenvoudige bij schriften. Ieder week zal het een sport- en een kinderrubriek bevatten. Rechtszaken KWAKZALVER. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde de kantonrechter te Medemblik den kwakzalver E. uit Oegstgeest tot twee maanden hechte nis. Kerk en School HANDENARBEID. Het examen ter verkrijging van een diploma als onderwijzeres) ln Han denarbeid wordt gehouden te Amster dam op 13, 14, 15, 16 en 17 April a.s. Het aantal candidaten bedraagt 157; 132 voor diploma A (karton en klei) en 25 voor diploma B (hout). HET NIEUWE MESSINA. De Italiaansche ingenieur Cannizza- ri heeft reeds plannen ontworpen, om op de pulnhoopon van het oude Messina eene nieuwe stad te doen verrijzen. De huizen, hoogstens slechts uit twee verdiepingen bestaande, zui len van elkander gescheiden zijn door eene tusschenruimte, die minstens tweemaal de hoogte der woningen bedraagt. Iedere woning zal een Bin ken tuin hebben, waar onder invloed van de koesterende Siciliaansche zon, de citroen- en sinaasappelboomenj hun bloesem zullen spreiden en den bewoners menig schaduwrijk plekje bieden, liet nieuwe Messina zal eene oppervlakte beslaan, ongeveer vier maal zoo groot als de oude stad. ONZE ZAKKEN. In Moleschott van de vorige week stond te lezen, dat door het niet schoonmaken van de zakken in onze k Lee ren ziektekiemen kunnen wor den overgebracht. Prof. Dr. O. Lanz bevestigt dit nu door de uavolgende mededeeling Een mijner vrienden leed aan steen puisten van de rechterhand. Nauwe lijks waien ze genezen of ze traden telkens weer opnieuw op. Alle inge stelde behandelingen dooi- plaat selijke middelen, door dieët, doorba den bleven vruchteloos, steeds tra den weer steenpuisten op. Als met een tooverslag verdween de ziekte op liet advies alle broekzak ken te verwijderen en door nieuwe te doen vervangen. De patiënt een collega had de gewoonte, vooral bij het spreken, de rechterhand in den broekzak te houden. Door een toeval lig bestaande steenpuist was de bioekzak geïnfecteerd, als 't ware met de ziektekiemen, de staphylococcus pyogenes aureus, doordrenkt en kwa men deze telkens en telkens opnieuw in aanraking met de nauwelijks gene zen hand. Een dergelijke rol bij ziekten der handen zal ook wel door de handmof fen der dames gespeeld worden. EEN TURKSCHE APRILGRAP. Geheel de ambtelijke wereld te Konstantinopel is bijna het slachtof fer geworden van een zoo gewaagde grap, dat onze Aprilmoppen er on schuldig bij lijken. Een Muzelmonsche grappenmaker heeft (zoo schrijft de „Tel.") de zon derlinge gedachte gehad, aan alle officieele personen van Konstantino pel en Pera, aan geheel het corps diplomatique, en aan alle ministers, namens den groot-vizier en mevrouw Hilmy een uitnood)ging te zenden tot een feest, dat in het paleis van den grootvizier gegeven zou worden. Attaché's en secretarissen der ge zantschappen werden opgeroepen om dit feest bij te wonen. De grappenmaker had zijn invita ties wat vroeg verzonden. Uit de off1- cieele wereld plantte zich de tijding der te houden feestelijkheden voort naar handelskringen. Nu was het uit met de stilte, die het statig pale«s van den grootvizier bijna altijd omgeeft. Van alle zijden ontving Hilmi pasja aanbiedingen voor diners, orkesten, planten, etc. H'erdoor te weten gekomen, dat talrijke uitnoodigingen voor het fic tieve feest in de stad verspreid waren was de grootvizier in staat, tenminste de hoogstgeplaatste personen der of ficieele wereld te Konstantinopel te doen waarschuwen. Te talrijk waren echter de uitnoo digingen, die rondgezonden waren, dan dat de minister een ieder, die een Invitatie ontvangen had, van de ware toedracht der zaak in kennis kon stellen. Een lange file van rijtnigen ver scheen op den bepaalden tijd voor het paleis van den grootvizier. Maar even spoedig als de rijtuigen voorreden, verdwenen zij weder in een of an dere zijstraat. - Om echter onze nauwgezette en scherpzinnige beoefenaars der verge lijkende ethnologïe en van folklore op geen dwaalweg te brengen, moe ien wij hieraan toevoegen, dat dit feit, hoewel toevallig voorkomende >n de Donderdag verschenen bladeD, reeds voor eemge dagen te Konstan tinopel voorviel. Trouwens, de Turk- sche tijdrekening 1 BUITENGEWOON AVONTUUR. Een vreemd avontuur ls overkomen aan eenen Jongeling, die naar 't bui tengoed van zijn ouders in het gou vernement Minsk(Rusland) terugkeer de, na zijne studiën te Moscou te heb ben voltooid. De Jongeling stapte af aan een klein station in het bosch, niet verre van Minsk, en huurde een rijtuig, om naar het goed zijner ouders te rij den. Onderweg begon hij een gesprek met den boer die hem reed «n hij be ging die onvoorzichtigheid hem toe te vertrouwen dat hij eanig geld bij zich had en hij bang was voor de dieven. De boer besloot dan hem te beroo- ven; hij verliet den grooten weg en reed het bosch in; toen de jongeling hem vroeg waarom hij den weg had verlaten, antwoordde hij heel kalm dat het was om hem ongestoord te kunnen vermoorden en uit te plunde ren. Vruchteloos smeekte de onge lukkige., hem te sparen, de boer was onverbiddellijk; hij liet zijn slachtof fer enkel de keus van de manier waarop hij wilde sterven. Welnu, zeide de jongeling ten slotte, daar ik toch moet sterven, bind mij dan naakt aan eenen boom; zoo zal ik van koude omkomen. Het vroor hard. De boer nam het geld en de kleeren van den jongeling, bond hem aan den boom en ging heen. In het dorp gekomen ging de moor denaar een glas brandewijn drinken en brood eten in eene herberg; men zette hem ook visch voor. Nauwelijks had hij een stuk gegeten, of er drong hem eene graat in de keel. De her bergier, verschrikt, liep naar buiten om hulp te halen. Voor de deur zag hij het rijtuig en de paarden staan, waarmee de boer gekomen was. Hij sprong er aanstonds in en reed met volte snelheid naar het naburige dorp, waar de geneesheer woonde. Onder weg moest hij door hot bosch hoorde hartverscheurende kreten, hield stil en vond den jongeling naakt aan den boom gebonden, stervende van koude. Hij maakte hem aan stonds los nam hem in het rijtuig en reed met hem naar den dokter. Toen deze laatste eindelijk bij den herber gier aankwam, was de moordenaar reeds dood. Deze gebeurtenis heeft natuurlijk groote opschudding ge maakt in heel de streek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. en crises' van bmSerschap geeft Scott's Emulsion kracht, verdryftdc mach teloosheid en wekt den geest op. By moeders, die hare kinderen zelve voeden, zal de toevoer der f moedermelk toenemen en het gehalte verrykt worden door bcott's Emulsion. De moe heid verdwynthet kindje wordt rooskleurig, mollig, en er zal méér reden tot blvdschap zyn dan ooit. Scott s is aan genaam in te nemen, verteert eemakkelyk en oprispringen Da het gebruik bly ven uit. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Londen, volgens hun oorspronkelyk recept en hun onvergelykelyk bereidings-proces. Ten bewyze van Tiet echte aaraat vindt men den naam Scott's Emulsion flesch en de verpakking. Bovendien komt op de verpakking voor net handelsmerk van Scott s Emulsion —de Visscher met de Visch. Zonder dit handelsmerk is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion, gy a„eapothekers drog|s(en> atsm m m Sport en Wedstrijden VOETBAL. H. F. C.—FRISIA, 3-0. De H. F. C.'ers hebben hun eigen Zondag besteed, om een oefenwed strijd met de Friezen te spelen. Hun keus „Frisia" uit Leeuwarden, de kampioen der tweede klasse is een gelukkige geweest, want ze bezorgde ons een aangename» voetbalmiddag. 't Was heerlijk voorjaarsweer, wat vele sportbeminnaars naar de Span jaardslaan gelokt had. Om even over twee werd. begon nen. Ed. Holdert bespeelde de fluit, en op zijn aanvangssein stelden zich do 22 spelers op. H .F. C. had eenige invallers, maar verscheen toch met een flink elftal. De combinatie was Schippers, Wijnandts, Beynes, La Bastide, Ekster, Kater, Clifford, M. Francken, Ter Spill, Ten Cate en Seignette. Frisia was met haar sterkste spe lers gekomen, 't Waren II. Volkmans, S. W. de Vries, J. van Beek. H. Kalt, H. Snijder, J. Melndersma, E. Pinto, H. Koop- mans, Mr. M. E. Hepkema, J. Woortman, J. Heeger. De Haarlemmers zullen onder dezen weinig bekenden vinden. Van Beek is wel de bekendste als voetballer, en heeft meermalen in een internatio naal team gespeeld. Kalt zullen de schaatsenrijders wel kennen hij ls de bekende hardrijder. Dadelijk na den aftrap ontwikkel de zich een spannende strijd. De Haarlemmers bleken goed op dreef te zijn. en pakten flink aan. Fi-isia's achterhoede had dan ook spoedig veel te doen. 't Waren evenwel spe lers, voor hun taak berekend. De ha'f- backs muntten uit door flink spel. Vooral de center-half bleek een voet balkraan te zijn. En dan de dikke Mr. Hepkema 1Volkomen superieur eerste klasse spel 1 Wat wist hij me- nigen gevaarlijken aanval te onder breken, en wat was hij alom tegen woordig. De vlugge H. F .C.'ers wis ten voorloopig dan ook nog geen wegje naar der Friezen doel te vin den. Een enkelen keer waagde een der onzen een kansje, maar Heeger bleek ook niet voor de poes te zijn. Het vijftal voorspelers van Frisia weerde zich ook dapper en menig maal werd een bezoek aan het Haar lemsche doel gebracht, 't Schieten was evenwel minder goed. Daar hebben de tweede klassers nog maar geen goeden slag van. Ze weten het leder heel aardig op te brengen, doch daarmee is meestal alles gezegd. Zui ver en vooral op het juiste mo ment schieten is hun niet vaak gegeven. De vorige week zagen we bij den wedstrijd Wilhelmina-Haar- lem, dat de Oostelijke eerste klassers 't op dezelfde wijze tegen de westelij ke meesters moeten afleggen. Frisia had anders voor de rust eenige heel mooie kansen. Eens stond een Fries vrij voor open doel, maar deze zeldzame prachtkans werd niet eens benut. Dat was toch sterk 1 Ook H. F. C. bracht het voorloopig niet tot doelpunten. Onze sitadgenoo- ten deden er toch genoeg moeite voor. Ze hadden ook wel een beetje pech. Eenige keeren werd net tegen de lat geschoten en een keer wist Heeger een schot van Clifford, dat had moeten zitten, nog juist weg te werken. 't Scheen al, of we 't voor de rust zonder goaltjes moesten doen. Neon, dacht Mannus, dat gaat toch niet Een opdringen der linkerwimg, en een schot van Mannus, dat Heeger wel half stopte, maar dat den bal toch in 't net deed belanden, 't Was een zeldzaam schot van Francken den internationaal. Zoo'n mooie goal heeft hij nog nooit gemaakt 1 Met 1—0 voor H. F. C. ging de rust in. Na de hervatting begon Frisia met nieuwen, goeden moed. Helaas, nu met niet beter succes. Hun spel werd langzamerhand minder. Geen won der, een verre rei6, een sterkere te genpartij en voor spelers te warm weer. Hadden de clubs tot voor de rust tamelijk tegen elkaar opge speeld, nu waren de Haarlemmers al spoedig overwegend sterker. Er gin gen meermalen tijden voorbij, dat 't spel uitsluitend op FrLsaa's helft was en het meer aanvallen en verdedigen geleek. Dat verdedigen van de stoere Friezen was echter het kijken over waard. Natuurlijk bleven ook nu de goal tjes niet geheel uit. Tweemaal moest Heeger visschen, eens kon hij dit aan Ter Spill donken (of wijten en den anderen keer weer aan Francken. De uitvallen van Frisia waren nu sporadisch. Een mooi schot van Kalt iiad een beter lot verdiend, dan net over de lat te gaan. De gasten moesten het dus meteen 0-3 nederlaag doen. Dit is geen verne derende nederlaag. Bovendien hadden ze voor hun kranig spel wel één te- genpuntje verdiend. Zooals reeds geschreven, bij Frisia muntten Van Beek, Kalt en Mr. Hep kema, alsook de keeper, uit. Van H. F. C. moeten we Francken ï.n 't bijzonder noemen. De andere spelers waren allemaal goed. De wedstrijd EngelandSchotland werd door Engeland met 2—0 gewon nen. VERGADERING NEDERL. ELFTAL-COMMISSIE. Te Amsterdam vergaderde de com missie belast met de benoeming van het Ncdcrlandsch elftal. De voorzitter de heer Hirschman, begon te memo- reeren, dat de Sparta-spelers, niet be schikbaar zullen zijn wegens de Oos- tenrijksche toer, die zij zullen onder nemen. De heer Hirschman wees er op, dat speciaal tegenover de Engelschen ge routineerde spelers in hot veld moe ten worden gebracht, hij waarschuwt zijne medeleden voor het gevaar, dat er ligt in het kiezen van een debu tant. Dadelijk wordt al besloten den doelman en de geheele voorhoede te handhaven. Voor achterspeters noemt men Heijting en Oitende weten schap dat de heer Chadwich ook met deze keuze acoord gaat, voorkomt lange besprekingen. De middenlinie vormt het moeilijke punt. Gonsalves wordt links gezet en Mundt in het midden, ook ad worden tegen beide spelers enkele bezwaren geopperd. Mundt, onze enorme kop per, wordt toch algemeen de beste gevonden om den gevaarlijken Stap- ley partij te gev.en. Voor rechtsmidden speler worden enkele namen genoemd, mr. E. Sol, Triehei, van Goch, Pop en Konert. De heer Van den Berg, door andere bondsbezigheden afwezig, liet door zijn vertegenwoordiger Van Goch steunen. Ten slotte komt men toch tot de keuze van mr. E. Sol. Tot aanvoerder wordt de heer Mundt benoemd. Als invallers worden Pop en Van Goch gekozen. Re8umeerend is het elftal Beeuwkes. Heyting. Otten. Mi'. Sol. Mundt. Gonsalves.. Welcker. Suethlage. Lutjens. Francken. D. Kessler. ROEIEN. Op de Theems tussclien Putney en Mortlake werd de jaarlijksche boot wedstrijd verrooid tusschen de verte genwoordigende ploegen van de groo te Engelsche universiteiten Oxford en Cambridge. Er was zeer veel publiek. Over de Theems stond een lichte bries, gunstig voor de roeiers. Cambridge nam na het starten on middellijk de leiding. Bij de brug te Mammersmith, waren beide roeiers gelijk. Even later liep Oxford uit en won met drie en een halve lengte in 19 minuten 50 sec. PAARDEN. Op de nieuw aangelegde baan te Veendam zullen den 4den Juli hard draverijen worden gehouden. Twee welgedane boertjes uit ver schillende dorpen komende, ontmoet ten elkaar in den spoortrein hij Arn hem. „Laatst," vertelde Joris, „toen er bij ons op het dorp een opstootje was, liep onze burgemeester den geheel en dag met zijn insigne om." „Insigne?" roep Jochem uit, „wat is dat?' „Wel, de ketting, dien hij om zijn hals draagt." „Wat je zegt!" roept de ander ver schrikt. „Bij ons laten wij hem altoos loopen; hij doet geen mensch kwaad.' Meneer Bommel: „Wat ben ik daar geschrokken, toen die dame begon te zingen." Meneer Rommel: „Hoe dat zoo?" Meneer Bommel: ,,'t Was net de stem van mijn kleermaker.' Brandmeester: Hoe komt het, dat je zoo laat bent, Jansen?" Spuitgast: „Ik woon zoo ver weg, commandant." Brandmeester: „Maai' kom dan wat dichter bij den brand wonenl" Onderwijzer: „Hans, zeg mij eens, wanneer is het de beste tijd om het ooft van de boomen te plukken?" Hans: „Als de hond in 't hok zit, meester." Willam: „Waarom geef jullie dien hond niet meer te eten?" Jan: „We maken er een hazewind van." Dorstige visscher: „Zeg, juffrouw, heeft u niet wat karnemeld te drin ken?" Boerin: „Jawel, maar die bewaren we voor onz eeigen kalveren." Vader: „Zeg eens, Cornelis, welk verscliil is er tusschen regelmatige en onregelmatige werkwoorden?" Cornelis: „Voor de onregelmatige werkwoorden krijg ik altijd meer straf dan voor de regelmatige."

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6