NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7911 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. VBUDAG 9 APRIL 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1,1...I. f 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H n de omstreken en franco per post 130 1.65 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Dlrectenr J. C. PEEREB00SL ADVERTENT ÏÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel mee? 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1 elke regel meer /0. tt Reclames 30 Cent per regel By Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentfen van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing} 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Rontstraat 55. tstercommnnaa! Teietoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspa&rne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentign en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algejieen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAI UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 10 APRIL. SL Bavo: Reclame-tentoonstelling, 11 u. voorm.—10 1/2 u. nam. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De Prijs van het Vleesch" in de ru briek Om Ons Heen. SCHOOLPAUZEN. „Ilaarlem's Onderwijs", het orgaan der afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, heeft aan verschillende Haarlemsche geneeskundigen gevraagd, wat hun ne meening is over het invoeren van pauzen tusschen de schooluren. Het resultaat nemen wij hier OV^r De heer J. Waller Zeper „acht zich niet bevoegd alle vra gen te l>eantwoorden, doch gelooft toch, dat van overbelasting van de psyche van de jeugd in zijn tijd, toen ook 's Woensdags- en 's Zater dagsmiddags ies werd gegeven, geen sprake was, zoodat hij geneigd is, die overbelasting toe te schrijven aan een oorzaak of oorzaken buiten de school." De heer Westerveld verklaarde het verplichtend stellen van schoolpau zen zeer toe te juichen. Dr. Schutte acht met het oog op de langzamerhand bedenkelijk wórden- Ie overlading van het onderwijs meer rust en lichaamsbeweging gewenscht. De doctoren IJpma en Merens spre ke zich uit ten gunste van een pau ze in den ochtend schooltijd van 9-12. Dr. Hiensch heeft in zijne school jaren een andere ervaring opgedaan dan de heer Waller Zeper. Bekwamen dezen de schooluren uitstekend, gene ondervond, dat te veel opeenvolgen de lesuren, vooral in den namiddag, versuffend werken. Een morgen pauze, zoo 't kan ook een middag pauze, komt hem zeer gewenscht voor. De doctoren Mieg, Ten Oever en Huet verklaren zich voor pauzen na elk lesuur en dr. Mieg wenscht ze met openluchtspelen of een wande ling te vullen. Mevrouw J. C. Op 't EijndeStolp acht pauzen niet alleen wenschelijk, zoowel in den voor- als in den na middag, ze noemt een schooltijd, niet door pauzen afgebroken, schadelijk, hoogst verderfelijk. Dr. Van Waveren wijst er op. dat zeer veel afhangt van den gezond heidstoestand der leerlingen, en tal- riik is, volgens hem, het aantal, voor wie de gewone schooltijd te lang is. Wenschelijk zou het zijn ze in klas sen met verkorte schooluren samen v brengen. Dr. De Jung schrijft: „Hvgieuisten als Kraepeln, Bür- gerstein en anderen hebben door proeven uitgemaakt, dat er vrij lan ge pauzen ncodi? zijn om de ver moeienis, door hersenarbeid ontstaan te doen verdwijnen. Dat is een van de redenen, waarom schoolpauzen gewenscht zijn voor leerlingen en on derwijzers." Verder wordt er door hem gewezen op de nadeelen van de gedwongen houding bii het zitten, op de noodza kelijkheid voor 't oog van onderbre king van den schooltijd, op de be hoefte aan frissche lucht en goede ventilatie, waarin slechts door pau zen kan worden voorzien. Dr. Ootmar acht een onafgebroken schooltijd van 9—11 voor kinderen van 6—8 jaar en van 9—12 voor dien van 8—13 jaar uit medisch en paeda- gogisch oogpunt beslist veel te lang, en proefnemingen, welke door hem in de laatste jaren genomen zijn met schoolkinderen in deze gemeente, te Bloemend aal en te Leiden hebben be wezen, dat waar schoolpauzen zijn, de vermoeienissen zich bij het kind minder snel doen gevoelen. Bij de beantwoording der verschil- elnde vragen, die slechts betrekking hadden op de wenschelijkheid van i Verplichtend stellen van scnoolpau- zen, kwam in de antwoorden een nieuw vraagpunt als vanzelf op den voorgrond, namelijk wat is de waar de van den middagschooltijd l Hoe wel ui afzienbaren tijd nog geen af schaffing er van is te verwachten, vinden we het toch van belang op het volgende de aandacht te vestigen. Uit het„de middagschooltijd zal wel moeten bestaan blijven" van Dr. Ten Oever spreekt geen bijzondere Sympathie voor dien leertijd. Dr. Van Waveren schrijft „Ik ben een groot voorstander van uitsluitend morgenuren, gedurende de zomermaanden. Om vele redenen lijkt het mij, niet alleen voor alle kinderen, maar ook voor de onderwijzers, van groot nut, om van 1 Juni af tot 15 September geen middagschooluren te houden, doch slechts uren van 810 en van 10 1/2—12 1/2, terwijl daarbij de groo te vacantie behouden moet blijven." Dr. K. E. de Jong wilde de mid dagschooltijd om drie uur laten ein digen om de kinderen gelegenheid te geven naar tien Hout of de duinen te gaan. Er zou veel voor te zeggen zijn, de middaguren geheel te laten vervallen, zooals dat in Duitschland wel plaats vindt. POSTDIENST. We hebben bij den Directeur van 't Postkantoor ons licht eens opgestoken over de grieven, die de bestellers heb ben kenbaar gemaakt in hun adfres aan de directie. Uiteraard kon de directeur zonder voorkennis van het Hoofdbestuur geen meedeel in gen doen over den in ternen dienst. Ons werd echter meegedeeld, dat de maatregelen, waartegen de bestel lers bezwaar hebben, ook in andere plaatsen gelden en natuurlijk geno men zijn in overleg en met goedvin den van het Hoofdbestuur der Poste rijen. Zoo b.v. de vóór-sorteerdienst. Deze is thans hier ter stede ingevoerd bij wijze van proef, die nog eenigen tijd, volge>n3 de bevelen uit Den Haag moet voortgezet worden. Dergelijke maatregelen worden natuurlijk geno men in het belang van het postver keer. Over het adres der bestellers is reeds overleg gepleegd met den Direc teur-Generaal der Posterijen en Te legrafie. Als gevolg dier correspondentie zou heden een antwoord gezonden worden aan de bestellersvereeniging. De aangevoerde bezwaren zullen worden onderzocht en waar verbete ringen mogelijk zijn, zullen die wor den ingevoerd. POSTRITTEN. Door den inspecteur der posterijen werd gisteren herbesteed: Het uitvoe ren met paard en rijtuig van postrit- ten van Haarlem naar Haarlemmer meer, vice versa en van het postkan toor te Haarlem naai' het station vice versa van 1 Juli 1909 tot en met uit. Juni 1911, 1912 of 1915. Ingekomen 6 biljetten. Laagste in schrijvers: J. Verwer, Haarlem, post ri tten HaarlemHaarlemmermeer 2650, per jaar; L. J. A. Vuuren, Haarlem, ritten station, 0.59 per rit Ongeluk. De diamantbewerker F. B., wonen de te Haarlem, en werkzaam op de fabriek Muidergracht te Amsterdam, zakte gistermiddag, in het schaftuur, in eikander. Per ijlings ter plaatse verschenen brancard werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij, op last van den directeur, direct weird opgenomen. B. was reeds gedurende een/'.ge weken onder doktersbehande ling. Yuinisbakke n-s t r o optocht Er is te dezer stede een „onderne ming' die schijnt te concurreeren met de gemeentereiniging. Zoodra de bewoners van de hoofd straten hun vuilnisbakken buiten de deur hebben gezet, worden de bakken dadelijk aan een onderzoek onder worpen door een meisje en een jongen, die ailes wat waarde heeftvodden, flesschen, bussen en wat ineer met de schoonmaak opge- juimd wordt, meepakken. Zij worden gevolgd door een man met een wagen die ailes oplaadt. Even daarna komt dan de gemeentereiniging, die dan het waardelooze vuilnis wel meenemen mag en nog den vuilen boel oprui men, die haar concurrenten hebben gemaakt. WOESTDUIN. Van de Nederl. Harddraverij- en Renvereeniging ontvangen wij het volgende bericht Er is in het belang der sport be sloten, te Woestduin bij wijze van proef, te beginnen op 1 Mei a. 8. uit sluitend op werkdagen, courses teor- ganisee-ren, voorloopig des Zaterdags aanvangende 4 uur n.m. Hot verbod van B. en W. van Bloe- mendaal om op Zondag de baan voor het publiek open te stellen, is oorzaak dat het programma voortaan uitslui tend draver ij en zal bevatten, en de rennen niet kunnen plaats vin den. Het guldensterrein wordt afge schaft de toegangsprijs tot het pad deck bedraagt 5. TENTOONSTELLING VAN GRAFI SCHE WERKEN. Voor beoefenaren en vrienden der grafische kunsten is de wetenschap stellig van belang, dat in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid gedurende de Aprilmaand eene uitge breide verzameling oorspronkelijke houtsneden en houtdrukken, litho's en etsen en zoo meer is geëxopseerd, waarvan het kennis nemen ten volle kan worden aangeraden. En dit niet alleen om het fraaie van verschillende dezer kunstwerken, doch vooral ook om het belangwek kende der resultaten, door verschil lende buitenlandsche kunstenaars op grafisch gebied hier bereikt. Is wat de houtdrukkunst betreft, aan de Japanners der 19de eeuw de origine en het grootmeesterschap, van de Europeesche navolgers der 20ste eeuw. in de Rotonde thans ver tegenwoordigd, moet getuigd, dat ze het tot een gevoelige hoogte hebben gestuurd. Arthur lilies geeft daarvan duide lijk bewijs iai zijn landschappen en bloemen (zie zijn Latyrus en Kam perfoelie) evenzoo Sydney Lee in zijn meer verscheiden werken. Terwijl bij deze beiden een eigen trant te onderkennen valt, wekken de dierbeelden door Seaby en de landschappen van Klemm en Thie- man meer speciaal Japansche gedach ten en de figuurteekenaar Orlik plaatst zijn voorstellingen zelfs in ge heel Japansche omgeving. Zeker komt bij den houtdruk een deel van het artistiek effect op reke ning van de nerf van het hout, toch is het verrassend op te merken, wat fijne nuance en tegenstelling, in kleur vooral, bij deze kunstvolle re productie wél bereikbaar is. Geen mooier en dieper zwart dan bij den houtdruk is mogelijk. De lithografie is vertegenwoordigd door Fartin Latour en Coxider, prach tig door den eerste, m zijn fraai ge- teekende voorstellingen, al schenkend wat de steen vermag te geven. De laatste valt bij dezen geweldigen buurman wel wat afal zijn ook zijn werken, in roodaard kleur gedrukt, voorbeelden van goede steenteekening te noemen. Etsen geven Felicien Rops, Béjot, Fernand Khnopff, Raffaëlli en hru- gerHerkoiner vertoont een soort monotvpie. De kunst van den bekenden etser en teekenaar Rops, meerendeels in kleine afmeting, is typig, komisch en fantastisch, soms wel wat gezocht of erger. Béiot heeft zijn voorstellingen voor al aan Frankrijk'g hoofdstad ont leend en beeldt die op eenvoudige en geestige wijze met de naald af. De kleur-etsen van Raffaélii konden we weinig mooi vinden, wel het werk van Khnopff, streng en toch gevoelig. Ieder belangstellende vergete in de komende dagen niet, een kijkje te ne men in de Rotonde van het Pavil joen. Hij ga dan na bezichtiging al daar ook nog een zaal of wat verder, om het goudleer van Jan Mensing te bewonderen, dat op gelukkige wijze tegen oud eikenhout geplaatst, op heft fraaist uitkomt. G. KERKHOFF. Kwakzalver ij. De heer G. Nolst Trenité, leeraar aan de H. B. S. te Haarlem, staat op de voordracht als bestuurslid van de vereeniging tegen kwakzalverij. Do verkiezing zal Zaterdag 17 April te Amsterdam plaats hebben. Tehuis voor schoolgaande kinderen. Naar men ons meldt, wordt het te huis voor schoolgaande kinderen ge vestigd ui vwe arinoeziersbos in de Aioruuiesteeg. Jacob van Lennep. Het bestuur van bovengenoemde Haariemscne tooneeJvereeniging deelt ons mede, dat Mevrouw Julia van LierCuypers aangenomen heeft om als bescnermvrouwe daarvan op te treden. Personeele belasting. De Burgemeester vein Haarlem brengt ter kennis, dat tLe op den 5en April j.I. executoir verklaarde kohie ren nos. 1 en 2, aid. I op de Perso neele belasting dezer gemeente, dienst 19U9, op heden aan den ont vanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. De ingezetenen worden tevens her innerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hun aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. „Harpe Davids". Op len Paaschdag zal het Ned. Herv. Zangkoor .Harpe Davids" zich tijdens de Godsdienstoefening in de Janskerk doen hooren. Door de ver eeniging zullen Paaschliederen uitge voerd worden. KLANTJES VOOR DE TUCHTSCHOOL. De uitvinder van de Haarlemmer olie zal 't wel niet vermoed hebben, zooveel honderd jaren geleden, toen hij zijn eerste drankje toebereidde, dat onwaardige stadgenootjes in de 20ste eeuw zijn medicament zouden misbruiken tot doeleinden, geheel vreemd, ja tegenover gesteld aan des uitvinders bedoeling. Volgens straatjongensrecept, kan de Haarlemmerolie zeer geschikt ge bruikt worueu voor uitwendig ge bruik, ni. om er domesjaponnen mee te besmeren en te bevlekken. Gisteravond pasten drie dezer niot- echuHollauüscne jongens in de Zijl straat dit voorschrift toe bij twee da mes. Jammer genoeg, liepen de rekels een pak slaag mis maar wat in het vat is verzuurt niet. tieneesniidueden kunnen soms zoo'n onverwachte nawerking hebben. Een maandje tuchtschool bv. ONTNUCHTERINGSMETHODE. 't Geviel, dat een dronken man gis teravond om een uur of half 10 in zijn kromlijnige loopbaan het water van den Kloppersingel ontmoette en pardoes kopje-onder ging. Een voorbijganger achtte 't voor den man niet kwaad, dat hij tor ont nuchtering nog een weinig meer van deze watersport genoot. Daarom haal de hij den dronken drenkeling eerst uit 't water en liet hem toen nog eens duiken. De man in kwestie von dat blijkbaar al heel onpleizierig, maar knapte van diit paardenmiddel toch wat op. Toen hij naar den zin van zijn menschlievenden helper genoeg opgefrischt was door deze badkuur tegen wil en dank, haalde deze hem uit 't water. Twee agenten achtten den man echter blijkbaar nog niet be kwaam zijn opwachting bij vrouwlief te maken, want zij namen hem mede naar 't bureau in de SmedestraaL Uit de Kechiszaal MEINEED. Voor 't kantongerecht te Zaandam is op 2 Januari een bouwkwestie be handeld, die aanleiding heeft gege ven tot een meineedzaak. Te Assendelft woonden twee aan nemers, die volgens den een, geza menlijk gebouwd zouden hebben. De ander ontkende dit echter. Wel waren zij, volgens zijn verklaring, eerst van plan de woningen voor gezamenlijke rekening te bouwen, doch later zou dit plan afgesprongen zijn. Tegen den laatsten persoon was thans een aanklacht wegens meineed ingebracht. Er stonden 14 getuigen terecht De belangrijkste getuigen waren de me de-aannemer, die volhield, dat er voor gezamenlijke rekening gebouwd was en een ijzerhandelaar uit Krom menie. De beklaagde en zijn mede-aanne mer hadden hem verzekerd, dat zij de huizen sauien zouden bouwen. Hij le verde toen voor J 128.60 aan ijzerwa ren; doch toen hij om betaling vroeg, verwees bekl. hem naar den ander, umdat deze de aansprakelijke persoon zou zijn. De andere getuigen waren leveran ciers en werklieden. De ambtenaar van het O. M. meen de den meineed bewezen, voorname lijk op grond van het getuigenis van den mede-aannemer en de buitenge rechtelijke bekentenis aan den ijzer handelaar, dat hij inderdaad met den ander samen bouwde. Deze beide getuigenverklaringen achtte hij gestaafd door een overvloe dig bewijsmateriaal door de andere getuigen aangevoerd, De easch luid de: 5 maanden. Bekl., die voortdurend ontkende meineed te hebben gepleegd, drong aan op vrijspraak. Praktische Anarchist. Gisteren werd door den rechter commissaris behandeld de zaak van het verspreiden te Zaandam van hot boekje getiteld „De Praktische Anar chist". De verdachten in deze zaak waren niet verschenen. Eenige exem plaren zijn door de politie deetijd uit het water opgevLscht, nadat ze door de verdachten daarin waren gewor pen. Voetbal. Op het terrein aan de Spanjaards laan zal Zondag 11 April een hockey- voetbalwedstrijd gespeeld worden tusschen de Haarlemsche Hockey en Bandy Club en de H. F. C. Schietwedstrijd. Eerstdaags zal vanwege den stedo- lijken Lond van schietvereenigingen op de banen van den heer Burgers aan den Schoterweg alhier een schiet wedstrijd gehouden worden op cylin- dei'geweer. Militaire Zaken. De kapt.-kwartin. J. C Hamerslag, van hei instructie-Bat. te Kampen wordt 1 Mei a. s. overgeplaatst bij hel 10e reg. inf. te Huarlem. Retraiteh uizen. Naar „de Tijd" meldt zullen in het bisdom Haarlem en net aartsbisdom Utrecht vanwege de Congregatie des Allerheiligsten Verlossers z.g. retrai tehuizen worden geslicht. Dit zijn ge bouwen, waar afwisselend katholieke mannen en vrouwen zich voor een tijdlang kunnen terugtrekken, om zich geheel aan godsdienst-oefeningen te kunnen wijden. Uit de Omstreken OVERVEEN. Bijtijds gegrepen. Gisterenmorgen vloog een schichtig geworden paard over de hekken van het land nabij den stal van den heer G. J. van der Vliet, in woeste vaart rende het den Korten Zijlweg op, maar werd gelukkig door een paar voorbijgangers tot staan gebracht, waardoor erger werd voorkomen. AERDENHOUT. In den aanvang gesmoord. Gisterenmiddag had in de duinen onder Zand voort, toebehoorende aan Mr. H. Enschedé een begin van bosch- hrand plaats. Door het flink optreden van de heeren Drost, Ploeg en van der Linden, werd de brand in zijn aanvang gestuit door er flinke hoe veelheden zand op te werpen. Waren bedoelde personen eir niet zoo vlug bij geweest, dan zou door den Noord oostenwind de ramp niet te overzien zijn geweest. HEEMSTEDE. Drankwet. Aan mej. de wed. H. Zuelen is ver gunning verleend voor den verkoop van sterken drank in bet klein voor het perceel aan den Heerenvveg no. 91. BEVERWIJK. De Centrale Vrijzinnige kies veree niging in het district heeft besloten, na het aanvankelijk bedanken van oud-Minister Rink, als voorloopig candidaat alsnog te beproeven hem van zijn genomen besluit terug te brengen en toestemming te verkrijgen hem alsnog op de voorioopige c-andi- datenlijst (vroeger reeds bekend ge maakt) te plaatsen. Op 27 April zal de definitieve can didaat gekozen worden. Na Minister Rink, moet het meest aJe candidaat in aanmerking komen dr. A. Schuckink Kool, arts te Bever, wijk, een beslist voorstander van Staatspensionneering. (Tel.) SLOTERDIJK. De politie is er in geslaagd de da ders van het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen van 9 tot 12 jaar aan te houden, in het beruch te Slatuinenpad. Binnenland DE RAAD VAN VOOGDIJ. De SL Ct. bevat het Kon. Besl. ter uitvoering van art. 2 der Wet van 2 April tot regeling van de voogdij over den minderjarigen Koning en waarbij tot leden van den Raad van Voogdij, geroepen om Z. K. H. den Prins der Nederlanden als Vader-Voogd ter zij de te staan, worden aangewezen de heeiren: Jhr. mr. J. Roëll, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; A. W. F. Idenburg, Minis ter van Koloniën; mr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- n er aal, en mr. J. C. baron Baud, pro cureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin heeft 100 ge schonken aan de Vereeniging ter be hartiging der belangen van hulpbe hoevende kraamvrouwen. KAMERVERKIEZINGEN. De Vrijzinnig-Democratische Kiee- vereeniging te Loppersum heeft can didaat gesteld den heer H. Groene- woud te '8-Gravenhage. In een vergadering van de Vrijzin nig-Democratische Kiesvereenigirg te Middelburg werd als definitief candi daat voor de Tweede Kamer met al gemeene stemmen gesteld de heer H. Snijders, leeraar aan de R. H. B. School te Middelburg. Door de Centrale Vrijzinnige Kies- vereenigng in het district Steenwijk is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tot candidaat geproclameerd de lieer mr. J. van Gilse, kantonrech ter te Steenwijk. Door de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging „Arnhem" werd met algemeene stemmen besloten de can- didatuur van den heer K. Eland, zit tend Kamerlid voor Arnhem, te steu nen. DE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN EN HET STAATSPENSIOEN. Men meldt uit Tiel aan de „N. R. Ct." In de gisteravond gehouden verga dering ''er afdoeling Tiel van den Vrijzinnig Democratischen Bond, werd, naar aanleiding van het ver slag van den afgevaardigde ter alge meene vergadering te Utrecht en me de in verband met het bedanken van den afdeelingsvoorzitter, den heer J. P. de Jager, na breedvoerige be spreking, de volgende motie aange nomen De afdeeling Tiel van den Vrijzin- nig-Democratischen Bond. gelezen de artikelen in ..Land en Volk" betreffende staatspensionnee ring overwegende het besluit in zake ouderdomsverzorging, genomen door de algemeene vergadering te Utrecht op 17 Januari j.I. kennis genomen hebbende van de rechtvaardiging van de redactie van ,,Land en Volk" betreurt de gevolgen dier publica ties en noodigt het hoofdbestuur uit, maatregelen te nemen, dat op dezeD weg niet verder wordt voortgegaan. In afwachting van de beslissing van het hoofdbestuur werd het punt Aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer aangehouden. De heer Groenendaal, vrijzinnig-de mocraat, lid van den gemeenteraad, bedankte als lid, omdat „in dit con servatieve district de Bond nimmer met eenii resultaat zal kunnen werk zaam zijn." EXAMENS. De voorjaarsexamens der Federa tie van Handels- en Kantoorbedien- den-Vereenigingen in Nederland zul len plaats vinden op den 23sten en 24sten Juni e. k. en wel de voorbe reidende examens en de vak-examens in Nederlandsche, Fransche, Duit- sche en Engelsche handelscorrespon dentie te Amsterdam en te Rotter dam, de vak-examens in boekhouden te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Groningen. Het inschrijvingsgeld voor deelne ming aan de vak-examens bedraagt per examenvak 4 voor georganiseer- den en 6.50 voor ongeorganiseerden; dat voor deelneming aan de voorbe reidende ex» mens 5. Prospect!, behelzende o. m. de vol ledige voorwaarden tot deelneming aan de Federaftie-examens, alsmede invullingsformulieren, zijn gratis verkrijgbaar bij de heeren Brinkman en Zoon, lleerengracht 148 te Am sterdam. M. Schooneveld en Zoon, Rokin 2, te Amsterdam, firma Men sing en Visser, Wagenstraat te 'sGra- venhage, J G. van ter Veen en JJoon, Oude Gracht W Z. No. 11 te Utrecht en aan het kantoor „Mercurius", Ge dempte Glashaven No. 7, te Rotter dam, terwijl zij op verzoek gratis worden toegezonden door den secre taris der commissie, belast met de regeling der Federatie-examens, G. Smits, Postbus 35, te Haarlem. De Commissie van toezicht en ad vies bestaat uit de heeren Dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, voorzitter der Nat. Vereeniging voor Handelsonder wijs, te Winschoten, A. van Rossum, oud-voorzitter der Maatschappij van Nijverheid, te Haarlem, en Ch. H. Boissevain, industriëel te Amster dam. EVANGELISATIE DOOR HEIDE- ONTGINNING. Te 's-Gravenhage is opgericht de Vereeniging Nederlandsche Land bouw kolonisatie en In wend ge Zen ding, die zich ten doel stelt: Evange lisatie door middel van Heide-ont* ginning in ons vaderland. Zij tracht dit doel te bereiken door: 1, bestrijding van werkloosheid, door a. zelf woeste gronden te ontginnen; b. anderen daartoe op te wekken; c. voor anderen te exploitoeren; d. in- dustrieelen arbeid; e. koloniseeren. De vereeniging plaatst zich niet op eenig politiek of kerkelijk standpunt, doch streeft naar de versterking van den band tusschen Oranje en NederL Voorzitter is jhr. mr. G. C. von Wed- Ier. referendaris aan het ministerie

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1