In stormachtige Tijden. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2öe Jaargm?. ISo. 7912 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. ZATERDAG 10 APRIL 1909 fl HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB HAANDBNl Voor Haarlem 1.28 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente).1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 lüitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. I'. PEEREBÖOflL Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau dTV. ALTA. Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. ADVERTENT JÊNi Van 1—5 regels 50 Cis.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /b- elke regel meer ƒ0. R Reclames 30 Cent per regel By Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contanL Redactie en Administraties Groot© Houtstraat 55. Wei-communaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnltenspaarnc 6. Telefoonnummer 122. TWEEDE BLAD. Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1889. De Haarlemsche Handelsvereeni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen, In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls niet groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Het blijkt in den laatsten' tijd dat men deze belangrijke voordeelen be gint te waardeeren want sedert Mei meldden zich 67 nieuwe ieden aan. Als proef kunnen voortaan nieuwe ledeu voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugeuholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht vaai 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van iuformatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 cts. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In December 1908 en Januari 1909 zijn 55 vorderingen tot een bedrag van 1099.96 1/2 betaald; 13 vorderingen worden afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Nieuwe leden voor 1909/10 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei e.k. alle voorrechten als een gewoon lid. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk te>r kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. PARIJSCHE BRIEVEN LXXVL Eindelijk is dan weder de lente in getreden. Niet de astronomische len te, die op 21 Maart heet te beginnen en waar ik maling aan heb, maar de reëele, de echte lente, die de zon brengt en vogelenzang en jong ge bladerte en teem bloemknopjes. 2e heeft nu haar eersten, nog schuchte- ren glimlach, de lieve lente, een glim lach, die dit jaar wat laat is gekomen, doch den verloren tijd tracht in te halen.... Sous l'herbe, pour que tu la cueilles, II met la fraise au tednt vermeil, Et te tresse un chapeau de feuilles Pour te garantir du soleil. En in deze dagen, voorheen bezon gen door Théophile Gautier, begint te Parijs de intocht der vreemdelingen, der buitenlandsche weekjesmenschen. Zooals Zandvoort en Scheveningen hun dagjesmenschen hebben, heeft Parijs zijn weekjesmenschen. O, wat zijn die weekjesmenschen dom 1 Den geheels n dag blijven ze drente len en slenteren op den Boulevard, met een hoofdletter s. v. p. Wel gun nen zij zich af en toe tochtjes naar andere oorden te Parijs, doch de Bou levard blijft het middelpunt van al hunne gedachten en bewegingen. Sinds onheuglijke tijden is oe Bou levard immers de grootste aantrek kelijkheid van de groute Seine-stad. i Als Parijs het oog der wereld is, is de Boulevard er de pupil van. En de hal- j ve wereld is er van overtuigd, dat op bepaalue uien van den dag de schoon heid, de rijkdom, de weeide, het ta- lent en zeifs het genie op de trottoirs van den Boulevard op en neer, en heen en weer loopen, en nu en dan in een der café b neerstrijken. Et pa- i tati et patata. De vreemdeling heeft zich al voorbereid op de bewondering die hij zal moeten voelen bij de na- derïng van de beroemdheden in1 schoonheid, rijkdom, weelde, talent, genie zie boven. Verbeeld u, hij kan hen in hun echtste milieu zien, aanraken en hun, zoo hij niet al te schroomvallig is, aanspreken.... Welk een genot 1 Is zoo'n weekjesmensch dan weer terug in zijn stadje of in zijn dorp, dan vertelt hij honderd-uit van de schitterende dingen, die hij in de Fransche wereldstad, voornamelijk op den Boulevard, heeft gezien. Hij ver keert dan in de stellige meening, dat hij het allerinteressantste van Pa rijs heeft leeren kennen, en van heel nabij. Zijn levenskennis en zijn we reldbeschouwing, meent hij, zijn ruimer door geworden. En is de weekjesmensch een schrijvend wezen, even slap, onecht en oppervlakkig als bijvoorbeeld Henri Bo rel in het laat ste lustrum, dan pent hij vroeg of laat iets over het Groote Leven, ook met hoofdletters, s. v. p. De waarheid is intusschen heel an ders. De reputatie van den Boule vard is eeo geüsurpeerde. In de eerste plaats ziet men op den Boulevard in de meeste gevallen meer vreemdelingen dan Parijzenaars vreemdelingen, die allen in geduldi ge afwachting zijn van de wondere dingen van intellectueele beschaving, die er geregeld heeten voor te vallen. Zij meenen er Parijs te zullen aan schouwen in zijn meest intelligente levensfuncties. Het spreekt welhaast vanzelf, dat er ook een tikje zedenbederf bij wordt verwacht. En zoo gebeurt het niet zelden, dat op den grrrooten Boulevard een meneer, die door iemand uit Bu'ksloot of Lekkerkerk voor een Parijzenaar ,,du dernier chic" wordt aangezien, blijkt niets an ders te zijn dan een Haegschen Spui- strater, die zich zoo juist naar de laatste mode heeft gefatsoeneerd. De ze, de Spuistrater, ziet den Buikslo- ter of Lekkerkerker welluidend, dat ,,ker-ker-ker" op zijn beurt al licht voor een IJslander of een Lap lander aan. Dergelijke quiproquo's zijn vermakelijk. In de tweede plaats is er geen sprake van, dat de beroemdheden of zelfs bekendheden dikwerf, laat staan geregeld, op den Boulevard verschij nen. De schrijver, die aan zijn nieuw boek bezig isde schilder, die zijn schilderij afwerkt; de toonkunste naar-, die op zoek is naar melodische vondsten de afgevaardigde, die zijn rede voorbereidtenz. allen, wier brein in gestadige werking is, be schikken over te weinig tijd om zich veel op de platgetreden trottoirs te vertoonen. Buitendien is de Boulevard de werkplaöts van hun denkleven niet. Welke bezieling zouden zij kun nen putten uit de aanschouwing, jaar in, jaar uit, van den drom van flaneereude vreemdelingen, die, over heit geheel genomen, hetzelfde ken merk van héte nieuwsgierigheid ver toonen Neen, hun plaatsen van sa menkomst zijn elders, in kalmere wijken, waar zij geen of weinig hin der hebben van den gaanden en ko menden man met een lager staand denkleven. Bigt het met trouwens voor de hand,, dat zoodra de „Durchschnitts '-vreemdeling zich op den Boulevard centraliseerde, de in tellectueele Parijzenaar, in het be lang van zijn werk en voor zijn rust, dat centxum ontvluchtte De Parijzenaars, die wèl den Bou levard geregeld met hun bezoek ver eeren", zijn meer end eels de nietsdoe ners, de „désoeuvrés". Zij gaan er dagel';ks en op gezette uren heen, zooals een ambtenaar naar zijn bu reau gaat, de werkman naar zijne werkplaats, met dezelfde moeheid 1 hetzelfde schijnbare plichtsbesef, de zelfde werktuiglijkheid en ienzelfden schijnbaren ijver. Het eenige verschil is, dat er bij die decoratieve bou'e- vardiers geen staking kan voorko men, aangezien ieder hunner zijn eigen patroon is. Die luiwammesen nu zijn tevens geweldige opsnijders. „Geef mij een steunpunt en ik zal de aarde verplaatsen", sprak Archimedes of een ander. „Laat mij mijn gang gaan en ik hervorm de wereld", pocht de Boulevard-stamgast. Onderwijl, in tegenstelling van Arch.medes, verroert hij geen vin. Kletsen en las teren et e'est tout. Zondert men onder de Groote-Soos-snuiters een paar min of meer geestigeu uit. na neven van Aurélien Scholl rlie tus- schen twee haakjes, wèl hard werkte dan is het gansche stelletje geen knip voor den neus waard. ,,L'esprit boulevardier"'heeft zich al lang ver plaatst en is op den Boulevard vrij wel een legende geworden. En die Parijzenaars nu zijn het, waaraan de vreemdelingen zich ge meenlijk vergapen, altijd als zij, de weekjes vree indelingen., het onder scheid kunnen zien tusschen die Pa- rijsche Boulevard-figuranten en de niet-Parijzenaars, andere vreemde lingen. „Hij", schreef eens Alexandre Hepp omtrent den Boulevard, „is de suprè me steun en de voorzienigheid van al degenen, die het sterke verlangen hebben, er te komen, en die smarten lijden en worstelen en die weten, dat men al gapende geen noten kraakt." Dat moge vroeger waar geweest zijn Hepp schreef liet in 1885 thans, een kwarteeuw later, is die lofspraak misplaatst. Thans is de Boulevard niets anders dan een reusachtige Kalverstraat, waar tallooze vreemdelingen flanee- ren, tien, twintig maal heen en weer, zonder eenig bepaald doel, zich be- hagelijk voelend in het rustelooze menschengedrang van de wereldstad Parijs, behagelijk in het vele licht en in de omgeving van tientallen café's, restaurants en groote winkels en waar sommige gedesoeuvreerde Pa rijzenaars uit gewoonte hun tijd ver boemelen en verzwetsen, al of niet in gezelschap van beschilderde dames uit een onnoembaar wereldje. Behalve wat de wijdte en uitgestrekte heid betreft, is er nog een ander ver schil tusschen de Kalverstraat en den Boulevard. De Kalverstraat wordt op beide trottoirs even druk beloopen, van den Dam af tot aan de Munt, van het eêne einde dus tot het andere. Het f lance ren op den Boulevard geschiedt van den Faubourg Montmartre tot aan de Groote Opera, al loopt de boulevard nu niet met een hoofdletter aan weerskanten nog een zeer groot eind door. Men flaneert dan op het rechter trottoir, rechts op weg naar de Ma deleine. Het linker trottoir is bijkans I verlaten. Wie daar loopt, wordt ge- acht een domkop te zijn, aan wien 't Parijsche leven slecht besteed is. Want rechts rijen zich tallooze café's aaneen, terwijl links het aantal soort gelijke inrichtingen betrekkelijk mi niem is. Ik heb dit schetsje over den Boule vard geschreven met het doel, mijn landgenooten, die hier voor 'n week of zoo mochten overkomen, te waar schuwen, dat zij hun lieven tijd niet moeten verliezen door zich te veel en te langdurig op den, voor het oog aantrekkelijken, doch overigens ka rakter! oozen en volstrekt niet speci fiek Parïjsehem Boulevard op te hou den. Daar is geenszins de polsslag van het echte Parijsche levern waar te nemen. De Boulevard is het schouwtooneel van nieuwsgierige vreemdelingen en lanterfantende, minwaardige Parijzenaars. Het den kend en werkend Parijs is elders te vinden. Waar...? Zie o.a. mijn vorige en ook mijn vol gende brieven. In de journalistiek is plaatsruimte een opdringerige factor. OTTO KNAAP. Stadsnieuws Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 14 April, des namiddags te 1 1/2 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aaai de orde worden gesteld 1. Mededeel ingen en ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming boeken en kas gemeente-ontvanger. 2. Voorstel B. en W. goedkeuring rekening en verantwoording Stads- Apotheek, dienst 1908. 3. Id. id. machtiging af- en over schrijving begrooting huiszittende armen en Stads-armen en zieken huis. dienst 1908. 4. Id. id. verzoekschrift Haarl. Ke gelbond, beschikbaarstelling van een medaille. 5. Id. id. beschikbaarstelling gel den overplaatsing gemeentelijke kweekerijen en vestiging centralen schooltuin. 6. ld. id. verzoekschriften afschaf fing of behoud kermis. 7. Id. id. wijziging Raadsbesluit d.d. 4 December 1907 No. 23, met verzoekschrift E. N. E. T., om con cessie electrische tramlijn naar Over- veen en nader schrijven B. en W. 8. Id. id. vaststelling verordening bepalingen ontslag gemeente-ambte naren en -bedienden. 9. Id. id. eervol ontslag twee on derwijzeres School No. 11. 10. Id. id. verbouwing gebouw H. B. School Jacobijnestraat en ver plaatsing Burgeravondschool. 11. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceelen Rozenstraat no. 51 s w. 12. Id. id. gebruik lokalen hulp- school Van Zompolstraat voor Wees- hu isschool. 13. Schrijven id. benoeming lid PI. Comm. van toezicht L. O. 14. Aanbeveling id. benoeming lid Comm. C wering schoolverzuim. 15. Voordracht id. benoeming on derwijzeres school No. 7. 16. Vergadering met gesloten deu- Baden In liet douchebadhuis aan den Kou- el enhorn zijn in de afgeloopen week 689 baden genomen, in dat op het Leidscheplein 577. Uit de Omstreken Reglement voor Ambtenaren, Beambten en Werklieden te Schoten In het Raadsverslag wordt melding gemaakt van het reglement voor amb tenaren, beambten en werklieden van de gemeente Schoten, waarvan de be handeling is uitgesteld om den be trokkenen gelegenheid te geven in zage te nemen van het ontwerp-regle ment. Wij laten hieronder een uittreksel volgen: Het reglement geldt voor ambtena ren en beambten, door den Raad of B. en W. aangesteld, behalve het on derwijzend personeel; tijdelijke amb tenaren of beambten; vaste werklie den, door of namens den raad aange steld, op proef aangestelde werklie den, die met langer op proef zijn aangesteld dan 2 jaren; losse werklie den, die voor werkzaam lieden van tij- delijken duur worden aangesteld. Vóór elke vaste aanstelling moet een verklaring worden overgelegd, dat de persoon gezond is en geen li chamelijke gebreken bezit. De uitbetalingen der jaarwedden geschieden maandelijks of driemaan delijks naai- verkiezing; die der week- loonen eiken Zatetrdag van het loon van Donderdag tot Donderdag. Valt een Christelijke erkende feestdag op Zaterdag dan wordt het loon uit betaald zoo mogelijk een dag te vo ren, in allen gevalle zoo spoedig mo gelijk. Voor losse werklieden kan een uit zondering gemaakt worden bij werk zaamheden van korten duur. Bij ontslag geschiedt, de uitbetaling onmiddellijk als het bedrag zal zijn vastgesteld. De straffen zullen bestaan uit: lo. Vermaningen voor geringe te kortkomingen. 2o. inhouding van verlofdagen, wanneer een paar malen vermanin gen zijn gegeven. 3o. schorsing, wanneer blijken mocht, dat het niet wenschelijk is, dat de betrokkene zijn werkzaamhe den blijft waarnemen, of dit niet is in 't belang der gemeente. Schorsing geschiedt door den ge meente-opzichter en den Directeur der Gasfabriek voor ten hoogste 3 maal 24 uren; door B. en W. voor ten hoogste een maand. De opzichter en de directeur, hierboven bedoeld ge ven van schorsing binnen 24 uren kennis aan B. en W. B. en W. geven bij schorsing binnen 14 dagen kennis daarvan aan den Raad, met opgaaf der redenen. Verleent de Raad na schorsing geen ontslag, dan moet vermeld wor den, of de aanspraak op bevordering of loonsverhooging wegens dienstja ren al dan niet behouden blijven. 4o. Ontslag. Ontslag wordt ook verleend: op ver zoek, wegens lichamelijke invalidi teit of doorgaande ongeschiktheid, wegens opheffing der betrekking, als de noodzakelijkheid daarvan voor de belangen van den dienst blijkt. Vaste ambtenaren en werklieden kunnen van ontslagverlening we gens lichamelijke ongeschiktheid of wegens het belang van den dienst, wanneer dat ontslag niet door den Raad is gegeven, in beroep komen bij een Raadscommissie. Deze wordt gevormd door drie leden, voor drie jaren door den Raad te benoemen. De EEUiLLEiON Naar het Engeisch, door Barones Orczy, 49) Burners, vrienden, broeders, zei hij op warmen toon, de beklaagde is een jong, onschuldig meisje, nog ge heel onbekend met ge va ai- of zonde. Gij allen hebt moeders, zusters, doch- ters hebt gij haar niet gadegesla gen in de vele stemmingen, waar voor een vrouwenhart vatbaar is hebt ge 'haar niet teeder, vriendelijk en toegevend aan opwellingen ge zien Zoudt ge hen zoo liefhebben als het niet juist was om dat veran derlijke van haar stemmingen Hebt ge haar in uw hart niet vereerd, om die edele opwellingen, die alle man nelijke plannen en berekeningen te schande maken? Kijk naar de be klaagde, burgers. Zij heeft de repu bliek, het Fransche volk lief en vreest dat ik ais onwaardig vertegenwoordi ger van haar zonen verraad zal ple gen tegenover haar land. Daarom wa$ haar eerste opwelling mij te gen te houden voordat ik die leelijke misdaad bedreef, mij te straffen of misschien mij alleen te waarschuwen. Maakt een jong meisje berekeningen, burgers? Zij handelt naar de in spraak van haar hartpas later ont waakt haar verstand als de daad al verricht is. Dan komt er soms be rouw, een andere opwelling, die wij allen veroerefi. Zou u azijn uit ro zenbladeren willen trekken Even goed kan u verstand vinden in het hoofd van een'jong meisje. Is dat een misdaad? Zij wilde mij dwarsboomen in mijn verraad, maar toen zij mij in gevaar zag, kreeg haar oprechte vriendschap voor mij de overhand. Zij had mijn moeder lief, die dan een zoon zou moeten missen zij hield vaji mijn gebrekkige pleegzuster ter wille van haar, niet ter wille van mij een verrader gal zij toe aan een ande re, een edele opwelling, n.L om mij voor de gevolgen van mijn eigen dwaasheid te behoeden. Was dat een misdaad, burgers? Als ge pijn hebt, zijn het dan uw moeders, vrouwen en zusters niet, die u troosten Al^ ge ernstig ziek zijt, zouden zij dan haar hartebloed niet willen geven om u te redden? en als in sombere uren van uw leven uw hart bezwaard wordt door berouw over een daad, die gij niet openlijk voor de wereld kunt bekennen dan ziin het weer uw vrou welijke familieleden, die met zachte, k almee rende woorden tot u komen, die uw kloppend geweien tot kalmte trachten te brengen en zoo troost, rust en vrede geven En zoo heeft de beklaagde gehandeld, burgers. Zij had mijn misdaad gezien en wilde haar straffenzij zag degenen, dae haar in moeilijke oogenblikken vriendschap hadden betoond en zij trachtte hun verdriet te doen ophou den door mijn schuld op haar schou ders te nemen. Zij heeft voor dien edelen leugen meer geleden dam eeni ge vrouw ter wereld. Zij ia bereid den dood tegemoet te gaan en toch ia zij zoo onschuldig als uw pasgeboren kinderen. Maar gij, burgers van Frankrijk, die boven alles edel, waar en ridderlijk zijt, gij zult niet toe staan, dat de zachte opwellingen van een jonge en Lieve vrouw zoo zwaar gestraft worden. Op u, vrouwen van Frankrijk, doe ik een beroep in naam van uw kinder jaren, meisjestijd en moederschap beoordeel haar zacht, zij is liet waard, meer waard dan eenige andere heldin uit de historie van Frankrijk. Zijn magnetische stem weerklonk door de groote, sombere rechtzaal. Zijn enthousiasme sleepte zijn toe hoorders mee, rijn beroep op hun eer en ridderlijkheid riep alle betere ge voelens in hen wakker. Daar zij hem haatten om zijn verraad, hadden zijn meeslepende woorden hun harten voor haar geopend. Zij hadden naar hem geluisterd zonder hem in de rede te vallen, en nu hij eindelijk zweeg, was het uit half ingehouden uitroepen en blikken op Juliette geworpen heel duidelijk, dat de menigte, die eerst niets van haar wilde weten, zich nu blijkbaar tot haar voelde aangetrokken. Als het volk op dit oogenblik over het lot van Juliette had moeten be slissen, dan zou het haar zeker met algemeen© stemmen hebben vrijge sproken. Terwijl Dérouiède sprak had Mer lin een paar maal getracht op het ge laat van zijn vriend Foucquier Tin- ville te lezen, maar de Publieke Ver volger stond met zijn gezicht in de schaduw en had tijdens de speech van den burger-afgevaardigde geen spier bewogen. Hij zat daar achter zijn les senaar met de kin op de hand rustend voor zich uit te staren met een uit drukking van onverschilligheid, bij na van ormoozelheid. Toen Deroulède nu ophield met spreken en de geestdrift weer wat be daard was, kwam hij langzaam over eind en zei kalm Dus u beweert, burger-afgevaar digde, dat de beklaagde een onschul dig meisje is? Ja, zei Dérouiède luid. En wil u dan het hof eens ver tellen, waarom u zoo bereid Is uzelf van verraad tegen de republiek te be schuldigen, terwijl u toch heel goed de gevelgen van uw daad kent? Zou er een Franschman zijn, die zijn leven wil redden ten koste van de eer van een vrouw antwoordde Dérouiède trotsch. Een gemompel van bijval begroette deze woorden, en Tinville zei daar om Juist zoo, heel juist. Wij waar deeren uw ridderlijkheid, burger-af gevaardigde. Dezelfde geest bezielt u ongetwijfeld als u beweert, dat de beklaagde niets wist van de papieren dj© u zegt vernietigd te hebben Zij wist er niets van. Ik vernie tigde zexk wist niet, dat zij gevon den warentoen ik in huis terug kwam, hoorde ik dat burgeres Juliet te Marny zichzelf valsch beschuldigd iiad van bet verbranden dier pa pieren. Zij zei, dat het minnebrieven waren. Dat is niet waar. o beweert dus, dat rij onschul dig is? Voor de geheele wereld. Koe komt het dan, dat die verra derlijke briefwisseling nog smeulen de gevonden is in de aschla op de ka mer van die jonge dame en de ge scheurde brieventasch verborgen tus schen haar japonnen In een valies Dat is niet waar. De minister van Justitie, burger afgevaardigde Merlin, gtaat voor de waarheid daarvan in. Het is de waarheid, zei Juliette kalm. Haar stem klonk duidelijk, bijna Iriomfeerend te midden van de adern- looze stilte, veroorzaakt door de el kaar snel opvolgende vragen en luid- klinkende antwoorden. Dérouiède zweeg nu. Dat ééne onnoozele feit was hem onbekend. Anne Mie had, toen zij hem oj) de hoogte bracht van de gebeurte- nissen in verband met de arrestatie van Juliette, vergeten te zeggen, dat de verbrande brieven in de kamer van het jonge meisje gevonden waren. Tot op dit oogenblik was hij onder den indruk geweest, dat zij de papie ren verbrand en den brieventasch verscheurd had in de studeerkamer, waar zij alleen gebleven was, nadat Merlin en zijn mannon de kamer ver laten hadden. Zij kon ze daar gemak kelijk verbrand hebben, omdat daar altijd een klein spirituslampje brand de op een hoektafeltje ten dienste van liefhebbers van rooken. (Wordt vervoledh,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5