HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. In stormachtige Tijden. Als gij uw kind WOENSDAG 14 APEIL 1909 kuitenlandsch Overzicht EEN NIEUWE REiVOLUTIE IN T TURKENLAND. ,,'t Zijn sterke beenen, die de weel de kunnen dragen". Dit gezegde is ook toepasselijk op den gemoderniseerden Turkschen staat. Na de welgeslaagde bloede- 1002e revolutie der zomermaanden van 1908, die 't ou d-Turkije binnen 24 uuir In 't nieuw Turkije oratoo- verde was 't al duidelijk, dat ten avond of ten morgen een tegenomkee- ring te wachten was. Na de actie komt de reactie na den onverwacht snellen vooruitgang de tegenslag. Nu ig deze nieuwe revolutie geko men I Telegrammen uit Konstantinopel brengen onrustbarende berichten. Burgers en soldaten zijn in opstand gekomen, hebben 't parlementsge bouw omsingeld, en eischten veran dering in de regeering. 't Eigenaardige is, dat de regeering op deze eerste aanmaning van de opstandelingen, dadelijk heeft toege geven. 't Ministerie werd een-twee drie ontslagen en een ander kabinet ia al in de maak 1 De oude vader Kiamdl pasja is weer tot grootvizier en kabinetsformateur aangewezen... Dit nieuws geeft aanleiding tot vele be scho uw ingen. Ten eerste is opvallend, dat ook bij deze revolutie geen bloed gevloeid heeft. Wel namen de soldaten hun of ficieren gevangen, en wierpen ze ge kneveld in de provoost, maar.... dit geeft alleen een paar blauwe plekken Ook is 't opmerkeLijk, dat de militai ren in deze omkeering weer een voor name rol spelen. Er is daarvoor slechts een conclusiede dicipiine van 't Turksehe leger staat niet hoog I 't Is toevallig, dat de regeering juist voor eenige dagen een bev<.had uitgevaardigd, waarin den iaiwjver- dedigerg verboden werd, zich bij een politieke vereeniging aan te sluiten, 't Verbod kwam evenwel te iaatToen was 't complot al aan 't werken, zoo dat ook hier toepasselijk is„wan neer 't kalf verdronken is, dempt men de put" Wat was 't doel van deze tegen- revolutie? Ongetwijfeld spelen de politiek en de godsdienst hier een hoofdrol. Na de eerste revolutie is er steeds een strijd geweest, tusscben de vooruit strevende gemoderniseerde Turken en de meer behoudensgezinde Muzel mannen. De echte geloovige Muzel man voelt zich in een Europeeschen constitutioneelen staal niet thuis... De Joiig-1 uiksche partij de aan stekers van de Juii-revoiutie waren de volbloed Europa vrienden, de voor. standers van de vooruitstrevendste ideeeu. Dit bleek nog voor enkele maanden, toen Kiamil pasja gedwon gen werd' af te treden als grootvizier, omdat hij nog te ouderwetsche be grippen had. Nu kwam er een grootvizier met nieuwe begrippen, 't Wag Hilmi pasja, die krachtig werkte voor de be vordering van alles wat nieuw en vooruitstrevend was. Hij werd krach tig door de Jong-Turken gesteund en 'i in het geheim werkende comité voor „Eenheid en Vooruitgang" hielp eveneens mee. De eerste botsingen tusschen Oud en Nieuw-Turkij© bleven niet lang uit. De Oud-Turken wilden voorrech ten toekennen aan de Mohamme- daansche bevolking door deze een ze kere zelfstandigheid te geven. Dit leidde tot woeste scheldpartijen Ln de Kamer, waar de Jong-Turken opper machtig zijn. Wat de Oud-Turken niet Ln de Ka mer konden gedaan krijgen, werd door hun perg bewerkt. Vooral 't libe rale blad „Serbesti" werkte daarvoor hard. De hoofdredacteur moest dezen ijver evenwel duur betalen, want voor eenige dagen werd hij vermoord gevonden. Wel ontkent de Jong-Turk- sche partij alle schuld aan dezen moord, maar Deze strijd tusschen Oud en Nieuw heeft ten gevolge gehad, dat een ver eeniging van Oud-Turken werd op gericht, die zich ten doel stelt den Mohammedaanscheoi godsdienst trouw te bewaren en de Oud-Turksche overleveringen te handhaven. Er zijn nog meer ontevredenenBij de genoemde elementen voegden zich de menschen, die daor den nieuwen koers in hunne belangen benadeeld waren of vreesden benadeeld te zul len worden, waaronder vele ontsla- gen ambtenaren, die overbodig ble ken. Al deze ontevredenen hebben nu deze tegen-revolutie bewerkt. De te vooruitstrevende Jong-Turken ten achter de regeeringstafel verdre ven worden. Reeds wezen we op 't eigenaardige, dat de Sultan op de eersite aanmaning van deze revolutionairen toegaf. Dit wijst er op, dat de oude partij ster ker is, dan menigeen zou veronder stellen. Nu is de grijze, eerst afgedankte, grootvizier in eere hersteld Vader Kiamil troont weer op 't gestoelte der eere.... Dit beiteekent, natuurlijk, dat de politiek van Turkije voortaan weer eenige procenten behoudender zal zijn. öf met deze kabinets-wisseling ook de revolutie weer verdwenen zal zijn. We moeten daarvoor nadere berich ten afwachten. De opgewonden gemoederen de telegrammen verkondigden, dat te Konstantinopel en te Stamboel een paniek heerschte zijn niet in eens te bedaren. En als de Oud-Turken tevreden ge steld zijn, beginnen de Jong-Turken hetzelfde spelletje. Beurt om beurt. DE VERJAAGDE EX-PRESIDENT. Het stoomschip „Versailles" ig geëscorteerd door twee Amerikaan- sche kruisers te Pointe Pitre aangekomen. De dood-zieke Castro heeft een journalist ontvangen, om tegenover dezen zijn hart te luchten. Op de vraag, wat zijn plannen voor de toekomst waren, antwoordde Cas tro, dat dit geheel en ai van Frank rijk zou afhangen, daar hij zich be schouwde als een gevangene van de l'Tansche regeering. Castro vervolgde Ik vvensch aan de geheel© wereld te verkondigen, dat ik het een schande acht, een stervend man, die nooit eenige misdaad be ging, op zoo'n wijze te behandelen, vv are uiij toegestaan in Venezuela te landen, dan zou ik voor de rechtban ken aldaar mijn aanspraken op mijn land en mijn vermogen hebben doen gelden. Engeland en Amerika hebben zich echter door mijne tegenstanders laten gebruiken als werktuigen voor hunne wraakzuchL Zoo iets is be schaafden mogendheden onwaardig. Verder vertelde hij, dat bij geheel en ai te gronde is gerichtdat hij niet meer bezit dan 3UOO peseta's en niet 3UÜ miliioen, zooals rondgestrooid is, en dat hij dus absoluut niet bij machte is een militaire macht op de been te brengen om de regeering van Venezuela te bestrijden. Zoo heeft Castro geklaagd... Is 't geen arme, veel geplaagde, on rechtvaardig behandelde stumper?.... Maar... „loontje komt om z'n boon tje" En toch, er zijn nog velen, die voor Castro een toekomst zien. In Venezue la wint de Gastro-beweging weer veld. Ten bewijze daarvoor kan o. a. strekken, dat de rechter, die de aan klacht tegen Castro zou behandelen, zonder eenigen grond iin hechtenis is genomen, en dat een groot aantal bladen, die daartegen opkwamen, zijn geschorst, ITALIë DN DE DRIEBOND. Eerst heeft de Duitsche rijkskanse lier eenige onder-onsjes 'gehad met den ltaliaanschen minister van bui- tenlandsche zaken. Nu is keizer Wil helm naar Venetië vertrokken, om daar den koning te ontmoeten. Stof tot ellenlange beschouwingen. Welke waarde deze ontmoetingen hebben Ongetwijfeld wijst 't op een versterking van den driebond. Italië schijnt zich dus te bedenken.. HET VERDRAG TUSSCHEN ENGE- LAND EN JAPAN. De voornaamste Engelsche bladen beijveren zich, liet verzinsel van de Wiener All gemoute Ztg, dat n.l. Japan voornemens zou zijn het Britsch-Japansch© verdrag van 19U5 op te zeggen tegen te spreken. En kele dier bladen zijn tot die tegeu- spraak gemachtigd door den Japan- schen gezant te Londen, die het be richt van de W. Allg. Ztg. een „kwaadwillige nonsens-tijding" noern de. Sommige bladen zetten nog uit een, dat Japan het verdrag op zijn vroegst pas in 1914 zou kunnen op zeggen. GROOTE BRAND. Een hevige brand woedt in Roches ter (Staat New-York). Ongeveer tach tig kostbar© gebouwen, waaronder verscheiden© kerken, zijn reeds ver brand. Er ig om hulp geseind. Stadsnieuws 8TUKKEN VAN DEN RAAD. Traanconcessie. De heer Rinkema stelt voor, B. W. uit te noodigen, vóórdat verdere onderhandelingen met de H. IJ. S. M. zullen plaats hebben, deze zaak terug te zenden naar de Tramcoinmissie, om nader advies, met het verzoek zoo spoedig mogelijk te willen aangeven, welke lijnen naar haar oordeel in concessie behooren te worden gege ven, en onder welk© voorwaarden. Hinderwet. B. en W. van Haarlem berichten, dat van heden op alle werkdagen van deg voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 27 April e. k. 's namiddags te 11/4 uur, ter gemeente-secretarie (7de Afdeeling) ter inzage is nederge- legd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van P. Machielse, om vergunning tot oprichting van een© si garendrogerij in het perceel aan de Duvenvoordestraat no. 21, en dat op den vee-rtienden dag na heden, zijnde 27 April e. k., en wel des namiddags te 1 1/4 uur op het Raadhuis der ge meente de gelegenheid zal worden ge geven, om ten overstaan van het ge- mee nitebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in. te brengen. Nationale Militie. De Burgemeester brengt ter kennis van belanghebbenden, die vermee- nen in aanmerking te komen, tot het erlangen van ontheffing van den werkelijken dienst op grond van de 4e in verband met de 3e zinsnede van art. 113 der MiLitiewet 1901> zoo- als die wet laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 5 December 1903 (Staats blad No. 347), of van een© geldelijke vergoeding als bedoeld in arükel ƒ13 bis van genoemde wet, dat hun belang medebrengt, dat de aanvragen, hetzij om ontheffing, hetzij om ontheffing of vergoeding, tijdig (eenige weken vóór de opkomst onder de wapenen), op ongezegeld papier worden gericht aan H. M. die Koningin en de aan vragen enkel om vergoeding, aan den Minister van Oorlog, zoo de ingelijf de tot de Militie te land en aan den Minister van Marine zoo hij tot de zeemilitie behoort. Voorts wordt nog ter kennis ge bracht, dat, indien -uit het LngesteJde onderzoek betrekkelijk een© aanvra ge om vergoeding blijkt, dat er ter men aanwezig zijn, den ingelijfde in aanmerking te doen komen om van den werkelijken dienst te worden ont heven, die bij de aanvrage betrokken Minister alsdan aan den ingelijfde zal doen kennen, dat deze zich tot H. M. de Koningin zal kunnen wenden, met een verzoek tot het erlangen van vorenbedoelde ontheffing. VEEL EN WEINIG WERK. De Haarlemsche corr. van Land en Volk heeft nu ©en gemakkelijk mid del gevonden om de werkloosheid aan de Conrad te bestrijden. „Op d© HaarLemsche Machinefa briek, voorheen Gebr. Figee", zoo schrijft hij, „is nameiijk reeds twee jaar lang overvloed van werk. Op de ze fabriek, welke hoofdzakelijk elec- trische installaties vervaardigt, wordt minstens 11 uur, doch bijna altijd Lan ger gewerkt, dikwijls ook des nachts en des Zondags. En dez© drukte zal nog minstens 2 jaar duren, daar de fabriek nu ook bei-ast is mei de instal latie van het kanaal SeJzaeteGent." Jammer dat dit wondermiddel niet opgaat. Niet opgaat omdat men maar niet zoo een honderd werklieden neer zet in een tijdelijke werkplaats daarvoor is ruimte noodig, daarvoor moeten er werktuigen en machine rieën zijn, daarvoor zou de fabriek bovendien een geduchten overvloed van werk moeten hebben. De mededeelingen daarover zijn zeer overdreven. Dat de drukte min stens nog twee jaar duren zal is mis, dat d© fabriek nu ook (dus pas) be last is met de installatie van het ka naal SelzaeteGeilt is ook mis; d© order voor de eiectrische installatie van de sluis te Ter Neuzen is al van ouden datum en loopt dit jaar af. Dat er dikwijls Zondags gewerkt wordt Is ook al mis, dat gebeurde een enkelen keer voor een haastwerk, wanneer iets verplaatst of geschilderd moest worden, een paar maal in een jaar. Wat wel waar is, maar de corr. klaarblijkelijk niet weet, Is dat d© directie van de Haarlemsche Machi nefabriek een paar weken geleden een deel van haar werk aan de C o n- rad heeft gegeven, dat aan deze werf gemaakt wordt. Maar zooveel is het niet, dat daar de werkloosheid mee kan worden tegengegaan. Thans is dan ook de werktijd aan de Haarlemsche Machinefabriek weer normaal. Binnenland VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. De afdeeling Utrecht der S. D. A. P. heeft thans defd.nit.ief candidaat ge steld voor de Tweede Kamer, voor 't kiesdistrict Utrecht II, in de plaats van mr. M. Mandeis, den heer dr. J. van Leeuwen te Schiedam. Het par tijbestuur der S .D. A. P. heeft aan deze candidatuur zijn goedkeuring gehecht. In het district Veendam heeft de Central© Antirev. Kiesvereeniging ds. Petersen, gereformeerd predikant te Veendam candidaat gesteld. De Centrale Liberale Kiesvereeni ging te Ten Boer heeft candidaat ge steld den heer mr. P Rink. Door ai le afdeelingen der combina tie van Vrijzinnige en Vrijzinnig De mocratische Kiesvereenigingen iin 't district Winschoten is de heer dir. D. Bos wederom canddaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, en wel mei algemeen© stemmen. EEN ONEERLIJKE ZOON. De opsporing wordt verzocht van den 23-jarigem grondarbeider G. J. N., wonende te Sliedrecht, die Ln de ouderlijke woning een kast heeft open gebroken en daaruit ontvreemd f 95, benevens twee credietbrieven, ten na me van zijn vader, op de Credietvetr- eeniging te Dordrecht. Een der brieven is door hem weder rechtelijk geïnd ten bedrage van f 907. Het laatst is hij gezien te Rotter dam en hij heeft vermoedelijk de wijk genomen naar Z.-Amerika. BALDADIGEN OF INBREKERS? Te Delft is in den nacht van Zater dag op Zondag ingebroken bij den handelaar in koloniale waren V. aan den Verversdijk aldaar. De inbrekers hebben zich met enkele centen tevre den moeten stellen, daar de heer V. 's avonds de geldswaarde medeneemt naar zijn huis. Bovendien werden van tal van hui zen koperen deur- en beiknoppen af gerukt, zelfs van het huis van deai burgemeester. Van daders geen spoor. POST- EN TELEGRAAFBEAMBTEN. Een protest- en propagandaveirga- dedering van den Ned. Bond van Chr. Post- en Telegraafbeambten, te Hil versum gehouden, naar aanleiding van het besluit van de afd. Hilversum van den Ned. Bond van Post- en Te- legraafbeambten om niet officieel deel te nemen aan de feesten ter ge legenheid der vervulling van Neder lands blijde verwachting, heeft geleid tot een scheuring in die afdeeling en tot de oprichting van een afd. Hilver sum van den Ned. Bond van Chr. Prot. Post- en Telegraaf beambten. BRANDEN. Door onbekende oorzaak zijn te Steenwijkerwold twee landbouwers- woningen afgebrand. Behalve de in boedels werden 14 stuks rundvee, 1 paard en 20 varkens een© prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Te Hummelo brandde de 4-dubbele boerenhofstede „Klein Amerika", toe- behoorende aan den heer Kuiperij, en bewoond doar de gezinnen Gieiing, Nieuwen huis, Knuvelder en Wissink, totaal af. Te Losser woedde ©en felle bosch- brand. Vele Hectaren zijn verbrand. Maandagnacht is afgebrand de wo ning van J. Snoek t© Weer© (N.-H.) De inboedel ging mede verloren. Het verbrande was plaatselijk verzekerd. Maandagmiddag geraakte door on bekende oorzaak een aanzienlijke op pervlakte van de Vuchtsche heide in brand. De droge struiken en heide planten, in. vereeniging met den fel len westenwind, deden 't vuur snel om zich heen grijpen. Uit den omtrek kwamen tal van blusschers opdagen, maar pas toen uit s- Her togen bosc h eenige secties militairen, gewapend met hunne pioniersgereedschappen, zich bij hen waren komen aansluiten, kon men er ten slotte met veel moeite in slagen, den brand meester te wor den. De daarna invallende regen zorgde er verder voor, dat de alom nog smeulende heide, die over een oppervlak van pl.m. 2 H.A. is afge brand, niet opnieuw vlam kon vatten. Omstreeks 4 uren in den morgen van den len Paaschdag werd ont dekt dat de vlammen sloegen uit het gebouw der Chemische fabriek of magnesiafabriek, aan de IJselkade te Kampen. De brandweer met de poli tie, vrij spoedig aanwezig, togen on- middeLlijk aan het werk en slaagde men er in tegen half 6 den brand voor goed te blusschen. Het dak is voor een groot deel vernield. Door het vele water werd in de benedenverdieping vrij wat schade aangericht. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. ONGELUKKEN. Dinsdagmorgen tegen 8 uur Is te Rijsenburg een ongeval voorgeko men, dat nog betrekkelijk goed is af- geloopen. Iemand uit Amsterdam was eenige dagen geleden op zijne villa te Rijsenburg aangekomen om zooals gewoonlijk daar met zijne fa milie de zomermaanden door te bren gen. Een doove hond dreigde onderdo Oosten-Stoomtram te geraken en de Amsterdammer dit ziende wilde het dier redden, doch viel daarbij zelf tusschen de rails terwijl de tram in volle vaart naderde. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest zich eens klaps om te draaien, waardoor zijn beenen buiten de rails geraakten, doch hij kreeg een hevigen stoot van de locomotief tegen hoofd en schou der, waardoor vooral aan het hoofd een gapende wonde ontstond. De ge wonde bleef eenige oogenblikken be wusteloos liggen, doch kon later, ge steund door een paar voorbijgangers, naar zijn woning gaan, alwaar ter stond geneeskundige hulp werd inge roepen van den heer Groot, arts te Driebergen, die de verwondingen niet levensgevaarlijk achtte. Gisterenavond is te Bres keus een 1^-jarlg kindje van A. y. d. F op ee nige meters van zijn won.ing n een sloot geraakt. Toen het kind op liet droge was gehaald, waren de levene geesten reeds geweken. WAAROM GEEN AFSLUITBOOMEN - Gisteravond ongeveer half acht werd de 75-jarige A. Nijen Twilhaar op den overweg in de Mensinksteeg te Nij'verdal (Ov.) door den zand- trein van den aannemer der nieuwe spoorlijn Necde— Hellendoom overre den en onmiddellijk gedood. De man was erg doof, en heeft waarschijnlijk het, sein van den machinist, dat voor eiken overweg wordt gegeven, niet gehooid.. Maar in eik geval was het ougeluk voorkomen, als er afsluitboo. men waren geweesL en is dit droevige feit reeds voldoende bewijs voor de noodzakelijkheid daarvan, althans in de kom van het dorp. (Zw. CL) BAKKERSTENTOONSTELLING. Het Uitvoerend Comité van de van 1 tot 8 Aug. e.k. te 's-Hertogeobosch te houden tentoonstelling van brood-, koek- en banketbakkerij-benoodigdhe- den heeft besloten deze, voor zoover re de plaatsruimte zulks zal toelaten, met een afdeeling voor producten uit te breiden. Het bakkerij- en maalderij- station te Wageningen zal haar in strumenten en gereedschappen, zoo mede een miniatuuroven voor proef nemingen exposeeren en daaraan toe voegen een etalage van vervalschte waren. Tevens zullen lezingen wor den georganiseerd; o.a. zullen als sprekers optreden de heeren dr. J. Roeters van Lermep, te 's-Gravenha- ge en F. F. BruinLn-g Jr., directeur van het proefstation te Wage hingen. De heeren N. v. d. Ven en A. Lam her mant te 's-Ilertogenbosch hebben zich bereid verklaard om, in overleg met het Uitvoerend comité, de wedstrij den op het gebied der koek- en ban- ketbakkerij te organiseeren. CONGRES VREEMDELINGEN VERKEER. De feesten die tea- gelegenheid van het Congres voor Vreemdelingenver keer te Helder zullen worden gehou den, nemen langzamerhand een vas- teren vorm aan. Zij zullen bestaan in een turners-uitvoering van het gewest Noord-Holland, muziek-concours, boottochten op het Marsdiep, bal- champètre, illuminatie, specialiteiten- voorstellingen van Frits van Haar lem, enz. De korpsen, die aan het mu ziekconcours deelnemen, en geen prijs verwerven krijgen allen een troost prijs (zilveren vaan del medaille). De commissie beschikt over een zeer groot aantal pry zen, zoodat geen en kel korps zonder medaille Deu Hel der zal verlaten. l>e inschrijving voor dat concours sluit 1 Mei. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR VROUWENKIESRECHT. De delegatie, die Nederland zal ver tegenwoordigen op het aanstaand in ternationaal congres voor vrouwen kiesrecht., te Londen, bestaat uit dr. Aletta H. Jacobs, presidente, de da mes J. C. van Lanschot Hubrecht, E. A. Haighton, H. C. van Loenen de Bordes, Johanna W. A. Naber, M. YV_ H. Rutgers-Hoitsema, leden en de da mes E. Bergsma, W. C. Clifford Kocq van Breughel-Roelofsz, C. C. A. van Dorp, W. Drucker, C. F. Kehrer-Stu- art, J. J. Lagers, plaatsvervangende leden. MOEDIGE REDDING. Het 7-jarig zoontje van schipper Van der Ham te Brielle viel spelende te water in het diepe Spul; liet kind was reeds zinkende en ware zeker verdronken, indien niet L. Wees ie, die passeerde, het had gered, door ge kleed te water te gaan. Dit is reeds het 14e kind, door het tijdig en moe dig optreden van Weesie aan den dood onttrokken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft h t dan Dr. HOMMEL's Haema- togen. Laat U echter geene der vele namaaksels aanpraten! Onze geachte Lezers worden attent gemaakt, op de Ln ons Nummer var. heden voorkomen de advertentie der Hollandsche Credietbank, die Belgische Con- go-Loten A frs. 100.aanbiedt op maandelijksche afbetalingen van f 1.f2. - en 3. Zooals uit de advertentie blijkt, trekken deze Loten 6 maal 's jaars, en zijn er hooge prijzen aan verbonden. De eerstvolgende Trekking, waarin de Hoofdprijs Frs. 150.000 bedraagt, heeft reeds op 20 April aanstaande plaats. Letteren en Kunst ANTI-SUIKERACCIJNSBOND. Met ingang van 1 Mei zal van weg© den Anti-Suikersaccijnsbond een twee maandelijksch orgaan verschijnen, „De Suiker", dat gratis zal worden verspreid. Als redacteur zal optreden de heer W. Graadt van Roggen, re- FEUILLETON Naar liet Engelsch, door Barones Urczy. 51) Hij wist heel goed, hoe het met hem gaan zou dat hij binnen enkele oogenblikken ook veroordeeld zou worden, dat zij beiden midden door tie menigte heen naar de gevangenis gebracht zouden worden, naar de zelfde gevangenis om daar met an deren nog enkele uren op den dood te wachten. En dan morgen bij het aanbreken van den dag, dan wachtte hen de dood onder de guillotine. Dood in liet pu bliek met al het afschuwelijke, dat daaraan vast was. En in zijn hart was niets dan lief de voor haar Liefde en een intens medelijden want de straf, die zij had te doorstaan was veel grooter dan haar zonde. Hij hoopte, dat het berouw Ln haar hart niet al te bitter mocht zijn en hij dacht met vreugde aan de enkele uren, die hem wacht ten, die hij in haar bijzijn zou kun nen doorbrengen, waarin hij haar misschien zou kunnen troosten en ge ruststellen. Zij was niets dan het slachtoffer van een ideaal, van het lot, dat ster ker was dan haar eigen wil. Zij stond als een onschuldige martelares tegen over het groot© misdrijf in haar le ven. Maar de minuten snelden voorbij. Foucquier Tinville had blijkbaar zijn nieuwe vonnissen klaar. Dat tegen Juliette Marny werd het eerst voorgelezen. Zij was nu be schuldigd van niet Paul Déroulède samengezworen te hebben tegen de veiligheid van de republiek, door be kend te zijn met een verraderlijke Correspondentie gehouden met de ge vangene, Marie Antoinette, na welke bescüuldiging de Pubiieke Vervolger haar vroeg of zij nog iets te zeggen had. Neen, antwoordde zij luid en be slist. lk hoop ernstig voor de vei ligheid en vrijheid van onze koningen Marie Antoinette, en voor het vernie tigen van dit schrikbewind en deze anarchie. Deze woorden, opgeteekend in het „Bulletin van de revolutionaire Volksvertegenwoordiging", werden als laatste en onweerlegbare bewij zen van haar schuld beschouwd, en daarop werd zij met algemeene stem men ter dood veroordeeld. Toen moest zij van de bank der be schuldigden opstaan en Déroulède daarop Dlaats nemen. Hij luisterde kalm naar de lange beschuldiging, die Foucquier Tinville den avond te voren al voor hem in orde had gebracht. De woorden „ver raad tegen de republiek" kwamen er herhaalde malen in voor. Het docu ment zelf gelijkt sprekend op duizend andere beschuldigingen, door dien kwaadaardigen Foucquier Tinville in deze periode van bloedvergieten opge maakt, die op zichzelf even zooveel beschuldigingen waren tegen de af schuwelijke parodie van gerechtig heid, door zijn toedoen in het leven geroepen. Omdat hij bekend had en zichzelf als verrader aangeklaagd, werd aan Déroulède zelfs niet eens gevraagd, of hij iets te zeggen had met de grootste koelbloedigheid werd dade lijk het doodvonnis tegen hem ge- eischL Daarna werden Paul Déroulède en Juliette Marny onder streng geleide naar buiten gebracht. HOOFDSTUK XXVIL De Fructidor Oproeren. Veel verslagen, meer of minder ge loofwaardig, zijn gepubliceerd over de gebeurtenissen in de geschiedenis bekend als de „Fructidor Oproeren". Maar hier volgt een getrouw ver slag, ten minste het is het verhaal zooals het eenige dagen later Ln En geland verteld werd aan d©n Prins van Wales door niemand minder dan door Sir Percy Blakeney en wie zou het nu betor kunnen weten dan de Roode Pimpernel zelf Déroulède en Juliette Marny waren de lautsten der gevangenen, die op dien gedenkwaardigen dag verhoord wei-den. Er waren er zooveel geweest, dat alle wagens met huiven al gebruikt waren voor het vervoer van gevange nen van en naar het rechtsgebouw daarom was er alleen nog maar een oude rammelkast van een kar zonder huif over. waarin aan Déroulède en Juliette bevolen werd plaats te ne men. Het was nu bij negen in den avond. De straten van Parijs, spaarzaam verlicht door enkele olielampen hier en daar, zagen er armzalig en onge lukkig uit. Er viel een fijne motregen, die de slecht geplaveide straten in een wa ren modderpoel veranderde. Het paleis van Justitie was om ringd door een schreeuwende en joe lende menigte, die na allen brande- wiin uit d* naburige kroegen ver zwolgen te hebben, nu buiten ln den druipenden regen wachtte, met het opzettelijk plan om hun opgespaarde, door den drank vermeerderd© woede te wreken op den man, dien zij eens vereerd had, maar nu haatte. Mannen, vrouwen en zelfs kinde ren zwierven om de hoofdingangen van het Paleis van Justitie, langs den oever van de rivier tot de Pont au Change tot aan het Luxemburg, nu veranderd in de gevangenis, waar heen de veroordeelden ongetwijfeld gebracht zouden worden. Langs den oever van de rivier en vlak tegenover het Paleis van Justitie stond een rij galgvormige palen op een afstand van vijftig meter van el kaar af, die ieder een walmende pe troleumlamp droegen, op een hoogte van acht voet van den grond. Een van deze lampen was er afge slagen en van den paaJ zelf hing nu een lang stuk touw met een lus aan het eind. Om deze geïmproviseerde galgen zat een groep vrouwen in de modder, haar gescheurde jakken en rokken waren doorweekt van den regen; heur haar, hetzij grijs, donker of stroo- geel, zat geplakt om haar natte aan gezichten, waarop het vuil en de vochtigheid spookachtige lijnen ge trokken hadden. De mannen waren rusteloos en ru moerig, liepen doelloos heen en weer, van den hoek naar de brug, tot aan het Paleis, bang dat hun prooi aan hun wraak zou ontsnappen. O, hoe haatten zij hun vroegeren vriend nu 1 Burger Lenoir, met «Uil breed© schouders en krachtig, met vuil be dekt hoofd, stak boven de menigte uitzijn doordringende stem met het ruw, provinciaal accent, kon. men duidelijk boven alles uU hooren, hij wakkerde zoo mogelijk den haat te gen de gevangenen met blik en woord aan. De kolendrager, afkomstig uit de provincie, scheen zichzelf de boos aardige taak opgelegd te hebban, de verwoede menigte tot een of andere verschrikkelijke daad van wraak te gen Juliette en Déroulède op te zet ten. De duisternis in de straat, de steeds vallende motregen, die het licht van de olielampen verduisterde, scheen aan deze woedende, ziedende menigte iets spookachtigs te geven. Niemand kon zijn buurman zien. De joelende of schreeuwende gestalten maakten in de duisternis van den avond een spookachligen indruk. Toen Déroulède buiten kwam, viel het licht van een lantaren bij de voordeur juist op zijn gelaat. De voorste van de menigte her kende hem een opgewonden gehuil brak los en honderd handen werden dreigend tegen hem opgeheven. Zij schenen hem ln stukken te wil len rijten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5