Weerbericht Thermometerstand KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Binnenland Rechtszaken Koloniën Kerk en School Uit de Arbelderswereic tiemeugd Nieuws Laatste Berichten Burgerlijke Stand Correspondentie. Sport en Wedstrijden MEDEDEELINGEN VAN H|T KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 15 April 1909. Hoogste barometerstand 763.2 m.M. te St. Mathieu (Westkust v. Frank rijk) laagste 747.0 m.M. te Memel (grens van Duits chland en Rus land). Verwachting tot dein avond van 16 April Wind zwakke tot matigen Noor delijken toi Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtafwisse lende bewolking, waarschijnlijk droog weer. Temperatuurgeringe verando ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang. Vorige stond te 2 uur 752 m.M. te Haarlem. Donderdag 15 April Hoogste gisteren 9 uur P. 61 Laagste hedennacht F. 41 Hoogste heden tot 9 uur F. 51 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cts. per regel. ï-32 Lange Veeretraat hebben te Haarlem op den Doelen op Vrijdag 28 Mei 1909t des voormiddags te half tien uur. Gistermiddag ward ten overstaan van notaris J. Ratelband te Haarlem In Hotel Driehuizen alhier, geveild een huis en erf, staande aan de Knals- steeg, gemerkt no. 3t Kooper werd de heer W. Koper al hier, voor f 1600. Door mejuffrouw A. van der Mije, die tegen 15 April op verzoek eervol «Je onderwijze ree ontslag heeft ge kregen, is gisteren op school afscheid Van de kinderen genomen, die haar Stoel en bord met groen en bloemen hadden versierd en l^a&r 6011 toepas selijk lied toezongen, waarna zij de vertrekkende onderwijzeres een fraaie bloempot op piëdestal met bloeiende (Azalea aanboden. Van hare collega's 'ontving rnej. v. d. M. als aandenken 'ben koperen fruitschaal. Aangekomen badgasten: Dames Reena, Amsterdam^ Villa taan Plai&ir, 2 p. Jongeh. P. Rikken Amsterdam, Adrn. KLnsbergen. Mej. Nurkems, Utrecht, Pension de Hoos. J. Genon, Wagenlngen, idem. DE BLIJDE VERWACHTING. De Haagsche corr. van de L. Ct. schrijft In verhand met al die wiegen, wel ke der Koningin ten geschenke wer den aangeboden, was 't niet anders dan begrijpelijk, dat de vrouwelijke en ook de mannelijke nieuwsgierig heid zich met de vraag zou bezighou den, welke wieg nu het voorrecht hebben zou, om ln de Vorstelijke kraamkamer een plaats te verwerven. Welnu, ik ben er in geslaagd om gegevens' te verzamelen, die mij ln frtaat stellen antwoord te geven op deze vraag. De eigenlijke speciale Koningswieg zal wezen de oorspronkelijke wieg Van Haar, die nu hoopt binnen enke le dagen het Koninklijk moederschap te verwerven. In diezelfde wieg, waarin onze Koningin werd neerge legd, zal ook de jongste telg van ons Vorstenhuis rusten. De Koningin-Moeder, die met de meest moederlijke zorgen, maar ook met de meest moederlijke vreugde Ln de voorbereidende zorgen van de Ko ninklijke kraamkamer haar grootste deel heeft genomen, ja, wilde en Verachte, dat zij uitsluitend daar voor sorgen mocht, heeft die „oude"' wieg van onze geliefde Koningin al ge rui men tijd voordat er van eenig geschenk sprake kon wezen, in han den gesteld van de firma Baltus, al hier, die opdracht kreeg voor een •volkomen restauratie. Dat aan die opdracht is voldaan, eoo volkomen en zoo uitnemend, dat de hoogste verlangens van onze Landsmoeder ten beste waren bevre- jdigd, laat zich begrijpen. ,,En nu die andere wiegen hoor lk u vragen. Monumentaal als ze zijn, zullen ze naar den aard kunnen paradeeren in de speciaal-intieme ontvangsaloirs van 1 Koninklijk paleis. Maar de èigenlijke wiegdaarvoor heeft de Koningin-Moeder gezorgd. VROUWENRAAD. (Voenedag werd de tiende algemee- vergadering van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland te Arn hem gehouden. Voorzitster was mej. E. Baelde. Pirof. mr. Molengraaf Leid de in het onderwerp de mogelijkheid én de wonschelijkheid, om aan art. 162 ÏL W, zoodanige uitbreiding te geven, |V4 do vrouw in haar huwelijk ten bate van haar gezin een wettig recht verkrijgt op een deel van de inkom sten haars echtgenoots, onverschillig waar deze uit voortvloeien. Mr. J. A. Levy bestreed daarop prof. Molengraaf's meening. Mevr. Drucker beschermde het hu welijksrecht van het standpunt van leek en uitte den wensch, dat veel uit liet Romeinsche recht in ons B. W. zou overgenomen worden. De rekening en verantwoording der penningmeesteresse sluit met een batig saldo van f 78.041/2. Het aantal leden van de bij den Raad aangesloten vereenigingen bedraagt ruim 31000. Als bestuursleden werden gekozen mej. A. van Ewijck, jonkvr. M. A. van Hoogendorp en mej. H. C. Zandt van Nooten. De volgende vergadering zal te Leiden worden gehouden. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. De katholieke kiesvereeniging te Goes heeft besloten de candidatuur van het aftredend lid, den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, krachtig te steunen. De Centrale Anti-revolutionnaire Kiesvereeniging ln het district Oost burg heeft caudidaat gesteld mr. P. Dieleman, oud-lid van de Ged. Sta ten yam Zeeland. .In een te Groningen gehouden ver gadering, gepresideerd door mr. E. van dor Hoop van Slochteren, is de organisatie van ChrLstelijk-Histon- sche Kies vereenigingen in de prov. Groningen tot stand gekomen. Besloten werd te Groningen een Chnstelijk-HistorLsche Uniedag te houden in verband met de aanstaan de Kamerverkiezingen. Door de beide liberale kiesvereenl- gingen „Vooruitgang" en „Rotter dam" is do heer A. Plate definitief caadidaat gesteld voor de Tweede Kamer in Rotterdam IV. GEARRESTEERD. Op een effectenkantoor te 's-Gra/- venhage te door een Rotterdamschen inspecteur van politie gearresteerd een oud-notaris uit Driebergen, in wiens bezit gevonden werden een vijftal obligatfën, nominaal groot f 5000. Die obligatiën zijn afkomstig van een diefstal, in het laatst van December 1907 ten huize van mejuf frouw H., aan den Lagen Oostzeedijk, te Rotterdam, gepleegd. De oud-notaris is ter beschikking van de justitie naar het huis van be waring te Rotterdam overgebracht. LN. R. Ct.") BALDADIGHEID. In de Machinale Garenspinnerij te Gouda werd door een baldadige een oliekraan van een stoommachine dichtgezet, zoodat deze warm liep en stagnatie in de werkzaamheden ont stond. Op een vraag van de directie, om den dader te noemen, wilde nie mand hieraan voldoen de directie der fabriek heeft toen 20 jongens ont slagen. ONGELUKKEN. Dinsdag had in de Groote Oever straat te Meppel een diep treurig on geluk plaats. Het paard van den koopman R. Splker, aldaar, gespan nen voor een wagen, sloeg op hol. Een sportkarretje, waarin een twee jarig meisje gezeten was, dat met hare ouders uit Zwolle bij haar groot vader, den heer Wolf van Buren, logeerde, geraakte er onder, met het gevolg, dat het werd gedood. Iemand, die nog een poging tot redding deed, geraakte ook met den voet onder den wagen en brak daarbij dat lichaams deel. Te Exloërmond is door liet gebruik van te veel sterken drank, een 21-jo- rige jongeling J. K.. <n het kanaal geraakt. Een paar kameraden hie1- pen hem in een oogenblikje er weder uit, doch reeds te laat. Te Nieuwdorp, Z., Is een knaapje van 3 jaar al spelende in een vijver- put geraakt en verdronken. Dinsdagmiddag had de 18-jarige schippersknecht G. v. d. G., woon achtig te Dreumel, het ongeluk, ten gevolge van den feilen wind, door een slag van den fokkemast te Nijmegen over boord te slaan van het vaartuig „Waolatroom". Alle pogingen, aange wend om den drenkeling te hulp te komen, bleken vruchteloos. Zijn lijk is nog niet gevonden. SPOORWEGTARIEVEN. Naar aanleiding van het verzoek van den minister van Waterstaat om de zienswijze te kennen der handels- rei zigerscorp oraties omtrent de ta riefovereen komst tuaschen S. S. en H. IJ. S. M. heeft het uitvoerend Congres-comité eeue vergadering uit geschreven op Zondag 2 Mei te Rot terdam, om daar te bepalen liet uni form antwoord, dat zoo mogelijk alle bestaande handelsreizigers-organisa ties, hetzij ieder voor zich, hetzij en bloc, den minister zullen geven. Op deze vergadering zal van elke veree- niging een onbepaald aantal afge vaardigden tegenwoordig kunnen zijn. POLITIE EN STROOPERS. In „De Marechaussee" komt een met tal van voorbeelden gestaafde klacht voor over het feit dat de poli tie niet de minste bevoegdheid heeft tegen den ge wapend en stroopeir. Zijn schot of bedreiging om te schie ten moet afgewacht worden, dan kan wettige zelfverdediging volgen. Kunnen de rollen niet omgekeerd worden en het gevaar verplaatst naar de zijde van hem, die het opzettelijk verwekt? Allen zijn wij voorzien van kara bijnen, die juist troffen en ver dra gen. Een strooper ls voor een geoe fend schutter nog een vrij zeker doel. Zijn geweer is lang zoo gevaarlijk niet. Welnu, men geve ons de bevoegd heid den op heetordaad betrapten, met geweer ge wapenden strooper te bevolen, halt te maken, zijn geweer af te leggen en bij ons te komen, steeds de karabijn op don strooper gericht. Indien dit noodzakelijk blijkt. Dan Is hij ontwapend en de main van de wet kan zonder gevaar al thans het is tot een minimum terug gebracht zijn placht volbrengen. Vlucht de strooper, ondanks het be vel halt te maken, een langs hem fluitende kogel zal hem spoedig doen staan. Mocht een enkele maal in den beginne bij een dergelijke toekenning van bevoegdheid al eens een strooper worden aangeschoten of gedood, de lust om zonder akte te jagen, zal bij anderen gauw verdwijnen, want dan wagen zij hun eigen dierbaar li chaam en nu dat van iemand, hun volmaakt onverschillig. Zóó alleen kan de veiligheid der be ambten worden gewaarborgd en zou den er niet zooveel heete tranen wor den geschreid op ontijdig gedolven graven. VOLKSTELLING. De directeur van het centraal-bu- reau voor de statistiek heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat voor de beschrijving der bevolking bij de negende algemeene tienjaairlijk- sche volkstelling, die volgens de wet van 22 April 1879 (Stbl. 63) den 31sten December van dit jaar moet plaats hebben, evenals bij de 7e en 8e volks telling het geval was, Individueels telkaarten worden gebruikt. De ge meentebesturen zijn uitgenoodigd vóór 20 April mede te deelen het aan tal dat van de verschillende model len zal noodig zijn. Behalve de modellen C en D, kaar ten voor personen in gestichten en in stellingen, die bij de 8e volkstelling niet waren gebruikt, zijn nog nieuw de modellen L en M, welke betrekking hebben op schippers en bewoners van woonwagens; voor deze volkstelling moeten schippers en bewoners van woonwagens, die tijdens het uitreiken der kaarten in het buitenland vertoe ven en niet voor 1 "Eebr. lin het land terugkeeren, vóór dien datum aan 't bestuur der gemeente in welker be volkingsregister zij zijn ingeschreven, schriftelijk de vereischte opgaven doen. BOND VAN CHRISTELIJKE ZANG- VEREENIGINGEN. Te Utrecht werd de 23ste jaarver gadering van bovenvermelden bond gehouden. 292 vereenigingen zijn thans bij den bond aangesloten. De heeren E. L. van Ruytenberg te 's-Gravenhage en ds. A. de Haan te Zwolle werden als bestuursleden herkozen. Het Noorder Zangersfeest zal 10 Augustus a.s. te Heerenveen plaats hebben. De volgende algemeene ver gadering zal te Groningen worden gehouden. VERGIFTIGING Men schrijft uit Groesbeek Dinsdagmorgen werden twee kin deren van zekeren Van B., die den vorigen avond gezond en wel ter ruste waren gegaan, dood te bed ge vonden.- 't Eene kind was zes jaar oud, terwij! het andere slechts negen maanden telde. Als oorzaak van dit plotseling overlijden wordt aan ver giftiging gedacht, doch dit zal ge neeskundig onderzoek nader moeten uitmaken. DE PAPENDRECHTSCHE STRAF ZAAK. In dit geding is meermalen zijde lings gezinspeeld op een brief van Mr. Van Tricht ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Dordrecht. De Tel. ls dezen brief machtig ge worden. Hij luidt: Parket van den Offlc. van Justitie, te Dordrecht. Dordrecht, 23 Januari 1908. Ik heb de eer Uw Ed. Gr. Achtb. hierbij be teekend terug te zenden, de bijlagen uwer missive, d.d. 17 dezer no. 223 A. Ook in de zaak Gar9thagen Is het wederom de zaak-waarnemer-candi- daat-notaris J. van Elk, die getracht heeft het ge hoe le tegenbewijs in el kaar te zetten, doch ook hij was het, die voor Garsthagen het couranten bericht opstelde, en die u een exem plaar van de courant toezond. Zoowel Garsthagen als Van Elk we ten, dat er van de geheele aanklacht tegen burgemeester en politie niets waar is, doch nu iemand verwond 't gemeentehuis te Papendrecht verla ten had, was dit voor Van Elk een te schoone gelegenheid om hieraan niet vast te knoopen een klacht tegen zijn ouden vijand Bouten, thans burge meester te Papendrecht. Vroeger hadden Van Elk en de te genwoordige burgemeester Bouten dikwijls ongenoegen met elkander, en dit is eens zoo hoog geloopen, dat Bouten scheldwoorden bezigde tegen Van Elk; te dier zake werd hem toen een geldboete van 25 opgelegd. Dit alles is tamelijk lang geleden, en had plaats in den tijd, toen ik hier subst.-off icier werd. Bouten Jr. is sedert eenige jaren zijn vader als burgemeester van Pa pendrecht opgevolgd en hij behoort tot de gematigd anti-revolutioD.naire partij; dit laatste maakt, dat hij in zijn betrekking sterk tegengewerkt wordt door zekeren Walbeek en een aannemer Visser, ingezetenen van Papendrecht en vermogende lieden. Deze laatsten hebben nu, naar men mij verzekert, in deze zaak het geld verschaft voor verdediging, en getui gen décharge. Dat Van Elk nu in dit geval over de politie-beambten heen, of juister gezegd, dóór hen heen den burgemeester moet treffen; dat hij dus bij bereiking van zijn doel, tevens personen treft die hem nimmer iets lm den weg hebban gelegd, hin dert hem evenmica, als dat hij tijm cliënt Garsthagen er aan gewaagd heeft. Ik ken ook den veldwachter G. de Meij, uit Papendrecht, sedert bijna 18 jaren, en de eenige grief, die lk tegen dóen politie-beambte hebben kan is, dat hij in het algemeen veel te zacht is in zijn optreden in een gemeente, waar tot voor eenige jaren voortdu rend zware mishandelingen en feiten van ernstig verzet voorkwamen. Alleen door streng straffen Ls het gelukt, dien ongewenschten toestand aldaar te doen ophouden, doch nog steeds wordt er des Zondagsavonds op den Veerdam, (de weg die van het stoombootenveer Dordrecht naar het dorp Papendrecht leidt), streng ge surveilleerd. Wat men met de verklaringen der getuigen décharge bewijzen wil is dit, dat er in den loop der jaren door de politie wel eens klappen zijn uit gedeeld. Ik wil dit gaarne aanne men, doch moet er tevens bijvoegen, dat dit hoogstnoodzakelijk is geweest Ier zelfverdediging. De heer Bouten, burgemeester te Papendrecht, staat bij mij bekend als een geloofwaardig, fatsoenlijk man. De offic. van justitie, (w.g.) VAN TRICHT. Den heer procureur-generaal van het gerechtshof te 's-Gravenhage. - HULP BIJ ZELFMOORD. Voor dit zeldzaam voorkomend feit, stond voor de Rotterdamsche recht bank terecht H. d. R., 52 jaar, orgel draaier te Schoonhoven. In het begin van dit jaar zou hij aan zijn vrouw op haar verzoek petroleum en lucifers hebben gegeven, waarmede zij hare kleederen en beddegoed overgoot en in brand stak. De deskundigen had den geconstateerd, dat de vrouw aan de daardoor ontstane wonden over leden was. Reeds jaren hadden man en vrouw een slecht leven gehad. Zij, sukkelen de, werd door de meeste getuigen ge schilderd als iemand met een abnor maal verstand, en met een zeer prik kelbaar humeur. Voortdurend waren er ruzies tus- schen de partijen en wel speciaal des morgens, wanneer hij weg moest met zijn orgel. Herhaaldelijk uitte de vrouw maar het verlangen om zich van kant te maken. Eens had hij Ln wanhoop haar daartoe een mes gegeven, doch thans op haar ver zoek haar de petroleum en lucifers verschaft. Geëischt werd een gevangenisstraf van tien maanden, waarbij in aan merking genomen werden de gunsti ge getuigenissen omtrent beklaagde afgelegd, en de bittere levensomstan digheden. EEN Vv EGENQUAESTIE. Voor het Hof te 's-Gravenhage werd gepleit in de procedure betreffende den weg van 't Warmonderhek (aan de trekvaart van Haarlem naar Lei den) af tot den grooten weg naar Haarlem nabij Sassenheim. De weg loopt ten deele onder Warmond, ten daele onder Sassenheim. Aan de am bachtsvrouw van Warmond is bij ko ninklijk besluit vergunning verleend tot bestrating van den weg, onder verplichting van onderhoud en ver gunning tot tolheffing. De weg ver keerde in 1901 in slechten staat B. en W. van Sassenheim moesten toen, voor zoover de weg onder Sassenheim ligt, zorgen, dat hij behoorlijk ln or de kwam. Nadat twee maal aan de zen last niet voldaan was, sommeer de het gemeentebestuur de erven van de ambachtsvrouw van War mond binnen 14 dagen 't werk aan te vangen. Hieraan werd geen gevolg gegeven. Voor f 3868.231/2 voerden B. en W. nu den last, uit, maar stelden een vordering tegen de erven van de ambachtsvrouw van Warmond in. De rechtbank besliste, dat de vor dering moest worden ontzegd. Sas senheim kwam van dit vonnis in hoo- ger beroep en namens haar werd thans door mr. W. Thorbecke gepleit. Mr. F. E. Viielander Hein trad op voor de erven der ambachtsvrouw en mr. O. W. Sipkes voor den heer K. te Warmond, op wien de ambachtsheer lijkheid is overgegaan. RUWE ZEDEN. In den avond van 5 November 1908 ontstond twist tusschen zekeren Ma- thias Burg, draadarbeider, wonende te Grülten in Duitschland, en W. J. Paffein, herbergier te Kerkrode, in diens herberg, welke twist zoo hoog liep, dat Burg den herbergier een steek toebracht, waaraan deze eenige oogenblikken later overleed. Burg werd dadelijk in hechtenis genomen en 10 Febr. j.l. door de Rechtbank te Maastricht schuldig verklaard aan doodslag en tot 12 jaren gevangenis straf veroordeeld. Van dit vonnis kwam beklaagde in hooger beroep en voor het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch eischte het O. M. vernietiging van het vonnis der Rechtbank te Maastricht, schuldigverklaring aan mishandeling den dood tengevolge hebbende en veroordeoling tot eene gevangenisstraf van 6 jaren, met af trek der voorloopige hechtenis. Het Gerechtshof veroordeelde Burg over eenkomstig den eisch van het O. M. GEHEIME CHINEESCHE VER- EENIGING. Uit Loemadjang schrijft een Chi nees aan het Soer. Hdb.: Ik weet niet, of het bij u bekend ls, dat hier een geheim genootschap tot stand is ge komen onder Makso Chimeezten, welke vereeniging onder den naam van Thi- an Tee Hwee reeds circa 100 leden tedt. De leden, die hoofdzakelijk uit ra paille bestaan, bezorgen wat onrust onder ons, doordat zij dingej) uitvoe ren, die schrik en ontsteltenis teweeg brengen. Weet do Chineesche wijkmeester niets van het bestaan dezer vereeni- giing? Hot hoofd van gewestelijk be stuur* onderzoeke de zaak eens nauw keurig; allicht komt hij tot belangrijke ontdekkingen. RIJKSTUINBOUWWINTERSCHOOL TE BOSKOOP. Heden slaagden bij 't overgangs examen van de le naar de 2e klasse 16 leerlingen, terwijl 7 voor een of meer vakken herexamen in Augustus moeten afleggen. Afgewezen werden 4 leerlingen. STAKING. Bij de werkzaamheden voor de op slagplaatsen der H. S. M. in de zan derij tusschen Bussum en Hilversum, is een staking uitgebroken onder de grondwerkers en opp&rlreden, waarbij zich ook de metselaars aansloten. Het geschil tusschen den aanne mer van liet werk en de werklieden loopt over één cent loon x>er uur. EEN ONDERNEMEND MAN. Do Engelsche couranten ver tellen nog allerlei schilderachtige bijzonder heden uit het leven van den overleden grooten reeder Six Donald Currie. Toen hij op 14-jarlgeu leeftijd van school kwam, begon hij als klerk op het cargadoorskantoor van een fami lie-lid te Greenock zijn eigen kost te verdienen. Daar bleef hij vier jaren. Zijne bekwaamheid trok de aandacht van een deelgenoot in de Cunard-lijn, en zoo kwam hij voor het eerst bij een giroote scheepvaartmaatschappij. In 1862 begon Currie met een klein kapitaal voor zichzelf. Hij huurde een paar oude zeilschepen, die later zijn eigendom werden, en begon daarmee een dienst tusschen Liverpool, Lon den en Engelsch-Indië in te richten. Dit was het begin van de Castle-lijn. Currie begon met een nieuwigheid, die den kooplui zeer aanstond. Vroe ger liet men schepen vertrekken op het tijdstip, dat de reeders goeddacht, maar Currie maakte bekend, dat zij ne schepen op vaste dagen vertrok ken. Zoodoende kreeg hij al dadelijk vele klanten. Tien jaar later vertrok het eerste stoomschip van de Castle-lijn, de Ice land, naar de Kaap, om den strijd tegen het monopolie van de U ai om lijn te beginnen. Men weet, dat de twee lijnen later gemeene zaak heb ben gemaakt. Currie heeft een fortuin verdiend met de Zuid-Afrikaansche diamant velden. Hij was een van de eersten, die daar ln betrokken waren, en wist mijnrechten te krijgen, die hij later voor 6 millioen gulden van de hand kon doen. Sir Donald hield er van, om op zij ne kasteelen hij had er drie of in zijn huis in de stad beroemde man nen te noodigen, maar nog vaker was hij gastheer van menschen in nede rige omstandigheden, die rust of ver andering behoefden. In zijn huis te Londen had Currie eeh schitterende verzameling schilderijen van Turner, Gainsborough, Reynolds, enz. In geen tweede particuliere verzameling moet men zulke schoone Turners vinden. Vijf jaar geleden schonk een ombe kend gever, die later Sir Donald bleek te zijn, 100.000 pond voor de vereeniging van University College met de Londensche hoogeschool. On der zijne andere giften voor onder wijsinstellingen, herinnert men er zich een van 25.000 pond aan de hoo geschool te Edinburg en van 20.000 pon daan Queen's College te Belfast. EÉN TEGENSTELLING. Op den lsten dezer is in Groot-Bri- tannië en Ierland de Kinderwet in werking getreden, waarbij onder meer het roolcen op straat door jon gens onder de 16 jaar verbeden wordt. Nu wordt in de Glasgow He rald opgemerkt, dat in Schotland vol gens de wet jongens van 14 jaar en meisjes van 12 jaar mogen trouwen. Het blad meent, dat de wetgever, die een jongen van 14 jaar oud genoeg acht om in 't huwelijk te treden, aan jongens van dien leeftijd ook wel mocht toestaan een sigaartje te roo- ken. TEGENWOORDIG OF NIET? Woensdag werd in den Raad de rekening van de Stads-Apotheek be handeld. Twee der bestuurders verlie ten daa.rom de zaal, de derde, de heer Loomeijer, vroeg of de wet dit voor schreef en ging ook heen, toen de voorzitter Beide, dat Z.E.A. het voor zichtiger achtte. Op verzoek van Mr. Thijssen deed de voorzitter toezeg ging, dat eens voor al zal worden uit gemaakt of dat heengaan, dat inder daad een min of meer lachwekkend verdwijnen en verschijnen vormt, wel noodig is. Art. 24 van de gemeentewet laat op dit punt evenwel geen twijfel over. Het luidt als volgt: „De leden van den Raad mogen bij het opnemen en goedkeuren der reke ning eener aan het gemeen,tebestuur ondergeschikte inrichting, tot welker bestuur zij behooren, niet tegenwoor dig zijn." De heeren, die de gemeentelijke in stellingen besturen, zullen dus voor taan evenals tot dusver, bij behande ling van een rekening, de zaal moe ten verlaten. Gehuwde onderwij zeresseii. De „Residentiebode" nam inzage van de model-overeenkomsten voor bet personeel bij het bijzonder on derwijs in het Bisdom Haarlem over eenkomsten, samengesteld onder toe zicht en goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop. In het contract nu voor de onderwijzeressen zegt art. 14 „Treedt een onderwijzeres in het huwelijk, dan is zij verplicht ontslag aan te vragen met ingang van een maand vóór de voltrekking van het huwelijk." G e v. V o o r w. Een boodschappenzakje bij J. Ver* meeren, Kokstees 19. Twee wollen kinderkousen, bij W. Smelter, Kamperlaan 12. Een gummibal bij J. v. d. Sijp, Lange Poellaan 22. Een rozenkrans, bij A. Wragge, IC Houtstraat 10. Een R. K. gebedenboekje, bij N. Itjeshorst, Westergracht 83. Een olielantaarn van een handvva, gen, bii W. Louws. Ged. Oude Gracht No. 111. Een reticule, inhoudende 2 lees boeken, een portemonnaie met geld, en andere voorwerpen, bii H. Jore, Voorhelmplein 3. Vier portretten, bij J. v. d. Putten,, Heeren sin eel 35. Een blauw koralen ketting met me daillon, bij Zevenhuizen, Ged. Vol dersgracht 20. Een rol ijzervlechtdraad, bij C. Ap pel, Korte Wijngaardstraat 4 rood. Een li. K. kerkboekje, bij R. Smmk, Olieslagerslaan 5. Een afvloeier (steeoien rol), bij De Groot, Lange Wijngaardstraat 23. Verloren. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een zilveren dames-remon toirhorloge. BEVERWIJK. De Raad der gemeente zal Vrijdag 9 1/4 uur vergaderen tot liet afdoen van een paar punten, die de vorige zitting onafgedaan bleven. telegrammen OPSTAND TE KONSTANTINOPEL. KONSi'ANTINOPEL, 14 April. (Reuter). De Jong-Turksche bladen „Tauin" en „Sjoerai Oemet" zijn he den niet \erschenen en zullen waar schijnlijk ln het geheel niet meer uit gegeven worden. De rust in de stad is bijna geheel en al hersteld. OPSTOOTJE IN MEXICO. MEXICO, 15 April. (Reuter) Be- rchten uit Velardena melden, dat Zaterdag de burgemeester poogde een godsdienstige processie in het mijnkamp Coahuila te beletten. De menigte wierp steen-en naar de wo ning van den burgemeester en stak het huis in brand. De politie schoot op de oproermakers, maar werd ge noodzaakt te wijken met achterla ting van zes gesneuvelden in de hoofdstraat. Later kwamen soldaten aam, met wie de oproermakers een zeer verwoed gevecht aangingen, waarbij 32 mannen gedood en velen gewond werden. Veertien oproerma kers zijn ter dpod gebrachtvelen zijn in de gevangenis geworpen. ONDERTROUWD: 15 April: P. ter Haak en M. Misset. GETROUWD: A. J. Raasveldt en C. Kuijk. BEVALLEN: 14 April: J. v. DansikSchabbing, d. J. C. S. Ligthart—v. Dam d. 13 S. M. L. ZuurendonkBrockmeter z. 15 M. v. Dijck—Bouwman z. 14 J. H. Martens—v. d. Horst d. 13 C. H. de Boer—Pollemans z. 14 C. P. C re teer— BI ij leven z. OVERLEDEN: 14 April: J. Faase, 75 j., Roosveld- straat. J. Busé, 62 jaar, Barteljoris- straat. A. M. KroesLoerakker 70 j., Anton iestraat. 15 A. Veu*straeten, 56 jaar, Molemsteeg. Amsterdamschs Beurs. Openingskoersen van 15 April 1909, medegedeeld door LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was onveranderd. TABAKSAANDEELEN onveran derd. PETROLEUM-AANDEELEN vast doch weinig affaire. Koninklijke 405 1/2, Moeara Enim 181 1/2, Sumatra Palembang 153 1/2. MIJNAANDEELEN onveranderd. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Erie 30 1/8, Kansas 46, Missouri 42 3/16, Rock 25 1/8, Southern Railway 271/2, Steels 5011/16, Car- ren 49 1/2 ex. Den lieer V. Neen, het betreft Iemand van elders. REDACTIE. VOETBAL. Gisteren, Woensdag, begonnen de serie-wedstrijden op liet H. F. C.-ter- rein. Reeds meldden we de eerste uitslagen van Afd. II. Het geheele verloop was lste ronde Haarlem V—H. F. C. IV. 3—1. Bloemendaal IIA. F. C.-asplr., 50, wegens niet opkomen. Halve beslissing Haarlem IV—Bloemendaal II, 4—9. H. F. C. V—Haarlem V, 3-0. Finale Haarlem IV—H. F. C. V, 5—1. Haarlem IV, dat ook zeker 't sterk ste elftal was, won dus den eereten prijs. Heden, Donderdag, worden de wedstrijden voor Afdeeltng I ge speeld, waaraan deelnemen Haar lem III, H. F. C. Ill, Quick III (Den

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2