NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang, No. 7917 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. ZA.TEBDAG 17 APRIL 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem I1-20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland.1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootscbap Lonrens Coster. Directeur J. G. PEEREB001ÏL ADVERTENTlÊNi Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t-elke regel meer ƒ0. S& Reclames 30 Cent per regel. Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie? Groote Houtstraat 55. tetercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ln dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6223. DIT NUMMER BESTAAI UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 18 APRIL. Brongebouw: Ned. Operette-Ensem ble: Het lustige Weeuwtje, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. KI. Vereeniging: Specialiteiten-voor stelling, 8 uur Smedestraat 23: Reclametentoonstel ling, 11 uur voorm.10 172 uur nam. MAANDAG 19 APRIL. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Stadsnieuws DE „TUINBOUW ONDERLINGE". Eenige dagen geleden werd door den heer H. J. Lovink, Directeur- Generaal van den Landbouw, in zijn kwaliteit van voorzitter van den Ne- derlandschen Tuinbouwraad, de com missie van toezicht en de directie op initiatief van den Tuinbouwraad ge stichte ..Tuinbouw Onderlinge", Ver- eeniging uit den Nederlandscheu Tuinbouwraad tot het onderling dra gen van het Bedrijfsrisico, geïnstal leerd. De commissie bestaat uit de heeren. D. J. van der Have, te Kapelle bij Goes, G. Kruijff, te Sassenheim, Hen. ri Looymans, te Oudenbosch, B. Ruys te Dedemsvaart, G. Baron de Senar- clens de Grancy, te Vucht, C. van Spronsen, te Loosduinen, S. Zeeman, te Zuid-Scharwoude. Zij koos tot ha ren voorzitter G. Kruijff, te Sassen heim, en tot haren onder-voorzitter Looymans, te Oudenbosch. i ot voorzitter Yan de directie werd door de commissie benoemd Mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr. Medegedeeld werd, dat de heer F. E. Posthuma, thans nog secretaris van den ,,F. N. Z." od 1 Med a.s. zijne functie van directeur der „Tuin bouw Onderlinge" zal aanvaarden. De directie deed verslag van hare werkzaamheden betreffende de admi nistratieve voorbereiding van de door de „Tuinbouw Onderlinge" ge stichte Bedrijfs-ongevallen-Regeling. Deze werkzaamheden zullen in den loop dezer maand ten einde worden gebracht Besloten werd ten slotte, dat de „Tuinbouw Onderlinge" zich in het begin van de maand Mei tot de be sturen der bij den Tuinbouwraad aangesloten Tuinbouw-Vereenigingen zal wenden, in de eerste plaats ter vorming van de Plaatselijke Ongeval Commissies en in de tweede plaats om de deelneming tot stand te bren gen van de verschillende leden dezer Vereenigingen aan voornoemde Be drijf s-Onge val len-Regeling. (Weekbl. voor B. C.) De Sierkan. "Van deze Haarlemsche melkinrich ting ontvangen wij een boekje, met afbeeldingen versierd, waarin zij vooral den nadruk legt op de behan deling van de melk. Daartoe exploi teert de directie van de Sierkan den modelstal op de Cruquius-boerderij, waar de koeien vrij van tuberculose zijn en onder voortdurend toezicht staan van den veearts, den beer D. C. Kruymel alhier, terwijl de personen belast met de verzorging der dieren en de behandeling van de melk, allen voorzien zijn van een certificaat van gezondheid, afgegeven door Dr. Co- lenbrander. Dagelijks onderzoekt de heer Loomeijer de melk van iedere koe biologisch, chemisch en micros copisch, de bacteriologische contróle is in handen van den heer S. H. Brongersma, arts. Het boekje bevat nog tal van an dere" bijzonderheden. Eéne daarvan kunnen onze lezers ander de adver- '«ntién aantreffen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid is de verzameling van oorspronkelijke graphische wer ken van moderne meesters Zondag a.s. nog geopend. Het goudleer vervaardigd door den heer Mensing, dat zooveel belangstel ling heeft opgewekt, blijft eveneens nog eenigen tijd ter bezichtiging ge steld; terwijl eenige proeven van het werk der leerlingen aan het Museum verbonden School voor Kunstnijver heid in het trapportaal zijn geëxpo seerd. Dinsdag 20 April zullen de werk zaamheden aan genoemde school wor den hervat. Zondag is de toegang kosteloos. H a a r 1 e m's Kinderkoor. Gisteren hadden de 400 leerlingen van Haarlem's Kinderkoor een heer lijken feestavond. Ze mochten, ander leiding van hun hoogstverdienstelij- ken leermeester, den heer J. de No bel, behalve een aantal vaderlondsche liederen, twee der beste grootere kin derkoor-werken ten gehoore brengen die in ons land geschreven zijn en dat nog wel met begeleiding van vol orkest. Die werken heeten: „St. Nicolaas- feest" van Bern. Zweers en ,,'t Ouder huis' van Rich. Hol. Eerstgenoemde cantate is hier 't meest bekend. Ze werd, meen ik, ook door Haarlem's Kinderkoor reeds vroeger uitgevoerd. Misschien kwam het dan ook gedeel telijk daardoor dat de uitvoering zoo veel hooger stond dan die van ,,'t Ou derhuis". Ik ben anders meer gene om dit feit te verklaren uit de frissche fleurigheid en het ongekunstelde van Zweers' muziek. En ook de aantrek kelijkheid van het onderwerp en de aardige, afwisselende dichterlijke be handeling daarvan (door Ant. L. de Rop) zal er niet vreemd aan zijn: In ieder geval, er werd flink en frisch en altijd onberispelijk zuiver gezon gen. De solisten Jos. Orelio als Va der en een verdienstelijk dilettant baszanger als „St. Niklaas" deden het hunne om aan 't geheel relief te geven en het orkest ofschoon in het koper nu en dan te hard en in het kwartet wat zwak toonde zijn ge wone toewijding en volgzaamheid. Een en ander met een zeer bevredi gend resultaat. De toehoorders de Vereeniging-zaal was geheel bezet uitten dan ook aan het einde hunne voldoening in de meest warme bij valsbetuigingen. In ,,'t Ouderhuis" geeft de dichter A. F. J. Reiger een losjes verbonden reeks tafreelen uit het kinder- en fa milieleven: de aankomst van een nieuw zusje; verschillende kinderspe len; de dood van het jonge zusje; het huwelijk van de oudste zus, enz. Dat de componist Hol van deze bonte ver scheidenheid op meestal hoogst geluk kige wijze voor zijn muziek heeft we ten partij te trekken laat zich den ken. Vooral de muzikaal mooi geka rakteriseerde kinderspelen en het frissche bruidskoor zijn meesterstuk jes, en de instrumentatie van 't geheel is vol kleur en gloed. Maar de correc te uitvoering stelt aan de kinderen wel eens wat heel hooge eiechen; eischeh van nuanceering en intona tie, waaraan zelfs ckt ter dege geoe fende kinderkoor niet altijd vermocht te beantwoorden. Toch was natuur lijk ook deze uitvoering rijk aan wer kelijk schoone gedeelten; zoo b.v. de twee bovengenoemde nummers, het koor „Uit de veèren" enz. Genoeg om den heer De Nobel die zich kranig door de ongewone moeilijkheden der directie heensloeg met voldoening op liet werk van voorbereiding en uit voering te doen terugzien. Met een uit volle borst gezongen „Wilhelmus" werd de welgeslaagde avond besloten. PHILIP LOOTS. Nieuwe naam. Het is bekend, dat bij operation chloroform gegeven wordt door een medicus, in verschillende gasthuizen zooveel mogelijk door denzelfden dok ter, omdat dit werk zekere ervaring veneischt Voor dezen geneesheer hebben wij nu den fraaien naam vernomen van... stads-wegwerker. Diefstallen. Door de ercherche alhier zijn giste ren aangehouden twee jeugdige onge huwde schildersknechts, die van een perceel in de Tetterodestraat, alwaar zij werkzaam waren, een zinken schoorsteenpijp baden ontvreemd, die zij daarna bij een opkooper heb ben verkocht. Ook is aangehouden een stalhou dersknecht, verdacht van diefstal van vier paardendekens ten nadeele van zijn patroon, den stalhouder V., wel ke dekens reeds sedert eenigen tijd uit den stal waren vermist. De de kens zijn hier ter stede en te Sant poort verkocht, doch thans door de recherche in beslag genomen. Door de justitie wordt een zaak onderzocht van ergerlijke openbare schennis der eerbaarheid, gepleegd in de Rustenburgerlaan al hier. Verschillende getuigen zijn reeds in deze zaak gehoord. TENTOONSTELLING DER TEE* KENSCHOOL „St JOZEF". In het gebouw St. Bavo, Smede straat alhier, zijn gedurende een achttal dagen, de werkstukken ten toongesteld, door de leerlingen der Teekenschool St. Jozef in het afgeloo- pen jaar vervaardigd. Het onderwijs aan deze win ter avond teekenschool, dat hand-, recht lijnig- en vak tee kenen en herhalings- onderwijs omvat, beoogt, aan jonge lieden diie overdag in de practijk werkzaam zijn, in de avonduren de gelegenheid te verschaffen, zich over eenkomstig het door hen gekozen vak verder te bekwamen en dat tegen een luttel schoolgeld. De leerstof over 4 jaren verdeeld, in liet 1ste leerjaar algemeen, splitst zich in het 2e leerjaar naar de ver schillende ambachten. Bij de 80 leerlingen van den cursus 1908—1909 waren dit het timmer-, meubel-, wagenmakers-, schilders- en smidaambacht. De werkstukken dan voormeld, we derom op smakelijke wijze in het za len-, trap- en gangenlahyrinth der school opgehangen, geven het duide lijk bewijs, dat door directeur en on derwijzers met het leerplan ter dege is rekening gehouden De lijnteekeningen doem zien hoe de timmerman opklimmend langs meetkundige constructies, rechte en scheeve projectie, en houtverhindin- gen tot het speciale vakteekenen van kozijnen, trappen en kappen en nog verder wordt gebracht; de meubelma ker tot stoelen, tafels en kasten. In het algemeen net, strak, eenvou dig en op flinken schaal uitgevoerd,, is speciaal het werk der timmerlieden in d© hoogere afdeel ingen het meest naai' voren komend. Het vakteekenen der smeden heeft nog geen beteekenis en kan die nog niet hebben daar met dit tee kenen, eerst af gel o open jaar een aanvang is gemaakt. De werkstukken op handteeken-ter rein toonen aan, dat ook bij dit teeke nen in het algemeen netheid, een voud en soberheid richtsnoer is ge weest. Naast vlakke figuren en een voudige projecties van voorwerpen in het aanvangsjaar, komen in de ver dere leerjaren meer saamgestelde za ken en daarnaast het natuur- en ge- heu gen tee kenen. Bij een en ander is op het vak der leerlingen gelet. Uit de vakteekenstudies der schil ders blijkt, dat daarin het vlak deco ratieve b.v. bij voorwerpen wordt op gezocht en in omtrek en kleur behan deld. De afwezigheid van eenvoudig en systematisch vlakornament, van een voudige bloem- en bladvormen (en het styleeren daarvan) e. z. m. dacht ons een leemte. Zulke studies zijn voor den schilder toch belangrijker, dan liet picturaal opzetten van Stilleven of gipsoma- meait. Aan belangstellenden in het am- bachtsonderwijs zij een bezoek aan de tentoonstelling der Teekenschool St. Jozef bijzonderlijk aangeraden. Zij zullen zich die visite niet bekla gen en zijn zij vrienden van een zo- mersche temperatuur, dan is die des avonds boven in St. Bavo wel te vin den. G. KERKHOFF. (Daar ons, zooals nader gebleken is door een misverstand, geen kaart was gezonden, kon onze medewerker dit verslag niet vroeger inzenden. RED.) Diefstal brandkast. V. d. P. en H„ de verdachten in deze zaak, zijn verwezen naar de openbare terechtzitting. De zaak zal nu spoedig behandeld worden. Evelyn Heepe.- Dezer dagen treedt de Engelsche jonge dame, wier naam boven dit be richtje staat, iin Haarlem als voor draagster op, met medewerking van een violist en pianisten. De persbeoordeelingen die ons toe gezonden worden, luiden zeer gunstig. Miss Heepe heeft de goede gewoon te, van haar recitals een afdruk te geven, zoodat men vóóraf hare voordrachten lezen kan. Dit vergroot zeker de belangstelling en maakt bet volgen gemakkelijker. De Bollenvelden. Morgen is het de dag, dat men de bloembollenvelden moet gaan zien. De hyacinten kleuren thans de velden met haar fraaiste kleuren. Onze correspondenten meldden het volgende: BLOEMENDAAL. De bloemen staan hier overal thans mooi, zoodat de wandelaars Zondag kunnen genieten, vooral op den weg langs Zijlweg, Elswoutslaan, Rampe laan, Rolland en Brouwersvaart kan men volop van de mooie velden ge nieten. SANTPOORT. De bloembollen "staan hier thans in vollen bloei, vertoonende hun rijke schakeering van kleuren. Aanstaan den Zondag zullen ze zeker op hun mooist zijn en de wandelaars hier op allerlei punten er van kunnen genie ten. Jammer is het evenwel, dat men reeds begonnen is enkele bedden van hun bloementooi te ontdoen. HEEMSTEDE. Niettegenstaande deze week het weer niet zoo gunstig was te noemen, hebben regen en zonneschijn de bloe menvelden in pracht van kleuren herschapen, zoodat een wandeling in deze omstreken ten zeerste is aan te bevelen. Als men uit Haarlem den Binnenweg wandelt, kan men al reeds dadelijk aan het Blauwbrugge- tje schoone velden aanschouwen. Recht door gaande komt men voorbij het prachtige gemeentehuis, waar naast men een pracht van een park aanschouwt met de meest verschillen de soorten van bolgewassen, dat al leen de moeite wel waard is. verder kan men over het dorp den Achterweg langs wandelen tot aan de GJip, waar men dan rechts afslaat en aan den Haagschen Straatweg nabij de zoo bekende buitenplaats do Hartenkamp uitkomt, alwaar men dan zeer spoedig Bennebroek bereikt. Wie wil kan dan nog de bloemen tentoonstelling te Hillegom gaan be zoeken, dan bereikt men in een oogen- blik met de stoomtram dit dorp. BENNEBROEK. De hyacintenvekien staan thans in vollen bloei. Indien het weder goed is, zal deze gemeente Zondag onge twijfeld door duizenden bloemenlief hebbers worden bezocht. Vooral langs de Bennebroekerlaan en den Zwarten weg ie veren de talrijke bloemen een praclitigen aanblik c-p. HILLEGOM. Het zachtere weer van deze week heeft een grootaa invloed ten goede op de bloemetjes gehad en met ge rustheid kan dan ook a. s. Zondag beschouwd worden als te zullen zijn de kijkdag der bloeiende bloembol len. De hyacinten staan thans in vollen bloei en 't is daarom aan te be velen in de eerstvolgende dagen de streek te komen bezoeken. Wacht men langer, dan zijn de meeste afgesneden, terwijl de tul pen (behalve de vroege soorten) nog niet gelheel zullen bloeien. Een be paalde plaats in deze omgeving aan te wijzen .waar het meeste te zien valt, is niet mogelijk. (De tentoonstel ling in de Hoftuinen vormt natuur lijk daarop een uitzondering). Degene, die per spoor komt, kan overal waar wegen zijn, volop genie ten. Er mag echter nog wel eens in 't bijzonder op worden gewezen, dal de massa zich veel te veel langs den grooten weg beweegt, terwijl in ver reweg de meeste gevallen de achter wegen de mooiste kiekjes opleveren, al was het alleen maar daarom, dat langs die achterwegen niet zooveel gebouwd is. Na eerst Hillegom rondgetoerd te hebben, is zeer aan te bevelen de richting Lisse via de Veenenhurger- laan, Keukenhof en verder in de rich ting van Piet Gijzenbrug, om dan over Voorhout, langs den straatweg terug te keer en. MEISJE VERMIST. Sedert Zaterdagavond 9 uur wordt uit haar woning op het hofje Molen- steeg 23 a vermist de 16-jarige Elisa beth Anna Maria van Oldemark. Zij is tamelijk klein en gezet. Zij was blootshoofds, toen zij haar woning verliet Het meisje heeft zwart haar. Haar ondergoed is ongemerkt. De vader van de vermiste verzoekt bericht, indien men iets naders om trent haar verblijfplaats weet. C r e m e r. De Koninkl. letterlievende Vereeni ging J. J. Cremer alhier voert eerst daags „Strijd" op, tooneelspel van den heer J B. Schuil, en „Op de der de verdieping", klucht van Bos- sard. STAAL WATERBRONNEN. De VOORZITTER knoopte aan dit Op Vrijdag 30 dezer zal de algemee-punt den wensch vast, dat de komen- 1.-i.».,..-. rlft trrnnfp fph^nrt^nic mnc« cl tv* Ir tr^n ne vergadering plaats hebben van aandeelhouders der Maats, tot exploi tatie van Staal waterbronnen. De winst, en verliesrekening over het afgeloopen jaar wijst een verlies aan van 5400.74, waarbij dient te worden opgemerkt, dat de gewone, vastgestelde jaarlijksche afschrijvin gen bedragen 5630.95. Ten opzichte der onderdeelen wordt meegedeeld, dat de exploitatie Bron gebouw een hate opleverde van f 3605.461/2, die der waterexploitatie van f4296.03: die der badinrichting een verlies opleverde van 122.52, we gens belangrijke reparatie aan do re servoirs en die van de drinkhal een verlies gaf van 18.98, wat in hoofd zaak is toe te schrijven aan het slechte bezoek. Aan herstellingen van vaste goede ren werd uitgegeven ƒ208.92, aan interest 3746.98, aan onkosten 173.881/2 en aan salarissen 2300. Voor aflossing van 10 obligatiën met premie is 1100 gereserveerd. Wij verwijzen naar de ad vertentie van het Gezondheidshuis in dit nummer van ons blad. Examens L. O. Haarlem, 16 April. Geëxamineerd acht mannelijke candidaten. Ge slaagd de heeren D. Loenen, J. Vol- lema, P. J. Th. Schuhmacher en M. van Crevel, te HaarlemA. v. d. Hoogt te Leiden G. H. W. C. Collee, te Rijnsburg J. C. Rickardson, te Halfweg, en J. E. Schwantje, te Den Helder. Vereeniging van Loterij- spelers. Naar we vernemen worden er po gingen in het werk gesteld, om uit de hie«r bestaande Loterij-vereenigin- gen en particuliere spelers in de Ned. Staatsloterij, een centrale ver eeniging te vormen, die zich, volgens een rondgezonden circulaire, ten doel stelt „grieven bij aankoop van loten bij collecteurs en debutanten der Staatsloterij, en elke onrechtmatige liandeiing van genoemde Staatsverte- geuwoomigers, langs redelijken weg met alle rechtmatige middelen te be strijden en tot een correcte oplossing te doen brengen." Baden ln het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week genomen 753 baden in dat aan het Leidschöölein 547. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Uitvoering. Men schrijft ons Vrijdagavond 8 uur gal het kinder- aangkoor „Lenteleven", directeur de heer J. Frênzel, eene uitvoering ln het gebouw voor Christelijke Belan gen alhier, met welwillende mede werking van mej. Jens, uit Arnhem, sopraan, en den heer Jens, eveneens uit Arnhem, begeleiding. Het programma was rijk bezet. De verdienstelijke directeur houdt van „Egel si or". Naast liederen van Cath. van Ren- nes merkten we op Bede van F. Abt. de cantate „Prins Lente" van Hen- drika van Tussenbroek, enz., enz. Met zeer veel animo werden de ver schillende liederen ten gehoore ge bracht, en zonder over enkele daar van in détails te treden, kunnen we mei voldoening constateeren, dat hei koor voelde wat het zong. De direc teur kent zijn zangeressen en zan gers, en zij kennen hem. Aardig was net, 'te zien hoe de kleinere meisjes geen oog van hunnen directeur af Hadden, en zonder zich een blik te gunnen in haai- muziek, dapper er op ios zongen. Een woord van lof dus aan allen, zoowel den directeur als het koor, zoowel aan de sopraansoliste als aan de begeleiding, welke laatsten ook uitstekend voldeden. Wij wenschen den direteur en zijn koor alles goed toe, en hopen hen in het komend seizoen weder te ontmoe ten.. BENNEBROEK. UIT DE RAADSVERGADERING. 't Scheen gisterenavond eerst een heel kalme vergadering te zullen worden, want de eerste punten gin gen alle als van een leien dakje. Eerst de Mededeelingen Voor de openbare school zijn 12 nieuwe leer lingen ingeschreven de Commissie voor het Oranjefeest krijgt een maxi mum-subsidie van 50 dat is twee maai zooveel als gevraagd werd, dank zij den heer STAM, die bang was, dat de kinderen voor f 25 niet veel zouden kunnen feesten groote gebeurtenis moge strekken tot heil van het Koningshuis en tot zegen van het Vaderland, daar de groote meerderheid van de ingezete nen verheugd zal zijn, als 't een feit is, dat het stamhuis van Oranje- Nassau niet uitsterft. Daarna werd besloten aan de di rectie der H. IJ. S. M. te requestree- ien, om den naam van het station Vogelenzang te veranderen in dien van Bennebroek-Vogelenzang. Men weet, dat de afdeeling Benne broek-Vogelenzang reeds nul op het request kreeg, omdat de directie meende, dat de ligging van Benne broek genoegzaam bekend is. Dit laatste ontkende de VOORZIT TER. F.r kwamen wel vreemdelingen uit Den Haag, die aan het station Vogelenzang hadden kunnen uit stappen en met een paar passen op Bennebroeksch gebied zouden geko men zijn, over Haarlem naar Benne broek. Op een teekening zal der di rectie worden uitgelegd, hoe dicht Bennebroek bij het station Vogelen zang ligt. Opgemerkt werd nog, dat liet sta tion vroeger ook Bennebroek-Vogelen zang heette. Inzake do SCHOOLGELDKWESTIE AAN DE H. B. S. te Haarlem, werd besloten het inge diende adres te verzenden. De VOORZITTER ging hierbij de geschiedenis van de zaak nog eens na en deelde mee, dat drie kinderen uit Bennebroek de H. B. S. bezoeken. Daarna kwam weder DE ONAANGENAME KWESTIE MET 'T R.-K. KERKBESTUUR aan de orde. Het ging er weer lang niet malsch naar toe. Mr. ZL'BLI deed vooraf mededee- ling van den brief, door B. en W. in gevolge het gesprokene in de laatste Raadszitting aan het Kerkbestuur gezonden. Daarin werd gezegd, dat de Raad niet wenschte in te gaan op het voorstel van het Kerkbestuur in zake liet eigendomsrecht op den grond, waarop de scheidsmuur bij het R.-K. gebouw is gezet. Evenwel, zoo werd er bijgevoegd, de Raad wilde gaarne tot een minnelijke schikking geraken, door, wanneer het Kerkbestuur daartoe het verlan gen te kennen gaf, een commiss'e te uenoemen, die de verzoeken van het Kerkbestuur in overweging zou kun nen nemen Het Kerkbestuur was op deze laat ste zinsnede gaarne ingegaan en stel de voor, dat de Raadscommissie met een Kerkbestuurcommissie eene sa- menspreking zou houden. O. i. een practisch oplossing dezer futiele kwestie. Niet al zoo was de meaning van Baron VAN ITTER- SUM, die ons uitermate geprikkeld toescheen, vooral door de zinsnede in den brief van B. en W. over de Com missie-benoeming door den Raad. Er was niet besloten, dat er een Com missie zou benoemd worden, betoog de hij. De heer Van Lierop, een der wet houders, die den spreker in de rede viel, moest 't al dadelijk ontgelden „Ik heb 't woord, meneer Van Lierop, en verzoek u te zwijgen, tot 'k klaar ben", verzocht de heer VAN ITTERSUM nu juist niet op z'n vriendelijkst. Daarna trok hij op een geweldige manier van leer tegen B. en W., vooral tegen den Burgemees ter en den jongsten wethouder. Het lust ons niet al dit geharrewar in den breede uit te meten. We stippen uit de verwarde beraadslagingen alleen dit aan, dat Baron Van Ittersum on geveer dit zeide tegen mr. Zubli „U kunt u nog niet verplaatsen in de positie van het hoofd eener ge meente, die moet staan boven de partijen en hebt in den brief aan het Kerkbestuur een onjuist inzicht in de zaV m gegeven. U hebt daarmede der gemeente een slechten dienst be wezen en hebt niet juist, niet correct gehandeld 1" De jongste wethouder* kreeg dit vleiend testimonium „Uw jongste wethouder, welke een onduldbare houding aanneemt die zich voorstelt, alsof hij overal alleen de lakens heeft uit te deelen....; die misbruik maakte van het groote vertrouwen, dat de oudste wethouder betoonde1" Mr. ZUBLI zei daarop wijselijk maar niet veel. Hij handhaafde zijn meening en beriep zich daarbij op de notulen en het verslag in Haarlem's Dagblad, waaruit hij een gedeelte voorlas. Dit verlokte den heer VAN ITTER SUM tot een zeer ongepasten aanval op ons blad. „Staat 't soms in Haar lem's Dagblad informeerde hij, en liet er dadelijk ironisch op volgen „Dat zijn zeer betrouwbare berich ten. Als u daarmee gewicht ln de schaal wilt leggen, dan kuri u wel uitscheien 1" Tot zoover de niet zeer vriendelijke opmerking aan ons adres. De mee ning van den heer Van Ittersum is ons natuurlijk volkomen on ver schil der.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1