NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Uit de Omstreken Binnenland 26a Jaargang. No. 7918 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 19 APRIL 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem lI Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom gemeente) franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post der 1.28 130 1.65 0.02 X 037 H 0.45 GItgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J, C. PEEREB00RL ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t— elke regel meer ƒ0.10 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advert entiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ee Administratie: Groote Houtstraat 55. btercomnranul Telefoonnnmmcr der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. fot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandscb Advertentie-Bureau D. Y. ALTA. Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon intens 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN., EERSTE BLAD. DINSDAG 20 APRIL, Groote Kerk. Orgelbespeling, 1—2 uur: Schouwburg: „Cremer": Strijd Op de derde verdieping, 8 uur., Stadsnieuws PRINSENDAG. Het was vandaag goed te bemer ken, welk een gToote belangstelling er thans betoond wordt in het Konink lijk gezin. Ter eere van. Prins Hendrik's ver jaardag wapperde allerwegen het xood-wit-blauw van openbare gebou wen en langs de huizengevels. Het garnizoen hield vandaag Zon dag. Van de militaire gebouwen woei he den ter eere van Z. K. H. Prins Hen drik de nationale vlag. Wegens onge oefendheid van de jongste lichting en gebrek van geoefend personeel onder de wapenen, werd geen parad© houden. Proza en Poëzie. Dit mannenkoor onder directeur schap van den heer Henri Pielage, gaf Zaterdag in den schouwburg een druk bezochte soirée en bal. De avond werd ingezet met tweetal zangnummers„De Roos", Van Von Gheluwe, en „Mijn Hof", van Pb. Loots. Beide stukken werden heel goed gezongen en bewezen, dat 't koor onder zijn uitstekende lei ding steeds voortgaat, om een eervol le plaats onder de zangvereenigingen te veroveren. Zooals op alle soirée's van Proza en Poëzie vormde ook nu 't proza de hoofdschotel van den avond. Maar dit proza was geenszins prozaïsch 1 t Tweetal blijspelen„De zwarte Prins" en „Meester Jeroen en zijn kweekeling" werden verdienstelijk op gevoerd en hadden dan ook veel suc ces. Ook eenige komische voordrach ten oogstten een welverdiend applaus. Na deze uitvoering werd er gezel- lïr gedanst. STRAATGEVECHT. Gisterenavond omstreeks 9 uur kreeg iemand, die blijkbaar een glaasje te veel op had, ruzie met de politie. Midden in de Groote Hout- straat, ongeveer ter hoogte van de Anegang, greep hij een agent. aan. Deze gaf natuurlijk geen kamp en weldra rolden zij beiden over de stee- nen. Toch kon de agent hem niet al leen aan, daar de aanvaller als een razende om zich heen sloeg en trap te. Een inspecteur kwam te hulp en hield de wcest-aandringende menigte met de blanke sabel op behoorlij ken afstand. In enkele oogenblikken groeide de menigte tot een zwarte be weeglijke, fluitende en brullende massa aan, die al dichter en dichter opdrong. De aanwezige soldaten, die immers gehouden zijn de politie te helpen, werden op den achtergrond gedrongen, wat zij zich vrij gewillig lieten doen. De verwarring werd on beschrijflijk. Inmiddels waren ei meer agenten verschenen. Plotseling vlogen een paar kameraden van den arrestant op een der agenten af en sloegen hem zóó hard op den rug, dat de man achterover op straat smakte. Toen was het uit. Een tiental dienaars der wet vlogen op de menigte in sloegen links en rechts, waar ze maar raken konden. Dat hierbij verschei dene onschuLdigen werden getroffen, behoeft geen betoog. Onder helsch ge fluit en gebrul werd de woesteling, die de oorzaak van al dat kabaal was, naar de Smedestraat gebracht, waar de menigte nog lang bleef liangen, maar langzamerhand door de politie verstrooid werd. Het ontzag voor de politie wordt er niet grooler op, de menschen, die aan dergelijke oploopjes meedoen, heb ben het aan zichzelf te wijten, wan neer zij een klap oploopen. Waarom loopen zij niet liever rustig door, of, 'heter nog, komen de politie te hulp Bij den op 17 en 18 April j.l. gehou den scherm wedstrijd, uitgeschreven door de gymnastiek- een schermveree- niging „Lycurgus" te Delft is de ©ere prijs voor sabel en floret, beide Ko- ningin/ne-medaiLles, behaald door de Onderofficiersvereeniging „Mars" al hier, terwijl den sergeant Van der Lijke den 1ste ptrija sabel en den 3en Prijs geweer en den sergeant van Krimpen den ben prijs geweer werd toegekend. De Bollenvelden. Kennemerlanid viert zijn Lentefeest van kleur en geur. De velden liggen er in een veolvervig mozaïek van on- Hollandsche tinten. Van kim tot kim zijn de rechthoekige vakken volgepem- seeld met week© en felle verven van een kleurengamma, zoo geheel on eigen aan die, waaraan het Holland- sche landschap zijn kleuxenmooi ont leent. En daaruit op stroomen dag aan dag nu de hyacinten-parfums de zui vere lucht van het land in... Dat is zoowat het jaarlijksch aspect van Haarlem's omgeving. En de Ken- nemer landers hebben dat al zoo vaak genoten, dat ze er maar heel weinig meer naar kijken. Een wandeling op „hollendag" is dan ook meer een bekijking van de menschenmenigte, dan van de bloe menvelden. Niet alzoo de vreemdelingen. Die komen nog om zich t© laten bekoren door 't tintenspel, als b.v. gister een Oostenrijker, die een tramritje maak te naar Hillegom. Dat was een man, die met z'n Prager Anlagen dweepte; maar dit kleurfestijn in de vlakke velden van Holland zulk een oogen- lust vond, dat de groszartig's en de wunderbar's herhaaldelijk zijn ver rukking moesten vertolken. De Paaschdagen, zoo vlak voor den Bollen-Zondag hebben aan het bezoek gister veel schade gedaan. Onze al gemeens indruk was, dat het getal vreemdelingen veel en veel minder was dan andere jaren. Van onafge broken rijen fietsers en wandelaars geen spoor. D© trams naar hot Noorden en het Zuiden reden met versterkte dien sten; maar van extra-diensten merk ten we niets. Daarvan was o.a. bij de tram naar Leiden het gevolg, dat menigeen niet op tijd uit de dorpen in de omgeving naar Haarlem terug kon. Ook spoor en eLectrische tram had den niet zulk een kolossaal vervoer als dat andere jaren wel het geval was. Het was den geheelen avond kalm op de perrons en de politie had dan ook weinig te doen. Een bewijs hoe betrekkelijk „stil" 't was, bewijst wel, dat aan het aan gifte-kantoor van bagage aan het sta tion gisteravond maar zoo nu en dan fietsen werden afgegeven. De indruk dat deze Zondag niet zoo druk was, als anders, vindt men ook weergegeven in de meeste der hieron der afgedrukte mededeeliugen onzer correspondenten. OVERVEEN. Hoewel hier wegens de bloemen groote drukte was verwacht, is het meesben neringdoenden zeker niet meegevallen. In den morgen was het hier stü, na den middag was het iets drukker, maar in geen geval wat men in deze dagen verwacht. Wel waren hier toen veel wandelaars, maar in hoofdzaak uit Haarlem, men zag niet veel vreemdelingen en ook zeer weinig menschen met bloemen. De rijen wielrijders met ruikers en heeel gezelschappen die de bloemen kwamen zien, uit vroegere jaren, ont braken. Zou ook het blocmenkijken uit de mode gei'aken? SANTPOORT. Evenals vorige jaren zag men gis teren hier den geheelen dag tal van vreemdelingen zich op allerlei wijzen van en naar alle richtingen bewegen om een kijkje van de bloembollenvel- den te nemen. De verwachting zal zeker niet zijn teleurgesteld, daar de hyacinten en narcissen zich op haar schoonst ver toonden. Nu wachten ons nog de tulpenvel den, welke zeiier binnen een week in vollen bloei zullen komen. een hijzondea-lieid kan tevens gemeld worden, dat de nachtegaal zich voor het eerst liet hooien in de bosschen, die ons dorp omringen en het zoo aantrekkelijk maken. HEEMSTEDE. De zoo genoemde bloemen-Zondag heeft aan Heemstede en omstreken een bijzonder druk bezoek teweeg ge bracht. Reeds vroeg in den morgen en al veel wandelaars en fiets rijders, hetgeen later op den dag steeds toenam. Een niet onaardig ge zicht leverden de vele fietsen alsook wandelaars op, die meestal versierd waren met bouquetten en slingers van verschillende prachtige bloem soorten. Het vervoer met de stoom tram was enorm druk nietbegeaistaan- de er voortdurend met zeven en acht wagens werd gereden, waren de zoo genoemde goederenwagens ook bezet. De bloemenverkoopers hadden het al len druk en de neringdoenden, vooral koffiehuizen, zullen dezen dag zeker levendig In hun gedachten houden. BENNEBROEK. Wie Zondagmorgen om een uur of i ONDEROFFICIERSVEREEN. „MARS". Zaterdagavond hield „Mars" eene feestelijke bijeenkomst in het Bron gebouw. De schouwburgzaal leverde met zijn tairijke uniformen een vroo- lijken aanblik op. Na de Zampa- ouverture, die zeer goed door het strijkorkest van hot 10e regiment in fanterie, onder leiding van den kapel meester, den heer Eug. H. Rap, ver tolkt werd, zong mej. S. enkele liede ren, die zeer in den smaak vielen. De heer Harry Livermare hield het 5V1I UUI WU UUi VI acht een kijkje ging nemen op den pubkek aangenaam bezig met zijn r- i n ar.111 iK.ifilPi-Lü ,-|1 - ri r. lioüp sterke equilibristische toeren. Maar bet succes van den avond had zeker wel de heer Nico de Haas. Al zijn voordrachten waren af, in de punt jes. Van ,,de Kus" leken ons 't meest geslaagd de filosoof en d© advocaat. Het nastukje, dat hij door 't langdu- van, maar moeten toch doen opmer- rig applaus wel genoodzaakt was te i ken, dat de namen van die muzikale Julia C u 1 p. Aan het wegens ongesteldheid uit gestelde concert van mevrouw Julia Culp, dat thans dezer dagen plaats zal hebben, verleenen ook nog hunne medewerkingde heer Willem Arn- drlessenpiano het Zalsman-Kwar- tet, mevrouw Rij kansCulp en de heer Henk van Breemen, begeleiding. Het programma bevatLiederen van Schubert, Löwe, Brahms en Oud-Ne- cLerl. volksliederen (mevrouw Julia Culp)pianostukken van Bach en Schumann (de heer W. Andriessen) de Zigeunerlieder van Brahms (het Zalsman-Kwartet). Miss Heepe. Naar ons wordt meegedeeld zullen op den voordrachtavond van Miss Heepe geen violist en pianisten meewerken. Wij maken daar gaarne melding medewerkers staan op 't programma, dat one als bewijs van toegang gezon den werd. Achteraf blijkt, dat dit alleen in Londen Miss Heepo's programma zal zijn. Beter was geweest en minder verwarrend wanneer men ons voor de voordracht in Haarlem een Haar- lemech programma toegezonden had. weg, kon al zeker zeggen, dat het op den dag niet heel erg druk zou wor den met voorbijtrekkende bloemen liefhebbers. Andere jaren kwamen op den zoogenaamden hyacintendag reeds heel vroeg in den morgen tal rijke fietsers in groepen en groepjes onze gemeente voorbij. Gisterenmor gen vroeg was hier alles nog stil, slechts een enkele wielrijder vertoon de zich. Langzamerhand werd het echter drukker en in den middag was de drukte het grootst en gaven eenige honderden bloemenkijkers, die per rijwiel, rijtuig, auto of te voet ons dorp bezochten, sen gezellige bedrij vigheid. Van een ouderwetschen hol len-Zondag is echter geen sprake, dan kwamen duizenden van elders onze gemeente bezoeken, en was vaak op ihet kruispunt Bennebroekerlaan Rijksstraatweg de drukte zóó groot, dat vaak eenige minuten verliepen eer men. kon oversteken. Gelukkig zijn toch tamelijk goede zaken ge- daan, alleen de bloemenverkoopers klaagden wat. Zondag a. s. wordt bij gunstig weder ook veel bezoek ver wacht, vooral daar dan ook de tul penvelden voor een groot deel in bloei zuilen staan. HILLEGOM. Leek het in den voormiddag van gisteren, alsof het voor de nering doenden, een verloren dag zou zijn, tegen den middag kwamen de bezoe kers in massa opdagen, om te genie- Micgieise en v an f iJfl te weeg bracht." Het trio De Groot ten van de mooie kleurschakeringen ^ers alhier, hun a K hoom:! 'had mede veel succes, alsook het too- bovenzaal van den „KaxaeDoom neeistukje rluitenant en zijn op dat meermalen het publiek geven, verwierf zeer veel bijvak Men hoort dan ook niet iederen dag Mul- tatuli's „Vorstenschool", in dertig woorden conden&eeren, en Goethe's „Erlkönig" la Justus van Maurik tot een kwartjes telegram samenper sen. „Een avond bij kat tiende" van den heer Eug. H. Rap een humoristische potpourri, werd eveneens zeer ge-1 waardeerd. Bij enkele bekende melo- i dieën, zooals „wir tanzen ringel- j „HET VADERLAND GETROUW", reihn" e. a., zat de halve zaal mee te J Zaterdagavond vierde de Neder- zingen, wat er een echte feeststem- I landsch© vereeniging van oudstrii- ming in bracht. De goochelaar, dielders „Het Vaderland getrouw" in de enkede van zijn kunstjes verklaarde, ,j Klein© Vereeniging haar jaarfeest, hield mede de aanwezigen aan ge- j Na een ouverture, die zeer goed uit naam bezig. Eevoer_d Meld voorzatter, de Het duo Frank oogstte als Hans en Susanna veel applaus. Telkens steeg een schaterend gelach op, om de co- mische uitvallen van den Zeeuwschex boer op zijn Zondagsch. Een zeer geanimeerd bal besloot de zen welgeslaagden ,,Mars"-avon<L Dansavond. Men schrijft ons Zaterdagavond gaven de heer en Micgieise en Van Ake, dansonderwij- heer J. J. Severijnse. een openings rede. In het afgeloopen jaar is de vereeniging sterk vooruit gegaan. Niet alleen verkreeg ze een zeer fraai vaandel, maar ze veroverde ook een eere-voorzHter en een bescherm vrouw. Daarna begon de gezellige feest avond. Het tableau vivant, door rood licht overstraald, liet niet na groote bewondering te wekken. Het orkest speelde hierbij het oude Wilhelmus, wat een plechtigen Indruk tn de zaai der bloemen Het aantal auto's te tellen, dat otns dorp passeerde, was niet mogelijk, terwijl het aantal rijtuigen ook groot was. Daarentegen waren de fietsen lang niet zoo vertegenwoordigd, als vroe gere jaren, b.v. in 1904 en 1906. Ook wandelaars wairen er vele, de stoomtram maakte wel weer de beste zaken. Dikwijls waren toch alle acht wagens dicht bezet. 't Weer was niet zoo uitlokkend als het met zoo'n bloemendag wel moest zijn en de slechte barometerstand gis terochtend ©n betrokken luchten zal velen thuis hebben doen blijven. De tentoonstelling heeft gasteren een goeden dag gemaakt en zooals 't weer er nu van ochtend (Maandag) uitziet, belooft dat ook weer een druk ken dag. Tot zoover onze correspondenten. In het midden dezer week ongeveer zullen de hyacinten wel op haar mooist zijn. Den volgenden Zondag zal men dus ook nog heel veel kun nen genieten. De tulpen komen dan mede in vol len bloei. Tentoonstelling van Schil derijen. Er wordt ons bericht, dat onze stadgenoot, de kunstschilder A. L. Koster, in deze week een tentoonstel ling van een 25-tal zijner schilderij en zal openen in den foyer van „De Kroon" alhier. Kiosk verplaatst. Algemeen was het oordeel, dat de kiosk voor Vreemdelingenverkeer, ge plaatst aan het nieuwe station, daar onpractisch stond en meer een sta-in- den-weg kon genoemd worden. Dit heeft men zeker ook ingezien, zoodot deze kiosk nu verplaatst is meer na bij den uitgang tegen den muur. De leuwe plaats is beter dan de vorige. Jubilé. Heden herdacht de heer D. Bimne- kamp, meesterknecht op de rozijn- azijnmakerij „Hot Anker" van de fir ma J. A. Haas Zoon, den dag waar op hij 121;2 jaar geleden bij genoem de firma in betrekking kwam. Van de zijde der directie werden den jubL laris een fraaie leunstoel en een en veloppe met inhoud aangeboden van zijn kan»araden ontving hij een koperen bloempot met bloemen, waar mede ook de ingang smaakvol ver sierd was. De rest van den dag bracht de heer Büxnekamp in den familie kring door met medewerking van den heer B. J. Elferink, humorist en de bioscope van Pathé Frères, Groote Markt. Dat de aanwezigen zich vermaakten, bewees het uitbundig applaus, dat de heer Elferink met zijn aardige stuk jes verwierf. Niet minder echter was de bioscope, waarvan wij prachtige projectiën te zien kregen. Een zeer gezellig bal, waarop de nieuwste dansen werden uitgevoerd, hield de aanwezigen lang bijeen. Het was een mooie avond, waarop de hee- ren Micgieise en Van Ake met succes kunnen terugzien. RIJNLANDSCIIE HYPOTHEEK BANK. We ontvangen het jaarverslag over 1908 der naamlooze vennootschap Rijnlandsche Hypotheekbank. We ontdeeneai daaraan het volgende: Het aandeelenkapitaal bleef ver deeld over 142 aandeelhouders. De heeren Jhr. C. C. van der Wijck, H. J. Calkoen en T. A. O. de Ridder, die als commissarissen aan de beurt van aftreden waren, werden als zoodanig herkozen. De heer Jhr. Mr. W. F. Roëll, benoeand tot lid van het be stuur der nationale hypotheekbank, heeft zijn ontslag als commissaris ge vraagd. Veertig aanvragen om hypotheken kwamen in behandeling, tot een ge zamenlijk bedrag van 241.160 ge sloten werden 26 leeningen, waarvan bet aangevraagde bedrag uitmaakt een totaal bedrag van f 111.310. Op ultimo December 1907 waren gesloten 261 leeninge® tot een bedrag van f 1.447.139, terwijl het 6aldo der hy pothecaire leeningen op 31 December 1908 1.103.252 bedroeg. De getaxeer de waarde der hiervoor verbonden onderpanden bedraagt 1.849.877. Op 31 December 1907 was aan vier pet. pandbrieven in omloop fl.070.850. In 1908 vermeerderde de circulatie met 31900, zoodat op 31 December 1908 totaal in omloop was 1.102.750. In tegenstelling met het vorig boek jaar kan op eene, zij het ook kleine, vermeerdering gewezen worden. De koers ter Beurze, aanvankelijk 93 5/8 pet., herstelde zilch tegen het einde des jaars weder tot 98 1/2 pet. Uitlating van pandbrieven had niet plaats, terwijl aflossingen van lee ningen met pandbrieven niet zijn toe gelaten. Blijkens de winst- en verliesreke ning is er een netto winst gemaakt van ƒ3113.75 1/2. Het dividend is daar om bepaald op 2 pet. of 2 per aan deel, het overige van de winst op inventaris, koersrekening an .hypo theekdebiteuren afgeschreven. Nog zijn ais commissarissen be noemd de hoeren Mr. S. H. Vening inesz, hoofdcommies ter provin ciale griffie van Noord-Holland, te Haarlem, en W. J. van Suylekom, commlssionnalr m effecten te Rotter- darm onbedaarlijk deed lachen. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen gezel- ligen avond. Een Paladijn- Over de a.s. uitvoering Van deze fantastische Comedie door de Kon. Vereen. Het Nederl. Tooneel, schrijft de „Tel." o.a.: „Over den heetr De Vos dat de Van Erckelen's rol voor hem is, wat die van Mexcadet voor Royaards is. Ook hij is zoo goed ais heel den avond aan het woord en ook hij speelt met een levendigheid, en een fantasie, die het publiek gevangen houdt.Een rol waar Jan C. schik in heeft en waaraan hij zich dientengevolge geheel geeft." Orpheus. Het mannenkwartet Orpheus", be staande uit de heeren H. en T. de Graaf, G. Wiüegers en H. van Pa radijs, alhier, behaalde gisteren bij den kwartetwedstrijd te Arnhem, den vierden prijs, vier zilveren medailles. BLOEMENDAAL. De liefhebbers van nachtegalen kunnen thans hun hart weer opha len, daar de vogels op verschillende plaatsen weder zingen. In de Schapend utnen kan men thans do volgende versjes lezen Heb eerbied voor dit oord, dat ik met vol vertrouwen U thans doorkruisen list, op uw gemak beschouwen, 't Is niet verboden om te lachen en te praten, Als gij mijn boom en plant maar on gedeerd wilt laten. Doet u hier in 't Bosch de rust wel dadig aan, Houdt er dan ook elk rumoer, zoover als 't kan, vandaan. Verbreek de stilte niet, waarnaar men wenscht en haakt, Dit bosch is allerminst voor luid ge schreeuw gemaakt. Breng opgewektheid mee, verhef uw hart en zinnen. Maar breng hier toch geen lust om af te hreken binnen. 41 gun ik wandelaars hier ongestoord te leven, Aan ruiters kan ik niet dezelfde vrij heid geven. Ik houd van paarden veel. maar zie toch liefst die dieren Met wat hun eigen is op and'rer we gen.... zwieren. Naar onze berichtgever ons meldt, waren hedenmorgen de burgemeester en een der wethouders van Bloemen- daal met den directeur van de E. S. M. bezig met het nauwkeurig opne men van den Bloemend aal schen weg, naar ons ter oore komt, met het doel te zien, of er bezwaren bestaan te gen een tramlijn van Bloemendaal naar O verveen. Indien de H. S. M. niet op haar qui vive is, zou het wel mogelijk zijn, dat de vogel nog over het tou\£ vliegt. BENNEBROEK. Door de gezamenlijke vergunning houders in deze gemeente werd in 'fc afgeloopen jaar 8873 liter gedistilleerd ingeslagen. In 1907 bedroeg het aan tal 8634 liter. HAARLEMMERMEER. To Hoofddorp vergaderde de R.-K. Centr. K iesvereenigin g van het hoofd kiesdistrict Haarlemmermeer. Al de aangesloten locale vereenigingen werden vertegenwoordigd. Van de uitgebrachte 2093 stemmen, zijn 1876 op don heer T. H. v. Wichen, 203 op den heer J. H. M. Balvers en 14 blan co, zoodat met overgroot© meerder heid tot candidaat is gekozen het af tredend lid de heer F. H. v. Wichen. De heer Huisman, hoofd van school IX te Haarlemmermeer, staat op de voordracht voor hoofd eeaier openba re school te Nijmegen. Het verrollen van de Korenbeurs te Hoofddorp en het maken der fundee ringen van de nieuwe graanbeurs daar ter plaatse, is na publieke aan besteding gegund aan den iaagsten inschrijver A. <Len üuden te Nieuw- Vennep voor ƒ1490. Hoogste inschrij ver was L. Barendrecht te Hoofddorp, voor 1765. ZANDVOORT Eene alhier gehouden collecte voor het Utrecbtsch Zendingsgenootschap heeft 71 opgebracht. De tennisbanen, gelegen in de dui nen benoorden het Grand Hotel, zijn weder geopend, Om daarvan gebruik te mogen maken, moet men zich rich ten tot de directie vaai de Zandvoart- sclie Terrein- en IloteJmaatschappij alhier. STAKENDE MEDICI. Men schrijft uit Delft aan de Tel.: Onze gem een te- ge uees hoeren zijn in staking, ton minste voor een deel van het hen opgedragen werk. Ja, er broeide allang zoo iets, maar thans is de bom gebarsten, 't Is de meest een voudige staking, die men zich denken kan, met het meest gewone motief. De eisch Yan de stakers luidt: loonsver- hooging. Of dan de Raad deze niet toestaan wil? Ja en neen. Een recht- streeksch verzoek van deze strekking ging nooit van de stakers uit. Wel vroegen zij, toen hen krachtens ©en door den Raad vastgestelde ver ordening werd opgedragen omtrent den gezondheidstoestand van school kinderen, attesten af te geven, 1 vergoeding per attest, maar toen de Raad dit te machtig vond, kregen de heeren niets, want de betreffende be paling in de verordening werd eei> Youdig buiten effect gesteld. Of dat nu den heeren dwars zit, is niet bekend, maar vaststaat, dat zij sedert enkele dagen weigeren de zie ke gemeente-werklieden te controlee ren, tenzij eene loonsregeling getrof fen wordt als bij de Rijksverzeke ringsbank. De stakers willen niet den werkman en, indirect, den behande lenden collega-geneesheer controlee ren. B. en W. geven over deze houding van gemeentedienareoi hunne ernsti ge afkeuring te kennen. Zij betreu ren het oprecht, dat deze menschen den te galen weg verlieten en zich een •recht aanmatigen, dat der overheid is. Het peniblo van den toestand wordt verhoogd door de solidariteit van de heeren doktoren. B. en W., niet willende, dat de werklieden het slachtoffer in dezen worden, stellen den Raad voor, voor- loopig genoegen te nemen met de can- tróle van den be ban del enden genees heer. DE GESTOLEN 55.000. Men herinnert zich de brutale bö- rooving waaraan destijds te Amster- - dam een looper van de Ned. Fabrlelt

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1