HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. In stormachtige Tijden. Binnenland Onze Lachhoek Buitenlandsch Overzicht FEUILLEION Stadsnieuws MAANDAG 19 APBIL 1909 bohooren goedkoop© on snelle reisge- legenheden te krijgen naar de mooie en merkwaardige landschappen, waair we kunnen verkeeron met de bloemen en vogels zonder zo te schaden en waar we ons kunnen roeren naar hartelust. Met de duinen blijft het altijd een teer© zaak. Zelfs wanneer het bosch er staat en een weliger plantengroei den bodem heeft bevestigd, zullen we de stukken, waar veel gewandeld wordt, telkens een paar jaar met rust moeten laten, om weer op hun ver haal te komen. En als we den boel verwaarloozen, dan wordt Holland's duin één witte zandzee. Personeele belasti ng. De Burgemeester van Haarlem brengt ter konnis dat de op den 15den April j.L executoir verklaarde kohie ren Nos. 6 en 7, afd. IV le ged. op de personeele belasting dezer meen te, d ienst 1909, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. DE ONTROUWE BOEKHOUDER. De boekhouder van het agentschap der Ned. Ind. Escompto-Maatschappij te Amsterdam, van wiens wisselver- valschingen wij melding maakten, heeft Vrijdag kans gezien, kort na zijn vlucht neg eenmaal zijn slag te slaan. Toen hij zich ontdekt zag en ijlings het gebouw van hot agentschap ver laten had. is hij blijkbaar op den trein naar Utrecht gestapt, waar hij bij eesn bankiersfirma een valschen wissel, ten bedrage van f 1000, van het agentschap der Ned.-Ind. Es compto-Maatschappij op de Haarlem- scho Bank aanbood. De firma, die van de ontdekte vervalschingen nog niets wist, had geen kwaad vermoe den en verzilverde den wissel. Waar schijnlijk had de ontrouwe boekhou der den wissel reeds klaar, toen hij zich uit de voeten maakte en moet het op deze wijze verkregen bedrag die nen tot dekking van de reis- en ver blijfkosten voor zijn vlucht. (Tod.) DN BLIJDE VERWACHTING. Do Ilaagsche correspondent der „Tel:" meldt d.d. 17 April Naai' Ik zoo juist verneem, heeft professor Kouwer, door eenige be kende staatslieden gevraagd najyr don toestand van H. M. de Koningin verzekerd, dat II. M. kerngezond is. Dit zal ongetwijfeld met groote vreugde worden begroet. II. M. de Koningin wandelde Za terdag even na twaalven en even vóór een en tot tweemaal toe in den tuin, ditmaal telkens niet langer dan twintig minuten. Zaterdag werd door den Belgischen gezant aan den minister van Bulten- ïandsoh© Zaken overhandigd een uit voor en zilver gemaakte caisette, be stemd voor Koningin Wilhelmina, aangebeten door de Belgische leden van het HollandschBelgisch comité. 13e caissette was geplaatst in eon oranjekleurig fluweelen omhulsel, waarop in goud de initialen der Koningin geplaatst. NEDERLAND EN VENEZUELA. Volgens medodeelingen van den Venezol aanschen gezant dr. Paul zal liet protocol tot herstel van de goe de verstandhouding tusschen Neder land en Venezuela uiterlijk heden ge- teekend worden. In dit protocol heeft do Venezolaansche Regeering geener lei toezegging gedaan omtrent even- tueole wijziging in hare wetgeving, met name niet ten aanzien van de dertig procent additioneele rechten op goederen uit de koloniale Antillen. Bepaald is, dat onmiddellijk na het in werking treden van het protocol de wederzijdsche gezantschappen zul len worden hersteld en voorts dat la- tor, waarschijnlijk te Caracas, door gevolmachtigden van beide Landen een handels- en scheep va artverdrag in studie zal worden genomen en ge- teekend, wanneer men tot overeen stemming zal zijn gekomen. Dr. Paul verklaarde, dat hij zeer getroffen was door de welwillende wijze, waarop de minister van bui- tenlandsche zaken jhr. De Marees van S winde ren de onderhandelingen heeft gevoerd. Uit die onderhandelingen bleek wederzijds van oprecht verlan gen om te komen tot een overeen komst, welke in de toekomst de bron zou kunnen worden van de beste ver standhoudingen. Dr. Paul is voorne mens in ons land te vertoeven tot na de blijde gebeurtenis, ten einde Hare Majesteit de Koningin zijne geluk- wenschen te doen toekomen. Vervol gens 2^1 hij zich naar Frankrijk be geven en ook naar Londen ter voort zetting zijner onderhandelingen. Dr. Paul wees op de omstandigheid, dat wanneer heden het protocol geteekend wordt, deze gebeurtenis zal samen vallen niet alleen met den verjaardag van den Prins, maar tevens met de viering van den onafhankelijkheids dag van Venezuela. Het protocol zal gepubliceerd worden in een Yenezo- laansch geelboek, dat aan het con gres zal worden aangeboden. Ten slotte zelde dr. Paul, dat de geruchten volgens welke Gomez zijn presidentschap zou overdragen aan Velutini, volkomen ongegrond zijn, en dat de loop der gebeurtenissen thans onmogelijk heeft gemaakt, dat Castro nog een bron van verwikke lingen zou kunnen worden. Hij be schouwde dan ook daarom het resul taat van zijn onderhandelingen hier te lande als een gunstig voorteeken voor de toekomst, omdat daaruit bleek, dat onze regeering vertrouwen stelt in den goeden wil van den tegen woordige n president van Venezuela. OVERLIJDËNSATTESTEN VOOR LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJEN. Door een commissie uit de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst (waarin o. a. zitting had onze stad genoot dr. C. A. J. Krol), is versLag uitgebracht omtrent de verhouding tusschen geneesheer en levensverze keringmaatschappijen, waarbij ook weder ter sprake is gekomen het oude strijdpunthet afgeven van at testen en verklaringen van overlijden door geneesheeren ten behoeve van de levensverzekeringmaatschappijen. Omtrent dit punt is de commissie tot de volgende conclusie gekomen Bij de zeer uiteenloopeiide meenin- gen, die nog ten opzichte van den be roepseed en het beroepsgeheim be staan, weuscht de commissie een ieder volledige vrijheid van handelen te laten, om een verklaring van over lijden met opgave der doodsoorzaak ten behoeve van levensverzekering maatschappijen af te geven wanneer de verzekerde hiertoe machtiging heeft verleend. Een der leden, dr. H. Pinkhof ver klaarde zich niet met deze conclusie te kunnen vereenigen. E. A. TAYLOR WEBER. Op 60-jarigen leeftijd is te 's-Gra^- venhage overleden de heer E. A. Tay lor Weber, oud-gouverneur van Su matra's Westkust, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. KAMERVERKIEZINGEN. De afdeeling Almelo der S. D. A. P. heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Almelo J. F. Tijhof van Enschedé De vrijzinnige kLesvereeniging De Vrijheid te Purmerend besloot candi daat te stellen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het district Hoorn den heer P. B. J. Ferf, aftre dend lid. Te Kampen vergaderde de Vrijzin nige Kiesvereeniging tot het kiezen van een candidaat voor de Tweede Kamer uit de eerste door ons ver melde groslijst. Van de heereo D. Brocx te Roermond, jhr. mr. Van Doorn van Gouda en mr. J. W. G. ter Spill, van Den Haag, was bericht ingekomen, dat zij voor een candida- tuur bedankten. Van de 86 uitge brachte stemmen verkreeg de heer N. J. Bosch te Heerde er 79. zoodat deze met groote meerderheid tot can didaat gesteld werd. De liberale kiesvereenigingen te Goor en Diepenheim stelden Mr. Jan- nink candidaat. POKKEN. Men meldt uit Maastricht: Bij de echtgenoote van zekeren Ver- heyen, uit de Antoni usstraat, en de echtgenoote van zekeren Colombin, uit de Raamstraat alhier, zijn pok ken geconstateerd. De inboedels zijn ontsmet. De lijderessen werden naar het gesticht Calvariënberg vervoerd. L. C. Th. W. VISSER. In den ouderdom van 76 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer L. C. Th. W. Visser, oud-hoofdinge nieur van de marine, officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zij. Schaam je, Willem, je hebt mijn tante van ons weggeplaagd. Hij. Ja, kind, ik houd alleen van „verre" bloedverwanten. Rechter (tot boer). Gij hebt uw os rustig op den weg gelaten, toon het waarschuwingssein van de auto mobiel werd gegeven Boer. Jao, inenier de réchter. De verstaandigste geft toe, en nou hè'k gemeind, dat de houtemebiel de verstaandigste wór. Toon. Moe, zijn in een diction- naire alle woorden te vinden Moeder. Dat moet je aan je pa vragen. Toon. Pa, zijn alle woorden te vinden in een dictionnaire I Pa. Bijna, jongen maar er ko men telkens weer nieuwe bij. Toon. Wat is dan het laatste woord, Pa Pa. Vraag dat aan je moeder, die heeft het altijd. Zoontje. Lieve pa, ik wou U even goedennacht zeggen. Professor, in zijn werk verdiept Hè, kom je me daar nu voor storen Had dat niet tot morgen kunnen wachten, beste jongen Je weet hoe druk ik bet heb Patiënt. Dokter, mijn maag is in 't geheel niet in orde, ik heb volstrekt geen eetlust Dokter. Wees maar blijde, fn dezen tijd, nu alles zoo duur is. Heer (tot een man, die ondersteu ning vraagt). Wat ben je? Man. Werklooze meubelmaker in Louis XlV-stijL HOF VAN ARBITRAGE. Te 's-Gravenhage is aangekomen Hjalmar Hammarskjoeld, gouver neur van Upsala, scheidsrechter in het grensgeschil tusschen Zweden en Noorwegen en voorzitter van het scheidsgerecht in het Casablancage- schil, benevens Leljewaten, gezant schapsattaché te Stockholm. De scheidsrechters in het grensge schil hebben al voorbereidende be sprekingen gehouden. VOORLICHTING VAN DEN MIDDENSTAND. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bij wijze van proefneming, ingaande op heden, aan het bestuur van den midden standsbond opgedragen het houden van voordrachten over technische en economische onderwerpen in hot be lang van den gehoeleu middenstand (zoowel den ha ndeldrij venden als den' industrieelen), voor welke voorlich ting van den middenstand op de jong ste staatsbegrooting geiden waren be schikbaar gesteld. Vervolgens heeft de Minister liet bestuur van den middenstandsbond in staat gesteld vanwege het bondsbe- stuur informaties te verstrekken aan de aangesloten Vereenigingcn oveci Vereenigingszaken. In overleg met het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het bestuur van deu midden standsbond bet volgende lijstje van sprekers voor eeu eerste reeks sa mengesteldM. H. J. Th. Fiodeldy Dop, voor uiiddensuindscooperatie, en het credielvraagstuk van den MiddenstandJ. S. Meuwsen en dr., J. Nou wens, over iniddeustandscoö-. peraties in Oostenrijk, (opgetieldord' door lichtbeelden)W. Nieuweuhui- zen, over middenstandsorganisatie Cor. Visser, over rniddenstandscre- dietbanken. POGING TOT MOORD. De koloniaal J. N., tehuis behooren» de Ln de Drentsche gemeente Dalen, en op het punt staande naar Ind ie té vertrekken, heeft 'n zoon van don heer H. J., landbouwer te Oosterhes- selen rnet een broodmes levensge vaarlijk gewond. J. kan niet vervoord worden en vee toeft nog ten huize van dr. Mol te Dalenzijn toestand ia zeer zorgelijk. De dader is gearres teerd. ONGELUKKEN. Toen de ambtenaar van den wateiv staat H., te Doornenburg, Vrijdag middag met zijn arbeiders op de Waal voer, trof het hem, dat de roei boot zoo zwaar trok. Bij onderzoek bleek, dat het lijk van een li-jarig meisje sedert verleden Woensdag ver dronken, aan het roer vast zat. DE BURGEROORLOG IN HET TURKENLAND. Het wordt steeds duidelijker, dat de conitra-revolutie door den Sultan is uitgelokt, althans begunstigdl Dit is dan ook !t zonderlingste moment van de gebeurtenissen der laatste dagen in Konstantinopel I Toch is de verklaring wel te geven maar eerst nadat de geheel© toestand is over zien. In Konstantinopel ligt de residentie Stamboel, wat dus een stad in een stad is. Stamboel is omgeven door eenige muien, alzoo dus tot een soort fort gemaakt. Tusschen den eersten en tweeden ringmuur zijn de kazer nes van de soldaten van des Sultan's lijfwacht, ongeveer 20.000 man. De ruimte tuschen den tweeden en der den muur biedt woonplaats voor de paleis-beambten, geneesheeren, offi cieren, enz. De derde muur is enorm versterkt, en daarachter ligt tus schen groote bosschen het paleds van den Sultan, die daar met zijn harem geheel afgezonderd van de wereld woont Hier troont Z. M. nu al 80 jaren Om daar te komen moest hij zijn broeder Moerad van den troon stoo ien en gevangen zetten. Zijn eerste werk als Sultan was, de Grondwet (door dien Moerad aan zijn volk ge schonken) weer in te trekken. Zoo leefde hij langen tijd als alleen-heer- scher im het Turkenland. Althans in naam, want eigenlijk regeerden de grootvizier en andere hoogwaardig- beidsbekleeders, die den Sultan hun meeningen opdrongen en geen tegen spraak gedoogden.. Toen kwam de revolutie de tijd, dat alle macht en alle gezag aan de handen van den Sultan en de zijnen ontnomen wend, om over te gaan op een combinatie van onbekende en ongenoemde per sonen, e zamen vormend het Jong- Turksch Comité. Onder den drang der omstandig heden, gedwongen door een militaire xevolutie, toegevend uit vrees voor zijn troon en nóg meer voor zijn le ven, schonk de Sultan ln Juli 1908 aan Turkije opnieuw de grondwet. 't Was immers slechts, om een tij delijke opwelling te bevredigen. Wanneer het volk weer tot kalmte zou zijn gekomen, kan ik zoo dacht de Sultan de Grondwet weer op bergen, als in 1878. Maar.... 't zou anders loopen De beweging van de Constitutie en de ovorhecnsching der Jong Turken te breken is al spoedig gekomen. De beweging is uitgegaan van de 20.000 soldaten, die in Stamboel gelegerd zijn. In hoeverre deze geest ondier de troepen is gekweekt, zal 'weJ niiet opgehelderd worden. De 20.000 solda ten brachten een hulde-betooging aan den Sultan dien ze, als echte Muzelmannen, erkennen als opper priester en vroegen de macht der Jong-Turken te breken. Daarvoor werd wegzending van 't jong-Turksch gezmcLe ministerie geëischt, en in voering van de godsdienstwetten. De Sultan willigde dit alles dadelijk ln. Nu hadden de soldaten vrij spel en begonnen tot gewelddadigheden over te gaan. Eerst vermoordden ze hun officieren of wierpen hen gekneveld in de gevangenis, daarna trokken ze Konstantinopel in, om daar een soox't schrikbewind te voeren. Verschillende leden der Jong-Turk- sche partij werden vermoord en op de vlucht gedreven. Het feit, dat er een 30 personen gedood en 500 ge wond y' n, tengevolge van de vreugde schoten van de muitende soldaten, zegt genoeg I Tot heden zijn de 20.000 soldaten in Konstantinopel heer en meester, en heeft de Jong-Turksche partij alle macht verloren. De Sultan, in den waan, dat geheel Turkije plotseling tegen de Jong-Turken was (hoe kon hij in z'n afzondering anders den ken benoemde een reactionoir-ge- ziitd kabinet en deed net of Oud- Turkije weer uit z'n assche verrezen was De Jong-Turken blijken evenwel niet voornemens hun in Konstanti nopel geleden nederlaag zonder strijd te aanvaarden. Uit Salonika, 't middenpunt der Jong-Turksche be weging, is door de officieren een tele gram aan den Sultan gezonden, Waarin zij uiteenzetten, dal Hilmi- pasja onder dwang van zijn ambt als groot-vizier afstand heeft moeten doen, en dat de benoeming van het nieuwe kabinet dus onwettig en anti constitutioneel is. Zij protesteeren en Wijzen er op, dat de belangen van 30 fnillioen mensclien aan het belang eener kleine, onbeduidende partij worden opgeofferd. Zij herinneren den Sultan aan zijn eed. op den Koran en op de Grondwet, en dringen er op aan, dat hij dien eed zal naleven zoo dit niet gebeurt, Naar het Engelsch, door Barones Orczy, De harten van zijn toehoorders tril den van opgewondenheid bij het hooreai van die woorden. Wie zou anders kunnen dan dezen dapperen én edelmoedagen avonturier met zijn tooverachtige stem en nobele hou sing volgen - En nu voorwaarts I zeide Bla keney eindelijk, die ezel Santerre zal nu de huilende hyena's met zijn 'ruiterij wel opgejaagd hebben. Zij Zijn stellig naar de Temple, om hu.n prooi te zoekenwij zullen hen daar opwachten. Komt, vricndenl en denkt aan den kreet van den zeemeeuw. Déroulède nam de hand Van Ju liette in de zijne. Wij zijn klaar, zei hij, en laat ons hopen, del de Roode Pimper nel euccès op zijn edel streven mag p-itvangen. ..Toen gingen de vijf mannen met Juliette ln hun midden de straat weer op. zal het volk met het leger naar Kon stantinopel marcheeren. Het tele gram eindigt met de pathetische woorden „Wij zullen sterven, maar ndet terugtrekken De Sultan heeft ontkennend geant woord en gezegd, dat hij aan die eischen niet kan voldoen. Z. M. denkt dus sterk te staan. Maarof hij inderdaad zoo mach tig is, om zijn wil door te voeren, desnoods met geweld? Hij heeft alleen de 20.000 muitende soldaten, zonder officieren- Het schijnt, dat de minister van oorlog wel wat meer heeft gezegd, dan hij kon verantwoorden, toen hij verklaarde, dat de discipline onder de troepen hersteld is Tucht schijnt alleen nog te beerschen onder de troepen in Macedonië, maar deze troepen gehoorzamen niet rneer aan den Sultan, maar uitsluitend aan hunne officieren en zullen met dezen dus samenwerken om het comité van „Eenheid en Vooruitgang" weder op het kussen te helpen. Met dit doei zullen zij naar Koristantinopel op trekken, ja zelfs zijn er reeds 14 ba taljons uit SaJoniki daarheen op weg per extra-trein. Deze trein, die hedenmorgen te Tsjataldsja, op 50 K.M. afstand van Konstantinopel, wordt verwacht, be staat uit 47 wagens, van welke 3 met officieren, 8 mei paarden, 2 met ma terieel en 85 mee soldaten. In het ge heel zullen er, naar uit Konstantino pel wordt bericht, meer dan 100.000 (dit getal is misschien wel wat over dreven) man aankomen, daar de Ma cedonische troepen versterkt zijn door tal van Bulgaarse he en Servische vrijwilligers. De troepen worden te fsjaitaldsja uitgelaten en daar gefor meerd, zoodat, wanneer de toestond door deze troepen moet worden be slist, dit toch eerst in liet midden van die volgende week kan worden ver wacht. Dan staat ons een strijd te wachten tusschen deze troepen en die van den Sultan. Wie zal overwinnen We geven natuurlijk de meeste kans aan de troepen der Jong Tur ken, die onder de leiding van de be kwaamste officieren staan en boven dien veel talrijker zijn. Dan zullen de Jong Turken weer de baas zijn en moet de Sultan de nu weer gewonnen macht afstaan. Dat wil zeggen, wanneer deze Sultan nog zal worden gehandhaafd. Nu wordt al verzekerd, dat de Jong- Turken zijn broeder tot Sultan zul len uitroepen. Hoe 't zij, Turkije staan ernstige verwikkelingen te wachten. De moordpartij is nu al begonnen met een moord- en vervoigingswoede in Klein-Azië. Zoeiira de gelegenheid zich voordoet beginnen daar de Koer den en andere Mohammedaansche stammen hun woede te koelen aan de Christenen. In het gelieele viiayei Adona heerscht opstand. De stad Adana staat op verschillende plaat sen in brand, in de straten heefteen ontzettend bloedbad plaats, want meer dan 300 Christenen zijn ver moord terwijl andere berichten van 3000 dooden gewagen. De Duitsche kolonie seinde dringende verzoeken om bescherming aan den Duitschen gezant. Volgens de verschillende be richten werden een aantal Armeniërs gedood, hunne huizen geplunderd en in brand gestoken. Doch ook vreem delingen vielen als slachtoffers AmerLkaansche geestelijken werden gedood, Duitschers, en de Engelsehe consul vermoord. Van alle zijden ko men kreten om hulp, want ook in Konstantinopel maken de vreemde lingen zich ongerust. Verschillende mogendheden hebben dan ook eenige oorlogsschepen naar de Turksch© wateren gezonden. TURKIJE EN BULGARIJE. Volgens particuliere berichten, zou den Bulgarije en Servië aan de Turk sch© grens militaire maatregelen ne men, voor het geval, dat er in Mace donië een revolutie in het Sand jak zou voorbereid worden. Men denkt reeds aan een defensief optreden, door het vormen van speciale troe pen. 11ET NIEUWE MOLTKE-HARDEN- PROCES. Morgen, Dinsdag, begint voor de vierde strafkamer van het Landge richt I te Berlijn opnieuw het Moltke- Harden-proces, waarvan men den af loop met bijzondere belangstelling te gemoet ziet, vooral omdat omtrent de voornaamste vraag, of Fürst Eulen- berg ais getuige voor de rechtbank verschijnen zal, nog geen beslissing genomen is- Of zal men Eulenburg weer te ziek verklaren om voor 't gerecht te ver schijnen Dan maar weer verdagen.... HOOFDSTUK XXIX. Het was niet moeilijk te raden, welken weg de menigte was opge gaan geschreeuw, getier en ge vloek klonk verder den kant van de rivier op. Bureer Santerre was niet in staat geweest, het gepeupel terug te hou den tot de komst der versterkingen. Binnen vijf minuten na het verdwij nen van Déroulède en Juliette waren de menschen door de rij soldaten heengebroken en hadden den wagen bestormd, om hem leeg en de prooi verdwenen te vinden. Zij zijn nu goed en wel in de Temple opgeborgen schreeuwde Santerre schor, vol triomf over zoo veel teleurgestelde gezichten. Eerst scheen het, alsof de woede van dit tot het uiterste opgewonden volk, krankzinnig van lust tot wraak, zich tot den commandant van Parijs en zijn soldaten zou wendeneen oogenblik werden zelfs de paarsroode wangen van Santerre bleek bij het plotseling vizioen van dit onvoorzien gevaar. Even plotsel'ng klonk hu echter het geschreeuw Naar de Temple Naar de Temple I Naar de Tem ple klonk dadelijk de echo. Die kreet werd spoedig door allen overgenomen, en in minder dan. twee minuten waren de straten in de om- DE DUINEN ALS PUBLIEK WAN DELTERREIN. De heer Much all schreef voor eeni ge dagen dn 't Hbld. een artikel, waarin hij weeklaagde over 't feit, dat de duinen voor de wandelaars ge sloten zijn. De bekende natuur-beminnaar, de heer Jac. P. Thijsse, antwoordt hem in hetzelfde blad en schrijft o.a.: Ze zijn e<r nog niet geschikt voor, de duinen niet en het publiek ook niet. Niemand, die zich daar meer over bedroeft dan Ik, want ik zou maar liefst willen, dat alle menschen over al mochten wandelen. Maar geef ons vijf en twintig jaren tijd, èn om het groote publiek te leeren wandelen èn om den duingrond te bevestigen. Dertig jaar geleden was de Blin- kert nog de hoogste duin van Neder land. Nu Is het een rulle zandhoop, tot op de helft van zijn vroegere hoog te afgetrapt door de menschen diie zoo graag naar het hoogste punt „klau teren." Met de duinen om het Brou werskolkje is het al niet veel beter; doe komen om zoo te zeggen langza merhand door 't dennebosch naar be neden rollen en 't mooie Kolkje zelf stuift langzamerhand vol. Toch laat de eigenares èn Blinkert èn Kolkje nog vrij en ook de mooie boschweg, die achter den spoorweg om de beide beroemde plekjes met elkander ver bindt, mag door rustige wandelaars vrij worden betreden. Maar het moeten rustige wande laars zijn, want die duingrond is o, zoo teer. Sedert de drooglegging van het Haarlemmermeer, het graven van het Noordzeekanaal en den aanleg van waterleidingen is de grondwa terstand er al lager en lager gewor den, en daardoor is de plan ten groe ontzettend achteruitgegaan. De mooie vochtige duinvalleien van vroeger met al haar bonte bloemenpracht, zijn nu op zijn best eentonige vlakten, schraal bezet met gras en zeggen, en waar vroeger geurige thym en fijne pimpernel een stevig dekkleed gaven aan de hellingen, dekt nu alleen een broze laag van korstmos het rulle zand. Bij iederen voetstap breekt die korst en dan kan de wind vrijelijk bel gat vergrooten en het zand doen ver stuiven. Het heele jaar door zijn tal rijke arbeiders bezig om door 't leg gen van plaggen en 't planten van lielm letterlijk den grond bij elkan der te houden. Gaat dus daar niet klauteren, Lieve vrienden, maar stelt u voorloopig te vreden met een goed en behoorlijk ge bruik te maken van wat u tot nu toe vergund is. Het gemeentebestuur van Bloemen - daal heeft het Koninginneduin inge richt tot een prachtig uitkijkpunt, waar ge naar hartelust kunt staan zoeken naar de kerken van Alkmaar en den dom van Utrecht. Ge staat er tusschen prikkeldraad, maar dat kan voorloopig niet anders. Doch als de duizenden groene scheer- kwastjes, die mijn vriend Koel van de Heidemaatschappij daar in het ge le zand gestoken heeft, zullen opge groeid zijn tot stevige dennetjes, dan gaat dat hek wel weg en kunt ge u neervlijen op het mos, dat er nu nog niet is. Dan zijn we de waterleiding-misère ook misschien op de een of andere wijze te boven gekomen en heel het duin wordt dan één bosch. Daar wordt nu al-hard aan gewerkt, met groote opoffering en ondanks groote teleurstellingen en meestal binnen ruimten, die om meer dan één reden omgeven zijn met dat veel ge smade prikkeldraad. Allemaal werk voor een betere toekomst. Die betere toekomst, daar blijf ik onverstoorbaar in gelooven. De scho len zullen wel voortgaan met den kinderen liefde en eerbied voor de natuur in te boezemen. Men zal ook nog eens leeren bloemen kweeken en bloemen plukken, want ook dat moet geleerd worden. Die wandelingen om Amsterdam zelf komen wel in orde, al weet ik ook nog niet hoe. En we geving van het Paleis van Justitie erlaten, en waren de Pont SL Michel en de Pont au Change overvol van oproermakers. Zoo ging het voort langs den Noordelijken oever van de rivier de Rue du Temple 'n, al schreeuwende en tierende Aan een lantaren Aan een lan taren Sir Percy Blakeney en zijn volgers hadden de Pont Neuf met de aan grenzende straten zoo goed aLs verla ten gevonden. Eenige oproermakers, doorweekt van den regen, bekoeld in hun enthousiasme en met schone kelen van den mist, keerden sloffend naar hun huis terug. Het armzalige groepje van zes sans culottes trok weinig of geen aan dacht, en Sir Percy sprak brutaal iederen voorbijganger aan. De weg naar de Rue du Temple, burger vroeg hij één- of twee maal, of Hebben zij den verrader al opgehangen Kan u mij dat ook al zeggen, burgeres Een gegrom of een vloek waren de gewone antwoorden, maar niemand nam verder eenige notitie van den reusachtigen kolendrager en zijn vui le vrienden. Bij een hoek van een der straten, tusschen de Rue du Temple en de Rue des Archives, keerde Sir Percy Blakeney zich plotseling tot zijn vol gers We zijn nu dicht bij het gespuls, zei hij fluisterend en in 't Engelsch loop achter anderen aan en ga zoo spoedig mogelijk midden tusschen de menigte in. Wij zullen elkaar voor dc gevangenis weer ontmoeten en denk aan het gcsclireeuw van den zeemeeuw. Hij wachtte niet op een antwoord, en verdween dadelijk in den mist. Heel gauw daarop zag men enkele achterblijvers en het geschreeuw en gelier was nu duidelijk te hooren. De menigte had zich blijkbaar op het groote plein voor de gevangenis ver zameld en eischte nu luid haar prooi op. Nu was het oogenblik van hande len daar. De Roode Pimpernel had het geheel© plan in elkaar gezet, maar aan zijn volgers en aan hen, die hij poogde van een wissen dood te redden, was de taak hem met hart en ziel te helpen. Déroulède drukte de kleine hand van Juliette vaster in de zijne. Ben je bang, lieveling fluister de hij. Niet zoo lang jij bij mij bent, f Luisterde zij terug. Nog enkele minuten en zij waren midden in de grootste drukte. SLr An drew FfoUlkes, Lord Anthony Dew- hurst, en Lord Hasting, de drie En- gelschen, liepen vooraanDéroulède en Juliette vlak achter hen. Het gepeupel zelf droeg hen nu mee. Een vuile massa waren zij, door weekt van den regen, dronken van woede over hun teleurstelling en van den brandewijn, dien zij hadden yer- zwolgen. Iedereen schreeuwde; de vrouwen luider dan de resteen barer sleepte het touw voort, dat misschien nog van dienst zou kunnen zijn. Voort I voortAan een lanta ren 1 Aan een lantaren I die verra ders 1 En Déroulède met Juliette aan de hand schreeuwde lustig mee Voort 1 Aan een lantaren Sir Andrew Ffoulkes keerde zich om en lachte. Het was een eigenaardige sport voor deze jongelieden, en zij kwamen langzamerhand geheel in hun roL Zij schreeuwden allemaal „Aan een lan taren en stookten zoo degenen, die om hen heen waren, op. Déroulède en Juliette voelden zich meegesleept dooi' het opwindende van het avontuur. Zij waren opgewonden van vreugde over hun hereeniging, en werden aangegrepen door een wild, krankzinnig hartstochtelijk verlan gen naar vrijheid en leven Daarom drongen zij verder door den regen, volgden de menigte en schreeuwden en zongen luider dan een hunner. Was niet juist die me nigte liet groote bolwerk voor hun veiligheid Even goed kon men zoeken naar de bekende naald in den hooiberg als naar twee ontsnapte gevangenen in deze opgewonden menschen mas sa. Het groote, open plein voor de Temple zag er uit als een groote, kokende, zwarte massa. De duisternis was er bijna cllk, de grond als een moeras, waarop de klei duimdik lag, d:e overal aan bleef kleven, terwijl de enkele lantarens, die tegen de gevangenismuren en onder de portiek hingen, zoo goed als geen licht op het plein wierpen. Toen het kleine gezelschap, uit de drie Engelschen en Déroulède met Juliette aan de hand bestaande, in de open ruimte kwamen, hoorden zij een doordringende kreet, als van een zeemeeuw driemaal herhaald en een schorre stem schreeuwde van de duis ternis uit Mijn hoofd er af, als ik geloof* dat de gevangenen nu in de Temple zijn 1 Ik geloof, vrienden, burgers,1 dat zij ons nog eens voor den mal ge houden hebben 1 {Wórdt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5