NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. T920 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 21 APRIL 1909 A AG BLAD ABONNEMENTEN PBR DRBB JHAANDBNl Voor Haailera f 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Ju Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Pitgave der Vennootschap tonrens Coster, Directeur i, té PEEREBOQW» ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondfssement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0.10 Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing^ 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administratie! Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 724. Drukkerij t Zulder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 22 APRIL. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 uur. Soc. Vereeniging: 4e Liederen avond Zalsman, 8 uur. Schouwburg: Koninkl. Vereen. Het Ned. Tooneel". Een Paladijn, 8 uur. Foyer v. d. Kroon: Tentoonstelling van schilderijen door A. L. Koster, 2 tot 5 uur. Kerk Rem. Geref. Gemeente: Voor dracht van Prof. Dr. B. D .Eerdmans, 7 3/4 uur. OM ONS HEEN No. 918. Een toestand die verbetering vergt Mensehen die veel bij den. weg zijn, hebben meermaJen gezien hoe het aankomt. Zwaaiend en tierend komt een stel letje beschonken kerels aan, de men schen molesteerende, die het ontmoet. Een agent van politie maant tot kalm te aan. Dat is de vonk in *t buskruit. De door den drank verko-rzeligde her- eens zoeken al lang naar woeste be weging voor de vuistde agent moet Jhet ontgelden. Vóór hij 't zelf nog weet is de man in gevecht met den belhamel van 't zootje, de anderen grinniken, blijven voorloopig even wel buiten schot, nieuwsgierige voor bijgangers groepen zich om de wor steling heen, maar steken geen hand uit om den agent te hulp te komen. In de verte komt een andere agent aangedraafd, die aan de samenscho ling merkt, dat een kameraad in 't nauw zit. Achter hem aan draven meer nieuwsgierigen. Op den klank der politiefluit komt ook een adjunct- inspecteur aangesneld. Nu komen de makkers van den vechtersbaas in -actie, ze zullen voor den hier en ginter niet toelaten, dat hun vrind meegaat naar 't bureau. En de verwarring wordt grooter. On der het schelden, duwen en worstelen van het stelletje wordt telkens de kring van de kijkers grooter, totdat de sabels van de politiemannen uit de scheeden vliegen en zij hardhan dig ruimbaan maken, om den belha mel te kunnen brengen, waar bij we zen moet. Dat helpt. Tientallen dein zen af en onder algemeene verwar ring, geschreeuw en getier sukkelen de agenten in de richting van de Smedestraat, den kerel die niet loopen wil, meesleurend in zijn door de wor steling afgezakte kleeren. Wanordelijke optocht 1 Want teL- kens weer doen de kameraden een aanval op de politie, begeerig om hem als 't zijn kon, nog aan haar handen te ontrukken. Telkens moet de aanval afgeslagen worden, totdat eindelijk het bureau is bereikt en de agenten met een zucht van verlich ting het vrachtje met een Laatste krachtsinspanning over den drempel tillen en de schreeuwende troep op straat achterlaten. Langzamerhand deinst die af, er is nu niets meer te zien, het schouwspel le uit. Dat is ongeveer het verloop van al deze relletjes, die in 't belang van de openbare orde, van de politie-dieno- ren en van het publiek, niet meer be- hooren voor te komen. Van de openbare orde. Ik behoef er niet veel woorden aan te besteden, dat het zien van een dergelijke wor steling op straat tusschen hen, die de rust moeten bewaren en hen, die deze verstoren, nadeel ig is voor de open bare orde. Het is niet goed, dat het denkbeeld bij de menschen postvat, dat men zich aldus kan verzetten te gen de openbare macht. Zelfs niet met den achtergrond van de onvermijde lijke straf, die er op volgen gaai Voor de opvoeding van het publiek tot eerbied voor het gezag is het zien van dergelijke worstelingen hoogst nadeelig. Het maakt do toeschouwers ruwer, wekt neigingen op van verzet, die anders slapende gebleven zouden zijn. Stremming van t verkeer, onaan genaamheden voor vredelievende voorbijgangers zijn er tevens de on vermijdelijke gevolgen van. Van de politiedienaren. Inspec teurs en agenten van politie zijn geen worstelaars of vuistvechtersvoor hen evenals voor ieder ander is ear klap, een stomp, een beet somtijds onaangenaam en pijnlijk, om niet te spreken van de mogelijkheid van er ger dingen. Juist die vechtpartijen zijn de donkere achtergrond van hun beroep, dat toch zoo mooi kon zijn, wanneer het geheel preventief kon werken, indien him tactvol optreden in de bekende uniform de ruwheid van 't handtastelijk verzet voorko men kon. Zij zouden niets liever wil len dan dat, het publiek maakt dat onmogelijk, of zij willen of niet, ze zijn wel gedwongen nu en dan in li chamelijke kracht herstel van de ge stoorde orde te zoeken. Van het publiek. Immers ook de meesit vredelievende voorbijganger is niet veilig. Ik heb een brief gekregen van een vader, die zich in hartstoch telijke bermen beklaagt over de erva ring, die zijn zoon bij het relletje van den laatsten Zondag in de Groote Houtstraat heeft opgedaan. Als inge zonden stuk kan ik zijn schrijven niet plaatsen, want in de veront waardiging van zijn vaderliefde ge bruikt bij te sterke termen, laat de politie niet voldoende recht weder varen. De zoon ging de Groote Houtstraat door, aan niets kwaads denkende, in tegendeel op weg naar de Smede straat om voor zijn broer een stuk muziek te koopen. Hij kon niet ver der, de menigte die om de vechtpar tij stond samengepakt, hield hem te gen, dus wachtte hij op het trottoir. Juist op dat oogenblik achtte de po litie den tijd gekomen om het pu bliek uiteen te drijven. Ik heb al ge zegd, dat dit hardhandig gaat, dat kan eenmaal niet anders, of het gaat heelemaal niet. In zulke omstandigheden moeten met de schuldigen de onschuldigen lijden. Het jonge mensch kwam er slecht af. Met sabel of gummistok werd hij geranseld „dat hij er suf van was" en thuis komende begon te huilen van woede. Geen wonder. Zoo breed van in zicht kan wel niemand zijn, dat hij in zulke ©ogenblikken iets meer in het oog kan krijgen dan het verschil tusschen zijn vredelievende bedoelin gen en de ten onrechte ontvangen klappen. Ik aan mijn schrijftafel kan gemakkelijk de zaken van alle kan ten beschouwen, wie hdt slachtoffer is, denkt er anders over. Toen hij zich ontkleedde, ontdekten zijn ouders tot hun schrik elf blauwe striemen, „er waren er zelfs bij, waar liet bloed doorheen kwam." Waarlijk, ik neem het den vader niet kwalijk, dat hij onder dezen in druk een heftig stukje schrijft, al ben ik ook van meening, dat hij het op dit oogenblik zóo niet meer schrijven zou. De tijd maakt den horizon van 's menschen beschouwingen wijder. Ik kom terug op mijn conclusie. Deze relletjes zijn nadeelig voor de orde, nadeelig voor de politie en na deelig voor het publiek. Is er dan geen middel, om ze op een andere, be tere manier te behandelen? De eenvoudigste zou zijn ,dat de voorbijgangers niet meer bleven staan, maar doorliepen. Ik vrees, dat dit wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren. De menschen zijn als de kippen, die nieuwsgierig ko men aangetrippeld, wanneer er iets ongewoons in den loop is gevallen en kakelend om het vreemde voorwerp te hoop loopen. Maar er is iets anders. Zou bet niet mogelijk zijn, op dagen waarop zul ke relletjes het meest voorkomen, op Zondag en Maandag een paard en rijtuig beschikbaar te hebben bij een stalhouder In het midden van de stad Er is wel een telephoon in de buurt, waarmee het voertuig ontbo den kan worden. Evenals Jetje van de brandweer kan het in een paar minuten aanwezig zijn, waar men het noodig heeft. Over een lage treê is de man, die zich verzet, gauw genoeg in het rijtuig geduwd, nog een paar minuten en hij zit veilig in de Smede straat, lang vóórdat de menigte zóó groot is geworden, dat de politie er op in heeft moeten slaan. Vermeden wordt de hinderlijke op tocht met den half uit de kleeren ge- sleurden kerel, vermeden ook de po ging om hem onderweg nog weer te bevrijden. Voor alles en voor ieder zou deze eenvoudige maatregel beter zijn en de kleine uitgave, die hij vordert, overwaard. J. C. P. Stadsnieuws R. K. Midden standsveree niging. Het bestuur van den Bond van R. K. Middenstandsvereenigingen in het Bisdom Haarlem heeft hier ter stede, naar het „Centrum" meldt, verga derd, onder presidium van den heer J. A. A. Verbeek uit Rotterdam. De vergadering werd mede bijge woond door mgr. Konings. De agenda telde niet minder dan 46 punten. Wij vermelden er enkele. Goedgekeurd werd het rapport-kre dietbank, alsook het rapport-onder, linge verzekering, welk laatstge noemd rapport werd toegelicht door den heer Anton Bosse van Haarlem. Tot adviseur der kredietbank werd benoemd de heer A. H. van Uden te 's-Gravenhage, lid le kl. van het Ned. Instituut van accountants en leeraar M. O. staatsrecht. Voorts werd besloten aan den Cen- tralen Raad. de oprichting voor te stellen van een perscommissie, die geregeld verslagen aan de bladen zou kunnen toezenden. De vergadering van den Centralen Raad zal plaats hebben te Alkmaar op Maandag 17 Mei a. s., waar o. m. het rapport-kredietbank Ln behande ling komt. Tot deze belangrijke ver gadering zullen o. m. alle adviseurs der plaatselijke afdeelingen worden uitgenoodigd. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door de Genie alhier aanbesteedBestek no. 44. Vervang militaire gebouwen en wer ken te Haarlem en van het Westelijk front der Stelling van Amsterdam en te IJ muiden. Raming f2330. Bestek no. 53. Éénjarig onderhoud mi lit. ge bouwen en werken van bet Noordelijk gedeelte van het Westelijk front der Stelling van Amsterdam. Raming ƒ8980. Bestek no. 94. Éénjarig onder houd milit. gebouwen en werken van het gedeelte van het Westelijk front der Stelling van Amsterdam bij IJmuideu. Raming 2250. Bestek no. 95. Éénjarig onderhoud milit. gebou wen en werken van het zuidelijk ge deelte van het Westelijk front der Stelling van Amsterdam. Raming ƒ7385. Bestek no. '107. Éénjarig onder houd milit. gebouwen en werken te Haarlem. Raming ƒ15203. Laagste inschrijvers bleken te zijn Bestek no. 44 P. H. v. d. Bos te Heem stede, voor 1799. Bestek no. 53. C. Rol té Uitgeest voor 8400. Bestek no. 94. J. Slenters te Velsen voor ƒ2100. Bestek no. 95. L. II. v. Essen te Half weg voor 7520. Bestek no. 107. J. N. v. d. Vlerk, Haarlem, ƒ14800. Loterij R. K. Volksbond. Onze lezers vinden in dit nummer op de 3de pag. van het 2de blad de trekkingslijst van de loterij van den Nederl. R. K. Volksbond. Verlof. Aam den milicien M. J. Tideman, van liet 10e reg. inf., uit de gemeente Haarlem is door den Minister van Oorlog verlof verleend naar Noord- Amerika tot 1 Augustus 1910 met vrij stelling van herhalingsoefeningen en van de opkomst ingevolge art. 110 der militiewet. Adviseur. Tot algemeen adviseur van den Diocesanen Bond van R.-K. Drankbe- strijdersvereenigingan in het Bisdom van Haarlem ia benoemd de Wel- Eerw. heer L. Be ij sens, kapelaan van O. L. Vr. Rozenkrans te Haarlem. De zeereerw. Rector Wille man heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag ver kranen. HET TOONEEL EEN AVOND BIJ „CREMER". Nu de bloemenvelden in bLoei staan, en de ooievaars, kieviten en nachtegalen zijn teruggekomen, loopt het tooneeJseizoen ten einde. Maar de letterlievende vereeniging „Cremer" heeft den zomer toch niet tégemoet willen gaan, zonder het ver trek van den winter te hebben ge vierd. En daartoe had zij gisteren avond haar leden nog eens naar den schouwburg opgeroepen om getuigen te zijn van de opvoering van een too- noelspel van luitenant J. B. Schuil, die zijn tooneelschrijvers-loopbaan bij haar begon en later naam maakte o. a als auteur van „Gedeballo- teerd", van „Mésalliance" en van „Fatsoen". Dat een auteur zijn jeugdwerk, dat nog niet eens tot zijn beste behoort, nog eens opgevoerd krijgt, moet ze ker aan een bijzondere oorzaak zijn toe te schrijven. En die was er in dit geval. 't Was namelijk op verlangen van eenige leden van „Cremer", dat SchuiTs stuk, hetwelk bij in zijn ka- dettenjaren schreef ,en waarmee deze vereeniging indertijd succes behaal de, dat „Strijd" nu weer eens voor het voetlicht kwam. Want „Strijd" was niet anders dan het stuk, dat 22 April 1904 onder den titel „Een Huwelijk" was aangekon digd en waarmee „Cremer" hem toen in de gelegenheid stelde om te debut- teeren later werd het herdoopt in „Strijd". Wij hebben er indertijd een uitvoe rige bespreking van geleverd en er onze bezwaren toen tegen gemoti veerd we behoeven dit dus niet ten tweede male te doen. Alleen kunnen we mededeel en, dat de auteur rekening heeft gehouden met eenige bedenkingen, die we in 1904 tegen enkele details in het stuk opperden wel een bewijs, dat een goed woord een'goede plaats vindt. Voor de reprise bad luitenant Schuil dan ook eenige wijzigingen aange bracht. Zoo vernamen we niet als we goed geluisterd hebben dat het proces, waarin de ongelukkige fabri kant gewikkeld wordt en dat zijn faillissement na zich sleept, hem is aangedaan wegens 't niet op tijd uit voeren van een order, gelijk Uit bij de première het geval was. Het stuk speelt tijdens een werkstaking en werkstaking levert immers de excep tie van force majeure. Dit was du6 een verbetering. Ook werd ons niet verteld, meenen we, dat een concur rent zoo maar ineens zijn tweehon derd arbeiders, die in staking zijn, overneemt, wat een te groote on waarschijnlijkheid zou wezen. Dat was dus ook een verbetering. En zoo was er meer. Maar eenige onzer hoofdbezwaren waren niet ondervangen, wat trou wens onmogelijk zou zijn geweest, want deze tastten de kern van het stuk aau, wat er mee stond en viel. Dit ging dus niet, zonder het wezen van „Strijd" aan te tasten. De heer Schuil kent nu zeker ook wel zelf de gebreken van dit jeugd werk en we zullen er dus niet langer bij stilstaan. De werkende leden van „Cremer" hadden hun best op de vertolking van het stuk gedaan, en als onzen alge- meenen indruk durven we wel te zeg gen, dat liet spel bij deze reprise be ter was dan bij de eerste opvoering. Jammer alleen we willen 't niet verzwijgen dat de acteur, die voor Scholman, den boekhouder, speelde, meer en meer aan het euvel begint te lijden van zijn rollen niet te kennen. Gisteren was 't al heel ergde souf fleur moest hem woord voor woord voorzeggen achter in de zaal hoor- den we zelfs de rol dan ook tweemaal. Bij de twee dames, die voor moeder en dochter fungeerden, was niet ge noeg op de grime gelet ten opzichte van het leeftijdsverschil, zoodat de dochter ouder dan haar mama scheen. Het doet on3 echter genoegen dit maal eens met lof te kunnen spreken over het Cremerlid, dat ons Railing, den socialist, te zien gaf. Meermalen moesten we op zijn houterigiieid en onhandigheid wijzen. Maar gisteren liet hij beter spel zienin het derde bedrijf was hij zelfs goéd in zijn rol. En ook willen we even den persoon vermeiden, die voor Carelsen, den werkman, speeldeeen goed typetje van een ouden stumperigen werkman. De scène met de oproerige werklieden in het laatste bedrijf was niet slecht van mis-en-scêne en liep goed van stapeL Als nastukje ging, ter opvroolij- king, ,,0p de derde Verdieping", een uit het Duitsch vertaalde klucht De Gremerleden waren in grooten getale opgekomen en gaven een op gewekt aanzien aan de taal. FRANS NETSCHER, HAARLEMSCHE HENGELAARS- BOND. Gisterenavond hield de Haarlem- sche Hengelaarsbond, onder voorzit terschap van den heer J. J. Luder- hoff, een algemeene vergadering in de Kleine Vereeniging alhier. De voorzitter verklaarde eerst in 't kort doel en werken van den bond. Hii sprak o.a. van de vermindering van vischrijkheid in de laatste twin tig jaren. Oorzaken hiervan zijn de drukkere stoomvaart en de vervui ling van het water door de fabrie ken, maar het grootste kwaad doet wel de pachter van vischwater, die maar al te veel verlof geeft, om met allerlei netten het water als 't ware dood te visschen, vooral het zegen- visschen neemt alle visch mede. Spreker deed daarna een voorloo pig voorstel om een gedeelte van het Haarlemsche vischwater, b.v. de Leidschevaart, te pachten. De be- roepsvisschers kunnen daar onmoge lijk iets tegen hebben, aangezien de hengelaars dan wel in hun eigen vischwater zouden hengelen, en de anderen dus niet in de uitoefening van hun beroep zouden benadeelen. Daarna gaf de heer Luderhoff het woord aan den heer Bleeker, die de nieuwe Visscherijwet en haar gevol gen voor den hengelaar verklaren zou. Alvorens de wet van kracht wordt, willen de hengelaars gaarne nog eenige veranderingen aange bracht zien, hoewel ze over het alge meen over de nieuwe bepalingen toch niet te klagen hebben. Art. 4 zegt o.a. dat onder hengeJ geen peur- of loop- hengel wordt verstaan. Dit is zeer te betreuren, omdat velen van het peu ren hun bestaan maken. Op advies van beroepsvisschers zijn de voorrechten van den hengelaar zeer verkort. Dezen lieten het name lijk voorkomen, alsof de hengelaars de visch wateren ongeveer leegvisch- ten. Het visschen met één hengel is overigens nog vrijgelaten voor het visschen met meer dan één hengel moet een acte van ƒ0.50 gekocht wor den. Rijksdienaren, zooaLs rijksveld wachters euz., beneden een zekeren rang, kunnen nimmer een acte Yoor eea of ander vischtuig koopen. Maar art. 19 is wel het gevaar lijkst voor de hengelsport. Dit artikel zegt o.a., dat bij algemeenen maat regel van bestuur kan worden be paald met behulp van welke stoffen in eenig water mag gevïscht worden. Nu zou er b.v. kunnen worden voor geschreven, dat karpers slechts met een worm zouden mogen worden ge vangen. Dit zou de karper-visscher ij onmiddellijk geheel doen ophouden, aangezien deze dieren slechts met stukjes aardappel te vangen zijn. Zoo zou het ook met andere vis schen kunnen gaan, waardoor de hengelsport geheel zou kunnen ver dwijnen. Tegen deze bepaling zal ge streden worden. Maar er is meer. Hetzelfde artikel zegt nog, dat ook kan worden bepaald welke maat som mige vischjes slechts mogen hebben. Ook deze bepaling zou den henge laar veel kwaad doen. Daarom is een request aan den betrokken minister verzonden, voor zien van de liandteekeningen van vele Haarlemsche hengelaars en een n»- morie van toelichting, waarin wordt aangedrongen op beperking of weg lating dezer bepalingen, die de hen gelsport vrijwel onmogelijk maken. Verder behandelde de heer Bleeker verschillende andere artikelen der Visscherijwet, waartegen evenwel geen bezwaar werd gemaakt. Daarop sloot de voorzitter de bij eenkomst.. i Zalsman naar Engeland. De heer Gerard Zalsman zal 18 en 19 Mei te Birmingham zingen. Te Londen zal hij medewerken op het jaarlijksch concert van den Hollan der Jan Mulder, dat ditmaal op 21 Mei in de Salie Erard zal plaats heb ben. Dit concert aldus bericht de Lom- densche correspondent van 't Ilbld. zal een bijzonder Hollandsch ka rakter dragen. Niet alleen dat de heer Z- lsman, die dan voor cte eerste maal voor een Londensch publiek zal optreden, liederen zal zingen van A. Diepenbrock, Joh. Wagenaar, Henri Viotta, Willem Landré, Bern. Zweers, Jan Mulder, Hugo Nolthenius en Ca- tharina van Rennes, er zullen ook composities ten gehoore worden ge bracht van S. van Groningen, Jan Mulder, Julius Röntgen, Gottfried Mann, Richard Hol en Jan RenarcL D e F a a m. De Staatscourant bevat de gewijzig de statuten van de naamlooze ven nootschap „De Faam", Maatschappij van handel in manufacturen en aan verwante artikelen, te Haarlem. Examens L. O. Haarlem, 20 April. Geëxamineerd 8 mannelijke cand. Geslaagd de heeren J. F. Ch. Baessou, Enkhuizen, J. A. Sïesling, Den Heidér, J. H. de Vriend, A. Pleysier, P. J. v. Megchelen, allen te Haarlem. Hinderwet- B. en W. van Haarlem berichten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 4 Mei ak. 's namiddags ten 1 1/4 ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. P. Krenning, om ver gunning tot uitbreiding van eene smederij, door liet plaatsen van één electromotor van 3 P.K. in liet per ceel aan den Burgwal No. 10, en dat op den veertienden dag na heden; zijnde 4 Mei e.k., en wel de6 namid dags ten 1 1/4 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal wor den gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uit breiden der inrichting in te bren gen. Scherm w-e d s t r ij d. Zaterdag a. s. zullen alhier aanko men een tiental onderofficieren van het regiment Grenadiers en Jagers, tot deelneming aan den schermwed- strijd, uitgeschreven door de vereeni ging Pro Patria alhier. Bedoelde on derofficieren worden in de infanterie- kazerne gehuisvest. DE ONTROUWE BRIEVEN GAARDER. Naar we vernemen is het tekort-in- kas van den brievengaarder, die ver dacht wordt gelden te hebben verduis- terd ton nadeele van de Rijkspost spaarbank, in een der dorpen in de omgeving, bij nader onderzoek ge bleken, niet 900 doch 3000 te be dragen. HANDELSBEWEGING IN 't BLOEM BOLLENVAK. Uit de statistiek van Ln- en uitvoer van bloembollen over 1908 blijkt: De invoer bedroeg in bruto gewicht 965.200 KG. (1907: 1.271.700 KG.). De uitvoer 14.332.500 (1907: 15.277.400 KG. en 1906: 11.900.000 KG.) De uit' voer naar Engeland was in 1906: 4.784.600 KG., in 1907: 6.341.000 KG. en in 1908: 5.028.600 KG. Ook de uitvoer naar Amerika ver minderde (1907 2.824.600 KG. en 1908: 2.730.000 KG.), terwijl de uitvoer naar andere landen steeg. Van 't Kantongerecht DE BOTERWET. De boterwet is een van de wetten, die geregeld overtreders voor deo kantonrechter brengen. 't Is al een betrekkelijk oude wet en toch zijn er veel belanghebbenden, die met de voornaamste bepalingen nog onbekend zijn. 't Is dan tot hun eigen nadeell Blijkt 't bij de behandeling van hun zaak, dat onwetendheid de schuld der overtreding ie, dan volgt meestal een geringe geldboete, om den beklaagde op deze mimaangename wijze aan het bestaan van de boterwet te herinne ren. Blijkt er evenwel moedwil of op zettelijk bedrog in 't spel te zijn, dan zijn er gelukkig ook nog zware boeten en hechtenisstiraffeai om den zondaar tot betere gedachten te brengen. De twee beklaagden, die lieden te rechtstonden beweerden niet geweten te hebben, dat ze tegen de wet zon digden. Beiden hadden ze margarine vervoerd zonder op de verpakking 't woord „margarine" te plaatsen. Een had 't er wel op staan, maar niet zoo als de wet dit eischt. Tegen no. 1 werd 10 gulden of 4 da gen hechtenis en tegen no. 2 3 gulden of 1 dag gevorderd. VOOR DE HONDEN? De viervoeters hebben aan de Pro vinciale Staten van Noord-Holland veel te danken. Onder meer, dat „de baas" hen niet mag sponnen onder een wagen zonder steunsels. Een slager te Santpoort had even wel een hond en een wagen, maar onder dien wagen zaten geen steun sels. Toen een knechtje met wagen en hond in Bloemendaal kwam, werd de kleine baas bekeurd. De ambtenaar van 't O. M. eischte tegen 't knechtje 1 gulden boete of 1 dag hechtenis. 't Knechtje: Ik wist niet, dat ex steunsels onder den wagen moesten zitten. Kantonrechter: Je baas had H moe ten weten. Knechtje: Die wist 't ook niet. Kantonrechter: Dan moet ie maar

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1