NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7921 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDSBDAG 22 APRIL 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB MAAMDBMl Voor Haarlem 129 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente).120 Franco per post door Nederland.1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 X de omstreken en franco per post 0.45 DItgave der Vennootschap Lonrens Custer. Directeur 1. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regeis f t elke regei meer /0. tu Reclames 30 Cent per regeL BM Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag* en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administratie; Groote Houtstraat 55. latercommaaaaJ Telefoonnummer der Redactie 500 eo der Administratie 724* Drukkerij! Zolder Baitenspaaroe 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ia dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN., EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 23 APRIL. Schouwburg: Buitengew. voorstelt door het Origineel© Wieneir Lucht- spiel-Eosemble Parisiana, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heea. In hot Tweed© Blad van dit num mer vindon onze lezers een artikel „Do koddige kant van eon ernstige zaak" in do rubriek Om Ons Heen. TUBERCULOSE IN DE DRUKKERS- BEDRIJVEN. Gisterenavond hield Dr. L. C. Kers bergen voor do afd. Haarlem van don Algemoenen Nederlandschen Typo grafenbond een© lezing over de tuber culose in de drukkersbedr ij ven. Spreker begon, met op te merken, dat de ijver voor deze zoo gevreesde ziekte te bestrijden in de laatste ja ren steeds is toegenomen. Toch maakt ze elk jaar onder de typografen nog vele slachtoffers. Hierin komen ze zelfs de diamantbewerkers, die toch als tuberculoso-lijders bekend staan, zeer nabij. Van allo diamantwerkers di© jaarlijks sterven, gaat 45 heen aan tuberculose, de typografen vol gen hierop met 44.5 Hoe ontstaat nu dit buitengewoon hooge cijfer? Tu berculose is een besmettelijke ziekte en wordt door de z.g. tuberkelbacil aangebracht. In alle doelen van het lichaam kan zij zich vestigen, maar de longen worden het snelst aange tast. Van elke 4 tuberculosen zijn er drie die aan longtuberculose lijden. Het binnendringen van een of meer tuberkelbacillen zegt voor de gezond heid niets, wanneer ze maai' niet in een lichaam komen waai' ze kunnen voortwoekeren. Daarom moet t weer standsvermogen van 't lichaam zoo hoog mogelijk warden opgevoerd. Dat kan men alleen verkrijgen door zoo gezond als 't maar kan te leven. Laat daarom uw voeding, voor 't geld dat gij er voor geven kunt, zoo goed zijn als maar mogelijk is. Spr. noemde erwten, boonen en stokvisch, ale zeer voedzame spijzen, veel voedzamer en gezonder b.v. dan aardappelen. Dan moet vooral licht en lucht in woon- en slaapvertrek kunnen doordringen, licht en zon zijn de grootste vijanden der tuberkelbacil. Vroeger meende men tuberculose op één lijn te moeten stellen met te ring, tegenwoordig weet men dat te ring slechts tuberculose in laatste stadium is. Tuberculose is, mits vroeg bestreden, geneeslijk. In ons land eterven ieder jaar ongeveer 10.000 menschen aan tuberculose. Toch heb ben velen de ziekte gehad, zonder dat de lijder er zelf iets van bemerkt heeft; de tuberkelbacillen hebben in *t gezonde lichaam van den patiënt eenvoudig niet kunnen voortwoekeren en zijn langzaam uitgestorven. De bacillen kunnen op verschillende ma nieren binnendringen. Eerstens door de huid, waar zij dan de gevreesde lupus of wolf veroorzaken. Het bin nendringen door den mond is echter veel meer te duchten. Zoolang de pa tient nog aan gesloten tuberculose lijdt is de ziekte nog niet besmette lijk, kunnen de tuberkelbacillen zich evenwel een uitweg door den mond banen, dan is 't gevaar voor de omge ving zeer groot. Vooral dient men er voor te zorgen, dat men niet door een tuberculoselijder wordt aangehoest, aangezien een regen van uiterst-fijne sputumdroppeltjes vermengd met tu berkelbacillen, dikwijls besmetting ton gevolge heeft. Bij de typografen nu is dat gevaar van besmetting zeer groot. Op elk der duizenden letter tjes, die ze op een dag gebruiken, kunnen zich bacillen vastzetten, die ieder o ogenblik gereed staan den ty pograaf te besmetten. Daarom moe ten lijders aan de ziekte van de fa briek of werkplaats verwijderd wor den. Gaat dat niet, dan moet hem geleerd worden, zich zorgvuldig voor bum omgeving in acht te nemen. Een reeks van interessante licht beelden besloot de boeiende en leer dame voordracht, waarvoor Dr. Kers bergen een langdurig en hartelijk ap plaus tem deel vieL DE ONREGELMATIGHEDEN AAN HET POSTKANTOOR TB HALFWEG. Naar aanleiding der onregelmatig heden in het beheer van den waarne- menden brievengaarder te Halfweg wordt aan 't Hbld. van daar ge schreven Deze zaak heeft opnieuw een blik doen werpen tn de administratie en inrichting van de hulpkantoren der posterijen, waarop, ook van de zijde der brievengaarders, meermalen is gewezen. Wij willen hier niet in bij zonderheden treden omtrent den aard der onregelmatigheden, waarbij trou. wens reeds voldoende ls gebleken, dat diefstal, met de bedoeling zich ten koste van anderen te verrijken, hier niet bestaat, maar meer de aandacht vestigen op het beheer van zoodanige hulpkantoren. Uit het onderzoek bleek, dat aan bovengenoemd hulpkantoor, behalve de vrij drukke administratie der pos terijen, niet minder dan een 1400 spaarbankboekjes liepen, groo ten- deels uit aangrenzende gemeenten door het een en ander was het beheer van groo ter omvang en de werk zaamheden voor den brievengaarder drukker dan aan menig postkantoor met meerdere ambtenaren I Hier was slechts één persoon voor alle takken van dienst werkzaam, iemand, die nooit opleiding voor de posterijen had ontvangen en alleen bij aanstelling, een paar jaar gele den een 14 dagen onder leiding van een postambtenaar had gewerkt. In het primitieve kantoortje is ook het teLephoontoestel geplaatst, want de postambtenaar is ook nog telephoon- houder. Nog wordt den brievengaar der ten plattelande vergund bijzaak jes of bijbetrekkingen waar te ne men, wijl in den regel de trac temen ten onvoldoende zijn ;te meer wijl zij zelf voor kantoor moeten zorgen, dus wanneer in zijne woning geen gele genheid voor kantoor bestaat, zooda nige localiteit, die toch alleen voor 's Rijks dienst is bestemd, zelf moet huren I Dus nog bijzaakjes bij eene admi nistratie, waar op meerdere plaatsen twee of drie ambtenaren voor staan Bevreemding verwekt het dan ook geenszins, wanneer het beheer niet wordt gevoerd zooals het moest zijn en onregelmatigheden worden gecon stateerd. Aan wien mede schuld in dergelijke gevallen Te Halfweg was al jaren geleden sprake van den bouw van een post kantoor wel noodig, wanneer men daarbij nog bedenkt, dat, zoo wij ver namen, aan het hulpkantoor aldaar meer omgaat dan aan een naburig postkantoor en 'een ander hulpkan toor te zomeneindelijk zijn de plan nen tot uitvoering gekomen, een post kantoor is nu in aanbouw. Effecten. Bij de onder leiding van de Com- miiasiebank te Amsterdam gehouden effectenveiling werden o.a. de vol gende prijzen besteed: Twee aandeelen Ned. Oredietbank te Haarlem, elk groot 1000, gefour neerd 250, te zamen 500, 54 pet. Vier aandeeien Haarl. Creaietbank te Haarlem, eik groot 500, gefour neerd 50, te zamen 200. Twee op richter sbe wij zen als vuren 1/ 4pct. Een aandeel HaarL Gomwassche- rij voorheen G. C. C. Reeser Jr. te Haarlem in liquidatie, groot 100, 8 pot. Twee aandeeien chemigrafische kunstinrichting „Polygraph" te Haar lem, elk groot 500, te zamen 100C, 15 1/4 Twee 2 pet. obligatiën Societedt „Vereeniging" te Haarlem, elk groot 500, 36 pet. Een aandeel straatweg van Bloe- mendaal naar Santpoort, groot per nesto 900, 3/4 pet. Twee aand. Maatschappij tot exploi tatie van Staal water bronnen te Haar lem, elk groot f 600, 1 1/4 Een duplicaat-aandeel vereenigding Sportgebouw voor Haarlem en Om streken te Haarlem, groot 25. Twee aand. in die rentelooze geld- leening aangegaan voor rekening en ten laste van het bisdom Haarlem voor den verderen bouw van de Ka thedraal „St. Bavo" te Haarlem, elk groot 10, r 9 1/4. Examens Krankzinnigenverple ging. Een gedeelte dezer examens zal op 11, 12 en 13 Mei te Mearanberg gehou den worden. Ze worden afgenomen door de Ned. Vereeniging voor psy chiatrie en neurologie. Het aantal Personalia. De heer D .W. van der Velde, deur waarder bij de directe belastingen aL hier, is met 1 Juni in die betrekking te Amsterdam benoemd. ANDRIESSEN—LOOTS CONCERT. Geen beter bewijs voor de belang stelling in dit concert, dan dat Woensdagavond de concertzaal van de Kroon flink bezet was. Dat komt niet vaak voor in de tweede helft van April, wanneer het seizoen feite lijk voorbij is. l>e uitvoer einden moe ten dit gevoeld en dankbaar erkend hebben, want zij gaven, zonder uit zondering, het beste wat In hen was. Overigens, welk een verschil in wijze van uiting I Alle drie de execu tanten, de dames Hermine Scholten, Marie Bies en Annie Broms. be gaafd niet een mooi geluid, dat door zangkunst op zijn best uitkwam en toch ieder zoo anders in manier. Wie als een andere Paris aan een dezer drie Gratiën der zangkunst den appe' der voorkeur had moeten schenken, zou waarlijk verlegen zijn geweest te beslissen, of de warme expressie van mejuffrouw Bies. de schaiksche oor- dracht van mejuffrouw Scholten, of de lyrische eenvoud van mejuffrouw Broms hem het meest hadden getrof fen. Eerstgenoemde zong vooral de lie deren van Willem Andriessen, met den componist aan 't klavier. Hij heeft ze, meenen wij, niet beter kun nen wenscbenzij had immers de schoonheid van deze moderne, maar b>' uitstek melodieus© liederen, zoo volkomen in zich opgenomen, da.t zij ook weer in staat was, die aan hare hoorders weer te geven. Philip Loots had aan zijn jongeren kunstbroeder op 't programma den voorrang gelaten, een vriendelijkheid trouwens, waarbij hij niets verloor, want toen hij met zijn Kinder liedjes aan de beurt kwam, steeg onder de toehoorders het enthousias me nog. Om beurten werden ze door de dames Scholten en Broms voor gedragen. Doodeenvoudige versjes, meest van Doumen, maar zóó geheel in den toon gecomponeerd en met een zóó muzikale begeleiding, dat na elk van de twintig wanne toejuiching klonk. 't Is waar, de manier van zeggen verhooede niet weinig den glans van het lied de onnavolgbare leukheid van mej. Schol ten, bij de kluchtige teksten die het publiek deed proesten, en de lieftalligheid van mej. Broms bij de liedjes van ernstiger aard. Dat was liet moment van den avond voor een ovatie en dat oogenblik werd dan ook door Dr. Broes© van Groenou, voorzitter van de Konink lijke liedertafel „Zang en Vriend- schan", aangegrepen. Gevolgd door mej. Regina Ooeten- broek en mej. Van den Berg, dde kransen droegen, kwam Dr. Broese op het podium en sprak de bedde Haarlemsche musici toe. Tot den heer Loots sprak hij in warme taal over diens groot gevoel voor wat schoon, edel en geniaal is, over zijn talent als toonkunstenaar. „Door allee wat gij hebt geschapen, ia uw werk in Haarlem en in heel Nederland genoeg bekend, maar deze nieuwe liederen, zoo krachtig en op gewekt, zoo lief en rein, geweld uit een warm kloppend, oprecht, Hol- landsch hart. zullen uw roem ver- grooten tot ver in het buitenland. Wij weten niet, wat in u meer te waar- deeren, den rijkbegaafden componist, of den fijngevoeliger:, trouwen, een- voudtecn vriend-mensch we zijn trotsch op onzen Loots I" Deze toespraak verwekte een dave rend applaus. Daarop richtte Dr. Broese zich tot den heer Andrfessen. „Het is mij een voorrecht woorden van lof tot u, Willem Andriessen, te mogen richten, gij die opnieuw ge toond hebt, hoe gij de verwachting van uwe meesters telkens overtreft. Wij hebben genoten in uw blijd schap, gij hebt ons getroffen in uw bezielend lied. na het hooren waar van wij beter naar huis terugkeeren, dan we hier gekomen zijn." Ook deze woorden werden door de aanwezigen hartelijk toegejuicht. Spreker eindigde met te zeggen, dat het voor allen, die iets voor de toon kunst gevoelen, een voorrecht is, twee broeders der kunst, twee zonen van een zelfde stad, op éénen avond te eeren. Daarop boden, namens vrienden en vereerders, de dames Oostenbroek en Van den Berg aan de beide compo nisten elk een krans aan, benevens aan den heer Loots de partituur van Wagner's „Parsifal", an aan den heer Andriessen die van Wagner's „Sieg fried". Ten slotte bood Dr. Broese hun als blijk van waardeering der Haarlem sche Bachvereeniging, elk een lau werkrans aan. Met een welluidend trio van Wil lem Andriessen, „Lischbloem", werd het conceit geëindigd. Maar wij mogen dit verslag niet eindigen zonder melding te hebben candldaten bedraagt In 't geheel 319. -gemaakt van de uitnemende wijze, waarop Andriessen Loots' Sonate heeft uitgevoerd, een werk van mar gistraie muziek. De indruk van den verslaggever over den avond mag wel deze zfjn, dat men vóór en achter de voetlichten wederkeerig over elkander tevreden is geweest. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 14 tot en met 20 April 1909 kwamen te Haarlem voor 4 gevallen van roodvonk; te Heemstede 1 geval van roodvonk; te Schoten 3 gevallen van rood vonk; te Zandvoort 1 geval van diphtheri- tis. Acte Examens L. O. Haarlem, 21 April. Geëxamineerd 8 vr. candldaten. Geslaagd de dames M. A. Thiol en G. J. de Vries, beiden van Haarlem F. Schoorl, Oveneen, en Mr Kramer, Zaandam. In de eerste dagen van Me: zal het Ned. Herv. Zangkoor Hatrpe Davids in het gebouw van de Haar lemsche Jongel. Vereen. Pred. 12 la, in de Lange Margarethastraat haar jaar feestviering houden. Gezantenbezoek. De Amerikaansciie gezant is gedu rende eenige dagen in 't hotel Funck- ler gelogeerd. Geplukt. Een van de vrouwen op wier inge zetenschap Haarlem weinig trotsch is, had gisteravond wederom een bui tenman mee naar haar woning ge troond. Toen de man buiten kwam, D.Lste hij ƒ30. De politie stelde een onderzoek in, maai' de ƒ30 vond zij niet. Centrale Werkplaats. Aan verschillende werklieden op leeftijd van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. is nameng de direc tie kennis gegeven, dat zij met Mei a. s. den dienst met pensioen kunnen verlaten. Volksweerbaarheid. Zaterdag a. s. zal door de afdeeling Haarlem Volksweerbaarheid en Bloe_ mendaal Commando een velddienst oefening worden gehouden in de rich ting van Driéhuizen. De deelnemers zullen zich te 8 uur n.m. verzamelen aan het station O verveen. Uit de Keehtszaai EEN LAAGHARTIGE WRAAK Twee buurvrouwen hadden ruzie; waarom werd móet opgehelderd. De oen werd zoo kwaact, dat ze haar te genstandster de 82-jarige logement- houdster de wed. Van der Kolk een leelijke „poets" bakte. Ze haalde vijf lakens uit de gang van 1 logement, ging er mee naar een café en scheur de ze daar koert en klein. Toen deze wraakneming volbracht was, wierp ze de stukken op straat. Het O. M. vond de wraak zóó laag hartig, dat het tegen de vernielster 3 weken gevangenisstraf eischte. EEN OUDE BLINDE MAN BESTOLEN. Eenige weken geleden stond een 19- jarige jongen van Hi 11egom terecht wegens het wegnemen van gramo- phoonn aalden en een f leech jenever ten nadeel© van een herbergier te Hil- legom en 't lichten van de geidlade in den winkel van den blinden 83-jari- gen sigaren ver kooper De Graaf te Vo- Toen eischte het O. M. drie maan den gevangenisstraf. De rechtbank vond 't getuigenver hoor niet volledig, zoodat heden nog eenige getuigen gehoord werden. Uit dit verhoor bleek, dat de be klaagde met een makker in den win kel van De Graaf is gekomen om een dubbeltje sigaren te koopen. De jongens hielden den blinden ouden man aan de praat, zoodat een hun ner gelegenheid had, om de lade te lichten. Na 't verhoor der getuigen deelde 't O. M. mede, dat het aanleiding vond, den eisch te verzwaren en van drie op zes maanden te brengen. EEN HANDWAGEN GESTOLEN. Een stadgenoot van one, die zich had schuldig gemaakt aan den dief stal van een handwagen, die hij ver kocht en de opbrengst ten eigen baat te aanwendde, hoorde 1-J jaar gevan genisstraf tegen zich eischen. EEN HELER. Voor eenigon tijd weiden twee Be verwij kers veroordeeld wegens dief stal van een geit, ten nadeel© van u©n fortbewaarder. Nu stond een der maats van de ver oordeelden terecht, omdat hij van de 4.50 die de gestolen geit opbracht, een gedeelte (1 gulden) ten geschenke heeft aangenomen. De beklaagde ontkende begrepen te hebben, dat 't geld van diefstal afkom stig was. Het O. M. was van andere gedach ten, vooral, omdat de beklaagde te genover den rechter-commissaris be kend beeft- Er waren vier personen, bij den diefstal tegenwoordig. Eerst was tegen geen steler of heler bewijs te leveren. Toen heb ik zoo zei de subst. off. van Justitie tegen een der vier gezegd, je zal van deze zaak vrij blijven, wanneer je de volle waarheid zegt. 't Gevolg is geweest, dat reeds één der viei ver oordeeld ls wegens diefstal en één wegens heling. Nu staat de derde te recht, ook wegens heling. De eisch luidde zes weken gevange nisstraf BELEEDIGING. Een W or nier veer der heeft een veld wachter gescholden. Daarom eischte 't O. M. een week gevangenisstraf te gen hem. UITSPRAKEN. J. van M., groentenventer te Haar lem, diefstal, een maand gevangenis straf. L. A. M. A. R., bloemistknecht te Haarlem, openbare schennis der eer baarheid, 15 boete of 10 dagen hecht. K. F., arbeider te Purmerend, bede larij, 5 dagen hechtenis en 2 jaar op zending. H. M. van de P., polderwerker te Haarlem, mish. ambtenaar, 7 dagen gevangenisstraf. D. C. K., tuindersknecht te Haarlem, poging tot diefstal, 8 maanden ge vangenisstraf. D. K., los werkman te Haarlem, diefstal, 4 maanden gevangenisstraf. B. L., werkman'te Haarlemmermeer diefstal, 10 boete of 12 dagen hecht. J. van der Z., arbeider en Th. E., arbeuder, beiden te Beverwijk, vve- dersp., de 1ste 10 dagen, de 2de vijf dagen gevangenisstraf. G. A. S., strijkster, te Haarlem, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. M. ter M., bierhuishouder te Zaan dam, appèl drankwetovertreding, 20 boete of 4 dagen hecht. G. C. K, koffiehuishouder, te Me- dembliik, meineed, vrijgesproken. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Men meldt ons Berichtten wij vóór eenige maan den, dat aan het Noorder Buiten Spaarne was opgericht de scheeps timmerwerf „Neerlandla", firma Van Dijk en Brouwer, thans kunnen wij melden, dat deze firma haar eerste werk heeft afgeleverd. Het is de „Labor Sanltas", model Rijnschip, gebouwd voor rekening van den heer H. Sente Hzn., te Loenen a. d. Vecht, en heeft de volgende afmetingen lang 44.5 M., breed 6.60 M., diep 2.05 -M. en meet 408 ton. Het is voorname lijk bestemd voor de vaart in België op de Kempenvaart en aangezien daar vele vaste bruggen zijn, is er rekening mee gehouden, dat alles aan dek gestreken kan worden. Met af timmer ing en indeeling is van de nieuwste constructies gebruik gemaakt. Zoo zagen wij in de huis kamer ook een marmeren schoor steenmantel met insluithaard, zooals in eene woning op den wal. Het ge heel© schip is in 31/2 maand gereed gemaakt, ondanks vele moeilijkheden verbonden aan een nieuwe inrichting. De firma heeft dadelijk een zelfde type op de helling gezet, groot 400 ton.. Tot klerkje aan de Gem. Gasfabriek is benoemd J. Hoogland, alhier. BEVERWIJK. Burgemeester en Raadslid. Omtrent de aanklacht door Burge meester Strick van Linschoten tegen een Raadslid ingediend, schrijft „Kennemerland" ln tegenwoordigheid der politie en ten aanhoore van verschillende per sonen zijn Zondagnacht door den heer E., Md van den gemeenteraad, tal van leelijke woorden uitgesproken, die zeer beleedigend zijn voor onzen Burgemeester. De heer E. maakte bezwaar tegen den maatregel dat aan den eigenaar van Maison Stroucken nachtpermis sie was gegeven bij gelegenheid van een uitvoering der zangvereenigirig Sint-Caecilia en hij de hulp der poli tie had ingeroepen tot verwijdering van zijn I8-jarigen zoon, die zich in de zaai bevond. Toen dit der politie gelukt was, ontstond er een woordenwisseling, waarbij o. a. uitdrukkingen werden gebezigd als ploert en schoft. Korten tijd daarna vervoegde zich de heer E. weder aan de politiewacht om de woordenwisseling voort te zet. ten, waarin aanleiding gevonden werd, om hem met den sterken arm buiten de deur te zetten. Door de justitie zal nu moeten wor den uitgemaakt of een overheidsper soon gerechtigd is aidus op 1e treden, en hoever het strafbaar is om het prestige van «ion Burgemeester tegen, over politiedienaren en de burgerij aan te tasten. BENNEBROEK. Bij het R. li. Kerkbestuur zijn de hoeren Q. de Jong als kerkmeester en P. Lommer se als armvader herkozen* HAARLEMMERMEER. Door de liberale kies vereeniging te Haarlemmermeer is in een druk be zochte vergadering tot voorloopig candidaat bij de Kamerverkiezing in dit district gekozen dr. Ruijsch, van 's-Gravenhage. HALFWEG. Het grasgewas van den Rijnland- schen dijk van Santpoort tot Amster» dam, in 35 perceeleu Woensdag al hier verpacht, heeft in totaal opge bracht f 8226 of 376 meer dan het vo rige jaar. SLOTEN. Tot secretaris-penningmeester van den Overbraker Buitenpolder is in, plaats van wijlen den heer Groskamp benoemd de heer J. C. Zaalberg te Sloteirdijk. In zake het raadplegen eener waar zegster over een ontstolen fiets, waarvan wij dezer dagen melding maakten, is het noodig nog mede te doelen, dat de bestolene is zekere L. B. De diefstal gebeurde alhier, het raad plegen te Amsterdam, terwijl de man, nu juist niet n hei dorp woont. Wij achten het noodig het bovenstaande te belichten, wijl de naam B. hier meer voorkomt, terwijl van een dezer B.'s ook een rijwiel is ontvreemd, die nu voor den ruadpleger wordt atnge- zien. Voor den Raad van State werd be handeld liet beroep van H. C. P. B., ixiet-eervol ontslagen onderwijzer aan de openbare lagere 6chool te Sloter- dijk, gemeente Sloten, tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland d.d. 30 Dec. 1908, waarbij le is goedgekeurd het besluit van deu Raad der gemeente Sloten van 24 Oct. 1908, tot het verleenen van niet-eervol ontslag van genoem den B. als onderwijzeren 2e is ver klaard ,dat hij de bevoegdheid tot liet geven van onderwijs heeft verloren, en zulks op grond dat B. met minder jarige vrouwelijke leerlingen onzede lijke handelingen zou hebben ge- pleegd. Het schooltoezicht en Gedep. Sia- ten adviseerden tot handhaving van het bestreden besluit. Appellant lichtte zijn beroep toe en hield vol, dat hij aan de hem ten las te gelegde feiten onschuldig is. IJMUIDEN. Door de Vereeniging van Neder» landsche Gezagvoerders en Stuurlie den ter koopvaardij is het volgende verzoekschrift aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ge zonden Het bestuur van de Vereeniging van Nederland sche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, heeft de eer, aan Uwe Excellentie mededee- ling te doen van het volgende. Op de ledenvergadering van ge noemde vereeniging van den lsten Maart 1.1. ls besproken het ongeval van het stoomsieepschip „Pluto", waarnaar thans door den Raad van Tucht een onderzoek wordt ingesteld. Het bleek toen, dat vooral aandacht heeft getrokken de tegenstrijdigheid in de meeningen omtrent den te ver wachten weerstoestand, een gevolg van liet niet zichtbaar zijn van de haven uit van het sein van den storm- waarschuwingsdienst te LJmuiden. Uit naar aanleiding hiervan gehou den besprekingen werd de waarheid van dit laatste bewezen, en werd er bovendien de aandacht op gevestigd, dat te LI muiden nergens de weervojv wachting wordt openbaar gemaakt Waar nu ook weer uit het door dea Raad van Tucht aangevangen onder*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1