RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Kaaasels DE CITROK34 ALS GENEES- EN GENOTMIDDEL. Dank zij zijn billijken prijs heeft de citroen zich ook in de eenvoudigste fauLShou-dens toegang weten te ver sohaffen. Op allerlei wijze wordt hij (gebruikt, zoowel voor verfrisschende limonades, als bij het koken en bak. ken van verschillende spijzen. Dat hij echter ook op verschillende (wijze als geneesmiddel kan worde» gebruikt, is zeker nog niet aan alle huisvrouwen bekend. Als dorststülende drank is citroen limonade of kwast overal bekend en jgczocht, ook als koortsstillend mid del bij ziekte. Heote citroenlimonade (met suiker is uitstekend tegen ver koudheid en catarrh. Tegen rheurnatiek helpen citroenen {vaak opvallend snel. Men moet ze af spoelen, in schijven snijden, van de (pitten ontdoen en met water langzaam tol op 1/3 laten verkoken. Men begint piet twee citroenen, die men in een palven liter water, in schijven ge sneden, goed toegedekt op een zwak vuur laat verkoken. Bij die citroen thee voegt men suiker naar den smaak en drinkt ze voor het ter-ruste- •gaan. Men begint met twee vruchten, die men de eerste twee dagen drinkt, dan drinkt men gedurende drie da gen dagelijks drie citroenen en zoo verder tot zee of acht vruchten. Meestal is de rheurnatiek al verdwe nen eer men zoover is. Bij pijnlijk tandvleesch neme men citroensap Ln het water, waarmee men de tanden poetst. Bij hevigen hoest, of heeschhèid maakt men van. citroenaap met heel veel suiker een dikke brij4 die 6poedig verlichting geeft. Bij onaangename lucht helpt een schijfje citroen, dat men, aan heide kanten met suiker bestrooid, bij geslo ten mond gedurende tien minuien op de tong houdt. Het binnenste zachte vleesch der uitgeperste citroenen is een zeer heil zaam genees en schoonheidsmiddel bij puistjes ln het gezicht en bij ge sprongen handen. Men wrijft gezicht ©n handen flink ermee in en laat het sap in de huid indrogen. Wanneer men dit middel 's avonds vóór het te bed gaan aanwendt, werkt het reeds gedurende den nacht op verrassende wijze. Uitgeperste citroenen, die men van de schil ontdaan heeft, met het waschwater vermengt, verleent dit een aangename frischheid en zacht heid. Bij plotseling opgekomen hoofd pijn kunnen citroenen zeer gunstig werken. Het sap van een halven ci troen vermengt men met een glas spuitwater zonder suiker en dringt dit vlug uit. Soms wijkt de hoofdpijn dan reeds na enkele minuten. Tegen nervositeit worden in den laateten tijd ei troon baden voorge schreven, die een zeer weidadigen in vloed uitoefenen op de huidzenuwen. Vijf of zes vruchten worden in schij ven gesneden en gedurende een half uur in koud water gelegd. Geduren de het baden iaat men er die dan in liggen. Bij deze baden gebruikt men geen zeep. Nu wat betreft citroenen aLs genot middel. In plaats van azijn Is citroen sap zeer aan te bevelen bij het aanma ken van jonge sla. In plaats van rhum of melk bij de thee gevoegd, verleent ze die een pikanten smaak. Citroensap over gebakken of ge kookte visch, coteletten enz. is zeer smakelijk en eetlust-opwekkend. Alle brood, en vruchtensoepen wor den aangenamer van smaak door een weinig citroensap en een stukje ci troenschil verleent ze een fijn aroma. Ten slotte nog een recept van uit stekende citroengele!. Twee vruchten snijdt men in dunne schijven, verwij dert de pitten en laat ze met drie kop jes water een half uur zachtjes ko ken. Dan giet men het gap door een zeef, voegt er suiker bij 1/2 k 3/4 kopje sap en kookt alles samen gedu rende 20 minuten op een flink vuur. Wanneer het wat afgekoeld is doet men het in glazen, die men goed sluit (Huisvr.) Vonkjes. Het haar van een jongen groeit half zoo snel als dat van een meisje. Een modern slagschip kan ongeveer 15 jaar gebruikt worden. Dr. F. Adams is begonnen met het tellen van de sterren. Aangezien er waarschijnlijk vijftig millioen door de telescoop zichtbaar zijn, heeft hij nog een paar jaartjes werk.. De achttien vlaggen die voor H in ternationale scheepseeinsysteem ge bruikt worden, kunnen 20.000 ver schillende signalen geven. De temperatuur van Engeland stijgt voortdurend; in de laatste halve eeuw is zij juist een graad Nieuwere onderzoekingen en opgra vingen in Mexico hebben het geraam te van een man aan 't Licht gebracht, die 15 voet lang moet zijn geweest. In Turkije zijn olijfboomeai gevon den, die 1000 jaar oud moeten zijn. Fransche zeeofficieren zijn er in ge slaagd op een afstand van 310 mijlen draadloos te telephoneeren, waarme de zij alle records geslagen hebben- Op een der Belgische stations be vindt zich een klok die slechts een maal in de vijf jaar opgewonden be hoeft te worden. Ze werd er Ln 1881 door 't gouver nement geplaatst en wijst nog steeds nauwkeurig den tijd aan. Rhlnocerosbloed is bij de Burma- uen en Chineezen als een uitmuntend geneesmiddel bekend. Tot 1771 mocht van de debatten van 't Engelsche parlement geen verslag gegeven worden. In Natal is de lucht soms zoo hel der, dat het mogelijk is een afstand van 30 mijlen af te zien. In 1894 gaf 't Bestuur der Franschs republiek een album uit, inhoudende 500 afbeeldingen van de meest beken de anarchisten. De chloroform werd door Samuel Guthrie in 1831 uitgevonden. Aan het Panamakanaal zijn 21000 werklieden aan den arbeid. In Turkije wanJen naar verhouding meer neringdoenden en handelaars dan in eeaiig ander land ter wereld. Twee honderd jaren geleden werd de eau-de-cologne uitgevonden. In de Vereenigde Staten rijden op het oogenblik 157.000 automobielen. Sidney Kidman, de grootste landei genaar ter wereld, bezit meer dan 31.000.000 bunders land. 960.000 emigranten trekken jaar lijks uit Europa weg. terwijl slechts 200.000 personen in dat tijdsverloop terugkomen. (Deze raadsels zijn alle ingezon den door jongens en meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdagmorgen goede oplossingen zenden, worden in het volgend nummer bekend gemaakt.) IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHIBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd ln verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. 1. (Ingezonden door Betsy Bouw meester). Mijn geheel bestaat uit 12 letters en wordt gebruikt door iemand, die veel Vau lezen houdt. p 8 11 7 is een kleur. 10 12 2 5 6 is ook een kleur. 1 2 3 4 wordt op school gebruikt. 2. (Ingezonden door Francisca Bo- caue). Welk spreekwoord leest gij hier uit? and kon oog der in in is den het 1 een bl ing 3. (Ingezonden door C. H. Er- brink Jr.) Hoog gezeten. Laag gedaald. Opengespleten, t Hait er uit gehaald. Ra, ra, wat is dat 4. (Ingezonden door Giljain I»- Men vindt mij in keuken of winkel. Onthoofd mij en ik ben iemand, die veroordeelt. 5. (Ingezonden door Kuurtje Aarts). Mijn eerste is gelijk aan mijn tweede. i,eert men mijn eerste of mijn twee de om, dan wordt het door den vis- 8clier gebruikt. Mijn geheel wordt door soldaten gebruikt. 6. (Ingezonden door J. König). Met D ben ik een kleedingstuk. Met KL ben ik in de school- Met P ben ik in de bergen. Met J ben ik een kleedingstuk. Met B ben ik een muziekinstru ment. Met R ben ik een menschsoort. Met S ben ik een sluis. Met G ben ik een licht. Met VL ben ik een plant. Met W ben ik om te wrijven. Met CR ben ik groen. Met GL ben ik om uit te drinken. 7. (Ingezonden door DLna van der Me ij de Bie). Mijn eerste is aan een vrucht. M"n eerste en tweede samen is een ambachtsman. Mijn derde is een water. Mijn geheel vindt men in de kamer, b. (Ingezonden door Piet Meijer), liet komt, van leven, 't Heeft geen leven, En toch kan het U antwoord geven. Ra, ra. wat i3 dat 9. (Ingezonden door Nanne Nauta). Ik besta uit 10 letters en ge gaat er graag heen. 1 2 is een plant. 4 5 6 7 krijgt het paard. 4 6 7 is niet nabij. 4 5 6 7 8 9 10 gebruikt de kleer maker. 7 8 9 10 dragen veel menschen. 3 6 7 8 9 10 is een gevreesde ziekte. 7 5 6 3 is niet wit. 5 5 10 is een lichaamsdeel. 3 8 9 is een metaal. 10. (Ingezonden door Marie Arbou). Het heeft een groen pluimpje boven op zijn hoed 't heeft een geel jasje aan en het heeft een lange staart. Wat voor een ding is dat 11. (Ingezonden door Joh. Aarts). Ik ben een stad in Duitschland. Zet één letter er voor en ik ben een stof voor kleedingstukken. 12. (Ingezonden door Willem Hooft) GEN GEN GEN GEN WAGEN GEN GEN GEN GEN Wat leest gij hieruit Kaadselopiossingeo De oplossingen der raadsels van de tori ge week zijn 1. Naaldenkoker. Naald. Den. Kok. Kar. S. Pot. lood. Potlood. Als men 7 van 8 aftrekt op den scheurkalender, dan houdt men 8 over. Walm. Jan Pieter Heye. NIJMEGEN. Nederland. IJsel Marie. Eduard. Gelderland. Eden. Nicolaas. Koeta. Moor room. Joden. ElswoutsJaan. Naald, Waal, Els, LoodL Oud. Tor rot w O 1 1 O 1 i e 1 i e r f e r m Goede oplossingen ontvangen van: Hans koopman 7. Van de vorige week). Nelly Erkelens 9. Van de vorige week). Jo Zuydland 9 Van de vorige week). G««je Kok 6. With. M. He ijl 11. Giljam Lokerse 8. Corry van Büderheel? 8. Antonia Senft 10. Jan Geijlvoet 7. Pier Heidweiller 9. Hans Koopman 9. Marie Vrijdag 11. Nelly Van Hof ten 11. Johannes Veeninga 8. Johan en Annie Faber 10. Lientje Boon 9. M. Takken 5. Ernst Mooienaars 9. Beppie Meijer 8. Maartje Verdel 8. Nanne Nputa 9. Johannes Raatgever 10. Hendrika Klerk 10. Joh. Aarts 11. Ruurtje Aarts 11. Jan Souverein 10. Gesina Brandt 9. Grietje Kwantes 11. Zus Duursma 11. Jr. van Egmond 8. Frans van Egmond 8. Frits Vermeer 10. Suzanna M. Sostman 7. Aaltje Huizingn 11. Marie Dolkemade 7. BEGRAVEN DORPEN. Oplossingen. 1. Ede. 2. Dieren. 3. Lent. 4. Linge. 5. Maas. 6. Lek. 7. Namen, Doom, Wijhe. 8. Riek. Harderwijk, Zandvoort. 9. Ostende. 10. Kleef. 11. Corinthe. 12. Aster. 13. Lelie. 14. Meidoorn. 15. Jasmijn. Goede oplossingen ontvangen van Hans Koopman 15. Van de vorige week). Jo Zuijdland 1L Van de vorige week). Wilh. M Hcijl 14. Giljam Lokerse 15. Corry van Büderbeek 11. Piër Heidweiller 15. Hans Koonman 15. Johannes Veeninra 11. Johan en Anne Faber 15. Lientje Boor 13. M. Taksen 6. Erns' Moolenaars 15. Beppie Meijer 12. Maar'je Verdel 13. Nanne Nauta 15. Johannes Raatgever 15. Hendrika Klerk 11. Jan Souverein 14. Gesina Brandt 15. Zus Duursma 15. Cornelia Kruyff 7. Jo van Egmond 15. Frans van Egmond 15. Suzanna M. Sostman 15. Aaltje Huizinga 15. Marie Dolkemade 9. BEGRAVEN PLAATSEN. (Ingezonden door Wilh. M. Heijl). 1. De politie liet den dief bij onge luk ou'sr.aDpen. 2. Ik las in de kermisweek op een aanplakbiljetHier wordt vertoont, een heer met eeu zeer dik middel, Burghardt genaamd, die zijn neus achter aan het hoofd heeft zitten. 3. Jan zei „Maar, Suze, ben je nu mal Meloen is een vrucht, maar geen kaatsbal I 4. Toe, geef mij dien appel, Arend I Dan mag je een poosje op mijn hob belpaard zitten. 5. Mevrouw Van A. kocht een prachtige kinderwagen, gaf haar adres op en ging heen. De man, die hem thuis moest brengen, bracht den wagen in genoemde straat en kreeg een goede fooi. 6. Moeder Kocht komkommers van de groentevrouw en zei ,,Neen, Mie, je moet me die kromme niet geven ik heb liever rechte. 7. (Ingezonden door Francisca So cage). Jan, loop eens gauw naar mijnheer Münch, en geef hem dezen brief. 8. Kijk. daar heb je nu een schaap met zulk bijzonder lang haar. 9. Ik nam mijn lei, de nieuwe mees ter nam haar mij weer af. BEGRAVEN VISSCHEN. (Ingezonden door Jan en Izaak Bos). 10. Pas nu toch op, Pieter 1 Man, je zuit. vallen I 11. Nu zal mijn Moeder wel weer thuis zijn. 12. Ginds, in de volgende straat woont onze boterhandeiaar. Uitslag van den Ëxtra-wedstrijd Al waren er voor dezen wedstrijd maar vijf-en-twintig inzendingen, het was toch nog niet zoo heel gemakke lijk, er de besten uit te zoeken. Grap pig is het, dat ik 19 inzendingen kreeg over„Het gebroken kopje", en maar zes over de beide andere ou der werpen te zamen. En van die 19 was liet merk waardig, dat de meeste erg veel "op elkander geleken. 2e waren b'jna allemaal flink ver teld, maar dikwijls was bet begin te veel uitgewerkt Bij voorbeeld kreeg ik een iiink, aardig verhaaltje van 7 bladzijden, en pas op 't laatst van bladzijde 5 is er van een kopje spra- ke. Ook waren er enkelen, die de personen in hun opstel nooit spie kend invoeren, en dat maakt een ver haaltje dadelijk zooveel gezelliger. Bepaald slecht werk was er heele- maai niet bij, maar ar waren maar heel weinig kinderen, die geen taal fouten gemaakt en geen komma's ver geten hebben. Hoe zou liet komen, dat de versjes op één uitzondering na, allemaal van de kleintjes zijn Zien de ouderen daar geen kans toe, of vinden jullie ops lelletjes prettiger Het baste werk is van HENRI COUT1NHO, oud 14 jaar, met zijn prachtige straf voor de kleb ne hreekster, en dan volgt FRANS VAN EGMOND, oud 12 jaar, die ook zonder fouten of vergissingen een flink opstel gemaakt heeft. De derde prijswinner is FRANS GEULVOET, oud 8 jaar, voor zijn aardig versje. Dan volgen verscheidene eervolle vermeldingen, namelijk Cornel is Rond. Gretha Meijerink. Jan Souverein. Leonard us Jac. de Prie. Elisabeth Slager. En van de kleintjes Gijsje Kok. Betsy Bouwmeester. Betsy Kuypers. Adriaan A alders Tony A alders. Terwijl de overige allemaal zeer goed rijn. De prijswinners mogan Woensdag middag tusschen 12 en 1 uur de prij zen komen halen, Wagenweg 88. Wedstrijd. Dezen keer is het een TEEKENWEDSTRUD. Deze wedstrijd wordt verdeeld in drie afdeelingen. De 1ste afdeeling is voor de groo- teren, maar als er jongens of meisjes van 10 en 11 jaar lust hebben hierin mee te doen, dan mag dat gerust. De opgaaf hier is: TEEKEN EEN PLATTEGROND VAN DEN HAARLEMMERHOUT. Deze opgaaf is niet zoo heel gemak- lijk; maar als je eens rustig in Den Hout gaat wandelen en je neemt pa pier en potlood mee, om het een en ander aan te teekenen, dan geloof ik wel, dat jullie allemaal een heel aar dig kaartje maken kunt. Tee ken het vooral op een flink, groot papier; het wordt oudere zoo onduidelijk; en laat het verschil tusschen rij- en wandel paden, tusschen hoog geboomte en kreupelhout, enz., goed uitkomen. Wie verschillende kleuren inkt of kleurkrijt tot zijn beschikking heeft, kan het hiermee veel duidelijker ma ken. Maar zwarte inkt en potlood te zamen is ook zeer voldoende. Nu mag iedere inzender of inzend ster bij zijn werk vermeiden, wat hij, of zij als 1ste prijs het liefst hebben zou. Als het mogelijk is, wordt dien wensch dan voor de prijswinner(ster) in vervulling gebracht. De 2d« prijs bestaat uit: EEN TUBEVERFDOOS of EEN TEEKENKRUKJE. En de 3de prijs uit een BOEK IN PRACHTBAND. Nu komt de 2de afdeeling. Hierin mogen meedoen jongens en meisjes van 12 jaar en jonger en de ouderen, die niet in Haarlem wonen. De opgaaf is: TEEKEN EEN KAARTJE VAN NOORD-HOLLAND. Hierbij mag je de atlas natuurlijk naast je Leggen. Tee ken het kaartje ook weer op een flink, groot papier en geef alles zoo duidelijk en netjes mogelijk aan. Door het geheel© kaartje op een groot vel carton, of grijs papier te plakken, wint het dikwijls nog *an netheid. Ook in deze afdeeling mag iedere inzender- of inzendster weer varmei den, wat hij, of zij als eerste prijs zo ukiezen. Als bet kan, wordt daar dan rekening mee gehouden. De 2de prijs is: EEN TEEKENPORTEFEUILLE, EEN TEEKENDOOS of EEN SCHETSBOEK. En de 3de prijs: EEN BOEK IN PRACHTBAND. De 3de afdeeling is voor de klein tjes, die met kaartjes teekenen nog niet overweg kunnen, en toch ook graag aan onze wedstrijden meedoen. Zij mogen van papier een figuur of ster knippen en die netjes op grijs of gekleurd papier plakken; of, zij mo gen een dergelijke figuur nateekenen en daarna kleuren. Ook hier mag Lederen inzender of inzendster mij weer bij zijn inzen ding laten weten, wat hij, of zij als lste prijs het liefst zou hebben. Als het mogelijk is, wordt den wensch van de(n) beste(n) inzender(ster) dan vervuld. De 2de prijs is: EEN VERFDOOS of EEN BALSPEL., De 3de prijs: EEN KLEURBOEK MET KLEUR KRIJT of EEN TUINSTEL. Maar vergeet nu niets van de vol gende dingen: I. Iedere inzending moet voorzien zijn van naam, leeftijd en adres van den inzender. IL Bij iedere inzending moet ver meld zijn of het werk met of zon der hulp is gemaakt. IIL Slordig of onduidelijk werk wordt onmiddellijk ter zijde ge legd. IV. Alle inzendingen moeten aan mijn adres: Wagenweg 88, bezorgd zijn vóór of op 26 M e i 1909. Het gebroken kopje. Bekroond opstel door Heafi Coutinho (14 jaar). Eens op een middag speelde Ida met horen hond. Ze liet hem allerlei kunstles doen en had dol veel ple4- zier. Maar toen zij hem bii don staart trok, wou hij haar bijten. Ze trok gauw haar hand terug, maar, 0 wee 1 met haar elleboog stiet zij tegen het mooie Japansche theeservies. Een der kopjes viel en brak. Ida schrikte. Wat zou Moeder boos zijn Zij zou wel erge straf krijgen I Misschien mocht ze morgen wel niet naar het kinderbal I Ze besloot er niets van te zeggen, raapsle stilletjes de stukjes op, en wierp ze in den aschbak. Ongelukkig kwam er juist dien avond theevisite. Moeder zette thee. Maar, wat was dat Er waren maar 11 kopjes I Ze vroeg aan de meid, hoe het kwam die wist er echter niets van af. Juist kwam Ida binnen. Haar werd me vraag ook gedaan. „O 1" zei ze, „dat heeft heeft Hector gedaan. Hij stootte tegen het tafeitje an liet kopje brak." Wat was Moeder boos I De onschul dige Hector kreeg klappen, en dien avond geen koekje. Nu dacht Ida er af te zijn. Toen zij 's avonds in bed lag. droomde zij 0. a. van liet kinderbal, waar ze nu toch naar toe zou gaan. Doch daar ziet ze in haar droom Hector aan komen met twee groote honden hij zich. Hij komt voor haar bedje staan „Bindt haar", zegt hij en op het zelfde oogenblik wordt zij gebonden, en uit haar bed gesleurd door de twee andere honden. Deze dieren brengen haar nu door een donkere gang. Zij wil schreeu wen, maar Hector legt zijn poot op haa.r mond. Daar komen zij bij een geheime deur. Hector klopt en wordt met zijn gezelschap binnen gelaten. In de eerste oogenblikken kon Ida niets zien door bet felle licht, waar zij plotseling in is. Maar ais ze er aan gewend is, kan ze haar oogen niet gelooven. Want ze is in de ge rechtszaal van Z. Mkoning Nobel, den leeuw. Deze zit op een prachtigen troon, naast Nohelia, de koningin. Langs de wanden der zaal hangen gouden en zilveren zwaarden. In twee rijen naast den troon zitten aller Lea die ren. Nu wordt Ida voor den Koning ge bracht. Ze siddert van angst, als zij zijn klauwen ziet. Dan treedt Hector voor, buigt en zegt „Sire, Hector, de hond, neemt de vrijheid voor U te verschijnen, om dit ondeugende kind aan te klagen. Gisteren, toen zij mij tergde, ver weerde ik mij, van schrik stootte zij tegen een kopje. Toen kreeg ik de klappen, en geen koekje, omdat dit kind hoeft gelogen. En nu, Sire, ver zoek ik u recht te spreken 1" De Koning krabt zich achter de ooren. „Kom nader, kind 1" spreekt hij, en het is of Ida het hoort donderen door de zaal hoe oud ben je „Twaalf jaar", zegt Ida zacht. „Nu, dan ben je een malsch hapje; maar we zullen de andere dieren vra gen, of zij ook iets in je voordeel te vertellen hebben. Heer Ti bert, de kar ter, heeft het woord Deze nadert en spreekt „Sire, dit kind heeft mij altijd van haar melk en vleesch een deel gege ven anders heb ik ndets dan goeds te vertellen." Nu neemt de musch het woord. Zij vertelt, dat ze eens van honger zou zijn omgekomen, als dit meisje haar niet wat kruimeltjes had gegeven. Nog andore dieren komen voor. en allen vertelden niets dan goeds. Als de laatste eindelijk klaar is, staat de Koning op en spreekt „Menschenkind 1 wij zullen u voor dezen keer niet dooden, alhoewel wij op een lekker hapje belust zijn. Maar omdat gij gelogen hebt, zult gij de klappen krijgen, die Hector onver diend ontving Ida wordt bleek, nu zij dit vonnds hoort. Klappen van den leeuw 1 Reeds hief deze zijn poot op en ziet Ida die vervaarlijke klauw haar hoofd naderen, als zij plotseling met een gil overeind vliegt en wakker wordt. Toen zag ze, dat ze in haar eigen ledikantjo iag, terwijl het buiten ver schrikkelijk regent en onweert. Gerustgesteld kroop ze weer onder de dekens, doch nam zich vast voor, nooit weer een ander de schuld te geven van iets, dat ze zelf gedaan had. al is die ander ook maar «en honi En ze heeft woord gehouden I Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan mevrouw VENEMA VAN DOORN, Wagenweg no. Haarlem). HANS K. Je brief kwam net te laat voor de vorige courant^ Hans! Wordt het kaartje mooi? JO Z. Zie je geen kans om een mooi kaartje van Noord-Holland te teekenen of heb Je het daar te druK voor? Ja, de wandelingen zijn hier prachtig. Geniet ar maar veel van! JOHAN P. L Ja, dat is best! Vindt je bet prettig. NELLY v. d. M. Schiet je ai op aan je kaartje? Wat een keurig post papier heb jij toch. Heb je dat op je verjaardag gekregen? GILJAM L. Ja, 't was hier ook verbazend druk, den vorigen Zondag, Als de raadsels van verschillende soort zijn, mag je er wel 12 tegelijk zenden, dan kunnen ze misschien in één courant. Maar dan moet je keu rig netjes schrijven, en aan één kant van 't papier. Gelukkig, dat je weer heelemaal beter bent, hè? NANNE N. Nu, jij bent er vlug bij met je kaartje, hoorl Is het mooi geworden? JO en FRANS v. E. Ik vind het best, als Jo met de kleintjes meedoet. Vind je brieven met inkt nog moei lijk, Jo? Het gaat al best, vind ik. Ja „Arme Visschers" ken ik weL Het is heel mooi, maar nog al lang om uit je hoofd te leeren! Ken je het goed? ïa, die boeken van ,,'t Jonge volkje" vinden altijd veel aftrek! Ruil-aanvra- gen plaats ik nooit want anders kun nen we daar alleen „de Zaterdag avond wel mee vol krijgen en dat is voor de oudere kinderen niet heel prettig; maar zeg maar eens welke nummers ontbreken, misschien heb ik er nog wel een paar. Heb je nu geen langen brief? En valt de uitslag je ook nogal mee? CORRY v. B. Ja, ie mag mij het verhaaltje gerust zenden, maar ik kan natuurlijk niet vooruit beloven, dat het geplaatst zal worden. Je be graven plaatsen zullen ook wel gauw aan de beurt komen, denk ik. Neen, ter zijde gelegd was je opstelletje niet, maar het hoorde toch *uet tot de aller beste, zooals Je ln den ..uitslag" kunt lezen. Op je andere vraag. Woens dagmiddag tusschen 1 en 2 uur. PIëR H. Wel jongen, ben jij zoo ongeduldig? Jij zou zeker wel 30 raadsels Ln de courant willen hebben elke week, is 't niet? Maar het zal nu toch wel niet zoo heel 'ang meer du ren, denk ik! JOHANNES V. Gelukkig, dat va der weer wat beter wordt! Ben jij ook wel eens ziek? 't Is geen kleinigheid anders; 5 maal in 4 jaar! En heeft het verleden jaar lang geduurd? LIENTJE B. De raadsels komen wel, geduld maar! Ik hoop, dat je t ln de volgende vacorn)ie evengoed met het weer treftl GERARD en BEPPIE H. Ja, Bep, niet iedereen krügt hetzelfde op zijn verjaardag! Maar »o aardig als jij 't ook trof, dat g«o*urt maair heel zelden. Gaan de kleintjes al een beet je zitten? MAARTJE V. Ken je ook al kaar tjes tee kenen of heb Je dat op school nog niet geleerd? Wat doe jij frel met 3 schommels? Je kunt toch niet op alle 3 tegelijk zitten! Vind je dit boek ook mooi? JAN S. Je gaat morgen zeker weer eens kijken, hoe de bloemen nu staan! Ik hoop, dat je arm gauw weer net zoo sterk Is, als vroeger! ZUS D. Ja, H lijkt me ook wel heerlijk, als 't er maar niet zoo heel «rg warm was. Maar dat zou me, ge- geloof ik, toch ook wel weer gauw vervelen. Was je nog klein, toen Je hier kwam? CORNELIA K. Heb je familie in Leiden wonen en was je er wel eens meer geweest? Ztt. Je bij Jo Z. In de klasse? Mevr. VENEMAf. DOORN. 24 April 1909.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 17