KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Gemengd Nieuws Letteren en Kunst Laatste Berichten INGEZONDEN Uit de Arbeiderswerelc! telegram men Burgerlijke Stand Marktnieuws Weeröericni MEDEDEELINGBN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITU® (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 24 Apr*. Hoogste barometerstand 767.5 mJ(. te Horta (Azoren) laagste 748.5 m.11 te Valentie (Zuidkust Ierland). Verwachting tot den avond van £5 April Wind meest matige Zuid-Oostelij ke tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtveran derlijke bewolking, waarschijnlijk re gen- of onweersbuien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te uur 755 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Zaterdag 24 April Hoogste gisteren 8 uur P. 69 Laagste hedennacht F- 48 Hoogste heden tot 9 uur F. 66 INGEZONDEN MEDEDEELINGBN A SO Cts. per regel. - 32 Lange Veerstraat De Boot naar ZAANDAM vaart dagölljkS T. HAARLEM 6,", 10,11 en 6,14 ZAANDAM: 8,14, 12,-, 4,i> en 8," Ligplaats NIEUWE GRACHT b.d. Jansbrug. Agenten VOGELPOEL NOORWEEGEN, Spaarne 69. partijgeinooten zich niet tegen deel neming van de S. D. P. te verzetten. („Hot Volk"). Naar aanleiding van dit besluit zal de afdeeling Bussum der S. D. P. hogmaals vragen te mogen deelne men aan de Mei-betooging, die door de daar gevestigde afdeeling der S. D. A. P wordt ingericht. EIGENAARDIGE SAMENKOMST. Men meldt van West-Terschelling Eenige dagen geleden hadden we .ai het gebouw „Ons Huis", eene jigeoiaardige samenkomst. De negen Overgebleven redders van de beman ning van het ltabaansche fregat schip „Fernando", op 23 November ,.1. op onze kusten vergaan, waren niet hunne vrouwen uitgenoodigd, om tan den heer A. P. Staalman te ver- ^ïeifien het resultaat van zijn veelbe sproken circulaire„Zou weldadig Nederland zoo wreed xijn 1" Eerst werd met een woord van Araardeering voor betoonden helden- hoed aan ieder der redders een bank- fcoot van 60 ter hand gesteld. Wat waren toen reeds deze menschen in ïun nopjes, maar grooter werd de ireugde nog, toen de heer Staalman pun eene schoone calliographie ter fcand stelde, dat bij opening bleek in te houden ben banknoot van 100. Do vreugde was zelfs zóó groot, dat door sommigen ietwat verlegen ge vraagd werd, of het echt was. Dat kneu in dankbare stemming heen ging, na een paar uur van gezellig fcamenzijn, en samen spreken met 'den heer Staalman en een deel der potabele ingezetenen die zich bereid verklaard hadden giften voor dit doel te willen ontvangen, en informa ties te willen geven, laat zich denken. lOok werd behalve de genoemde ne gen van de reddingsboot, nog aan Irier andere personen oen gezamen lijk bedrag van 180 uitgekeerd en aan de nagelaten betrekkingen der drie omgekomen roeiers, zijnde drie (weduwen met kinderen, toegezegd tien jaar vergoeding van huishuur. EEN GELEERDE GEMEENTE-BODE Op ruim 67-jarigen leeftijd is te BarueveJd overleden de heer H. Bouw heer, gemeentebode aldaar. Meer ech ter dan in deze betrekking, heeft de overledene zich bekend gemaakt als oudheidkundige. Door jarenlange stu die had hij zich een kennis vergaard van de geschiedenis dezer streken, als waarop maar weinigen kunnen bo gen. Met de heeren Dr. Pleijte, te Leiden, .thans reeds overleden, en A. van den jBogert, gemeente-secretaris te Bar- neveld, heeft hij indertijd een paar (boeken geschreven, getiteld: „Meer- veld en Meervelderbosch" en „De Ud- delerheegde," welke werken voaral in wetenschappelijke kringen zeer de aandacht hebben getrokken. Ook zijn fin het jaarboekje van do vereeniging .'„Gel re" meerdere artikelen over ou de kleederdrachten van zijne hand verr schenen. PAPENDRECHT. Wij vernemen, dat het dlrigeeren van marechaussees naar Papendrecht strekt om mogelijke ongeregeldheden in de toekomst te voorkomen als ge- volg van de gespannon verhouding tusschen bevolking en rijksveldwach ters, zonder vooruit ie loopen op het In te stellen onderzoek van den hoer Voormoolen. Den veldwachters ie ae- xasi oen m net vervolg van toozicnt te onthouden. (Hbld.) KAMERVERKIEZINGEN. In ©en vergadering van de R.-K. kies vereeniging lm het distriot Am sterdam VIII werd, overeenkomstig het advies van het R.-K. centrale co mité, candidaat gesteld dr. A. Kuy- D»r. DE BLIJDE VERWACHTING. De Haagsche correspondent van 't N. v. d. D. schrijft: In deze dagen is de verleiding voor een Haagschen correspondent bijzon der sterk, om te schrijven over de ge beurtenis, die de belangstelling van heel Europa schijnt te wekken, zooals wel 't best blijkt uit de tegenwoordig heid van- een paar dozijn buitenland- sche verslaggevers. Een belangstel ling om ons trotsch te maken, het zij als Nederlanders, wegens de bui tengewone be teekenis die Europa aan ons landje hecht, of als dagbladschrij vers, omdat door zulk een reportage wel 't best wordt getypeerd, welk een vlucht de dagbladpers en haar betee kenis voor het publieke leven in de latere jaren hebben genomen, 't Ge loof, dat zelfs de geboorte van ,,1'Aiglon", die toch in dien bloeitijo van het Napoleontische stelsel van wereldbeteekenis was, niet zóóveel aandacht trok, als nu die van liet „oranjeappeltje" in 't Landje „lè-bus du Nord", zooals een Fransche col lega op een perscongres eens met „ah, oui 1" tegen me zeide, als bewijs dat hij wel wist waar Holland lag. Maar 'k zal mij onthouden van dit terrein. Ik heb een goeden vriend wonen in het Noordeinde, wiens huis uitziet op den paleistuinmaar ik ben niet bij hem geweest om te glu ren. Ik ben op goeden voet met eenige lieeren van het Hof, die mij wel het een en ander konden en misschien ook wel zouden willen vertellen maar ik heb hun naar niets gevraagd. Waarom Omdat ik zoo ouderwetsch ben, te oordeeLen, dat het intieme le ven van een jonge vrouw, in het hoogste, dat zij in haar bestaan kent, met de uiterste bescheidenheid moet geëerbiedigd worden zelfs als die vrouw de eerste vrouw in Nederland is. En dit te meer, omdat in den jour- nalistieken kring bekend is, dat Hare Majesteit dringend wenschte, dat in dit geval haar particuliere leven zou gerespecteerd worden, en ik weet, dat in haar omgeving zeer Wvexit gewaar deerd den over 't algemeen, althans <ie Nederiandsehe pers, die kiescii- lieid betracht heeft en zich hoe moeilijk 't soins vallen mocht op dit terrein van nieuwsbejag heeft onthouden. Ook indien ik geen gevaar liep, tus schen 't schrijven en 't afdrukken van dezen brief door electrischen stroom en kanonschoten achterhaald te wor den, zou ik mij dus toch van praten over deze zaak onthouden. Alleen wil ik voor 't geval die achterhaling niet heeft plaats gehad vermelden, dat ik uit zéér goede bron een stellige tegenspraak kreeg op het loopenöe gerucht, als zou de blijde geoeurtenis een paar uren ga heim worden gehouden, ten einde eerst de hooge autoriteiten te verwit tigen beslist is mij verzekerd, dat de openbaarheid onmiddellijk zal volgen, tegelijk met de mededeeling aan de centrale autoriteit, van wie de amb telijke kennisgevingen zullen uit- gaan. ROYAAL Te Zwijndrecht heeft de Gemeente raad besloten de kinderen der zeven scholen in die gemeente te onthalen op beschuiten met muisjes. De Raads leden hebben daartoe hun presentie geld welwillend beschikbaar gesteld. VLEKZIEKTE. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is een schrij ven gezonden aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheiden* provinciën, inhoudende het verzoek, aan de burgemeesters, tot wegneming van gebleken onjuiste opvattingen, mede te deele®, dat, indien een vee houder vermoedt, dat zijn varkens aan een besmettelijke veeziekte lij den, hij toch eerst een deskundige zal moeten ontbiedene opdat deze kunne beoordeelen, of men werkelijk met vlekziekte heeft te doen en dan tegelijkertijd kunne vermelden, welke verdere maatregelen moeten worden toegepast en of er al dan niet ver branding of begraving moet plaats hebben. TERECHTSTELLINGEN IN CHINA. Trompetgeschal Een zonderlinge stoet trekt door de straten van het provincie-stadje naar den stadstem- pel. Voorop schrijdt een stoere kerel, die in de uitgestrekte rechterhand een groot slagzwaard voor zich uit houdt, donkerrood van het geronnen bloed, dat er aan kleeft. Daarop volgt een troep soldaten, dan de prefect en de magistraat, in draagstoelen gezeten, terwijl een aantal ruiters den stoet besluiten. De prefect en de magistraat zoowel als eenigen der ruiters, zijn in bloed- roode kleederen gestoken. Al deze menschen komen recht streeks van de strafplaats, waar eenige doodvonnissen werden vol trokken. Zij gaan nu naar den stads- lempel, om zich van de bloedschuld te zuiveren. Allen knielen voor den hoofdgod en raken driemaal don grond met tiet voorhoofd aan den beul worden drie slagen op het zitvlak toegediend zijn zwaard wordt in den tempel van bloed gezuiverd de roo- de kleederen worden afgelegd en al len zijn nu weer van de bloedschuld gezuiverd. Zonder trompetgeschal stelt de stoet zich dan weer in bewe ging voor den terugtocht huiswaarts. Toen de sombere stoet voor het eerst, na lange, lange jaren zich door de straten van het stadje bewoog, sloeg den bewoners de schrik om het hart, maar toen nagenoeg dagelijks doodvonnissen werden voltrokken, raakten de bewoners er langzamer hand aan gewend. Kinderen, die zich in Hert eerst, zoodra het trompetge schal weerklonk, schielijk verborgen. sprongen ten slotte, op dit geluid, van vreugde op en sloten zien joe lend aan bij den stoet. Het provincie-stadje, waar zich de ze tooneeltjes afspeelden, ligt in het zuiden der provincie KiaagsJ, waar het bestuur al het mogelijke in het werk stelt om de Trias, die zich daar geweldig roeren, ten onder te bren gen. Allen, die tot dezen geheimen bond in betrekking staan en zelfs zij, die nog Slechts daarvan worden ver dacht, zijn door het bestuur ten doo- de opgeschreven. Laatstelijk stond een jonge man, d<e door de Trias gedwongen was hen te volgen, terecht. Pijnigingen konden hem met tot bekentenis "be wegen, dat hij zich uit eigen bewe ging bij de Trias had aangesloten. Maar toen de pijn hem te machtig werd, bood hij den rechter tweehon derd dollars aan, opdat deze daaraan een einde zou maken. „Heb je geld vroeg de rechter. „Ja, heel veel", antwoordde de jonge man, niet wetende, dat hij Jaar mee juist zijn doodvonnis beze gelde. „De rijken loopen vrij, en de armen worden onthoofd", fluisterde uien elkander reeds in het stadje toe en de rechter, anders niet wars van kleine geschenken, achtte het nu eens noodig een voorbeeld te stellen. Typisch kenmerkend voor de toe standen in China is de wijze, waarop leze jonge man in handen der over heid viel. Zijn vader, oen rijk man, werd door le overheid met confiscatie zijner goederen bedreigd, indien hij zijn '•oon niet wist uit te leveren. En de vader, die zijn vermogen liever had dan zun kind, leverde den zoon aan de overheid uit. OPGRAVINGEN TE GEZER. Opgravingen onder leiding van Ma- calister voor het Palestine Explorati on Fund te Gezer verricht, hebben merkwaardige resultaten aan liet licht gebracht. Ongeveer drie uur rij- lens Noordwestelijk van Jerusalem vindt men een terp of teil, waar de oude nederzetting Gezer moet hebben gestaan. In I Koningen IX vrs. 16 en x7 vindt men deze plaats genoemd als de stad die Pharao innam en die daarna door Salomo versterkt werd. In de terp werden 200 woningen ge vonden, waarin men primitieve af beeldingen van dieren, als koeien, paarden en scarabeeën aantrof. Een ervan was versierd met een fries van scarabeeën, paarden en huisjesslak- Ken. Elders vond men een jager afge beeld, die twee dieren met een speer afmaakte. De stad moet langen tijd over- heerscht zijn door de Egypte®aren, daarna in handen zijn geweest van de Macabeeën. Op een muur vond men het opschrift: „Moge het paleis van Simon worden vernietigd door vuur." Een carricatuur-afbeelding, van een Egyptenaar en zijn paard, is wel een van de oudst bekende spot afbeeldingen. Uit een 250 tal graven kwamen vele kleine voorwerpen als flesschen, le pels, messen, spelden, enz., voor den dag. WAT KOST HET? In verband met de mogelijkheid, dat de Balkan-crisis tot een Eoiropee- schen oorlog kon leiden, acht de „Nijm. Cour." het goed, eens te laten doordringen, welke financieele offers rechtstreeks zouden geëischt worden van de mogendheden, die in zoo'n algemeenen oorlog betrokken zouden worden. Betrouwbare cijfers in dezen geven kan het blad niet goed die zijn van allerlei omstandigheden afhankelijk en kunnen eerst vastgesteld worden, als de vrede is geteekend en men weer tot bezinning komt na het dolle spel. Maar cijfers ter vergelijking hebben wij wel. De Franseh-Duitsche oorlog kostte aan Duitschland 444 millioen gulden aan Frankrijk 948 millioende Ja- pansch-Russische oorlog aan Japan i£5~ millioen, aan Rusland 1728 mil lioen en de Boerenoorlog noodzaakte Engeland tot uitgaven tot een bedrag van 2580 millioen gulden. Dat maakt samen meer dan 7000 millioen gul den. Slei u voor, zoo gaat het blad voort, dat een Europeesche oorlog ontbrand de, waarin vrijwel alle groote Euro peesche mogendheden betrokken wa ren en vraag u af, wat een enorm aantal miilioenen daarmee zouden heengaan alleen aan directe oorlogs kosten. Van de indirecte verliezen aan menschen levens, gebouwen en plaatsen, velden en akkers, stilstand in handéh en industrie, verhoogde prijzen voor allerlei artikelen enz., enz., enz., spreekt hot blad niet. Als men deze ontzaglijke getallen aanziet zooals ze daar staan en de an dere in zijn verbeelding er naast legt, wordt het eau geen plicht voor ieder om den oorlog onmogelijk te maken En daartoe kan ieder meewerken. Wanneer het eenmaal zoo ver geko men zal zijn, dat de volken het luide uitroepen „Wij willen geen oorlog!' dan wordt het onmogelijk hem te voe. ren, en daar moet het toch heen, meent de Nijmeegse he. DE NIAGARA. De correspondent te New-York van de Londensche „Daily Tele graph" seint nog nadere mededeelin- gen over de verstopping van de Nla gara-rivier beneden de vallen door een ijsdam. De afvoer van het Nia- garawater naar liet Öntario-meer wordt zoozeer belemmerd, dat het stadje Lewiston op 10 K.M. afstand van de monding der Niagara ern stig bedreigd wordt, In tal van ge bouwen te Lewiston staat "het water in de kelders en ijsschotsen bren gen de dicht aan de rivier staande huizen in gevaar. Hoe hoog het ijs in den stroom is opgeperst, blijkt wel uit het feit, dat lieden, die op het ijs staan met hun hand den onderkant van de hangbrug bij Lewiston kun nen aanraken, terwijl die toch Ln normale tijden 85 Eng. voet boven de rivier Het Boven Lewiston zitten nog reus achtige raassa's iis in de rivier vast. Komt met de warmte die heele mas sa tegelijk in beweging, dan gaat de brug er aan. De inwoners van Le wiston hebben zich met verzoeken om hulp gewend tot Hughes, den gouverneur van New-York, en tot de centrale regeering in Washington. Ook al zou men er in slagen het ijs beneden de vallen op te ruimen, dan nog is alle gevaar niet geweken want ook boven de watervallen zit nog een geweldige hoeveelheid. Als dat af komt zullen vooral de electrise he centrales aan den Amerlkaanschen oever daarvan last kunnen krijgen. „HET TOONEEL". Men schrijft ons „Het Tooneel" (directeur Willem Royaards) zal Ln het speelseizoen 1909191Q wederom op vaste dagen de schouwburgzaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam be spelen. In Rotterdam zal het gezelschap op vaste speeldagen in den grooten schouwburg optreden en te 's-Gra- venhage zullen in den Koninklijken Schouwburg een grooter aantal voor stellingen plaats vinden, dan in het afgeloopen seizoen het geval mocht zijn. Te Haarlem zullen minstens 12 voorstellingen gegeven worden. Voorts zal „Het Tooneel" geregeld Ln de groote provincie-plaatsen voor stellingen geven. De namen der artiesten, waaruit liet gezelschap in het nieuwe speel seizoen zal zijn samengesteld, zullen binnen enkele dagen bekend gemaakt worden. Reeds nu kan worden medegedeeld, dat de lieer en mevrouw Van Kerck- hovenJonkers aan „Het Tooneel" zullen verbonden blijven. INHOU DVAN TIJDSCHRIFTEN. „Het Leven" van 23 April bevat: Uitreiking der Militaire Willemsorde aan den oud-sergeant W. A. L. van der Waerden. Met de camera voor de beurs. „Het gele gevaar" bij de Ned. Tooneelvereeniging. De volle- gr o nds-bl oemen-tento ons tell Ln g te Hil- legom. Door de omstreken van Haarlem. Elect/riciteit contra ben zine. Een onweer op het tooneel. Joe, novelle vertaald door Mau- rlts Spoor. Recitatieven door Is. Querido. De Dames-gymnastiek- vereeniging „Hollandia". Onder schepte brieven aan een kostschool meisje, door Maroel Prévost. O, die Luitenantsl in het Grand Thé&tre. Simt Lucas' negentiende. Ver- Het leven in cLe natuur. Be langrijke Nederiandsehe ondernemin gen. H. M. DE KONINGIN. Men seint ons uit Den Haag De Koningin heeft heden de sedert eenigen tijd gestaakte conferentie met de Ministers hervat en te 9 uur v.m. den Minister van Marine (tijde lijk Minister van Oorlog) in audiëntie ontvangen. Ven Ingezonden stukken, geplaatst ol aiet geplaatst, vrordt de kopie dea inzerdei uiet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek atelt de .Cedactie zioh niet aansprakelijk. HAARLEMSCHE HENGELAARS- BOND. Opgericht 15 Febr. 1906. Waar in den tegenwoordigen tijd de sport onder alle standen der maat schappij hare beoefenaars vindt en wij bijna dagelijks in de couranten de verslagen lezen van de wedstrij den die gehouden zijn, komt het mij wenschelijk voor, dat ook de „Hen gelsport", welke door velen beoefend wordt, doch nog niet zoo algemeen bekend is als roei-, zeil- en voetbal sport e. a., meer bekendheid verwerft dan tot dusverre het geval is. In veie andere landen is de „Hengelsport" veel sterker ontwikkeld dan bij ons, hoewel ook Nederland pl.m. 100.000 hengelaars heeft, ouder dan 16 jaar. In Frankrijk echter wordt het henge len veel meer beoefend en niet alleen door de leden van het sterkere ge slacht, maar ook, en zelfs zeer veel, door de dames. Wanneer men ln den hengeJtijd langs de oevers der Seine wandelt, kan men daar talrijke Par ij- sch© dames vinden, die zich verma ken met de „Hengelsport". In hare sierlijke kleine rijtuigjes komen ze uit de wereldstad aangerold om aan hei water, Ln de heerlijke vrije natuur, met volle teugen de frissche, gezond heid aanbrengende lucht in te ade men en zich eenige uren het genot te ■4urmen dat de „Hengelsport" geeft Want een genot is het hengelen, voor hem of haar die hengelen kan. Wan! niet iedereen kan hengelen. Hengeler is een kunst, een vaardigheid, waar bij zeer vele en verschillende omstan digheden in acht moeten worden ge nomen, zoo goed als dit ook bij ande re takken van sport het geval is. Er zijn menschen die steeds bewe ren dat vangen slechts geluk is en de een het treft en de andere niet. Dien menschen roep ik toe: „Gij zijt geen hengelaars, want dan zoudt ge beter weten." En als men soms eens zoo'n gelegenheidsliengelaar aantreft aan het water en het tuig ziet waarmede en de wijze waarop hij vlscht, dan be grijpt men daarom dergelijke henge laars de vangst aan het toeval onder geschikt achten. Hunne lijnen, hun aas, hunne ha ken, niets Is in orde. Het ligt niet in mijne bedoeling hier eene volledilge omschrijving te geven van de manier waarop wij, Haarlemsche Henge laars, de ln de omliggende wateren voorkomende visch weten te bemach tigen. Misschien kom ik hier later eens op terug, ten minste, wanneer de redactie dezer courant opnieuw hare kolommen voor mij openstelt. Thans wensch ik slechts hen, die zelden of nooit hengelen, op te wek ken dezen tak van sport te gaan be oefenen; ik ben overtuigd dat, zoo zij zich slechts enkele malen eenige moei te getroosten, zij weldra zullen erken nen dat hengelen is „een gezonde, en -•evens prettige bezigheid." En hun, die gerekend kunnen wor den te zijn volbloed hengelaars en nochtans niet bij onzen Bond zijn aangesloten, roep ik toe: „Vraagt in lichtingen omtrent doel en werken van den Bond; de heer J. I. Luderhoff, N. Groenmarkt 27, voorzitter van den Bond is, evenals ondergeteekende, ten allen tijde bereid de meest uitgebrei de inlichtingen te verstrekken. Laten deze hengelaars zich toch bewust zijn dat wij voortdurend in h u n belang werkzaam zijn; ons belang is h u n belang. Laten zij toch erkennen, dat zij het behoud van het vrije hengelen te danken hebben aan de verschillen de Bonden, die moeite noch kosten ge spaard hebben om de eeuwenoude privileges der hengelaars te verdedi gen. Weten deze buitenstaanders wel, dat hunne geliefde sport opnieuw ernstig bedreigd wordt door den alge meenen maatregel van bestuur? Dat d>e vrijheid van hengelen toch nog van nul of geener waarde zal zijn, indien wij niet als één man een krach tig beroep doen op den Minister? Neen, dat weten ze niet; want ik kan mij niet voorstellen, dat zij, dit wél wetende, ons toch steeds alleen laten staan. Zij weten niet, dat de nieuwe visscherijwet den hengelaars zeer veel moeite en last kan bezor gen; de hengel is immers vrij geble ven? Neen, de hengel is niet vrijge- bleven; wel oogenschijnlijk, doch in derdaad niet. Wij zullen voortdurend moeten strijden voor onze belangen, willen we niet dat onze sport zooda nig gekortwiekt wordt, dat zij ten slotte geen sport meer is. Voortdurend staan tegenover ons onze natuurlijke vijanden, de beroepsvisschers, die on ze kracht langzaam maar zeker zul len verlammen zoo wij niet steeds ten strijde gereed tegenover hen staan. Weten de n i e t-leden van onzen Bond, dat de Hoofdafdeeling Zoetwa- tervisscherij der Ned. Heide Maat schappij voortdurend bezig is, de be roepsvisschers in den lande te orga- niseeren? Weten zij, dat de commis sie, welke belast zal worden met de uitvoering van den „algemeenen maatregel van bestuur" zal bestaan uit 20 beroepsvisschers en 1 henge laar? Dat alles weten ze niet, want dan zouden ze niet langer twijfelen of organisatie onder de hengelaars noo- dig is. En omdat ge dit alles niet weet, sportbroeders, omdat ge nog niet wakker zijt geschud, d&Arom is het dat ik de gastvrijheid dezer cou rant heb ingeroepen om mijne waar schuwende stem tot u te doen door dringen. Laat ons niet langer alleen staan, doch steunt ons pogen door toe te tireden tot den Bond. De contribu tie is niet zoo hoog of elk kan die be talen. Gij kunt u dagelijks als lid op geven, terwijl wij u nogmaals verze keren, dat we ten allen tijde bereid zijn u de meest volledige inlichtingen te verschaffen. D. R. BLEEKER, Lid v. d. H. H. B. P. Kiesstraat 2 B. DE VEREENIGING VAN EIGEN WERKMAKERS IN DE DIAMANT INDUSTRIE. Naar 't Hbld. verneemt, heeft de A. N. D. B. de werkstaking geprocla meerd voor de eigenwerk makers, die lid zijn geworden van de Woensdag avond opgerichte vereeniging van eigenwerkmakers in de diamant industrie. Diamantbewerkers, leden van den Bond, zullen niet met of voor hen mogen werken. De A. N. D. B. wenscht die oprich ting ongedaan gemaakt te zien. Hij ziet daarin een vijandige daad, als gevolg van liet onlangs genomen bondsbesluit, dat eigenwerkmakers leden moeten zijn van den A. N. D. B. voorzoover ze niet in de A. J. V. tehuis behooren. Maar de Bond wenscht geen tusschen organisatie te duiden, vooral niet omdat hij de tot standkoming toeschrijft aan den wensch van \ele tot nu toe niet geor ganiseerde eigenwerkmakers, om door middel van een eigen vereeni ging de wekelijksche contributie aan den A. N. D. B. van ƒ1.50 te ontdui ken. DE LEERLINGOVEREENKOMST IN DE DIAMANT-INDUSTRIE. Naar aanleiding van de verklarin gen van den heer Hartz, secretaris der A. J. V., schrijft de heer H. Polak, voorzitter van den A. N. D. B., onder meer het volgende in liet Bondsor gaan „Wat de lieer Hartz hier verklaart op het einde van den strijd van 1904 te hebben gezegd, herinneren wij ons niet. Hetgeen niet wegneemt, dat het daarom wel mogelijk is. Er bestaat echter geen enkele re den, om die woorden uit het verleden op te diepen. Want, zooals dezerzijds reeds herhaaldelijk in het openbaar is verklaard, bestaat er bij ons niet de minste neiging om over de leer lingregeling „strijd of geschil" uit te lokken. Wij bedoelen met de opzeg ging niet anders, dan een verbetering der bestaande regeling tot stand te brengen, door in eenige gebleken leemten te voorzien en enkele mis standen wear te nemen. In de AJ. V., die volgens den heer Hartz wilde, „dat de leerlingquaesti* nooit meer eenige aanleiding tot strijd of geschil zou kunnen geven"/ schijnt men echter andere plannen te koesteren. Wij zullen dus hebben af te wacb- ten wat men van haar kant zal heb ben voor te stellen. En wij zullen dat in alle kalmte doen". TOESTAND IN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 23 ApriL (Reu ter). Het schijnt dat de troepen uit Monastir naar de stad oprukken. Zij hebben hedenavond Makrikdej, een. plek gelegen tusschen San Stefa.no en de muren van Konstan tinopel, bezet. Zij schijnen eveneens begonnen te zijn naar Pera en den Bosporus te marcheeren. Men is van meening, dat zij misschien hedennacht tegen Yil- diz Kiosk zuilen optreden. Het gerucht loopt, dat in den na middag, terwijl het regiment cavale rie, dat gekazerneerd is in 3e kazer ne van Dand-pasja, bij den Selamlik moest tegenwoordig zijn, de kazerne» bezet werd door de Macedonische troepen. Toen de cavalerie terugkeerde ont brandde een gevecht, waarvan de uit slag nog onbekend is. Volgens een andere lezing werden de Macedonische troepen teruggesla gen. Het gevecht duurt nog voort. In den namiddag vermoordden de soldaten in Stamboul enkele kranten- verkoopers en werden andere misda den bedreven. Mahmoed-Chefket-pasja en het par lement hebben heden een onderhoud gehad met Reschad-Effendi en de Oelema's. Besloten werd eenige Oele- ma's naar de woning van den Sjeik- ul-Islam te zenden, ten einde een be sluit te vragen, waarbij Reschad- Effendi tot Sultan wordt geprocla meerd. De aanva' od Yildiz-Kiosk zal he dennacht beginnen. De geheime ver gadering te San Stefano besloot een stemmig Yildiz-Kiosk te bezetten n den Sulta.n te onltroonen. PERA, 24 April. (Reuter). Sinds hedenmorgen vijf uur wordt heftig jeweervuur en nu en dan ook artil- erievuur gehoord op de hoogten, d<e Yildiz-Kiosk omringen. Klaarblijke lijk is de aanval der troepen uit Sa- loniki op Yildiz begonnen. Het vuren werd te 7 uur nog voort gezet. De troepen uit Saloniki deden aanvallen op de kazernes van Match- ka Taschkisla ten zuiden van Yildiz, waar lievige tegenstand geboden werd. De verliezen moeten zeer groot zijn. De stad wordt bewaakt»n de straten wordt gepatrouilleerd door de troepen uit Saloniki. Kr heerscht voorbeeldige orde. DE MOORDEN IN KLEIN-AZIë. KONSTANTINOPEL, 23 April. (Reuter). Tijdens de moorden in het vilajet Adana werden 19 protestant- sche geestelijken vermoord. AARDBEVING. MADRID, 24 April. (Reuter.) Een aardschok werd heden gevoeld, voor namelijk in de voorsteden werden huizen gescheurd. De bewoners na men de vlucht. Twee branden braken uit in de binnenstad. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 24 April 1909, medegedeeld door LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was onveranderd: Russen 1909 88 1/4. ZUID-AMERIK. STAATSFONDSEN Peruanen 8 5/8 en 33 7/8. TABAKSAANDEELEN stil; aange boden: Bindjey 107 1/2, Deli 454, Me- dan 263, Nieuwe Asaha.ii 69 1/2, Rot terdam Deli 380, Senembah 405. PETROLEUMAANDEELEN zeer vast. Koninklijke 4291/2, Moeara Enim 194/5, Sumatra Palembang 159 3/4, 160, Dordtsche 155. MIJNAANDEELEN. Ketahoens 205/9, 330/4, Redjang Lebong 960/9. De AMERIKAANSCHE MARKT opende flauw. Atchison 105 1/4, Denver 51 3/4, Erie 31. Kansas 45 1/4 en 71 3/4. Missouri 43, Rock Island 27 5/8, Ontario 49 1/4, Southern Railway 27 5/8, Union Pa cific 185 1/2—186, Wabash 18 5/8, Steels 52 1/16, Carren 59 5/8. C. Ma rine 8 1/8, Pref Marine 24 3/4. CULTUURWAARDEN. Vorsten landen 147 3/4. HAARLEM. BEVALLEN April 22. J. M. Pontellov. Nimwe- gen, z. 23. J. UijtendaalTer Stege, z.E. J. v. Heems—Bos, d. E. Beek Ottenbros, z.A. E. Nieuwenhul- zen—Veering, d. C. Burrïj—Van Ophem d. OVERLEDEN April 22. C. J., 10 m., d. v. P. Ron de, Vooruitgangstr. 23. J. Smeels— Lokerman, 78 j., Brouwersvaart; M., 6 m., d. v. J. Versteeg, Oostvest. Beverwijk, 23 April 1909. Spinazie per mandje ƒ0.40. Raapstelen, 100 bos ƒ5. Radijs, 100 bos 6.50. Koolrapen, per 100 7.50. Schorseneeren, per bos ƒ0.15. Aardap. klei, p. Heet. ƒ3,25. Id. zand, p. Heet. ƒ4.25. Roode Kool, per 100 8—15. Savoije Kool per 100 7—16. Bloemkool, per 100 25. Uien, per Heet. 6.75. Prei, per bos ƒ0.30. Sla, per 100 krop ƒ8. Rabarber, per 100 bos 19. Selderie per bos 0.30. Appelen,, per Heet. ƒ6—ƒ11. Peren, oer Heet. f 9Ml.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2