Binnenland Burgerlijke Stand HOFBERICHTEN. Gisteren maakte H. NL weder een wandeling van een hall uur. TWEEDE KAMER. Het plan is de Tweede Kamer tot de helft der volgende maand bijeen te laten blijven. KAMERVERKIEZINGEN. Door de vrijzinnige kiesvereeniging „Texel" is candidaat gesteld de heer mr. Th. H. de Meester. oud-Minister. De anti-revol uiionair e, R. Kath. en Christelijk Historische Partij in het kiesdistrict Enschedé, die het plan hadden den heer G. Elhorst te En schedé, candidaat te stellen, hebben van den heer Elhorst bericht ontvan gen, dat hij een candida/tuur niet zal aanvaarden. Nu in de provincie Zeeland in alle districten de verschillende candida- ten zijn gesteld, volgt hier een opgaaf van de verschillende d'Stricten Middelburg J. H. Blum (anti-rev.) ihr. mr. E. A. O. de Casembroot (vrii- lib.), mr. G. W. Salines (soc.-dem.), en Herman Snijders (vrijz.-dem.) Goesmr. H. Goeman Borgesius (lib.), L. Hoejenbos (soc.-dem.). en jhr. mr. A. F. de Savornan Lohman (christ.-hist.) Zierikzee mr. R. J. H. Patijn (lib.), H. C. Vegtel (anti-rev.), en F. M. Wl- baut (soc.-dem.) Oostburg mr. P. Dieleman (aruti- rev.), G. A. Vorsterman van Oijen (vrijz.-dem.), en mr. G. W. Samies (soc.-dem.) Hontenisse H. A. van Dalsum (vrij-kath. of vooruitstrevend katho liek P. F. Fruytier (kath.) en jhr. R. R. Muralt (lib.) Naar het Vad. verneemt is in hoofd taak overeenstemming verkregen om trent de candadaten, die van kerkelij ke zijde bij de Juni-stem bus te Am sterdam zullen worden gesteld. Zoo spoedig de Deputaten vergadering heeft plaats gehad, zullen de voorzit ters der onderscheiden kiesvereeni- giingan vergaderen, waarna de candi- daten zullen gepubliceerd worden. Het Hbld. verneemt, dat t. o. v. de dis tricten V, VII en VIII officieus reeds is onderhandeld met het gevolg, dat isn die districten zullen worden ge- candideerd de heeren mr. G. A. P. M. van der Aa, G. A. A. Middelberg (oud-voorzitter der Ned. Zuid-Afri kaansche Spoorweg-Mij.) en mr. S. de Vries Czn. De anti-revolutionaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje te Gorin- chem heeft candidaat gesteld jhr. S. van Citters, afgevaardigde der Twee de Kamer voor Ede. Uit Rotterdam meldt men: Schoon hij zelf reeds meermalen kennen gaf geen mandaat voor de Kamer te wenschen, blijft toch hard nekkig het gerucht aanhouden, dat de candidaat der verbonden rechter zijden in district I de lieer B. J. Ger- retsen Jr. zal zijn. Ook de kiesvereeniging Vooruit gang III te Rotterdam hoeft met al ge meene stemmen kolonel J. B. Ver- hey opnieuw candidaat gesteld voor de Kamer. NED.-BELGISCHE COMMISSIE. De algemeene vergadering van de Neder 1 andsch-Belgisclie commissie is bepaald op Maandag en Dinsdag 10 en 11 Mei. EEN NIEUW SOORT POSTEN. Het posten is nu van liet vakvenee- niglngsgebied naar het particuliere terrein overgebracht. Een inwoner te Amsterdam, die bij vonnis veroordeeld is om slechts één maal per maand zijn kind te zien1, neemt hiermee geen genoegen en heeft nu een zestiental posters in dienst genomen, om door voortdu rend posten en volgen der familiele den pressie te oefenen en de verblijf plaats van het kind te ontdekkenl DE ACTIE TEGEN SLUITINGS- DWANG. Door de Staatscommissie voor den Middenstand is, gelijk men weet, nog vóór dat e*>n betreffende enquête is gehouden, aan H. M. de Koningin een ontwerp van wet aangeboden in zake een wettelijke regeling van het sluitingsuur van winkels en maga zijnen. Het „Hbld." verneemt, dat het Nationaal Comité tegen sl ui tings- dwang naar aanleiding van een en ander een krachtige actie zal aan vangen. O. m. zal 9 Augustus te Am sterdam, tijdens de Middenstands- tentoonstelling dus, een congres ge houden worden ter besprekiug van de wettelijke beperking der bedrijfs- vrijheid in het algemeen, en den sluituigsdwang voor winkels en mar garijnen in het bijzonder. TE VROEG GEFUIFD. In een dorp aan de grens onzer provincie zoo verhaalt het „Utr. Dbl." hing dezer dagen een agent van een nieuwsblaadje, door een voorbarig bericht misleid, een bulle tin op dat den lande een prins was geboren Een exemplaar van dit bulletin kwam in handen van eon grappenmaker, die er Maandag te Utrecht zijn slag mee heeft geslagen. Hij ging daar dineereu in een hotel, waar veel officiereu aan een gemeen schappelijke tafel plegen te maaltij den. De bezitter van het bulletin „Heb je hot al gehoord, kellner Kellner „Neen, mijnheer, wat dan „Wel, er is een prins geboren. Hier *eb je een bulletin." De kellner vliegt er mee naar de zaal, waar de officierentafel is, en roept „Er is een prins geboren, een prins geboren I" Groot gejuich aan tafel. Men staat als één man op, zingt geestdriftig het Wilhelmus. Daar moet champagne bij. De heeren bestellen om beurten een fiesch bestellen véél meer dan op liet oogenblik kunnen betalen. Dat 'is niets. Bij zoo'n heuglijk be richt mag je \yel eens over de schreef gaan. Er warn een kolossale rekening gemaakt, vanwege de vele champ ag- liet was een pret en een pleizier van je welste. Later kwam de tegenspraak. Maar gefuifd was er, en champag ne gedronken óók, en een groote re kening gemaakt niet minder. EEN UITVINDING. De heer A. W. B., te Zaandam, is er, naar de Tel. meldt, in geslaagd, na jaren zoekens een krachtwerktuig samen te stellen, dat het perpetuum mobile zeer .nabij komt, ja wellicht zoo genoemd zal mogen worden. De verschillende door liem genomen proeven zijn uitstekend geslaagd, zoodat de uitvinder beweert, de be wijzen te kunnen leveren, dat de grondslagen zijner uitvinding goed zijn. KATHOLIEKE LANDDAG. In de aanstaande vergadering van den Katholieken Landdag in Fries land, te Sneek den 23en Mei a. s., zullen de Tweede Kamerleden mr. dr. D. A. P. N. Kooien te Utrecht, en mr. A. baron van Wijnbergen te Arnhem, spreken over Staatspensio- neering en verzekering tegen invali diteit en ouderdom en over den te- genwoordigen politieken toestand des lands. POSTDIEFSTAL. Aan het postkantoor te Amsterdam is, naar de Tel. meldt, een postbe ambte door zijn superieuren op hee- terdaad betrapt bij het wegnemen van een als brief verzonden pakketje. De man, die reeds geruimen tijd in dienst was en een flink salaris ver diende, is aan de politie overgele verd. HET BEHOUD DER COALITIE. Naar „Het Huisgezin" mededeelt, zal op de algemeene vergadering van deal Prov. Bond van R. K. Kies ver- eonigirigeai in Zuid-Holland, die Zon dag 9 Mei te 's-Gravanhage gehouden wordt, het volgend ontwerp-advies in behandeling komen: De Provinciale Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland, overwegende, dat de regeering, zoowel wegens de door haar beleden beginselen, als wegens hare houding In zake wetge ving en bestuur, recht heeft op den steun der partijen van de rechter zijde; overwegende, dat een krachtige coalitie der chris telijke partijen gebiedend noodzake lijk is ten eindte bij de algemeene ver kiezingen een gewenschte meerder heid in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal te verkrijgen; adviseert, den aangesloten kiesvereenigingen het daarheen te leiden, dat tusschen de partijen van de rechterzijde over eenstemming worde verkregen in dien zin, dat niemand tegenover een aftre dend lid der rechterzijde gesteld wor de en er overal bij eerste stemming een gemeenschappelijke candidaat zij. BRANDSTICHTING. Op vermoeden van brandstichting heeft het parket uit Amsterdam een nauwkeurig onderzoek ingesteld op het terrein van den brand, welke Za terdagmacht te Hilversum aan het Korte Achterom plaats had. BRANDEN. Donderdagavond werd te Amster dam de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de sigaren fabriek van den heer L. M. Hardloo- per, ingang hebbende tusschen de per- coelen Govert Flinckstraat 294 en 296. Oorzaak was het in brand geraken van tabak in de droogkamer, nadat de werklieden waren vertrokken. In hoofdzaak werd de brand beperkt tot deze droogkamer, die geheel uit brandde. Donderdag zijn te Gestel nabij het raadhuis afgebrand de woningen van P. de Gr. en K. Ook de inboedels gin gen nagenoeg verloren. Alles was ver zekerd. .Vermoedelijk door te sterk rooken van spek* ontstond Woensdagnacht brand in den kelder van perceel 17a Groest te Hilversum, bewoond door <len comestibles-handelaar M. van Dijk. Den verstikkende rook ver spreidde zich, waardoor het noodza kelijk werd liet huisgezin van den heer Van Dijk, dat boven sliep, veiligheid te brengen, hetgeen door de brandweer volvoerd werd. De brand zelf, die weinig te beleekenen had, werd spoedig gebluscht. Onge veer 400 pond spek zijn verbrand of bedorven. Verzekering dekt de schade BIJENTEELT. Te Utrecht had gisteren de alge meene vergadering plaats van de Ver- eeiiigimg ter bevordering der bijen teelt i.n Nederland", onder voorzitter schap van den heer G. baron de Gr all ey uit Vucht. Uit 't jaarverslag bleek, dat de honingoogst in 1908 nog min der was dan in 1907. Vooral de oogst op boekweit en heide viel zeer tegen. De in win tering der volken had een gunstig verloop, zoodat in dit opzicht 1909 goed begonnen is. Er kwam wei nig honig aan de markt; ile prijzen stegen hierdoor aanmerkelijk. De wasprijzen bleven standvastig. 6 nieu we afdeelingen werden gesticht, één werd opgeheven. Er zijn thans 51 af deelingen en nog een drietal in wor ding. Het ledental was 31 Dec. j.I. 2380 tegen 2206 op 31 Dec. 1907. Uit het financieel verslag blijkt, dat de in komsten waren f 4959.82 en de uitga ven f 4726.4yj, zoooat er een na/ug saldo i svan 232.87$. Herkozen wer den als bestuursleden de heeren G. Baron de Grancy te Vucht; Fr. Not- scher te Santpoort; T. C. Hootsen te Hoevelaken. Na nog eonige besprekin gen werd de vergadering gesloten. ONGELUKKEN. In de buurtschap Appel, onder N ij- kerk, is een scharenslijper, waar schijnlijk in benevelden toestandt te water geraakt en verdronken. De wed. Boliegraaf, wonende Twee de Nieuw stad te Groningen is bij het bereiden van eten op een gasstel, in brand geraakt. In zorgelijken toe stand werd zij in het ziekenhuis ge- braeht. HET SLACHTOFFER VAN DE LEM MER-RAMP KRANKZINNIG. De Tel. verneemt van een dei- fa milieleden van schipper Dinkla, die alles, wat hij had, in de golven zag verdwijnen, nog overboord wilde springen, naar zijn schip, -om te hel pen en te redden, waar ieder zag, dat iiiets meer te helpen of te redden was, de man die door drie man moest wor den tegengehouden en Dinsdag nog steeds in een toestand verkeerde, die aan razernij grensde, naar het krank zinnigengesticht te Franeker is over gebracht. DE ROTTERDAMSCHE KERMIS. Het „N. v. 't N." schrijft Te Rotterdam worden opnieuw po gingen aangewend om de kermis weer ingevoerd te krijgen. Zoo ligt in ver scheidene café s, sigaren- en andere winkels een adres ter teekening om adhaesiie te betuigen aan het adres, door een aantal ingezetenen, bohoo- rende tot den handeldrijvenden mid denstand, aan den gemeenteraad ver zonden, teneinde aan te dringen op eder-invoering van de kermis. In liet adres wordt gewezen op de nadoelen, die winkeliers en midden standers nu reed9 van de afschaffing der kermis hebben geleden. .Vooreerst lijden de fabrikanten van en grossiers in koek, galante rieën en andere zaken, welke op een kermis worden verkocht, groote scha de. Er zijn er, die door de afschaf fing bi 1908 een schade van 9000 heb ben geleden. Dan lijden schade de vervoerders van al hetgeen naar en van de ker mis moet worden vervoerd. Vorder de timmerlieden, smeden, zeilma kers en andere handwerkslieden, die de houten- en linnen tenten helpen maken of herstellen. Voorts al de winkeliers en restauratiehouders van Rotterdam, omdat volgens matige be rekening ongeveer 200.000 menscheu van andere plaatsen de Rotterdam- sche kermis plegen te bezoeken en natuurlijk van hun aanwezigheid in een groote stad gebruik maken om zaken te koonen en eet- en drinkwa ren te gebruiken. Wanneer men aanneemt, dat al die menschen voor slechts 5 in Rot terdam koopen of verteren dan maakt dit een bedrag van f 1.000.000. Dit be drag ontgaat den middenstand, die door de bijzonder slechte tijdsomstan digheden toch reeds geen enkele hrou van inkomsten mag veronachtzamen, om ook maar even te kunnen blij ven bestaan." Ten slotte wijst het adres er op, dot de gemeente alleen aan pacht, staangeld en mu zie k vergun n i n gen een inkomst van ongeveer f 42000 derft, ongerekend nog het meerdere verbruik van gas eai electriciteit. BUITEN DEN PRINS GEREKEND. Als de vlag op den toren staat, dan zoo had een Leeuwarder firrra kort geleden bekend gemaakt zou zij aan de kinderen mond-harmoni ca's cadeau doen. Als de vlag op den toren staatnatuurlijk als.... enfin „de blijde verwachting", „de heug lijke gebeurtenis". Maar de firma had heelemaal niet op den Prins ge rekend en daar werd me nu Maan dag buiten alle blijde verwachting en heuglijke gebeurtenis om. Prins Prins Hendrik jarig, en de vlag wapperde zoo heerlijk van den toren, dat het een jubelouverture met mond harmonica's ten volle waard mocht worden gerekend. 't Was zooals gezegd heele maal buiten de bedoeling van de reclame-firma, maar de Leeuwarder jeugd hield haar aan hare toezeg ging, en had in een ommezien den winkel hostormd. Nu. toen is er maar een grabbeJ- partijtje van gehouden. Met het ge- w one gevolg sommigen kregen hun zakken vol muziek en anderen kon den ten koste van een scheur in broek of kiel zelfs het kleinste speeldingetje met bemachtigen. Zooals het altijd in de wereld gaatal regent het varkens, een zekere Jan krijgt er nog geen borste' van Maar met dat al het Heeren walt. je was geruimen tijd voor de passage gestremd. Turfkar ren geraakten in de verdrukking, sla gers, barbiers, en turf ven fors zaten elkaar in de haren, turven en bri ketten stoven den menschen om de ooren, politie was druk in de weer. En dat alles omdat de vlag op den toren stond en de firma bij verg's- ring tóch nog een goede reclame naakte. („Nb!, v. Fr.") AMBTENAAR-KAMERLID. „Het Volk" schrijft Onze partijgenoot Duijs heeft als adjunct-commies der Rijksverzeke ringsbank van minister Talma het volgend schrijven ontvangen „Ten vervolge op mijn schrijven van 12 December j.I. afdeeling A. V. no. 1518 lieb ik de eer U te berichten, dat 'k bij nadere overweging, meer bepaald ook van de gedragslijn, aan andere departementen gevolgd, voor- neineais ben te bevorderen, dat aan U bij eventueele verkiezing tot lid der Tweede Kamer der Staten-Gene- raaJ, ten laste van liet Rijk een non net ivitc-its-tracte mant worde toege kend tot het bedrag van de helft Uwer bezoldiging." Men herinnert z'ch, dat de minis ter aanvankelijk had medegedeeld, niets van een nonactlviteits-pensioen te willen weten en ook niet te willen waarborgen, dat Duijs, mocht hij later als Kamerlid n/iet herkozen worden, zijn plaats aan de Rijksver zekeringsbank weer zou kunnen In nemen. IN VLAMMEN GEHULD. Een panische schrik maakte zich meester van de bewoners van de Tweede Nieuwstad, een der drukst bevolkte volkswijken van Groningen, toen zij de 60-jarige weduwe B. on der hartverscheurend gegil, geheel in vlammen gehuld, haar huisje zagen uitstormen, om op straat dadelijk In een te zijgen. Ijlings snelden de bu ren toe met dekens en kleeren, die door anderen weer uit de bovenste verdiepingen werden geworpen, om de hoog opslaande vlammen te blus- schen. Dat gelukte echter niet voor dat het arme slachtoffer ontzettend was verminkt. In deerniswaardigen toestand weid zij daarna naar haar kamertje terug gebracht, waar een heer, M„ hoofd man van de brandwacht, die inmid dels was gealarmeerd, en een ver pleegster het eerste verband legden. Directe overbrenging naar het Aca demisch Ziekenhuis was noodzake lijk. Men vreest voor het behoud van haar leven. Bij onderhoek bleek, meldt de Pro line. Gron. Ct., dat het slachtoffei bezig was geweest met het aanma ken van de kachel. Waarschijnlijk hoeft zij daarbij petroleum gebruikt; deze vloeistof vond men althans op den grond, en zijn bij het ontsteken daarvan haar kJeeren in brand ge raakt. HET EINDE DER DAGEN De z.g. „Cercle privé des étran- gers", die na de verbanning van Herr Samuel Politzer,. de affaire van de ,,CIub de Bienfaisance" in de Von delstraat te Amsterdam trachtte voort te zetten, heeft geen vette dagen mo gen beleven. De poLitie-autoriteiten lieten het. speelhol tot voor eenigen tijd nauw keurig controleeren. Het aantal be zoekers werd genoteerd. Dit was zeer gering en werd ten slotte onbedui dend. Het zaakje verliep en de politiepost werd ingetrokken. Gisteren kwam een groote verhuis wagen voor, maar de algeheele ver huizing vond nog niet plaats, 'n Ge deelte der meubelen, en niet het bes- Ie, werd ingeladen. De speeltafels *en de roulette bleven nog achter.... Zullen wed spoedig volgen, want 't standje is zóó verloopen, dat de prae. ses van het bestuur der „Cercle" op den dag uit wandelen kan gaan. Dat kon de handige Herr Politzer toch heusch beter(Hbld.) HET ARBEIDSCONTRACT. De interpellatie over het Arbeids contract, door den heer Troelstra reeds vroeger aangevraagd, maar toen op zijn verzoek uitgesteld, zal nu, naar „Het Volk" verneemt, de volgende week gehouden worden. Rechtszaken DOODSLAG. De Rechtbank te Assen wees vonnis in de zaak van den 21-jarigen F. W. Melchert te Barger-Compascuum, die op 17 Februari te Bargermeer de be jaarde weduwe Koetsier met een stuk ijzer heeft geslagen, tengevolge waarvan zij overleden is, terwijl hij In den avond van 2 Maart brand stichtte in zijn cal in de gevangenis te Assen en den cipier Oudijk met een stuk ijzer van zijn krib een verwon ding aan het voorhoofd toebracht. Hij werd veroordeeld tot 12 jaar gevan genisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. ZAAKBENJAMINS. Derde dag. Mr. L. W. van Gigch krijgt hierop het woord. Pleiter komt tot de con clusie dat het onderzoek z. i. tot geen andere stelling kan leiden da.n deze: niet wettig en overtuigend is bewezen wat door beklaagde H. Benjamins is ten laste gelegd. Vrijspraak moet der halve volgen. In de avondzitting is, bij de voortzetting van de zaak tegen de makelaars, vader en zoon, Herma nns en Dadvir Benjamins, door *t Ge rechtshof te Amsterdam, de verdedi ger van den tweeden beklaagde aan 't woord: mr. B. E. Asscher. In zijn be toog wijst pleiter er op, dat er iai dit proces punten zijn die men niet kan oplossen. Daarom roept hij ten slotte het Hof toe: Weest voorzichtig. Er zijn in de laatste eeuw meer dan honderd ge rechtelijke dwalingen, waarbij de slachtoffers het hoofd op het schavot verloren. Wanneer er slechts één atoom van aarzelen bij bet Hof be staat, dan zal het beklaagde vrijspre ken. Daarop dringt pleiter aan. Na een korte re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op Donderdag 6 Mei a.3. OVERTREDING ZONDAGSWET. De reohlbunü te Middelburg deed uilspraaa in de zauü van W. v. L. jaar, aiOeauer te Borselc, beklaagd van overtreding der Zondagswei, we. geus het verncuien van veiuarbcid. op Hemelvaar Letlag LJUö. De kantorirecir- ior ie Goes nun heal, deswege vrijge sproken. in hoogor beroep werd uit \ouiiiS door de ïechiDana vernietigd en i>ekl. veroordeeld tot ƒ0.50 boeie, subs. 1 dag hechtenis. MEINEED. E. van der B.t t>B, en KL van der B„ oud 22 jaar, vader en zoon, zouden voor het kantongerecht te Zwolle ge tuigen in een vervolging tegen den kroeghouder B„ wegens dmnkwet- overureding. Daar verondersteld wend, dat de ge tuigen den kroeghouder wilden red den ,liet de rechtbank beide getuigen, verdacht van meineed gevangen ne men. MISHANDELING. Te Winschoten hebben terechtge staan Bernardus 11. Sch., 26 jaar, en Lambertus Sch., 22 jaar, beiden te Zandberg, üdoorn Georg H., 22 jaar en Antoon H„ 18 jaar, beiden te Z andbei'g, gem. Vlachtweddo; Jo hannes B. Scli., 20 jaarGeorg Sch., 18 j.t en Geert L„ 20 jaar, arbeiders te Zandberg Odoorn. Zij hebben te zamen G. H. Fick mishandeld, zoo danig, dat later de dood gevolgd is. De ambtenaar van het O. M. eisch- te tegen den eersten beklaagde drie jaar, tegen den vierden twee jaar, te gen den tweeden, derden en vijfden beklaagde ieder één jaar en zes maanden gevangenisstraf en voor den zesden en zevenden bekL vrij spraak. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. DE HEER J. W. DE JONG, Snelle- mansstraat 28. Rotterdam, zegt:— „Veroorloof mi] U mijn dank te betuigen voor de snelle en volkomen genezing van mijn dochtertje door Zam-Buk zalf. Mijn dochtertje Maartje Is 6 jaar ond, en leed iederen winter aan winterbiaren. „De arme kleine werd gekweld door onuitstaanbaren jeuk, en het schrijnen en dc pijn waren meer dan erg. Ik gebruikte alle mogelijke soorten zalf en olie, doch niets baatte. Toen werd mij gerecommandeerd Zam-Buk te gebruiken. Die wonder bare zalf gaf Maartje al heel gauw verlichting en het jeuken verdween spoedig, blnncu korten tijd was zij geheel genezen, en ik sta U volgaarne toe die feiten te publiceeren." Uitsluitend vervaardigd door de Zam-Buk Mig. Co., Engeland, uil de zuiverste plantaardige bestand.leden en gegarandeerd vrij van zink, kwik, ranzige dierlijke vetten, laurierolie en alle schadelijke zelfstandigheden. Zam-Buk wordt alleen verkocht in gesloten doosen a f. 0.90 per stuk, of f. 1.90 Per groote doos, door alle apothekers en drogisten, of franco per post door de Zam-Buk Co., Rokin 8, Land en Tuinbouw AARDAPPELEN IN KUNSTMEST. Dezer dagen lazen wij in „De Veld post" een air Li kei, dat onze bijzondere aandacht trok. Het was getiteld: „Aardappels in enkel kunstmest." De schrijver vertelt, dat in verschil lende dealen van oois land sedert ja ren aardappelen in kunstmest worden geteeld, waaronder soorten, uitslui tend of hoofdzakelijk voor de con sumptie gebruikt. Voorts wijst hij er op, dat er niet temin onder onze zandboeren nog duizenden zijn, die zich ndet kunnen voorstellen, dat aardappels, maar vooral goede eet-aardappels in kunst mest verbouwd kunnen worden. Ze beweren, zegt hij, bij kris en bij kras; dat daar stalmest bij hoort of, sterker nog, dat aardappelen met stalmest moeten bemest worden. Een typisch staaltje van zulke ei genaardige opvattingen laat de schrij ver daarop volgen. In een plaatselijk blad vend hij dezer dagen door den landbouwkundigen medewerker in een tweegesprek medegedeeld, „dat, als iemand voor de tweede maal aard appelen uit enkel kunstmest aan de markt zou brengen, de koopster hen zeker de huid vol couden schelden over de slechte kwaliteit!" Een eigenaardige landbouwkundige voorlichting, zegger -ve met den schrijver in „De Veldpost". Die voorlichting is in strijd met de ervaring van we durven gerust zeggen honderden kunstmestge- bruikers. En we willen dan ook tegen zulke absurde beweringen met kracht opkomen. Zelf verbouwen wij oedert tal van jaren onze aardappelen in kunstmest en ook wij wonen op het zand. Van een verslechtering der kwaliteit geen sprake, wel van groote verbetering. Toen Lk raijn tegenwoordige woning betrok en met bet oog op den vrij grooten tuin mijn voornemen uitte ook aardappelen ta telen, werd mij dit door den vertirekkenden bewoner ten zeerste ontraden: de grond deug de er niet voor, de aardappelen, door hem geteeld, waren slecht. Toch gaf 'k aan mijn voornemen gevolg, ik mestte eerst als mijn voor ganger met «talmeet en lieer, en het was zoo: de aa. .pelen waren niet eetbaar. Toen probeerde ik het met kunst mest ca zie, Leder jaar werd de hoe danigheid beter en thans teel ik se dert jaren a?.rdappelen van puike kwaliteit. Sterker nog: meermalen betrok ik poters van elders, welke kringerig, pokkig of vervuurd waren en op den schotel niet voldeden, maar die door mij niettemin uitgepoot, omdat ze als soort worden geroemd, xeeds im liet eerste of tweede jaar, dank zij de be tere bemesting, uitnemend van kwali teit en smaak waren. Mij dunkt, dit pleit toch zeer voor den kustmest en logenstraft de boven vermelde bewering. In de laatste jaren heb ik bij tal van landbouwers o.in. aardappel- proefvolden in kunstmest aangelegd, niet één van hen heeft geklaagd, dat de aardappelen door de liemosting in smaak of kwaliteit waren achteruit gegaan; integendeel hoorde ik uit ve ler mond, dat zij „nog nooit zulke lek kere aardappelen" hadden verbouwd. Of men dan In den kunstmest steeds goede aardappelen teelt? Volstrekt niet. De soort neen ook een woordje mee te praten. En dan de aard en de gesteldheid van den grond; en in verband bier- mee de grondbewerking. En dan is de vraag, hoe men be mest: welke kunstmeststoffen mem aanwendt en in welke hoeveelheid. Of uien dus rationeeloordeelkun dig, doelmatig bemest. Daar zijn er nog zoovelen, die ge heel verkeerd mesten. Die b.v. op hoogen zandgrond Yaak en veel kalken, soms korten tijd vóór het poten, waardoor de knollen licht roestig, pokkig worden. Of die geen patentkali maar kainieit uitstrooien, waarbij men wel een flin- ken oogst van v oeder- a a rdap pelen kan winnen, maar geen le kwaliteit aardappelen voor de keuken. Of die soms zóóveel Chilisalpeter of anderen stikstofmest uitstrooien, dat de aardappelen zooals dit ook bij een te rijke stal- of beer bemesting het geval kan zijn een al ter n aarsten zeepachtigen smaak krijgen. Dan deugt de bemesting niet; de verkeerde keuze der meststoffen of de ondoelmatig^ verhouding tusschen de hoeveelheden der verschillende kunst meststoffen, -draagt dan de schuld. Door een geregelde bemesting van 800 K.G. slak leen meel (16 5 a 600 KG. patentkali, 400 KG. Chili (of 300 KG. zw. ammoniak) en, om de 4, 5 jaar een matige gift 6 a 800 KG. mergel per H.A., oogstten wc ieder jaar van onzen zandgrond een flink beschot wel het dubbele van vroe ger wèlsmakende aardappelen. Tegenover de genoemde bewering van bedoelden landbouwschrijver plaatsen wij met de meeste beslist heid de onze, rustende op veeljarige ervaring: aardappelen, in kunstmest geteeld, op oordeelkundige wijze, zijn over 't algemeen lekkerder van smaak en van betere kwaliteit dan die, ver bouwd in stal- of anderen natuurlij ken mest. In ons vorig artikel over terpaarde is een fout ingeslopen, welke verbe tering behoeft. Waar we de gehalte- cijfers van enkele monsters terpaarde vergeleken met de gemiddelde sa menstelling van matig verrotten stal mest, vermeldden we omtrent de laat ste: 5 stikstof, 2.6 phosph., 6.3 kali en 7 kalk. Dit moet natuurlijk zijn: 5 0/00, 2.6 0/00, 6.3 0/00 en 7 0/00, dus resp. 5, 2.6, 6.3 en 7 deelen op de 1000, niet op de 100. Den niet-geheel onkundigen' lezer zal dit wel niet zijn ontgaan. C. B, VARIA. Verleden jaar nam men in den Po- mologischen tuin te Tiel een proef, om te vergelijken de opbrengst van gewone poters en die van stukken van groote aardappelen. Zoowel van po ters als van stukken,.Deensche Mui zen" werden 30 stoelen gewogen, de opbrengst was: van gewone poters 8 KG. groote, 3$ KG. poters en 2 KG. kriel. va.n stukken 11 KG. groote, 4 KG. poters en 2 KG. kriel. Het voordeel was, evenals in 1907, vrij belangrijk aan den kant der stuk ken. Een andere proef aldaar had ten doel, den invloed voor het aanslaan van het juist voor de planting eeni gen tijd in 't water plaatsen van de wortels der planten na te gaan. Van een partij wildling-onderstammen werd een deel voor het opplanten. dat laat in 't voorjaar plaats vind, gedu rende pl. m. 24 uur na 't bijsnijden der wortels hiermee in 't water ge plaatst, Reeds spoedig na 't planten W«« verschil merkbaar. Terwijl bij de in water gedompelde al heel wat blaadjes te zien waren, bleven de an dere nog geheel stil. In den loop van den zomer verdween echter het zicht bare onderscheid. Het volgend jaar bij 't uitloopen zal worden nagegaan' of ook dan nog een voorsprong in groei merkbaar is. C. B HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD: J. Kamerman en A. Korenstra, H. Broxterman en G. Kok, J. Tulen en A. Breed, J. Sluis en P. van Voorst, Ph. L. J. Kroon en H. M. Spigt, J. Ko ning en A. C. Bouwman, J. Tensen en M. H. Biesheuvel, W. Kroezen en T. Gladpootjes. GETROUWD: S. Olie en W. M. Beers, S. Dol en M. Groot, C. van Oeveren en C. M. Schouten. BEVALLEN: C. Drooger—v. Vliet d. G. Kloot wijkv. Os ,J. KreeftOuworkerk z. G. Kinkel—Boef, z. P. M. Schering v. Es z. N. van der SteegMolenaar z. K. Hooidonk—v. Dongen d, M. Jon ker— Nederveld z. E. VerbaasMou» rits z. C. v. Son—Lammcrs z. H. D'ha- ne—Wesseldijk d. A. Be use komde Smit, z. A. v. d. PeetJanssen d. A.- A. Bernard!Vermunscht z. C. Kool haasGriekspoor d. J. KulkMille- na&r z. B. v. SaazeKunis z. J. W* Deddensde Vries z. OVERLEDEN: J. de Ruiter, 18 jaar, F. Handeck 45 j., A. J. de Jong 4 j„ H. G. v d, Veen 3 jaar, A. Kerzaan 1 jaar, J.- Ys-anéer-aig 19 ïïl, A. Lansing, j4 m„ J. P. Tromp, 11 m„ J. v. Weelden, 18 m„ A. v. d. Wal, 10 m., G. E. Mul der, 8 m„ H. van 't Hof 17 m„ M. T, Blomm©8teyn 20 m., E. M. T. Knaap,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6