NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 26e Jaargang. No. 7926 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. DINSDAG 87 APRIL 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANOBNl Voor Haartem I J I 1.24 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 X „de omstreken en franco per post 0.45 .Oltgave der Vennootschap tonrens Coster. Directeur l. C. PEEREBOOB. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels rt—, elke regel meer ƒ0. IC Reclames 30 Cent per regd. By Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing^ 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zulder Bultenspaaroe 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing yan advertentifin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7673, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAI UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 28 APRIL, Foyer van de Kroon: Tentoonstel ling schilderijen A. L. Koster, 10—5 u. De Kroon: Gastvoorstelling Louis Bouwmeester: De Koopman van Vene tië, 8 uur. Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Micawber en zijn volgelingen" in de tibriek Om Ons Heen. Hond ententoonstelling. Op de internationale hondenten- toonstelling, dezer dagen te Rotter dam gehouden, werden aan eenige Inzenders uit Haarlem bekroningen toegekend. Joh. G. Boere voor fox-terrier twee »rv. vermeldingen. J. A. Gaarland voor St. Bernard een tweeden, een derden en iieserveprijs. M. Hennema® voor een fox-terrier een tweeden en een derden prijs, en voor een Hollandschen herdershond een eersten en een derden prijs. L. v. d. Post voor een schipperke een tweeden en twee derde prijzen. Binnenbrand. Gisterenavond omstreeks acht uur, brak ten huize van de wed. J. Koel man, winkelierster in huishoudelijke artikelen aan den Schoterweg in het keukentje brand uit. Oorzaak was, dat bij het smelten van was de vlam in de pan sloeg. Het vuur kon met eenige emmers water vrij spoedig ge. bluscht worden, zoodat de schade tot de keuken beperkt Weef. De eenige spuit, die verscheen, behoefde geen water te fisven. 't Brandje bracht heel wat kijklus- tigen op de been. Spoorwegdien s tr egelihgen. Tot lid der commissie van advies over spoorwegdienstregelingen voor het tijdvak 1 Mei 1909 tot 30 April 1910 is o. a. benoemd de heerA. van Ros- sum, industrieel te Haarlem. Jubileum. Den eersten Mei hoopt de heer D. J. Compter den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek als deegmaker in dienst trad. DE STUCADOORSQUAESTIE. Naar aanleiding van ons bericht in bet vorige nummer wordt ons van patroorszijcle gemeld De zaak is deze. Daar in brieven en ingezonden stukken aan de bladen gebleken was, dat het éénig overge bleven geschilpunt was, ai of niet een collectief contract, (tegen den inhoud van ons contract het gewijzigd Haarlemsche met inlassing van het Haagsche art. 4) bestond bij de gezel len, volgens hunne eigen verklaring, geen bezwaar meer), en het ons in ziens niet aangaat, met de (zéér eon- zi'dirge) eenig bestaande vereeniging in Haarlem een dusdanige overeen komst aan te gaan, meenden de stu- cadoorspatroons zich den moreelen steun te moeten verzekeren van de patroonsvereaniging. Er werd dan ook niet bedoeld, dat deze vereeniging als bemiddelaar zou optreden, maar hunne hulp verlangd tot handhaving van het besluit van de stucadoorspatroons, om met deze gezellen vereeniging geen collectieve overeenkomst aan te gaan. De stucadoorspatroons zijn dan ook van oordeel, dat het, gelet op de ge schiedenis van de oprichting der ge combineerde patroonsvereeniging, bij na van zelf spreekt, dat zij op dezen steun kunnen rekenen. Tweede Stucadoorsver- ieeniging. Met aanvankelijk 20 leden is alhier opgericht een stucadoorsvereeniging, onder den naam Vakbelang, die zich ten doel stelt, uitsluitend en niets an ders dan de belangen van het vak te behartigen. Als voorloopig bestuur werden ge kozen de heeren Ant. de Vries, J. Droog, J, Malefijt (secretaris). Schermwedstrijd „Pro Patria". Een qualificatie van een lange-stok- colonne door de Schiedamsche scherm Vereeniging „St Michel" is in ons verslag van gister verkeerdelijk ge steld op naam van „T. A', V. O." van hier. Ter wille van het kranige Wees jongens korps maken we gaarne deze Rectificatie. Biljart wedstrijd. In den voor de leden der Sociëteit „Vereeniging'' gehouden biljartwed strijd zijn de eerste prijzen behaald door do heeren N. Verkleij, J. Th. de Grauw en F. A. L. Lang. De eere-prijs werd behaald door den heer N. Verkleij. Gouden bruiloft. Heden herdacht het echtpaar H. ReesB uLs den dag van zijn vijftig jarig huwelijksfeest. Het huisje van het echtpaar aan de Raaks was fraai met slingers van groen en bloemen versierd. Veel belangstelling mochten zij op dezen gedenkwaardigen dag van bloedverwanten en vrienden on dervinden. De beide oudjes zijn nog gezond en opgeruimd. Alg. NederL Verbond. Kapitein F. W. J. de Witt Huberts zal in een dezer dagen te houden ver gadering van de afdeeling Haarlem en omstreken van heit Alg. Nedierl. Verbond de vraag inleiden: Mag het A. N. V. algemeene weerbaarheid be vorderen? ORGELBESPELING op Donderdag 29 April, des nam. van 23 uur, in de Groote- of Sint-Bavo- kerk alhier, door den heer W. Ezer- mau. No. 1. Prélude en Fuga, E. Mobach. No. 2. Koraal udt Matthaus Passion, J. S. Bach. No. 3. Sonate No. 1, J. Lemmens. a. Allegro moderato.. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga- No. 4. Vorspiel zu Parsifal, R. Wag ner., Overplaatsing. De le-1 ui ten an t-k w artiennees ter H. Eggink; van het 10e regiment inf. is overgeplaatst bij het 2e reg, vest. ar tillerie te Na arden, terwijl de le-lui- tenant-kwartierxneester H. W. C. van der Reijden is overgeplaatst bij het 10e reg. inf. Faillissementen. Bij vonnissen der Arr. Rechtbank alhier, d.d. 27 April 1909, zijn in staat van faillissement verklaard W. J. Roosen, bouwer te Haarlem (Wester gr acht). Rechter-commiasaris mr. P. J. G van dei- Muelen. J. C. van Geelen, gepens. off. Ind. leger te Heemstede. Rechter-commissaris als voren. Het faillissement van P. J. van Ben- tem, timmerman, wonende te Scho ten, hetwelk den 30en Maart jL door de Rechtbank alhier is uitgesproken, is bij vonnis van 27 April 1909 opge- Biologische tentoonstelling in 1910. In de commissie voor de biologische tentoonstelling, die in 1910 te 's-Gra- vonhage zal worden gehouden, heb ben o. a. zitting genomen de heeren Dr. M. Greshoff van Haarlem en Jac. P. Thij3se van Bloemendaal. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). BLOEMENDAAL. Woesteling en op Kraantjelek. In zake de ernstige vechtpartij en de daarbij plaats gehad hebbende mishandelingen van die familie Roos dorp en haar oude werkster, zal aan staanden Donderdag reeds instructie in het Poleis van Justitie te Haarlem worden gehouden. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad deer ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 29 April 1909, des namid dags ten twee ure. Agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding van het gemeente- versla govear 1908. 3. Kohier hondenbelasting voor 1909. 4. Kohier schoolgeld le kwartaal 1909. 5. Kohöer reinigingsbelasting 1ste kwartaal 1909. i. Vaststelling van de rooilijn voor den Zijlweg. 7. Verordening tot regeling van het verkeer op da wegen, 8 .Aangaan van eene tijdelijke geld- leening. 9. Af- en overschrijving. 10. Betaling post onvoorziene uitga ven. 11. Aanstelling van een bankwerker voor de waterleiding tevens machinist voor de stoomwals en van een teeke naar. 12. Wijziging der Algemeene Poli tieverordening. 13. Aankoop van grond tot verbree- ding van den Vogelenzangschen weg. HEEMSTEDE. Polderzaken. Tot lid van het bestuur van den Schouwbroekerpolder onder deze ge meente is benoemd de heer Q. van den Berg. BENNEBROEK. Door het Leger des Heils zal een landdag worden gehouden in de schoone bosschen van Leiduin. De opbrengst der Maandag gehou den groene veiling der R.-K. kerk- akkers was ruim f 1400. Verleden jaar bracht de verkoop ruim /1800 op. HAARLEMMERMEER. Noodlottige val. Zekere E. alhier, die zich per rij wiel naar Haarlem had begeven, had het ongeluk op zijn terugreis zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Nadat men hem bij een der omwonenden had binnengedragen, werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het bleek nu, dat E. zich ernstig aan de borst had verwond, doch ge lukkig niet levensgevaarlijk. Per rij tuig is hij later naar zijne woning in deze gemeente overgebracht. Te Hoofddorp zal 20 Juni a.s. door de te Haarlemmermeer opgerichte vereeniging ter bevordering der paar denfokkerij een concours hippique plaats hebben. SLOTEN. Naar men meldt hebben zich 83 sol licitanten voor de betrekking van burgemeester dezer gemeente aange meld. In den IJ polder ander deze gemeen te zijn in den laatsten tijd weder kip pen ontvreemd. Bij den landbouwer D. ongeveer 16. Van daders geen spoor, de politie doet onderzoek. VELSEN. Aan de papierfabriek te Velsan is de arbeider K., oud 17 jaar, wonende te Beverwijk, bij het lossen van steenkolen gedood doordat hij in aan raking kwam met een machine. IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de statuten van de naamlooze vennootsciiap Vereenigde Steenkolenhandel, te IJ- muiden. Haar doel is de in- en ver koop van steenkolen, cokes, briquet- ten en verdere brandstoffen, in den uitgehreidsten zin des woords, en het verrichten van alles wat daarme de in verband staat of daaraan be vorderlik kan zijn. Het kapitaal is vastgesteld op f 210.000, verdeeld in 2 serieën, serie A groot 150.000, serie B groot f60.000 heide geheel geplaatst en volgestort. De aandeelen zijn groot f 500. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeur de heer W. H. Arends, koopman te IJmu'iden; tot commis sarissen de heeren J. N. Klein, koop man te Driehuizen, gemeente Veisen; G. F. Perquin, koopman te Haarlem; C. de Vries Jr., koopman te Sant poort H. L. Kleman. Jr., koopman te Amsterdam, en F. H. Fentener van VlLsaiingen Jr., procuratiehouder te Utrecht. BEVERWIJK. De vrijzinniig-dem. kiesvereeniging te Beverwijk, Assendelft, Uitgeest en IJmuiden stelde den lieer Dr. A. Schucking Kool te Beverwijk, Candi da at voor de Tweede Kamer in het district Beverwijk. UIT DEN RAAD VAN ZANDVOORT. In de gisterenavond gehouden Raadsvergadering kwamen een paar belangrijke zaken in behandeling. Het belangrijkste punt was wel dat, wat vreemd aan de orde van. den dag de vergadering werd binnen gevoerd Dit betrof DE VERKEERSVEILIGHEID bij de Eiectrische Spoor. Gelijk men weet, is 't daar een zeer druk punt, omdat daar niet alleen des zomers de stroom van komende en huiswaarts keerende tram reizigers op- en afgaat, maar bovendien ook de rijen fietsen, automobielen, rijtuigen en wande, laars in de richting Haarlem voorbij moeten. Het driehoekig stuk land, dat tusschen de Groote en Kleine Krocht in ligt behoort op het oogen- blik tot een onverdeelden boedel, toe- behoorende aan de erven Koning. B. en W. willen nu de toegangen naar het dorp verwijden. Daartoe is reeds een bouwverhod gelegd op de aan palende strooken gronds, zóo, dat de Krochten elk 8 M. breed zouden wor den. Die breedte komt aan B. ©n W. nog te gering voor. Zij meeuen, dat die minstens 10 M. moet bedragen. De heer BAKKENHOVEN oordeel de ook 10 M. te smal en wilde 12 M. Met de wed. Koning zijn voorloopi- ge onderhandelingen aangeknoopt, om den benoodigden grond te koopen of te ruilen. Wegens minderjarigheid van haar zoon, meende zij vóór 19 Mei onbevoegd tot handelen te zijn. De VOORZITTER deelde mee. dat B. en W. desnoods onteigening zou den aanvragen. Verschillende plannen werden nog geopperd o. a. aankoop van don ge- heelen onhebouwden driehoek, of ver legging van de Kleine Krocht, zóo, dat de breedte daarvan wordt toege voegd aan de Groote Krocht. De aankoop van den gelieelen drie hoek zou wel het rationeelste zijn. En 't is de vraag, of de Gemeente niet goed doet zich dit financieel© offer te getroosten. Er zou een flink, ruim plein ontstaan, waarvan men vooral in de toekomst heel veel profijt zou hebben. Gouverner c'est prévoir, ook hier in Zandvoort, waar men toch hoopt op een steeds in bloei toene mende badplaats. Een ander merkwaardig punt was de subsidieering van het to ver wachten ORANJEFEEST. Hod men den vorigen lieer niet voél ooren er naar gehad om een bijdrage te verleenen 't was niet afgestemd, merkte de heer SLAGVELD op thans was de een nog goedgeefscher dan de ander. De commissie vroeg om 5Ude heer COLl.OT D ESCURY steunde dit verzoek niet alleen, maar wilde er f 100 van maken voor een kinderfeest. En de ouden van dagen dan vroeg de heer SLAGVELD. Daarom wilde hij 150 toestaan. Do VOORZITTER stelde eindelijk voor, een crediet van 200 le verlee nen dan kon. evenals te Veisen geschiedt per kind 20 cts. worden uitgetrokken. De oudjes uit 't Diaco niehuis en 't Oude-mannenhuis zul len nu ook feest vieren. Een heele reeks punten ging er in middels zonder bespreking door. Op 24 Maart zijn kas en boeken van den gemeente-ontvanger nagezien en in orde bevonden. In kas was f5348.05. Gedep. Staten hebben de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger on- derscheideiijk vastgesteld op f 1200, 1200 en 500. Met den loodgieter P. de Geer zal grond geruild worden. De hoek Sma destraat—Kruisstraat wordt dan af geschuind. Goedgekeurd werd de overdracht van strandpaeht aan C. Schuiten. De heer A. P. van der Loos te Haar lem kreeg nul op 't rekest, om een Champagne-Pilz-tent op het strand te mogen plaatsen. Niemand voelde daarvoor iets. Aan de pensionhoudster II. J. Th. de Swaan werd vergunning verleend in een stukje gemeentegrond putten te mogen maken. Aan J. van Keulen werd toegestaan aan den Boekenrode- weg af te wijken van de bouwveror dening. Goedgekeurd werden de kohieren voor schoolgeld, rioleeringsbelasting en gebruikmaking gemeen tegrond. Het eerste over het 4de kwartaal van 1908 bedraagt f 362.37 1/2; het laatste 821/2. Tenslotte zij vermeld, dat zonder beraadslaging of stemming werd be sloten tot de verzending van het adres inzake DE SCHOOLQUAESTIE OP DE H. B. S. TE HAARLEM. Bij de rondvraag pleitte do lieer VAN TGOMBERGEN voor vrijdom van belasting voor de politiehonden der politiedienaren. Ook de heer COLLOT D'ESCURY bleek daarvoor veel te voelen. Deze aangelegenheid werd echter tot Later aangehouden. KAMERVERKIEZINGEN. Bij het districtsbes tuur dei' Christ. Hist. Unie in het kiesdistrict Harlin- gen is van dr. J. Th. de Visser be richt ingekomen, dat hij onder ster ken aandrang uit het district de can- didatuur voor Harlingen heeft aan genomen. Tengevolge hiervan zal dr. De Visser als predikant der Ned. Herv. Kerk zijn emeritaat hebben te nemen, indien hij bij eventueel© ver kiezing het lidmaatschap der Tweede Kamer aanneemt. Echter behoudt hij rich hieromtrent de vole vrijheid van beslissing voor. In de te Kampen gehouden dis tricts-vergadering werd het volgende besluit genomen De voormannen der Christelijk- Historische Unie in het Kamerdistrict Kampen verklaren dat zij bereid zijn tot samenwerking met de A.-R. en R.-K. partij, indien de heer mr. dr. F. A. C. graaf Van Lynden van Sandenburg, lid van Ge deputeerde Staten van Utrecht, can- didaat wordt gesteld, onder uitdruk kelijke verklaring, dat uit deze sa menwerking niet, zal worden afgeleid, dat Kampen als een A.-R. Kamerdis trict wordt beschouwd daJt indien een ander candidaat wordt gesteld door de A.-R. en R.-K. partij, men zal uitkomen met een eigen candidaat en dat zü het Provinciaal Bestuur der Chr. Hist. Unie machtigen tot even tueel onderhandelen met recht van assumptie. In het district Meppel is door de Centrale Liberale kiesvereeniging met algemeene stemmen mr. H. Smeenge als definitieve candidaat gekozen. Te Zwijndrecht, in het district Dordrecht, heeft de anti-rey, kiesver eeniging Nederland en Oranje candi daat gesteld dr. A. Kuyper. Do liberale kiesvereeniging te ScheJlinkhout (district Enkhuizen) stolde met algemeene stemmen mr. Goeman Borgesius opnieuw candi daat. SPOORWEGTIJD. In verband met de regeling van den dienst der spoorwegen in Nederland op 1 Mei e. k. naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam zullen alle uurwerken op de stations en halten der Staatsspoorweg-Maatschappij, in don nacht van 30 April op 1 Mei e. k. 20 minuten later dan de tijd van Greenwich worden gesteld. Dit zal ge schieden op de lijnen waar de dienst vóór 1 uur 's nachts eindigt, na af loop dienst, en op de lijnen waar de dienst te of na 1 uur 's nachts eindigt of waar volledige nachtdienst is, pre cies te 1 uur 's nachts. De uurwer ken, die dan 1 uur (Greenwichtijd) aanwijzen, worden op dat tijdstip ge steld op 1 uur 20 minuten. TUBERCULOSE-MUSELM. In een Zondag te Rotterdam ge houden vergadering dor tuberculosa commissie van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" met de commissie van bijstand werd me degedeeld, dat de vooruitzichten voor liet te stichten Tuhercuiose-Museuin gunstig zijn. Er is al heel wat inge zonden, terwijl door tal van medici toezeggingen zijn gedaan. ACHTERSTANDSONTWERPEN. Naar het Centrum verneemt is het antwoord van den Minister van Justi tie ingekomen bij de Commissie van Voorbereiding en zullen de ontwerpen nog vóór het uiteengaan der Tweede Kamer behandeld worden. HET STEUNFONDS. De veertiende algemeene vergade ring van de vereeniging Nationaal Fonds tot ondersteuning van de na gel aten betrekkingen van in Ned.- Indië gevallen militairen werd te Amsterdam gehouden en door den gep. generaal Th. J. A. van ZijU de Jong geopend. Tot leden van 't hoofdbestuur wer den herkozen de periodiek aftreden de leden, de heeren A. de Bruyne, G. de Wijs, jhr. J. A. Roëll en B. C. Schuylenhurg en in plaats van den overleden heer B. R. G. Bouricius ge kozen de heer S. Krayenho'ff van de Leur te Hilversum. Uit 't jaarverslag bleek dat het ledental van de afdee ling Haarlem en omstreken terugliep van 41 op 40. Blijkens de rekening en verant woording van den penningmeester bedroeg het kapitaal van de vereeni ging op 31 Dec. 1908 f 421.098.15 1/2. De interest daarvan heeft beioopen f 14.949.23 1/2, terwijl de ondersteu ningen hebben bedragen f 15.255.43. De onkosten bedroegen f 593.41. Daarna werd de vergadering geslo ten. NATIONALE VEREENIGING TE GEN WERKLOOSHEID. Te Amsterdam werd onder voorzit terschap van mr. dr. H. J. Tasman een constitueerende vergadering ge houden tot stichting eener „Nationa le Vereeniging tegen de Werkloos heid". Deze vereeniging stelt zich ten doel op de bestaande maatschappelijke grondslagen mede te werken aan de bestrijding van de werkloosheid en van de nadeelige gevolgen van werk loosheid, voor de betrokken arbeiders in Nederland. Middelen tot dit doel dienen naaf oordeel van het voorloopig bestuur, onder meer te zijn le. het oprichten van permanente plaatselijke vereenigingen tegen de werkloosheid 2e. het houden van jaarlijksche con gressen 3e. het stichten van een centraal bu reau •ie. het verzamelen van gegevens en het doen instellen van onderzoekin gen betreffende de werkloosheid 5e. het publïceeren van medédee- lingen en gegevens betreffende de werkloosheid en de middelen tot be strijding van haar en haar gevolgen; 6e. het geven van advies aan ver eenigingen, particulieren en de over heid 7e. het zelf uitvoeren van plannen tot voorkoming van werkloosheid of tot bestrijding der gevolgen van werkloosheid. Nadat een en ander door de aanwe zigen in 't midden gebracht was, weed in beginsel tot de oprichting der vereeniging besloten. Er ontspon zich nu eenige discussie over de vraag, of d© vereeniging uitsluitend theore tisch of ook practisch zal werken. Op voorstel van den voorzitter zal de aanwijzing van de statuten-commissie door het voorloopig comité geschie den. Dit bestaat uit de heeren Mr. C. J.- baron van Tuyll van Serooskerken, Dr. Van Gheel Gildemeester, Dr. J. R. Slotemaker de Briune, Mevr. H.- G. Muller—Luiofs, Mr. Dr. H. J. Tas man en Mr. E. M. Meijers. VEREENIGING VOOR OPENBARE LEESZALEN. In Musis Sacrum te Arnhem werd de ledenvergadering gehouden van d« Vereeniging voor Openbare Leeszalen in Nederland. Aan de orde kwam o* a. het jaarverslag over 1908, waarin vooreerst de gesciiiedeuis der stick* ting werd nagegaan. De cursussen ter opleiding van aanstaand biblio theek-personeel werden door een tien tal dames gevolgd. Met ingang van den nieuwen jaargang verschijnt het maandschrift „Do Boekzaal", dat gratis aan de leden zal worden toe gezonden. Het aantal leden bedroeg op 31 De cember 1908 96 gewone leden 30 wer kende leden7 begunstigers en 5 ver- eenigingsleden. De rekening over 1908 wijst aan: inkomsten 509.50, uitga ven f 391.51, saldo in kas f 117.99. Bij de behandeling van het prae- advies a, Welke is in het buitenland de verhouding der overheid tot open bare leeszalen b. Wat kan in ons land de overheid voor de openbare leeszalen en boekerijen doen ont spon zich eenig debat. Eindelijk stelde de voorzitter, dr. D. Bos, voor, om aan 't bestuur de volgende opdracht te geven De algemeen© vergadering der ver eeniging draagt het bestuur op aan te dringen a. bij de gemeenten om, hetzij zelf de stichting van openbare leeszalen ter hand te nemen, of deze krachtig financieel te steunen b. bij het Rijk, om hetzij recht streeks, of indirect door steun aan de gemeenten de oprichting van open bare leeszalen te bevorderen. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Verder werd de contributie ver hoogd van f 2.50 tot 3. Daarna werd de vergadering ge sloten. G. DE WIJS. Na een langdurig lijden is te's-Gra- venihage overleden, in den ouderdom van 62 jaren, de heer G. de Wijs, ge- pensionneerd majoor van het Indi- sclie leger, oud-commandant van de Haagsche Brandweer, oud-wethou der dier gemeente. Op 20-jarigen leeftijd benoemd tot luitenant bij het wapen der 'artille rie, ging hij twee jaren later in 1868 naar Indië. Wegens zijn uit muntend gedrag bij de tweede Atjeh- expeditie, verwierf de luitenant De Wijs de militaire Willemsorde en de Kratoumedaille, terwijl de thans ont slapene in 1878 begiftigd werd met de Eere-sabel, eene ouderscheiding, welke de heer De Wijs die inmid dels tot den kapiteinsrang was bevor. deixl eveneens te beurt viel wegens zijn krijgsverrichtingen op Atjeh. In laatstgenoemden rang was hij adju dant van den Commandant van het leger. ONWEDER. Zaterdagmiddag is tijdens een he vig onweder te Loo, gem. Dalen, de bliksem geslagen in de boerenbehui- zing van mej. de wed. Rikkers. Het huig en de inboedel werden een prooi der vlammen. Ook kwamen negen koeien in de vlammen om. Vereelte» ring dekt de schade.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1