KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Burgerlijke Stand Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET ■KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 27 April 1909. Hoogste barometerstand 765.1 m.M. te Seydisfjord laagste 749.4 m.M. te Bodo (Westkust van Noorwegen). Verwachting tot den avond van J58 April Wind zwakke tot matigen Zuide lijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtmeest ■waar bewolkt, waarschijnlijk nog ;budï2. Temperatuur iets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 759 m.M. 'thermometerstand te Haarlem. Dinsdag 27 April Soogtte gisteren 2 uur F. 66 Laagste hedennacht F. 60 Hoogste heden tot 2 uur F. 66 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cta. per regel. 8* Lange Veerstraat UITGEWEKEN. Een drietal bekende anarchisten te Amsterdam, betrokken bij de ver spreiding dér bekende brochure, be vattende een bandleiding voor het b om men werpen, zijn naar Duitach- land uitgeweken. (Ned.) KOLENDAMP. Nader bericht men uit Boskoop om trent het gezin, dat in bewusteloozen toeetand werd gevonden, dat alle personen weder zijn bijgekomen. Uit bet onderzoek is gebleken, dat de be wusteloosheid ontstaan is door het Jnademen van kolendamp uit een iyulkachel. ERNSTIGE MISHANDELING. Door de marechaussee uit Zeve- ïiaar zijn twee personen uit hunne woning gehaald en gevankelijk op gebracht naar Arnhem. Zij worden Verdacht, den koffiehuïshouder M., te Didam, in zijne woning met een mes in den buik te hebben gestoken. De toestand van den verwonde is ■orgel i ik. Eén der aangehoudenen is pas uit de gevangenis ontslagen. Hij was veroordeeld wegens verwonding van een rijkeveldwachter. ONGELUKKEN. De 59-jarige vrouw V., te Breda, 'die in den laatsten tijd niet geheel goed bij het hoofd was, heeft Zondag avond het huis verlaten en is niet .teruggekeerd. Bij onderzoek bleek, dat zij in de sloot in de Kloosterlaan Was geloopen en dait zij aldaar ver dronken was. Op de VaiLlantlaan te 's-Gravenlba- ge werd Zondagmiddag een ongeveer 6-jarig meisje door de train overreden en gedood. NIEUWE NED. POSTBOND., Bovenstaande vereemigtog hield te ^JJtrecht een algemeene Vergadering. (Voorzitter was de lieer J. H. WesseLs, •uit Amsterdam. Hulde werd gebracht aan den heer Van Stapele voor de wijze waarop hij het bondsorgaan „De Postbeambte" heeft geredigeerd. Deze heer gaf een inleiding over 'het pensioenvraagstuk, daarin plei tende voor pensionneering der post ambtenaren en beambten door den Staat, zonder dat premiebetaling van ban geëiecht wordt. Naar aanleiding van een rede van idem heer G. Eekhof van Ouderkerk, werd aan 't bondsbestuur opgedragen om via de Kamerverkiezingen, bij don minister op audiëntie te gaan, om een directe loonsverhooging voor alle ca tegorieën te bepleiten. Een commissie 'werd benoemd om 't pereoaiieelvraag- etuk in studie te nemen en daarover rapport uit te brengen. Met algemee ne stemmen werd een motie aangeno men, waarin de vergadering ha air on tevredenheid er over uitsprak, dat Üoor de regeering alle wenschem der ambtenaren volkomen zijn genegeerd en dat waar 't toch inderdaad recht matige wensclien zijn de regeering verzocht wordt alsnog in den geest dier wensclien een ontwerp in te die- ben. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. De St. Ct. bevat het K. B. van 2 'April, betrekking liebbende op de ver- eeniging tot vrijwillige hulp „Het Ne derlandse he Roode Kruis." Art. 11 bepaalt, dat de door de ver een igamg te verleenen hulp aan zieke of gewonde personen behoorende tot 'de legers of vloten van oorlogvoeren de mogendheden geschiedt. lo. ingeval van een oorlog waarbij Nederland betrokken is, in aanslui ting aan de geneeskundige diensten der land- en der zeemacht. 2o. ingeval van een oorlog, waarbij Nederland niet betrokken Is, nadat daartoe de Koninklijke machtiging is gevraagd en verkregen en nadat door ,1de Regeering van den oorlogvoeren den Staat die hulp ie aanvaard, Hulp alleen door toezending van geld of van goederen, die te allen tij de onmiddellijk hier te lande in vol doende hoeveelheid kunnen verkregen worden, kan zonder die machtiging en aanvaarding worden verleend. Hulp bij rampen, kan mede zonder die inachtneming en aanvaarding worden verleend. STAATSPENSIONEERING. Het aantal afdeelingea van den Nederlandschen Bond voor Staats- pens ion neer ing is sedert Januari met 100 vermeerderd deze vermeerdering bedraagt over April 20. EEN AANKLACHT. De heer Van Lonkhuyzen te Wape ningen heeft bij den officier van jus titie wegens de door den wethouder Bergacker in de jongste raadsverga dering aldaar gesproken woorden ,,'t Is altijd een schobbejak geweest", welke woorden de heer Van Lonkhuy zen als tot hem gericht beschouwde, een aanklacht ingediend. Daargela ten de ai of niet vervolgbaarheid de zer klacht in verband met artikel 47 der Gemeentewet, heeft onze corres pondent onderzocht of de bedoelde uitdrukking welke door geen der ver slaggevers gehoord werd, werkelijk gebezigd is en zoo ja, of daarbij op den lieer Van Lonkhuyzen werd ge wezen. Uit dit onderzoek bleek, dat de woorden wed gesproken zijn, doch dat er, behalve de klager zelf, nie mand in deze daarbij op dan heer Van Lonkhuyzen heeft zien wijzen. (Hhid.) VOOR EEN ARM WIERINGER VIS- SCHERSGEZIN. Bij het comité op Wieringen, dat zich destijds vormde, om geiden in te zenden voor een arm visschersgezin te Westeriond, op Wietringen, dat in Februari in rouw werd gedompeld toen tengevolge van een plotseling op komenden storm, een boot omsloeg en de bemanning verdronk, is f 3200 ingekomen, zoodat aan de weduwe vele jaren 6 7 kan worden uitge keerd. VOOR DE BLINDEN. De vereenigtog tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zijn koloniën hield haar jaarlijksche algemeen© vergadering te 'e-Graven- hage. Uitvhet jaarverslag bleek, dat de vereenl&ing thans dertien afdee- linigen telt. De omzet van het centraal-maga- zijn van materialen voor blinden, die ze voor uitoefening van hun beroep moodig hebben, wordt steeds grooter, in 1908 bijna 1000 gulden meer dan in 1907, nl. f 4786.33 1/2. De rekening over het afgeloopen boekjaar sluit met een saldo van f 2918.86 1/2 in ont vangst en uitgaven met een bedrag van f 6381.37. Op de begrooting wordt voor het centraal-magazijn f 700 uitgetrokken, tegen f 650 verleden jaar. Als leden van 't hoofdbestuur werden herkozen de hoeren Mr. Th. Stuart en Mr. W. S. J. v. Waterschoot van der Gracht. Besloten werd dat de vereenigtog zich zal aansluiten bij de algemeene vereenigtog voor armenzorg te Am sterdam. BORING NAAR STEENKOOL, Men meldt uit Winterswijk; Na het vinden van eerste sporen eener zoutlaag, waarvan we voor en kele weken melding maakten, is ver der geboord. Na weer door een laag anhydriet geraakt te zijn, is thans weer op een zoutlaag gekomen, die reeds tot een diepte van 9 meter aan geboord is. Thans wordt gepauseerd, en werd gisteren (Maandag) de rijks- ingemiieur uit Heerlen verwacht, on der wiens toezicht de boring zal wor den voortgezet, om dan Dinsdag of Woensdag zoo mogelijk officieel het vinden der dikke zoutlaag te kunnen consta toeren. TWEEDE KAMER. REGELING VAN DE BANKEN VAN LEENING. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van de banken van leening. Na een breedvoerig historisch over zicht betoogt de minister van Binnen- lamdsche Zaken, dat op dit stuk in grijpen van den wetgever noodig is. De voorgestelde wettelijke regeling is hierop gegrondvest, dat aan de ge meentelijke banken van leening zoo veel mogelijk vrijheid van beweging zal worden gelaten. Aan particulieren wordt het houden van een bank van leening toegestaan onder preventieve en repressieve controle van de gemeen te 1 ij ke autoriteiten en waarborgen te- gon misleiding. Ten slotte wordt den Gemeenteraad een wapen In handen gegeven door de bevoegdheid een maximum van rente te bepalen. Voor gesteld wordt voorts kinderen bene den 16 jaar niet voor beleenen of los sen van panden toe te laten. Op elke deur die toegang geeft tot 't perceel waarin de bank van leening wordt ge houden moet een bord aangebracht worden met: „Pandjeshuis" er op. De panden worden door den hou der van de bank tegen brand- en dief stal schade verzekerd. Het ontwerp bezit voorts straf- en overgangsbepa lingen. De wet kan wonden aangehaald on der den titel van „Pandhuiswet", EEN GEFOPTE POLITIEAGENT. Er werd door een kastelein te Naaldwijk ondier de stamgasten van het café een haas verloot. Daar de jacht op dergelijk wild gedurende dezen tijd verboden is, werd de politie met het gebeurde Jn kennis gesteld. Deze vatte tegen het sluitingsuur post in de nabijheid van het café, Inmiddels hadden de bezoekers van het café vernomen, dat er onraad was, en de gelukkige winner van den haas vreesde reeds, het genoegen van het lekkere boutje te moeten missen, toen een der aanwezigen verklaarde hem uit den brand te zullen helpen. Deze stopte wat oude nieuwsbladen onder de jas, en verliet liet café, waar hij aangehouden werd door den agent, die hem verzocht wat hij onder de jas verborgen hield, te voorschijn te halen. De aangehoudene zeide, dat hij het liever op straat niet deed, doch verzocht den agent hem op het gemeentehuis te visiteeren. Deze stem de daarin toe, in het raadhuis werd hij gewaar, dat hij bij den neus ge nomen was. De bezitter van den haas had intus- schen een goed heenkomen gezocht! CHR. HIST UNIE. De algemeene vergadering der Chr. Hist. Unie, die eerst was bepaald op 21 Mei, zal nu gehouden worden op 7 Mei a.s. te Utrecht. BRANDEN. Te Hoeven (N.-Br.) is door onbe kende oorzaak het huis met schuur van den landbouwer A. Korter mans geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Waarschijnlijk door het vuurtjes- branden van kwajongens genaakte te Nijeveen (Dr.) een aan den straatweg gelegen vrij groot bosch, bestaande uit eiken en berken hakhout, in brand. Op verren afstand kon men 't vuur, dat den geheelen nacht door- woedde, zien. INBRAKEN. De heer J. S., koffiehuishouder aan den Stationsweg te Zaltbommel, be merkte Zondagmorgen, dat bij hem was ingebroken. Eén der ramen was opgeschoven, en de toonbanklade ver. dwenen. Deze werd in een sloot bij het huis geheel ledig teruggevonden. Een zwervend persoon, die geruimen .■tijd. den avond te voren in. het café had vertoefd, werd als verdachte door de politie in arrest genomen. DE SCHEEPSRAMP BIJ DE LEMMER. Het „Nieuwsblad v. Friesl." bevat een omstandig verhaal van de scheepsramp, waardoor de vorige week bij De Lemmer op zoo noodlot tige wijze acht menschen zijn omge komen. Er lagen to de koude Februari dagen vele arme schippers te Lem mer ingevroren. Onder hen was ook schipper G. Dinkla, van Ten Post, een dorpje in de provincie Groningen. Een oud houten hekschip „De Hoop" heette 't 1 nerbergde hem, zijn vrouw en zes kinderen, waarvan het oudste on geveer tien jaar, en het jongste nau welijks twee. De oudste kinderen gingen ter school.Menig vroolijk Lemster school kind herinnert zich deze speelgenoo- ten, wier lijkjes nu voor de haven op den bodem der zee rusten, tot ze over ©enigen tijd wie weet waar, en -n welken afgrijselijken staat zullen aanspoelen. Schipper Dinkla lag daar dan den heelen langen winter door aan wal, opgesloten in het ijs. En het weinige geld raakte op „sjouwtjes" aan dien wal wanen niet te vinden, zoodat spoedig ouders en kinderen het noo- digste derfden. Zoolang mogelijk hielden schipper Dinkla en de zijnen die armoede verborgen. Ja, we heb ben een vrouw boo ren vertellen, dait ze zich allen te zamen zouden heb ben Laten verhongeren, als men niet tijdig er achter gekomen was en to- gegrepen had. Eindelijk kwam toch de tijd, dat er weer gevaren kon worden, en met de anderen schepen verliet ook De Hoop de haven, waaraan de gedachte van veel leed, maar toch ook ©ene blijde herinnering hen verhoud. Of de schipper in die weinige we ken wat geld bevaren heeft We we ten het niet precies. Maar zeker zoo veel niet, dat er een knecht op staan kon. Binnen varende, bleef hij bet met vrouw en kinderen redden. Schipperskinderen zijn 't gewoon, dat ze er jong „bij moeten", eene H.npporvrouw is gewoonlijk het knechtswerk ook niet vreemd, maar toch blijft het zoo zonder knecht op e©D tjalk „scharrelen", zooals de schippers het noemen. Toen hij Maandag van de vorige week dus met geladen schip van Kampen vertrok, naar De Lemmer, nam hij een bevaren man mee. Het weer was gunstig, en toen men dien avond onder Schokland ten an ker en ter kooi ging, zal het betrek kei ük zonder zorgen geweest zijn. Dinsdagmorgen stond het er min der goed voor. Maar toch was het weer zoo slecht niet, dat men n;et onder liet eiland vandaan durfde. De zeilen werden geheschen, en De Hoop koerste op De Lemmer aan. Maai- ze waren nog pas onder Schokland vandaan, met slevigen Zuidoostenwind,, die langzamerhand naar liet Westen uitschoot, en toe nam in hevigheid. Ze bracht het ver, de oude, zwaar geladen schuit. Om goed negen uur was men tot op een half uur afstand van de haven genaderd. Doch het weer was boozer en boozer gewor den, de golven liepen hoog, en men reikhalsde naar de haven, want men wist, dat De Hoop niet zoo heel veel uitstaan kon.... Op een oogenblik kwam het zoover, dat de vrouw, die achter bij het roer stond, terwijl schipper en loods voor op bij zeil en pompen waren, haai man toeriep „Laten we toch de noodvlag hij- schen I" Maar de schipper antwoordde niet. Zijn plan was toen al, om het schip maar op strand te laten loopen, als 't niet anders kon, maar natuurlijk, daar wilde en mocht hij ook niet toe overgaan voor elke kans op behoud verkeken was. Eensklaps had toen de catastrophe plaats. Een groote golf slaat over het voor schip, en neemt een deel der kaplui- ken mee. De schuit wil niet meer rijzen.... De schipper vliegt naar ach teren an terwijl hij zijn vrouw en kinderen bijeenroept In de op het dek staande roef, haalt hij uit alle macht het bootje naar zich toe. Bijna heeft hij het tegen boord, als een golf het opneemt en wegwerpt Hij houdit het touw vast, en wordt meegesleurd van liet schip af „Gauw het want in met de kinde ren Kijk, de stoomboot komt al 1" schreeuwt hij zijn vrouw nog toe, want op dat oogenblik ziet hij, hoe de veerboot, die even te voren de ha ven verliet, afdraait en op hen af komt. Hij ziet ook nog, alles in dat zelfde oogenblik, dat zijn vrouw met één kind op den arm, en twee aan hare rokken hangende, to het want tracht te klimmen, dat ook de loods in 't want hangt, en dat een golf de roef buiten boord spoelt, met de an dere drie kinderen.... Dat alles heeft die vader moeten aanzien, terwijl hij hing aan het bootje, en wanhopig worstelde met de golven, doch niet. eens in liet vaar tuigje kon komen Zooals reeds gezegd is, kwam de salonboot voor den wind af op het tooneei van de ramp toe. Aan boord had men liet tumult op het schip waargenomen. Ook in de nabijheid zijnde visscher- lieden schoten toe. Het eerst van allen was Jacob Tij- zeling met zijn vlet ter plaatse. Op dat oogenblik hing alleen de loods ïn het want. Verder was er niets boven, dan ronddrijvend dek- gerei. Af en toe werd ook het achter schip nog boven de golven uit ge licht. Zoo dicht mogelijk naderde de vlet het gezonken vaartuig. Men stak den loods een haak toe, doch de man scheen met zijn voeten onder in het touwwerk verward te zitten, hij moest althans loslaten, toen men aantrok. Meteen sloeg een golf de vlet een eind weg, en het duurde even, voor men weer genaderd was. Nu werd den loods een touw toege worpen, doch hij kon het niet grijpen en toen men hem moed insprak, kreet hij „Ik kan me niet langer houden", liet zich vallen en ver dween in de diepte. Onderwijl pikte de salonboot het bootje op. Men haalde 't met haken naar zich toe, en daarop waagde de stuurman der boot het, in het huikje te springen, waaraan nog immer, aan de zoogenaamde vanglijn, de schipper hing. Deze werd uit het wa ter getrokken en aan boord van de stoomboot gehaald. Radeloos was de man. Hij wilde weer overboord naar zijn schip hij gilde nog van helpen, redden, maar ieder zag, dat niets meer te helpen of te redden was. Drie man waren noo dig om hem vast te houden. Zoo voer de boot naar de haven terug. Daar werd de schipper aan wal ge bracht, en voorloopig gehuisvest bij den heer Propsina, agent der sleep boot©» enz. Hij was nog steeds in een toestand, die aan razernij grens de, en. gaf op all© vragen ten ant woord „O, vraag me toch niets, vraag me toch niets 1 Was ik ook maar verdronken 1" In den middag, toen de wind. uit schoot naar het Noordwesten, en met een wat luwde, zijn visschers naar het gezonken schip gevaren, en heb ben de zeilen geborgen. Lijken wer den niet gevonden. Over de oorzaak van de ramp ver schilt het oordeel der deskundigen. Het is mogelijk, dat het door die eene golf vol water is geslagen en zoo di- recht zonk, maar er zijn ook, die gelooven, dat het oude vaartuig plot seling „van de kimmen gezet is". Dat is een schippersterm, die ongeveer be teekent, dat het vlak (de scheeps bodem) er zonder meer onder van daan gezeild is. Ben en ander zal pas blijken, als het wrak gelicht wordt. Hoe 't zij, de ramp heeft plaats ge had. Een heel gezin is als wegge vaagd. Een ander groot gezin te Kam pen, staat zonder kostwinner.... En morgen, en overmorgen, en nog vele, vele dagen lang, zullen er méér oude, wrakke houten schepen de Zuiderzee oversteken, zullen er wéér vele verarmde schippers hun eigen leven en dat van vrouw, knecht en kinderen moeten wagen, op straffe van hongerdood, ondergaan met een onzeewaardig schip, en een half en ontredderd scheepstuig.... Een „scheepswet", zoo als we een „woningwet" hebben Helpt niet afdoende, en is boven dien moeilijk door en uit te voeren. Maar wat helpt dan wel? Leger en Vlooi Te Ginmiken bij Breda is in den ou derdom van 68 jaren overleden de ge- pensionneerde luit.-kolonel der tof. jhr. H. L. A. J. Bowier. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Tuil door ds. H. Bogers, te Hellouw (ge meente Haaften). CHRIST. GER. KERK. Bedankt voor het. beroep te Bun schoten door ds. K. Zuidersma, te Steenwijk. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd condidaats-exa. men rechten de heer P. E. Barbas candidaats-examen Romeinsch-Hol- landsc-h recht de heer C .F. Steyn. Utrecht, 26 April. Met gunstig ge volg ia afgelegd het ex. cand. theol. 2 door J. van der Spek, (met lof) door H. Oosthoek doet. Ned. letteren door J. van der Horst. Uit de Arbeiderswereld UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. Men meldt uit Amsterdam In overeenstemming met het be sluit van het bestuur van den A. N. D. B., waarbij helt den bondsleden verboden werd te arbeiden voor of bij eigenwerkmakers, leden van de pas opgerichte Vereeniging van Eigen- werkmakera in de diamantindustrie, zijn Maandagmorgen de personeelen der heeren Van Dugteren, Van Ein den, Brom et, Feitstra, gebroeders Aronson, Emmerik en Hartog, niet aan den arbeid gegaan. Tot Maandagmiddag hadden zich ruim 30 stakers to het botndagebouw aangemeld. Gemengd Nieuws DE NIEUWE KOERS IN VENEZUELA. Gomez heeft zich door een journa list laten uithooren. Hij verklaarde vastbesloten te zijn een geheel ande re politiek te volgen dan Gastro. Deze had vernield, hij wil opbouwen. Cas tro heeft de betrekkingen met de groote mogendheden verbroken, Go mez wil ze herstellen. „Venezuela", zeide de heer Gomez, „moet Castro, zijn kwaden genius, trachten te vergeten en wij kunnen de mogend lieden niet dankbaar ge noeg zijn, dat zij het land niet heb ben vereenzelvigd met dien man, die zooveel rampen over het land heeft gebracht. Ons volk wil den vrede en verbetering van de buitenlandsche betrekkingen. Ten einde nu aan de mogendheden waarborgen te geven voor de goede bedoelingen van de VenezoLaansciie regeering, zuilen de volgende maatregelen worden geno men Op het congres, dat op 23 Mei hijeen zal komen, zal een ontwerp worden ingediend tot herziening van de grondwet to liberalen geest en te vens zullen het congres een aantal nieuwe wetten bereiken, die de posi tie der buitenlanders in Venezuela zullen regelen en de immigratie ver gemakkelijken. Dit zal geschieden door bij de wet de voorwaarden vast te stellen, waarop aan geïmmigreerde buitenlanders kosteloos gronden ter bebouwing zullen worden afgestaan, terwijl er maatregelen zullen worden genomen om de exploitatie van mij nen door vreemdelingen te bevorderen en tevens tot ontwikkeling van den handel. in tegenstelling met Castro, die Venezuela wilde isoleeren, wil ik het land onder de gunstigste voorwaar den openstellen voor den buitenland- schen arbeid met de waarborgen, die den vrede, de veiligheid en de zeker heid van het bezit kunnen verschaf fen." Sport en Wedstrijden LAWN-TENNIS. De Ned. Lawn-tennisbond hield te 's-Gravemhage zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van Jhr. C. Rid der van Rappard. Uit t Jaarverslag over 1908 bleek, dat verschillende clubs tot den bond zijn toegetreden. De heeren Frentzen en Van Ogtrop werden als bestuursleden herkozen. De nationale kampioenschapswed strijden voor dames zullen dit jaar te Noord wijk gespeeld worden. Bij wijze van proef zal diit jaar aan de winners der nationale kampioenschappen een getuigschrift in plaats van een me daille worden uitgereikt. Zonder stemming werden de be stuursvoorstellen: 1. om dit jaar geen competitiewedstrijden te houden, 2. om voortaan de mixed-wedstrijden niet to 5 maar in 3 sets te doen plaats hebben, aangenomen. Door een com missie bestaande uit de heeren Van Rappard, Meijers, Dyckerman en Broese van Groenou zal een ontwerp- reglement vootr wedstrijden worden opgemaakt. Jhr. mr. R. van Lennep aanvaardde de functie van captain van liet team dat zal uitkomen in de Holland-Belgdë-wedstrijd. FUSIE DER SCHAAKBONDEN. Zondag geschiedde een heugelijk feit voor de Nederlandscbe schakers. De beide schaakbonden zijn één ge worden I Te Utrecht vergaderden gelijktijdig de oude en de nieuwe bond, successie velijk onder voorzitterschap van de heeren dr. J. F. S. Esser en W. Pee- kema. Er was weinig opkomst, vooral van den ouden bond, die 500 leden telt. De meeste leden hebben sinds lang genoeg van debatten en gepraat, na een strijd-tijdperk van jaren. Ieder verlangde naar vrede, van daar dat de voorstellen der fusie-com- missiën nagenoeg zonder debatten worden aangenomen en daarmede was de fusie geschied. De beide besturen traden af en on der het tijdelijk praesidium van jhr. C. J. Strick van Linschoten werd een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de heeren mr. Ch. Enschedé, voor zitter J. H. de Ruive, 1st© secretaris; II. Gouwen tak, 2de secretarisUdo de Haes, penningmeester J. W. he Lint, bestuurslid. Verder werd een commissie tot her vorming van statuten en reglement benoemd, gevormd door de heeren mr. Ch. Enschedé, dr. J. F. S. Bsser, II. Gouwentak, jhr. Ram, J. H. de Rui ve en F. L. G. d'Aumerie. Telegrammen OPSTAND IN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 26 April. (Reu ter. Gisteren en heden zijn eenige honderden leden van het personeel van Yildiz ontslagen door de garde van Salonjki. Het is zeker, dat de sultan in Yil diz kiosk vertoeft De staat van beleg wordt krachtig gehandhaafd door de troepen, die de stad binnendringen. Mahmoed Chefket-pasja vaardigde een proclamatie uit, waarin verklaard wordt, dat de aanleggers van de jong ste misdaden zuilen worden ter dood gebracht, als de ergste vijanden van liet land. Driehonderd constitution- neelen werden in het gevecht gedood, en heden in een gemeenschappelijk graf begraven. Des Sultans lijfwacht, de bedien den, eunuchen en secretarissen heb ben zich in den namiddag overgege ven. De constitutionneelen hebben naar men schat meer dan 10.000 gevange nen gemaakt sedert Zaterdag, onder wie veie hooge ambtenaren. Het blad „Ikdam" is geschorst, de redacteur is gevlucht Tahir-pasja en enkele adjudanten van den Sultan werden vermoord- Senaat en Kamer hielden een ver- eenigda geheime zitting in het Parle mentsgebouw te Stamcel, dl spra ken den wensch uit, dat het kabinet nog enkele dagen in functie zou blij ven, waarin Tewpih-pasja toestemde. Het verzoek van het parlement is een gevolg van de mededeeling van Mah moed Chefket-pasja, dat de militaire maatregelen ten aanzien der hoofd stad nog niet voltooid zijn. SCHEEPSONGELUK. NAPELS, 27 ApriL (Reuter.) Door een benzine-ontplofftog aan boord van de onderzeescbe boot „Foca?* werden 7 personen gedood, 13 ge wond. DE ORIENTSPOORWEG- QUAESTIE. KONSTANTINOPEL, 26 AprlL (Reuter.) Wegens de onmogelijkheid voor de Porte en de Orientspoorweg- maatschagpij om tot een overeenstem ming te komen, betreffende ieders aandeel in de 50 miilioen francs, be taalbaar door Bulgarije voor de Oost. Roemeiische spoorweglijn, zijn zij overeengekomen, die quaes tie aan scheidsrechterlijke uitspraak te on derwerpen. Financieele berichten FAILLISSEMENT-STOKVIS. In het faillissement van Nathan Stokvis, den te Londen gearresteer den commissionnair in diamant, zal Zaterdag 8 Mei a. s. voor de eerste kamer der Rechtbank te Amsterdam de verificatievergadering plaats heb ben. Het passief bedraagt een half miil ioen. Beslist de Rechtbank, dat de diamant, die Stokvis per aangetee- kenden brief naar Amsterdam zond, aan den boedel behoort, dan zal de boedel f 23 f 24000 actief aanwijzen., Amsteriamsohe Beurs. Openingskoersen van 27 April. LABOUCIiERE Oï'ENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was vast,. Nederl. Certificaten 763/4 en 90 5/8, Russen 1909 881/2. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. Peruanen 8 5/8 en 33 5/8., TABAKSAANDEELEN vaste stem ming. Bindjey 110 ,Deli 454, Medan 264, Nieuwe Asahan 75, Rotterdam Deli 384, Senembah 403. PETROLEUMAANDEELEN in re actie: Koninklijke 434 3/4, Moeara Enim 195 3/4, Sumatra Palembang 164, Dordtsche 153 1/2. MIJNAANDEELEN: Ketahoens 206/ 7 en 340. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Atchison 105 7/8, Denver 51 3/4, Erie 30 3/4, Kansas 45 1/4 en 72. Missouri 42 7/8, Rock Island 2715/16, Ontario 48 1/4, Southern Railway 28 3/8, Uni on Pacific 185, Wabash 19, Steels 52 7/16, Carren 495—8, C. Marine 8 1/4 Pief. Marine 25. CULTUURWAARDEN vast. Vor stenlanden 147 3/4, Rescontre NederL Handels Mij. 174 3/4. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een jong bruinharig hondje, bij O. He rosbergen, Velserstr. 4 rood. Een witte ceintuur met gesp, bij J. de Wilde, Iordensstr. 43. Twee portretten bij J. Veen, Voor- zorgstraat 19. Een roodharige smoushond, bij D., Daudeij, Ged. Oude Gracht 96. Een portemonnaiie met geld, bij B. Truijeins, Drossesbraat 5. Een wit koralen halsketting bij EL Ploeger, Gen. Joubertstraat 45. Een witte sjerp, bij A. Dorzepad, de Clercqstraat 121. Een ijzeren horlogeketting bij D. v. Zutphen, de Clercqstraat 113. Een zilveren schakelarmband, bij J« Zwijneburg, Anegang 18 rood. Een paar glacé handschoenen, bij C. Eeckelaert, Twijnderslaan 19. Een zilveren vingerhoed en een ro zenkrans, bij M. Vrijdag, Emmakade 4 rood. Een gulden, bij W. v. d. Linden, Frans Halsstraat 44 rood. Een bruinharige hond, bij C. Waa- lewijn, Leidscbestr. 122. Een ledige reticule bij A. Lesger, Parklaan 63. Een ring, waaraan 4 sleutels, bij W. Stern, Gaelstraat 61 rood. Een gummibal, aan het politiebu reau. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een zwart lederen handtasch- je, waarin ©en dameshorloge met ket ting, een partemonnaie met geld en andere voorwerpen; van het verliezen van een zilveren remontoir-horloge met ketting en van liet vermissen van een handwagen, welke onbeheerd to de Korte Boogaardstraat stond. HAARLEM. BEVALLEN April 24. A. HogeslagReijnders, z. 25. A. M. v. Leuven'Joosten, z. S. InpijnGerritsen, z. 26. G. Ha gen—De Ivuster, z. 27. D. v. Roeien—. Vooijs, z. OVERLEDEN April 26. J. v. Beriholee, 58 j., Lan ge Heerenstr. F. Hartman, 69 j.. Schip in het Spaarne; G. v. Schaik, 58 j., M. v. IleemskerkstraatW. B. Pippijn, 62 i., Duvenvoordestr. J., 2 m., z. v. A. J. Holdorp, Oranje- boorastr. HEEMSTEDE. BEVALLEN: C. M. Kuiper—Wubbe z. C. M. vaM Bakel—Driessen d, C. ELligens—v. d. Ploeg d. W. M. van BakelBoe z. J. H. LentenWientink d. S. P. v. <L Meer—Deen z. C. M. Verdonk shoot-» Bergmans z. J. Blansertvan Egmond i. OVERLEDEN: C. W. Dlermaihae, 14 px. J3. v. Daiffl, 83 Jaar.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2