E.Br^ndsma Geliefd Naar Zeere en pijnlijke enkels Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Binnenland GROOTE JAARLIJKSCHË UITVERKOOP van Religieuze Artikelen Commune© Souvenirs. MAGAZIJN „DE VLIJT", SOIICllOIt f 1,80 per K.G WILLY SCHORNAGEL, Gediplomeerd Coiffeuss. Wed. P. VAN EIJK ZONEN. Korte Annastraat 4. DE GOEDKOOPSTE CACAO DER EESTE FABRIEK is de VeenVSchelIings-Gacao. FORTGENS' MAGAZIJN zoo ruim gesorteerd, Adres Kleine Houtstraat negen en vier. DE FIJNSTE CACAO DER BESTE FABRIEK is de Veen's-Dubbele-Gacao „Gacao-double Xe deze opvatting Juist, dan moet Tjit art. 6 gelicht worden schorsing als «tra!; en In elk geval de vier etraffeai van art. 10 Ingevoegd worden, Als ergste bestraffing vermeldt art. 8 ontslag, 't geen Juister genoemd zou -(Henen te worden: „oneervol" ontslag; mede in verband met art. 9 dat hier, tusschen de etrafarti keien niet op zijn plaats staat waar ook spra ke is van ontslag en waar men dan -behoort te spreken van „eervol" ont slag. Over de vraag, wie de straffen op legt, verkeert de lezer van het regle ment vrijwel geheel In 't duister. Oyer schorsing wordt gezegd, dat zij kan geschieden door gem.-opz. of door den directeur der gasfabriek was 't niet juister te spreken vam „hoofden van de takken van dienst"? Nu zal men telkens, ais er een nieuwe diensttak bijkomt, het regie ment moeten gaan wijzigen en B. en W. De niet heel duidelijke redac tie van dit art. zooals 't er nu staat kan de directeur van de gasfabriek b.v. een secretarie-ambtenaar en de gemeente-opzichter een politie-agent ontslaan laat nog heelwat te vra gen over. B.v.: Is eu* bedoeld, dat B, en W. over de bedoelde hoofden der diensttakken heen kunnen schorsen; of kunnen zij alleen schorsen de niet aangeduide ambtenaren, beambten en werklieden, en de hoofden van de takken van dienst? Of wel: kunnen zij allen, die in dienst der gemeente zijn, schorsen? Een duidelijker om schrijving is wel gewenscht. In dit ar tikel staat ook niet, al Is 't blijkbaar wèl bedoeld, of er aan den Raad ken nis gegeven wordt van schorsing, in dien deze geschiedt door een der ge noemde ambtenaren. Waarvoor de in art. 7 bedoelde ken nisgeving van schorsing dient is niet aangegeven. Slechts tea-loops blijkt het uit art. 10, waar gewaagd wordt yan een Raadsbesluit na schorsing. Blijkbaar ligt 't dus in de bedoe ling, dat de Raad elk geval van schor sing onderzoekt. Of daarbij de betrok kene gehoord wordt, is wederom in het midden gelaten. Ook wordt niet bij reglement iemand, die voor straf in aanmerking komt, het recht ge waarborgd zich vooraf te verdedigen, En dit is een recht, dat den betrok kene zelfs bij de berisping moet ge geven worden. Of (oneervol) ontslag ook kan verleend worden zonder schorsing, blijkt niet. Evenmin, of in dat geval de Raad daarin gekend wordt. Blijkens art. 11 kan (eervol) ont slag ook verleend worden door ande ren dan den Raad, door wie wordt echter niet vermeld. De redactie van art. 9, handelende over eervol ontslag, lijdt aan stelsel matigheid. Het zou b.v. zoo moeten luidenEervol ontslag wordt ver leend lo. op verzoek enz.2o. niet op verzoeka. wegens lichamelijke ongeschiktheid, b. enz. „Doorgaan de" ongeschiktheid is een vreemd soortige ongeschiktheid. Bij het tweede hoofdstuk betreffen de de ambtenaren en beambten treft het, dat niet wordt aangegeven, wie men onder de eene en wie men on der de andere groep verstaat. Eigen aardig is 't voorts de gelijkstelling van ambtenaren en beambten, 'k Mis gun natuurlijk niet den beambten hun voordeeliger stelling, daardoor verkregenmaar verklaar toch niet te weten, waarom b.v. een arbeider In slechter conditie b.v. ten op zichte van ziekteverlof wordt ge steld dan een concierge. Art. 15 handelt over verplichtingen, vacantie- en ziekteverlof en straffen. Waarom daarvan niet drie artikelen gemaakt Dat straffenaanhangsel is zeer merkwaardig. Daarin worden nadukkelijk de gevallen aangegeven, waarin gestraft wordt. Zulke opsom mingen hebben dit nadeel, dat niet gestraft kan worden, wanneer het blijkt, dat men eengeval vergeten heeftvooral als men als in dit re glement het achterdeurtje „enz." heeft weggelaten. Een tweede bezwaar ie de vaagheid der termen, b.v. brek aan hulpvaardigheid e. d. Maar 't allermerkwaardigste is, dat men deze opsomming wel geeft in het hoofdstuk voor ambtenaren en beambten en niet in de afd. voor werklieden. Zijn de ambtenaren en beambten te Schoten zoo slecht, dat men voor hèn afzonderlijk moest aangeven, dat zij in 't hijzonder gewaarschuwd wor den voor oneerlij kheid, dronken schap, brutaliteit, opruiing, ergerlij ke taal, enz. Of zijn de Schotensche werklieden zulke heilige boontjes, dat men dit waarschuwend artikel voor hen niet noodig acht? Voorts nog de vragen Waarom hebben tijdelijke ambtenaren enz.,, die een jaar in dienst blijven, geen recht op vacantie Heeft men wel het recht een ambtenaar of beambte, die b.v. voor 6 maanden of een jaar aan gesteld is bij ziekte het loon slechts uit le betalen tot aan het einde der week, waarin hij ziek werd Waarom zou men aan een tijdelijk ambtenaar enz. weigeren de reden van zijn ont slag mee te doelen Integendeel zou het gewenscht zijn aan ieder ambte naar, beambte of werkman een ge tuigschrift bij het ontslag te geven, waarop desgewenscht de reden kan vermeld worden. De bepaling, zooals zij nu luidt, maakt willekeur moge lijk. In het hoofdstuk over „Werklie den" wordt gesproken over overuren. Een zeer duistere zinsnede in art. 19 deelt meeWanneer overwerken plaats heeft door langer werken en net totaal aantal uren op één dag niet langer bedraagt dan 12 uren, wordt voor die meerdere uren niets ver goed. Deze slecht gestelde zin geeft aanleiding tot de meening, dat de nor maio arbeidsdag gerekend wordt kor ter te zijn dan 12 uren de juiste opgaaf ontbreekt maar dat voor overwerk niet wordt betaald, wan neer de gaheele arbeidsdag 12 uren aan één »tuk bedraagt. Van den werkman kan dus, voor zijn gewone loon, 72 uren arbeid gevorderd wor den. Te Haarlem is dit aantal uren ge steld op 60. Beslist te kort is de uitbe taling bij ziekte. Voorgesteld wordt één maand vol loon en één maand toolf loon. Te Haarlem Ls dit zoo geregeld weken vol loon (dat is dus 61/2 maal zoolang) en dan nog doch slechts In bijzondere gevallen door B. en W. toe te kennen 26 weken half loon. Den tijdelljken arbeider wordt gedu rende dien tijd 4/5 van het loon uit betaald. Losse werklieden zullen, vol gens het ontwerp-neglement van Scho ten, slechts 7 dagen half loon, of 7 da gen heel en 7 dagen half loon worden uitbetaald. Uit een en ander, dat hierboven werd opgemerkt, blijkt wel, dat de Raad van Schoten nog heel wat te wijzigen en te schaven zal hebben wil hij het personeel der gemeente een behoorlijk reglement verschaffen. JAC. C. M. Jr. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. Gewone zalf baatte niet. Zam-Buk alweer een zeker genees middel gebleken. Zeer veel menechen lij dien aan zeere en aangedane enkels. Als dit onge mak verwaarloosd wordit, beteekent dat jaren en jaren van kwelling eai akeligheid voor het slachtoffer. Voor al vrouwen lijden veel aan wonde- enkels en zeere voeten, omdat zij bij haar huiselijke bezigheden zooveel moeten staan en heen en weer loo p-en. Zam-Buk, 's werelds wondervol- ste zalf, is het zekere geneesmiddel tegen zeere en aangedane enkels. Wij geven hier eenige bij zon der lieden om trent alweer een nieuwe genezing. De Heer L. van Keulen, Kantoorbe diende, wonende Korte Hielestraat te Rotterdam, zegt: „Meer dan een jaar leed ik zeer veel aan zeere en pijnlijke enkels. Sc was de pijn zeer hevig. Ik probeerde alle soorten van geneesmiddelen, doch niets hielp. Toen begon ik Zam- Bulc te gebruiken en nadat ik die wonderbare zalf korten tijd gebruikt had, was ik geheel genezen. Ik danl$ u voor die genezing, en sta u gaarne toe mijn brief te publiceexen." Zam-Buk geneest zeere en aangeda ne enkels, aambeien, springende han den, win ter blaren, eczeem, dauw worm, ziekte der hoofdhuid bij kinde ren, sneden, brandwonden, kneuzin gen, verstuikingen, puisten, builen, etterende wonden, open plekken en alle huidziekten. Verkrijgbaar bij al le apothekers en drogisten f 0.90 per doos of f 1.90 per groote doos, of franco per post direct bij de Zam-Buk Co., Rokin 8, Amsterdam. Zam-Buk is gegarandeerd vrij van alle ranzige vetten, zink, kwik, lau rierolie en alle schadelijke stoffen. Echt. Victöriawater Examens L. O. Haarlem, 26 April. Geëxamineerd 8 vr. cand. Geslaagd de dames: W. C. Hillebrandt, F. J. M. W. Vrijer en A. W. Henny, allen van Haarlem; C. G. Slebos, Santpoort; M. A. Dommer, Vo- lendam, en A. M. W. H. Antonijsen, Beverwijk. Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk ls, den dag na de inzending. Aan vragen, die niet volledig naam en voonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Welke kleur moeten de bandschoenen van ouders en getui gen hebben, wanneer zij de huwelijks inzegening van twee jongelieden bij wonen ANTWOORD. Wit is de kleur van handschoenen bij trouwpartijen voor allen, die er aan deelnemen. VRAAG. Van twee broers heeft de eerste gediend van Maart tot October en is daarna gedeserteerd. Is de laat- ste nu dienstplichtig? ANTWOORD. Ja. Om vrijstelling wegens broederdienst te kunnen doen gelden, moet de oudere broeder acht jaren bij de militie te land hebben gediend. VRAAG. Is er ook een middel om melk onschadelijk te maken, zonder die te koken? ANTWOORD. Dat kan een particu lier niet doen. Daarvoor moet men toestellen bezitten voor pasteurisee- ren of steriliseereu. HOFBERICHTEN., H. M. de Koningin ontving Maan dagmorgen den heer Regout, Minis ter van Waterstaat, in conferentie. Maandagmiddag maakte H. M. weer een wandeling. GESCHENK AAN DE KONINGIN. Het geschenk der Kaapsche vrouwen aan de Koningin zal bestaan in een vloerkleed van witte angorahuiden voor de kinderkamer. De overblijven de gelden zullen besteed worden voor liefdadig doei. MINISTER VAN OORLOG. Naar met zekerheid gemeld wordt zal generaal Sabrom 4 Mei a.a zijn func tie als minister van oorlog weder' hervatten. MOORDAANSLAG, In de Anne Mariastraat te Rotter dam heeft een moordaanslag plaats gehad. De 25-jarige los werkman Klaas van Buren, wonende te Fijen- oord, doch die van zijn vrouw ge scheiden leefde, kwam Zondagmid dag ten huize van zijn schoonouders zijn 21/2-jarig kind bezoeken, dat da ar verpleegd werd. Hij vond het kind niet thuis en ont stak daarover zoo in woede, dat hij zijn schoonmoeder twee klappen gaf, waarna hij de straat op vluchtte. Zijn schoonvader, de 46-jarige koopman D. v. O., vloog hem achterna de straat op en bracht toen zijn schoon zoon twee gevaarlijke mes-steken toe, een in de buik en -een in de linkerzij de, zoodanig dat de ingewanden naar buiten kwamen. Daarop trok hij zich in zijn woning terug. Het slachtoffer werd door familieleden een stalhou derij binnengedragen, vanwaar hij later per rijtuig naar het ziekenhuis werd vervoerd. De dader werd Zondagavond door de politie gearresteerd, doch na ver hoord te zijn, weder op vrije voeten gesteld. POKKEN. Te Gouda is weder een geval van pokken geconstateerd, thans bij de dochter van den heer W. Hoogendijk van Capellen aan de Oosthaven al daar. In een vergadering, welke met den inspecteur der Volksgezondheid ge houden werd, is besloten de lagere scholen te Maastricht heden, Dins dag, weer te openen. Geen nieuw val van pokken ia voorgekomen. EEN FAILLISSEMENT MET EEN STAARTJE. Men schrijft uit Bamevedd aan 't Hbld. De landbouwer en winkelier G. Kas, te Zwartebroek was aan een schuldinvordering-maatschappij, we gens achterstallige contributie, onge veer 10 schuldig, waarom de land bouwer, op haar verzoek, failliet werd verklaard. Om nu den inboedel en het vee bij verkoop een redelijken prijs te doen opbrengen, werd besloten al les naar Amersfoort over te brengen. Met dit doel had zich acht dagen ge leden dan ook de deurwaarder, voor zien van wagen en paard en bijge staan door een drietal rijksveldwach ters, derwaarts begeven. Om echter liet huis van den gefailleerde te kun nen bereiken, moest men over het erf van een der buren en hier hadden zich tal van personen geposteerd, die den deurwaarder den toegang weigerden. Gewapend met stokken en bijlen, nam de menigte weldra zoo'n dreigende houding aan, dat men zich verplicht zag onverrichterzake terug te keeren. Zaterdag echter had de deurwaarder, in tegenwoordigheid van den curator in het faillissement, zich opnieuw der waarts begeven, thans bijgestaan door 15 met karabijn gewapende rijks veldwachters, ben einde in staat te zijn eventueel verzet dadelijk den kop te kunnen indrukken. Thans wasech ter van verzet geen sprake. Toen men evenwel de woning van K. binnentrad bleek dat alles, niettegenstaande het verzegeld geweest was, was verdwe nen. Natuurlijk is nu tegen den bewo ner, die tot zegelbewaarder was aan gesteld, proces-verbaal opgemaakt. INBRAAK IN EEN i BANK VAN LEENING. Zondagnacht is in het hoofdgebouw van de gemeentebank van leening te 's-G.ravenhage ingebroken. Als ver moedelijke daders zijn twee personen aangehouden, die zoo goed als ophee- terdaad werden betrapt, doordien de directeur der bank door een electri- sche schel werd gewaarschuwd. De directeur telephoneerde de politie, waarop onmiddellijk een inspecteur met een achttal agenten verschenen, die liet gebouw en de aangrenzende perceelen aan alle kanten afzetten. Alras ontdekte men ,-dat er nog inbre kers over het dak trachtten te ont komen, zij werden door de politie na gegaan en spoedig werd een man in eene woning aan de Assendel f is traat door een inspecteur gepakt. Later werd een tweede inbreker gevonden in een aangrenzende woning. Daar was hij onder de canapé in een der kamers gevlucht en werd, terwijl de bewoners in die kamer aan de ontbijt tafel zaten, daar ontdekt en wel ten gevolge van het spelen van een kind met een poes. Dit dier sprong onder do canapé en toen het kind het van daar wilde terughalen ontstelde het hevig op 't zien van een man. Nog een tweetal anderen, verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak, zijn door de politie aangehouden. Bij het zoeken naar de inbrekers zijn goede diensten bewezen door een politiehond, die, op het dak van heft gebouw gebracht, onmiddellijk de richting aangaf, waarin de mannen waren gevlucht. Een hunner had n.l. zijn pet achtergelaten en nadat men den hond aan dit hoofddeksel had la ten ruiken, ging het dier onmidded- Lijk den kant uit, waarheen de Inhre- zooais later bleek, een goed heenkomen hadden gezocht. Door de onmiddellijke ontdekking van de dieven, hebben zdj geen gele genheid gevonden, iets té ontvreem den. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Te Avereest (Ov.) heeft het onweer van Zaterdag een slachtoffer ge- ëischt. Een drietal landbouw jongens van het rijksopvoedingsgesticht Veldzicht aldaar werd door den bliksem getrof- ren. Een hunner is; nadat gedurende een uur door den geneesheer, bijge staan door enkele ambtenaren, vruch teloos pogingen werden aangewend om het leven te behouden, overleden. De twee anderen hervatten heden morgen hunnen arbeitd en hebben geen nadeellgo gevolgen! van het on geval behouden. ONGELUKKEN. Maandag is in Zutphein bij het spoe len van goed in de Rerkel bij de Beek straat aldaar, de 25-jarige Jansje Flet voorover- gevallen en verdron ken., Een sergeant van de Koloniale Re serve trachtte te vergeefs haar te redden. Het meisje zou de volgende week to het huwelijk treden. Haar lijk is nog niet gevonden. ONVOORZICHTIGHEID. In de distilleerderij van de firma W. Hasekamp Co te Schiedam had een ernstig ongeval plaats. Terwijl eenige aldaar- werkzaam zijnde jongens in den schafttijd aan 't stoeien waren op en over ledige spi- ritusfusten, wierp een der jongens een brandende lucifer in een der va ten met het gevolg dat het vat met een vreeselijke knal uit elkaar gesla gen werd en de rich daarop bevinden de jongen, de 17-jarige G., een eind de hoogte in werd geslingerd en daar- 1 op meer dood dan levend op den grond terecht kwam. KAMERVERKIEZINGEN. Door de Liberale Kiesvereenigtog te Enkhuizen is de heer mr. H. Goe man Botrgeeius definitief candidiaat gesteld voor de Tweede Kamer., GESTOLEN WISSELS. Omtrent den Zaterdag te Enkhuiizen aangehouden wisselvervalscher meldt men van daar nog het volgende aan de Tel.: De chauffeur van een Amsterdam se he autogarage had in opdracht den vervalscher van Amsterdam naar Enkhuizen over te brengen,, vanwaar hij met de postboot „Minister Have- laar," die te 12 1/2 uur van Enkhuizen vertrekt, naar Urk wilde oversteken. Doordat hij vijf minuten te laat aan kwam, was de boot vertrokken. Hij seinde toen naar Urk, om met een vaartuig overgehaald te worden,, en de komst daarvan wachtte hij in een hotel af. Inmiddels was de politie alhier van bet geval verwittigd. In het hotel, waar hij werd aangehouden en waar hij, zooals later bleek, reeds tweemaal te voren had gelogeerd, was men ver baasd, aangezien men hem daar voor een aanzienlijk persoon hield. Hij had zich aldaar laten aandienen als een Russische prins. Te omstreeks 4 uur arriveerde te Eukhuiaen een Uirker vissehersvaar- tuig, bemand met drie personen, die aan het hotel verschenen om den prins af te halen. Van deze Urkers vernam men toen, dat hij kqrt gele den tweemaal een paar dagen op het eiland Urk had doorgebracht bij een voudige visschers, van wie hij, om dat hij zich als een hoogst aanzien lijk schatrijk persoon voordeed, het volle vertrouwen verwierf. De prins kwam op het stille Urk louter ont spanning zoeken. Bij zijn gtrooten rijkdom was hij echter hoogst een voudig, zóó zelfs, dat hij bij zijn ver blijf op Urk zich geregeld in Urker visscber-kleedij stak. Vandaar schijnt hij met de Kamper-boot een uitstapje naar Zwolle te hebben gemaakt en heeft hij waarschijnlijk aldaar ook een reiswissel geïncasseerd. Er wordt aangenomen, dat hij te Parijs als geëmployeerde aan een bank verbonden Ls geweest, en zich op die wijze de 're is wissels heeft toe geëigend. Hoewel hij vloeiend En- gelsch sprak, is hij zeer waarschijn lijk Hollander van gehooide, daar ver schillende Nederlandse he legitima te its-papieren to zijn bezit werden ge vonden. Een in een van zijn zakken gevon den .revolver met een aantal scherpe patronen, bewijst wel, dat hij niet bij zonder gerust over zijn toestand was, en tevens, dot hij een gevaarlijk in dividu geacht moet worden. Naar wij nader vernemen, heeft hij zich te Londen bovendien schuldig gemaakt aanddefstal van gouden en diamanten voorwerpen en een chèque- boekje.Zondagavond zijn als verdacht van medeplichtigheid aan deze wis- selvervaleching, door de Haagscbe po litie aldaar nog een man en een vrouw gearresteerd en eveneens naar hier overgebracht, terwijl Maandag morgen door de veldwachters Jong- kees en van der Meijden te Urk, ia beslag is genomen een koffer, inhou dende een groote hoeveelheid gouden sieraden, edelgesteenten, kleeding en brieven, alles toebehoorend aan den aangehoudene. Op telegrafische aanwijzing van de politie te Urk, moeten nog meerdere personen, die met genoemden Rieee- ner in relatie moeten staan, en aan den wal vertoeven, zijn aangehouden. De politie zet In verband hiermede het onderzoek voort. zooals Beelden - Stolpen - Kruisen Kerkboeken - Rozen kransen en een enorme Party Anthoniestraat hoek Burgwal G. VOORNAM Jr. TRADC narï Verkrijgbaar ia alle buurten der stad. In het bijzonder wordft de aandacht gevestigd op Leeghwaterstraat 19 b'd. Koninginneweg. Beveelt zich heleefd aan te kappen voor Bals en Partijen, Soirees enz. SPECIALE INRICHTING VOOR HAARWASSCHING. Abonnement Haarwasschen 6 keer .1 4.50 Voor Sohoolgaande kinderen 6 keer I 2.50 Abonnement aan huis kappen per maand f 10. BIJKANTOOR: t HS.,1,RLEMKruisweg 68. BELASTEN aioh met de uitvoering van effectenorders. NEMEN en GEVEN gelden op prolongatie. SLUITEN beleeningen. ONTVANGEN gelden deposito tegen dagelijks vast te stellen rentekoers. WISSELEN vreemde banknoten en muntspeciën. door lederoen ls de alleen echte: van BERGMANN Co., Radebeul, want deze geeft een zacht rein gelaat, bloeiend jeugdig uiterlijk, blanke fluweel-zachte huid en schitterend mooie teint. A 50 ets. per stuk, bij: H. VAN DIJK, E. v. VELTUM, F. W. MARTIN, A. OOIEVAAR. Costumes worden met E chemisch reinigenweerj frlsch en zoo goed als nieuw voor weinig geld j II. II. Eerste Haarlemsche Stoomververij en Chem.Wasscherij T/H C. HOEING, fa. SGHENK, Gevestigd A" 1868 1 verpakking, 1 lohalllng, doch twee one. J. VEEM k Ca., Snoek, Met de Schoonmaak, of met trouwen, 't Zal U zeker niet berouwen, Wordt het tijd er aan te denken, Aandacht aan mijn zaak te schenken. MEUBELEN zijn nu weer de vraag, Daarom zeg ik nog vandaag. Zoo U bij mij langs gaat loopen, Komt eerst zien, voor U gaat koopen. Billijke prijzen, slecht werk wordt geweerd. Komt dus, en overtuigt U hier. Enkel ln ome ronde bussen van f 1.T0 en I 0.8T1/». Niet los. Hofleveranciers.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6