NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang, No. 7928 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. VBIJDAQ SO APRIL 1909 HAARLEM S DAGBLAD 1.23 ABONNEMENTEN PER DRiB MAANDEN» Voor Haarlem ..I.....I l l Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Veoflootscbap Lonreas Coster. Directeu? JL C. PEEREBQQM. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cis. Bulten het Arrondissement Haarlem var. 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer/a 80 Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertentitn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 55. ïaisrcommnnaaJ Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. DrukkerijZolder Duifenspaarae 6. Tetefoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van edvertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ta dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 1 MEI. Soc. Vereeniging: Groote Meibetoo Ring. Spreker: B. Reindorp, 8 uuj Woestduin: Courses. 't Oranje-prinsesje. Hedenmorgen bereikte ons de heug lijke tijding, dat het Nederlandsche Volk een prinses Is geboren. De weelde-droom van onze Konink lijke Landsvrouwe is verwerkelijkt de vreugdige verwachting, wier ver vulling schier gansch liet Nederland sche volk met ongeduld-van-ver- 'langen bijna verbeidde, is verwe zenlijkt. Een Oranje-prinsesje is er gebo ren I Op het oogenbbk, toen de eerste kir.der-geluidjes in het paleis aan het Haagsche Noordeinde, der Vorste lijke Moeder als een wondere verruk king in de ooren klonken, flitste van de Residentie uit ,de blijde mare door de \telegraafdraden naar alle oorden des lands. Slechts een paar minu ten laber spoedden zich onze bulletin- loopera door de stad, om in alle wij- .ken het nieuws te gaan melden.... En thans, eenige uren daarna, is het leven-van-iederen-dag plotseling «til gelogd. Zou men ook werken, maar gewoon-door, nu er een Prinses van Oranje geboren is Beieren niet do klokken feestgeluiden over de stad Wimpelt er niet het aloude Oranje von de huizengevels en is er geen festijn van Staten-rood en rid der-wit en Nassau-blauw der lands- vlag in de straten, te zaïnen verzinne beeldend het vast verbond tusschen lynastie en volk In zulk een uur liggen de hamers naast het aambeeld, staken de ma chines haar eentonigen wentel-dreun voor een wijl het bed van den ar beid houdt eenige maten rust. Kan toor en werkplaats loopen leeg, de scholen worden ontvolkt en geen bestje blijft er meer thuis achter het spinnewiel. Want, alles loopt nu te hoop op straat en plein, waar spontane vreug de zich uiten gaat, waar de menigte lu plotselingen drang haar liefde voor het Huis van Oranje uitvieren moet, waar nu de sterke slag van het volkshart slaat. Immers, welke moderne denkbeel den ook hebben ingewerkt, zoowel op hel karakter van de enkelingen, als op dat van de massa, er leeft in de groote meerderhe'd van ons Neder landsche volk diep-in, zoodat 't maar niei te allen tijd even sterk merkbaar is, doch onuitroeibaar-krachtig toch, een teêre verknochtheid aan het Vor stengeslacht. Drie-honderd-en-vijftig jaren ook hebben de prinsen en koningen het geleid, niet als heerschers, maar als voorlieden van het volk, daarmee mede-levend in bange uren en blijde dagen En in de stadhcuderlooze tijd perken moest he»t toch weer een Oran je zijn, die het land bevrijden kwam, als het benard werd door de groot machten van rondom. Zoo Is er in ons volk gekomen een bijna-instinctmatig besef, dat het een Oranje behoeft, een afstammeling van de roemruchte staatslieden en veldheeren der 17de eeuw. Van hem verwacht hei hulp en bijstand, gelijk zijn voorvaderen die steeds aan Ne derland hebben verschaft. En nu zijn er oogenblikken ge weest, dat er vrees bestond, dat het oude stamhuis van Oranje-Nassau niet zou voortgezet worden, dat ons land dan komen zou onder vreemde vorsten, weliswaar daartoe geroepen door de Grondwet, maar prinsen toch die niet groot zijn geworden te mid den van het Nederlandsche volk, die niet overgeërfd hebben de nationale traditie, die geen dragers zijn van de Inbfomscbo gedachten. Thans is die vrees geweken, met den kanonnendonder, die over het land losbarstte is alle twijfel wegge vaagd een Prinses van Oranje zal de dynastie voortzetten. Dat is een reden van groote ver heuging voor allen, wien de eenheid van ons land en de handhaving van hei Nederlandsche karakter op den hoogsten trap van ons Staatsbestuur ter harte gaat. En daarin ligt ook de psychologie van de diepere oorzaak van den ju bel, die thans in stad en dorp zich uiten gaat. Want ook, al is de hoop niet ver wezenlijkt, dat 't een Prinsje zou zou zijn, de regeering van Koningin Wilhelmina is er een bewijs voor, dat aan een vrouwelijke afstammeling van Int Oranjehuis de bestuurstaak wel is toevertrouwd. Maar behalve wegens het gewicht der gebeurtenis voor land en volk, wordt ook alomme feestgevierd, om dat er thans vreugde heerscht in het VcrsieDgez'n. VROOLIJKHEID EN VREUGDE.. Men zendt ons het navolgende versje: Vroolijkheid en Vreugde, Lieflijk zusterpaar, Helpt ons ras verbreide^ Nèerlands jubelmaarl Zweeft op lichte voeten Door ons blij do Land, Waar de hoop vervuld werd Op een Vorstenpandl Vroolijkheid, gij dart'Ie, Breng ons feest en klankl Maar gij, stille Vreugde, Stem tot bede en dank. April 1909. C. V. 't Moment... Na wekenlange wachtdiensten za ten we vanmorgen om kwart over zevenen weer bij elkaar, wat verveeld eigenlijk door het langdurige afwach ten. Net hadden we weer een vroeg- oppe lezer afgepoeierd met een mis- troosP-: ,,Nog geen nieuws verder!" Toen stoof niet 'n geweldige yaari Aan de Konlngsvrouwe Is ©en doch'- ter geschonken. Dat is een blijde dag voor Hare Majesteit, voor Prins Hen drik en voor Koningin Emma. Wat ai bekommernis het Paleis interieur moge vertriestigd hebben, thans schijnt er een zonnetje vreug- delijk. En geen droefenis sombere er meer rond in de Koningszalen. Het Prinsesje ligt er in haar wiegje, nog onwetend van de hooge taak, die het wacht. Het Nederlandsche Volk zal haar opgroeien gadeslaan met al le liefdevolle belangstelling, die het voor een Oranje koesteren kan, voor een Oranje, die troonopvolgster, een maal bekleed zal zijn met de waardig heid van het Koningsschap van Ne derland. Er nevens sluimert Koningin Wil helmina en droomt er den weelde- droom van het Heil'ge Moederschap. Daar is immer iets ontroerend- innigs in de lieve vreugde van jong moedertje over vervulling-van-ver wachting. Ons olk, dat heeft mee- getreurd, toen er treurnis was in het Paleis, voelt nu sterk-aan en deelt mee in de blijdschap, die er thans is in de Koningswoning. Op dezen dag weven rich de draad- vezels van den hand tusschen Haar en het Volk van Holland dichter en sterker ineen. Teerder en <nniger nog wordt de verhouding tusschen Majesteit en onderdaan. In lente-groening der natuur gaat er een nieuwe stroom van levens sappen door den Staat, voedend een weer-nieuw-opbloeiend en in-sterkte- bevestigd volksbestaan. Der Prinses van Oranje heil een "onzer fietsrijders, die 'de laafele dagen van des morgens zes tot mid dernacht bet telegraafkantoor be waakten, om „het"' telegram te ver beiden, 't bureau binnen „HIER 13 'T 1" En 't was er. EEN P R I N S E S 1 Toen was onmiddellijk alles in be weging. Eén lel daarna hingen de bulletins voor de ramen vau ons bureau. Daar stonden ouze fietsrijders, onze loopers allen gereed, om de horder den bulletins le \erspreideu. Daar stond de meesterknecht te bevelen „M annen, o r d e 1" Toen stoven ze weg, naar a'le windstreken, mei honderden bulle tins. Overal, in de stad. in de omge ving, op Zandvoort, op Heemstede brachten we bet eerst het nieuws. De menschea stormden op onze manne tjes af. Bij de Groote Houtstraat had een zich los te worstelen uit een drom van wel een 50 mens cl ten. Innulrfels rirtkeldeu de telefoon schellen. 'l Eerst was de Burgemees ter. Jhr. Boreel liet ons vragen, of't zeker was, dat er een Prinses geboren was. We bevesiigden het. En niet lang daarna wapperde het rood-wit- blauw van de St. Bavo. En telkens maar weer door hadden we menschen te woord le staan. Op straat was 't een aardig gezicht. Over ons bureau vloog de eerste vlag uit een dakraampje en daar kwamen er telkens en telkens meer. Lieden, die naar 't werk gingen, hoopten zich voor de vensters opglundere dienstmeiskes holden heen en weer met lachende gezichten. Fietsende slagersjongens lieten hun rijwielen in den steek en zoo ging 't maar voort. Het was merkwaardig om te zien, welk een vroolijke stemming het be richt op eens In Haarlem verspreidde. Met blijde gezichten liepen de men schen, spraken elkaar aan, wensch- ten elkander geluk met het heuglijke feit Bijna iedereen was met oranje versierd, fetr waren er trouwens, die reeds eergisteren de vaderlandsche feestkleur bij zich gestoken hadden, om bij het eerste sein gereed te we zen. De leerlingen van de Huishoud- en Industrieschool kwamen in haar schoolcostuum vol geestdrift uit de school de Bloemhofsfcraat doorgewan deld, onder het zingen van Lang zalZij leven! Zelfs de dieren moesten uiting ge ven aan de opgetogenheid hunner meesters. Op de Ged. Oude Gracht merkten wij een poes op, met oranje versierd en een groote hond, goedige lobbes, die versierd was met een ran- jerauts en een kleóne vlag met zich •ronddroeg. De stad had al gauw een feestelijk aanzien. In alle straten wapperende vlaggen, menschen loopen met oran- je-cocardes, kinderen hebben zich met oranjesjerpen getooid, enz. Zelfs zijn er paarden en honden, die met oranje versierd zijn 1 Om negen uur begonnen de klok ken der verschifllende kerken te lui de®. Elk uur werd dit een kwartier Nu ging 't in optocht naar de Meisjesschool voor middelbaar onder wijs. Gebeld... Niet opengedaanl Dan maar aan 't zingen: „In naam van Oranje doet open de poort..." Ook thans geen gewenscht resul taat Wei werden de ramen opge schoven en riepen de meisjes-leerlin gen „hoeral", wat de Gymnasiasten en H. B. Scholers galant met petton en hoeden-gewuif beantwoordden. Hierop trokken de Gymnasiasten weer naar hun school om den Rector over te halen aan den burgemeester te vragen, ook Zaterdag vrijaf te ven. Het schoolhoofd gaf daarvoor evenwel geen toezegging. Dan maar zelf naar den burgemeester. Voor diens woning in 't Kenaupark brach ten de jongelui een welgemeende au bade. Veel hoera-geroep, 't Wilhel mus gezongen enz. De heer Boreel en echtgenoote kwa men voor de ramen, om met handge- wuif voor deze hulde te danken. Een drietal jougelui werden toen lang herhaald. In de straten was 't al spoedig zeer druk, vooral toen tegen half tien de betoogende leerlingen der scholen hun aandeel namen inde aigemeene vroolijkheid. VACANTIE OP SCHOOL Er waren niet van te voren maat regelen genomen betreffer.de de va- cantie van de schooljeugd, zoodat van morgen op het gewone uur de kinde ren zich naar hun scholen begaven. Maar in een stemming, die de op neming van noodige en nuttige ken nis geheel onmogelijk maakte. Hoe kon 't anders! De blijde tijding uit Den Haag gekomen... Oranje boven! Hun overmoedige vroolijkheid moest zich uiten! Eerst werd alles met oranje versierd, jassen, petten, hoeden zelfs de klok in de vesti bule der school werd niet vergeten. In de vestibule van 't gymnasium dansten de leerlingen van pret, wach tende op hc-t verlof om heen te gaan, dat elk verwachtte en uitziende naar wat de vrienden van de Hoogere bur gerschool deden. Die waren evenzeer uit den band gesprongen. Op de binnenplaats verzamelden zich de leorlaigen der H. B. S. en 't Gymnasium, om daar een vroolijk rondedansje te maken. Nog vóór het bericht van vrijaf kwam, waren enkele jongere klassen aJ gedeserteerd en toen de tijding kwam was er in geen enkele school, hooger, middelbaar of lager onder wijs, welhaast een leerling meer te bespeuren. Die van H. B. S. en gymnasium waren in de rechte feeststemming ge komen. Met oranje versierd en onder het zwaaien met vlaggetjes trokken zij al zingende In optocht door de straten, hieven af en toe een Lang zal Zij leven aan. bij den burgemeester toegelaten, om te vragen, of ze Zaterdag vrijaf moch ten hebben. De burgemeester zou er nog eens over denken... Ook voor het huis van den Commis saris der Koningin werd een ovatie gebracht. Deze was evenwel afwezig. Leerlingen van de H. B. S. voor meisjes en het instituut Prins sloten zich bij den stoet aan. Ook de Wilhelminaboom werd niet vergeten. Om 't ijzeren hek werd een reusachtige kring gevormd en in uit gelaten vreugde er om heen gedanst. Een der geestdriftigs!© jongelui klom in den boom en hing er een oranje sjerp in op, wat een stormachtig hoe ra verwierf. De bedrijven van dit stoute stukje, dat onder gewone om standigheden zeker niet ongestraft zou gebleven zijn, werd op de schou ders van een paar anderen geheschen en zoo rondgedragen. De feestvreugde der jongelui moest zich nog meer uiten. In optocht werd de geheel estad doorkruist. Ook wer den ovaties gebracht aan ons redac tie-bureau en onze drukkerij. Toen wij hen het laatst in het oog kregen, waren zij bezig met een vroo- 1 ijken rondedans rondom de ver plaatsbare muziektent van de veree- niging Koninginnedag, die voor het concert van dezen avond op de Groote Markt werd opgebouwd. DE VEREENIGING KONINGINNE DAG. Het hoofdbestuur van de Vereend- ging Koninginnedag hield te 10 uur een vergadering in de Sociëteit Veree- niging. De voorzitter, de heer G. B. C rommel in, opende de bijeenkomst met een toespraak, waarin hij Lu gloedvolle bewoordingen het heuglijk feit herdacht. Daarna werd de eere- 1 wijn gedronken, ter eere van het ge- heele Koninklijk Huis en een dronk gewijd aan de gezondheid van Moeder en Kind. Daarna werden de bijzonderheden van liet foestprogramma nader be sproken. Om aan de feestelijkheden een meer spontaan karakter te geven waren niet vooraf mededeelingen daaromtrent gepubliceerd. Alleen hen, wier medewerking noodig was, had men er In betrokken. Program ma's met een oranje-omslag waren gereed gemaakt on werden te koop geboden. Daarin zullen dus onze le zers de bijzonderheden vinden, die zij wensclien te weten, maar wij mogen toch hier wel mededeeleti, waaruit de feest uitvoering bestaat. Hieronder vermelden wij dat. DE OFFICIEELE BEVESTIGING DER BLIJDE TIJDING. Van het huis van den Commissa ris der Koningin aan de Nieuwe Gracht was vanmorgen om half tien nog geen vlag te bekennen. Reden om aan de waarheid van het blijde nieuws te gaan twijfelen. Om kwart vóór tienen is Mr. Van Tienhoven evenwel per telefoon officieel met de geboorte van een Prinses in ken nis gesteld. Toen kon ook de Commissaris fle driekleur ontplooien., TELEGRAM VAN GKLUKWENSCH. Door den Commissaris der Koning in is namens het gewest een telegram van gedukwensch aan de Koningin en Prins Hendrik gezonden. BESPELING CARILLON. 'e Middags van 12 1/4 tot 12 3/4 uur werd t carillon der Groot© Kerk be speeld. Er werdetn verschillende volks liederen uitgevoerd.. DE PARADE. Et was aangekondigd dat wan neer d© blijde tijding Ln don morgen zou komen 'e middags om 12 uur een parade zou worden gehouden. Dus werd algemeen verwacht, dat cv lieden parade zou zijn. Om twaalf uur was or evenwel nog geen beslissing genomen, omdat de gariiiizoens-com- inandant nog geen ofticieele mededee- ling dor Geboorte had ontvangen. Even over twaalf is de kerunnsgeving gekomen, zoodat toen in allerijl nog maatregelen genomen werden, om de parad© toch te doen doorgaan. Om half een arriveerde de infan terie op 't terrein der Cavaierie-kazer- ne, waar reeds van kwart voor twaalf de belangstellenden stonden te wach ten. Even later mare hoerden ook de hu zaren op 't veld en word een carré gevormd, waarbij zich ook de vele niet in dienst zijnde officieren, en voorts deputaties van den Bond van. Oud-strijders en den Bond van Oud- Onderofficieren aansloten. Even later arriveerden de Com missaris der Koningin en de Burge meester, beiden in ambtskleeding. Nu trad kapitein Schönstedt naar voren, om een DAGORDER voor te lezen, waarin aan 't garni zoen officieel mededeeling werd ge daan van de geboorte van een Prin ses. In deze mededeeling werd allereerst gewezen, op de hoopvolle verwach ting, die heel ons volk vervulde, en allo Nederlanders deed uitzien naar den dag, waarop de Oranjetelg gebo ren zou worden. Met spanning heb ben we de berichten uit deox Haag ge lezen, in de kerken zijn vele gebeden opgezonden. Wat zou de toekomst ons brengen? Deze vraag heeft binnen, en ook ver over onze grenzen geklonken.- Nederland en Oranje zijn één! De geschiedenis van ons Vaderland is in de laatste eeuwen saamgeweven met die van 't geliefd Oranjehuis. Vreugdevolle en moeilijke dagen zijn te zamen doorgemaakt. Nu is de vreugdevolle mare geko men, on verblijden wij ons in de moe dervreugde van onze bemimde Ko ningin. Ons eerste woord is een geluk- wensch aan onze geliefde Koningin en Haar Gemaal, en 't Haarlemsche garnizoen verbindt daarmee de beste wenschen voor 't welzijn van Hare Majesteit. Dat de Prinses een gelukkige on vredige toekomst moge hebben. De vaderlandsliefde en vorstontrouw van ons allen moge daartoe medewerken.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1