EEIJSER'S Schoenenmagazijn, Binnenland Bnrgerf(|ke Stand Advertentiën Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KOMNKL NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt 30 April 1909. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Horta (Azoren) laagste 748.5 m.M. te Haparanda (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond van 1 Mei Windafnemende Noord-Westelijke tot Zuid-Westelij ken wind. Gesteldheid van de luchtgedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuurhooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Sxux 760 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. Tbermomeferstand te Haarlem. Vrijdag 80 April Hoogste gisteren 9 uur F. 69 Laagste hedennacht F. 89 Hoogste heden tot 9 uur F. 49 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regeL i 32 Lange Voorstraat Nederland en Oranje zijn één! Deze twee kunnen niet gescheiden worden. Hierna speelde de muziek t Wilhel mus. t Klonk plechtig! Daarna zette kapitein Sch&nstedt: Eenleve de Prinses van Oranje! in. Er klonken eanige krachtige hoera's. Ook de Commissaris en Burgemees ter deden aan deze spontane huldi ging mede. Hierna had t défilé plaats. De parad© werd gecommandeerd Hoor den luitenant-kolonel Gael en ge ïnspecteerd door luitenant-kolonel Van SpengLer. 't Aantal kijklustigem aan den ■Bchoterweg was bijzonder talrijk. ANDERE GEBEURTENISSEN, Behalve voor de avond-feestelijkhe den wordt het heuglijke feit nog op andere wijze herdacht. Te 2 uur leidde Ds. P. E. Barbas ïn de Groote Kerk een bidstond, Het kerkgebouw was overvuld met belangstellenden. De samenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 100 vers 1 Juich, aarde, Juich alom den Heer, Dient God met blijdschap, geef Hem eer Ds. Barbas schetste de groote blijd schap van ons volk, nu God de beden verhoord heeft. In het gebed dankte de voorganger den ALbestierder voor diens groote daden. ROEI- EN ZEILVEREENIGING „HET SPAARNE". Bovengenoemde Vereeniging maakt dezen middag een tocht door de stad met versierde booten. De stoet vertrekt te 3 uur van het clubhuis aan 't Noorder Spaarne, gaat door de Nieuwe Gracht, de Leid- echevaart, de Singels, het Zuider Buiten Spaarne tot aan de Bakker straat en keert door het Spaarne naar het clubhuis terug. Vanmiddag te half vier geeft Haar lemsch Muziekkorps onder directie van den heer Kriens een concert op de Groote Markt. OVATIE HAARLEM'S KINDERKOOR Van avond om half zeven zal het Haarl. Kinderkoor een serenade bren gen aan den Commissaris der Ko ningin. Voor diens woning aan de N.Gracht zullen door 400 kinderen ver sclüJlende nationale liederen gezon gen worden, waaronder ook 't Wil helmus. De voorzitter, de heer Van Ooy, zal den Commissaris ale vertegenwoordi ger van de Regeering, geluk wen- schen met de geboorte van een Prin ses. Aan mevr. Van Tienhoven zal een Oranje-bouquet worden aangeboden, .waartoe een deputatie van vier der kleinste jongens en meisjes is aange wezen. Half acht is er orgelconcert in de Groote kerk, waaraan zouden mede werken Mevr. de Witt HubertsFi- gee, mevrouw CraandijkSchuil en de hoeren Carol Phlippeau en W. Ezerman. Tot haar en ons aller leed wezen was mevrouw Craandijk door eigen ongesteldheid en die har er kin deren verhinderd, hare medewerking te verleenen. In haar plaats vond het Hoofdbestuur Mej. Marie Bies tot wei- Willend optreden bereid. Door den heer de W. H. zal een ge dicht van Dr. J. B. Schepers worden voorgedragen, dat aan de blijde ge beurtenis is gewijd. Half negen zal een concert van Haarlemsch Muziekkorps beginnen en te negen uur is er groote fakkel optocht met vaandels, banieren, fak- (keis, lampions en muziekkorpsen. waaraan niet minder dan 47 vetreeni- gingen meedoen. Vier muziekkorpsen werken daaraan mee: van de infante rie, Caeciila, Lourens Coster en „Ba varia", onder directie van den heer Fuchs. Het verdient vermelding, dat ook dit laatste korps kosteloos mee werkte: hulde aan onze Duitsche vrienden I De stoet wordt opgesteld op den Doelen en volgt dezen weg: Doelen, Botermarkt, Gierstraat, Groote Hout straat, Groote Markt, Jansstraat, Nieuwe Gracht, waar bij den Com missaris der Koningin een serenade wordt gebracht. Daarna zet de stoet den tocht voort naar de Jansbrug, Nieuwe Gracht, Kenaupark, West-, Noord- en Oostzijde Parklaan, Kruis weg, Kruisstraat, Bartel jorisstraat, Groote Markt. Hier wordt de optocht ontbonden, maar de muziekkorpsen hebben de ge legenheid om In de tent een nummer te doen hooren, of naar de verschil lende pleinen te wandelen en ander- weg een lustig stukje te blazen. TROU MOET BLYCKEN. Het spreekt van zelf, dat de aloude Rhetoryckamör zich bij de feestelijke gelegenheid niet onbetuigd wenschx te laten. De Keizer zelf, de heer F. Lief- tinck, zal de openingsrede houden In een avondbijeenkomst, waarop ook de dames toegang zullen hebben. Dat zijn woord enthousiast zal zijn, is wel zeker. De factor, Mr. H. Ph. *t Hooft, zal een toepasselijk gedicht voordragen. Artistieke liefhebbers zullen hunne muzikale gaven ten beste geven. DOOPSGEZINDE SCHOLEN. Toevallig was juist op dezen dag het groote, jaarlijksche schoolfeest van de Doopsgezinde Scholen be paald. De heer Vincent Loosjes, voor zitter van het bestuur, sprak hen in de school in de Ripperdastraal toe, een warm woord van hulde wijdende aan het Vorstelijk Huis en het jonge Prinsesje. Daarna woonden de kinde ren een bioscoop-vertooning van Al berts frères In „De Kroon" bij. Hedenmorgen warden de kinderen op de derde Burgerschool (Boter markt) onthaald op Oranje-muisjes. BIDSTONDEN. De rabbijn der Israëlitische ge meente alhier, de eerw. heer de Vries, deelt ons mede, dat hij wegens het heuglijk feit Zaterdagmorgen een korten extra dienst zal houden, waar schijnlijk te half tien. De bedestonden uitgeschreven voor de lidmaten van de Gereformeerd© kerken A. B, en C., zijn naar men weet, bepaald op hedenavond te half acht. UIT DEN HAAG. Onze correspondent seint uit den Haag De toestand der Koningin was te 9 uur zeer wel, de Prins meldde dade lijk zelf telegrafisch de geboorte aan zijn moeder. De felicitatie-registers ten Polei ze worden zeer druk ge tee kend. Het feestcomité liet het heug lijk feit door Herauten aan de inge zetenen verkondigen. Algemeen wordt gevlagd, de trams zijn gepavoiseerd en alles draagt oranje. De bedieningsmanschappen van het saluut door liet geschut wer den met donderende hoera's begroet. Treffend mooi is hier liet betoon van aanhankelijkheid van de burgerij. De blijde gebeurtenis werd in de infanterie-kazerne met gejuich be groet, de muziek liet aanstonds opge wekte nationale liederen in de kazer ne hooren. Om acht uur hedenmorgen verza melde zich een groote menigte op het Malieveld; er kwamen troepen met vlaggen en vrouwen van eiken rang en stand en schoolkinderen bij dozij nen en alles krioelde door elkander, om en naast en bij de kanonnen, maar van de bedienende manschappen geen spoor en om kwamt over achten, te half negen, nog altijd hielden de Nurkse hen en pessimisten vol, dat er wel wat gaande moest zijn, dat niet in den haak was. Eindelijk tien minutein vóór nege nen komt een ruiterstoet aandraven zonder stofwolk, want de wegen wa ren nat, pas had een flinke regenbui gepoogd in de nationale warmte af koeling te brengen. Tevergeefs na tuurlijk. Een „hoezee!" trilde door de lucht. De bereden kanonniers kwa men het Malieveld op en nogmaals en driewerf klonken de juichkreten door de lucht, alsof het nu eerst echt waar zou worden, dat er ©en Oranje was geboren. Een enkel minuut over negeu werd het eerste schot gelost en dat was het sein tot een geestdriftige betooging, die, haast even rumoerig als d© klank van het schot zelf, moet zijn gehoord Ln den omtrek. Want nu begon de aandrang van het publiek eerst recht. Uit alle strat© en lanen, die naar het Malieveld leiden, ging een menigte als in galop naar het veld. Elk van de 51 schoten was het sein voor nieu wen jubel, niet alleen van de jeugd, maar van zoovelen van rijperen leef tijd, die met de hoed in de hand in het saluut, der Prinses door de artil lerie gebracht, de symbolieke beteeke- nis begrepen en naar waarde schat ten van deze plechtige aankondiging van de geboorte van een Prinses van Oranje uit de sedert den dood van Koning Willem III laatst overgeble ven nazaat van den Vader des Vader lands.. DIT DE FEESTSTAD. (Van onzen bïjzonderen verslaggever) Den Haag, Woensdagmorgen half 12. Zoo ineens uit Haarlem weg, waar je 's morgens hebt meegeholpen om Haarlem up de hoogte te brengen van het belangrijke nieuws. Zoo vlug als je maar kan naar de feeststad.... Op de Groote Markt zie je nog de vroo- lijke leerlingen van de meisjesscho len, leuke jonge vrouwkes met oranje^sjerpen om, een rondedans maken om Louwtje dan naar den trein. Veel mede-feestgangers. In der haast nog een stuk chocolé gegrepen uit het mandje van een buffetjongen aan ontbijten denk je natuurlijk niet dan rolt de trein voort. Een laatst Haarlemsch kiekje in de stad de fleurig bevlagde Kruisweg. Onderweg overal de woonhuizen met het rood-wit-blauw ten venster uit. Dat is een vroolijk gezicht tus- schen het dieptonige groen van boom kruinen en de lichtere tinten van het weiland-gras. Een stralende zon sp;t in het zacht-kabbelende slootjeswater vurige lijntjes en licht krabbelend, wanneer zij door de zware wolken dekken breekt. Dan ligt over 't wijde land van kim tot kim een vroolijk getintel van lichtgespeelblij lig- sen de weien van Holland in den morgen. Blijde zien er ook de men schen uit, die hier en daar in groep jes de verheugende tijding te bespre ken staan. Immers, met een zucht van verlichting >s nu ineens de felle spanning der laatste dagen gebro ken Bij Leiden heeft men de molenwie ken een veelkleurige omlijsting gege ven van vlagjes. Leiden geeft een kijkje den Stations weg opOnk hier de landskieuren tusschen de boom en. Eindelijk Den Haag Daar wordt je dadelijk aangeraJ- len door venters in „Oranje en na tionaal" Op het Stationsplein en den Sta tionsweg is het heel kalm. Alles is naar het centrum der stad. Maar huis aan huis wemelt het rood-wit- blauw met de in gril-lijnige figuren flapperende oranje der wimpels. In de Wagenstraat kom je in de volte. In dichte rijen staan de men schen langs de trottoirs. Daar komen straks de Herauten, die liet reeds uude nieuws op plechtige wijze zullen verkondigen. Daar- komen ze aan, onder bazuin geschal. Middenin de Heraut te uaard, geflankeerd door pages, mede op edele rossen gezeten. De in de zwierige kleedij der mid deleeuwen gestoken mannen steken de hoorns. Dan sprak de Heraut met klare stem het volgende Ingezetenen 1 Met groote vreugde maakt het Feestcomité de blijde boodschap bekend, dat Hare Majesteit de Koningin docxr Gods goedheid bevallen is van een PRINSES. Geheel de burgerij vaa 's-Gra- venhage deelt van harte in de gevoelens van vreugde, die dit heuglijk feit bij het Nederland- sche volk opwekt. Dankbaar erkent het den zegen die aan het Koninklijk Huis en aan het Vaderland is geschon ken. Moge deze blijde gebeurtenis strekken tot versterking van den eeuwenouden band tusschen Ne derland en Oranje. Leve de Koningin Leve de jonge Prinses van Oranje 1 De publicatie was in Oud-Holland- sche letters gedrukt op perkamenten rol papier. Uit den rechterhoek van onderen hing af een breed dubbel oranjelint, saAmverbonden door een groot zegel lak. De hoezee's schallen door de stra ten. Dan maar weer voort naar het Paleis. Honderden bij honderden gaan denzelfden weg. Daar gaat een heele H. B. S., jongens en meisjes arm m arm, een met een vlag gaat voorop. Leve Wilhelmien, Oranje boven heffen ze aan. Geestdriftig juichen de voorbijgangers mee. Door de vlaggen-alleeën 6chuife't en host de menigte verder. Pander, op den hoek van Wagenstraat en Vla mingstraat, vlagt uit alle vensters van 't reusachtig gebouw. Op 't Noordeinc!©.... 't Paleis I In vollen praal van haar fijn-zijige tin ten van fonkelend Oranje en prachtig blauw feest de Koninklijke vlag in 't doorzinde azuur, 't Paleis zelf ligt er rustig met zijn geelgrijzige gevels. Door hoofd- en zijdeuren is 't voort durend gaan en komen van hooge be zoekers. 't De Ruiter-standbeeld van den stamvader van 't Vorstengeslacht is getooid met twee lauwerkransen. Daar rondom staat een dichte menigte tot in de Oranjestraat en de Heul- straat samengepakt. Telkens is 't een enthousiast juichen. Maar hier niet lang getoefd, want om elf uur komt de Tweede Kamer bijeen. Dus naar 't Binnenhof. Vóór de deur van de publieke tribune een talrijke menigtevoor de gereser veerde tribune maken de menschen, waaronder een groot aantal dames, queue.... beneden geven ze kaarten, zoolang de voorraad strekt. 't Belletje gaat. 'k Raak op de klei ne perstribune naast een grijsharigen Brit. De Kamer loopt vol. Geen van de leden zit op zijn plaatsallen staan rondom het hekje van het Analysium. M n buurman, van de „Daily Mail" is be geer ig naar Dr. Kuyper. Who is Dr. Kuyper The man with the full face, there, antwoordt een Engelsche collega. O yes, with the full face. De gereserveerde tribune staat vol tot op de trappen evenzoo de publie ke de menschen staan er als harin gen in een ton. De gezantenioges zijn mede dicht bezet. De hamer van Jhr. Roëll ploft neer ,,'k Verklaar de zitting van de Kamer voor geopend I" Allen zijn in afwachting. De so ciaal-democraten zijn afwezig. Dan gaat achteraan bij de Linker zijde-zetels 't groene deurtje open. ML nister Heemskerk komt uit de opening te voorschijn alle Ministers volgen. Lachend slant Mr. Heemskerk naar de Regeertngstafel en blijft voor zijn zetel staan, de andere Ministers scha ren zich naast hem. De Kamer-voorzitter zegt nogmaals: ,,'k Verklaar de zitting voor geo pend", maar laat er nu op volgen „en geef het woord aan den Minister van Binnenl. Zaken, voor het afleg gen eener Regeeringsverklaring. 't Wordt ademloos stil. Eren wacht Mr. Heemskerk en zegt dan met langzame en duidelijke stem ongeveer het volgende „Nameng H. M. de Koningin heb ik de eer aan de Kamer de medede ling te doen, dat H. M. te 6 uur 50 min. hedenmorgen voorspoedig be vallen is van een dochter." Het officieele bulletin luidt als volgt H M de Koninein. die hedenmor gen te 6 uur 50 minuten van een doch ter beviel, is naar omstandigheden zeer goed, ook de jonggeboren Prin ses is welvarend. Prof. KOUWER. Dr. ROESSINGH. „Dat het mij vergund is", aldus gaat de Minister voort, „dit heuglijk nieuws aan de Kamer mede te dee- len is mij en de gansche Regeering een groote, innige blijdschap en ver vult mij met ootmoedige dankbaar heid. Het is on9 aller wensch, dat de geboorte der Prinse* moge 9trekken tot heil van het Vaderland. Moge Gods zegen rusten op H M. onze ge liefde Koningin, op'de H. K. H. jong geboren Prinses, op Z. K. H. den Prins en op H. M. de Koningin-Moe der Een forsche stem zet in Hoera 1 En nog heeft hij het woord niet uitge sproken, of alle leden stemmen tot driemalen toe met dezen kreet in.4 Eerst aarzelend, dan luider en ein delijk uit voile borst juichen de tri bunes mede. Jhr. Roëll neemt daarop het woord om te getuigen van de verheugenis en de hartelijke blijdschap, waarmede de Kamer de mededeeling heeft ver nomen van de zoo lang verbeide ge beurtenis, diie het huiselijk gelua on zer Koningin nog zoo zeer zal verhoo- ge-n. Hij herinnert dan, hoe de Ko ningin is voortgesproten uit het stamhuis, dat in hachelijke tijden in ons land is gegrondvest en hoe thans opnieuw de banden, die Nederland aan het Oranjehuis binden, her nieuwd zijn. Maar In de eerste plaats gaan onze gedachte naar de Koninklijke Moeder. Dat het God mo ge behagen Haar eerlang weder op te richten, opdat de Koningin, die op een leeftijd, dat de meesten onzer nog niet de zorgen des levens kenden, on der de wijze en liefdevolle leiding Harer Moeder, de Hegeering aan vaardde, en het land met onafgebro ken toewijding bestuurde, Haar roe ping als moeder ten volle kan vervul len. Moge de jonggeboren Prinses op wassen en zich ontwikkelen, opdat Zij eenmaal de hooge taak, die wellicht voor Haar is weggelegd, zal kunnen aanvaarden. Geve God Haar alle ga ve van hart en hoofd, die een duur zame Liefde zal doen groeien bij ons volk. En dat Zij daardoor gesterkt eenmaal onder de traditie van Haar geslacht, de Regeering moge aan vaarden." Daarop volgde een driemaal her haald Bravo 1 Daarna wordt op voorstel van den Voorzitter besloten, tot het zenden van een Adires van Gelukwensch aan de Koningin. Dinsdagmiddag zal dit worden vastgesteld. Daar hij er van over tuigd is, dat de Leden er prijs op stel len het heuglijk feit in hun woon plaatsen te vieren, stelt de Voorzit ter voor, heden niet verder te verga deren. Dit voorstel wordt met bravo's ont vangen. De Kamer gaat daarop uiteen. Stadsnieuws Hooger beroep. Dirk Koster te Haarlem, die door de Arr. Rechtbank alhier ter zake van diefstal is veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf, is van dit von nis in hooger beroep gekomen. Examens L. O. Haarlem, 29 April. Geëxamineerd 8 vrouwel. candidaten. Geslaagd de da mes: M. van der Vegt en B. Vos, bei den van Haarlem; D. P. B. Spaander, Volendam; A. Metselaar, Kwadijk; K. Stuffers, Zaandijk; A. Mentinkberg, Oostzaan; J. M. M. Scheller, Katwijk aan Zee. 25-j arigjubilé. Den 3den Mei a.s. hoopt de heer J. Mijer den dag te herdenken van zijn 25-jarige dienstvervulling in de rog gebroodbakkerij van de firma S. Velt- iiuysen, thans S. Velthuysen Jr. EIJNLAND. Aan het dezer dagen verschenen verslag van Eijnland over 1908, ont- leenen we o rn Te Zand voort werden 554.340 helm- wisschen geplant, hetgeen een uitgave vorderde van 1674.70, hieronder niet begrepen de bezoldiging der duin- toezieners. Te Spaarndam werd 123.S77.000_M3. water geloosd, waaronder 108.047.000 M3. op kunstmatige wijze. Te Ha'f- weg bedroegen deze cijfers 100.465.000 en 96.850.000 M3. De stoomgemalen in deze twee plaatsen werkten respectievelijk 1206 eti 1367 uren. de Slapermolen bij Spaarndam 513 en de Zwetmolen bij Halfweg 87 uren. De scheepvaartbeweging door de sluizen ie Sp'aamdam was als volgt Van liet Noordzeekanaal naar het {Spaarae 5S houtvlotten, 7182 zeil schepen met 411.104 M3., en 7329 stoombooten met 315.834 M3. inhoud. In omgekeerde richting 9 houtvlotten 6862 zeilschepen met 385.8S0 M3. en /184 stoomschepen met 333.197 M3. inhoud. De geheele bruto opbrengst bedroeg f 12.395.921/2, waarvan 1026.90 ten bate der ge meente Haarlem kwam, voor die schepen, welke van grootere afmetin gen waren dan de vroegere groote Sluis, vervangen in 1897, toeliet. Zangen Vriendschap. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" alhier heeft zich verplicht gezien haar concert, dot be paald was op Donderdag 29 April, uit te stellen. Nu de blijde gebeurtenis, die het gansche Nederlandsche volk ver heugt, verwezenlijkt is, wenscht ook de oudste Liedertafel uit ons vader land uiting te geven van haar liefde en gehechtheid aan het Oranje-Huis. Zij zal haar concert, dat nu be paald is op aanstaanden Woensdag den 5den Mei, openen met het zingen van een vaderlandschen feestzang, waarvan de fraaie dichtregelen zijn van haar oud«t© lid, den heer J. van 13roemen (mede-bestuurder en lid van verdienste) en de inleiding een com- oositie is van haren directeur, den lieer W. Robert. De daarin voorko rtend© solo-nartij wordt vervuld door mej. Hermiue Scholten, de keurige tekst daarvan is een schepping van den heer Ds. J. Craandijk en de com ponist er van is de heer Ph. Loots. Uit de Omstreken OVERVEEN. Wegens de heuglijke gebeurtenis werd door B. en W. bij het ontvangen der tijding heden, Vrijdag en Zater dag, vrij van school gegeven. BLO EMEND A AL. Naar wij vernemen werd heden ochtend door den heer A. Koolhoven een rede gehouden in het Raadhuis te O verveen, die door den bur ge mees ter Jhr. A. Bas Backer beantwoord werd. Hierna werd de eerewijn aange boden. Heden om 12 uur verzamelde het Bloemendaalsch Commando zich, om de saluutschoten te lossen. Er heerschte groote geestdrift. Ha'f Bloemendaal en Overveen was verza meld, een vroolijke menigte wachtte voor het café Van ouds het Raadhuis. De gemeenteraadsleden waren allen aanwezig, evenals de burgemeester. Jhr. A. Bas Backer en de heer A. Koolhoven, voorzitter van Bloemen- daa'sch Commando. In drie groepen van vüf schutters werden de schoten gelost. Zeventien maal losten de groe- iw elk een salvo. Donderend klonk iedere pang-knal de lucht in som mige aanwezigen stopten de vingers in de ooren. Na het één-en-v ij f tigste salvo klonk een geestdriftig hoezee, gevo'gd door het Wilhelmus van Nas-' sauen, dat door alle aanwezigen werd meegezongen. Toen nog een hoera voor den heer Bas Backer, die daarvoor vriendelijk dank zeide, en de plechtigheid was geëindigd. De feestelijkheden voor dezen dag zullen verder bestaan uit 7 uur verzamelen bij Hötel Harte lust, waar een fakkel- en lampion- optocht zich in beweging zal stellen. Dez8 lichtstoeit zal de volgende route nemen Oostzijde Hartelust,, Bloe- mendaalsohe weg, Korte Kleverlaan. Bij den politiepost aldaar zal een oranje-Linde geplant worden. Verder beweegt de optocht zich langs Busken Huet-laan en Bloemendaalschen weg; daarna langs den Zijl weg terug tot het Raadhuis, waar de stoet ontbon den zal worden. De avond wordt verder gevuld met een concert op het Raadhuisplein te Overveen. Bij gunstig weer zal hedenavond te 10 uur een vreugdevuur op het Ko- ninglnine-duin ontstoken worden. HEEMSTEDE. In een vergadering der nieuwe k'esvereeniging Heemstede werden na eonige discussie de statuten goed gekeurd. Het bestuur is nu gevormd door de heeren J. Korthals Altes, voorzitter, E. L. v. Breemen, 2e voor zitter, H. A. Waller, le secretaris, W. Draayer, 2e secretaris, J. Taastis, le. penningmeester, H. Beekman, 2e pen ningmeester, C. Klink, J. Donselaar, en J. Joostema, commissarissen. HALFWEG. De hofstede „Zeelandia" in den Houtrakpolder, met pl. min. 38 H.A. bouwland, de vorige week in bod ge bracht op 71.500, werd Donderdag alhier afgemijnd op 1200 door den heer P. Groot, maar opgehouden. ZANDVOORT. Gisteren had alhier ten overstaan van den heer P. F. de Bordes, nota ris te Haarlem, de openbare verkoo- ping plaat3 van een villa, genaamd Katharina, gelegen aan de Spoor straat no. 49. Kooper werd de heer J. A. Vonk, voor ƒ3980. Aangekomen vreemdelingen Mevrouw L. Petersman, Dusseldorf Villa Nansen. Fam. Bernhard, Overveen, Gast- huisLaan 1, 4 p. DE TWEEDE KAMER heeft gisteren de wijziging der wet op het M. O. aangenomen met 48 te gen 27 stemmen. Tegen stemden de leden der linker zijde met uitzondering van de heeren Jannink, Bos, De Klerk, Patijn, Blooker, Plate, IJzerman, Dolk en de Voorzitter. De behandeling der Schepenwet werd voortgezet en de Minister nam daarbij enkele amendementen over van dén heer Schaper, ter bepaling o. rn., dat aan boord der schepen heel- en verbandmiddelen moeten aanwezig zijn in verband met den aard van het schip, evenals voor schriften betreffende het gebruik van reddingsmiddelen. De aard van het debat, dat in tech nisch-juridische bijzonderheden af daalde, geeft geen aanleiding, om er maar eenigszins uitvoerig op terug te komen. Heden 11 uur voortzetting. Jb. ZEEHANDELAAR. Te Amsterdam is in den leeftijd van 56 Jaar het Raadslid, de heer Jb. Zee handelaar, overleden. TEGEN DEN ALCOHOL. De 36ste algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal worden gehouden te Utrecht op 2 S entjm n_a. Letteren en Kunst HET BILDERDIJK-MUSEUM. De reden, dat in zoo'n langen tijd niets gehoord is over het Bilderöijk Museum, moet gezocht worden in de onderhandelingen gevoerd tusschen den heer Leeflang en het Bestuur over den aankoop van des heeren Leeflang's Bilderdijkverzameling. Partijen konden het niet eens wor den omdat de vraag van den heer Leeflang, 12.000, het Bestuur te hoog voorkwam. De taxateur van den heer Leeflang, de heer G. Hilhorst Wijn, schatte de waarde op 13.300, die van het Be stuur, de heer R. W. P. de Vries op 2000. Toen werd door deze beide heeren als derde taxateur aangewe zen de heer Wouter Nijhoff, die tot een schatting van 3250 kwam. In verband met deze taxaties heeft het Bestuur den heer^Leeflang mede gedeeld, dat het zal "trachten 3000 bijeen te brengen. Het Bilderdijkmuseum heeft den laatsten tijd vele en belangrijke Bil- derdijkianen in eigendom of in bruik leen ontvangen. EEN NIEUWE ROMAN. Naar we vernemen zai in Juni bij den uitgever W. Versluys een nieuwe roman van Frederik van Leder, ver schijnen, getiteld „De Nachtbruid", ln dit boek worden zeer interessante problemen besproken. Koloniën GENEZING VAN LEPRA. Te Soekaboemi woont de oud-luit©, nant der Chinee zen te Bekasi, T. B. L., die zegt in het bezit te zijn van een middel om lepra te genezen. Eerst onlangs werd hij er opmerk zaam op gemaakt, dat het gouverne ment aan een Chineeschen dokter te Soerabaja indertijd een ton had be loofd, indien zijn middel deugdelijk bleek. T. B. L. is nu van plan der re geering voor te stellen, met zijn mid del een dergelijke proef te nemen als indertijd te Soerabaja en hem bij gunstigem uitslag de premie van 100.000 uit te keeren. Echter maakt hij het voorbehoud, dat bij zieken, waarhij de beenderen reeds zijn aan getast en de ledematen beginnen af te vallen, ook zijn geneesmiddel zon der baat zal blijken te zijn. Amsterdamsclie Beurs. Openingskoersen van 30 April 1909, LABOUCHERE OiENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was vast Nederl. Certificaten 76 3/8. TABaKSAANDKELEN zonder han del. PETROLEUMAANDEELEN me<t weinig handel: Koninklijke 430, Moe ara Enim 1934, Sumatra Paiem- bang 161, MIJNAANDEELEN stil: Ketahoena 212-3. De AMERIKAANSCHE MARKT opende ongeanimeerd. Atchison 1071/4, Denver 51, Erie 311/4, 3/4 Kansas 713/4, Missouri 42 3/4, Rock Island 281/4, Union Pacific 186 Wa bash 19, Carren 49 3/4. CULTUURWAARDEN. Vorstenlan- 1733Rescontre Ned. Handels-Mij, Marktnieuws HOOFDDORP. Graanmarkt Witte tarwe 9—10.25 p. 80 kg, Roode tarwe ƒ9—ƒ10 p. 80 kg. Haver 8.25ƒ8.50 p. 100 kg. Kogge ƒ6ƒ6.30 p. 75 kg. Paardenboonen 7.758 p. 80 kg, Duivenhoonen ƒ9.10—9.80 p. 85 kg. HAARLEM. BEVALLEN: 29 April: H. A. Visser—Hansen z. G. FlipsenKerssens z. A. F. Dijk man—v. d. Linde z. OVERLEDEN: 28 April: J. E. Veldheerv. Bom mel, 88 j., Klein Heiligland. ZANDVOORT. Ondertrouwd J. Termes en A. H. v. d. Bos. Getrouwd A. v. d. Bosch en CL Drayer, W. de Mes en J. Keus. Bevallen E. TerolBol, d. OverledenC. ter Poorten, wed. van W. Molenaar, 81 jaar. Heden overleed onze jongste Lieveling SDZANKA MARIA ELIZABETH in den Leeftijd van 1 1/2 jaar. L. C. M. VAN OPLOO. E. H. VAN OPLOO— DE LOOR. Haarlem, 80 April 1909, Botermarkt 3. Vermist Postduif ring 22.06. T 403. Donken Blauwkras, Tentoonstellingstype. Tej gen belooning terug te bezorgen PieJ ter Klesstraat 21. Gevraagd een flinke NAAISTER op het Atelier van H. G. AKKERMAN Sn.nh.iafttr.afli. 55.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2