NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7930 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. MAANDAG 3 MEI 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB «AANDBNi Voor Haarlem 1.23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)D 130 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummerss 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037H de omstreken en franco per post 0.45 Ultgavo der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J* C. PEEREBOOH»^ ADVERTENTüÉNi Van 1—5 regels 50 Cte.: Iedere rege! meer 10 Cte. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ0. W Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing J 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarue 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Teleplioon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN* EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 4 MEI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Schouwburg: Ned. Tooneelvereen. Eet Gele gevaar, 8 uur. Heemstede: Openbare Uitvoering „Ex Ammo", 8 uur. Dinsdagavond 88 1/2 uur: Cursus bi de Roomsch-Katholteke geloofs- en tedeleer. St. Bavo, Leideche vaart. Onderwerp: Kenteekenen van Chris tus' kerk in 't algemeen. Stadsnieuws De geboorte der Prinses. Het ollicieel bulletin van Zondag voormiddag 9 uur luidt Het kraambed van Hare Majesteit de Koningin verloopt geheel naar wenscb. Prinses Juliana maakt bet goed. Prof. dr. KOUWER. Dr. ROESS1NGH., Het officieel bulletin van heden Maandag luidt: 3 Mei. De toestand van Ha-re Majesteit de Koningin en van de Prinses laat niets te wenschen over.. Prof. Dr. KOUWER. Dr. ROESSINGH. VEREENIGING „KONINGINNE DAG". De Vereeniging „Koninginnedag" heeft, behalve eemige andere giften, Van een ingezetene een bedrag van 200 ontvangen wegens het welge slaagde feest bij de geboorte van Kroonprinses Juliana. In antwoord op de telegrammen van gelukwensch aan Prins Hendrik en Koningin Emma zijn de volgende telegrafische dankbetuigingen inge komen: „Z. K. H. laat u allen oprecht dank zeggen voor aangeboden gelukwen- 'schen. VAN SUCHTELEN, Adjudant." „H .M. de Koningin-Moeder draagt 'mij op u en leden hoogstderzeiven dank te betuigen voor gelukwen- 6chen. Kamerheer VAN STIRUM." De Tien. De Haarlemsche Kegelclub „de Tien", welke bij de geboorte van Prinses Juliana een telegram van lukwensch had verzonden, ontving het volgende telegram terug Zijne Koninklijke Hoogheid laat u allen zeer dank zeggen voor aangebo den gelukwenschen. VAN SUCHTELEN, Adjudant. Daar de leerlingen Vrijdag evenals op alle andere scholen vrijaf kregen, werd Zaterdagmorgen op de Huis houd- en Industrieschool feest ge vierd. Er heerschte een echte sponta ne feeststemming. Gejuich en gejubel door heel het groote gebouw. Alle vaderlandsche Liederen hoorde men tegelijk en daar tusschen In telkens: „Lang zal Zij Leven!" Een kleine versnapering, gegeven door 't Bes turn en bloemen in alle klassen verhoogden de stemming. De kleintjes in de Bewaarplaats werden onthaald op Oranjemuisjes en vermaakten zich met vlaggetjes. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Gedurende de maand April werd 't Museum bezocht door 726 belangstel lenden, uit de aan het Museum ver bonden boekerij werden 114 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land in bruikleen ver zonden, terwijl de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijver heid door 133 leerlingen bezocht werd. Gedurende de maand Mei zal ln liet Museum eene zeer belangrijke ten toonstelling van Japansche tee konin gen en aquarellen geopend zijn. Onderscheidingen. Bij Kontokl. besluit is aan de hoe ren J. Learnings, hoofdbewaarder aan de strafgevangenis te Haarlem, en M- Koornstra, vertegenwoordiger van den Nederlandschen miliiairenbond te Haarlem, de eeremedaille der arde van Onanie-Nase&u to zilver toege kend. 1 Mei-vieringen. Het Haarlemsch Arbeiders Secreta riaat vierde Zaterdagavond het Mei feest in de groote zaal van de Veree niging, welke vergadering door een 40Ö mannen en vrouwen werd bijge woond. De bijeenkomst droeg het karakter van een uitvoering en had een kalm verloop. Op het toon eel waren e enige banie ren geplaatst, o. a de roode van de afdeeling Haarlem der S. D. A. P. Sommige aanwezigen droegen roode tulpen. Er werd druk met Mei-bladen gecolporteerd, vooral met Het Volk. Het eerst werden de aanwezigen onthaald op eenige nummertjes mu ziek, o. a. de Internationale, waar voor „Vooruitgang" met applaus be loond werd. De zang vereeniging „De Stem des Volks" bracht eenige zang nummers ten gehoore. Daarna betrad de voorzitter van het Haarl. Arb. Secr., de heer Poppe, liet podium, om den aanwezigen het welkom toe te roepen. Hij schetste den vooruitgang van het getal aange sloten werklieden (dit steeg mert, 215), maar oordeelde dezen vooruitgang veel te gering noemde het een schan de voor de arbeiders-beweging in een stad als Haarlem. Haarlem, waar toch nog zooveel door de arbeiders moet worden gedaan, om zich een menschwaardig bestaan te veroveren. Als bewijs daarvoor memoreerde spre ker de werkloosheid. „Terwijl de ka pitalisten miilioenen opstapelden, le den vele arbeiders in deze stad van rijkdom en weelde gebrek aan het allernoodigste." Zoo wreekt zich, vol gens spreker, het kapitalistische stel sel aan de lijven der arbeiders. Ver betering tis z. i. alleen te verkrijgen door een krachtige organisatie. Dit Mei-feest roept om met nieuwe kracht aan den arbeid te gaan. Waarom hebben zich zoovele v-ereenigingen nog niet bij het H. A. S. aangesloten Waarom de gemeentewerklieden niet, de slagersgezellen, de postbeambten, de onderwijzers, de Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, de coöperatieve vereeniging „Vooruitgang" De voorzitter spoorde alle aanwe zigen aan, om er voor te ijveren, dat 1 Mei 1910 alle genoemde vereenigin- gen, en nog meer, aangesloten zul len zijn. Dan moet de zaal ook voller zijn. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de aangekondigde spreker Mr. Mendels bedankt had. Nu hij zich aan de S. D. P. onttrokken en nog niet vveer aangesloten heeft bij de S. D. A. P., gevoelde hij geen vrijheid om de Mei-vierders tot vereenigen aan te sporen. Eerst had hij gehoopt, dat de twee vex-eenigingen vóór het 1 Mei feest weer één zouden zijn, maar dit is misgeloopen. In een schrijven spoorde Mr. Mendels aan. te zorgen, dat de hereeniging in elk geval voor liet volgende Mei-feest verkregen zal zijn. (Luid applaus). Nu trad als feestredenaar op de heer Loopuit, van Amsterdam. Deze ving aan met de uiteenzetting van de opkomst der- Mei-vieringen. Nu wordt voor den 20sten keer dit Mei-feest ge vierd. In alle landen vereendgen de arbeiders zich om te protesteeren te gen de overheersching van het kapi talisme. Zij gevoelen zich op dezen feestdag één, en weten, dat het Mei feest een internationale beweging is. Zes of zeven millioen georganiseerde arbeiders vieren dit feest. Wijzende op den banier van de S. D. A. P. zei spieker deze kleur getuigt van het bloed, dat de arbei ders al in hun strijd tegen de over- heerschers hebben opgeofferd, „maar het spreekt ook van het bloed, dat de arbeiders desnoods, wanneer het noo- ddg is, zullen willen vergieten voor de verkr'""tog van de vrijheid. Hierna verdedigde de spreker de Mei-leuzen. Ie. Op voor den wettelijken acht- urigen arbexlsdag. Spreker betoogde, dat de arbeiders veel te lang moeten werken, om als fatsoenlijke men- schen te leven, zich aan hun ontwik keling en hun gezin te wijden. 2e. Op voor algemeen kiesrecht. Zonder het algemeen stemrecht kan de macht van het proletariaat niet lot uiting komen. 3e. Op voor den algemeenen we reldvrede. De mogendheden beijveren zich om geld en burgers op te offe ren voor hun oorlogswaan. Daaraan moeit eeu einde gemaakt worden. Tenslotte spoorde de spreker tot krachtige organisatie aan. De rede van den heer Loopuit werd tie i-h aaldel ijk door applaus onderbro ken. Hierna liet de muziek- en zangver e-eniging zeer weer hooren. De too- neeivereeniging „Vooruitgang" gaf een opvoering van „Het puntje", een politieke schets van H. Heyermans. Er werd een collecte gehouden, waarvan 2/3 voor de stakers to Maastricht en 1/3 voor de stakers to Alkmaar bestemd was. Na de feestvergadering trokken ve le aanwezigen naar het café „Con cordia", dat tot 2 uur permissie had, om daar nosc tia. te feesten. Een muzikale medewerker schrijft ons hierover Van de muziekvereeniging „Voor uitgang" hoorden wij eenige num mers, die getuigden van ernstige stu die "der uitvoerenden en pittige lei ding van hun directeur. Hoewel de vereen igtog nog kort bestaat, werd er tamelijk zuiver gespeeld, en wij geloovan, dat, zoo deze vereenaging zich in een groote uitbreiding, en daardoor betere bezetting mag ver heugen, zij gaarne gehoord zal wor den op dergelijke feesten. Vooral eeni ge begeleiding-instrumenten, als al to's en saxaphones, zouden het ge heel veel beter maken, terwijl een andere plaatsing of opstelling dei- partijen, b.v. de le cl ai'toetten Hnka van den directeur, zooals dat ge woonte is, een beter aanzien aan dit nog maar kleine orkestje geven zou. In ieder geval zoo maar doorgaan, heeren 1 Door een klein gemengd koortje „De Stem des Volks" werden eenige toepasselijke liederen zuiver gezon gen. Den ongenoeinden, maar zoo wij weten alleszins bekwamen directeur compli men te-aren wij over de wijze, waarop hij „roeiende met de riemen die hij had", zijn schuitje over de on effen baren to veilige haven wist te brengen. Beide vereen igingen hadden veel succes. K. De Mei-vierders onder de leuze „Op voor de algemeenie werkstaking" had den beslag gelegd op cte bovenzaal van de Vereenaging, die geheel met belangstellenden gevuld was. De muzjekvereeaiiigiing „Voorwaarts" en de zangvereeingtog „Excelsior", onder Leiding van den beer P. de No bel, gaven eerst eenige verdienstelijk uitgevoerde nummertjes, waarmee ze veel succes hadden. Daarna verkreeg de heer B. Rein- dorp uit Den Haag liet woord, om de Mei-leuze toe te lichten. Spreker begon met op den vooruit- gong van het socioLsme te wijzen. In dezen lentetijd is tusschen natuur en mensch een eenheid aanwezig die door velen niet gezien wordt. Reeds in de oudheid trachtten de volken hun feesten naai' de natuur in te richten, getuige hun godsdienstige jubeldagen. Daarna over de slavernij sprekend, zei spreker, dat deze z. i. zij het dan ook in gansch anderen votrm en onder gansch anderen naam ook in onze dagen nog voortleeft; in 't eco nomische leven der standen is in den grond van de zaak niets veranderd. De revolutionnair-socialistische bewe ging nu heeft zich tot taak gesteld, de economische grondslagen der tegen woordige maatschappij te doen over gaan in het socialistisch stelsel. De 1-Mei-dag moet een dag van krachts- uLttog voor het proletariaat zijn. Spr. betreurde het ten zeerste, dat er twee arbeidersgroepen zij» "e vijandig te genover eikaar staa-i., waar zij eigen lijk één machtigen bond moesten vor men. Een buitenstaander moet hier door onwillekeurig in de meening ko men, dat natuurlijke eensgezindheid in 't socialisme onmogelijk is. Al mag dan de uiterlijke beweging der Mei-meetings steeds minder wor den, innerlijk giroeit het socialisme steeds aan. Daarop schetste spreker de geschiedenis der Mei-betoog togen, waarna hij aantoonde, dat, volgens zijn meening, do algemeene werksta king het eenige middel is om de macht van het kapitalisme te vernie tigen. De libertair-socialisten verwachten niets van de parlementair-socialisten. Hoe lang zijn de parlementairen al aan 't werk, zonder dat Lets beteeke- nends is verkregen? De arbeiders moeten zelf de hand aan de ploeg slaan. De grondslag van de kapitalis tische maatschappij moet to den kern bestreden warden. De bezittende klas se leeft van den gedwongen arbeid van de werklieden. Nu moeten de werklieden hun macht heb bars doen gevoelen, dat ze verandering van za ken wenschen. Ze moeten zoo nu en don hun arbeid aan de bezittende klasse onthouden. De arbeidsbewe ging heeft alleen hedl te verwachten van de directe actie en daarom moet 't Mei-feest gevierd warden onder de leuze „Op voor de algemeene werk staking." De vrije associatie van den arbeid moet bevorderd worden. Als voorbeeld van de kracht die die arbeiders ontwikkelen kunnen, noem de spr. de staking der Parijsohe post- en telegraafbeambten,: Onder luid applaus besloot 6pr. zijn met vuur uitgesproken rede. Daarop weird bij acclamatie een mo tie aagenomen: „De openbare vergadering, gehou den op den len Mei door acht orga nisaties, staande op onafhankelijk standpunt te Haarlem, protesteert ten sterkste tegen het optreden der rcgoertog ln zake den dienstweigeraar Kamper. en spreekt haar volle sympathie uit met de handelwijze van Kamper, waar hij zijn overtuiging als individu tracht uit te leven. St. C a n i s i u s-s c h o o 1. Hedenochtend te 10 ure had die plechtige inwijding plaats van de nieuw gebouwde Roomech-Kathoiieke St. Canisius-school in de Linschoten- straat, alhier. De rector van bet gesticht St. Jo hannes de Deo, de zeer eerw. heer Th, J. A. Bosman, deed in een keuri ge rede de groote moeilijkheden uit komen, waarmede de oprichting ge paard gegaan was. In Augustus van 't vorige jaar werd de eerste steen gelegd, wat voor dje Haarlemsche ka tholieken in 't algemeen en voor die van Onze Lieve Vrouwe-parochie to 't bijzoaider een gebeurtenis van groo te beteekenis is geweest. Voor de spoe dige voltooiing van den bouw komt den architect, dien heer C. L. M. Rob bers een woord van bijzondere hulde toe. Spieker noemde die school, die een werkelijk sieraad is voor 't stads- ged»eelte waarin ze ligt, een bouw werk dat niet alleen door katholieken, maar ook door Protest tinten met vreugde zal begroet worden. liet is een monument van geloof, trouw en Liefde. Daarna richtte de spreker zich tot de kinderen, die later de voordeelen van katholiek onderwijs zullen leeren inzien. Door langdurig applaus gaf 't tal rijke publiek zijn instemming met 't gesprokene te kennen. Vervolgens werd het schoolgebouw gewijd. Toen men weer Ln 't gebouw was te ruggekeerd, besteeg Dr. Th. ,M. Vla ming hot spreekgestoelte en bracht in een geestige rede dank aan allen, die medegewerkt hadden aan de tot stand koming van de Inrichting. Spreker hoopte dat hij ten opzichte van de on derwijzers een goede keus mocht ge daan hebben. Op portretten van de Paus en Ko ningin Wilhelmina wijzend, drong Dr. Vlaming er bij de kinderen op aan, steeds goed hun best te doen om niet alleen tot ijverige en vrome katholieken, maar ook tot trouwe on derdanen van Koningin Wilhelmina op te groeien, mocht liet ook zijn tot onderdanen van Koningin Juliana. Een donderend hoera van de aanwe zige leerlingen gaf een spontane ui ting aan hun gevoelens. Dr. Vlaming had blijkbaar de rechte «naar bij hen weten aan te roeren. Hierop zongen ze een lied op de wijs van: ,,'t Is plicht dat iedere jongen", dat geest driftvol door de groote ruimte weer klonk. Toen nog een „Lang zal Ze leven" ter eere van prinses Juliana en een Wilhelmus van Nassau wen, dat door dte aanwezigen staande aan gehoord werd. Hierna was de plechtigheid aige- loopan„ Haarl. Brandverz.-Mij. De aandeelhoudersvergadering der HaarL Brandverz. Maatschappij keur de Zaterdag rekening en dividend (IS pot. goed en herkoos als commissaris sen de heeren jhr. mr. P. Tedtog van Berkhout en Jhr. F. Tedtog van Berkhout. Mededeeling werd gedaan van de benoeming van mr. W. F. C. C. Pijn- acker Hoirdijk tot procuratiehouder met den persoonlijken titel van odj.- directeur met 15 Juli a.a. Tegen de tram aan. Een huzaar, die Zaterdagavond om half twaalf, beschonken naar de ka zerne wilde terugkeenem. Liep op den hoek van de Damstraat en het Klok- huispleim tegan een tramwagen der E. N. E. T. op. De man verwondde zich daarbij aan het hoofd. Hij werd naar het St. Elizabeth's gaaihuig overgebracht., STUKKEN VAN DEN RAAD. Herbenoeming Gemeente geneesheer. De heer A. van Dam, arts alhier, verzoekt den Raad hem te herbenoe men a Benoeming onderwijzer. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan school 2, wegens benoeming van den onderwijzer G. Blok aan de 3e Burgerschool 1. D. Ridder, te IJrnuiden. 2. A. Klok en J. W. van den Bo- gaardt, belden werkzaam aan school no. 11. De eei'stvoorgedragene is reeds be noemd tot onderwijzer aan school no. 11maar bij de algemeene toela ting voor nieuwe leerlingen op 1 April is gebleken, dat het aantal klas sen op school 11 met enkele kan ver minderd worden. Daarom is de heer De Ridder weer voorgedragen voor school 2. Verkoop gemeentegrond. B. en W. stellen den Raad voor, aan dr. M. BruyeJ te verkoopen een gedeelte grond aan het Wijde Gelde- looze Pad, ter grootte van ongeveer 350 vierk. M. tegen een prijs van 13 per vierk. M. De Zevende Klasse. Ingekomen is het reeds vermelde adres van de afd. Haarlem van liet N. O. G., houdende betuiging van in stemming met het voorstel van mr. J. H. Thied, inzake de invoering van een 7de klasse. De afd. Haarlem van den Bond van NederL Onderw. adresseert mede in dien zin, daarbij de indiening van het voorstel van B. en XV. betreurende, daar zij van meening Is, dat elke leerling de gelegenheid behoort te hebben, een nieuwen cursus te door- loopen, na het voleindigen van het 6de leerjaar. KUNST ZIJ ONS DOEL. Dit Teekencollege hield Woensdag j.l. zijn Aprilvergadertog. Het uitge bracht jaarverslag vermeldde den al- gemeenen toestand als gunstig het ledental ging vooruit, er waren 56 werkende en 61 "kunstlievende leden. In het jaar '08—'09 werden 5 kunst beschouwingen, alle in het Bronge bouw gehouden, meerendeels goed be zocht, ondervonden de exposities „Krabbé" en die van de inzendingen der werkende leden, de meeste be langstelling. Aan particulieren werd een viertaJ kunstwerken verkocht. De openstelling overdag blijkt bij voortduring een goede maatregel. De teekeuaveudatx ci§ V\ aag wer den iv-es uiaai s weeks gehouden. Er werd dikwerf hard gewerkt. Een aangenomen regiementsioevoe- ging maakt 't mogelijk, beoefenaren uer beeldende kunsten, ilie tijdelijk te Haarlem verblijf houden, voor den duur van een maand te introducee- ren. Voor de verloting werden zeven kunstwerken aangekocht van de na volgende kunstenaarsMonniken dam, v. Reekum, mej. lJzerdraat, Huismans, Boot, Vaarzon Morel en Graadt van Roggen. Een advertentie in dit nummer meldt den kunstlievenden leden op welke nummers de werken gevallen zijn. Gedurende deze week zijn zij ge- etaleerd hij den boekhandel Droste in de Groote Houtstraat. ZANG EN VRIENDSCHAP. Het concert van onze Koninklijke Liedertafel voor Woensdag bevat een reeks van vaderlandsche liederen voor koor, benevens een pas gecom poneerde feestzang voor koor en alt solo. De muziek is van den heer W. Robert, directeur der liedertafel, de woorden zijn van den lieer J. van Breemea Jzn., die reeds vaker bij feestelijke gelegenheden aardige ge dichtjes ten beste gaf. De altsolo zal door Mej. Her mine Scholten gezangen worden. Bij het binnentreden to de concert zaal ontvangen alle toehoo&xlers den tekst van het volkslied, dat hun ver zocht wondt mee te zingen. De avond zal een uiting zijn van groote vaderlandsliefde in deze feest dagen. HolL Voorschotbank. De aandeelhoudersvergadering van de Holl. Voorschotbank herkoos mr. A. A. Land als commissaris. Besloten werd geen schuldbrieven uit te laten. Van nacht heeft het flink gevroren; to den vroegen morgen wa ren de velden wit en lag een vliesje lis to de slcoten. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. EEN WOORD VAN WAARSCHU- WING AAN OUDERS EN VOOGDEN VAN AANSTAANDE LOTELINGEN. Ons wordt verzocht het navolgende te plaatsen: Na indeeling der militie worden de militaire autoriteiten herhaaldelijk lastig gevallen met verzoeken van ou ders of voogden van miliciens om overplaatsing van hun zoon of pupil- naar een ander garnizoen. Die verzoolden worden in den regel geweigerd op grand van de omstan digheid, dat ieder loteltog het tegen woordig in iegen hand heeft 't garni zoen te kiezen, waar hij zijn dienst tijd wensclit te vervullen. Maar hij kan nog uit zijn oogpunt beschouwd een grootor voordeel deel achtig worden. Hij kan zijn eersten oefentijd bij de infanterie en vesting artillerie zien bekorten tot 4 maanden (in plaats van 8 1/2 maand). Om deze voorrechten te erlangen behoeft de aanstaande loteltog slechts twee achtereenvolgende wintertij d- perken, (van 1 Oct. tot einde Januari d.a.v.) gedurende minstens vier uren par week, te hebben deelgenomen aan de vrijwillige oefeningen in den wa penhandel, die jaarlijks in de garni zoensplaatsen en gemeenten, waar zich minstens 20 liefhebbers hebben aangemeld worden gehouden. Behalve dat het deelnemen aan die oefeningen dus later gedurende den diensttijd giroote voordeelen geeft, vor men zij al dadelijk een aangename err nuttige afwisseling na afloop van de dikwijls eentonige dagtaak. Lichamelijk wordt men, onder toe zicht van officieren, ontwikkeld door onderofficieren van het leger of de re serve en men oefent zich in gymnas tiek en schieten, zonder dat zulks den deelnemers een cent kost. Men ziet het, het legerbestuur doel alles wat liet kan om het den aan staanden loteltog zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te maken. Profiteert deze nu niet van het mi litaire vooronderricht, dan zal hij het zich zeiven later hebben te wijten, in dien hij kameraden voordeelen ziet genieten, diie hij zelf in dienst zal moe ten derven. Voor hen, die een verbintenis bij het reservekader zouden wenschen aan te gaan, bieden de vrijwillige wa penoefeningen ook een welkomen ge legenheid om zich te bekwamen. Zulke jongelieden kunnen in één wtotertijdperk of een gedeelte daar van het getuigschrift voor lichamelij ke geoefendheid dat moet warden overgelegd om eene verbintenis bij het reservekader te kunnen aangaan verwerven. Ook in den a.s. winter zullen de vrijwillige wapenoefeningen weder in Haarlem en omliggende gemeenten plaats hebben. Het eenige, wat tot deelneming aan die oefenbigeji dient verricht te worden is, zich vóór 1 Juni a.s. op te geven ten bureele van den comman deer en de officier van het 10e Regi ment infanterie of ln gemeenten, waar geen garnizoen aanwezig is bij den burgemeester. Jongelieden, die eene verbintenis bij het reservekader wenschen aan te gaan kunnen evenwel ten allen tijde tot liet onderricht worden toegelaten. Ten slotte worde nog vermeld, dat aan liet onderricht kunnen deelnemen alle jongelieden van 16 tot 24 jaren. „HARMONIE*. De muziekvereeniging „Harmonie" had gisteren het voorrecht bij de ma- tinée in de Soc. „Vereeniging" in haar midden te zien haar bescherm. Yrouw, mevr. Visser van Hazerswou- doVan Merlen en den componist, den heer Schweinsberg, uit Nijmegen. Voor de eerste maal werd nl. uitge voerd de tweede Hollandsche Rhap- sodie van genoemden componist. De „Harmome" bad eenigen tijd geleden met zooveel welslagen op eeu wed- strijd de 1ste Rhapsodie van dezen componist ten gehoore gebracht, dat de heer Schweinsberg den heer Hoff- meoster de eerste uitvoering der vol gende compositie beloofde. In het hier en daar zeer zwaar ge tost.rumen teerde muziekstuk waren de motieven voldoende uitgewerkt en gaan vloeiend in elkander over, zon- der de karaktereenheid te schaden. De uitvoering was over 't algemeen zeer te prijzen. Zij lokte warme bij-' valsbetuigtogen uit en men rustte niet

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1