NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws FEUILLETON Een dappere Vrouw 26e Jaargang, No. 7980 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 3 MSI 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1.23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1*30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Oflllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem D 0.37 H 9 a „de omstreken en franco per post 0.45 Vennoofacbap Loorens Custer. Directeur J. C. PEEREB00JL ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0. SC Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie) Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724 Drutfeerl]! Znlder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Baitenlandsch Overzicht VON BüLOW OVER ONS LAND EN VORSTENHUIS. Heel de oude en nieuwe wereld heeft thans den blik naar Nederland gewend verheugt rich over de moe dervreugde van ,,de sympathieke Ko ningin Wilhelmina" en wenscht ons land geluk, met den Yoortbloei van 't Oranje-geslacht. Zaterdag gaven we een uitvoerig overzicht van de artikelen der Duit sche, Fransche, Engelsche, Italiaan- sclie en Belgische couranten, die al le, zonder uitzondering, vriendelijk ln hun oordeel waren. Van alle buitenlandache hoven wer den in den Haag felicitatie-telegram men ontvangen. En zouden dit allemaal ij dele woor den zijn? We hebben gelukkig reden, om er méér waarde aan te hechten. 't Is te begrijpen, dat de politiek een gewichtige rol in deze buitenlandache beschouwingen bekleedt. Vooral wat Duitschland betreft. Daarom la 'twel interessant te lezen, wat de Duitsche rijkskanselier in zijn onderhoud met den Telegraaf-correspondent ge zegd heeft. Vorst Von Bülow ving aan met te zeggen, dat 't hem veel genoe gen deed, dat hij aan Holland kon zeggen, hoe hij over de zaken denkt. „Laat ik beginnen met u en uw volk geluk te wenschen. Ik ben zelf zoo blij, dat uw lieve Koningin dit giroote moe der gel uk deelachtig is geworden. Bij zonder heeft 't mij getroffen hoe wel wij het toch wed allen wisten hoe verknocht het Hollandsche volk is aan liet Huis der Oranje vorsten, en hoe heel uw natie de blijde ver wachting heeft meegeleefd. „Men dweept bij u met de geschie denis. Gij zijt een volk, dat niet ver geet, dat eerbied heeft voor het oude en hoog houdt wat uw roemrijke hel den gewrocht hebben. Neen, het Hoi- landsclie volk vergeet niet. En wat het mooiste issteeds opnieuw geeft het bewijzen van veerkracht van veerkracht van nieuw leven. Gij leeft voort in uwe geschiedenis een historisch volk. „Ik vind de liefde van u, Nederlan ders, voor uw hooggeëerde Koningin een der diepst gaande feiten van de ze twintigste eeuw. Gij zijt een voor beeld voor alle beschaafde volkeren." .Durchlaucht, (zoo vroeg de verslag, gever) is het u niet bekend, dat wij in Nederland nogal eens angstig heb ben uitgekeken naar onzen steeds grooter wordenden buurman Zou het, nu de blijde verwachting een blijde gebeurtenis geworden is, niet goed zyn, om den Nederlanders eens openlijk te zeggen, hoe gij over de verhouding tussclien die twee Lan den denkt?" De rijkskanselier luisterde aan dachtig toe met een klein weinig ver wondering. Hij glimlachte niet meer, zijn gelaat stond heel ernstig, toen hij woordelijk het volgende zei „Zeker I ik heb ook dikwijls genoeg onzinnigheden over een optreden van het Duitsche rijk gelezen en moeten aanhooren. Ik kan u ten stelligste verzekeren, dat nooit een Duit- scher met een beetje vernuft er over gedacht heeft, Holland te annexee- ren. Do gedachte alléén is absoluut krankzinnig. Nooit!" zei de vorst kortaf. „Wij, Duitschers, ver langen allen om met uw volk in do grootste vriendschap te le ven. Wij kennen allen uw roemrijke geschiedenis, houden van dat kleine, maar onbevreesde volk. En wat men ook zeggen of schrijven mag, om ons van baatzucht te betichten, weetdat Duitschland er niet aan denkt, om de De Jong-Turken bleken de Oud-Tur ken evenwel de baas, zoodat van de ze slachting niets gekomen is. Althans niet in Europeesch Tur kije. De onlusten in Klein-Azië staan ongetwijfeld met de contra-revolutie onafbankedij kheid van hei Nederland- f van 13 April in verband. De Oud- sche volk te belagen. „Wij vereeren uw Koningin zoo mogelijk nog meer en zonder eengle bijgedachte sinds Hare Majesteit een Duitschen Hertog waardig heeft gekeurd met Haar te huwen. Dit zijn t banden, die de volkeren binden kun- J nen. En zoo ik hoor, heeft de Prlns- Gemaal het hart der Nederlanders ge wonnen. Hare Majesteit de Koimig- tn is, zooals gij weet, een groote Vriendin van Keizer Wilhelm. Alles te zaom, ligt het toch voor de hand dat wij, Duitschers, niet anders kun nen zijn, dan de vrienden der Hollanders. „Wij kennen uw mannen van kun sten en wetenschappen. Gij kent de onzen. Uw land staat wijd open voor al liet goede en toch blijft gij conser vatief, uw goede instellingen ge trouw. Zoo doen wij ook. Holland heeft door de eeuwen heen bewezen een staat te zijn, waar vreuj en voor spoed en welvaart heerschen. En niet met caeelij, aa&at mdt hooge achting eeren wij uw Land." VON BüLOW KOMT NAAR NEDERLAND De correspondent vroeg„Bent u wel eens ie Holland geweest?" Het antwoord was „Tot mijn spijt ben ik er nooit ge weest. Ik moet het met schaamte be kennen. Maar 't is mijn stellige plan, om zoo spoedig mogelijk uw land te bezoeken. Ik heb er »oo dikwijlsnaar verlangdals ik 's zomers in Nor- derney zit, kan ik bijna de duinm van Holland zien. Maar ik wil ex- heen ik moet dat mooie Amsterdam, HAARLEM, Den Haag, Rottendam en al die andere bekende steden loeren kennen. Ik reis zoo weinig", zuchtte de rijkskanselier. Verslaggever„Stelt u het maar niet te lang uit, Durchlaucht. De reis is zoo kort in 10 uur van Berlijn naar Amsterdam.... en men kent u in Holland I Daar heeft de Holland sche pers wel voor gezorgd...." Von Bübow „Ik moet uw land, uw volk leeren kennen. Men geniet zoo, wanneer men in het land, waar de bakermat der kunstenaars geweest, de prachtigste kunstschatten leert kennen. Ais ik dezen zomer tijd kan vinden.... we zuilen zien." Bij het afscheid zei Von Bülow Vaarwel 1 Groet uw volk en wensch liet nogmaals geluk met het Koning- iano-Kind.... en laat ons hopen, dat uw lieve Koningin spoedig hersteld zal zijn." Tot zoover het interview. Zullen de heethoofdigen, die altijd droomen van Duitsche annexatie plannen, nu een beetje geruster sla pen? Er is reden voor l UIT 'T TURKENLAND. De onttroonde Sultan, die nu tn een villa te Salonika is opgesloten, zal door de Jong-Turken voor een krijgs raad terecht gesteld worden. Nu, aan feiten voor een acte van beschuldi ging zal 't niet ontbreken, 't Onder zoek der laatste dagen, heeft uitge maakt, dat de muiters van 13 April onder leiding van den Sultan een enorme slachting op touw gezet had den. Turken hebben hier eerst de Arme niërs om hals gebracht en vormen nu een leger om de Oud-Turksche heer schappij te herstellen. Nu wordt de heilige oorlog tegen de Jong-Turken gepredikt Zijn er nieuwe woelingen in 't voor uitzicht De laatste misdaad van den ex- Sultan is door dezen bedreven, op den ochtend, dot de Jong-Turken Kon- stantinopel binnenrukten. Abdoel-Hamid liet, in de overtui ging, dat men hem ter dood zou bren gen, een schoon jong Circassisch meisje, dat de twee laatste Jaren zij ne gunstelinge was geweest, zweren, dat zij na zijn dood nimmer zouhei^- trouwen. Het meisje legde op den Ko ran den eed af, maar razend van ja- loarschheid en wanhoop haalde de Sultan niettemin een revolver tevoor schijn en schoot haar met eigen hand dood. Wat zullen de Jong-Turken met Sultan doen? Zal zijn hoofd op het schavot val len DE 1-MEI-VIERINGEN. De betoogingen ln de verschillen de steden Parijs, Madrid, Weenen, Brussel, Rome, Antwerpen, Berlijn, enz. zijn kalm verloopen. De rust werd niet verstoord, alleen had te Parijs een vrij onbeduidende botsing tusschen betoogers en politie-ageaiten plaats, 't Bleek alleen bij een paar vuistslagen. De telegraafbeambten to Parijs ma nifesteerden tegen 't aangekondigde ontslag van zeven collega's, dae naar den zin van de landsbestuurders te veel propaganda hadden gemaakt Tengevolge dezer manifestatie zijn weer vier beambten geschorst. Er wordt gemompeld over een nieu we staking. Te Buenos-Ayres had een botsing plaats tusschen manifestanten en po litie. Volgens officieele verklaringen vuurde een troep anarchisten op de agenten, waarvan er 5 gewond wer den. De politie beantwoordde hierop dit vuren. Er werden 5 menschen gedood en velen gewond. Volgens de Laatste be richten zijn verscheidene gewonden reeds aan hun kwetsuren bezweken. Het aantal dooden zou 12 bedragen, dat der gewonden een honderdtal. Er hadden talrijke arrestaties plaats. DE ONAFHANKELIJKHEID VAN BULGARIJE. Zaterdagavond bood het diploma tieke korps in tegenwooixLiglieid van den minister van Buitenlandsche Za ken, den koning zijne gelukwenschen aan, naar aanleiding van de erken ning van Bulgarije's onafhankelijk heid. De deken van de gezanten der vreemde mogendheden richtte zich tot den koning met een toespraak, waarin hij zeide „De vei-tegenwoordigers der vreem de mogend lieden haasten zich, u hunne eerbiedige gelukwenschen aan te bieden ter gelegeniieid van de ge lukkige gebeurtenis, die met zoo hoogeli'k verdiend succes het stroven van Bulgarije bekroont. „Het is met een gevoel van leven dige blijdschap, dat wij het besluit hebben begroet van het werk ©ener natie, waarvan wij sedert lang met beslist sympathieke belangstelling de voorwaarts schrijdende evolutie vol gen, een evolutie, waaraan Uwe Ma jesteit zich met zooveel geluk wijdt." Koning Ferdinand antwoordde hieroD „Ik gevoel mij zeer getroffen door de beminnelijke gelukwexxsohen. wel ke gij daar vertolkt hebt. Gij hebt sedert lang de pogingen van mijn land gevolgd, pogingen, waaraan ik heb medegewerkt, om haar een ge rechte en vreedzame richting te geven en om haar den weg der beschaving en van don vooruitgang te doen vol gen. Ik kan dus niet twijfelen aan de sympathie, waarmede gij thans de bekroning dier pogingen begroet." Na deze redevoeringen had een gala diner slaafs. DE REVOLUTIE IN PERZIë. De Teheransclie correspondent van de Echo de Paris verzekert, dat men O'- Dinsdag, den dag voor den ver jaardag van den Sjah, de afkondiging van do grondwet verwacht. Er Is reeds een kieswet ontworpen. We zullen afwachten Weldadigheid Naar Ver mogen. MaancLélijksch overzicht van de Var- eeniging Weldadigheid Naar Vermo gen. Boekjaar 1 November 190831 October 1909. Voor behoeftigan werd toegestaan van 1 November 1908 bot 80 April 1909: Brood en levensmidelen f 1762.17 brandstoffen 395.14ligging- en klee- dingstukken 19.85; in geld 3509.48. Totaal 5686.64. Professor Kouwer. Prof. dr. B. J. Kouwer, die de eer had H. M. de Koningin hulp te ver- leenen, werd den 31en Augustus 1861 te Worrnerveer geboren. Den Gen De cember 1884 werd hij tot rued, doctor bevorderd op een dissertatie„Ver slag dei' verloskundige kliniek en po likliniek van het academisch zieken huis te Leiden over 188384". Een jaar te vo-recu was hij assistent ge worden van prof. Simon Thomas, een betrekkipg, die hij ongeveer drie ja ren waarnam, waarna hij zich in Maart 1886 te Haarlem vestigde als chirurg en gynaecoloog. In Juli von liet volgend jaar werd dr. Kouwer benoemd tot cliirurg van het Groote of SintrElisabetli-gasthuis, als hoedanig hij werkzaam was, toen op 21 October 1898 zijn benoeming tot hoogloeraar in verloskunde en gynae cologie in de „Staatscourant" ver scheen. Rubriek voor Vragen Qeabonneerdeu hebben hot voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, iu te zenden by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos Ïegeven en, voor sooveel niogeiyk ie, den ag na de inzending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van don inzender vormeiden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Op welken datum is hat j vergunningsrecht in werking getre- i den (Bedoeld wordt dat elke tapper of slijter het woord vergunning zicht baar moest hebben geplaatst.) ANTWOORD. 1 November 1881. VRAAG. Mijne dochter heeft zich verhuurd als dienstbode, om met Mei in dienst te treden. Nu zou zij daar graag af willen. De godspenning neeft zij ontvangen, maar geen con tract geteekend. Is het nu voldoende dat zij de godspenning terugzendt? ANTWOORD. Al geeft men de godspenning terug, de overeenkomst wordt daardoor niet verbroken en men kan vorderen, dat dezelve worde nagekomen. Natuurlijk kan men iemand niet lichamelijk dwingen, maar dan kon. schadevergoeding worden gevorderd- Het beste ie, dat u de godepenning met een beleef den brief terugzendt, onder vermelding van de gronden, waarop het besluit rust; dan hebt u den meesten kans, dat mevrouw in de zaak berusten zal. Uit de Omstreken RAADSVERGADERING TE H1LLEGOM. Bij de opening der vergadering houdt de Voorzitter eene toespraak tier gelegenheid van de geboorte van een Prinses in Ons Vorstenhuis. Medegedeeld worden de sedert de vorige vergadering ingekomen stuk ken. Het verslag en de winst-, balans en verliesrekening van de gasfabriek wordt aangeboden die ter visie zal liggen en de volgende vergadering zal worden behandeld. Na lange discussiën wordt vastge steld de rooilijn voor een bakkerij van de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Ondierling Belang" alhier ln de Hofstraat, welke rooilijn werd bepaald op 4 Meter uit liet hart van de straat, tengevolge waarvan het bouwplan zal moeten worden veranderd. Aan de Harmoniekapel „HilLegom" werd verhuurd het Gymnastieklokaal voor hare repetitiën één avond per week voor f 12.50 per jaar. Aan een drietal onderwijzeressen werd eene periodieke verhoogiing hunner jaarwedde toegekend.- Besloten werd tot het richten van een adres aan H. M. de Koningin in zake het Middelbaar Onderwijs te Haarlem voor de bui ten k.1 nderem Tot makelaar werd benoemd de heer D. Flentrop alhier, in mobilair. Op voorstel van het raadslid Bal vers werd in de instructie van de on derwijzers eene bepaling opgenomen, waarbij onderwijzeressen, die in het huwelijk treden, worden geacht eer vol ontslag uit hunne betrekking te hebben gevraagd met ingang van den dag van liet huwelijk. Ook het adres van de Commissie voor de feesten bij gelegenheid van de geboorte van een Oranjetelg lokte nog al wat bespreking uit, niet zoo zeer over de reden van feestviering, maar meer over het financieele ge deelte. De financiën der gemeente zijn nu niet zoo heel rooskleurig om maar weer eens een flinke subsidte te geven. Daarom werd eene motie van den heer H. Veldhuijzen van Zanten aangenomen, waarbij in hoofdzaak voor dit feest bij uitnemendheid b* schikbaar te stellen, en dat alleen in geval de inzameling niet groot genoeg zou zijn de gemeente een bijdrage zou verleenen van hoogstens 500. Verder werd beschikt over een ge deel te van het saldo der gasfabriek over 1908 tot een bedrag van f 2000, terwijl bovendien de hoofdelijke om slag voor 1909 nog werd verhoogd met f 2810.31. 't Wordt hier lang niet goedkoop voor een dorp. Vervolgens ging de Raad over in comité generaal ter behandeling van reclames der plaatselijke belasting. Binnenland HOE T BLIJDE NIEUWS BEKEND WERD. „De Tijd" schrijft: „Het eerste bericht van den geluk kigen afloop weird Vrijdagochtend aan de wachtende journalisten, die ten Paleize zeer heusch en welwillend door jhr. Van Geen, particulier se cretaris van Hare Majesteit werden ontvangen, medegedeeld door een dei dienstknechten. Daar waren ©r, die 50 uur achtereen hadden gewaakt. Plotseling geloop, geren. Een livrei- knecht komt de binnenplaats oven- rennen. Volgt een hofdame. Elegant toilet, blootshoofds. Wat nu? Zij val len haast op een dienstknecht, die van boven komt en hun toeroept: „Het is een Prinses'... ©en Prinses... eine Prinzessin... urne Princesse... a Prin cess... klinkt het rondom. Geboorte 7 uur 3 minuten en bo vendien het eerste bulletin, geredi geerd door prof. Kouwer en dr. Roes- singh: Hare Majesteit maakt het uit nemend... De hoofdportier en z'n lakeien wis ten nog van niets en zelfs in den rechtervleugel van het paleis was het nieuws nog niet doorgedrongen. Ve len van het personeel sliepen nog. Maar met de medici en de zusters, waakte de Koningin-Moeder en de Prins. Prins Hendrik was tegen vij ven op ©en veldbed m de nabijheid vain H. M.'s gewone slaapkamer waar de gebeurtenis plaats greep gaan rusten. Om 6 uur werd hij ge roepen. De Koningin-Moeder verliet haar dochter geen oogenblik en toon de zich zelf uiterst kalm. Zonder dat eenig gerucht naar buiten op de gan gen was doorgedrongen, was H M. Koningin Wilhelmina om drie minu ten over zeven Moeder geworden van ©en gezonde, flinke dochter. De Prins is de eerste, die liet nieuws komt mededeelen op de gang. De tranen in de oogen, holt hij naar beneden, roept slechts een Prinses... Dat weergalmt door het oude, groote, stille paleis, van onder tot boven; dan plots wordt hij weer Koninklijke Hoogheid. Stram militair, noemt hij de eerste felicitaties in ontvangst van H. M.'s adjudanten. De Koningin zel ve verneemt het nieuws met een glim lach, sluit daarop de oogen, om haar he*ai is het rustig. Zoster De Haa. h met de ver zorging van het us doet haar de Koningin-.', .lor adsisteert werd te kennen gegeven, aan lngeze- j tenen dat de gemeentekas niet in j staat was een flinke subsidie te mis-werk, sen en dat daarom de burgerij werd persoonlijk. Niemand anders mag er uitgenoodigd zelf een groot bedrag bij. Prof. Kouwer toont zich ver- Naar het Engelsch van B. M. Croker. HOOFDSTUK I. Verledene n Toekomst. De storm was gaan liggen en wij hadden de Golf van Biscaye tweehon derd mijl achter ons. toen mijn mede- reizigster en ik uit onze kleine hut kropen om eens een andere atmos feer in te ademen. Daar zaten wij op Nieuwjaarsdag bibberend en in shawls gewikkeld ln den salon. Van binnen hadden wij liet volle gezicht op drie smalle tal'els, waar boven een rij heen en weer zwaaien de lampen. Daarbuiten waren de woeste golven. Geen zeil, geen rook wolk, niets was er te zien. Ik keek naar mijn gezelschap voor het eerst was ik nu Ln de gelegenheid baar uiterlijk op te nemen, ofschoon wij eenige dagen in dezelfde hut hadden doorgebracht. Zij was omstreeks veertig jaar j&ker een achtenswaardige leeftijd in de oogeax van een één-en-twimtig- jarige en had blijkbaar geen moei te gedaan om jonger te schijnen dan zij was. Mevrouw Evans scheen weinig om haai' toilet te geven een nieuwe maar slecht gemaakte blauw-serge japon en een afschuwelijke gember- kleurige shawl. Haar overvloedig donker haar was achteloos wegge streken ©n onder een paar zware wenkbrauwen straalden een paar diepliggende, verstandige oogen. Dit met een leelijken neus en een grooten, welbesneden mond, maakte den in druk vt -i een flink gelaat en een per soonlijkheid, die mij aantrok, en 'k kwam tot de conclusie, dat mijn chaperonne een vrouw was, waarvan ik kon houden en die ik kon vertrou wen. Wij hadden elkaar voor 't eerst ontmoet op den avond, toen de „Smyrna" Tilbury verliet, om naar Bombay koers te zetten, en tot nu toe had höt slechte weer ons belet onze kennismaking voort te zetten. Er is niet veel aanleiding voor gezelligheid Ln een hut van vier viark. Meter, met halve verlichting. Ik was aan de zorg van mevrouw Evans opgedragen. Zij was de nicht van de vriendin van een vriendin wel is waar weinig reden om zich bij iemand aan te bevelen maai' mijn tante had geen kennissen, die naar het verre Oosten op reis gingen, ©n menschen, die ln Indië geweest zirn, zijn er aan gewoon menschen, ate hun volkomen vreemd zijn. voort te helpen, vandaar deze situatie. Maar nu was tijd gekomen om el kaar te leeren kennen en te onder zoeken of wij met eikaar over den weg zouden kunnen komen of niet Mijn chaperonne keek met staren den blik naar buiten, naai' de woest over elkaar heenrollende golven haar gedachten waren ver weg. Plot seling liet zij een zware zucht hooren, schudde haar hoofd en keek mij vra gen aan. Ja, stemde zij glimlachend toe, ik was in gedachten \ardiept. Ik dacht er over, hoe snel de jaren voorbij gegaan waren, als iemand de dertig gepasseerd is. Nu is het weer 1 Januari en die daitum van het vori ge jaar schijnt nog maai' een maand geleden. Dan moet de tijd voor u wel vleugelen gehad hebben, want voor mij zijn de laatste twaalf maanden als met looden schoenen voorbijge gaan. Niets gaat gauwer om dan het retourbiljet naar Bombay. Ik ben thuis geweest met mijn kin-deren; nu ik naar mijn goeden man terug. Dat is de vloek van Indië verdeel de families. Heeft u tot goede voor nemens besloten op den eersten Ja nuari Ik glimlachte en schudde t hoofd. Ik begreep 't wel I en zij zweeg veelbeteekenend. Ik dacht aan het verleden, u aan de toekomst. He laas al mijn beste dagen liggen ach ter mij, terwijl die van u pas begin nen. Lieve plotseling leunde zij voorover en drukte mij de hand. Ik wensch u oen heel gelukkig nieuw jaar. Dank u, antwoordde ik. Ik wensch u van harte hetzelfde. Een heel belangrijk jaar voor u, ging zii voonL Natuurlijk ben ik om trent u op de hoogte gebracht. U ziet er een bróte bedroefd cn ernstig uit, terwijl u een beeld van stralend ge luk behoorde 1e zijn. U is één-en- twLntig jaar, mooi van uiterlijk, flink op reis en op hot punt den man te trouwen, dien ge Liefhebt. Dat is het nu juist, ik weet niet zeker, of ik hein lief heb, antwoordde ik, met onverwachte openhartigheid. De woorden waren bijna in weer wil van mij zelf aan mijn mond ont snapt Waar het hart vol van is loopt de mond van over en in de laatste vier dagen, als ik voorover in mijn kooi lag tegen den raad vaji de moederlek© hofmeesteres in had ik ruimschoots tijd gehad om over alles na te denken, mijn positie na te gaan en te overwegen wat mij te doen stond. En toch is hij mijn plechtan ker ik heb niemand anders op de gieheele wereld. Maar waarom zou ik u met mijn naken lastig vallen Waarom niet Bij die woor den kwam zii meer overeind en keek mij met haar doordringende oogen scherp aan. Ben ik niet uw chape ronne uw moeder voor de reis U is weemoedig gestemd en heeft heim wee, wat nog erger is dan zeeziek te zijn. U mist een vriendelijke tante en nichten. U hoeft haar verlaten, en moet nu naai- hem gaan. Wat mij betreft, ik vind altijd, dat een goed ge?- -ek de hersens en het hart ver heldert. U heeft u uit gebrek aan be zigheid muizenissen in het hoofd ge haald, want met dit weer kon u lezen noch schrijven, ja, zelfs niet eens zien. Zeg mij, wat u is overkomen, u zag er den avond, toen u aan boord kwam, zoo stralend en opgewekt uit. Ik geloof, dat het gegroeid is in een kleine, donkere hut, en alleen een gevolg is van peinzen, stemde ik met een zucht toe. Eu u houdt meer van handelen Ik voor mij houd meer van flink, on gestoord nadenken, en men kan niet beter nadenken dan ln een boot op zee. Zoo'n zeereis heeft iets uitermate rustigs, men wordt niet gestoord door brieven of telegrammen, geen maatschappelijke plichten, geen da- gelijksche bezigheden. Men kan zoo lui zijn als men wil. Men behoeft niet te praten niet bezig gehouden te worden men kan letterlijk een ge heel ander mensch zijn. Het is zelfs niet noodig zichzelf te zijn u is niets anders dan hut 89 I Ja, gij, lieve, ziet vooruitik achteruit. Kom, laten wiï nu van gedachten wisselen. Zal ik beginnen Als 't u belieft, antwoordde ik een beetje aarzelend. U weet zeker, dat mijn echtge noot ambtenaar is van het Bosch we zen en geen gemakkelijk leven heeft? Wij zijn negentien jaar getrouwd ge weest. Ik was van welgestelde familie en trouwde uit liefde. Wij hebben drie kinderen Dick, Milly en Aubrey. Ik heb mijn lieve Milly ver laten, die heel mooi, gevoelig cn eigenzinnig tegenover vreemden is Dick is een knappe jongen, maar ge neigd tot roekeloosheid en zorgeloos heid en Aubrey, mijn kleintje van zeven jaar, die nog nooit te voren van mij gescheiden l« geweest Zij zweeg even om haar stem te bedwingen, en ik zag dat haar diep liggende oogen vol tranen stonden. Ate ik bij de kinderen ben, sta ik duizonu angsten uit over mijn man, en als ik bij hem ben. maak ik mij doodelijk ongerust over de kinderen. Ziedaar, mijn leven. Verder laat mijn gezondheid wel wat te wenscluim over. Ik lijd aan een hartkwaal, die niet zonder gevaar is ik kan leder oogenblik sterven ver van allen, die mij lief zijn en zij hebben moeder nog zoo noodig Toch geef ik den moed niet op, ln de hoop en het ver trouwen, dat wij eens allemaal weer bij elkaar mogen zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5