SCOTT'S Emulsion Jieugd op de gang, daar verneemt men, dat het 'n zeer voorspoedige be valling was. Men waant zich niet meer in een palels, aan een Hof, er Is 'geen etiquette meer. Enkele momen ten slechte Hofmaarschalk graaf van Bylandi geeft zijn bevelen en weldra Js het weer rustig, terwijl daair buiten de jubeltonen gaan weerklinken. H.M. Is gezond, heeft rust noodig. De Prinses woog zeven pond. DE GEBOORTE-AANGIFTE VAN PRINSES JULIANA. In aansluiting met het Zaterdag reeds vermeide, kunnen we over de ze plechtigheid nog 't volgend» mede- deeien De ministers van Justitie en van Buitonlandsche Zaken, zoomede do wethouder, ambtenaar van den Bur gerlijken Stand in Den Haag werden Zaterdagochtend ter gelegenheid der aangifte van de geboorte der Prinses op het Paleis ontvangen door den Hofmaarschalk Graaf van Bvlandt, den ceremoniemeester Baron 'Snouc- kaert van Schauburg en den len Ka merheer Jhr. Van Pabst van Binger- den, die deze ambtelijke autoriteiten naar den salon geleidden, alwaar de gewichtige handeling plaats had. Nadat wethouder De Wilde met den chef der afdeeling van den burgerlij ken stand, don heer Meys, en de bei de ministers-getuigen in de zaal wa ren aangekomen, verscheen ar de Prins, vergezeld door kapitein jhr. Van Suchlelen, zijn adjudant. Z. K. H. begon met ieder der vier hoerende hand te drukken, zeggende..Ik ben toch zoo hartelijk verheugd". Onmiddellijk daarop werd de Prin ses binnengebracht. Een pleegzuster droeg het vorstelijk wicht, dat door Z. K. H. eerst aan den wethouder, daarna aan de getuigen werd ver- toopd. Een kind met blozend gelaat, goed van gewicht, was de indruk die het aanschouwen van de Prinses ach terliet. Vervolgens las de heer Meys den in houd der geboorte-acte voor, welke daarna door partijen werd ondertee kend. De wethouder, de heer De Wild», achtte zijn ambtelijke taak hiermede nog niet afgeioopen, hem werd ver gund een enkel woord te zeggen. Hij zeide tot den gelukkigen vader, dat liet een hooge eer voor den Burgerlij ken Stand van 's-Gravenhage was om in zijne registers te mogen zien aan- geteekend het Vorstelijk Kind, dat zoolang door het Nederlandsche volk verbeid werd. De wethouder hoopte, dot de Prin ses tot in lengte van jaren, onder de levenden in de registers van dein Bur gerlijken Stand moge zijn aan ge tee kend tot vreugde van het Koninklijk Huis »n tot heil en zegen van het dierbaar Vaderland. Onder hartelijke dankzegging voor dezen wensch drukte de Prins-Vader den wethouder de hand. De inschrij ving van iiet heugelijke geboortefeit. was hiermede volbracht De acte van geboorte van de Prin ses is als volgt opgemaakt: Heden, den eersten Mei, negentien ^onderd en negen, heeft Zijne Ko- "fcLinklijke Hoogheid, Hendrik Wladi- mir Albrecht Ernst, Prins der Neder- landen, Iiertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden Schwerin en Rat- zeburg, graaf van Schwerin, heer van de landen Rostock en Stargard, auzoovoorts, enzoovoorts, oud 33 ja ren, aan mij, Hubertus de Wilde, rid der in de Orde van Oranje Nassau, wethouder-ambtenaar van den bur gerlijken stand der gemeente 's-Gra venhage, te kennen gegeven en ver klaard in tegenwoordigheid van mees. ter Antonius Pebrus Laurentius Ne- lissen, oud zeven en vijftig jaren, rid der in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, minister van justitie, en jonKJioer meester Renoke de Ma- rees vau Swmderon, oud acht en veertig jaren, ridder in de Orde van tien -\<xier lands enen Leeuw, minister yan buitenhuuisciie zaken, beiden wo nende arnier, dat liet lvind aan ons voorgesteld wordende en hetwelk is van liet vrouwelijk geslacht, geboren is in het Koninklijk Paleis, gelegen ju net Koordeinde, nummer acht en zesug, binnen deze gemeente, op Vrij dag uen dertigsieu April des jaarsne gentienhonderd en negen, des voor- middags ten ü.50 uremitsgaders dat hetzeilde Kind, genaamd Juliana Louise Emma Marie Wilholmma, Prinses van Oranje-Nassuu, Hertogin van Mecklenburg, eene dochter is van hein, Hendrik ladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg, Vorst van Wen den Schwerin en Ratzeburg, graaf van Schwerin, hear van de landen Rostock en Stargard, enzoovoorts, en .van Zijne Koninklijke Gemalinne, auio iwajeste.t vv nheiiniua Helena ■fuuiiua Maria, Koningin der Keuer- iuuu*üi, Prinses van uraiije-Nassau, liojiogni van Mecklenburg, enzoo- "•ouris, enzoovoorts, beiden residee- reiiuè te 's-tiia\ óiiJiagc neb ik, amb tenaar van oen burgerlijken stand der gemeente 's-Graveuiiage, daarvan teu Paleize bovenbedoeld deze acte Opgemaakt, die door Zijne Koninklij ke Hoogneid, de beide getuigen eu mij, na voorlezing is onderleekend. VERSPREIDE BERICHTEN. Men seint uit Rotterdam .- Hoezeer bet buitenland meeleeft met de blijde gebeurtenis aan liet Neder landsche Hof, kan blijken uit de al lerhartelijkste telegrammen, welke in de zaken wereid alhier nog telkens worden ontvangen uit alle oorden der wereld. Y'reeinao readers seinen in structies omtrent onmiddellijk pavoi- eeeren hunner schepen. Het aloude nationale gebruik om bij de geboorte van een kind in bet gezin en de familie op beschuit met muisjes te tracteeren is ook ten Hove gevolgd. Ieder, die aan het Paleis verbonden, of er in betrekking is kreeg een zakje muisjes cadeau verpakt in een omhul sel, dat voor feestelijke gelegenheden wordt gebezigd en dat met een oran jelintje dicht gestrikt was. De tradi tioneel» ronde beschuiten waren er hii. Op het buitengoed „Oranjewoud" bij Heeronveen is, ter herdenking aan de blijde gebeurtenis, een Prinsee- linde geplant. Bij do aangifte ten Paleize der ges- fa oorte van Prinses Juliana heeft Z. K. H. de Prins gebruik gemaakt van den zelfden gouden penhouder, die door H. M. en Z. K. H. ter ondertee- kening van de huwelijksacte op Don derdag 7 Febr. 1901 gebezigd is. Vrijdag zijn op het paleis niet min der dan 7000 felicitatie-telegrammen voor H. M. de Koningin ontvangen, waaronder natuurlijk vele met een groot aantal woorden, van verschil lende staatshoofden- Te Katwijk aan den Rijn heeft zich een zeer eigenaardig geval voorge daan. Op denzelfden dag, dat ons Vorstenhuis met een Prinses verblijd werd, is een kind geboren, waarvan do moeder in hetzelfde jaar geboren en op denzelfden datum jarig is als onze Koningin. Om het geval nog tref fender te makenhet is voor de eer ste maal, dat een blijde gebeurtenis in dit gezin plaats heeft. Door den hofjuwelier, den heer M. J. Goudsmit, is een door hem ontwor pen en door den heer Comelis L. J. Begeer to Utrecht uitgevoerd» me daille aan H. M. de Koningin aan geboden. De medaille bevat aan de -voorzijde de beeltenissen van H. M. die Koningin en van Z. K. H. den Prins, terwijl de keerzijde te zien geeft de Nederlandsche Maagd, om ringd door zwevende engeltjes, met den gevel van het Koninklijk Paleis op den achtergrond. VISIOEN VAN EEN STANDBEELD. In 't Hbld. vinden we een aardig schetsje, waaraan we 't volgende ont kenen: Vóór het paleis in liet Noordeinde staat het standbeeld van Willem den Zwijger. Het heeft daar ai jaren ge staan en slechts in liet voorbijgaan kijkt men er even naai'; niemand merkt iets bijzonders aan d-en groo- ten Zwijger, die op zijn fier ros rus tig het paleis blijft bewaken. Maar als het avond is en de wandelaars één voor één naar huis toe gaan en de nauwe en lang» Zeestraat eenzaam en verlaten daar open en bloot te voorschijn komt in den steeds donker wordenden nacht, dan ontwaakt het standbeeld uit zijn ijzeren standbeel den-slaap. Overdag zijn de standbeelden ge doemd onbeweeglijk te blijven staan, in dezelfde houding waarin de men- schen hen hebben nedergezet. Maar des nachts, als 't stil is ten ie dereen slaapt, dan herademen de bronzen kolossen, die wakker wor den uit hunne verdooving. Dan ko men zij over en weer een praatje ma ken, elkander vertellend hunne we derwaardigheden van dien dag, of wel zij gaan samen een eindje wan delen. Op zekeren nacht dan toen het be- vrijdings-uur was aangebroken ten dus ook het ruiterbeeld van Willem van Oranje zich bewegen kon, zag het tot zijn» groot» verbazing, dat, niet tegenstaande het late nachtelijke uur, d» rameu van het paleis hel verlicht waren. Wat zou dat te beteekenen hebben? En er stond zelfs een rijtuig voor de glazen deur! Wat zou er gebeurd kunnen zijn? De groot» Zwijger dacht een oogen- blik na, en zijn groot ijzanen hart be gon te bonzen en te kloppen. Zou het dus waar zijn wat hij zoo nu en dan gehoord had? Ja, nu hij zich nog eens goed bezon, kwam hij tot de ontdekking dat hij „zijn Wil helm tentje" (H. M. de Ko ningin, zijn eigen afstammelinge, was voor hem „zijn Wilhelmientje") in lang niet uit rijden had zien gaan. En daar hield zij toch vroeger zooveel van. Daar zag hij iemand het paleis verlaten, in het rijtuig stappen en wegrijden. Nu hield hij het niet lan ger uit. Hij klom van zijn ros, sprong van het voetstuk op den grond en stond op het plaveisel. Toen schreed Willem van Oranje naai* het paleis toe, de vestibule door de trap op en stond in een kamer. Hier* maakte eene heilige ontroering zich van hem meester, toen hij in het groote ledikant het jonge Moedertje liggen zag. Wel bleek en afgemat, doch met een trek van zalige voldoe ning op het lief gelaat. Zij sliep, de jonge Koningin, die haai' land gege ven had het grootste geschenk dat Zij het geven kon. En heel voorzichtig knielde de Stamvader neder aan de sponde der jongeVrouw en keek Haar lang en ernstig aan. Het was zijn Kind, dat aan een nieuwe Oranje het levern had geschonken. Zijn geslacht was herboren geworden door Haar! Oranje en Nederland! De spreuk bleef bewaarheid, en hij dankte Haar, die hij had zien opgroeien van Kind tot Vrouw, en smeekend bad hij om zege ningen voor Moeder en Kind!... En toen zachtkens naar de wieg, heel zachtjes om liet teedere wicht niet te storen, want hij wilde de eerst» zijn die de pas ontloken spruit van den tieren Oranjeboom zijn hulde kwam aanbieden. Ook daar knielde hij ne der en zegenend breidde hij zijn» ar men uit over d» wieg. Hij, do eerste Oranje, vroeg Gods zegen voor dit jonge kind. Nu verliet hij het paleis; hij was te vreden; hij had gezien datgene waar na hij zoo smachtend verlangd had. En zwijgend in den stillen nacht nam Willem de Zwijger den bmeedge- raniden geuzen hoed van zijn hoofd en groette eerbiedig het nu donker» ge bouw. achter welks muren sluimerde datgene wat Nederland het dierbaarst houdt: Zijn jonge Koningin dn pasgeboren Qranje-telgl KAMERVERKIEZINGEN. De Ned. ontving afschrift van de volgende motie: Het districts bestuur dor Christ. Hist. Unie In het district „Enkhui zen", lettende op de gezindheid der bij zijn Kiesvexeenigingen aangesloten kiezers, gelezen hebbende de houding van het hoofdbestuur in zake de samen werking met de andere rechtsche par tijen, acht samenwerking met die Antire volutionairen en behoud van den vrede in de Christ. Hist. Unie zelve alleen mogelijk als: le. a 1de districten der Christ. Hist, dus ook Leiden aan hen blijven, zon der eendg beding voor eene later» verkiezing; 2e. van de districten, die goede kans op winst bieden, ook eenige aan de Chx. Hist, worden gelaten, bij voor keur Kampen of Enkhulzen; 3e. in Harl.ingen iemand gecandi- deerd wordt, die vroeger tot de Frie- sche partij behoorde; en het verklaart, dat het niet kan medegaan met de alles opofferende houding van het hoofdbestuur, waar zoo maar alles, wat d» A.-R. in 1905 meenen te hebben verloren, aan hen wordt afgestaan, en het besluit, dat als beide eerste eischen niet zouden worden ingewil ligd, dat Christ. Hist, in Enkhuizen met een eigen Candida at uitkomen en alle samenwerking zullen weigeren, ook bij de herstemming. en het verzoekt u, deze motie op de algemeen© vergadering voor te lezen. De Centrale Antiaevolutionaia-e Kiesvereeniging in het district Tiel heeft candidaat gesteld voor de Twee de Kamer den heer mr. A. baron van Heecketren van Keil te Amgerlo. De centrale R.-K. Kiosvereeniging in het kiesdistrict Alkmaar heeft in hare vergadering bij acclamatie be sloten bij de a. s. verkiezing voor de Tweede Kamer den candidaat der anti-revolutionairon over te nemen en krachtig te steunen. Deze candidaat is d» heer N. Glin- derman, rijksontvanger, te Alkmaar. EEN MAN VERBRAND. Vrijdagnacht bemerkte een werk man aan den Scelpweg te Rotterdam brandlucht, komende uit de woning van zijn bovenbuurman, den 74-jari- gen Hendrik Hoek. De man sloeg de ruiten in en verschafte zich op deze wijze toegang tot de woning. Daar vond hij den ouden Hoek in de kamer zitten met brandwonden aan borst en keel en door den rook gestikt. Ver moedelijk heeft Hoek een begin van brand willen blusscben, althans men vond een teil mot water naast hem staan. DR. A. KUYPER. „De Tijd" verneemt uit zeer goede bron, dat de Leuvensche Universiteit op dén 75sten verjaardag van haar herstel o. a aan dr. A. Kuyper het doctoraal in de letteren „honoris causa" zal verleenen. NU TROFFEN ZE HET 1 Men schrijft uit Koewacht: Van oudsher bestaat hier de ge woonte van het Meiavondzingen. Op den laatsten April trekken vrouwen en kinderen van hofstede tot hofstede, zingen daar een Meiliedje en ontvan gen een handvol eieren. Dit jaar wa ren de Meizingers overal welkom. Door de feestelijke stemming, waarin allen verkeerden, waren de inwoners bijzonder mild. De vrouwen ontvin gen niet alleen van de landbouwers, maai* ook van de andere ingezetenen zooveel eieren, dat zij nu en dan hun korf moesten gaan ledigen. Zij, die geen eieren te missen hadden, gaven hun gift in geld, zoodat de Meizin- gers, dank de geboorte van onze Prin ses, een zeer goeden dag gehad heb ben. AANVARING. Zaterdagmiddag even na 12 uur heeft te Rotterdam op de rivier ter hoogte van de Maashaven een zeer emsttee aanvaring plaats gehad tusschen het Spaansche stoomschip ..Noviembre", dat naar zee vertrok, en het Engelsche stoomschip „Cair- nisla" van Rufisque inkomende met een lading grondnotcai, bestemd voor de Gist- «n Spiritusfabriek te Delft. Laatstgenoemd vaartuig werd zoo zwaar beschadigd, dat het boven wa ter gehouden door vier van stoom pompen voorziene sleepbooten in den mond der Waalhaven omhoog moest warden gezet. EEN POSTWISSEL. VERVALSCHER GEVAT. Reeds herhaaldelijk kwam het, ge lijk wij reeds meldden, voor, dat aan het postkantoor te Amsterdam val- sche postwissels werden aangeboden. Men was dus geducht op zijn „qui vive". En deze waakzaamheid is be loond. Vooral Zaterdag den eersten van de maand was het natuurlijk buiten gewoon druk aan loket No. 33, uitbe taling binnen Landsche postwissels. En daarom had een vervalscher ge rechte hoop, dat zijn imitatie-post wissel, te half drie aangeboden, met in de gaten zou loopen. Hij had bui ten de waakzaamheid van den dienst- doenden ambtenaar gerekend. Deze toch keek goed uit en ontdekte al spoedig, dat een hem aangeboden postwissel, groot 27, varvalscht was. Hij zeide niets, deed alsof hij geld zocht en waarschuwde inmiddelg een collega. Toen deze den dief wou vat ten trachtte hij te ontsnappen, doch met behulp van den portier had men hem weldra gevat en was hij in het kantoor gevangen gezet, tot d» poli tie van d» 81 Pie tersbal hem kwam halen., fion en ander verwekte op het post kantoor, waar het om dien tijd zeer druk was, veel sensatie. De aangehou dene is Verbaant genaamd. Zijn leef tijd is 24 jaar en hij Is geboortig uit Dongen. Een vast» verblijfplaats heeft, hii evenwel niet. Bij zijn verhoor aan h»t politiebu reau stemde hij toe den postwissel, waarvan het aangegeven bedrag 47.50 was varvalscht te hebben. Er wordt verband gezocht tusschen dezo vervalsching en die van vroeger,1 die zelfs eenige door de justitie op touw gezette huiszoekingen ten ge volg© gehad hebben, doch wat de juiste toedracht der zaak is, zal het nader onderzoek moeten uitmaken. STAATSPENSIONNEERING. De heeren Frans Netscher en ds. D. van Krevelen vertrekken heden naar Denemarken om als gedelegeerden van den Bond van Staatspensionnee- ring aldaar een onderzoek in te stel len naar de werking van het Deenseh stelsel van Slaateponsionneering en daarover rapport uit te brengen. Te vens zullen zij eenige Duitsche plaat sen bezoeken om nog enkele inlich tingen in te winnen naar het Duitsche stelsel over dwangverzekering met premiebetaling. NEDERLANDSCHE TENTOON STELLING VAN HUIS INDUSTRIE. Men schrijft uit Den Haag Tegen de nadering van het tijdstip waarop de tentoonstelling van huis industrie wordt geopend, zijn de voor lie re id en de werkzaamheden, die reeds in vollen gang waren, hare voltooiing nabij. De omstandigheid, dat verreweg het grootste gedeelte der expositie-voorwerpen opgekocht moeten worden, waarvoor een zeer uitgebreid onderzoek voorafging, gaf aan een aantal personen, die door hun lidmaatschap van Rubriekscom- missièn aan de Tentoonstelling wa ren verbonden, veel arbeid. Evenwel zullen naar men verneemt de heeren H. Stolle, N. Wallop (Rotterdam), W. A. J. van d» Kamp (Haarlem), J. H. Huijbers (Amsterdam), Lambert J. J. Poels (Tilburg), Frans Eijzer- mans (Goirle), P. J. Camminga, C. J. Nieuwenhoven »n J. C. Fenthur (Am sterdam) voor hunne respectievelijke rubrieken vóór 15 Mei gereed zijn met alle Inkoppen. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht 30 April Geslaagd le na tuurkundig examen W. F. Fapee Schaeffer. Cand. rechten G. F. A. Koevoets. Bevorderd tot seml-orts A. A. F. Baptist, II. Groenendijk em J. D. Sar muels. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. Gebrek aan J, T ./C JvfsTP duidt aan dat het lichaam de kracht verloren heeft om die voedende stoffen op te slorpen, dis een vol maakt gezond gestel noóuig heeft. Scott's Emul- fsion, als geconcentreerd, eetlust- opwekkend middel, is zóó verster kend dat het gestel er dadelyk den invloed van ondervindt en versterkt zynde, als 't ware dwingt om voedsel. Met andere woorden, de eetlust her leeft en door de weldadige werking van Scott's Emulsion volgen spoedig volmaakte gezondheid en nieuwe kracht. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., LondeD, volgens hun oor- spronkelyk recept en hun onvergelykelyk bereidings-proces. Ten bewyze van het echte pre paraat vindt men den naam Scott's Emulsion op de flesch en de verpakking. Bovendien komt op de verpakking voor het handelsmerk van Scott's Emulsionde Visscher met de Visch. Zonder dit handelsmerk is geen enkele Emukvon de echte Scott's Emulsion. Bij alle apothekers en drogtoJfia Rechtszaken DE LEDIGE BRIEF De zaak van d»n bekenden Utrecht- schen aangeteekenden brief dient 17 dezer voor de rechtbank aldaar. Aan beklaagde wordt ten last» gelegd, dat hij den dienstdoenden commies van de posterijen heeft bewogen af te geven aan beklaagde's bediende een regu van aanneming, door de poste rijen ter verzending von een aange- teekenden brief met aangegeven waarde van 2000, door opzettelijk, valschelijk, listiglijk en bedrieglijk een briefcouvert dicht geplakt en be hoorlijk met vijf lakstempels aan de achterzijd» voorzien, o. a. beschre ven met de aanduiding „aangegeven waarde twee duizend gulden", doch binnenin, gelijk hem bekend was, niet inhoudende dit bedrag, noch eenige geldswaarde en aan de onder zijde opengesneden en weer met kleef stof dichtgemaakt, ter verzending te doen aanbieden en aannemen tegen terugontvangst van genoemd regu, hetgeen recht gaf op verantwoording van een schadevergoeding tot een be drag van 2000. Er zijn J3 getuigen gedagvaard. Letteren en Kunst „HET KONINGSKIND". Onder dezen titel verscheen zooeven een feestlied voor- zang en piano bij „De Nieuwe Muziekhandel" t» Am sterdam, gecomponeerd door J. F. Tteri» Jr. met geestdriftigen tekst van Richard d» Cneudt en prachttitel in kleuren van Lion Cachet. Het liedje is uitstekend beoordeeld door Joh. Wagenaar en Beam. Zweetre en zeer geschikt voar feestuitvoerim- gen, daar er ook een goedkoop» uit gaaf in noten- en cijferschrift ver schenen is. DE BLIJDE GEBEURTENIS. Bij de uitgevers Van Holkema Warendorf. die indertijd het „Offi cieel© Gedenkboek bij de Inhuldiging der Koningin" en het „Gedenkboek b;' het Huwelijk der Koningin" heb ben uitgegeven, ligt thans ter perse om reeas zeer spoedig te verschijnen: „De Geboorteklok", Gedenkschrift by de geboorte van fl. li. fl. ae Prinses, bewerkt door Corn. J. Gimpel. Dit Gedenkboek is het resultaat van maandenlange studies on naspo- ringen. Hare Majesteit de Koningin had de welwillendheid, daartoe Haar particulier archief open te stellen. De Geboorteklok bevai o. m. be schrijvingen van plechtigheden, fees ten, enz., bij de geboorte van alle re- geerende vorsten uit het Huis Oranje- Nassau loopende tot heden en -bevat een groot aantal reproducties van fraaie en zeldzame toekeningen, oor konden en munten. HENRI DE VRIES. De heer Henri de Vries trekt met liet spelen van „Brand in de Jonge Jan" in het Apollo-Theater te Wee- nen zoo bijzonder als tooneelkunste- naar d» aandacht, dat de directie van het Burgtheater aldaar hem een en gagement heeft aangeboden van veer tigduizend kronen jaarlijks en een verloftijd voor gastspelvoorstellingen. Hij zal er dan naast Kainz de eerste rollen spelen. Financieel is het aan bod prachtig, maar nog prachtiger d» erkenning als kunstenaar. Ook is de eer groot, want het Burgtheater be hoort tot het beste der klassieke thea ters. Het verzekert bovendien den ar- tisten een hoog pensioen. Vroeger is lange jaren de Hollandsche tooneel- speelster Adèl» Sandi'ock lid van het Burgtheater geweest. Een ander Hol lander, de heer Justus van Hamme Is te Wieenen al een kwart eeuw eerst» balletmeester aan de Keizerlijke Ope ra De heer Henri de Vries moet spoe dig besluiten of hij het aanbod aan neemt. De beslissing Is moeilijk. Met het spelen en voordragen als thans verdient hij meer dan 40 duizend kro nen per jaar, en hij is zijn eigen meester... maar laat hem bedenken, dat een plaats aan het Burgtheater hoogst leervol is. In Mei komt Henri de Vries te Amsterdam nog enkele malen „Jonge- jannen." (N. v. d. D.) Sport en Wedstrijden VOETBAL. SPARTA—H. F. C. 5-0. Sparta Westelijk Kampioenl Zondag ben ik met H. F. C. naar Rotterdam gegaan, teneinde de laat ste match voor de Westelijke eerste klasse bij te wonen, do match, die meteen over het kampioenschap zou beslissen. Welnu, we arriveeren op hot veld en vonden aan de Prinsen- laan vier duizend opgewonden Rot terdammers, een modderig speelter rein, an het volledig Spart a-elftal, en ontdekten, dat men voor een tribune plaats in Rotterdam 1.50 betaalt. Zegge anderhalve gulden Hoe vindt u zoo'n geldklopperij met dergelijke schouwburgprijzen Enfin, we moesten wel berusten en zochten een plaatsje op. De volgende elftallen kwamen uit de kleed kamers Sparta: v. Nieuwenhuyzen Sr., Eshuys, v. Nieuwenhuyzen Jr., Konert, Do Korver (capt.), Van der Meuten, v. d. Wolk, De Groot, Ruffelse, Boer- dam, Teschmacher. H. F. C. Clifford, Francken, Ten Gate, Setg- nette, Klmmijser, Van Gogh, Ter Spill, La Bastide, Beynes, Schalkwijk, Schippers (capt.). H. F. C dus met Kimmijser in- plaais van Kater. ïrt groote vreugde van 't publiek wint De Korver den toss, waardoor Sparta eerst den sterken wind mee heeft. Alle spelers zijn met oranje ge tooid, ook scheidsrechter Groothoff, die H. F. C. om twee uur ruim laat aftrappen. Direct dringt Sparta de H. F. C.'ers terug, die met alle macht aan het verdedigen gaan. Hoewel ze met vier halfs begonnen, zijn 't er al spoed'g acht. Het tribune-publiek jammert van „niet insluiten, Sparta 1", en 'n meneer met een roodwit lintje achter me zit te vertellen, dat het vast 00 wordt, alles wijst er op, d'r zit weer geen schot in de voorhoedeEr was notabene vijf minuten gespeeld I Zes en een halve minuut is er ge speeld, dan staat dezelfde meneer met de andere 3999 Rotterdammers te dansen en te brullen. De Groot heeft na vlug samenspel met Ruffelse den bal langs Schalkwijk en Schippers in 't hoekje gepild. 't Is 1—0 1 Sparta blijft veel sterker, d» H. F. C.-voorhoede brengt het één keer tot even over de helft. Maar verder is 't een onafgebroken strijd tusschen den Sparta-aanval en de H. F. C.- verdediging, waarin Van Gogh en de backs uitmunten. Een paar schoten worden door Schippers heel netjes gestopt, een harde inzet van Boer- dam o. a., die corner gaat. Deze wordt genomen, een eind wegge werktdaar komt Van Nieuwen huyzen, uit de verdediging aanren nen en met een eoiorm hard schot zU de tweede goal (20) na 20 minuten. Veel is er over het spel niet te ver tellen, het werd steeds op de H. F. C.- helft gevoerd, en had in kwaliteit veel te lijden dooi' t modderige veld. De H. F. C.'ers verdedigen heel verdien stelijk, Schalkwijk heeft merkwaar dig z'n dag en pilt alles „in 's Blaue hiflieW weg de overigen doen het zelfde, aangezien er geen voorhoede is om naai' te centeren. De Sparta^ backs op de helft van 't veld trappen vrije ballen. Eerlijk gezegd is 't niet bijzonder 'nterressant. Een dik half uur ie er zoo gespeeld, als Tesch macher naar voren loopt, hij geeft over naar Ruffelse, krijgt den bal weer terug en schiet plotseling nr. 3 is present. (3—0). Oorverdoovend lawaai overal. H. F. C. gaat nu een poging doen om ook eens aan te vallen, en veertig minu ten na het begin krijgt keeper Van Nieuwenhuyzen voor het eerst een bal te verwerken, een voorzet van Stelenette. Onmiddellijk hierop loopt currora aen Keeper een bal uit zijn handen, maar kon door snel aanval, len van een der backs niet scoren. Jammer, 't was wel aardig geweest, wanneer een van die twee ballen vóór rust gezeten had Nu fluit Groothoff half time met 3—0 voor Sparta. Algemeen werd verwacht, dat H. F. C. na rust met den harden wind mee wel sterker zou zijn maar het kwam niet uit Weer zit Sparta op het blauwwitte doel, en B ?rdam schiet twee dood. makkelijke kansen hoog in de wol. ken, oen mooi schot van De Groot verwerkt Schippers keurig. Hierna komt de II. F. C.-voorhoede eindelijk in actie, brengt den Sparta-keeper geweldig in 't nauw en debuteert met een hard schot legen de lat. Wel vol- gen op deze ongewone gebeurtenis 'n paai' Sparta-aanvallen, die op niets uitloopen, maar de blauw-witte voor hoede geeft nu toch partij en speelt werkelijk vóór, niet meer in de ver dediging, zooals tot dusver. Schoten komen er overigens niet van, en het publiek schreeuwt om goaltjes tegen de Sparia-voorhoede en inzonderheid tegen De Groot, die een beetje lui is. Als antwoord hierop geeft de Spar taan een hard schot, dat Schippers tegen de lat slaat en dan wegwerkt. Ruffelse doet een paai' mislukte scho ten In 't publiek, en de tijd begint al aardig te verloopen. Tien minuten voor tijd verschijnt een groot doek op d» tribune, met de woorden „Hulde aan deKam- ploene n". Wel 'n beetje voorbarig in tien minuten kun je nog wel tien tegenpunten maliën. Enfin, het doek heeft succes, het brengt zoo'n geest drift bij de Spartanen, dat ze direct nog een goal maken. Dit zeggen tea minste de Rotterdammers achter mij. maar het lijkt me toch vreemd. Schalkwijk trapt namelijk de bal tegen Kimmijser aan, en van diens body terugspringend vliegt de bal in het hoekje (40). Een paai' seconden voor tijd moet Schippers uitloopen en nmakt De Groot van de gelegenheid gebruik, om nr. 5 in 't verlaten doel te trap pen (5—0). Dadelijk is 't nu tijd. Als Groothoff time fluit stormt het publiek meteen over het speelveld naar de tribune, de spelers met zich mee voerend, on- der triomf-gebrul. Vele speeches wor den op Sparta's eerst» kampioenschap afgestoken, H. F. C. krijgt een krans en een gouden medaille vanwege het verslaan van nr. 1 en 2 (dit seizoen te Haarlem). Sparta verdiende de overwinning volkomen, Teschmacher, Ruffelse en Van der Wolk blonken uit. Bij H. F. C. noem 5k Van Gogh en de beide backs, de voorhoed» was slecht. Alleeai Clifford had goede mo menten, maar kreeg te weinig te doen. Schippers keepte zijn laatsten wed- strijd voor H. F. C. goed, de vijf doel punten waren niet te verhinderen, en verscheidene lastige schoten hield hij mooi. Eerstdaags vertrekt hij naai Duitschland, en zal in het komende seizoen dus nie't meer bij H. F. C. tus- soben de palen staan. H. F. C. verliest in hem een sympathiek speler en goed doel verdediger, 't Zijn geen ge makkelijk» jaren geweest, die Schip- ers als aanvoerder en doelman voor F. C. heeft meegemaakt, maar steeds was hij op z'n post en in ver scheidene wedstrijden redde z'n good keepen H. F. C. nog van de neder laag. Ik geloof, dat we uit den naam van alle Haarlemsche voetballers en voetballiefhebbers spreken, wanneer we hem alle heil in den vreemde toe- wenschen en een spoedige terug komst op de Hollandsche .voetbal velden. 1 Stoomvaartberichten Het st. Rindjani arriveerde 1 Mei van Batavia te Rotterdam. Het st. Vondel vertrok 1 Mei van Amsterdam naar Batavia. Het st. Timor, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 April Pan- teilaria. Het st. Malang vertrok 1 Mei vaD Rotterdam naar Java. Het st. Celebes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 Mei van Genua. Het st. Madura vertrok 1 Mei van Hamburg naar Amsterdam. Het st. Vondel vertrok i Mei van Amsterdam naar Batavia. FAILLISSEMENTEN.. Uitgesproken: Utrecht, 28 April. E. Lievens, win kelier Ln sigaren, aldaar, thans zon der bekend verblijf in Nederland. R.- Commissaris: jhr. mr. J. Schuurbe- que Boeije; curator: mr. D. Ragay Jr. 30 ApriL M. v. d. Vliet, bakker te Zeist. Rechter-Commissai'is: jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen; curator mr. F. H. Abbing. Zutphen, 29 April. H. W. Weevers, koopman t» Aalten. Rechter-commis- saris: mtr. F. L. J. G. Dikema; cura tor: mr. Th. Dijstra. Maastricht, 29 April. M. Stijns, schoenmaker, te Vijlen-Vaals. Rech- ter-commissaris mr. Dumoulin; cura tor: mr. F. Quaedvlieg. Roermond, 29 April. A. van Veggel, winkelier te Deurne (Neerkant). R.- commissaris: mr. E. M. Gompertz; curator: mr. P. W. H. Truijen. 's-Hertogenbosch, 30 April. G. A. Treffers, koopman te Kaatsheuvel. R. commissaris mr. Van Baar; curator: mr. L. W. Marggraff. Opgeheven: R. S. Wierda, meubelmaker, te Eunkhuizen. P. C. Mook Jr., te 's-Gravenhage. Vernietigd: F. Nathans, buiten gemeenschap van goederen gehuwde echtgenoote van W. N. Cohen, to Berghuis, ge meente Losser. A. Juffer, timmerman em aannemer, te Nunspeet. Geëindigd: H. H. Goijert, te Baarn. F. Kouwenhoven, huisschilder tt Delft. B. Jousma, te Marssum. J. B. Coolsma, destijds te 'Amster dam.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6