Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen: NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland SCe Jaargang, No. 7933 DONDERDAG 6 MEI 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN, Voer Haarlem I X f 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)120 Franco per post door Nederland1.65 'Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037X de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap tonren» Coster. Dlreetew J. C. PEEREBOOift ADVERTENTIE Ni Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cte. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer /0.Ï8 Reclames 30 Cent per regel By Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Ctx voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 55. Ictercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 800 en der Administratis 724 Drukkerij: Zolder Bultenspaarne S. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem !n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA. Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAI DIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 7 MEI; Foyer van de Kroon: Tentoonstel ling schilderijen A. L. Koster, 10—5 u. Bloemendaal: Concert Jac. van Kempen, 8 uur. Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden ome lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. Prinses Juliana Het officieel bulletin van Donder dag 5 Mei vermeldt Ook heden valt omtrent den ge- zo ndiieidstoestand van Hare Majes teit de Koningin en vam de Prinses niets dan goeds te vermelden. Prof. Dr. KOUWERi Dr. ROESSINGH. Aan Ptnins Hendrik is het volgend telegram gezonden: De Joodsche ging „Sebeth—Achten" te Haarlem biedt Uwe Koninklijke Hoogheid en het gansche Koninklijke Huis met de blijde gebeurtenis hare hartelijke lukwenschen aan en betuigt hare op rechte hulde. JACOB MOK, Voorzitter. E. MOK, Secretaresse. Daarop kwam het volgende ant woord: Zijne Koninklijke Hoogheid laat u allen oprecht dank zeggen voor aan geboden gelukwenschen. .VAN SUCHTELEN* Adjudant., Een reiziger. De heer J. J. A. Capelle vierde 5 Mei zijn zilveren ambtsfeest als on derwijzer. Achtereenvolgens was hij werkzaam bij 't openbaar onderwijs te Gent bij Nijmegen, Zeddam, Heeze, Lisse, Westdorpe, Amersfoort, Otra- banda en Pietermaai op Curasao, Amsterdam, Valkenburg, Asten, Acht maal, Sint Nicolaasga, BoLsward, Losser, Arnhem, Den Haag, Obdam, Eallng (Engeland), Alkmaar, Roer mond, oud-Zevenaar, Velp, Keulen, Bussum, Parijs, Arnhem, Amster dam, Grahamstown (Kaapkolonie), Rome, Amsterdam, Arnhem, FLnsbu- xy (Eng.), Groningen, Hasselt, Sema- rang, Tangerang, Brebes, Kwalie (N. O.-L), Yokohama (Japan), Utrecht, de Lemmer, Bloemfontein, Rietfon tein, Johannesburg (Zuid-Aflrika). In de laatste plaats is hij nog werkzaam. Bevordering. De korporaal Wensel van het 10e reg. infanterie alhier in garnizoen is bevorderd tot sergeant bij het 2e bar taljon te Den Helder, terwijl de serg. Bulk uit dat garnizoen is bevorderd tot sergeant-fourier bij bet 3e batal jon alhier. Detacheering. Tijdens de oefeningen buiten bet garnizoen van het 7e regiment infan terie van 7 tot 13 en van 14 tot 17 Sep tember a.s. zullen te Amsterdam ge durende die tijdperken, aldaar deta chementen van het 10e regiment in fanterie garnizoen houden en wel resp. ter sterkte van 3 officieren en 273 minderen en 232 korporaals en minderen. Zaterdagavond vergadert het Onderwijzers-Genootschap alhier tot behandeling eener vragenlijst over Onderwijs Rijkszaak en tot behande ling van een ontwerp-adxes aan den Raad ,tot instelling van een cursus voor spraakgebrekkigen en van het verzoek der afdeeling Haarlem van den Bond van lichamelijke opvoeding o mgeldelijken steun. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 28 April tot en met 4 Mei 1909 kwamen in Haarlem 1 ge val van roodvonk en 1 geval van daph- theritis voor; te Haarlemmeridede 1 geval van ty phus; te Haarlemmermeer 3 gevallen van dJphtherltis; to Z andvoort 1 geval van diph the litis; HUIS-INDUSTRIE. Aan Land en Volk werd uit Haarlem het volgende geschreven „De afdeeling Haarlem voor de tentoonstelling van Huis-Industrie is dood. Veel levenskracht beeft zij nooit getoond te bezitten. Huisindustrie is er te Haarlem wel, doch men vindt er niet de treurige toestanden als el ders. In de confectie- en sigarenma- kersbedrijven is er natuurlijk i huisindustrie en is daarin niet aJJes zooals het moet zijn, doch om daar juiste gegevens van te verkrijgen is mislukt, de menschen zelf willen niets opgeven. Zij verbergen hun ar moede zelfg voor bloedverwanten en buren. Wel zijn er van enkele toe standen rapporten ingekomen, doch daar het Centraal Bestuur van de Tentoonstelling er bepaald op stond, dat de vragenlijsten ingevuld werden had men aan die rapporten zeer wei nig. De vragenlijsten zijn dan ook veel te omslachtig, men heeft weer te veel gegeneraliseerd. Het is voor het aanleggen van statistieken wel heel mooi, zulke uitgebreide, „het hemd van het lichaam vragende' lijsten te hebben, doch om er mede te werken, is ondoenlijk gebleken, en niet alleen te Haarlem. De bloemen stad. zal dus niet op de tentoonstel ling vertegenwoordigd zijn. De mis stonden aldaar zijn voorloopig weer weggestopt achter de schermen „val- sche schaamte" en „bureaucratische eigenwijsheid". Ze bestaan en blijven bestaan dit moet even gezegd, ter voorkoming van verkeerde opvattin gen." Tot zoover het bericht, dat op de gewone felle manier van dezen corr. is ingekleed. En bovendien onjuist Is, want wij hebben naar de waarneid ervan on derzocht en uit betrouwbare bron het volgende vernomen: „De correspondent van „Land en Volk" vergist zich. Waar reeds ruim &OÜO lijsten, alle voortreffelijk inge vuld, bij de Enquête-Commissie zijn ingekomen, kan moeilijk gesproken worden van veel te omslachtige vra genlijsten integendeel, wanneer ge schikte personen het onderzoek in stellen, zijn tot heden geen teleurstel lende resultaten verkregen. Het is aan de Enquête-Commissie dan ook volko men onbekend, waar het ondoenlijk is gebleken, om de vragenlijsten inge vuld te krijgen. Dat te Haarlem nog geen enkele lijst ingevuld is, ligt niet aan de lijsten, maar aan de gebrekki ge organisatie van het vroegere Plaatselijke Comitéter geruststel ling zij echter medegedeeld, dat de Enquête te Haarlem reeds door Enquête-Commissie ter hand geno men is, zoodat Haarlem op de ten toonstelling niet zal ontbreken. Ten slotte: nu reeds 9000 lijsten over het geheele land zijn ingekomen, en de Commissie er zeker 15000 denkt te verkrijgen, mag daar nog wel van „bureaucratische eigenwijsiieid" ge- sprokeu worden W an neer trekt de correspondent zijn woorden in Brongebouw. Op de concertlijst van t Bronge bouw vinden wij in Mei vijf concerten van HaarLemsch Muziekkorps, in Ju ni evenveel, benevens een van de Ln- fanteriemuzuek en de Harmonie, in Juli vier van HaarLemsch Muziek korps, een van onze infanteriemuziek en een van het 4e reg. uit Leiden, in Aug. vijf van Haarlemsch Muziek korps, een van onze infanterie mu ziek, en op Koninginnedag vein Har monie, met vuurwerk en bal. Verder wordt meegedeeld, dat de abonnés vrijen toegang zullen heb ben tot de reclame-tentoonstelling en het Oud-Hoarlemsch Marktplein, waar vele feesten worden georgani seerd, zooals geregelde muziekuitvoe ringen door een oud-Hollandsche ka pel, vuurwerk, bal champêtre, zang en turnwedstirijd, enz. Vrije- en Orde-oefeningen der Gymnastiek. Haarlem, 5 April. Geslaagd de da mes Ch. G. No Leb oom te Haarlem, en C. J. Somberg, te Enkhuizen. De melkprijsverlaagd. Door de concurrentie daartoe ge dwongen hebben thans ook de groote nielkihandelaren den melkprijs ver laagd. De prijs is nu algemeen 8 cts. de liter. Schilderijentent oonstelllng. Wij vestigen er de aandacht op, dat de schilderijen-tentoonstelling van den heer A. L. Koster in den foyer van de Kroon Zondag a.s. ge sloten wordt, Makelaars en Notarissen. De notarissen zijn er blijkbaar op uit, de makelaars langzamerhand aan kant te zetten. Heeft de eerste maatregel, waarbij namelijk het aan tal makelaars, dat in de Gouden Leeuw werd toegelaten om te veilen, te beperken, al heel wat stof opge worpen, thans zijn de notarissen nog verder gegaan en hebben besloten, voortaan geheel zonder makelaars te veilen, tenzij de verkooper een make laar wenscht In dat laatste geval zal dan alleen een van de toegelaten makelaars kunnen optreden. Aanleiding tot dat besluit is, naar wij vernemen, de overweging, dat hei Is m het belang van het publiek. De makelaars brengen, zoo redenee ren de notarissen, den verkooper één procent in rekening voor een perceel dat verkocht wordt en een half voor een, dat opgehouden wordt. Deze kos ten achten zij overbodig. Veilen de notarissen alleen, dan behoeft de verkooper niets te betalen, maar be taalt de kooper zes procent, waaron der het salaris van den notaris begre pen is. Op onze Informatie, of het aldus ter zijde schuiven van de makelaars niet in strijd Is met het plaatselijk ge bruik, ontvingen wij ten antwoord, dat inderdaad de makelaar bij vei lingen, waaraan wettelijke voor schriften te pas komen. bijv. bij min derjarigheid, waarschijnlijk zal Wij ven gehandhaafd. In gewone geval len, zoo me en en de notarissen, is nie mand verplicht zich van de tusschen- komst van een makelaar te bedie nen. Het spreekt vanzelf, dat de make laars met dezen maatregel weinig In genomen zijn. Vooreerst omdat nu aan een oud plaatselijk gebruik een gewelddadig einde dreigt te worden gemaakt, terwijl zij bovendien hun provisie toch niet in ledigheid ver dienen, maar zoo goed als al bet werk er voor doen en soms, wanneer een perceel wordt opgehouden, moeite genoeg hebben om van den teleurge- stelden verkooper hun half procent los te krijgen. Bovendien kan een makelaar, zoo zei men ons, den verkoop nog eens wat bevorder n. In Amsterdam, waar niemand zon der de hulp van een makelaar kan koopen, zelfs niet wanneer bij met geld in de hand komt, betaalt de no taris den makelaar uit de zes pro cent, die hij van den kooper ont vangt. De twaalf tot veilen in de Gouden Leeuw toegel aten makelaars hebben binnenkort hunne ma-andelijksche vergadering. Het zal dan wel blijken, of zij op eenigen maatregel van te genweer bedacht zullen zijn. Merkwaardig is het. dat aldus de actie van de niet in de Gouden Leeuw toegelaten makelaars langrs een om weg neerkomt op de hoofden van de wel toe gel a temen. ARBEIDENDE SCHOOLKINDEREN. Door die Commissiën A, B en C. tot wering van schoolverzuim ie aan de hoofden der openbare en bijziendere lagere scholen in onze gemeente een vragenlijst toegezonden, om aldus nadere gegevens te verzamelen om trent den arbeid van schoolgaande kinderen. De volgende vragen zijn gesteld: L Hoe groot was op 1 Mei 1909 het aantal mannelijke en vrouwelijke leerlingen uwer school? II. Hoe groot was op dien datum 1 aantal mannelijke en vrouwelijke leerlingen, hetwelk buiten de school uren tegen loon arbeid verrichtte? III. Welke uren van den dag wordt er door hen gewoonlijk arbeid ver richt? IV. Welke uren van den Woensdag en Zaterdagmiddag wordt er boven dien nog arbeid verricht? V. Voor hoeveel der in vraag II be doelde leerlingen heeft die arbeid nar deeligen invloed? a. Op het te ontvangen onderwijs. b. Op het lichamelijk welzijn. VL Welke meerdere inlichtingen wenscht u te verstrekken? JubiléZegers. Heden herdacht de heer J. L. Ze- ge.rs, thans directeur-secretaris van de Chr. Vereen, voor verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Heem stede, den dag, waarop hij gedurende 40 jaren als zendeling werkzaam is. Aangezien wij enkele dagen geleden een uitvoerige levensbeschrijving van den heer Zegers opnamen, volstaan we nu met het bericht, dat vele te legrammen, brieven en bloemen op dezen dag zijn deel werden. Weder om heeft de jubilaris de gelegenheid gehad to ondervinden, welk een groo te plaats hij in veler hart ingenomen heeft. Nog lang zij liet hem vergund tot held der ongelukkigen, dien hij zijn baste krachten gegeven li&eft, te mogen arbeiden. EEN DOMME DIEFSTAL. De eerste beklaagde, die heden in H bankje kwam te staan, heeft een domme diefstal gepleegd. Hij was ads vast werkman In dienst der Haar- lemsche Machinefabriek en vergreep zich aan het wegnemen van een 16- tai ballastschuitjes. 't Gestolene bracht hem 14 gulden op. Maar... óók nog meer I De direc tie kwam achter z'n oneerlijkheid, zoodat hij ontslagen werd. Heden eischte 't O. M. bovendien nog drie maanden gevangenisstraf tegen, hem. Nu tracht de ontslagene als los werkman een broodje te verdienen, dooh gemakkelijk gaat diii niet, PRONKEN MET EEN ANDERMANS VBKREN. Geheel Juist is dit opschrift niet 't zijn geen veeren, maar dennegroen. De geschiedenis zit zoo t Een clubje Beverwijkers zou gaan potverteren, 't Feest zou in een zaal gehouden worden, maar een kale zaal, dat ging niet I Een der potver- teerders zou voor een groenversde- ring zorgen. Hij ging er op uit om 't verlangde te halen. Och, in de boa- 8daen van den heer Delcourt staan zooveel denueboomen I Juist was de po tv er teerder lustig aan 't kappen, toen er een jachtopzie ner kwam. Heb je permissie? Neen.... Dan proces-verbaal Heden werd tegen den potverleerder een week gevangenisstraf geëischt. Uf de pot nog verteerd, is, bleek bij de behandeling van de zaak met 1 EEN AARDAPPELDIEF. Aan itet station te Beverwijk stond een waggon met aardappelen. Dit was voor een Beverwijker reden om een partij van deze „piepers" weg te nemen. 't Zal hem berouwen, want er wer den nu 5 maanden gevangenisstraf tegen hem geeischt. Dure aardappeltjes 1 EEN VERSTOORDE DANSPARTIJ. Er was in Purmerend een danspar tij. De boeren en boerinnetjes waren uit dan Deemster en Parmer geko men, om te walsen. Benige Purmerender Jongelui kon den de zon niet in 't water zien schij nen an begonnen de boeren te plagen. Ze zetten nun beenen voor die van de dansiustigen, ze lachten, ze scholden, enz. Het gevolg was een vechtpartij. De politie kwam er aan te pas, en de Purmerenders moesten de danszaal verlaten. Ze gingen niet en verzetten zich tegen de politie. Daarom werd proces-verbaal tegen hen opgemaakt en eischte liet O. M. heden tegen elk hunner weken gevangenisstraf. De beklaagden vonden de straf te zwaar. UITSPRAKEN: J. J. v. E., los werkman, te Haar lem, diefstal, 3 maanden gevangenis straf, met aftrek preventieve hechte nis. S. H., dienstbode te Heer Hugo- waard, diefstal, 10 dagen gevangenis straf. S. S., scharenslijper te Beverwijk, diefstal, 6 weken gevangenisstraf. A. C. K., voerman te Beverwijk, strooperij met behulp van een vaar tuig, 3 boete of 3 dagen hechtenis. H .S., handelaar in koffie te 'e-Gra- venhage, oplichting, 10 weken gevan genisstraf. Huishoud- en Industrie scli oei Na afloop van den gelieelen 3-jari gen cursus werd het diploma voor dienstbode uitgereikt aan mej. A. Har verkorn en mej. Tr. de Vries. Beiden zijn reeds als dienstbode geplaatst. De dames R. van Vriesland en D. Meijer, dde slaagden voor 't examen stenografie, genoten eveneens hare opleiding op de Huishoud- en Indus trieschool. Aanbtstedingen. Dooi- het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland la aanbesteedhet maken van een boothuis voor de mo torboot voor de kanaalverlichting te IJ mudden. Minste inschrijver V. Th. Braunsn Zoon te Beverwijk, voor 1520. Het onderhouden en vernieuwen, van het verfwerk der gebouwen, kunstwerken, enz., behoorende bij 't Merwedekanaal, van het Noordzeeka naal tot de grens der provincie Utrecht, en den zijtak van dat ka naal tot de Oude Vocht, gedurende 1909, 1910 en 1911. Minste inschrijver P. EL y. d. Bos te Heemstede voor f3485. Vergunning ingetrokken. Naar we vernemen is, in verband met ingekomen klachten, door B. en W. de vergunning voor den verkoop van sterken drank aan een der café houders in de N o order-S choolsteeg ontnomen. K in der f eestvo o rei el ling. Men schrijft ons: Wegens de geboorte van Prinses Juliana zal eerstdaags in den schouw, burg een buitengewone kindervoor stelling worden gegeven van de kin- deroperette „Van een Koningskind", sprookje van Doornroosje, toepasse lijk gemaakt op de blijde gebeurtenis. In de 5de acte wordt een nationale boerendans uitgevoerd. De opvoering, waaraan 90 kinde ren medewerken, staat onder leiding van Mevr. N. C. HopmanKwast, een naam die ons reeds vei-zekert van een uitstekende voorstelling. De kinderen van het Stads- Armen- en Ziekenhuis zijn voor die voorstel ling uitgenoodigd. BETOOGERS IN BOTSING MET DE POLITIE. Gisteravond om een uur of negen hadden een dertigtal geestverwanten van den dienstweigeraar K, die inde gevangenis hier ter stede is, een om- me tocht rond het gevangenisgebouw gehouden, om den man, die jarig was, te huldigen. Toen het troepje na afloop van de betooging zingende naar de stad trok, wilde men op den Koudenhorn niet voldoen aan de be velen der politie, om met het zingen op te houden. Daardoor ontstond een botsing tusschen agenten en betoo- gers, waarbij de eersten een zestal met een inspecteur van hun sabel gebruik maakten en zoo de manifes tanten uiteen joeg. Uiteraard liepen sommigen vrijagevoelige klappen op. Boottocht. Op Donderdag 20 Mei (HemeJvaarts dag) zal vanwege het Leger des Heils een boottocht georganiseerd worden. O.a. zal een bezoek gebracht worden aan de eigenaardige Zaanstreek, zoo dat dit een genoeglijke dag belooft te worden. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). HAARLEMMERLIEDE C. A. De heer M. W. v. d. Vlugt was gis teren 25 jaar poldermeester van den Vereenigden Binnenpolder. Dit feit ging niet onopgemerkt voorbij de molens vlagden, en des avonds werd hem door de mede-bestuursleden en secretaris een cadeau aangeboden. Als poldermeester (bestuurslid) van den Vereenigden Binnenpolder is ge kozen de heer P. Vink Pzn. (vacature dan heer Nelis). HAARLEMMERMEER. Bestuursverkiezing. In een te Hoofddorp gehouden ver gadering der liberale kiesvereeniging werden tot bestuursleden herkozen de hoeren H. v. Hiel en C. v. <L Laan, terwijl gekozen werd G. Jongejans. Allen namen hunne benoeming aan. Ernstige val. De echtgenoote v-an B. te Nieuw- Vennep, viel bij het schoon maken der zoldering in hare woning van de trap en bezeerde zich zoodanig, dat dade lijk geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Deze oordeelde den toestand der vrouw als hoogst ern stig. SLOTEN. De heer J. C. Zaalberg, ambtenaar ter secretarie, is met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-secre- taria De Raad verleende desgevraagd eervol ontslag aan den heer Reijn- ders als gemeente-ontvanger met toe kenning van een (onverplicht) pen sioen van ƒ500. HALFWEG. De zangvereeniging „Crescendo", di recteur de heer J. C. Tuim te Haar lem, gaf gisterenavnd ter eere van „de heuglijke gebeurtenis" eene bui tengewone uitvoering of feestavond, die tamelijk bezocht was. De voorzitter, de heer Schrijvers, opende den avond met eene histori sche beschouwing over ons Vorsten huis en de groote beteekenis van de geboorte der Prinses, waarna het af wisselende, en met zorg gekozen pro gramma, zangnummers, voordrach ten en tooneelstukjes zeer verdienste lijk werd afgewerkt. De burgemeester en mevrouw woon den eenigen tijd de uitvoering bij, die in alle opzichten welgeslaagd Is te noemen. IJMUIDEN. VlsscherlJ. Wegens den aigemeencn grooien feestdag op Vrijdag 7 Mei zal dien dag geen afslag in de rijksvisclihrJ plaats hebben. DE PETEN DER PRINSES. In een groot dee] onzer vorige op lage konden we nog vermelden, dat door do Koningin en don Prins de na volgende vorstelijke personen zijn uitgenoodigd, om als peet te 3luan over de jonggeborene Prinses Julia na do Koningin-Moeder, de Groot hertogin Louise van Baden, de Groothertogin Marit van Mecklen. burg-Schwerin, do Vorstln-Moeder van Wied, do Prinses Adolf van Schwarzburg-Rudolstadt, de Vorstin van EffbachSchÖnberg, zoomede do beid» broeders van den Prins Her tog Johan Albrecht van Mecklenburg, regent van Brunswijk, en Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. Alle bovengenoemde vorstelijke per sonen, die aan IL M. en den Prins vermaagschapt zijn, hebben het peet schap over Prinses Juliana aan- vaaid. De Groothertogin Louise van Baden, geboren Prinses van Pruisen, ie een volle nicht van vvijLen Groot hertog Friedrich Franz II van Meck lenburg, den vader van den Prins, en te gel ijker tijd een nicht van H. M. de Koningin door hare Russische grootmoeder. Groothertogin Marie van Mecklen burg is de moeder van den Prins on de Vorstin-Moeder van Wied i3 do dochter van wijlen Prins Fred er ik der Nederlanden. Prinses Adolf vaD Schwarzburg Rudolstadt, geboren Prinses van Schönberg-Waldenburg, is de grootmoeder van don Prins on, de Vorstin vau Erbach-Schönberg ge. boren Prinses van Waldeck en Pyr- mont is de jongste zuster van de Ko ningin-Moeder. SALARISREGELING COMMIEZEN EN DIRECTEUREN. Uit goede bron wordt aan de „N* R. Ct." verzekerd, dat in het aanhan gige wetsontwerp voor de salarisre geling van oommiezen en directeuren belangrijke wijzigingen zullen woe den gebracht en deze meer bepaalde lijk zullen betreffen de salansregelin- gen voor oommiezen en hoofd-com- miezea. INTERNATIONAAL WISSEL RECHT. Ilet „Berliner Tageblartt" verneemt, dat de door de Nederlandsche regee ring toegezonden uitnoodiging tot deelneming aan eene internationale conferentie over het wisselrecht door de Duitsche regeering is aangeno men. Het tijdstip der conferentie is nog niet vastgesteld, daar tot nu toe En geland nog geen beslist antwoord op de uitnoodiging heeft gezonden. Eerst wanneer zeker is, dat Enge land aan de conferentie zal deelne men, zal de datum van bijeenkomst worden vastgesteld. Italië heeft de uitnoodiging aangenomen. SPOORWEGTARIEVEN. Het uitvoerend comité van het eer ste nationaal congres van handelsrei zigers en -agenten heeft in antwoord op de door den Minister van Water staat aan de verschillende handels- reizigersvereenigin gen gedane vro. gen betreffende de ingezonden voor stellen tot herziening van de tarieven, voor het vervoer van reizigers overdo lijnen der Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen en de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaat schappij, medegedeeld, dat de voor gestelde nieuwe regeling verkieselij ker wordt geacht dan de bestaande. Het komt het comité echter nog wenschelijk voor, dat a. ook de Noord-Brabantsch Duit- sclie Spoorwegmaatschappij in de combinatie der genoemde spoorweg maatschappijen worde opgenomen b. dat naast de voorgestelde abon nementen voor het geheele land, waarmede ten volle gesympathiseerd wordt, abonnementen zullen worden ingevoerd Noordei- en Zuidernet, welke beide zich zullen uitstrekken tot de lioofdplaatsen van ons land en de prijs dezer abonnementen zooveel mogelijk naar verhouding van eerst genoemde worde berekend c. dat de bestaande voorwaarden omtrent waarborgsom en reductie op bagage vervoer zullen blijven gehand haafd. d. dat wat betreft de kilometerboek- jee de voorgestelde reductie bij groo- tere afstanden dan 200 kilometer zeer gewaardeerd wordt doch moer prac- tische waarde zoude hebben, indien die voorgestelde reductie ook werd toegestaan voor eene heen- en terug reis op denzelfden dag, indien de ge zamenlijke afstand meer dan 200 kilo meter bedraagt»

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1