HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN Onze Lachhoek FEUILLETON Een dappere Vrouw DONDERDAG 6 MEI 1909 No. 827. Nabetrachting van den Gemeenteraad. De Raad, voltallig op oen paar na, op den voorzitterszetel Dr. Nieuwen huijzen Kruseman om den burgemees ter, die licht ongesteld is, te vervan gen op de plaats van den heer Van de Ka<mp een gladgeschoren Engelech- man, die bij nadere beschouwing de heer Van de Kamp zelf zonder knevel blijkt te wezen, in do zaal de atmoe feer der groote dagen, wanneer een belangrijk besluit staat genomen te worden ziedaar onze eerste indruk van de Raadsvergadering van Woens dag. Daarop een warm woord van den waarnemend voorzitter over de ge boorte van Prinses Juliana, staando uitgesproken en door do Raadsleden «taande aangehoord, met uitzonde ring van den lieer Modoo, die «r bij zitten bleef, alsof hij dacht, dat de voorzitter hem achter den broeden rug van zijn voorman, den lieer Rin- kema, toch niet in 't oog krijgen zou. Toen een driewerf hoera van onze vroede vaderen, dat lijdende was aan de gewone kwaal van Nederlanders, die zich uitenverlegenheid. De Franschman, de Duitscher, de En- gelschman zelfs zet de stem flink uit als hij jubelt, de Nederlander knijpt een pruimenmondje en ziet schichtig rond, of ook iemand hem ziet. 't Was niet mooi, dat geroep bedoel ls. Aardiger was de eenstemmigheid, waarmee een crediet, en dat nog wel blanco, werd bewilligd voor de feest viering ter eere van de heugelijke ge beurtenis, die het publiek blijkbaar verlangt. Misschien vindt niet iedereen de discussie bijzonder duidelijk. Begrijp Ik het goed, dan zullen voor een be drag van 700 samen de bewoners van liet Stads- Armen- en Ziekenhuis getracteerd worden en de huiszitten de armen extra bedeeldop den dag de kinderen onthaald en of ex dan ook nog wat voor de rest van de bur gerij wezen zal, moet nog blijken. Er Ls gesproken over muziek en een illu minatie op den avond. Wie dat organiseeren zal Het ge meentebestuur zelf kan er niet aan denken. Dr. Nieuwenhuijzen Kruse man .hoewel van vroolijkheid geens zins afkeerig, zal de leiding wel niet nemen en de ambtenaren, hoe be kwaam ook, zouden voor zoo'n werkje vreemd staan te kijken. Do vereeni- ging Koninginnedag is reeds in den arm genomen en het hoofdbe stuur vergadert vanavond. Maar wanneer het feest zal zijn. is nog in 't midden gebleven. De beste dag is ongetwijfeld de tiende, dan vieren ook andere steden feest, dan herdenkt het NederLandsche volk het oogenblik van het voorloopig herstel der Koninklijke moeder, dan is er dus aanleiding tot blijdschap. Meer dan op andere dagen. Maar de Maan dag, volgens deu heer Van de Kamp, is voor den middenstand ongeschikt, zoodat een betere dient te worden ge kozen. Op liartelijke manier gaf de Raad aan Mr. Pijnacker Hordijk zijn eer vol ontslag als secretaris. De vriende lijke toespraak van Dr. Nieuwenhuij zen Kruseman verwierf algemeen ap- vlaus, niet minder don het antwoord tui den heer Pijnacker zelf. Opmer kelijk was in die rede de hulde, die de scheidende secretaris aan onzen burgemeester bracht, in welspreken de taal, vrucht klaarblijkelijk van liepgevoelde overtuiging. Do bepalingen omtrent het ontslag 'van ambtenaren en bedienden wegens leeftijd gingen er gladjes door. Het voorstel om het oude Hoogere Burger school-gebouw in de Jacobijnestraat voor 68000 te verbouwen, werd even wel aangehouden, op voorstel van den heer Loosjes, met instemming van Mr. Thiol. Dit liep zoo vlot van stapel, dat de onbevangen toehoor der onwillekeurig aan een mise en scène dacht. Er was tegen dit voor stel giroote oppositie, de geestdrift waarmee de wethouder van onderwijs het had doorgezet, scheen, naar luid van berichten, vrij wat gesilonken en de heer Rinkema scheen met 'zijn liefdesverklaring aan dit bouwplan, ietwat hors de saison. Vooreerst zien we liet voorstel denkelijk niei terug en ontmoeten we het in de Raadsvergadering weer, dan zal het misschien, zooals ook met menschen die je in lang niet gezien hebt, voor komt, wel erg veranderd wezen. Zelfs zou het dan, ook al weer als bij de menschen gebeurt, gestorven kunnen zijax 1 Maar dit was kleingoed, vergele ken bij de zaak die nu naderde, de quaestio van de zevende klasse, die merkwaardig zou zijn om twee rede nen. Allereerst deze: dat de wethou der van onderwijs Lijnrecht stond te genover de andere leden van het Coi- loge vervolgensdat uit den Raad zelf een belangrijke oppositie werd verwacht. Ik overdrijf niet, wanneer ik zog, dat liet een en het ander mee* viel. Dr. Nieuwenhuijzen Kruseman, het woord voerende namens de meerder heid van B. en W., ontkwam, in weerwil der gemakkelijkheid van zijn tongslag, niet aan de reactie van een betoog, dat meer dan goed is zijn basis vindt in financieel© overwegin gen. De rede klonk mat, overtuigde niet. En de gevreesde oppositie uit deai Raad concentreerde zich ten slot te in een niet onverdienstelijk voorge dragen rede van Mr. Thyssen, die met de heeren Van Lijnden, Loo- meyer en Huls wit een voorstel in diende, waarbij meenden zij, vooral zekerheid werd verkregen, dat geen nieuwe leervakken in dat zevende leerjaar zouden worden onderwezen, maar eenvoudig de leerstof uit het zesde herhaald. Toen Mr. Thiel in zijn antwoord uitdrukkelijk had verklaard, dat er van nieuwe vakken geen sprake kon zijn, alleen van herhaling en uitbrei ding van 't geleerde, was het voor ieder duidelijk, dat het pleit al be slecht was en de zevende klasse bin nen eeai uur een feit geworden zou zijn. Toch behoefde niemand zich den tijd, die voor de stemming nog ver liep, te beklagen. De heer Thiel was op zijn besthelder, scherp, fcaar niet onaangenaam, rangschikte hij zorgvuldig de stof, sloot elk onder deel volkomen af, voor hij aan een volgend begon, gaf in vloeiende taal nieuwe argumenten. Daarom viel het menigeen tegen, toen het voorstel nog oen aantal tegenstemmers ontmoette. Maar het raadsel was weldra opge lost. Sommigen hadden niet begrepen, dat het voorstel-ïhiel in stemming was geweest, ze dachten, dat het om een quaestie van voorrang was ge weest. De waarnemend voorzitter, bon prince, verklaarde zich tot overstemmen bereid. En zietop eenmaal werd het voorst el-Thyssen c. s. ingetrokken en de tegenstem mers slonken tot twee, Dr. Nieuwen huijzen Kruseman en Dr. H. D. Kru seman de heer de Breuk was onder de discussie blijkbaar van gedachte veranderd. Met applaus werd dit resultaat, be groet, de wethouder van onderwijs ontving vole gelukwenschen en de zaak is het dan ook waard. Mr. Thiel zal den indruk gekregen hebben, dat do Raad gansch niet voornemens is, hem te laten gaan. De heer van Wickevoort Cromme- lim heeft zijn schadevergoeding niet gekregen (men weet, dat zijn paard in een putje of op een deksel van putje trapte en daardoor verwond en het rijtuig beschadigd werd)een daartoe strekkend voorstel van den heer Van de Kamp werd nket groote meerderheid van stemmen verwor pen. De Raad wil het liever op proces laten aankomen ge steld, dat de heer Grommelin neigtug mocht hebben om dat te beginnen. Ter tafel werden gebracht de merk waardige munten en brokken metaal die in den loop der tijden uit de munt gasmeters zijn opgevischt. Indische koperstukken, zelfs munten uit Siam, Brabantsclie centen, waardel ooze schijfjes metaal en stukjes blik en weet ik wat al meer een verzame ling, die den maatregel om een rijks daalder garantie te vorderen, wed wettigt. De Raad besloot daartoe dan ook zonder aarzelen. Er heerschte verontwaardiging over een reuzenpaal met een gewel dig grondvlak, die door de BeLL-tele- phoon voor de Mariaschool in de Ko ningstraat is geplant. Met goedkeu ring van B. en W.omdat er geen andere plaats voor te vinden was. Toen de vergadering afgeloopen was, keken groepjes vei-toornde Raadsle- den naai- het gevaarte, dat er inder daad heel leelijk staat. Maar wie aal liet eir nu weer vandaan krijgen De heer Spoor was er niet over ge sticht, dat men, hangende liet onder zoek, een van de Halsen bij den res taurateur laat. Hij achtte dat niet ge- wenscht. Maar wanneer de Commissie het stuk laat weghalen, keurt zij daar mee, hangende het onderzoek ,de me thode van den restaurateur priori af. Acht Mr. Spoor dè.t dan gevvenscht J. C. P. Üssiïtenlandsch överzïcM DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK. Ook na de opheff'ng der laatste aLgemeene staking van de post- en telegraafbeambten, is er een gespan nen verhouding blijven bestaan. Te begrijpen is dit wel, want geen der partijen heeft een volkomen over winning kunnen behalen zoowel de regeering als de stakers lieten vee ren in den strijd. Zoo'n halve overwinning te behalen, terwijl je voor je zelf overtuigd bent eene alge- hoede zegepraal te verdienen, is een onaangename zaak! Het doet je steeds uitzien naar de eerste de beste gele genheid, om den strijd opnieuw aan te binden, om dan het 'deaal te be reiken. Maar.... 't eigenaardige is hier, dat èn de regeering èn do ex-stakers er zoo over denken. Het gaat dus hier hard tegen hard Reeds eenige dagen geleden zin speelden we op de mogelijkheid van een nieuwe stakingsbeweging. Die kans is nu nog met een 100 pet. ver meerderd. Elk uur kan de bom al barsten De ex-stakers gaan met alle kracht voort, propaganda te maken voor hun stakingsbeweging. Vooral den 1 Mei-dag hebben ze ijverig gewerkt. Verschillende ,,kop-stukken" hunner vereeniging zijn als leermeesters der arbeiders opgetreden en hebben in openbare vergaderingen der Mei-vier- ders gesproken. Natuurlijk trokken deze sprekers van leer tegen de re geering. Ze gebruikten nogal kracht termen. De minister-president Cle- menceau werd betiteld als.... de eer ste koe van Frankrijk. Op een andere vergadering werd tegen een commis saris van politie gezegd„vertegen woordiger van de firma Ongedierte, Schuim. Clemenceau Co." Dit zijn slechts een paar staaltjes. De regeering zag vroeger veel, ook zóó iets, door de vingers. Nu niet meer I Alle ambtenaren, die zoo spre ken worden geschorst en voor den raad van tucht gedagvaard. Eenige der luidruchtigslen juist de be stuurders der vakvereenigingen zijn zelfs in hechtenis genomen. Met deze schorsings-besluiten is de regee ring niet zuinig Elke post uit Frank rijk brengt een verzameling, en als we den tel niet al te veel kwijt ge raakt zijn, is 't totaal al de 50 gepas seerd. Dat ixrlkkelt de ex-stakers natuur lijk De regeering hoeft hen den etrijd- liandschoen toegeworpen welaan 1 dan dien opgeraapt en den oorlog aanvaardt I De ex-stakers en de bestuurders der vakvereenigingen doen de laatste da gen dan ook veel aan vergaderingen. Alles gaat er evenwel zoo geheimzin nig toe, dat telkens besloten wordt voorloopig geen mededeelingen aan de pers te doen. Men houdt krijgs raad, ontwerpt de plannen voor den veldtocht Bij deze geheimzinnigheid is het een raadsel, wat ons in de komende dagen te wachten staat. Met groote spanning wordt de Zaterdag tege moet gezien, want dan moeten de ge schorsten voor den raad van tucht komen. Zal dan een ontslag volgen De geschorste ambtenaren hebben nu al besloten de zitting r.iet bij te wo nen, omdat ze do dagvaarding voor dit gerecht onrechtmatig vinden. Ze redeneeren een ambtenaar is buiten diensttijd vrij burger en mag in een vergadering evenveel zeggen als een andere burger. Wanneer inderdaad door den raad tot een ontslag geadviseerd wordt do raad geeft advies en daarna moet de regeering besluiten dan kan de staking wel eens plotseling (maar niet onverwacht) uitbreken. De regeering rekent daar blijkbaar op, want er zijn verschillende maat regelen genomen. Allereerst is ge zorgd. dat e.r door middel van de dra ad 1 ooze telegrafie der marine een verbinding met. het buitenland blijft, ten tweede zijn de genie-telegrafisten onderwezen op de rijkstoestellen, ten derde zijn overal automobielen afge huurd voor het vervoer der brieven. Zoo zou de regeering ook bij eene algeheel© staking der post- en tele- graaf-boambten veel uit dien weg kun nen zetten I Een gewaarschuwd mensoh geldt voor twee zoo is het ook hier De stakings-gezinden begrijpen dan ook wel, dat ze met nog krachtiger middelen moeten aankomen om de regeering te kunnen dwingen. Er is al iets van hun plannen uitgelekt. EEN ALGEMEENE STAKING VAN ALLE ARBEIDERS. Reeds nu hebben de mijnwerkers hun steun toegezegd de spoor-beambten deden dit al bij do vorige staking wellicht zullen er nog anderen volgen. Frankrijk wordt dus rnöL groote woelingen bedreigd. Er broeit iets maar wat GEEN REVOLUTIE IN VENEZUELA. Men weet, dat Castro een sensatie- nieuwtje heeft rondgestrooid 1 Hij zou een telegram uit Venezuela ontvan gen hebben, waarin staat, dat het land in revolutie is tegen Gomez, en dat met verlangen naai- zijn (Castro's) komst wordt uitgezien. We hebben ai dadelijk aan de waarheid van dit. nieuws getwijfeld. En 't blijkt nu met reden I Dr. Paul, de gezant van Venezuela, thans te Parijs vertoevend, heeft aa® een journalist gezegd „Het telegram va® Castro, mede gedeeld door een Parijsch blad, is van begin tot eind een leugen. Er lieerscht volslagen rust in Ve nezuela. De bevolking en het leger stellen volkomen vertrouwen in de regeering van genei-aal Gomez. Het is een ongerijmdheid te beweren, dat Castro in Venezuela nog een aan hang heeft Ik herhaal, dat het zoogenaamde telegram een bedenksel is of een grap." Wat te Castro toch een onverbeter lijke leugenaar Met zijn proces te gen de Fransche regeering zal het ook wel zoo'n vaart nieit. loepen. Hij had weliswaar eerst het plan te ken nen gegeven om wegens zijn „bruta le" verdrijving van Martinique van de Fransche regeering een schade vergoeding te eischen van.... 10 mil- lioen francs, maar Later heeft hij zich bedacht en toen den advocaat Ménard opgedragen voor hem een uitgebreid advies op te stellen en van dat ad vies zal hij laten afhangen, welke stappen hij verder zal doen. Castro schijnt er alleen voor te willen zorgen, dat hij voortdurend het onderwerp van het gesprek blijft NIEUWTJES UIT HET TURKEN- LAND. Het was algemeen bekend, dat de ex-Sultan van Turkije rijk was. Let wel w a s 1 Nu is hij het niet meer, want de Kamer heeft een voorstel aangenomen, om op al het vermogen van Abdoel Hamid beslag te leggen. Het heet onrechtmatig aan de Staats kas ontstolen te zijn. en die fout moet hersteld worden De ex-Sultan zit nu in de villa in Salonika gevangen en moest de sleu tels van zijn brandkast aan de Jong- Turkeu afgeven.... Voorloopig werd den oud-heerscher 1000 pond gegeven, om niet van honger om te komen 1000 pond is niet veel voor een ex- Sultan met 11 vrouwe®.... Behalve de brandkast worden ook de papieren van Abdoel Hamid nauw keurig onderzocht. Als daar maar niets onder is, dat het daglicht niet mag zien 1 De Jong-Turken stellen een uitvoe rige memorie op over Abdoel Hamid's regeeringstijdperk. Zij zullen daarin de noodigo bewijzen bijeenbrengen voor Abdoel Hamid's schuld aan po litieke moorden, de Armenische moor den en den staatsgreep van 13 April, terwiil tevens met de stukken zal wor den bewezen, dat hij zich staatsgoe- deren heeft toegeëigend. De memorie zal aan slle mogend heden worden toegezonden. De bestraffing der muiters van 13 April wordt vervolgd. Gisteren zijn weer acht matrozen ter dood ge bracht, omdat ze hun commandant vannoord hadden. Hilmi-pasja, benoemd tot groot vizier, heeft de opdracht tot vorming van een Kabinet aangenomen. Ferid-pasja wordt minister van binnenlandsche zaken, Arifhikmet van marine, Hakki boy van justitie, Val bey van onderwijs, Rifaat-pasja van buitenlandsche zaken, Rifaat bey van financiën, Naradounghian van openbare werken, Salib van oorlog. Uit Koaistantinopel wordt bericht, dat volgons een toededeeling van den opp er-ceremoniemees ter de nieuwe sultan Maandag a.s. met het Khaii- fen-zwaard zal worden omgord. Het corps diplomatique zal de plechtigheid bijwonen. Als een staaltje hoe in Klein Az>ë gemoord te, vermelden we, dat alleen in Adana eergisteren al 1600 Christe nen en Mohammedanen begraven zijn. KRONING VAN DEN TSAAR VAN BULGARIJE. Naar u't Sofia gemeld wordt, zal de kroning van Tsaar Ferdinand plaats hebben in de oude Tsarenetad Tirnowo, in den aanvang van Juni. Men hoopt tenminste tegen dien tijd met alle toebereidselen klaar te kun nen zijn. De bedoeling te, de gebeur tenis met grooten luister te vieren. In bevoegde kringen verwacht men dat alle Europeesche hoven verte genwoordigers naar do kronings plechtigheid zullen zenden. ENGELAND EN DE LUCHT VAART. De Engelsche minister-president As- quith verklaarde in het Lagerhuis, dat de regeering stappen had gedaan om de organisatie voor luchtscheep vaart op betere leest te schoeien. De arbeid van het maken van plannen voor het bouwen van bestuurbare luchtschepen en aeroplanes is ver deeld tusschan marine en leger, en teneinde te zorge®, dat het werk de zer twee departementen het hoogst mogelijk wetenschappelijk peil zal be reiken, is aan het Nationaal Natuur kundig Laboratorium het verzoek ge- ■icht een afzonderlijke af deeling te vormen voor voortdurende experi menteel© onderzoekingen, dat zal staan onder toezicht van een. speciale commissie van erkend wetenschappe lijke mannen. De minister-president voegde daar aan toe, dat de noodige fondsen be schikbaar zijn gesteld om onverwijld dezen arbeid ter hand te kunnen ne men. In dezelfde zitting te een comité van 25 leden benoemd, dat met de regeering zal samenwerken bij de organisatie van de verdediging des lands door middel van luchtschepen. TOESTAND IN PERZIë. Twee honderd vijftig nationalisten uit Resjt drongen onverwacht Kaz- win binnen, waar zij een aanval de den op de woning van den gouver neur van Teheran. Het garnizoen bood tegenstand tot het aanbreken van den dagtoen werden de vijandelijkheden gestaakt. Er werden 20 royalisten gedood, terwijl er zich 100 overgave®. Ook sneuvelden 3 nationalisten. CRISIS LN PORTUGAL. Eindelijk heeft het Kabinet ontslag gevraagd. DE REIS VAN KONING EDWARD. Gisterenavond Is Z. M. te Parijs aangekomen. DE STAKING IN BUENOS- AYRES tengevolge van de Mei-botsingen, om vat al 200.000 man. REPLIEK. ZondagsjagerWat 1 Je vraagt zoo'n enorme schadevergoeding voor je aangeschoten voet? Ik ben geen millioiuiair Do gewondeEn ik ben geen dui zendpoot I DE PLEZIERTREIN. ConducteurHé daar, u mag met uw bovenlijf niet zoover uit het pon- tier hangen. Reüzjgev Wat moet ik doen Er te alleen voor mijn boenen nog maar plaats in de coupé. KRACHT DER GEWOONTE. A. (aan de telefoon tot B.) Waar zit je toch, ik heb je in onheuglijke tijden niet gezien. B. Ik ben ook veertien dagen bed legerig geweest A. Zoo, je ziet er toch goed uit. OPGEHELDERD. Stadskind (voor de eerste maal een stoppelveld ziende)Nu weet ik toch ook waar de lucifers vandaan komen. OPENHARTIG. A. Zoo, is dat je meisje. B.Ja, verbaas je je misschien over mijn. keuze A.Over de jouwe Neen, over de hare. PRACTISCIIE RAAD. Patroon Maar, Meier, dat 's nu de derde middag, dat ik je over je werk ingeslapen vind. Dat gaat toch niet. Klerk Neemt u me niet kwalijk, maar de kleine jongen krijgt tanden en nu heeft ie me al in geen vijf nach- u® laten slapen. Paitroon Zoo! Nu dan breng je hem voorLaan maar mee, niisscliien kan hij je dan overdag ook wel waje- ker houden. VOOR HET GERECHT. Rechter (tot vrouwelijke getuige): De beschuldigde heeft u dus gedreigd mat 'n scirer een meter lange priem... Wat was dat voor een ontzettend in strument? Getuige Een hoedepen. EEN VOORZICHTIGE. A. (tot kennis) Als de papieren van dien man in orde zijn, waai-om necmti de veldwachter hem dan toch mee B. Omdat hij anders door het groo te, donkere bosch alleen naar huis moet gaan. WIE HAD ZE NOODIG? „Stomme jongen, hier heb je een cent, maak dat je weg komt, en koop er hersens voor 1" „Moet ik in den winkel zeggen, dat ze voar u bijn, meester?" Stadsnieuws HOOGSTAANGESLAGENEN. De Staatscourant bevat de lijst van de hoogstaangeslagenen in de Rijks- directe belastingen. Het totaal aan tal voor Noord-Hollaaid te 645. Hier* onder zijn E. Ankersmit, H. H. Beels, M. N. Beets, jhr. F. Teding van Berkhout, J. W. A. Beynes, L. P. Bionfailt, jhr. mr. J. W G. Bareel van Hogelan- de®, B. G. ter Brake. II. Cremer, dr. F. Daniels, J. M. W. van Dusseldorp, mr. Ch. Enschedé, mr. H. Enschedé, mr. H. J. D. D. Enschedé, mr. J. En schedé, W. G. van Eykern, C. F. Feit man®, jhr. P. Gevaerts van Geer vliet, P. Goedkoop Dz., J. A. Gouda, A. Bierens de Haan. W. G. Huet, Th. S. J. Janzen, mr. N. G. Cnoop Koop- mans, F. M. baron Van Lijnden, S. R. A. van der Meulen, II. D. Mispel blom Beijer, W. D. Haitsma Muiier. L. P. Noé, mr. A. A. Pélérin, J. Krol Kzn., mr. A. II. Philipse, M. A. F. II. Philipse, jhr. Ch. F. va® de Poll, jhr. P. Quarles va® Ufford, mr. C. M. Rasch, A. van Rossum, E. S. Orobio de Castro, A. A. Sprenger, mr. G. van Tienliovem, dr. J. Timmer. D. Veen Jr., G. J. van Waveren, H. van Waveren, H. P. Wiegman, jhr. C. Ch. van der Wijck, L. P. Zocher, al len te Haarlem. G. va® der Beek, A. van der Beek, Ant va® der Beek, Gijsb. van der Beek, A. II. van Wickevoort Crom- melin, A. Honig, G. A. Resting, J. W. de Heer Kloots, J. Korthals Altes, jhr. H. J. Deirtz van Lennen, Mr. D. F. van Lennep, Joh. Muilemeister, W. P. J. Th. van Linde® Tol. W. C. Prey- de, P. II. Kaars Seypeeteyn, J. D. Waller, allen te Heemstede. Jhr. Mr. P. Ted'ng van Berkhout, I L. J. Bispinck, C. Boendermaker, M. Boot, jhr. L. G. Boreel, A. M. Naar het Engelscli van B. M. C r o k e r. Tante Lucy scheen een mooi bod voor liet landgoed gekregen te heb ben .werkelijk een buitengewoon hoo- gen prijs. Zij had gehoord van een mooi bovenhuis met drie slaapkamers en een werkkamer, maar er was geen ruimte voor meer personen dan de naaste familie. Dus moest ik mot Walter trouwen, omdat er te weinig 'kamers in het bovenhuis va® mijn tante waren. Hoe belachelijk 1 Ja, voor u, antwoordde Ik; maai- er was niets komieks aau deze vrouw met grijs haar, die mij uit haar huishouding zette. Ik was een lastpost een indringster, en zij zorg de, dat ik daarvan overtuigd werd. Zoo'n leelijk, oud wezen 1 riep Mevr. Evans uit. Ik haat dóe oude menschen van het behoud ten min ste in 't algemeen. Ik had een gevoel alsof Linda, Emma, Mevr. Thorold e® de sterke macht van de publieke opinie mij over den rand van een afgrond wierpen en alsof ik mij tevergeefs met beide handen vastklemde. Ja, daar Leek het op. Maar in werkelijkheid was ik overgevoelig, ik aarzelde, ik ben sentimenteel. Ik was gevleid. Ik zou een teihuis hebben mijn eigen, eigen tehuisen ik had altijd ver langd Indië te zie®. Wel is waar was Watty maar assistent op een thee plantage maar ik was immers nooit gewoon geweest aan bals en partijen. Ik hield heel veel van het buitenle ven ik was jong en sterk. Watty was een goed zoon een goed zoon wordt een goed echtgenoot en ik had hem mijn geheele leven gekend. J a en aan den andere® kant vroeg Mevr. Evans zacht. Wel, aan den anderen kant was er nooit iets, dat aan hofmakerij of een woord van liefde deed denken tus- 8chen ons gewisseld. Wij hadden el kaar in zes jaar niet ontmoet. Het was aides behalve aantrekkelijk voor een jong meisje de halve wereld door te leizen om de vrouw te worden van een ma® voor wie® ik bijna ee® vreemdeling was die, ate wij el kaar onverwacht ontmoette®, mij waarschijnlijk in de straat voorbij zou loope®want ik was flink gegroeid e® had mijn haar opgestoken, sinds wij elkaar het laatst ontmoet had den. Nu eens stond ik op het punt „jate zeggen, als de mail was aan gekomen, want zijn brieven waren verrukkelijk dan weer was ik vast besloten, „neen" te zeggen. Eindelijk ontving ik een portret van Watty, en ik ben bang, dat u het verachtelijk van mij zal vinden als ik u vertel, dat daardoor de weegschaal oversloeg m. a. w., ik was overwonnen. Ik liet mij gaan ik werd verliefd op zijn gelaat en ik zei „ja". Maar lieve, wat een sprong In het duister riep Mevr. Evans uit- Heb je er niets tegen, om mij dat be langrijk portret te laten zien, wantik geloof vast in de gelaatkunde Het is in mijn hut, antwoordde ik, en ik zal het u morgen met genoe gen laten zien, maar nu in 't don ker kunnen wij het toch niet bekij ken. Terwijl jij er naar zoekt, er een kus op drukt en het hier brengt, zal ik zorgen, dat er licht komt, ant woordde zij. Ga nu, lieve, en geef mij mijn zin, ik heb een gevoel alsof ik niet zou kunnen rusten vóór ik het portret va® dien man gezien heb. Ik stond dadelijk op het elec- talsoh licht was opgedraaid en ik ging vlug naar onze hut, waar Ik spoedig mijn schat in zijn blauw ma- roe co étui gevonden liad. Toen ging ik terug naar Mevr. Evans, die vlak onder een lamp was gaan zitten. Haar oogen schitterend va® belang stelling en haar mond even geopend, zoo stak zij de hand uit naar het portret. HOOFDSTUK HL Het Portret. Zonder een woord te spreken, legde ik plechtig de marocco loeren étui in de uitgestoken hand van Mevr. Evans en ging zitten om haar vonnis af te wachten met eenige onzekerheid en veel triomfantelijke verwachting, want het was een knap, sterk, edel gezicht, dat mijn hart stormender hand had ingenomen e® nu al mijn tegenzin overwonnen. Mijn chaperonne bekeek het por tret Jangen tijd, en zag mij toen met ee® ernstige uitdrukking in haar don kere oogen aan. Zal ik je zeggen, wat ik denk? vroeg zij. Ik knikte ongeduldig met mijn hoofd. Had ik al niet vijf minuten lang op haar opinie zitten wachten Ik denk, dat je een grooten prijs in de loterij van het Leven getrokken hebt Je bent een der gunstelingen van de fortuin. Ik leunde voorover, verlangend om naar deze schoonklinkende woorden te luisteren. Ja terwijl zij met haar wijs vinger op het portint tikte naar zijn gelaat te oordcelen is deze man consciëntieus, eerbiedwaardig en iemand, die hard werkt Hij is stand vastig, ofschoon niet heel hartelijk, kan men op zijn liefde bouwen. Hier liet ik een zucht van verlich ting hoore®, geloof ik, en zij ging voort, terwijl zij nu naar mij en dan naar Walter keek... Hij ls teruggetrokken, in zichzelf gekeerd, maar openhartig tegenover degenen, die hij liefheeft. Hij is tot veel liefde in staat, maar critisch aan gelegd e® met gemakkelijk tot bewon dering te brengen. Hij is eerzuchtig e® heeft een sterken wü. Hij heeft een scherp verstand. Alles te zaaien geno men ee® heel belangwekkend, gelaat; en zij zette het portret recht overeind tegen haar werkmandje. En, o Ja, voegde zij er lachend bij, last not least is hij ook knap va® gezicht. Bij al die lof voelde ik, dat ik bloos de van genot en van voldoening, over mijn verloving. Uw vriendin, zijn moeder, moet buitengewoon veel goeds van je ge zegd hebben, ging Mevr. Evans voort, want hij hier wees zij op het por- l tiet is geen man om een sprong in het duister te doen. Neen; Watty was altijd eerder voorzichtig, stemde ik toe, maar hij was totaaL met critisch aangelegd. Mogelijk niet, maar hij ka® in die zes jaar veranderd zijn na één- en twintig jaar wordt een jongen eon man. Hij ziet er oud uit voor zijn leef tijd. Ja, stemde ik toe, dat deed hij altijd. Hij is zeer verouderd, en en ik ook ik hoop, dat ik hem niet zal tegenvallen. Neen, antwoordde zij mij pein zend aankijkend. Dat zul Je niet, lie ve, denk ik. Ik denk, dat je in de smaak zult vallen. Zal ik je nu je eigen karakter eens vertéllen Ja, doe dat alstublieft, beide goed en kwaad. Je verbergt hartelijkheid en ro mantisch gevoel achter ee® ietwat koud uiterlijk. Je kunt heel onvoor zichtig zijn en bent toch zeer gereser veerd. Je bent kortaf, gevoelig, waar- heidslievend, getrouw. Je hebt veel temperament of moet ik het een le vendige geest noemen Je hebt een hekel aan verplichtingen tegenover iemand. Je hebt een vriendelijk hart; oude menschen en onnoozele diere® zij® bijzonder op je gesteld I (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5