Bre&tenstem, J. C. Bung©, W. Ph. van Wickevoort Crommelin, C. A. A. Du- dok de Wit Jr., H. C. Hintzen. P. Th. van Hoorn, J. H. A. A. Kalff. A. P. Kramer, J H. A. Kruimel, J. C. Laan, P. J. E. Lefebvre. J. Luden, A. Mo- naldo, Ch. N. J. Moltzer, A. D. de Marez Oyena, W. J. Prins, L. L. graaf Van Randwijck, N. Rouwens, I. E. Schel toma, A. Stoop, W. Kaars Sypestein, jhr. Honry Teixeira de Mattes, G. D. Uhlenhroek, E. A. Velt- man, P. Verschuyl, C. G. Veth, J. C. Veth, D. H. Vette winkel, G. Vas Visser, G. J. van der Vliet, mr. J. E. van der Vliet, J. C. de Vries, J C. Wolterbeek, allen te BloemendaaL Jhr. G. S. Boreel te Wijk aan Zee en Duin. C. A. Breitenstein, te Velsen. Mr. M. G. P. del Court van Krim- pen. te Velsen. P. N. van Doorninck. te Benne- hrook. P. Smidt van Gelder, te Velsen. G. N. J. van de Griendt te Velsen. M. J. van Hattum, te Beverwijk. A. J. E. baron Van Itlersum. te Bennehroek. F. K. van Lenmep, te Zand voort. J. A. van Noppen, te Zandvoori. G. Th. P. Slaap, te Beverwijk. F. W. Chr. H. baron Van Tuyll van Serooskerken, te Velsen. J. R. Wöste te Velsen. Mr. B. J. D. Zubli, te Bennebroek. Personeele Belasting. De Burgemeester brengt ter kennis dat het op den 3den Mei j.L executoir verklaard kohier no. 13 op de Perso- neele belasting dezer gemeente, dienst 1909, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand ge- steld. M g r. C a 11 i e r. Uit Rome wordt gemeld, dat de bis schop van Haarlem, mgr. Cahier, al daar gisteren is aangekomen. G e v. V o o r w. Een handt-aschje, bij H. Borger, L. Voorstraat 28. Een postduif, bij G. P. Schollen, K. Mareareth astraaft. 7. Een parasol, bij J. Derks, Tulpen- straat 32. Een dameshorloge, bij M. Dort mund, Zomerstraat 23. Een pakje, inhoudende een kous en sajet, bij J. Mok, Begijnhof 11 rood. Een bril, bij D. Tamis, J. Nieuwen- huizenstraat 2. Een stalbezem bij C. Jansen, Palm straat 19. Een kussensloop, bij J. Stoute, Bak kerstraat 27. Een portemoraiale inhoudende geld, bij M. Oudolf Parklaan 14. Militaire Zaken. Van de in Maart j.l. bij het 10e reg. inf. Ingedeelde miliciens is aan 16 een jaar uitstel van eerste oefening en aan 14 een jaar ontheffing van den werkelijken dienst verleend. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorreohi VTSgen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, In te waden by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos 8 «geven en, voor aooveel mogelijk Is, den ag na de inzending Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mijne dochter is half Juli ln dienst gekomen voor dag en nacht en heeft geen kermisgeld gehad en vertrekt nu met Mei. Heeft mevrouw het recht het nieuwjaarsgeld ai te houden en haar tot 3 Mei in dienst te houden? ANTWOORD: Van afhouden van nieuw jaarsgeld kan geen sprake we zen. Evenmin van iemand in dienst te houden na het eindigen van de dienstbetrekking. Wat daaromtrent voorheen ook gebruik moge geweest zijn, nu de wet op het arbeidscontract in dergelijke aangelegenheden voor ziet, moet men zich daaraan houden. VRAAG: Ik ben Zaterdag in betrek king gegaan als dienstbode en heb met mijn werk een open been opge- loopen. Mijnheer zand mij Maandag morgen naar huis en ik moest dade lijk mijn goed komen halen. Heeft hij het recht mij zoo te ontslaan? ANTWOORD: De wettelijke opzeg gingstermijn moet in acht worden ge nomen. Die termijn is gelijk aan den tijd, verloopende tusschan twee c^)- voigende betalingen van loon en hoogstens zes weken. U hebt recht op schadevergoeding gedurende dien op zeggingstermijn, aangenomen dat men u inderdaad wederrechtelijk heeft weggezonden. Uit de Omstreken ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Familie Bak, Amsterdam, Strand weg 16, 4 pers. Fam. Mendee da Costa, idem, Schoolstraat 1, 3 pers. Leeuwenberg, Heemstede, Hooge- weg 30, Fam. Blom van Weezei, Amster dam, Kostverlorenstr. 8 p. BinneaSaml HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins ontving gisteren in audienuie, ter aanbieding van hun ne geluk wenschen, te 2 uur de hoof den van buiterdandsclie missiën of bij afwezigheid, de zaakgelastigden, bij ons Hof te half drie de actief dienende generaals in de residentie aanwezig te kwart voor- drie uur burgemeester en wethouders en den secretaris der gemeente 's-Graven- hage. DE KONINKLIJKE MOEDER. Naar de „Tel." van betrouwbare zijde Is medegedeeld, is li. M. zóó overgelukkig met Haar Prinses, dot Zij er den geheelen dag taliooze ma len naar vraagt, en het schier gere geld bij zich wil hebban. OP DEN PRINS ESSE-DAG GEBOREN. Behalve Prinses Juliana zijn te 'o-Gravenhage j.L Vrijdag gebaren tien jongens en acht meisjes. Eén dier meisjes heeft ai de voornamen van de Prinses gekregen en twee barer heb ben als sloivoomaamJuliana. DB BLIJDE GEBEURTENIS BD DE MARINE HERDACHT. Te Den Helder hebben de schout bij-nacht en mevrouw Van den Bosch Dinsdagavond een schitterende re ceptie ter eere van de geboorte van prinses Juliana gehouden. Bijna alle hoofd- en subalterne of ficieren van zee- en landmacht met hunne dames waren tegenwoordig. Tegen 10 uur verzamelden de gasten zich in de groote zaal waar schout bij-nacht Van den Bosch een rede uit sprak, waarin hij zijn blijdschap toonde over de geboorte van een Prinses van Oranje-Nassau. De spreker besloot aldus: „Mogen de goede wenschen, die uit aller har ten opstijgen, lm vervulling komen; moge de Koninklijke Moeder spoedig herstellen en tem volle genieten de groote weelde der moedervreugde." Door achout-bij-macht Van den Bosch Is uit naam van alle gasten een telegram met geluk wenschen ver zonden aan H. M. de Koningin en Prins Hendrik. NIET VERGETEN De gemeenteraad van Teplitz-Schö- nau, waar de Koningin-Moeder in 1885 met Koningin Wilhelmina eenige weke® heeft verblijf gehouden om er de baden te gebruiken, en waar de herinnering aan de Hooge Bezoekster steeds levendig is gehleven, heeft aan oDze Koningin door tusschenkomst van H. M.'s gezant te Weenen ter ge legenheid van de geboorte van Prin ses Juliana zijn „allerunterthanig- sten Glückwünche" aangeboden, 't Blijkt, dat in de vroegere Nassau- sche landen nog wordt meegeleefd met de nakomelingen van het Huis Nossau-Dietz. De „Diezar ZeAtung", het dagblad van liet stadje Diez (aan de rivier de Lahn), deed van de tijding der blijde gebeurtenis een bulletin verspreiden, en de burgemeester en verschillende particulieren staken de oude blauw- oranje-vlag uit. Namens het gemeen tebestuur werd een telegram van ge luk wensch aan H. M. de Koningin gezonden. Een weekblad, „de Kleine Presse", dat in Fx an. kir ijk verschijnt, en veel in Nassau wordt gelezen, geeft afbeeldingen van de burehtkae- teelen Dietz en Oranienstein, de Nas- sausche stamsloten van de Hoiland- sche troonopvolgster. EEN JULI AN A-BOOM. Op het buitengoed „de Freek", on der Leusden bij Amersfoort, bewoond door den oud-minister van Buiten- landsche Zaken, mr. W. H. de Beau fort, is Maandagmiddag een „Julia- na-boom" geplant. De schoolkinderen onder leiding van het hoofd dor school te Leusbroek, den heer J. W. v. d. Heul, zongen eenige vaderlandsche liederen, waarna zij feestelijk werden onthaald. De jongere leden der fami lie De Beaufort presenteerden be schuitjes met muisjes, waarna in op gewekte stemming allen huiswaarts keerden. GOED OP DE HOOGTE. Hoe de buisten landsche bladen er maar op los schrijven over de blijde gebeurtenis, blijkt uit een bericht in liet „Berliner Tageblatt", waarin staat, dat de nieuwe Prinses zal hee- ton Wilhelmiisna. Emma Henrietta en bovendien zal ze nog veertien namen dragen. De correspondent schijnt over 17 duimen te beschikken, om er zeven- tienvoudige onzin uit te zuigen. DE PRINSES VAN ORANJE. Mr. H. Louis Israels schrijft im 't Hbld. oen belangrijk artikel over de vraag of Prinses Juliana recht op bovenstaanden titel heeft. Hij schrijft o.a.: „Het was te voorzien dat de geboor te van prinses Juliana den strijd zou doen hernieuwen of zij, zoolang zij het eenige kind der koningin blijft, of althans allen zusters zal hebben, bet recht heeft op den titel: Prinses van Oranje. In de eerste tijden is die vraag van wein.g belang." „Van meer belang wordt het wel of niet toekennen van den titel prinses van Oranje indien de vraag nog ge steld kan worden op 1 Mei 1927! Als de jonggeborene dan baar 18 jaar heeft vervuld, en als prinses van Oranje optreedt, heeft zij, krachtens art. 30 van de Grondwet, een jaar- lijksch inkomen van 100.000, krach tens art. 26 Grondwet is zij vrij van alle personeele lasten en krachtens de Arts. 41 jo. 31 Grondwet is zij van rechtswege regentes bij verhindering der koningin om de regeering waar te nemen. Deze drie rechten zijn uitdrukkelijk vastgeknoopt aan het zijn prins van Oranje. Nu bepaalt Art. 29 Grondwet „de oudste van des konimgs zonen, of ver dere mannelijke nakomelingen, die de vermoedelijke erfgenaam is van de kroon, is des konings eerste on derdaan, en voert den titel: „prins van Oranje indien hij is zoon of kleinzoon van den regeerenden ko ning." „Geldt nu, hetgeen in de Grondwet gezegd wordt van de mannelijke, ook voor de vrouwlijke? Is de troonop volgster een prinses van Oranje, in- d'icn zij is dochter of kleindochter van den regeerenden koning of van de re- goerende koningin?" In de Grondwet wordt alleen van koning gesproken, zoo merkt deschrij- ver op en vervolgt dan: „Na 8e troonsbestljgfng ran Ko ningin Wilhelmina, Is echter bij de wet van 22 Juni 1891 StbL No. 125 uit drukkelijk vastgesteld dat bij alle wettelijke formulieren de vrouwelijke vorm van bet woord koning zou wor den gebruikt, „zoolang eene koningin de kroon draagt"." Deze wet noopt om bij analogie het zelfde aan te nemen voor den titel en de bevoegdheden van den prins van Oranje.' „H<et spreekt van zelf dat, mocht de Koningin nog een zoon krijgen, prinses Juliana door dat feit den titel: Prinses van Oranje zou verliezen." „Ten slotte: hoe dan ook, Prineee van Oranje erf niet, prinses van Oran je-Nassau blijft zij steeds; dat ls de familienaam, dien ieder lid van het stamhuis draagt en waarmee ook primees Juliana bij de geboorte-acte in den burgerlijken stand ls inge schreven." EERSTE KAMER. Ter aanvulling van het reeds gis teren vermelde omtrent het verloop der vergadering van de Eerste Ka mer, dione, dat het vastgesteld adres van geiukwensctung, voor H. M_ de Koningin bestemd, aldus luidt: Mevrouw 1 Het zij der Eerste Kamer van de Staten-Generaal vergund Uwe Majes teit eerbiedig te naderen met de be tuiging barer dankbare vreugde, nu het den Almachtige behaagd heeft aan het aloude, met Nederland zoo innig verbanden geslacht van Oranje een nieuwe telg te schenken, en daar door den historischen band te beves tigen, die het Nederlandsche volk reeds zoovele eeuwen tot heil is ge weest. Wij behoeven Uwe Majesteit niet te verzekeren, dat door dit heuglijk feit de wenschen en gebeden van duizen den in den lande verhoord zijn, en in aller harte de blijde hope Leeft, dat Prinses Juliana moge zijn de vreug de Harer Koninklijke Ouders, een sieraad van het geliefde Stamhuis, een zegen voor ons dierbaar Vader land. DE TWEEDE KAMER ten aanzien van welker vergadering gisteren ook reeds het een en ander werd medegedeeld, heeft de behande ling der Schepenwet in eerste lezing ten einde gebracht. De nog resteeren- de quaestles, van formeeten en juri- dischen aard, lokten doorgaans niet meer dan de helft van alle Kamerle den tot luisteren d. w. z. er waren gemiddeld zoowat even 50 leden in 't gebouw der Kameir aanwezig. Aan den heer Merchant werd verlof verleend, misschien voor na de ver kiezingen 1 om te interpelJeeren over de bemoeienis van het departe ment van oorlog en van militaire au toriteiten met het geschil tusschen de militaire vereenigingen „Ons Belang" en „Onderlinge Voorzorg". Aan de orde was daarna de behan deling van de uitbreiding der ar beidsinspectie. De heer Treub had daartegen enkele bedenkingen van formeelen aard (zoo tegen 't schepen van inspecteurs 2e kl, die evenwel inspecteurs zijn volgens de wet). Die inspecteurs (adj.-inspecteurs) moesten z. L in de fabrieken voorschriften kunnen geven, ondier nadere goedkeu ring der districtshoofden. Een tweede bedenking was de grootare centralisa tie, ook in het verwerken en publicee- ren der gegevens en verslagen; de publieke oontróle zou verminderen. Hij drong vervolgens aan op gelijkstel lmg in rang en bezoldiging der vrou welijke inspecteurs met de mannelij ke, ook wat de vervanging van den chef betrof. Eindelijk wilde spr. ook lieden met j uridisch-oeconom ische kennis in de inspectie opnemen, spe ciaal in het Centrale bureau. De heer Blooker vroeg versterking van het medische toezicht in de arbeidsinspec- t.e en de heer Schaper veireenigde zich met de beide vorige sprekers. De heer v. Idsinga had bezwaren tegen de wijze waarop de wet was tot stand gebracht en de heer De Visser tegen de omschrijving van de ambtsbe voegdheden der inspecteurs. De Minister Taima wilde wel gaan deweg komen tot medische ambtena ren. Een korps ambtenaren aan het departement zou het door de arbeids inspectie aangebrachte materieel moeten verwerken. Het was beter dot de minister te maken had met een di recteur-generaal, dan met de tegen woordige vergadering van acht in specteurs, die hem slechts «en gemid delde opinie gaf. De adjunct-inspec teurs behoefden geen bevoegdheid om bindende voorschriften te geven; ver nietigde de inspecteurs die dan zou den zij een soort raad van beroep gaan vormen. Wat de vrouwen betrof, die konden evengoed inspeotrice als opzichteres worden, mits gelijke di ploma's als de man bezittend, wan neer die gevorderd werden en dan ook met gelijk tractememi. De prac- tijk liet geen opklimming naar an ciënniteit toe. Heden 11 uur voortzetting. VRIJZINNIG DEM. BOND. Deze vergadert 19 en 20 Mei te Gro ningen. Mr. H. L. Drucker zal o. a. spreken over het Arbeidscontract. Onder de voorstellen is er een van Amsterdam, dat als volgt luidt „Het hoofdbestuur benoemt eene commissie, die tot taak heeft een on derzoek in te stelleen naar reeds be staande regelingen van de rechtspo sitie der ambtenaren tn binnen- en buitenland, en die bil het daarom trent uft te brengen rapport aangeeft wat voor eon goede regeling wen- echel ijk en noodlg wordt geacht-" Het hoofdbestuur ondersteunt düt voorstel. EEN ZONDERLINGE VERGISSING. Een echtpaar te Hazerswoude had een kindje in het gasthuis te Leiden llcnen. De tijding kwam, dat H kind was overleden en de vader haaide hert lijkje. Later kwam evenwel de bood schap, dat het kind hersteld was en afgehaald kon worden. Wat moest dai beteek enen Bij onderzoek bleek. dart. de eerste boodschap vorkoord was en het lijkje niet van hun kind was. Of de ouders blij waren I RECLASSEERING VAN ONTSLA GEN GEVANGENEN^ ENZ. Blijkens het voorloop! g verslag vond de strekking van dit wetsont werp algemeen instemming. Men waardeerde liet. dat de minister de zaak der reciasseering van ontslagen gevangenen en verpleegden krachtig ter hand wenscht te nemen, aldus voortgaande op den weg, die door hei uittrekken van een bescheiden subsichepost in 1905 is ingeslagen. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Bij de stemming te Goes is met 3750 stemmen W. Kabeeke (lib.) gekozen mr. J. H. M. Stneger (kath.) ver kreeg 2816 stemmen. De Staten van Zeeland zijn thans samengesteld uit 18 liberalen, 17 anti- revolutionnairen en 7 katholieken. DE DAMPLANNEN TE AMSTERDAM. De „TeL" verneemt, dat de Dam plannen thans ten stadhuize defini tief vastgesteld zijn, en wel in den vorm, als reeds medegedeeld is, met alleen deze wijziging, dat het ver lengde van de Beursstraat, de nieuwe verkeersweg, welke achter het com mandantshuis geprojecteerd is, bij den winkel van Van Eyk, ©eniger mate breeder zal worden, door de rood lijn van het nieuwe blok onge veer (ter plaatse van het comman dantshuis ©enigszins achteruit te zetten. Binnen enkele dagen kan de voordracht van B. en W. tegemoet gezien worden. BONDSDAGEN JONGELINGS VER EENIGINGEN. Met Hemelvaartsdag vergaderen te 's-Gravenhage en te Sc hovend n gem 't Ned. Jongelingsverbond en de Geref. Jonge li ngsbonxi. EEN GASONTPLOFFING. Woensdagmorgen werd im het kan toor achter den comestibleswinkeJ van den heer H. Hermsen aan de Jansstraat te Arnhem een gaslucht waargenomen. Een gasfitter werd ge roepen en deze, zeggende dat hij geen gaslucht rook, stak een lucifer aan. Een hevige ontploffing volgde, waarbij de spiegelruiten van den win kel totaal uit de sponningen werden gedrukt en in scherven op straat vie len. Was de gasfitter verkouden? GEEN ALKOHOLISCHE DRANKEN AAN KINDEREN. Vanwege het gemeentebestuur te Rotterdam zuilen onder de ouders der leerlingen van de Openbare La gere Scholen 75000 ouders-kaarten worden verspreid, uitgegeven door den Volksbond tegen drankmisbruik, op grond van het besluit eerier com missie uit den Volksbond en uit alle Nederlandsche Onderwijzersbonden, welke kaart eon waarschuwing bevat tegen het verstrekken van alkoholl- sche dranken aan kinderen. TEHUIS ANNETTE. Men schrijft ons Het Tehuis Annette. Roelof Hart- straat 8, Amsterdam, waar ongehuw de moeders en hare kinderen ver pleegd worden, mocht zich dezer da gen in twee heuglijke gebeurtenissen verhl'iden. Het behaagde H. M. de Koningin het Tehuis een bewijs van Hare wel willendheid te geveu door hot eene bij dra"© van ƒ50 te schenken. Op denzelfden dag, waarop dit ge schenk werd ontvangen, kwam ook het bericht in, dat de Koninklijke goedkeuring op de statuten werd ver leend. Aanvankelijk opgericht als Toe vlucht voor de verpleegden van On derlinge Vrouwenbescherming, werd het bijna twee jaren geleden daarvan losgemaakt om zich een zelfstandig bestaan te verschaffen. Toen na een jaar werken de kansen op een blijvend bestaan gunstig sche nen, werd tot de oprichting der Ver- eeniging Tehuis Annette besloten en de Koninklijke goedkeuring op de statuten gevraagd. Presidente is me vrouw A. W. L. Versluys-Poelman, en secretaris mevrouw A. B. Schel- tema Bedui n-Hes termen, Raadhuis straat 37, Amsterdam. De directrice, mejuffrouw EL J. Drughorn, geeft gaarne aam belang stellenden de gelegenheid het huis te bezichtigen, waartoe geen aanvraag vooraf noodig is. Aanvragen om statuten en jaarver slagen, opgaven van lidmaatschap en bijdragen, worden in ontvangst ge nomen door de pemmingmeesteres me vrouw wed. Mr. E. van Lier-Witz, Doelenstraat 9, terwijl geschenken in gebruikte kleederen voor kinderen en volwassenen, meubelen, huishoudelij ke artikelen, enz., dankbaar door de directrice worden aanvaard. Het Tehuis neemt verpleegden op uit het geheele land. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. DORDRECHT. De cenbr. a.-r. kles- vereeniging gtelde dx. A. Kuyper. DEN HAAG IL C. D. Wesseling heeft voor de candidatuur bedankt Hij vindt het niet tactisch een katho liek in dit district candidaat te stel len. Vermoedelijk wordt nu een a.-r. gesteld. ENSCHEDE. De Chrlst.-ffist Kies- vereeniging zal de candidatuur-El- horst (a.-r.) steunen, mits de a.-r. in de andere plaatsen wederkeerig steun aan de Chr.-Hist verleenen. SNEEK. De Chr.-Dem. stelden voor loopig Staalman. UTRECHT. De candidate® der rech ter partijen zijn H. J. H. baron van Boetzelaer ,vrij-antirev., voor dis trict I, en Van Hoogstraten (&.-r.) voor district IL PRETTIG Door een honderd leden der H.-K. kiesvereeniging in het district Ooster hout is aan het hoofdbestuur onder staande motie verzonden ter behande ling in de algemeene vergadering op 9 Mei „De vergadering, „betreurende, dat de afgevaardigde tor Tweede Kamer, jhr. J. B. D. van den Berch van Heemstede, zich be reid hoeft verklaard wederom een candidatuur der R.-K. kiesvereend- ging te aanvaarden, waardoor een zeer verdienstelijk man en bekwaam pleitbezorger der belangen onzer dis trictsnijverheid en landbouw zich ge noopt zag, voor een uitnoodïging, om zich voor een candidatuur beschik baar te stellen, te bedanken, „noodigt den heer jhr. Van den Berch van Heemstede uit, alsnog op zijn besluit terug te komen." HET VREDESPALEIS. Reuter seint uit Stockholm De negeering diende bij het parle ment een aanvrage in, voor een cre- diet van 26,820 Kr. voor den aankoop van 80 kub. M. Zweedsch graniet als geschenk van den Zweedse hen Staat bij den houw van liet vredespaleis te 's-Gravenhage. ONDERSCHEIDINGEN. Vervolg van de lijst van onder scheidingen, toegekend bij Konink lijk besluit van 30 April. Zijn benoemd tot ridder in de orde van den Ne derland schen Leeuw F. Pinke, kapitein ter zee W. C. J. Smit, kapitein-luitenant ter zee Z'jn bevorderd tot officier in de orde van Oranje- Nassau M. C. de Jong, inspecteur van ad ministratie W. F. van der Waarden, inspecteur van dien marine-stoomvaartdienst ziin benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau J. P. Guepin, kapitein-luitenant ter zee i M. M. Jung, oud-ddrigeerend offi cier van gezondheid der 1ste klasse tot ridder in de orde van Oranje- Nassau L. Hamming, luitenant ter zee der 1st© klasse J. B. M. ten Boech, luitenant ter zee der 1ste klasse C. Fock, luitenant ter zee der 1ste klasse jhr. G. L. Schor er, luitenant ter zee der 2de klasse W. Ba-erts, officier van administra tie der 1ste klasse J. P. H. Hartman, hoofdcommies bij het departement van marine tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw J. D. G. Schuurimg, hoofddirecteur van de registratie, hypotheken en het kadaster G. F. F. C. van der Schroeff, direc teur der registratie en domeinen te 's-Gravenhage mr. F. N. Sioken-ga, voorzatter van de Raden van Beroep voor de vermo gens- en bedrijfsbelasting en de per- scxneele belasting te Dordrecht mr. J. baron Van Pailandt, te Waarden!)urg, lid der Provinciate Staten van Gelderland tot officier in de orde van Oranje- Nassau A. H. J. Smit, referendaris bij het departement van financiën J. W. Maassen, inspecteur der re gistratie en domeinen in de 10de divisie van inspectie, te 'e-Graven- hage L Boer Hzn., ingenieur-verificateur van het kadaster -te Arnhem R. Nioolai, controleur der grond belasting te Utrecht W. J. van Haren Noman Jr., di recteur der N. V. Blaauwhoed-enveem te Amsterdam tot ridder in de orde van Oranje- Nassau H. Kühlman, hoofdcommies bij het departement van financiën C. F. E. H. Lannoy, ontvanger der successierechten te Amsterdam D. J. H. Warme Link, landmeter van helt kadaster te Nijmegen J. Keiser, ontvanger der invoer rechten en accijnsen te Utrecht tot ridder in de orde van den Ne derlandse hen Leeuw C. P. de Veer, generaal-majoor, commandant der 2de divisie J. Bruoe, kolonel, commandant van het 1ste regimenti infanterie jhr. L. C. van den Bron-deler, kolo nel van don staf der infanterie, gou verneur der Koninklijke Militaire Academie H. J. van den Broek, kolonel van den staf der genie, commandant te het 2de gente-commandement N. Bosboom, luitenant-kolonel, commandant van het korps rijdende artillerie is benoemd tot commandeur tn de orde van Oranje-Nsssau L. de Vlaming, gepenslonneerd ko lonel der infanterie met den rang van gener aal-majoor zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau A. E. J. G. d'Hamecourt, luitenant- kolonel, chef van den staf .in de Nieu we Hollandsche Waterlinie R. Froger, luitenant-kolonel van het regiment grenadiers en jagers J. T. II. Mingels, luitenant-kolonel van het 2de regiment huzaren C. Houtman, majoor, comman dant van het korps pontonniers A. van de Moer, dirigeerend offi cier van gezondheid der 2de klasse, toegevoegd aan den inspecteur van den geneeskundigen dienet der land macht E. Luden, reserve luitenanUkoio nol. commandant in het XXILste land- weerda strict J. H. Hansen, referendaris, hoofd der IXde afdeeling van het departe ment van oorlog Rechtszaken DE BRANDSTICHTING IN HOTEL BELLEVUE TE ARNHEM. Tweede dag. Gisteren zette de Arnhemsohe Rechtbank het getuigenverhoor voort. Allereerst werd gehoord J. A. Meeuw- sen, conducteur van het „Hotel dea Pays Bas", een zwager van den bij den brand omgekomen hotelknecht Wannes. Wannes vertelde op 10 Oc tober aan getuige, dat Anna Piek hem had gezegd, dot zij f 1000 kon ver dienen, als de boel afbrandde. Getui ge zei toen jongen, pas op, vertel dat aan niemand. Op den avond van den brand, toen getuige aan het station stend, kwam iemand van den trein, die in het Duitsch naar Bellovne vroeg. Den volgenden morgen kwam de Duitscher weer aan het station. Toen heeft getuige hem beter opge nomen. Het leek hem niet iemand om in Bellevue te logee ren. Later is ge bleken, dat deze Duitscher vermoede lijk is de logé van Bellevue, Petz uit Hamburg. Daarna werd gehoord G. Jansen, wisselwachter, die verklaringen gaf, omtrent het alarm maken bij het uit breken van den brand. Getuige was tegenwoordig bij de redding van Kra nig ,die zich van het baJcon deir eer ste verdieping liet zakken en door de beneden staande politie en spoorweg- lieden werd opgevangen. Op het balcon waar Krönig stond en in dat gedeelte van het gebouw woedde geen brand. De draden waar langs Krönig zich liet afzakken, heb ben niet gevonkt, zooals beklaagde be weerde. Politie en spoorweglieden zijn dan ook niet weggeloopen, maar bi ij ren staan. Getuige heeft niet ge hoord of Krönig op het balcon om hulp riep. Na een opmerking van den verdedi ger gaf getuige toe, dat het mogelijk is, dat door het alarm maken het hulpgeroep niet werd gehoord. Getui ge Jansen doet uitkomen, dat ervoor Krönig op het balcon in het geheel geen gevaar was. Zijn groote zorg voor zijn taschje en parapluie vond. getuige komedie-achtig. Krönig had zichzelf heel goed kunnen redden door over het dak van de vestibule te loopen. Getuige N. F. Steggerda, agent van politie, zag op het balcon der eerste verdieping een persoon staan, wiens gestalte met den beklaagde overeen komt. Getuige vroegKunt u niet meer binnen daar Beklaagde ant woordde daaropNeen, dat kan ik niet. Bekl. was z-eer kalm. Getuige Anna Piek, vroeger dienst bode in Bellevue, verklaart, dat zij gezien heeft, dat de heer Riesener van Berg en Dal en de kok Beck in don garde-manger waren geweest. Toen de kok terugkwam, heeft hij ge tuige vertelt, dat Riesener hem 5U00 had beloofd, wanneer hij den boei in brand stak. Zij heeft dit verder ver teld aan een andere dienstbode. Ge tuige was zeven jaar in hotel Belle vue. In dien tijd is het eenige malen voorgekomen, dat door een gebrek in de eiectrische geleiding in verschil lende kamers het behang is geschroeid en het plafond zwart geworden. Er ia evenwel geen sprake ge woest van brand. De verdediger, mr. De Visser, merk te op, dat deze defecten zijn voorge komen in kamers in dat gedeelte van het hotel waar 25 October braad ont stond. Getuige Anna Huizinga, vroeger linnenjuffrouw in Bellevue, hoorde een gesprek van den kok Beek en een ander. Beek vertelde dezen, dien ge tuige niet zien kon, dat de heer Rie sener, hem gezegd had, dat hij nog gek zou worden van Bellevue en dat hij hem f 5000 beloofd had als hij het hotel in brand stak. Beek vertelde verder hoe hij den heer Riesener ge antwoord had, dat hij daar niets van moest hebben. U het geld en ik de nor in, brr" Getuige J. C. van Oosten, boekhou der van het hotel, verklaarde, dat Riesener van Berg en Dal steeds als beheerder van het hotel optrad. De zaken gingen niet best, maar in bet afgeloopen jaar toch beter, dan in het vorige en dit jaar zou zeker het dub bele van het jaar 1908 zijn ontvan gen. In zijn tegenwoordigheid heeft Riesener in de week voor den brand aan schilders opdracht gegeven om het gebouw voor de som van 800 te schilderen. Deze getuige gaf voorts inlichtingen over de eiectrische installatie, oae zeer slecht was en eenige malen aan leiding gaf tot een begin van brand. 't Was gemakkelijk om het hotel binnen te komen. Het personeel ging 's nachts veel uit en kwam dan laat weer in het hotel terug. Er was een deur, welke het personeel zoowel van binnen als van buiten kon openen. A. L. van Elten, assuradeur, ver klaarde, dat Gustaaf Riesener bij den aankoop van „Bellevue" de brandassuranlie van Ciccotinl over nam. De totale assurantie-som be droeg f 134.000. In 1907 had deze getuige een ge sprek met Riesener van Bellevue over passage naar Amerika. Riesener was reeds veruroakeu, toen hij weer terug kwam om aan getuige te vragen „als Bellevue afbrandt, moet ik bet dan opbouwen Vier dagen voor den brand heeft getuige zien geuit voornemens te zijn om 1 November j.l. den assuranuepost van „Belle vue" te schrappen, vooral waar net hotel zoo verwaarloosd was. Riese ner had getuige herhaaldelijk ver zocht om een kooper voor hot hotel te zoeken. Na den brand heeft getuige terstond gevraagdis er ook familie van Rie sener in het hotel geweest. Toen ge tuige hoorde, dat Krönig in het hotel was geweest, heeft hij aan Riesener gevraagd, wat zijn zwager in het hotel kwam doen. Hij kreeg toen ten antwoord dat Krönig in Berg en Dal zou logeeren. Voorts deelt getuige mede, dat de heer G. J. Riesener later gemeend heeft voor f 30,000 meer te zijn verze kerd, nl. voor 164,000. Getuige had groote moeite om Riesener van zijn vergissing te overtuigen. De schade is thans geregeld en ge taxoerd op ƒ60.000. Getuige doet daarna nog meelede©- Ling hoe op 11 November de lappen In de lessenaar in de vestibule zijn ge vonden. Die lappen hebben zooals men weet, gebrand. Een ervan zat nog aan de achterzijde van do lesse naar gekleefd. Nog ls het getuige op-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6