gevallen, dat em kast In hot gebouw mot gewold was geopend. De Inspecteur A. F. van Gelder wordt gehoord over de lappen, gevon den in de lessenaar in de vestibule. Op do lessenaar lagen papforen, die niet gebrand hadden. De zitting werd daarna verdaagd tot Vrijdagmorgen 10 uur. Ook zullen op verzoek van den ver dediger nog gehoord worden de bei de heereu Riesoner. Behalve dezen bl ij ven nog een 23-tal getuigen te hoo- ron. FLORIS VOS BEHOEFT NIET IN DE GEVANGENIS. Zooals men zich herinneren zal, werd de lieer F lor is Vos, directeur van Oud-Bussum, voorzitter van de nieuwe erf go oterspartijindertijd veroordeeld lo. tot 6 maanden ge vangenisstraf wegens handelingen ge pleegd op de Hilversum9che Meent in den avond van 1 Mei 19072o. tot een maand gevangenisstraf wegens huis vredebreuk, ten kantore van de maat schappij „Oud-Bussum". Nu is bericht ontvangen, dat de Ko ningin deze straffen veranderd heeft resp. in geldboeten van f 300 en 50. VRIJSPRAAK IN DE ZAAKr BENJAMINS. Gisteren deed het Gerechtshof te Amsterdam bij vervroeging uitspraak in de zaak van de makel aam. vader en zoon lo. Hermanus Benjamins, oud 64 jaar, en 2o. David Benjamins, oud 24 jaar, die terechtgestaan heb ben wegens verduistering in voreeni- ging, no. 1 bovendien wegens mein eed, no. 2 bovendien wegens valsoh- heid in geschrifte en oplichting. Do Amsterdainsche rechtbank sprak beide beklaagden vrij van alle pun ten der dagvaarding wegens het ont- breken van het wettig en overtuigend bewijs. Van beide vonnissen had hot O. M. hoogeer beroep aangeteeHend. Het Gerechtshof, van oordeel, dat het onderzoek niet heeft opgeleverd heit wettig en overtuigend bewijs van hetgeen aan de beklaagden gezamen lijk en afzonderlijk is ten laste ge legd zoodat zij beiden terecht zijn vrijgesproken bevestigde het von nis der rechtbank. kers-Overzicïrt DE ACTIE DER R.-KATHOLIEKEN. „Do Tijd" bespreekt 't resultaat van de vergadering van den Alg. bond van R. K. kiesvereenigingen, eenige dagen geledien gehouden (waarvan we reeds een verslag gaven. Red. H. D.) 't Katholieke blad komt tot de conclusie, dat de bond goed werkt. 't Blijkt, dat „er overal een goede geest heerscht en men de algemeene leiding van den Bond aanvaardde, ook tan opzichte van de door de coalitie ver- eischte tactische regelingen. De Ka tholieke Staatspartij komt hierin weer voor dien dag als een toonbeeld van rechtzinnig beleid. Zij streeft een goed doel ma en past daarbij het bes te middel toe, n,l. verzaking van ei gen partijbelang." 't Blad besluit: „In één opzicht heeft de vergade ring te Utrecht nog een bijzonder ver dienstelijk werk verricht, n.L door zeer duidelijk te doen uitkomen, dat de Katholieke staatspartij zich be slist en zeer verre wenscht te houden van het grove boerenbedrog der S taats pensioneering. Zelfs een woord dat er in klank op geleek, wilde zij in het program van actie niet ter neer schrijven. Het is dan ook voor een partij be ter, dat zij kiezers verliest, dan dat zij ze zou winnen door beloften, die zij, onder welke omstandigheden ook, niet zou kunnen gestand doen. Dat dit te Utrecht duidelijk en af doende is gezegd en gebleken, zal on getwijfeld in den lande een goeden •indruk maken." DE EENHEID LINKS. Mr. R. J. IL Patijn schrijft in „Het Vaderland" een artikel, waarin hij uiteenzet, dat de vrijzinnige partijen ©ok nu weer tusschen twee vuren zullen instaan de goed aaneenge sloten rechtsche coalitie en de sociaal democraten. „Veel verschil tusschen den toe stand in 1905 en nu is er niet. Wel is waar treedt het element, dat in 1905 aan den strijd een zoo hartstochtelijk karakter gaf, het persoonlijk régime van dr. Kuyper, minder op den voor grond; doch diens rol is nog aller minst afgespeeld en wie de keuze der coalitiecandidaten in de verschillende districten nagaat, komt spoedig tot de overtuiging, dat, zoo er rechts winst mocht zijn, deze geheel of na genoeg geheel ten goede zou komen juist aan de antirevolutionaire partij, zoodat een rechtsche overwinning vermeerdering van dr. Kuyper's in vloed bij de coalitie, wellicht diens wederoptreden aan het hoofd van het Kabinet zou ten gevolge hebber.. De doputatenrede geeft aan die vrees nieuw voedsel. Om die reden zal de strijd, over 's minister Heemskerk's hoofd heen, als in 1905, gaan tegen het Kuyper'anisme." Omdat de groepeering der ver schillende partijen vrijwel 't zelfde is als in 1905, acht mr. Patijn 't niet zonder bedenking, dat tusschen de Unie-liberalen en eon deel der Vrij zinnig-democraten een verschilpunt is gerezen. Een verschilpunt, dat wei niet hun samengaan in t algemeen in gevaar brengt, maar toch aan de eenheid der actie afbreuk doet. Schrij ver bedoelt de quaestie van t ouder domspensioen en betoogt, dat de af stand tusschen beider standpunt niet zoo heel groot is, en voor overbrug ging vatbaar is. ERGERLIJKE LANG» ZAAMHEID. De „Prov. Groninger Courant klaagt er over, dat de officieel© kennisge vingen van de geboorte van Prinses Juliana zoo laat verzonden zijn. Ze kunnen aan de per» een voorbeeld nemen! „De officieels ambtenaren, die zoo'n groote voorgift hadden, zijn ver achter de officieuse beambten der bla den voorbij het doel gekomen. Deze hadden hun bulletins al lang het land in, toen zat de officieele man. aan een der bureau's in Den Haag nog altijd te pennen: „Aan den heer Commissaris der Koningin teWaarlijk, dat is niet alteen belachelijk, dat is ook gevaarlijk. Blijven de bureau's met diezelfde snelheid werken dam loopt „oorlog" do kam», dat hij het telegram voor de mobilisatie aam de Nederlandsche garnizoenscomman danten nog moert opgeven als die vreemde telegrafisten het Haagsche telegraafkantoor al hebben bezet en overgenomen. Wij hopen van harte, dat mem den langzamen hoeren van cte ministeries dit eens duidelijk aan het verstand brengt of dat men ze eens bij een paar dagbladen in de leer doet om hum sneller werken te leer en. Want zóó kan het niet langer gaan." Sport eo Wedstrijden VAN CALAIS NAAR DOVER PER LUCHTSCHIP. Het Paxljsche sportblad „TAuto" deelt mot voorbehoud mede, dat bin nenkort de oprichting van een lucht- scheepv aartemaatschappij te ver wachten is, die Zich speciaal zal in richten voor het vervoer van reizi gers van Calais naar Dover met be stuurbare ballons. PAARDEN. Op 5 Juntt wordt in Olympla te Lom- den de Internationale paandemten- toonstelling met concours hippique geopend. Vooral de nummers voor militairen beloven zeer belangwek kend te worden. Behalve Emgelsche officieren zullen er aan deelnemer! uit Frankrijk 8, uit België 12, uit Italië 6, uit Spanje 5, uit Nedarlamid 6, uist Noorwegen 3, uit Duitsdhlamd 2, uit Canada 3. en uit Argentinië 5 officieren. Vervolg Gemeenteraad Afwezig zijn de heeren Smit en Seigniette. PUNT 1. Mededeel!ngen en ingekomen stuk ken: De VOORZITTER deelt mede: A. Dat op 19 April j.L aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden, bij ge legenheid van Hoogstdeszölfs ver jaardag, een telegram van geluk- vvenscli is gezonden, voor welk tele gram namens Zijne Koninklijke Hoog heid dank is betuigd. B. Dat op 30 April j.L bij gelegen heid van de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana namens het gemeen tebestuur telegrammen van geluk- vvemsch zijn gezonden aan H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlan den. C. Dot zijn gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om ad- vtes lo. een verzoekschrift van de Com missie van Beheer van het Koloniaal Museum der Maatschappij van Nij verheid, om weder een subsidie van f 1000 te verleenen ten behoeve van dat museum 2o. oen verzoekschrift van het be stuur der Vereeniiging tot bestrijding der tuberculose, om voor 191(5 weder subsidie to verkenen 3o. een verzoekschrift van H. Sant, era K. van Eden, om een jaarlijksch subsidie van f 2000 te verleenen ten behoeve van eene vakschool voor dro gisten 4o. oerae 2e suppletoire begrooting, dienst 1908 van het St. Elisabeth'»- of Groote Gasthuis 5o. de begrooting voor 1910 van de Stads-Anotheek 6o. een verzoekschrift van C. Ne- derkoorn, om te worden benoemd tot makelaar in hypotheken en assuran tiën 7o. adressen van de Haarlemsche Vleeschhouwersvereeniging en van de Haarlemsche Varkensslachtersveree- ruiging, houdende betuiging van in stemming met het verzoekschrift be treffende verplaatsing van de vee markt, ingediend door J. J. Daudeij e a.; 8o. een verzoekschrift van het be stuur der Vefeeniging tegen het mis handelen van dieren, om weder een subsidie van 75 te verleenen ten be hoeve van de asphyxiatie-inrichting 9o. een verzoekschrift van de Bin- nenlandsche Exploitatie Maatschap pij van Onroerende Goederen, om den nieuwen weg, loopende van den Schotersingel, evenwijdig aan de spoorbaan HaarlemAJkmaar te wil len doopen als Prinses Juliana-weg en den noordelijker gelegen weg als Prins Hendrik weg. De VOORZITTER deelt mede, dat bij de naamgeving met d5t verzoek rekening zal gehouden wonden. E. Dat zijn ingekomen le. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland. ten geleide vara het door hen goedge keurde raadsbesluit van 3 Februari j.L, no. 9, tot nadere regeling van het herhaliragsonderw ijs 2e. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 24 Februari j.L, no. 10. tot vaststelling van een Re^ glement venr de Burgeravondschool 3o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit vara 24 Maart j.L, no. 7. tot onderhandsche verpachting van grasgewas. D. Dat zijn ingekomen lo. een verzoekschrift van L. graaf Van Randwijck, om een boom aan de Noordzijd© van de Aerdenhoutslaan t© doen rooien. (T© stellen in handen vara B. en W. ter afdoening). 2o. liet verslag over 1908 betreffen de de huiszittende armen en 't stads- Armera- en Ziekenhuis; 3o. een verzoekschrift vara A. van Dam, om te worden herbenoemd tot gemeente-geneeskundige 4o. ©en verzoekschrift vara Mr. W. F. van Slooten, alhier, om te wor den benoemd tót secretaris der ge- maenie 5o. adressen vara het bestuur der af deeling Haarlem van het Neder- landsch Onderwij zera Genootschap en van het bestuur der afdeei'irag Haar lem van den Bond vara Nederland sche Onderwijzers, houdende bötu5- ging van instemming mot liet voor- stel-Mr. J. H. Thiel in zake invoering van een 7e leerjaar aan de scholen voor gewoon lager onderwijs. (Te behandelen bij punt 6 van den oproepingsbrie f) 6o. een verzoekschrift van J. E. A. Kaub en A. Bierboom, om vergun ning tot wijziging vara het bouwplan van het perceel aan de Essenslraat Na 27. (Te stellen in handen vara B. en W. ter afdoening). E. Dat aan den Burgemeester met ingang van 7 Mei a.s. zes weken ver lof is verleend. F. Dat het gemeenteverslag over 1908 ter perse is en weldra aan de le den zal worden rondgezonden. G. Dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land zijn benoemd tot buitengewoon gemeenteveldwachter Th. Spoor, agent van politie, en O. Notze, klerk bij de politie, die inmiddels als zoo danig is ontslagen. H. Dat door B. en W. is benoemd tot machine-bankwerker aan de ge meente-lichtfabrieken Th. J. van der Landen. L Dat door B. en W. voor den tijd van één jaar is herbenoemd tot secre taris vara het bestuur van het fonds tot bevordering der verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid, J. Gerritsz. J. Dat door B. en W. is ingetrok ken hun voorste] d.d. 14 Januari 1908, 7e afd. no. 1/28 (gedrukt stuk no. 18 vara 1908), tot het huren van een ge deelte grond tusschen de Tempelier- straat en den Raamsingel ten behoe ve van eene gemeentelijke kwee- kerij. K. Dat B. era W. voorstellen in hun ne handen te stellen tor afdoening het verzoekschrift van beste anderen der Roei- en Zeilvereeraigi ng „Het Spaarne", om vergunning te verlee nen tot het bouwen van eene rijwiel- bergplaats met schuurtje op den ge- huurden grond aan de Fri>esche Var kenmarkt- De VOORZITTER deelt mede: Toen bij het aan de orde stellen in den Raad vara liet voorstel tot goed keuring van de rekening van Com missarissen der Stads-Apotheek de leden, die in dat college zitting heb ben, als gewoonlijk de vergaderzaal zouden gaan verlaten, betoogde de heer Thijssen, dat zulks niet noodig was. B. en W. vestigen nu de aandacht op art. 24 der gemeentewet, waarin bepaald wordt, dat de leden vara den Raad bij het opnemen en goedkeuren der rekening eener aan het gemeente bestuur ondergeschikte inrichting, tot welker bestuur zij behooren, niet te genwoordig mogen zijn en op art. 26 dierzelfde wet, waarin imperatief bepaald wordt, dat hij, die in strijd met art. 24 handelt, in zijn betrek king geschorst wordt. Met deze gevolgen voor oogen is er- dus, naar het B. en W. voorkomt, voor de betrokken raadsleden alle reden om den veiligen weg te kiezen. De ©enigste uitdrukking, waarover verschil van gevoelen zou kunnen be staan, is de term „tegenwoordig zijn". Men leest daaromtrent bij Vos ge meentewet ad art. 24 „Onder de uit- drukking „niet tegenwoordig zijn" „moet verstaan worden persoonlijke „verwijdering uit de zaal en niet „slechts uit de vergadering. Dit blijkt „niet alLeen uit de Memorie van Be antwoording op art. 26 (Bijl. tot het „Bijbl. pag. 516), het volgt ook uit de „ratio leg is, wering van invloed op „de beraadslaging en stemming (Ge- „meentestem no. 1755). In gelijken „zin de Jonge, Proeve ad art. aant. c, „tegen Boissevain, Gids II pag. „301—303". Men bedenke, dat noch de Raad, noch Gedeputeerde Staten, noch de Kroon bevoegd zijn, clementie te ge bruiken. Is het voorschrift overtre den, dan volgt de vervallen-verk'a- ring en het gemeentebelang wordt, naar ons voorkomt, meer gediend door het voor de gemeente behouden van hen. in wie de kiezers hun ver trouwen hebben gesteld, dan door hun aanwezigheid bij de behandeling dier rekening. De heer THIJSSEN deelt mee, dat een geacht lid hem heeft opmerkzaam gemaakt, dat het niet aanging, dat de Raad een dergelijke principieel© quaestie uitmaakt, wanneer het des betreffende punt niet aan de orde is. Daarmee gaat spr. mede. Wanneer een dergelijk punt weer aan de orde komt, kan deze quaestie uitgemaakt worden. De heer MODOO is er voor, deze aangelegenheid nu uit te makera. De VOORZITTER is 't niet met den heer Modoo eens. De heer VAN DE KAMP wU uit stel. Men heeft een volle agenda voor zich. En als de heeren juristen aan 't woord komen, dan is men nog niet zoo spoedig klaar. De heer THIJSSEN merkt op, dat hij den vorigen keer niet op de zaak is doorgegaan, onwiat men een agen da had, die den Raad tot 6 uur bijeen hield. Het voorstel van B. en W., om dit stuk van B. en W. voor kennisgeving aan te nemen, wordt aangenomen. PUNT 2. Mr. W'. F. C. C. Pijnacker Hordijk verzoekt met 15 Juli eervol ontslag als secretaris der gemeente wegens zijn benoeming tot procuratiehouder der Haarlemsche Brandverzekering-Maat schappij met den persoonlijken titel van adjunct-directeur. De VOORZITTER wenscht den heer Pljnackor geluk met zijn benoeming, maar spreekt het groot verdriet uit van hot College van B. era W., dat de heer Pijnacker heengaat Eera ge meente-secretaris toch ig een man, die een groote rol speelt in het ge meente-beheer. De gemeente-secreta rie is een groot era gewichtig rad daaraan. Spr. gelooft ook uit naam van den Raad te spreken, wanneer hij uiting geeft aan het leedwezen, waarmoe mem den heer Pljnackor ziet heengaan. De heer PIJNACKER krijgt verlof om oeraige woorden te spreken. Spr. dankt den Voorzitter voor de vrien delijke woorden en den Raad voor het applaus. De elf jaren, die spr. werkzaam is geweest als gemeente-secretaris zijn 'n gelukkige tijd voor spr. geweest. Hij ontveinst het zich niet, dat liij met leedwezen scheidt. Het personeel van de gemeente-secretarie heeft spr. steeds zeer ijverig en trouw ter zijde geslaan. Ook dankt spr. allen, die hem ver der in zijn taak hebben bijgestaan en zegt niet te zullen vergeten de wel willendheid hem steeds door B. era W. en den Raad betoond. Spr. betreurt het, dat de Burge meester niet aanwezig is, om hem dank te zoggen. Spr. gewaagt van de groote tact en toewijding, waarmee de Burgemeester de gemeente-aange legenheden leidt. Spr. heeft de vrien delijkste ervaringen daaraan. Spr. heeft voort» de gelegenheid gehad op to merken, hoe de Burgemeester steeds het persoonlijk element uit de zaken heeft geweerd. Hij heeft aan spr. steeds groote zelfstandigheid ge laten. Spreker eindigt met den werasch, dat de gemeente Haarlem in de toe komst zal mogen groeien era bloeien, onder leiding van Burgemeester Bo- reeL Al» belangstellend burger, zal hij met de gemeente blijven meele ven. Deze rede wordt met een hartelijk applaus begroet. Het eervol ontslag wondt thans ver leend. PUNT 8- B. era W. achten het wenschelijk, dat door den Raad bepalingen wor den gemaaid tot het verleenen vara eervol oratslag aan ambtenaren en be dienden in vasten dienst der gemeen te, wanneer zij een zekeren leeftijd be reikt hebben. Het voorstel van B. en W. luidt: Ontslag wordt verleend aan amb tenaren en bedienden met het einde van het kalenderjaar, waarin zij hun 65e levensjaar hebben volbracht. Met afwijking daarvara kan, tel kens voor ten hoogste één jaar, ton aanzien van door den Raad benoem den door den Raad, ten aanzien van de overigen door B. en W., wor den besluton een ambtenaar of be diende nog na het gestelde tijdstip ira functie te laten, doch niet langer dan tot het einde van het kalenderjaar, waarin het 70ste levensjaar is vol bracht. De verordening is niet van toepas sing op ambtenaren en bedienden ten aanzien vara wie de wet het ont slag aan anderen dan den Raad op draagt; en ten aanzien van wie de wet het oratslag aan den Raad, doch de voordracht tot ontslag aam onde ren opdraagt. De verordening Is niet van toepas sing op gemeente-werklieden, wijl voor hen needs bepalingen zijn getrof fen in liet werklieden-reglement. Voor ambtenaren wier benoeming en ont slag aam B. era W. of aam den Burge meester ls opgedragen, zal eera gelij ke regeling worden getroffen. B. en W. stellen zich voor bij ambtenaren door den Raad op voordracht van B. en W. te ontslaan hetzelfde beginsel toe te passen, tenzij bijzondere om standigheden zulks ongewenscht ma ken. De ambtenaren of bedienden, die bij het in werking treden van deze verordening reeds den 70-jarigen leef tijd hebben volbracht, worden ont slagen met het einde van het loopen de kalenderjaar. Wordt aangenomen* PUNT 4. B. en W. stellen voor, het school gebouw aan de Jacob ij nestraat te verbouwen, om daarin te kunnen huisvesten de H. B. S. met 3-jarigan cursus en daaraan verbonden Han delsschool met 2-jarigen cursus. Verder stellen B. en W. voor, tot verplaatsing vera de Burgeravond school naai- het gebouw ira de Jacobij- nestraat te besluiten met ingang van 1 September, of zooveel later als 't ge bouw gereed is. De kosten van den verbouw worden geraamd op f 68000, waaronder ech ter neet begrepen zijn, die, voor het aanschaffen of aanvullen vara meube len, leermiddelen, kachels era lam pen. De heer LOOSJES stelt aanhouding voor, omdat mera niet weet wat de toekomst brengen zaL Deze verbou wing zal nooit goede resultaten ople veren. Bovendien breidt zich het bij zonder onderwijs uit. Dat heeft In krimping van het openbaar onderwijs ten gevolge. Het beste is de zaak dus voorloopig aan te houden. De heer THIEL deelt namens B. en W. mede, dat er geen bezwaar is te gen aanhouding, daar het niet moge lijk is de zaak vóór 1 September haar beslag te doen krijgen. B. en W. zien echter niet van de verbouwing af maar hebben geen bezwaar tegen een jaar uitstel. De lieer THIJSSEN vraagt, wat in- tusschoii met de leerlingen moet ge daan worden De heer THIEL merkt op, dat dit geen practisch bezwaar oplevert, daar de school op 't oogenblik reedg in ge bruik genomen is. De heer SNELTJES vraagt of geen crediet noodig is, om de school, die ln de laatste maanden misschien wat verwaarloosd is, weer in behoorlijken staat te brengen. De heer THIEL merkt op, dat er ln de vacantie wel Iets aan het ge bouw moet gedaan worden. Daarvoor zal wel een klein crediet gevraagd worden. De hear RINK EM A Is bevreesd, dat deze vertraging zoover zal leiden, dat men het volgend jaar wederom geen tlid zal hebben. De Commissie voor M. O. wil een nieuwe II. B. S. Spr. vreest, dat men dezen koers zal uitgaan. Dan heeft men nog wel een f 100.000 bij de ge vraagde f 60.000 bij te passen. De heer THIEL zegt, dat deze ver traging niet dat gevolg zal hebben als de heer Rinkema vreest. De ver traging zal slechts enkele maanden kostera. De heer RINKEMA bestrijdt, dat de Schoolcommissie een nieuwe H. B. S. wiL Daarvan is nooit sprake ge weest in de Commissie. Do klachten over het gebouw dateeren al van 1883, toen dit gebouw werd afgekeurd. Het voorstel-Loosjes tot aanhouding wordt zonder stemming aangenomen. PUNT 5 Door samenvoeging van klassen aan school no. 11, kunnen daar twee onderwijzers gemist worden. B. en NV. stellen derhalve voor de heeren A. Beernink en VV. J. de Koe eervol ontslag te verleenen. De heer MODOO spreekt zijn be vreemding uit, dat B. en W. in April kinderen hebben geweigerd wegens plaatsgebrek en desondanks voorstel len onderwijskrachten te ontslaan. Men heeft toch de hulpscholen. Spr. verzoekt de geweigerde kinderen als nog te plaatsen era in het vervolg zulk een maatregel niet meer te nemen. Dat is niet in het belang van het openbaar onderwijs. De heer THIEL merkt op, dat op 1 April 135 kinderen zich aanmeld den beneden de zes jaar. Daarvan zijn allen geplaatst, die in April en Mei 6 jaar werden. 35 of 36, die ln Juni 6 jaar moeten worden zijn ge weigerd. Spr. voor zich zelf is er vóór, dat die kinderen nog wat thuis ge laten zullen worden, maar zij komen met October aan de beurt om ge plaatst te worden. Het ging niet aan, voor deze kinde ren een afzonderlijke klasse in te richtendat veroorzaakt moeilijk heden. PUNT 6. De meerderheid vara het College vara B. en W. stelt den Raad voor het re glement voor de lagere scholen zoo te wijzigen, dat het mogelijk wordt de leerlingen, die de 6de klasse doorloo- pem hebben voor zoover er plaats is, weer tot die klasse toe te laten. De wethouder van Onderwijs stelt voor een 7de leerjaar aara de scholen voor gewoon lager onderwijs toe te vnegan. De Haarlemsche afd. vara den Bond van Nederl. Ondiemv. en het N. O. G. betuigen aan dlit laatste voorstel ad- haesie. Do heer SCHRAM heeft een zeer treurigera indruk gekregen vara de houding van B. en W. te dezen op zichte. Spr. had gemeend, dat de le den van het Dag. Bestuur hoofd voor hoofd waren voor goed volksonder wijs. Dr. Nieuwenh. Krusemon, die voor de verdwijning van een ruw volksvermaak alleen heil verwachtte vara meerdere volksbeschaving en ontwikkeding, heeft vara die meening thans geera blijk gegeven. (Gelach.) Men is met het voorstel vara B. en W. niet op den goeden weg. De Lagere school is alles, wat het volkskind aan ontwikkeling kan krijgen. Het is daarom wenschelijk het onderwijs zoolang mogelijk te doen voortzetten Misschien zullen onze achter-klein- klein-kiei n kinder en het beleven, dat liet onderwijs geheel Rijkszaak wordt; maar dat helpt ons niet. Daarop kun nen B. en VV. het niet schuiven. De praotijk heeft geleerd, overal, dat het lweemalen doorloopen der zesde klas se liet geleerde beter doet beklijven. Spr. constateert, dat de liefde vara heit College van B. era VV. voor het volksonderwijs zoo gering is, als spr. nooit heeft kunnen denken; zoo zelfs, dat zij louter uit firaancieele overwe gingen tegen de belangen van het volksonderwijs ingaan. (Geroep: Bra vo!) De VOORZITTER zet op den voor grond, dat men hier zit om te waken voor de belastiragpenningen der inge zetenen. Dat is geen poëtisch stand punt, dat geeft spreker toe. Maar spreker betreurt het, dat door dein heer Schram dergelijke ver- lijk© verwijten aan B. en W. doet Se dert mr. Thiel in het college van Burg. en Weth. kwam is er heel veel voor het onderwijs gedaan. Daarvoor komt aan mr. Thiel in de eerste plaats dank toe. Maar 't mag niet ontkend worden, dat B. en VV. deze hervormingen ten volle toejuichten. Nu de regeling der 7de klasse. Eerst waren B. an W. daarover het met den heer Thiel eens. Maar de kosten van het onderwijs •worden duurder dara men gedacht heeft. Spr. bestrijdt 't, dat door B. en W. de kinderen der minder gegoeden stief moederlijk willen bedeeien. De zeven de klasse aan de opleidingsschool is iets anders. Aan die scholen wordt Frarasch onderwezen; daarom moet de cursus langer dan zes jaren duren. Spr. onderscheidt drie stelsels bij die inrichting van een 7de klasse. In de eerste plaat» kan men deze klasse hoofdzakelijk denken als bestemd voor her hal ingsorad erw ij s. Die klasse zou dan overbodig zijn. Bovendien geeft de naam van 7de klasse aan leiding tot misverstand. Men kan ook de 7de klasse bestemmen tot voortzet ting en uitbreiding der leerstof. Dat acht spr. niet ge wenscht. Spr. ziet in de toekomst eerder een inkrim ping dan eera uitbreiding van de leer stof. Een derde systeem is eindelijk, dat men de leerstof, thans over 6 leer jaren verdeeld, voortaan zal verdoe len over 7 leerjaren. Dan zou men ook kunnen komen tot leen vermindering vara het aantal schooluren per dag, 't geen volgens spr. ge wenscht 1». Maar dan worden de kosten 7/6 maal zoo groot als thans. Bovendien bestrijdt spr, de ur gentie van dezen maatregel Verder vestigt spr. de aandacht er op, dat or in den laatstera tijd meer gedaan is voor het 1. o„ o. m. inkrimping van het aantal leerlingen. Reeds is toe ge- zegd een maximum van 36 leerlingen. De heer THIEL: Dat Is niet toege zegd. De VOORZITTER zegt, dat men toch voor beperking is. Overigens zou spr. meer zijn voor schoolreisjes; doch ook dat heeft weer financieel© bezwa ren. De heer GR A VESTE IN is mede cs>- aangenaam getroffen door het voor stel van B. en W. Hij bepleit op pae- dagoglsche gronden de voordeden van een zevende klasse en verzoekt den wethouder van Onderwijs mede- deeling ie doen van de wijze, waarop hij de zevende klasse denkt in te rich ten. Misschien zou men dan ook kun nen komen tot een minder kostbare oplossing. Overigens bepleit spr. ook op bil- lijkheidsgrondon het geven van voort gezet onderwijs aan leerlingen der scholen voor minder gegoeden. De heer THIJSSEN merkt op, dat men in de schoolcommissie eveneens het denkbeeld s toegedaan, dat de kinderen der minder gegoeden meer onderwijs zullen genieten. Wanneer mr. Thiel dan ook staat geheel op het zelfde standpunt der commissie, n.L van herhaalde 6de klasse, zal spr. voor diens voorstel stemmen. Spr. doet meedeeling van een ervai ring bij een schoolexamen, waarbij t spreker opviel, dat bijna alle leerlin gen, uit het zesde leerjaar onvoldoen de kregen; terwijl de leerlingen van het 7de Leerjaar bijna zonder uitzon dering voldoende kregen, dat kwam, omdat de laatsten het onderwijs twee rr „ten gevolgd hadden. Spr. geeft toe, dat ira andere scho len de resultaten anders waren. Maair spr. waarschuwt, dat men niet dade lijk zal beginnen met nieuwe lokalen bij te bouwen. Want de ervaring leert, dat de hoofden der scholen meestal moeite hebben, om de ouders over te halera hun kinderen na liet verstrij ken van den leerplichtigen leeftijd nog op schooi te houden. En als zij daarin nog slagen, gebeurt liet vaak, dat de kinderen plotseling wegblij ven. Dat komt door art. 3 van de Leer plichtwet, die een goede 7de klasse in den weg staat. Spr. meent, dat men er wiel komen kan door de kinderen oordeelkundig te verdoelen over de verschillend© scholera. Mocht het toch wenschelijk zijn extra-maatregelen te nemen, dan zou spr. daarvoor te vinden zijn. Maar voor een directe uitgaaf vocir bijhouw van klassen wil spr. geen penning geven. Spr. wil liet voorstel van mr. Thiel zoo lezen, dat er duidelijk uit blijkt, dat men geen vervolgklas wil, maar den leerlingen in de gelegenheid stelt om liet onderwijs ira dtó 6de klasse ge geven nogmaals te volgen. De lieer MODOO heeft uit 1 voor stel-Thiel wel degelijk gelezen, dat het ook het doel is, om nog iets meer te leeren dan in de zes jaren is ge daan. Dat is de verwa-hting ook van de ouders, die zich de opofferingen willen getroosten om hun kinderen de gelegenheid te geven iets meer te leeren. Er ia een tijd geweest, dat men d» kinderen slecht» met moeite naair school kreeg. Nu is dit ech ter veranderd. D* ar toe heeft ook het Gemeentebestuur meegewerkt. Kennis is macht, heeft inen steeds geleerd. Era nu de ouders komen vragen om wat meer onderwijs voor hun kinde ren, worden zij afgescheept. Daa/rin voelt spr. iets harteloos, iets wreeds. Spr. hoopt, dat het voorstel vara B. en W. niet zal worden aangenomen en dat de heer Thiel geen gevolg zal geven aan het verzoek van mr. Thijs sen. Men spreekt van geldelijk bezwaar: maar dat voorkomt men niet het voor stel van B. en W. niet. Mr. Thiel heeft de opmerking gemaakt, dat de wet de verplichting oplegt om voor on- en minvermogenden op de Burgerscho len plaatsen open te stellen. Aan dia scholen is een 7de klasse. De min ge goeden zullen dan plaatsen op die scholen gaan vragen. En 't zal B. en W. moeilijk vallen die kinderen daar te weigeren. De ..eer KLE1JNENBERG is zonder restrictie voor oet voorstei-Thiel. Spr. kan zich niet voorstellen, hoe men nog kan aarze'en, om voor herhaald en verbeterd onderwijs te zijn. De groote industrieelen in deze stad, die uit ervaring spreken, en lid van de zen Raad z jn, sprakera zich uit voor de zevende klasse. Ook deae spr. wijst op het groote verscliil tusschen leer lingen, »4ie 6 en die 7 jaren die school bezochten. Dat er ouders zijra, die geen voortgezet onderwijs willen, kara waar zijn; er zijn immers wei ouders, die geheel gieen onderwijs voor hun kinderen willen. Spr. meent, dat het geld voor de zevende klasse uitnemend besteed zal zijn. Ingekomen is het voorstel Thijssen, gesteund door de heerem Van Lijnden, Hulswit en Loomeijer. De heer HULSWIT ondersteunt het voorstel-Thijssen in dien zin, dat het geleerde beter wordt anderwe zen. De ervaring op dit gebied sprak aan spr.'s fabriek voor het voor stel. Spr. wijst ook op het gevaar, dat de leerlingen na de zesde klasse een jaair als loopjongen in betrekking gaan, als ze ergens anders niet klaar komen; zijn ze eenmaal loopjongen, dan blijven ze het. De heer THIEL heeft met verbazing de toelichting van diera voorzitter ge-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7